V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]
Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu.
The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu.
The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
Tokrat je v oddaji V svetu odraslih voditelj Matic Lesjak gostil Bojana Glaserja in Anjo Godec, vaditelja plesnih skupin AFS Študent. Govorili pa so o mladih, plesu, petju in ohranjanju kulturne dediščine. Akademska folklorna skupina Študent pripravlja svojo 62. celovečerno predstavo z naslovom Sobitje – dva sva eno. V oddaji V svetu odraslih so govorili […]
Danes, jutri in v sredo (od 24. do vključno 26. maja 2021) bo med 17. in 19. uro zapora ceste Sveti Primož-Kaštivnik zaradi treninga slaloma na rolerjih. V Vuzenici se namreč že aktivno pripravljajo na mednarodno tekmovanje slaloma na rolerjih, ki bo ta vikend v Vuzenico pripeljal najboljše tekmovalce iz vsega sveta.
Organizatorji še pripravljajo progo, ki bo tokrat tekla na Svetem Primožu, tam pa bo tri večere torej zapora ceste zaradi treningov.
Utrinek slaloma na rolerjih v Vuzenici. Vir: SK Vuzenica
Priprave na tekmovanje v slalomu na rolerjih za svetovni pokal
Smučarski klub Vuzenica pa za prihajajoči vikend, od 28. do 30. maja 2021, pripravlja tekmovanje za svetovni pokal v slalomu na rolerjih, ki bo letos potekal na Svetem Primožu, spremljevalni program pa bo v športnem parku v Vuzenici. Na tekmovanju pričakujejo 120 tekmovalcev iz kar 10 držav. V petek, 28. maja, bodo treningi, tekmovalna dneva pa sta v soboto in nedeljo, o čemer smo že poročali.
Smučarski klub Vuzenica od 28. do 30. maja 2021 organizira organiziral svetovni pokal v slalomu na rolerjih, ki bo letos potekal na Svetem Primožu, spremljevalni program pa bo v športnem parku v Vuzenici. Na tekmovanju pričakujejo 120 tekmovalcev iz kar 10 držav.
Utrinek slaloma na rolerjih v Vuzenici. Vir: SK Vuzenica
V petek se bodo tekmovalci predstavili na slavnostni paradi
V petek, 28. maja, bodo treningi. “Tekmovalna dneva sta pa v soboto in nedeljo. V petek po zaključku treninga bo v Vuzenici slavnostna parada tekmovalcev s predvidenim pričetkom ob 21 uri. Ravno tako bo zaradi trenutnih razmer v en ‘dogodek’ vključena slavnostna otvoritev z novinarsko konferenco – to pa bo isto v petek ob 19. uri na glavnem odru v Vuzenici. Glavni oder bo postavljen za tenis igriščem,” nam je povedal Marcel Škerjanc iz SK Vuzenica.
Tekmovalna proga bo letos na Svetem Primožu
“Tekmovalna trasa bo tokrat zaradi varnostno / tehničnih zahtev Svetovnega pokala potekala na Sv. Primožu,” je povedal Škerjanc in izpostavil, da bo tja vozil tudi brezplačen avtobus, ki bo vozil vozil iz centra Radelj ob Dravi nato do Vodnega parka Radlje ob Dravi, ustavil se bo v Mitnici na Muti in pri kava baru Šuler ter restavraciji Monini Vuzenica. Pot bo nadaljeval do glavnega odra Vuzenica, do Gostilne Prodnar Vuzenica in na Sv. Primož na prizorišče tekme. Avtobus bo vozil krožno vse dni svetovnega pokala.
Tekmovalni program svetovnega pokala slaloma na rolerjih v Vuzenici
Oba tekmovalna dneva, tako sobota kot nedelja, sta osredotočena na tekme v različnih kategorijah. Med prvim in drugim tekom tekmovanj je vedno presledek, saj je treba progo ‘prestaviti’, temu pa sledi ponovni ogled proge, so nam še javili iz SK Vuzenica. Sicer pa bodo v soboto tekmovali tako moški kot ženske. v nedeljo za pokal Vuzenica open kot tudi za svetovni pokal.
Dober glas o vuzeniškem tekmovanju se je že razširil po Evropi
Če bo vse šlo po načrtih, pričakujejo organizatorji okrog 80 tekmovalcev iz tujine in 30 do 40 tekmovalcev iz Slovenije. In tudi najboljše. Zdaj je prijavljenih že približno 50 tekmovalcev iz tujine. Domači se po praksi prijavljajo med zadnjimi, so nam še sporočili in dodali, da je bil v Vuzenici predlani že en tekmovalec iz Nemčije in bil navdušen nad organizacijo in ponesel dobro ime v tujino.
Dva tekmovalca iz domačega kluba v tekmi za svetovni pokal
Iz domačega kluba bosta v tekmi za svetovni pokal tekmovala Leon Haberman in Matic Helbl. Vsi drugi tekmovalci SK Vuzenica pa se bodo pomerili v kategoriji OPEN.
Upoštevanje vseh ukrepov in navodil NIJZ
“Vse priprave in ukrepi tečejo v skladu z navodili NIJZ. Sama prireditev bo delovala po sistemu mehurčka in bodo vsi tekmovalci, spremljevalne ekipe, nastopajoči, ekipe odgovorne za izvedbo tekmovanja in dogodka ustrezno testirana v skladu s pravili NIJZ. Nastanitve so kompleksna zadeva – uporabljene bodo vse razpoložljive od Slovenj Gradca do Radelj ob Dravi,” so nam pojasnili pri SK Vuzenica.
Spomin na preteklo organiziranje slaloma na rolerjih za svetovni pokal. Vir: SK Vuzenica
Glede na dosedanja navodila bi lahko v živo spremljalo tekmovanje do 50 obiskovalcev
“Po do sedaj znanih podatkih, se bo v živo lahko udeležilo prireditve do 50 zunanjih obiskovalcev. Spremljali pa bodo lahko tudi preko velikega ekrana, postavljenega pri glavnem odru v Vuzenici,” so nam pojasnili sedanje možnosti za ogled tekmovanja.
Velika promocija Vuzenice, tega dela Koroške in Slovenije
“Celotna prireditev je namenjena ne samo tekmi svetovnega pokala, temveč promociji kraja Vuzenica, tega dela Koroške in Slovenije. Prireditev ni le prireditev članov SK Vuzenice, temveč vseh nas občanov,” so opozorili na povezanost skupnosti v SK Vuzenica in dodali. da bodo prisotni tudi ponudniki domačih kulinaričnih specialitet. “Če ne bi bilo teh omejitev, je osnovno poslanstvo dogodka, da združi ob svetovnem pokalu vso kulinarično, športno in kulturno dejavnost občine Vuzenica in sosednjih občin. Na tem mestu bi se rad najlepše zahvalil županu občine Vuzenica, ki je tudi član ožjega organizacijskega odbora prireditve za njegovo maksimalno podporo,” so že izpostavili. In se zahvalili tudi Slovenski turistični organizaciji z blagovno znamko I feel SLOVEnija, ki je videla potencial, pa tudi drugim sponzorjem, ki so v njih videli zgodbo.
Danes je v prostorih Občine Vuzenica potekal podpis dveh pogodb, ki sta izrednega pomena za omenjeno občino. Gre za gradnjo Kulturno-upravnega centra in obnovo ceste Vuzenica-Sv. Vid.
»Gre za zgodovinski dogodek. V čast nam je, da lahko tudi v naši občini gradimo velike projekte. Po velikosti smo sicer majhni, po investicijah pa smo resnično zelo veliki,« je danes dejal župan Vuzenice Franjo Golob.
Gradnja Kulturno-upravnega centra je zagotovo eden največjih projektov v zgodovini
Čeprav se zdi nemogoče, se bodo dela zaključila v letošnjem letu. Izvajalca del, podjetji Kuster Invest in SGP Pokeržnik, bosta z deli pričela že v tem tednu. Obstoječe prostore bodo obnovili in dogradili nove. Celotna vrednost investicija je ocenjena na nekaj manj kot 1,7 milijona evrov, občini je uspelo na razpisu pridobiti pol milijona s strani ministrstva za kulturo, ostala sredstva bodo zagotovili sami.
Nekateri prostori bodo obnovljeni.Gradnja Kulturno-upravnega centra je zagotovo eden največjih projektov v zgodovini
Golob priznava, da so imeli plan graditi tokom letošnjega in prihodnjega leta, a so zaradi sredstev vezani na rok. Kulturno-upravni center bo združeval številne, z njim bodo društva pridobila nove prostore, tja se bo preselila knjižnica, ki je sedaj na sedežu osnovne šole, urejena bo večnamenska dvorana, preselili se bodo tudi prostori občine. Ti se sedaj nahajajo v prostorih PGD Vuzenica. Za omenjene prostore morajo rešiti etažno lastnino, v kolikor bo se izšlo njim v prid, bodo prostore namenili društvom.
Še v letošnjem letu obnovljena cesta Vuzenica-Sv. Vid
»Gre za dolgo pričakovano željo občank in občanov, predvsem pa vseh tistih, ki gravitirajo na zaselek Sv. Vida, ki ga povezuje državna cesta od Občine Dravograd do Občine Radlje ob Dravi. Kar desetletje smo se trudili, da smo pripravili projekte za prepotrebno sanacijo,« je dejal Golob.
Gre za sanacijo celotnega dela cestišča v dolžini 1,8 kilometra. »Gre za sanacijo celotnega dela cestišča, najprej v prvi fazi. Urejena bo tudi varna pot za pešce, pločnik bo širok 1,20 metra, cesta pa pet metrov,« je še povedal in dodal, da je bilo potrebno sodelovanje občanov, nekateri so zemljišča prodali, zamenjali ali oddali, da bo lahko kmalu urejena cesta, ki si jo občina zagotovo zasluži.
Vrednost investicije brez projektiranja in odkupov zemljišč, znaša cca. 1,1 milijona evra brez DDV. Občina Vuzenica je sklenila dogovor o sofinanciranju z Ministrstvom za infrastrukturo. Tako bodo sofinancirali investicijo v višini 84,4 odstotka, preostanek pa bo občina krila sama.
Več pa si lahko ogledate v petek, 21. maja, v Občinskem informatorju ob 18.30 uri na BKTV.
Eden večjih letošnjih projektov v Občini Vuzenica je ureditev novega kulturno-upravnega centra. Občina ga bo uredila v večnamenski stavbi, v kateri je že zdaj med drugim dvorana za kulturne in druge prireditve. V objektu, ki ga bodo obnovili in dogradili, bo po novem prostore imela tudi občinska uprava. Naložba je vredna 1,7 milijona evrov.
Uprava občine Vuzenica ima trenutno prostore urejene v vuzeniškem gasilskem domu ob vstopu v kraj, od prihodnjega leta pa bodo prostori občinske uprave v na novo urejenem kulturno-upravnem centru na Sejmarski ulici.
Kaj bo z zdajšnjimi prostori občinske uprave v gasilskem domu, še ni točno znano, med drugim bo treba dokončno dogovoriti etažno lastnino v gasilskem domu, je za STA pojasnil župan Občine Vuzenica Franjo Golob.
Za izvedbo naložbe v obnovo in dograditev večnamenske stavbe na Sejmarski ulici v kulturno-upravni center je občina pridobila pol milijona evrov sredstev na razpisu ministrstva za kulturo, preostalo bo financirala sama, deloma tudi z zadolžitvijo.
Projekt mora biti zaradi pogojev iz razpisa ministrstva za kulturo končan do konca letošnjega leta. Izvajalec del je že izbran, to je gradbeno podjetje Kuster, ki naj bi že kmalu začelo dela, je za STA še povedal župan.
Prostori občinske uprave v zgornjih prostorih
V spodnjem delu objekta bo kulturni center s sobo za Vaško godbo Vuzenica, večnamenska dvorana za prireditve in razstave ter tudi seje občinskega sveta. V na novo urejenem objektu bo prostore dobila tudi krajevna knjižnica, ki je zdaj urejena v prostorih osnovne šole in jo bodo od tam preselili.
V zgornjem delu objekta bodo prostori občinske uprave in krajevnega urada, objekt bo imel tudi ustrezno urejen dostop za invalide z dvigalom, je napovedal župan.
Projekt posodobitve vodovodnega sistema v petih občinah Podvelki, Radljah ob Dravi, Vuzenici, Muti in Dravogradu se letos približuje koncu. S preostankom večmilijonskega projekta zdaj v nekaterih občinah obnavljajo stare objekte.
Vodni stolp na Muti pred obnovo
V treh občinah še obnavljajo obstoječe vodovodne objekte
„V posameznih občinah se zdaj obnavljajo posamezni objekti, to so obstoječi vodohram v občinah Podvelka, Vuzenica in Muta. V Radljah se ti objekti ne obnavljajo, tam čakajo na naslednjo perspektivo. V tem delu je zmanjkalo denarja iz tega projekta,“ je dejal Darko Sahornik iz podjetja Daro, ki je koordinator projekta Oskrbe s pitno vodo v petih občinah in dodal, da se pričakuje, da bodo dela, ki jih zdaj izvajajo, končana to leto, avgusta. V občini Muta, Vuzenica in Podvelka izvajajo dela različni izvajalci. „Pospešeno delajo naprej, tako da ne pričakujemo ponovnih zamud. Do teh zdaj prihaja zaradi covida,“ nam je razložil Sahornik in poudaril, da se je v zadnjih treh mesecih spremenil tudi trg. V sam projekt so občine stopile skupaj zaradi želje, da se zmanjšajo izgube vode in izboljša kakovost pitne vode. „Ta projekt je tudi močno sofinanciran, kajti občine plačujejo dobrih 13 odstotkov, iz države in Evrope pa dobimo 86,2 odstotka. A prvenstveno je, da bodo občani pili zdravo in čisto pitno vodo,“ je izpostavil Sahornik.
Vuzenica še dokončuje vrtino na Svetem Vidu
Vuzeniški župan Franjo Golob je dejal, da ko so se odločali o tem skupnem projektu petih občin, so se zavedali, da je vodovodni sistem v marsikaterem delu dotrajan in tudi počasi že neustrezen. Tudi Vuzenica se je odločila za pristop k projektu vodooskrbe Dravske doline. V tej občini se zdaj projekt že nagiba k zadnjemu delu. „Roki za izvedbo so se že dvakrat podaljšali, jaz upam, da ta rok za konec fizičnega dela zdaj drži,“ je dejal Golob in dodal: „Vuzenica je zdaj v zaključnem delu, pričeli smo obnovo obstoječih objektov, kar najprej v osnovnem popisu ni bilo, a z aneksi smo to vključili. Izvajalec je že pristopil k delu.“ Pravi, da je nekaj dela na dveh odsekih še ostalo, gre za prevezavo s starega na nov sistem in dokončanje vrtine na Svetem Vidu: „To je edini vod, ki iz zemlje črpa vodo za uporabo. Je pa ta sistem na lokaciji Svetega Vida v funkciji 20 let, ostali del je še vedno del gravitacijskih in naravnih delov, ki jih v Vuzenici še imamo.“ Poudaril je še, da bo Vuzenica tudi v prihodnje samozadostna pri oskrbi s pitno vodo, vključena pa v sistem petih občin.
Dela na vodohramu pri Prodnerju v Vuzenici. Foto: Občina Vuzenica
Vodni stolp v centru Mute je tudi spomenik kulturnega pomena
Zelo pospešeno pa delajo zdaj tudi na Muti. „Zaključujemo izgradnjo vodovodnega omrežja na Sveti Primož. Projekt je vreden preko milijon 200 tisoč evrov, gre za položitev novih cevi, večji vodohram Verber in pa za kar nekaj nove strojne inštalacije,“ je dejal župan Mute Mirko Vošner. Ob tem pa so se lotili tudi obnove treh večjih starih vodovodnih objektov. Največji del je celovita obnova vodohrama Pernice nad Gortino. Investicija je vredna preko 620 tisoč evrov.
Vodni stolp bodo obnovili v notranjosti in zunaj
Obnavljajo pa tudi 90 let star Vodni stolp, ki stoji v centru Mute. Ob gradnji je bil namenjen za oskrbo s pitno vodo. „Zdaj je nujno potreben notranje obnove, tako samega vodnega hrama kot tudi inštalacije. Ker gre za spomenik kulturnega pomena za kraj in širše, takšnega stolpa tudi daleč naokrog ni, je namreč svojevrsten v arhitekturi,“ nam je povedal Vošner. Ob tem pa zdaj obnavljajo še dva manjša reducirna sistema na vodovodu proti Pernicam.
V teh dneh odhaja v pokoj dolgoletna zdravnica Irena Krzan in medicinska sestra Marica Kaučič, ki je delala v njeni ambulanti.
Zdravnica Irena Krzan in medicinska sestra Marica Kaučič. Vir: Občina Vuzenica
Krzanova je kar 40 let skrbela za zdravje več generacij otrok in odraslih, najprej pod okriljem ZD Radlje in 24 let kot zasebnica, so zapisali na občinski strani in dodali, da se bo istočasno upokojila tudi medicinska sestra, ki je bila nepogrešljiv del Ambulante Kržan.
V teh dneh odhaja v pokoj naša dolgoletna zdravnica Irena Krzan. Kar 40 let je skrbela za zdravje več generacij otrok in…
V Vuzenici bodo naredili nov kulturno-upravni center, izbrali so tudi izvajalca za državno cesto Vuzenica-Vuhred. Uredili pa bodo tudi Vaško središče na Svetem Primožu, za kar so jih izbrali pri LAS-u. Župan tako upa, da bodo v drugi polovici aprila že lahko začeli z največjimi investicijami.
Obeta se sanacija državne ceste Vuzenica-Vuhred
Med prvimi projekti, ki se jih bodo lotili v Vuzenici, je zagotovo sanacija ceste Vuzenica-Vuhred. 19. marca 2021 je namreč potekel rok za izbiro izvajalca sanacije državne ceste Vuzenica-Vuhred. Med postopkom preverb tega izvajalca na pristojnem ministrstvu pa vuzeniški župan Franjo Golob upa, da bo uvedba del, ki je predvidena v mesecu maju, tudi stekla.
Navezava na dravsko kolesarsko pot
Drugi večji letošnji projekt v Vuzenici je zagotovo navezava na dravsko kolesarsko pot. Na ministrstvu so po besedah vuzeniškega župana že imeli sestanek. Pomanjkljivosti, na katere so jih v ministrstvu opozorili, bodo odpravili.
Izgradnja kulturno-upravnega centra Vuzenica
Izredno pomemben pa je projekt izgradnje kulturno-upravnega centra. Občina se je prijavila s tem projektom na ministrstvo za kulturo za pridobitev sofinanciranja, ki je v maksimalno višini lahko do pol milijona evrov, je dejal Golob. Celotna investicija pa je vredna poldrugi milijon evrov. Zdaj teče rok za prijavo vlog izvajalcev, po izboru pa bi lahko maja že lahko začeli delati. Golob je še izpostavil, da bo gradnja morala biti končana v letošnjem letu.
Več v videoprispevku:
Župan je predstavil tudi druge projekte, ki so jih letos že izvedli ali pa pravkar teče. Med drugim tudi nova parkirna mesta ob šoli in ureditev Vaškega središča na Svetem Primožu.
Ta teden je zaradi vladinega zaprtja mejnih prehodov z Avstrijo na Koroškem zavrelo predvsem med delavci migranti, ki se vsak dan vozijo v Avstrijo na delo. Tisti, s katerimi smo se pogovarjali, so opozorili, da so morali prevoziti tudi več deset dodatnih kilometrov in da so zamudili v službo. Koroški župani in sindikat delavcev migrantov pa skušajo rešiti nastale težave.
Popolna zapora MMP Radelj prelaz
Prehod državne meje na Koroškem skoraj na vseh prehodih onemogočen
V času lockdowna v Sloveniji imajo težave tudi delavci migranti, predvsem tisti s Koroške regije. V njihovem območju namreč ni niti enega mejnega prehoda z Avstrijo, ki bi bil opredeljen kot A, kar pomeni, da bi bil odprt 24 ur na dan. Med tako imenovane kontrolne točke B, ki so odprte le med 5. in 23. uro, pa sta izmed šestih mejnih prehodov uvrščena dva koroška – Holmec in Vič. Vsi ostali mejni prehodi so zaprti, prehod meje je ponekod onemogočen tudi s fizičnimi preprekami.
Večurne zamude prihoda na delo zaradi zaprtja mejnih prehodov
Pogovarjali smo se z dvema delavcema migrantoma, ki sta povedala, kakšne težave imajo pravzaprav zaradi zaprtih mejnih prehodih. Sergej Trnjek je opozoril na to, da so njihove poti v službo in iz nje izjemno podaljšane, tako v kilometrih kot tudi v času, ter da jim nihče ne bo povrnil stroškov. Ne nazadnje pa so v prvem dnevu povzročili zaradi zamud na delo, ker so se morali voziti na oddaljene odprte mejne prehode tudi uro in več, škodo tudi delodajalcem. Robert Vavh, regionalni predstavnik Sindikata delavcem migrantov za Koroško, je prav tako opozoril na škodo, ki nastaja zaradi tega, pri tem pa izpostavil, da sindikat že išče rešitve, se dogovarja z župani in pristojnim ministrstvom. Delavcem migrantom pa so takoj priskočili na pomoč tudi koroški župani, nam je povedal vuzeniški župan Franjo Golob.
Kdo, če sploh kdo, bo delavcem migrantom povrnil stroške dodatnega prevoza in izgubljenega časa, pa ni znano. Žal pa je to le ena izmed mnogih težav, s katerimi se soočajo delavci migranti.
V soboto, 27. marca 2021, so bile marsikje po Sloveniji čistilne akcije v naravi. Zanjo so se odločili tudi v Vuzenici. Pri akciji je sodelovalo več kot 200 prostovoljcev.
Pri spomladanskem čiščenju okolja v Vuzenici je bilo več kot 200 prostovoljcev, pri čistilni akciji pa so upoštevali preventivne ukrepe za omejevanje covida-19. Na občini Vuzenica so po čistilni akciji zapisali, da “sedaj se lahko narava odene v čisto, zeleno obleko”.
Danes smo našo občino temeljito očistili. Več kot 200 prostovoljcev je sodelovalo, pri spomladanskem čiščenju in sedaj…
Ob tem so se tudi zahvalili vsem društvom, njihovim članom in koordinatorjem, vsem posameznikom in družinam, ki so sodelovali na čistilni akciji. “Hvaležna mati narava nas bo kmalu nagradila s pisanim cvetjem v vsej svoji lepoti,” so zapisali na koncu zahvale na družbenem omrežju Facebook.
Svet Koroške regije ostro nasprotuje zaprtju večine mejnih prehodov s sosednjo republiko Avstrijo na območju Koroške regije, so sporočili iz Sveta Koroške regije.
Glede na zaostrene ukrepe, za zajezitev šiljenja okužb s Covid-19, ki jih je Vlada RS sprejela včeraj, je prehod v sosednjo Avstrijo mogoč 24 ur na dan le na petih mejnih prehodih, ki so opredeljeni kot kontrolne točke A, med katerimi pa ni nobenega mejnega prehoda na Koroškem, so uvodoma zapisali v dopisu – protest prosti zaprtju mejnih prehodov z Avstrijo v Koroški regiji, ki so ga v imenu Sveta Koroške regije poslali na Vlado RS in pristojna ministrstva.
Določeni mejni prehodi na Koroškem zaprti, prehod meje je onemogočen tudi s fizičnimi preprekami
Med tako imenovane kontrolne točke B, ki so odprte le med med 5. in 23. uro pa sta med 6 mejnih prehodov uvrščena tudi dva koroška mejna prehoda – Holmec in Vič. Vsi ostali mejni prehodi so zaprti, prehod meje je onemogočen tudi s fizičnimi preprekami.
Delavci – dnevni migranti, lahko tako na delo v Avstrijo odhajajo samo preko dveh mejnih prehodov na Koroškem, ki pa sta tudi odprta le ob določenih urah. Izven tega časa pa je prehod meje z Avstrijo mogoč na zelo oddaljenih mejnih prehodih —kontrolnih točkah A, kar za dnevne migrante pomeni bistveno daljšo pot — tudi do več kot desetkrat daljšo pot ob prehodu meje čez mejni prehod Karavanke in s tem bistveno več porabljenega časa.
Dnevni migranti na več kot desetkrat daljšo pot
Ker dnevno na delo v sosednjo Avstrijo odhaja precejšnje število prebivalcev iz Koroške regije, Svet Koroške regije zahteva, da se med kontrolne točke A za 24 umi prehod meje uvrstijo mejni prehodi Holmec, Vič in Radlje ob Dravi, vsi ostali mejni prehodi pa se uvrstijo med kontrolne točke B: “Le tako bodo naši prebivalci lahko na delo odhajali brez nesorazmernega podaljšanja poti in porabljenega časa za pot na delo in nazaj domov, kar s sabo prinaša številne organizacijske težave družin, višje stroške in bistveno večjo dodatno obremenitev delavcev.”
Občani občin Radlje ob Dravi, Ribnica na Pohorju, Podvelka, Muta in Vuzenica lahko med 15. marcem in 15. aprilom 2021 brezplačno predajo zeleni odrez na zbirnih centrih Radlje ob Dravi in Muta-Vuzenica.
Slika je simbolična. Vir: Pixabay.com
Gre za zeleni odrez, ostanke vrtnin, okrasnih rastlin, grmovnic, listja in vej do premera 4 cm, v količini dveh kubičnih metrov na posamezno gospodinjstvo.
Za oddajo odreza v zbirnih centrih potrebno dokazilo
Brezplačna predaja je izjemoma mogoča za vse fizične osebe, ki so vključene v sistem odvoza komunalnih odpadkov. Za oddajo zelenega odreza v zbirnih centrih je potrebno dokazilo – zadnja plačana položnica in osebni dokument. Poziv ne velja za pravne osebe.
V Občini Vuzenica že od začetka tega leta poteka možnost prevoza njihovih občanov po nujnih opravkih.
FOTO: Pixabay.com
Prevoz po nujnih opravkih opravljajo šoferji prostovoljci z lastnim vozilom ali vozilom, ki ga zagotovi Občina Vuzenica. Med upravičene razloge za prevoz štejejo: obisk zdravnika in drugi pregledi v zdravstvu, nakup zdravil, nakup osnovnih in nujnih življenjskih potrebščin, obisk banke, upravne enote …
Za prevoz se dogovorite vnaprej
Občani se lahko za prevoz dogovorite po telefonu na 02/ 87 91 220 v delovnem času Občine Vuzenica: pon., tor., čet. od 7.00–15.00, sreda 7.00–17. 00 in petek 7.00–13.00. Za prevoz se je potrebno dogovoriti vsaj en dan prej. Na dogovorjen datum in uro vas bo šofer prišel iskat na dom in vas po končanih opravkih tudi pripeljal nazaj.
ŠOFERJI PROSTOVOLJCI
V občini Vuzenica že od začetka tega leta poteka možnost prevoza naših občanov po nujnih opravkih….
Rdeči križ Slovenije vabi krvodajalce na krvodajalsko akcijo, ki bo potekala v prostorih PGD Vuzenica v ponedeljek, 22. februarja 2021, med 7.30 in 12.00.
Slika je simbolična. Vir: Pixabay.com
Na krvodajalsko akcijo se je treba predhodno naročiti na tel. št. 02/ 321 22 71 ali 041 320 796.
Svet Koroške regije je na vlado naslovil pobudo za sproščanje ukrepov, saj imajo dobre epidemiološke rezultate.
FOTO: Pixabay.com
Županja Občine Črna na Koroškem Romana Lesjak je kot predsednica Sveta Koroške regije zapisal: “V imenu Sveta Koroške regije na vas naslavljamo pobudo za sproščanje ukrepov za zajezitev širjenja okužb s covid-19 v Koroški regiji.”
Želeli bi si, da se v šolo vrnejo vsi učenci
Podatki o številu okužb v Koroški regiji že dva tedna izkazujejo stanje, na podlagi katerega bi Koroška regija – v skladu z načrtom sproščanja ukrepov za zajezitev epidemije covid-19 – lahko prešla v oranžno skupino. To pa pomeni, da se v regiji dodatno sprostijo določeni ukrepi, med njimi najpomembnejša: vrnitev vseh osnovnošolskih otrok v šolo in odprava prepovedi gibanja med občinami.
Na koncu so še zapisali, da se zato obračajo na Vlado Republike Slovenije s pobudo, da v skladu z doseganjem kazalnikov, razmisli o sprostitvi določenih ukrepov za omejevanje širjenja okužb v Koroški regiji, kot je to določeno v načrtu sproščanja.
Zaradi epidemije COVID-19 se je močno povečala uporaba vlažilnih robčkov in krp za razkuževanje in čiščenje za enkratno uporabo, kar je žal opaziti tudi v kanalizacijskih sistemih in na čistilnih napravah, izpostavljajo pri Javnem komunalnem podjetju Radlje ob Dravi, ki sicer izvaja dejavnosti za pet občin: Muto, Podvelko, Radlje ob Dravi, Ribnico na Pohorju in Vuzenico.
Slika je simbolična. Vir: Pixabay.com
Zaradi tega opozarjajo svoje uporabnike, da vlažilni robčki in drugi higienski proizvodi nikakor ne sodijo v straniščno školjko, temveč med mešane komunalne odpadke v črni posodi. Ti odpadki namreč v kanalizacijskih sistemih povzročajo zamašitve in možnost izpada delovanja naprav, ter povzročajo dodatne stroške zaradi nepotrebne obremenitve zaposlenih v komunalnem gospodarstvu. In to, kot pravijo pri tem javnem podjetju, se lahko na koncu odraža tudi z višjim zneskom na položnici.
Z Zdravstvenega doma Radlje ob Dravi sporočajo, da danes, v torek, 26. januarja, med 11. in 12. uro, ter jutri, v sredo, 27. januarja 2021, med 11.30 in 13. uro izvajajo množično testiranje na covid-19. Testiranje je namenjeno vsem občankam in občanom občin Radlje ob Dravi, Muta, Vuzenica, Ribnica na Pohorju in Podvelka.
V torek, 26. januarja 2021, je med 11.00 do 12.00 testiranje v ZD Radlje ob Dravi, kjer sicer že izvajajo testiranja (v kontejnerju na parkirišču za stavbo zdravstvenega doma). Parkiranje je možno na bližnjih parkiriščih, saj bo zaradi povečanega zanimanja parkirišče pri zdravstvenem domu zelo zasedeno, opozarjajo v ZD Radlje ob Dravi.
V sredo, 27. januarja 2021, pa je od 11.30 do 13.00 množično testiranje v prostorih občinske stavbe na Muti v pritličju (vhod zadaj).
Tisti, ki se želijo testirati, naj prinesejo kartico zdravstvenega zavarovanja ali osebno izkaznico. Na testiranje se ni treba naročiti.
“Epidemiološko stanje v Koroški regiji v tem trenutku ni spodbudno, število okuženih se še ne znižuje in čas je, da Korošci še enkrat več stopimo skupaj in za naše skupno dobro poskrbimo za še bolj resno in odgovorno ravnanje,” so zapisali v izjavi za javnost Delovne skupine za covid-19 Sveta Koroške regije. Skupino sestavljajo župan Mute Mirko Vošner, županja Črne na Koroškem Romana Lesjak in Tomaž Rožen, župan občine Ravne na Koroškem ter predstavniki strokovnih institucij.
Vir: Pixabay.com
“Obvladovanje epidemije je odvisno od vsakega posameznika, od tega, kako upošteva ukrepe in kako odgovorno ravnati, da bi zaščitil sebe in druge. To pa morajo spodbujati in omogočati tudi vse tiste sredine, v katerih posamezniki delujemo in živimo – podjetja, organizacije, inštitucije, lokalne skupnosti, domovi za starejše, vrtci, varstveno delovni centri… »Korošci smo zmeraj za mušter bili …«, zato dokažimo to tudi zdaj, ta trenutek, ko to najbolj potrebujemo. Zdaj gre za nas, za naše bližnje, za vse naše nadaljnje življenje,” so zapisali in dodali: “Stopili smo v praznični december, ki je lahko čaroben tudi drugače, tako da ne bomo ogrožali svojega zdravja in življenja, zato pozivamo vse prebivalce Koroške regije: STOPIMO SKUPAJ, TAKO DA SMO NARAZEN.”
Poleg treh omenjenih županov so v delovni skupini še Davorin Benko, dr. med, spec. internist, vodja regijskega tima Delovne skupine za preprečevanje in obvladovanje okužb z virusom SARS-CoV , Jana Makuc, dr. med., univ. dipl. biol, strokovna direktorica SB SG in Neda Hudopisk, dr. med., spec. javnega zdravja predstojnica NIJZ.
V Vuzenici so pričarali prazničnost in čarobnost decembra tudi s Pravljično vasjo.
Vuzeniški župan Franjo Golob je objavil utrinke s Pravljične vasi na družbenem omrežju Facebook in zapisal, da bo “pravljična vas v naslednjih dneh in tednih dobila nove stanovalce in druga majhna presenečenja, ki bodo razveselila vse, ki se se boste za trenutek podali v svet pravljic. Da bo vas resnično zaživela, vabimo vse majhne in velike, da skupaj okrasimo drevesca. Prinesite okraske, ki ste jih ustvarili, lahko dodate tudi kakšno lepo misel … in jih obesite na drevesca v naši Pravljični vasi.”
Vuzeniški župan je zadovoljen z realizacijo proračuna za letošnje leto in zaključenimi projekti, investicijami v tem letu. Izpostavlja pa, da so zaradi naravnih ujm imeli precej višje stroške. Še naprej pa vlagajo v velik projekt vodooskrbe ter cestno infrastrukturo.
V Vuzenici se trudijo pripraviti veseli december, čeprav bo letos v zelo okrnjeni izvedbi, saj bodo vse spremljevalne prireditve odpadle zaradi omejitve širjenja novega koronavirusa. Vsekakor pa bodo imeli praznične lučke.
Slika je simbolična. Vir: Pixabay.com
Vuzeniški župan Franjo Golob izpostavlja, da leto žal druženja ne bo, ker je treba upoštevati navodila in zapovedi vlade in strokovnjakov, pa vendar bodo v občini poskrbeli za praznično vzdušje.
Vsekakor pa bodo v naslednjih dneh prižgali praznične luči.
Običajno so v soboto pred svetim Miklavžem prižgali luči, letos slavnostne prireditve ne bo zaradi omejitve druženja. Letos bo vrtec pripravil nekaj za najmlajše, a župan poziva vse občane, naj upoštevajo pravila.
Ostaja pa seveda želja, da se bodo vsi kljub omejitvam počutili dobro.
Konec letošnjega leta je še zlasti pomembno, da se spomnimo na ljudi v stiski, saj se številne družine prebijajo še težje kot prej. Zato so Žito, aplikacija Gorenjc in Anina zvezdica združili moči. Božične praznike želijo polepšati čim več družinam, in sicer s slastnimi Žitovimi poticami. Pri tem pa jim lahko pomagate tudi vi.
Leto 2020 so zaznamovale številne preizkušnje, ki so se dotaknile življenja prav vseh izmed nas. Tiste na robu pa so mnogokrat pahnile v še večjo stisko. Zato so združili moči s ciljem, da družinam v stiski pričarajo božično vzdušje in veselje s tradicionalno slovensko potico. V okviru vseslovenske dobrodelne akcije Žita, Anine zvezdice in seveda vseh vas so si zadali cilj s poticami osrečiti čim večje število družin.
Pomagajte – zelo enostavno in brez denarnih prispevkov. Z brezplačno aplikacijo Gorenjc slikajte račune. Z vsakim slikanim računom prispevate svoj delež k donaciji potic, s katerimi želijo razveseliti čim več družin. Več slikanih računov, več potic! Rok Cankar, direktor marketinga programa pekarstvo v Žitu, je izpostavil: »Družinam v stiski, ki jih je zaradi okoliščin, v katerih smo se znašli ob novem koronavirusu, žal tudi vsak dan več, želimo z donacijo naših okusnih potic z majhno pozornostjo polepšati letošnje praznike. V Žitu namreč verjamemo, da si v prazničnem času vsak zasluži sladke trenutke. Zato se z našimi družbeno odgovornimi projekti že več let trudimo lajšati stiske tistih, ki so se znašli v težkem socialnem položaju. V sodelovanju z Anino zvezdico smo naše domače orehove potice podarili že ob velikonočnih praznikih, veseli pa nas, da bodo naši izdelki družine razveselili tudi v božično-novoletnem času.«
Iztekajoče leto težko
Ana Lukner Roljić, ustanoviteljica Anine zvezdice, ki je doslej pomagala že več kot 250.000 družinam, ob tem poudarja: »Iztekajoče se leto je bilo še bolj težko za številne družine s skromnimi razmerami. Izjemno vesela sem, da si Anina zvezdica, Žito in Gorenjc prizadevamo, da bo božič lahko bolj prazničen za čim več izmed njih. Uporabniki Gorenjca pri tem igrajo zelo pomembno vlogo; z vsakim slikanim računom namreč donirajo zvezdice in tako prispevajo v dobrodelne namene – k donaciji potic. To je naša prva tovrstna dobrodelna akcija in upamo, da jih bo v prihodnosti še veliko več. Res lepa hvala podjetju Žito, aplikaciji Gorenjc in pa vsem vam, ki nas boste podprli in širili sočutje. Dajati pomeni zares živeti.«
Slikaj račune – podarjaj potice Aplikacija Gorenjc je namenjena sledenju stroškov in porabe s pomočjo slikanja računov, s katerimi se lahko potegujete tudi za lepe nagrade in pomagate v dobrodelne namene. Akcija “Dobrodelne Žitove potičke” bo potekala od 1. do 21. decembra 2020, število zbranih potic pa lahko ves čas spremljate v Gorenjcu. Iskrena hvala vsem, ki nam boste pomagali do cilja: sreče in prazničnega vzdušja za tiste med nami, ki ju v tem trenutku najbolj potrebujejo.
Gasilci PGD Vuzenica so kot prvi posredovalci pri nujnih primerih zdaj dobili primerno osebno varovalno opremo za zaščito pred koronavirusom. Tako se jih bo lahko tudi med epidemijo aktiviralo kot prve posredovalce.
Gasilci PGD Vuzenica pri vaji oživljanja. Vir: Facebook, Občina Vuzenica
Gasilci PGD Vuzenica so tisti, na katere se občani Vuzenice prvi obrnejo, kadar se znajdejo v stiski in je ogroženo njihovo imetje. Vendar pa poleg številnih nalog v zaščiti in reševanju gasilci opravljajo tudi pomembno nalogo prvih posredovalcev. Prvi posredovalci se odzovejo na poziv dispečerske službe zdravstva ter pridejo na kraj dogodka z namenom izvajanja ukrepov za ohranitev življenja. Kot pišejo na Občini Vuzenica, se je zgodilo, da prvih posredovalcev ni bilo mogoče aktivirati, ker niso imeli zagotovljene ustrezne varnostne opreme. Po pozivu Dispečerske službe zdravstva se je Občina Vuzenica odzvala in nabavila primerno osebno varovalno opremo za zaščito pred koronavirusom prvim posredovalcem. “S tem bodo lahko prvi posredovalci v naši občini znova aktivirani in bodo lahko reševali življenja ter pomagali reševalcem pri oskrbi in transportu bolnih oseb,” so zapisali ob predaji.
NABAVA OSEBNE VAROVALNE OPREME ZA PRVE POSREDOVALCE V OBČINI VUZENICA
Gasilci PGD Vuzenica so tisti na katere se naši…
V Vuzenici so ob večstanovanjskem objektu v Splavarski ulici postavili nove drvarnice. Stare, ki so jih odstranili prejšnji mesec, so bile namreč dotrajane in že nevarne uporabnikom in lastnikom.
Objekti so deloma v zasebni, deloma pa v občinski lasti. Z novo postavljenimi drvarnicami pa so zdaj uporabniki in lastniki dobili kakovosten prostor za vsakdanjo uporabo.
V preteklem mesecu smo na novo postavili drvarnice ob večstanovanjskem objektu na Splavarski ulici 1. Objekti so deloma…
Smučarski klub Vuzenica bo v sodelovanju s Turistično informacijskim centrom Vuzenica izdal koledar za leto 2021. Ob tem so pripravili tudi javni natečaj za najboljšo fotografijo s področja narave in športa. Fotografije sprejemajo do vključno sobote, 14. novembra 2020, do 12. ure po elektronski pošti na skvuzenica@gmail.com ali senta.lorenci-kricej@vuzenica.si ali pa na CD/DVD ali USB-ključku z navadno pošto na TIC Vuzenica, Mladinska ulica 1, 2367 Vuzenica.
Slika je simbolična. FOTO: Pixabay.com
Na natečaj se lahko prijavijo vsi, ki se ljubiteljsko ukvarjajo s fotografijo in niso profesionalni fotografi. Vsak avtor lahko sodeluje največ s tremi barvnimi ali črno-belimi fotografijami, ki so jih posneli pri športni dejavnosti ali fotografije narave, posnete na področju občine Vuzenica. Na fotografijah ne smejo biti prepoznavne osebe. Prijavnine ni. Na natečaju sodelujejo avtorji, ki bodo avtorske, digitalne fotografije s sklicem »Natečaj fotografija« poslali do vključno 14. novembra 2020 do 12. ure po elektronski pošti na skvuzenica@gmail.com ali senta.lorenci-kricej@vuzenica.si ali na CD/DVD ali USB-ključku z navadno pošto na TIC Vuzenica, Mladinska ulica 1, 2367 Vuzenica. Vsaka fotografija naj bo obvezno označena z imenom in priimkom avtorja, zaporedno številko in naslovom fotografije.
Skupaj s fotografijami naj avtorji pošljejo še naslednje podatke: ime in priimek avtorja in elektronski naslov ali domač naslov. Prejete fotografije organizator hrani v e-arhivu kot del natečajne dokumentacije. S prijavo in oddajo fotografije na omenjene načine, avtor zagotavlja, da so fotografije avtorske in jih dovoljuje za objavo za namene izdaje koledarja ter objavo na spletnih straneh in tiskanih izdaj SK Vuzenica in TIC Vuzenica.
Ocenjevanje fotografij, izbor nagrajenih in obveščanje avtorjev
Prejete fotografije bo 14. novembra 2020 ob 14. uri pregledala in ocenila ocenjevalna komisija. Med prispelimi fotografijami bodo izbrane tri, ki bodo nagrajene s praktičnimi nagradami. O izboru in prejemu nagrad bodo avtorji obveščeni do 15. novembra 2020 na Facebook straneh TIC Vuzenica in SK Vuzenica.