Aktualne oddaje

    VIDEO (INTERVJU)...

    V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]

    The post VIDEO (INTERVJU) Rajko Ferk, dupleški slikar, o izzivih pri njegovi zadnji likovni koloniji Duplek Art appeared first on Lokalec.si.

    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    V svetu odraslih...

    Tokrat je v oddaji V svetu odraslih voditelj Matic Lesjak gostil Bojana Glaserja in Anjo Godec, vaditelja plesnih skupin AFS Študent. Govorili pa so o mladih, plesu, petju in ohranjanju kulturne dediščine. Akademska folklorna skupina Študent pripravlja svojo 62. celovečerno predstavo z naslovom Sobitje – dva sva eno. V oddaji V svetu odraslih so govorili […]

    The post V svetu odraslih: Mladi, ples, petje in ohranjanje kulturne dediščine appeared first on Lokalec.si.

V središču Maribora se bo v sredo, 27. maja 2026, odvil poseben dobrodelni dogodek, ki bo povezal lepoto, solidarnost in srčnost. Ob vodometu na Glavnem trgu bodo med 11. in 18. uro izkušeni frizerji svoje storitve nudili v zameno za prostovoljne prispevke, zbrane donacije pa bodo namenjene podpori ženskam v stiski.

Dogodek z močnim sporočilom nosi simboličen naslov “striženje tabujev” – opomin, da o bolečih življenjskih preizkušnjah ne smemo molčati. Organizatorji želijo ustvariti varen prostor, kjer se bodo ljudje povezali v podpori najranljivejšim ter pokazali, da sočutje in skupnost še vedno premikata meje.

Obiskovalce čaka tudi bogat spremljevalni program. Med 17. in 18. uro bodo svoje modne kreacije predstavile mariborske oblikovalke Tanja Uvera, Urška Omerzi, Mira Strnad, Nataly Coljnar, Katja Kuhar in Vesna Plavec. Program bo povezovala Tatjana Dolanc, za glasbeni pridih pa bo poskrbela pevka Ema Hauc.

Dogodek ni le priložnost za novo pričesko ali prijetno druženje, temveč predvsem povabilo k razmisleku in podpori. Organizatorji poudarjajo, da tabuji izgubijo moč takrat, ko jih osvetlimo s pogumom, toplino in razumevanjem.

“Ker lahko skupaj pokažemo, da nam ni vseeno. Ker vidimo in slišimo ljudi v stiski. In ker si nihče ne zasluži ostati sam,” sporočajo organizatorji.

Dobrodelni dogodek pripravljajo Soroptimist International – Humanitarni klub Maribor v sodelovanju s Sekcijo frizerjev OOZ Maribor in Združenjem Europa Donna Slovenija. Prisrčno vabljeni, da skupaj soustvarimo dan upanja, podpore in človeške bližine.

The post Ko dobrodelnost striže tabuje: Maribor bo zaživel v znamenju topline, poguma in podpore appeared first on Lokalec.si.

V Mestni občini Maribor pripravljajo uskladitev cen programov javnih vrtcev, ki bo po pojasnilih občine posledica predvsem višjih stroškov dela. Predlagane nove cene bi za prvo starostno obdobje pomenile zvišanje s sedanjih 755 na 811 evrov, za drugo starostno obdobje pa s 576 na 619 evrov.

Na občini poudarjajo, da gre za uskladitev z dejanskimi stroški izvajanja programov, pri čemer največji delež predstavljajo stroški dela zaposlenih. Med razlogi za podražitev navajajo novo plačno zakonodajo, napredovanja zaposlenih, uskladitev plačnih razredov, višjo minimalno plačo ter uvedbo prispevka za dolgotrajno oskrbo.

Stroški dela predstavljajo več kot tri četrtine cene

Iz občinskih podatkov je razvidno, da stroški dela predstavljajo kar 82 odstotkov cene programa za prvo starostno obdobje in skoraj 77 odstotkov za drugo starostno obdobje. Materialni stroški ostajajo na enaki ravni, medtem ko se stroški prehrane zvišujejo zaradi dražjih prehranskih izdelkov in večjega deleža ekoloških živil v skladu z uredbo o zelenem javnem naročanju.

Predlog predvideva približno sedemodstotno podražitev programov. Za starše bo to pomenilo različno visoke dodatne stroške glede na dohodkovni razred. Družine v nižjih dohodkovnih razredih bodo mesečno plačevale le nekaj evrov več, medtem ko bo pri najvišjih dohodkovnih razredih podražitev lahko presegla 30 evrov mesečno.

Občina ohranja subvencije za starše

Na Mestni občini Maribor zagotavljajo, da bodo ohranili vse dosedanje občinske subvencije. Tako bodo starši tudi po uskladitvi cen še naprej deležni dodatnih občinskih znižanj, ki pri prvem starostnem obdobju znašajo med 25 in 33 odstotki, pri drugem pa med 21 in 30 odstotki.

Po izračunih občine bodo družine za otroke prvega starostnega obdobja v povprečju plačevale 16,10 evra več mesečno, za drugo starostno obdobje pa 11,90 evra več.

Na kritike, da podražitve predstavljajo dodatno finančno breme za družine, občina odgovarja, da gre zgolj za uskladitev z dejanskimi stroški, predvsem stroški dela, katerih zvišanja so bili deležni tudi starši otrok, vključenih v vrtce.

Brez potrditve podražitve bi občina potrebovala dodatna sredstva

Na občini opozarjajo, da bi v primeru nepotrditve novih cen morali zagotoviti dodatna sredstva iz občinskega proračuna. Realne cene programov so po njihovih besedah pomembne tudi zaradi financiranja otrok iz drugih občin in zaradi sredstev državnega proračuna za družine z več otroki v vrtcu.

Za subvencioniranje vrtcev je sicer v veljavnem proračunu za leto 2026 zagotovljenih dobrih 27 milijonov evrov, v predlogu rebalansa pa občina načrtuje dodatnih 1,68 milijona evrov.

Maribor med občinami z najnižjimi plačili staršev

Kljub predlagani podražitvi na občini poudarjajo, da bodo plačila staršev v Mariboru še naprej med najnižjimi v primerjavi z drugimi mestnimi občinami. Nižja naj bi bila le še v Mestni občini Krško in Mestni občini Ljubljana.

Ob tem dodajajo, da je v večini mariborskih vrtcev še vedno dovolj prostih mest za otroke obeh starostnih obdobij. V prihodnjih letih načrtujejo tudi širitev kapacitet, med drugim nov vrtec na Studencih, vrtec na Pobrežju ter nov vrtec na območju Ljudskega vrta.

The post Vrtci v Mariboru dražji: podražitve predvsem zaradi višjih plač zaposlenih appeared first on Lokalec.si.

Javno podjetje Snaga iz Skupine JHMB v sodelovanju z nakupovalnim centrom Europark Maribor je pripravila posebno okoljsko ozaveščevalno razstavo, ki obiskovalcem ponuja vpogled v svet ravnanja z odpadki in razkriva, kaj se z njimi dogaja po tem, ko jih odložimo v zabojnik. Razstava je bila odprta danes, 25. maja, obiskovalcem pa bo v prostorih Europarka pri Kavarni Ginger na ogled do 6. junija 2026.

Sedem korakov do razumevanja poti odpadkov

Postavljena razstava obiskovalce skozi sedem vsebinsko zasnovanih sklopov vodi skozi celoten proces ravnanja z odpadki – od njihovega nastanka v domačem okolju in zbiranja do odvoza, sortiranja, reciklaže ter energijske izrabe.

Vir: Snaga

Osrednje sporočilo razstave je preprosto: vsak odpadek ima svojo pot, pri čemer pomembno vlogo odigra vsak posameznik. Od naših vsakodnevnih odločitev je namreč odvisno, ali bodo materiali ponovno uporabljeni in vključeni v krožni sistem.

S pomočjo preglednih in vizualno privlačnih vsebin razstava opozarja na pomen pravilnega ločevanja odpadkov, odgovornega ravnanja z viri ter ponovne uporabe materialov. Obiskovalcem želi približati razumevanje, da odpadki niso le nekaj, kar zavržemo, temveč del širšega sistema, kjer ima vsak korak svoj pomen.

Razstava namenjena vsem generacijam

Postavitev sestavlja sedem elegantnih obojestranskih stojal formata A1, umeščenih v prostore nakupovalnega središča, kjer so vsebine dostopne obiskovalcem vseh generacij.

S projektom želi Snaga spodbuditi razmislek o vsakodnevnih navadah in pokazati, da lahko tudi majhne spremembe prispevajo k bolj trajnostni prihodnosti.

The post V Europarku na ogled okoljsko ozaveščevalna razstava o poti odpadkov appeared first on Lokalec.si.

Dan odprtih vrat v Vojašnici generala Maistra v Mariboru je tudi letos privabil množico obiskovalcev vseh generacij.

Dogodek, ki je med ljudmi vedno zelo dobro sprejet, je ponudil pester program, predstavitve vojaške opreme ter številne aktivnosti za otroke in odrasle.

Najmlajši so uživali v različnih delavnicah, spoznavali vojaška vozila in opremo, se preizkusili na ziplinu ter se zabavali v otroškem kotičku, kjer ni manjkalo smeha in dobre volje. Veliko zanimanja so poželi tudi oklepniki, helikopterji in dinamične vaje Slovenske vojske, ki so navdušile številne obiskovalce.

Starejši obiskovalci so medtem posedeli v prijetnem vzdušju, poklepetali ter uživali ob dobrem pasulju, golažu in priljubljenih langoših. Dogodek je znova dokazal, da so dnevi odprtih vrat odlična priložnost za druženje, spoznavanje dela Slovenske vojske ter krepitev vezi med vojsko in lokalnim okoljem.

Organizatorji so bili nad obiskom in odzivom ljudi zelo zadovoljni, obiskovalci pa so še enkrat več pokazali, da so tovrstni dogodki v Mariboru vedno lepo sprejeti.

The post Množica obiskovalcev navdušena nad dnevom odprtih vrat v Vojašnici generala Maistra appeared first on Lokalec.si.

V torek, 26. maja 2026, bo med 15. in 19. uro na Snežnem stadionu v Areni Maribor potekal dogodek Après skILKA, sproščeno druženje z Ilko Štuhec ob zaključku njene izjemne tekmovalne kariere.

Dogodek je namenjen vsem ljubiteljem smučanja, športnim navdušencem, družinam, mladim smučarjem, trenerjem, učiteljem smučanja in vsem, ki so skozi leta spremljali ter podpirali eno najuspešnejših slovenskih smučark.

Obiskovalci bodo imeli priložnost za osebno druženje z Ilko Štuhec, fotografiranje, podpisovanje ter nakup spominskih izdelkov iz Ilkine kolekcije. Za prijetno vzdušje bo poskrbela glasba v živo s skupino Karneval Band, pripravljene pa bodo tudi športne aktivacije za otroke in odrasle.

Dogodek predstavlja priložnost za skupen poklon športni poti, ki je zaznamovala slovensko smučanje, ter srečanje vseh, ki razumejo, kaj pomenijo predanost, vztrajnost, premagovanje izzivov in ljubezen do športa.

Organizatorji vabijo vse, da se pridružijo dogodku in skupaj z Ilko Štuhec obeležijo zaključek pomembnega športnega poglavja ter začetek novih zgodb.

The post Na Snežnem stadionu priložnost za sproščeno druženje z Ilko Štuhec appeared first on Lokalec.si.

Na uredništvo se je obrnila bralka, ki opozarja na stanje na Glavnem trgu v Mariboru, kjer se po njenih besedah ponovno izvajajo dela z zamenjavo tlakovcev in to na odseku, kjer pogosto vozi tudi avtobus.

Kot navaja, podobna dela na istem območju niso novost, saj naj bi bili tlakovci tam že večkrat zamenjani. Sprašuje se, zakaj se težave ponavljajo in ali pri načrtovanju in izvedbi ni mogoče najti trajnejše rešitve, ki bi bolje prenesla obremenitve prometa.

“Zakaj se, če se vidi, da se stvari stalno kvarijo, ne poišče drugačna rešitev?” se sprašuje bralka. Ob tem izraža tudi skrb glede stroškov, ki nastajajo z večkratnimi popravili, ter dodaja, da se ji zdi, kot da se denar “znova in znova porablja za isto stvar”.

Bralka obenem postavlja vprašanje, kdo krije stroške ponavljajočih se del in kdo bo prevzel odgovornost, če se bo stanje tudi v prihodnje ponavljalo. “To več ni normalno,” poudari.

Obrnili smo se na Mestno občino Maribor, njihove odgovore objavimo, ko jih prejmemo.

The post FOTO: Bralka opozarja na ponavljajoča se popravila tlakovcev na Glavnem trg: “To več ni normalno” appeared first on Lokalec.si.

V soboto so v Mariboru s številnimi dogodki obeležili 35. obletnico pekrskih dogodkov, ki veljajo za enega ključnih trenutkov slovenskega osamosvajanja in uvod v osamosvojitveno vojno.

Osrednja slovesnost je potekala v Izobraževalnem centru Pekre, kjer je zbrane nagovoril župan Mestne občine Maribor Aleksander Saša Arsenovič, med govorniki pa je bil tudi dijak II. gimnazije Maribor Jure Krajnc. Za kulturni program je poskrbel Big Band Slovenske vojske.

Ob tej priložnosti so pri izobraževalnem centru slovesno odprli tudi spominski park ter zasadili spominske vrtnice in lipo. Dogodek je bil namenjen ohranjanju spomina na pogumne odločitve in dogodke iz maja 1991, ki so pomembno zaznamovali pot Slovenije v samostojnost.

V sklopu spremljevalnega programa je v Vojašnici generala Maistra potekal dan odprtih vrat, organiziran je bil tradicionalni spominski pohod od Izobraževalnega centra Pekre do vojašnice in nazaj, obiskovalci pa so si lahko ogledali tudi spominsko sobo v IC Pekre ter razstavo Muzeja narodne osvoboditve Maribor »Začelo se je v Pekrah«.

The post FOTO in VIDEO: V Mariboru obeležili 35. obletnico pekrskih dogodkov appeared first on Lokalec.si.

Maribor ostaja privlačna turistična destinacija, saj so ponudniki nočitvenih zmogljivosti v prvih štirih mesecih letošnjega leta zabeležili rast turističnega obiska.

Po podatkih Zavoda za turizem Maribor so med januarjem in aprilom našteli 159.371 nočitev, kar je osem odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Večino, kar 88 odstotkov vseh nočitev, so ustvarili tuji gostje.

Povečalo se je tudi število prihodov turistov

V mesto je v prvih štirih mesecih prispelo 60.990 obiskovalcev, kar predstavlja sedemodstotno rast v primerjavi z lanskim letom. Med tujimi obiskovalci je bilo največ gostov iz Hrvaške, Srbije, Madžarske, Nemčije, Avstrije in Italije, v mestu pa so v povprečju ostali nekaj več kot dva dni.

Tudi april je prinesel spodbudne številke. Maribor je v tem mesecu zabeležil 47.276 nočitev, kar je deset odstotkov več kot aprila lani.

Čeprav je bilo turističnih prihodov nekoliko manj, skupno 18.210 oziroma sedem odstotkov manj kot leto prej, so obiskovalci v mestu ostajali dlje. Med aprilskimi gosti so prevladovali Nemci, Madžari, Italijani, Avstrijci, Poljaki, Britanci in Španci.

V Zavodu za turizem Maribor ob tem nadaljujejo promocijske aktivnosti v tujini

Ta teden mesto in širšo regijo predstavljajo na mednarodnih turističnih dogodkih v Frankfurtu in Združenem kraljestvu, kjer utrjujejo položaj Maribora kot zanimive destinacije za poslovni in prostočasni turizem.

Obenem so zagnali tudi digitalno kampanjo Mesec festivalov, s katero na slovenskem, avstrijskem, hrvaškem in madžarskem trgu promovirajo bogato festivalsko dogajanje v mestu. V ospredju sta predvsem Festival Borštnikovo srečanje in Festival Lent, s katerima želijo dodatno okrepiti podobo Maribora kot živahnega kulturnega središča.

 

The post Maribor beleži rast turizma: letos že več kot 159 tisoč nočitev appeared first on Lokalec.si.

Ljubitelji svežih jagod, pozor – čakanja je konec.

Že jutri se ponovno odpirajo vrata Jagodne dežele, kjer bo mogoče nabirati sladke jagode naravnost s polja. Tudi letos organizatorji pričakujejo velik obisk, zato obiskovalce prosijo za nekaj potrpežljivosti.

Kot je za Lokalec.si povedala Sabina Pušnik iz Jagodne dežele, bo samoobiranje tudi letos potekalo na že dobro znani lokaciji v Razvanju pri Mariboru, kjer je bilo lani zanimanje izjemno veliko.

Za kilogram jagod bo treba odšteti 3,70 evra, obiskovalci pa morajo s seboj prinesti svoje posode.

The post Vrata Jagodne dežele se odpirajo že jutri appeared first on Lokalec.si.

Maribor bo tudi letos znova pokazal svoje veliko vijol’čno srce. Organizatorji priljubljene krvodajalske akcije »Vijol’čna kri za vse ljudi« so razkrili datum letošnje, že 15. izvedbe, ki bo potekala v začetku septembra v Ljudskem vrtu.

Krvodajalci se bodo lahko akciji pridružili v torek, 1. septembra 2026, med 7.30 in 17. uro, ter v sredo, 2. septembra 2026, med 7.30 in 14. uro. Tako kot prejšnja leta bo zbiranje krvi potekalo v medijskem središču na severni ploščadi stadiona Ljudski vrt na Mladinski ulici.

Za udeležence bo tudi letos poskrbljeno – malica bo organizirana v sektorju C7 vzhodne tribune, organizatorji pa obljubljajo tudi posebno darilo, ki bo krvodajalce znova naredilo »unikatne«. Če bo čas dopuščal, naj bi se dogodku pridružil tudi priljubljeni Medved Henri.

Akcija, ki jo organizira Mojca Pepelnik, je v preteklih letih prerasla v eno največjih športno-humanitarnih zgodb v Sloveniji. Kot poudarja organizatorka, so v vseh letih skupaj sprejeli že več kot 3300 ljudi, kri pa je darovalo več kot 2800 srčnih krvodajalcev.

»Veselim se, da še enkrat znova pokažemo vijol’čno srce, da s svojim vzgledom podarimo del sebe za nekoga, ki bo zaradi nas lahko gledal sonce z nasmehom na obrazu,« je ob napovedi dogodka zapisala Pepelnikova.

Več informacij o letošnji akciji bodo organizatorji razkrili v prihodnjih tednih, vse podpornike pa vabijo, da novico delijo naprej in ostanejo del zgodbe, ki že vrsto let povezuje humanost in pripadnost vijoličasti barvi.

The post Vijol’čna kri za vse ljudi se vrača: znan datum jubilejne 15. krvodajalske akcije v Ljudskem vrtu appeared first on Lokalec.si.

Obiskovalce Betnavskega gozda v Mariboru prihodnji teden čakajo začasne omejitve.

Kot sporočajo Slovenski državni gozdovi (SiDG), bodo v ponedeljek, 25. maja 2026, na območju Betnavskega gozda začeli izvajati sanitarno sečnjo.

Dela bodo predvidoma trajala do 27. maja, v primeru slabega vremena pa se lahko nekoliko podaljšajo. Izvajala se bodo vsak dan med 7. in 16. uro.

V času sečnje, spravila in odvoza lesa obiskovalce pozivajo k dodatni previdnosti in doslednemu upoštevanju navodil delavcev družbe SiDG ter pogodbenega izvajalca del. Delovišče bo zaradi varnosti ustrezno označeno z opozorilnimi znaki.

The post Če se odpravljate v Betnavski gozd, preverite to opozorilo appeared first on Lokalec.si.

Tokrat je v oddaji V svetu odraslih voditelj Matic Lesjak gostil Bojana Glaserja in Anjo Godec, vaditelja plesnih skupin AFS Študent. Govorili pa so o mladih, plesu, petju in ohranjanju kulturne dediščine.

Akademska folklorna skupina Študent pripravlja svojo 62. celovečerno predstavo z naslovom Sobitje – dva sva eno. V oddaji V svetu odraslih so govorili o predstavi, ki predstavlja kulturno dediščino Slovencev, ki živijo zunaj ali tik ob današnjih mejah Republike Slovenije. Skozi ples, petje, glasbo in običaje bodo zaživele zgodbe sobivanja, pripadnosti in prepletanja kultur. Spregovorili bodo tudi o uspehih na Maroltovem srečanju, odprtih vajah in o tem, kako se lahko folklori pridružijo tudi novi člani.

The post V svetu odraslih: Mladi, ples, petje in ohranjanje kulturne dediščine appeared first on Lokalec.si.

V Limbušu je včeraj zaživelo potujoče ulično gledališče Firtl Teater, ki je na ploščad pri trgovskem centru pripeljalo razigrano ulično umetnost in poskrbelo za popoldne, polno smeha, zabave ter druženja vseh generacij.

Dogodek, ki ga organizirata mariborsko društvo Skrinjica idej in ljubljansko Gledališče Ane Monro, je v kraj pripeljal kulturno dogajanje neposredno med ljudi in za nekaj ur javni prostor spremenil v odprt oder pod milim nebom.

Za dobro voljo mladih in velikih je najprej poskrbela predstava Turjaška Rozamunda, v kateri je Tomaž Lapajne Dekleva Prešernovo klasiko predstavil na zabaven, sproščen in interaktiven način ter v dogajanje pritegnil tudi občinstvo.

Sledil je še energičen ulični cirkus Ena + ena = tri, ki je obiskovalce navdušil z akrobacijami, žongliranjem, humorjem in klovnovskimi vložki. Mednarodna zasedba umetnikov iz Kolumbije, Etiopije in Slovenije je poskrbela za številne nasmehe ter glasen aplavz.

Dogajanje se bo nadaljevalo v Kamnici, kjer bo v četrtek, 28. maja, na igrišču Osnovne šole Kamnica ob 10.30 uprizorjena ekološka predstava Zadnji ulov. Predstava Gledališča Ane Monro na zabaven in interaktiven način opozarja na problem onesnaženosti morij ter v reševanje »zadnje ribe na svetu« vključuje tudi občinstvo.

Zaključek Firtl Teatra bo v petek, 29. maja, v Bresternici-Gaj na ploščadi pred Domom krajanov Bresternica-Gaj. Ob 17. uri bo obiskovalce pričakala predstava Bajkarka 0+ kamišibaj, ki skozi japonsko umetnost pripovedovanja zgodb združuje tradicionalne bajke in sodobne pripovedi. Ob 17.45 bo sledila plesna ulična predstava Novice, vizualno bogat nastop mednarodne zasedbe umetnikov, ki skozi prevelike časopise združuje znakovni ples, sodobno lutkarstvo in živo jazz-soul glasbo. Predstavo podpisujejo Signdance Collective, Transmitter Performance in slovenska lutkarica Barbara Bulatović.

The post FOTO in VIDEO: V Limbušu oživela ulična umetnost: otroci in odrasli uživali v predstavi appeared first on Lokalec.si.

Na Mali tržnici na Dominkuševi ulici 5 v Mariboru se bodo med 23. majem in 21. junijem 2026 odvijali DNEVI ZELENE JAPKE: MANJ ODPADKOV – VEČ ŽIVLJENJA, niz skupnostnih, izobraževalnih in ustvarjalnih dogodkov, namenjenih spodbujanju trajnostnega načina življenja, zmanjševanju odpadkov ter povezovanju ljudi v lokalnem okolju.

Dogodke organizira Društvo Pupillam skupaj s trgovino Zelena japka, v sodelovanju z Društvom Aktiviraj se, VGC+ Srce Štajerske in drugimi partnerji, ob podpori Mestnih nepremičnin – Mariborskih tržnic. Pobudniki želijo skozi raznolike aktivnosti približati trajnostne prakse širši javnosti ter pokazati, da lahko majhne spremembe v vsakdanjem življenju pomembno prispevajo k bolj zdravemu okolju in bolj povezani skupnosti.

Dogajanje se bo pričelo v soboto, 23. maja 2026, ko bo obiskovalce že od jutranjih ur pričakala izmenjevalnica semen in sadik, ki jo pripravlja Društvo Aktiviraj se, ob tem pa bo potekalo tudi zbiranje in izmenjava električnih aparatov, kablov, polnilcev in računalnikov v sodelovanju z Okoljsko raziskovalnim zavodom. Organizatorji ob začetku dogodkov vabijo vse generacije, da se pridružijo otvoritvi, ki bo ob 9. uri na Mali tržnici.

V skoraj mesecu dni trajajočem programu se bodo zvrstile številne dejavnosti za otroke, odrasle in starejše

Obiskovalci bodo lahko sodelovali na pravljičnih uricah, ustvarjalnih in praktičnih delavnicah, različnih izobraževanjih ter drugih vsebinah, ki spodbujajo ponovno uporabo predmetov, deljenje znanja in odgovorno ravnanje z viri. Poseben poudarek bo namenjen skupnosti, medsebojnemu povezovanju in ustvarjanju prostora, kjer se ljudje srečujejo, si pomagajo ter skupaj gradijo bolj trajnosten način življenja.

Kot poudarjajo organizatorji, namen Dnevov Zelene japke ni zgolj zmanjševanje količine odpadkov, temveč tudi ustvarjanje prostora za sodelovanje, solidarnost in kakovostnejše življenje. Želijo pokazati, da trajnost ne pomeni odrekanja, ampak priložnost za več ustvarjalnosti, lokalnega sodelovanja, povezanosti in življenjske radosti.

V času hitre potrošnje in vse večjih okoljskih izzivov želijo pobudniki dogodkov spodbuditi razmislek o tem, kako lahko vsak posameznik s preprostimi koraki prispeva k bolj odgovornemu ravnanju z viri in bolj zdravemu okolju. Zelena japka že vrsto let deluje kot prostor ponovne uporabe, izmenjave in ozaveščanja o trajnostnih praksah, medtem ko Društvo Pupillam s svojimi programi krepi medgeneracijsko sodelovanje, skupnostno povezovanje ter vključujoče in ustvarjalne pristope za boljšo kakovost življenja.

Dogajanje se bo zaključilo v nedeljo, 21. junija 2026, s hišnim sejmom zero waste trgovine Zelena japka, družabnimi igrami in sproščenim skupnostnim druženjem. Organizatorji ob tem poudarjajo, da DNEVI ZELENE JAPKE prinašajo preprosto, a pomembno sporočilo: manj odpadkov, več sodelovanja, več znanja, več srčnosti – in več življenja.

Natančen dnevni program bo sproti objavljen na Facebook straneh Društva Pupillam in Zelene japke.

The post Dnevi Zelene japke v Mariboru: manj odpadkov, več življenja appeared first on Lokalec.si.

Potnike mestnega prometa v Mariboru prihodnji teden čakajo začasne spremembe na avtobusni liniji G6 Vzpenjača. Zaradi del na cesti bo med 25. in 29. majem 2026, vsak dan med 8. in 16. uro, zaprta Radvanjska cesta med Fochevo in Kettejevo ulico.

V času zapore bodo avtobusi linije G6 vozili po obvozu. Z Radvanjske ceste bodo preusmerjeni na Popovičevo ulico in Gorkega ulico, nato pa se bodo vrnili na svojo ustaljeno traso.

Zaradi spremenjenega režima bo v smeri proti centru začasno izpadlo postajališče Dvorana Tabor – Gorkega. Za potnike bo v tem času urejeno nadomestno postajališče na Gorkega ulici.

The post Zaradi del obvoz na avtobusni liniji G6 Vzpenjača appeared first on Lokalec.si.

Nezadovoljstvo navijačev NK Maribor se ob slabih rezultatih na tekmah poglablja in širi. Kar se vidi tako po napisih, ki so se pojavili po Mariboru kot tudi po nedavnem izgredu v Ljudskem vrtu, zaradi katerega so prekinili derbi z NK Olimpijo. Na eni strani v klubu obljubljajo, da bodo dali vse od sebe in prevzemajo odgovornost, na drugi strani pa navijači vse glasneje komentirajo igro ekipe.

V prispevku so strnjene tako besed predstavnikov NK Maribor, ki so na nedavni novinarski konferenci dejali, da klub prevzema vso odgovornost ob nedavni kazni Nogometne zveze Slovenije, in obljubljajo, da se bodo potrudili. Na drugi strani pa je spregovorilo tudi nekaj navijačev, ki NK Maribor spremljajo že vrsto let in si želijo, da bi ta klub vstal iz pepela in ponovno zasijal z odlično igro, ki bo pripeljala do zmag in na višja mesta ne samo na domačih tekmovanjih, ampak tudi tja, kjer je NK Maribor že bil.

The post VIDEO: Navijači povedali svoje mnenje o NK Maribor appeared first on Lokalec.si.

Ljubitelji svežih jagod, pozor – sezona enega najbolj priljubljenih spomladanskih doživetij se vrača.

Če bo vreme zdržalo, bo že v prihodnjem tednu ponovno mogoče samoobiranje sladkih jagod naravnost s polja.

Kot pravi Sabina Pušnik iz Jagodne dežele za Lokalec.si: Tudi letos bo samoobiranje potekalo na že dobro znani lokaciji v Razvanju pri Mariboru, kjer je lani vladalo izjemno zanimanje. Obiskovalci pa bodo letos jagode lahko nabirali tudi v Radljah ob Dravi pri Vodnem parku, saj na Muti letos jagodne dežele ne bo.”

Cena pa: za kilogram jagod bo treba odšteti 3,70 evra, obiskovalci pa morajo s seboj prinesti svoje posode. Ker je zanimanje vsako leto veliko, organizatorji tudi letos pričakujejo precejšen obisk in morebitno gnečo. Obiskovalce zato prosijo za nekaj potrpežljivosti.

»Veselimo se vsakega obiska in komaj čakamo, da se znova srečamo na polju,« sporočajo iz Jagodne dežele.

Točnega datuma odprtja še niso razkrili, saj bo vse odvisno od vremena in dozorevanja pridelka, bodo pa vse informacije sproti objavljali na družbenih omrežjih.

The post Jagodna dežela kmalu znova odpira vrata appeared first on Lokalec.si.

Med 20. in 24. majem bo Srednja gostinska in turistična šola Maribor (SGT Maribor) gostila mednarodno konferenco “Hospitality Reimagined: The World is Not Enough”, ki v mesto prinaša 43 strokovnjakov iz 18 držav. Gre za enega pomembnejših strokovnih dogodkov s področja gostinstva in turizma v regiji, ki združuje izobraževanje, prakso in inovacije ter odpira vprašanja, kako se panoga prilagaja hitro spreminjajočemu se svetu.

Turizem prihodnosti: med znanjem in izkušnjo

Kot poudarja Mitja Peterin, vodja mednarodne pisarne, konferenca vsako leto poteka pri enem izmed partnerskih izobraževalnih zavodov, letošnja izvedba pa Maribor postavlja v središče evropskega strokovnega dogajanja.

Dogodek združuje akademsko razpravo in inovativne pristope, s poudarkom na novih načinih učenja, storytellingu in igrifikaciji. “Želimo pokazati, da turizem ni le storitev, temveč izkušnja, zgodba in doživetje,” poudarjajo organizatorji.

Igrifikacija, zgodbe in “svet Jamesa Bonda”

Posebnost letošnje konference je inovativna zasnova, ki udeležence vpelje v svet igrifikacije in pripovedovanja zgodb. Udeleženci že pred prihodom sodelujejo v interaktivni igri, v kateri prevzemajo vlogo hotelirskih menedžerjev, rešujejo naloge in dekodirajo gesla, razporejena po različnih lokacijah. Navdih za koncept je franšiza Jamesa Bonda, kar konferenci daje dinamično, skoraj filmsko izkušnjo.

Vrhunec dogajanja bo gala večer, kjer bo razkrit tudi zaključni del zgodbe, ki se gradi skozi celoten program.

Mednarodno sodelovanje kot temelj napredka

Na konferenci sodelujejo strokovnjaki in izobraževalci iz različnih evropskih držav, kar omogoča izmenjavo znanj in praks. Po besedah organizatorjev je prav mednarodno povezovanje ključno za razvoj sodobnega izobraževanja v turizmu. Različni pristopi, izkušnje in učni sistemi se srečujejo v skupnem cilju – oblikovati kompetentne in prilagodljive kadre za prihodnost gostinstva.

Izzivi sodobnega turizma: AI, trajnost in nova znanja

Direktorica VSGT Maribor Mojca Polak poudarja, da se panoga sooča z več ključnimi izzivi, med katerimi izstopa predvsem vprašanje umetne inteligence in njenega vpliva na izobraževanje. Velik izziv ostaja, kako mlade naučiti, da AI uporabljajo kot orodje, ne kot nadomestilo za znanje. Ob tem opozarja tudi na spremembe v izobraževalnih sistemih v tujini, ki že uvajajo nove modele ocenjevanja in zaključevanja študija.

Študenti v središču izkušnje

Pomemben del konference so tudi študenti, ki imajo priložnost svoje znanje preizkusiti v realnem mednarodnem okolju. Konferenca jim omogoča stik z vrhunskimi strokovnjaki, razvoj jezikovnih in profesionalnih veščin ter krepitev samozavesti. Kot poudarjajo na šoli, je cilj, da mladi ne postanejo le izvajalci storitev, temveč ustvarjalci novih turističnih zgodb.

Turizem kot doživetje

Sodobni gost ne išče več zgolj storitve, temveč osebno in avtentično izkušnjo. Prav zato je ena ključnih tem konference personalizacija turističnih doživetij. Od kulinarike do vodenih izletov – prihodnost turizma se vse bolj premika v smer individualnih, zgodb polnih izkušenj, ki presegajo klasične turistične itinerarje.

Maribor kot učilnica prihodnosti

Štiridnevna konferenca bo udeležencem ponudila vpogled v najnovejše trende, od trajnosti in gastronomije do digitalizacije in umetne inteligence. Zaključek dogodka bo v znamenju doživetja, kjer se bodo prepletali gastronomija, zgodbe in igrifikacija – vse z namenom pokazati, da je gostoljubje lahko vedno znova drugačno, ustvarjalno in nepozabno.

Maribor bo tako za nekaj dni postal evropska učilnica turizma prihodnosti – prostora, kjer se znanje ne le posluša, ampak doživi.

Več v oddaji Občinski informator na BK TV.

The post FOTO: VSGT Maribor odpira vrata mednarodni konferenci: turizem prihodnosti med inovacijami, zgodbami in umetno inteligenco appeared first on Lokalec.si.

Letošnji poudarek mednarodnega foruma za ukrepanje na področju trajnostnega čebelarstva in opraševanja, ki v organizaciji dveh ministrstev in FAO poteka v Mariboru, je na znanosti in inovacijah. Po besedah kmetijske ministrice v odhodu Mateje Čalušić gre za dragoceno izmenjavo praks različnih držav.

Forum je dvodnevni, začel se je v sredo, nadaljuje pa danes, v četrtek. Predstavlja pa osrednji mednarodni dogodek ob letošnjem 9. svetovnem dnevu čebel. Organizira ga ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sodelovanju z ministrstvom za zunanje in evropske zadeve ter Organizacijo ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO).

Namen dogodka, ki naj bi povezal predstavnike vlad in mednarodnih organizacij, znanstvenike, strokovnjake ter predstavnike civilne družbe, je celovit pregled potreb ter izmenjava izkušenj s čebelarskimi in opraševalskimi projekti z vsega sveta, s čimer želijo na kmetijskem ministrstvu krepiti možnosti mednarodnega sodelovanja na področju čebelarstva in opraševanja pri uresničevanju ciljev trajnostnega razvoja. Hkrati naj bi dogodek ponudil prostor za poglobljen dialog, skupni razmislek in oblikovanje prihodnjih usmeritev.

Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ki opravlja tekoče posle, Mateja Čalušić

Delijo znanje in razpravljajo o različnih izzivih ne le v Evropi, ampak tudi v svetu

Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ki opravlja tekoče posle, Mateja Čalušić je v izjavi za medije povedala, da med drugim razpravljajo o načinih ohranjanja biotske raznovrstnosti, ki je za opraševalce zelo pomembna. “Delimo znanje glede na različne klimatske tipologije, ki jih imajo različne države, o tem, kaj bo treba delati že danes, zato da bomo imeli lahko boljšo prihodnost,” je dejala. Pomočnik generalnega direktorja FAO Thanawat Tiensin pa je dejal: “Zanima nas, kako lahko izboljšamo naše delo in sodelujemo pri izzivih, s katerimi se soočamo ne le v Evropi, ampak po vsem svetu,” Povedal je še, da razpravljajo tudi o kakovosti medu in drugih čebeljih pridelkov ter da “s sodelovanjem lahko najdemo boljše rešitve”. Ni pa odgovoril na novinarsko vprašanje, če drži, da so s foruma na zahtevo FAO umaknili predavanje o problematiki ponarejenega medu na trgovskih policah. To predsednik Čebelarske zveze Slovenije (ČZS) Boštjan Noč navaja kot razlog za bojkot dogodkov ob današnjem svetovnem dnevu čebel, tudi omenjenega foruma in večerne podelitve nagrade zlata čebela v Mariboru. “Dogodek bojkotiramo z jasnim sporočilom, da svetovni dan čebel ni čas za fotografiranje in prikrivanje problemov, ampak za njihovo reševanje,” je za portal N1 dejal Noč, ki je tudi predsednik Evropske čebelarske zveze. Ministrica Čalušić je dejala, da jo žalosti, “da se skozi medijsko komunikacijo uporabljajo tovrstne insinuacije in obsodbe v tako lepi zgodbi na svetovni dan čebel”.

pomočnik generalnega direktorja FAO Thanawat Tiensin

Nekateri veliki čebelarji že opuščajo čebelarstvo

Vršilec dolžnosti predsednika mednarodne čebelarske organizacije Apimondia Peter Kozmus se strinja, da so ena velikih težav čebelarstva ponaredki medu. “Vse več je nizkocenovnega medu, ki v bistvu sploh ne more biti imenovan med. Predvsem večji, profesionalni čebelarji imajo zaradi tega velike težave, saj ne morejo tekmovati s temi nizkocenovnimi proizvodi. Nekateri veliki čebelarji že opuščajo čebelarstvo in zaradi tega se po nekaterih državah zmanjšuje število čebel. To je velika težava, saj imajo čebele skozi opraševanje velik vpliv na naravo,” je pojasnil. Ljudi poziva, da med kupujejo neposredno pri čebelarjih, v trgovinah pa pazijo na označbe. Tudi sicer Kozmus poudarja, da lahko k dobrobiti čebel prispeva vsak posameznik. “Kmetje lahko recimo uporabijo manj čebelam strupenih škodljivih pesticidov. Če imamo samo vrtiček ali lončke na balkonu, pa dajmo poleg zelenjave zasaditi tudi nekaj rastlin, na katerih lahko čebele najdejo hrano, zlasti v poletnih mesecih, ko jim primanjkuje hrane v okolju,” je dejal.

Vir: STA

 

The post V Mariboru mednarodni forum za ukrepanje na področju trajnostnega čebelarstva in opraševanja appeared first on Lokalec.si.

V okviru participativnega proračuna v Mestni občini Maribor so postavili v Športnem parku Tabor igrišče za cornhole oziroma za štrbunk, kot se ta igra imenuje v Sloveniji.

Gre za poligon, na katerem lahko na dve plošči, ki sta postavljeni nasproti, igralci izmenično mečejo vrečice, namenjene temu. Pri tem je cilj zadeti luknjo na tej plošči. točke pa dobijo tudi, če vrečka obstane na plošči.  Igra tako združuje rekreacijo, druženje in tudi zabavo na prostem. Hkrati pa spodbuja tudi tekmovalnost, saj se lahko sestavi ekipe po dva člana oziroma članice ter tekmuje. Cornhole je ponekod v svetu zelo priljubljena igra. Nekoč so vrečke polnili s koruzo, v sodobnem času so v njih kroglice. Tudi v Sloveniji postaja vse bolj priljubljen. S preprostimi pravili pa povezuje vse generacije in spodbuja aktivno preživljanje prostega časa.

Postavljeno v okviru participativnega proračuna

Cornhole igro so ta teden odprli v Športnem parku Tabor v sklopu projekta participativnega proračuna z nazivom Rekreativni center za mlade.

Stroški izvedbe projekta:

  • Ravnanje terena, polaganje travne ruše: 2.415,60 evrov z DDV
  • 2 x temelji ter izdelava in montaža Cornhole enot: 4521,19 evrov z DDV
  • 32 komadov vrečk za igro: 264,00 evrov

Na odprtju poligona oziroma igrišča za cornhole so bili Srečko Vilar, podžupan Mestne občine Maribor, in Ranko Šmigoc, direktor Šport Maribor, Branko Kolar, predstavnik Cornhole kluba Slivnica, in Aljoša Kirič, iz Kabineta župana- Prav vsi so tudi pokazali, kako se igra in tekmuje v štrbunku.

Športni park Tabor eden največjih tovrstnih parkov v Sloveniji

Športni park Tabor s svojimi zelenimi površinami že vrsto let velja za enega največjih, najlepših in najbolj urejenih športnih parkov v Sloveniji. Leži ob Koresovi ulici neposredno ob Dvorani Tabor in se razprostira na kar 60.000 m² urejenih zelenih površin. Leta 2018 je Športni park Tabor dobil še eno veliko nogometno igrišče z umetno travo, ki je tudi osvetljeno. Poleg omenjenega igrišča se na površini 18.000 m² razprostirajo še tri velika nogometna igrišča, povezana s številnimi urejenimi potmi, ki jih mnogi koristijo za tek, sprehode in druženje. Športni park Tabor je odprt vsak dan in že sedaj omogoča različne oblike rekreacije ter druženja mladih in drugih obiskovalcev. V parku je mogoče igrati še košarko, odbojko ter izvajati različne prostočasne in rekreativne aktivnosti na prostem, odslej tudi Cornhole.

Kmalu več v oddaji Občinski informator na BK TV.

 

 

The post FOTO: V Športnem parku Tabor uredili igrišče za cornhole oziroma štrbunk appeared first on Lokalec.si.

Maturanti so danes točno opoldne tudi v Mariboru zaplesali tradicionalno maturantsko četvorko in s plesom simbolično zaznamovali zaključek srednješolskega obdobja.

Ob glasbi so se pridružili vrstnikom iz številnih slovenskih in evropskih mest, kjer je četvorka potekala istočasno v okviru projekta European Quadrille Dance Festival.

Ples je tudi letos predstavljal enega najbolj prepoznavnih trenutkov ob zaključku šolskega leta za dijake zaključnih letnikov.

Nekaj utrinkov spodaj.

The post FOTO in VIDEO: Maribor v ritmu četvorke, maturanti na Lentu zaplesali ob zaključku šolanja appeared first on Lokalec.si.

Župan Mestne občine Maribor, Saša Arsenovič dviguje cene vrtcev in drugih javnih storitev, medtem ko določena podjetja kujejo dobičke. Saša Arsenovič je za prihodnjo sejo mestnega sveta predlagal dnevni red, na katerem bodo svetniki odločali o podražitvah vrtcev, odvoza odpadkov, pogrebnih storitev in drugih javnih storitev. Ob tem pa je v Mariboru vse pogosteje slišati opozorila, da je prav Saša Arsenovič ob ustanavljanju holdinga napovedoval boljši servis in učinkovitejše storitve, danes pa imajo mnogi občutek, da občani plačujejo več, kakovost storitev pa ni boljša.

Na seji Mestnega sveta Mestne občine Maribor, ki bo 28. maja 2026, bodo mestni svetniki obravnavali več predlogov podražitev javnih storitev, med njimi vrtcev, ravnanja z odpadki in pogrebnih storitev. Po poročanju nekaterih medijev, mestna oblast predlagane podražitve utemeljuje z višjimi stroški dela, energentov in storitev na trgu.

Predlagane spremembe prihajajo v času, ko se številna gospodinjstva že soočajo z visokimi življenjskimi stroški, zato so predlogi podražitev v javnosti sprožili precej kritik in vprašanj o učinkovitosti upravljanja mestnih storitev.

Obljube holdinga in današnja realnost

Ob ustanovitvi Javnega holdinga Maribor je bilo javnosti predstavljeno, da bo povezovanje javnih podjetij prineslo bolj učinkovito upravljanje, racionalizacijo stroškov in boljše storitve za občane. Namen holdinga naj bi bil prav optimizacija poslovanja in večja učinkovitost sistema.

Danes pa številni občani opozarjajo, da se položnice višajo, medtem ko izboljšav storitev sami ne občutijo. Kritike letijo predvsem na dejstvo, da se podražitve pojavljajo skoraj na vseh področjih, čeprav je bil holding predstavljen kot rešitev za bolj ekonomično upravljanje mestnih podjetij.

Podražitve vrtcev bo najbolj prizadele družine

Ena najbolj občutljivih podražitev je povezana z vrtci. Višje cene bodo dodatno obremenile mlade družine, ki se že soočajo z dražjo hrano, energijo in stanovanji. Po poročanju medijev mestna oblast predlagane višje cene utemeljuje predvsem z višjimi stroški dela in delovanja javnih zavodov. Cene vrtcev v Mestni občini Maribor bi se podražile za 7,4 odstotka.

Po poročanju medijev naj bi nove višje cene veljale za vse javne vrtce v Mestni občini Maribor, pa tudi za otroke, vključene v Center za sluh in govor Maribor ter prilagojene programe vrtca v okviru Centra Gustava Šiliha. Mestna oblast podražitev utemeljuje z uskladitvijo cen z dejanskimi stroški izvajanja programov, ob tem pa izpostavlja, da bi morala občina v primeru neuskladitve zagotoviti dodatna sredstva iz proračuna. Prav to pa odpira vprašanja, ali bodo breme višjih stroškov ponovno najbolj občutili predvsem starši in občani.

Vedno dražje tudi komunalne storitve

Podražitve se dotikajo tudi ravnanja z odpadki in pogrebnih storitev. Občani se zato vse pogosteje sprašujejo, zakaj se stroški javnih storitev povečujejo kljub reorganizaciji sistema, ki je bila predstavljena kot dolgoročna rešitev za učinkovitejše poslovanje. Po navedbah medijev so razlogi za višje cene povezani z dražjimi storitvami obdelave odpadkov in rastjo stroškov izvajalcev. Ob tem pa se v javnosti pojavljajo vprašanja, kakšne konkretne učinke in prihranke je doslej prinesel sistem holdinga, ki je bil ob ustanovitvi predstavljen kot korak k učinkovitejšemu upravljanju mestnih storitev.

Vse več vprašanj o upravljanju mesta in kakovosti storitev

V javnosti se zato odpira vse več vprašanj, ali mesto dejansko obvladuje stroške javnega sistema ali pa se finančno breme vedno znova prelaga na občane.

Ob tem se vse pogosteje odpira vprašanje razkoraka med obljubami o učinkovitejšem upravljanju in realnostjo, kjer občani občutijo predvsem višje položnice. Ostaja pa tudi vprašanje, ali bodo Mariborčani za višje cene v prihodnje občutili tudi izboljšanje storitev.

Prednost občanov in ne dobičkom javnih podjetij

Ob aktualnih razpravah o podražitvah v Mariboru se vse pogosteje pojavlja tudi razmišljanje, da bi se morale občine in župani zavedati, da so javna podjetja predvsem servis občank in občanov ter da eden brez drugega ne morejo delovati.

V javnosti je ob tem slišati opozorila, da bi moral biti glavni namen javnih podjetij zagotavljanje kakovostnih in dostopnih storitev za občane, ne pa ustvarjanje dodatnih finančnih obremenitev. Prav zato se ob novih podražitvah odpirajo tudi vprašanja, ali bi morale občine v določenih primerih dati prednost nižjim stroškom za občane pred ustvarjanjem dobičkov javnih podjetij.

The post Saša Arsenovič želi podražiti vrtce in druge storitve, občani pa opozarjajo na vedno slabši servis appeared first on Lokalec.si.

Operativno komunikacijski center PU Maribor je med 5. uro včeraj in 5. uro danes prejel 305 klicev.

Med 117 interventnimi dogodki so policisti med drugim obravnavali 32 prometnih nesreč, 10 kršitev javnega reda in miru ter 12 kaznivih dejanj.

24 prometnih nesrečah je nastala premoženjska škoda, v osmih nesrečah so bili udeleženci lažje telesno poškodovani. Zaradi storitve hujših prekrškov v cestnem prometu so policisti trem voznikom zasegli vozilo. Zaradi kršitve javnega reda in miru so policisti opravili 10 intervencij na javnem kraju.

Med kaznivimi dejanji so policisti obravnavali pet tatvin, tri poškodovanja tuje stvari, dve kaznivi dejanji v povezavi s prepovedanimi drogami, eno povzročitev telesne poškodbe in eno grožnjo.

Obravnavani tujci

Mariborski policisti so obravnavali sedem tujcev, ki so nelegalno prestopili državno mejo, med postopkom pa so zaprosili za mednarodno zaščito.

Kriminaliteta

Policisti PP MB II so 46 letnemu moškemu iz okolice Maribora zasegli več zavitkov alu-folije z neznano belo grudasto praškasto snov dve tableti, za kateri se sumi, da je prepovedana snov ekstazi. Policisti obravnavajo sum kaznivega dejanja Neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi v športu in predhodnimi sestavinami za izdelavo prepovedanih drog, poroča PU Maribor.

The post Pestro na območju PU Maribor: sedem tujcev, droge in več deset prometnih nesreč appeared first on Lokalec.si.

Te dni na Gasilski brigadi Maribor poteka usposabljanje na temo iznos ponesrečenca iz vozila.

“Tematika katera nam seveda ni tuja in jo dobro poznamo, a kljub temu je tokrat nekaj povsem novega, saj ne gre za navadno vozilo,” so zapisali na Gasilski brigadi Maribor.

FOTO: GB Maribor

Skupaj s pripadniki Slovenske vojske iz vojašnice Generala Maistra v Mariboru in reševalci nujne medicinske pomoči Maribor so izvedli usposabljanje na temo iznos ponesrečenca iz oklepnega vojaškega vozila v primeru nesreče ali drugih zdravstvenih težav.

FOTO: GB Maribor

“Spoznali smo osnovno zgradbo oklepnika Valuk 6×6 in Patria 8×8, možnosti vstopa in določene posebnosti, ki jih takšna vozila seveda imajo.
Usposabljanje je bilo izjemno zanimivo in poučno, saj zahteva popolnoma drug pristop posredovanja, kot smo ga vajeni. Zahvala gre predvsem 74. srednjemu pehotnemu bataljonu iz vojašnice Generala Maistra iz Maribora, da so nam to omogočili,” so zapisali.

The post FOTO: Mariborski gasilci na posebnem usposabljanju: reševanje ponesrečencev iz oklepnikov appeared first on Lokalec.si.

Slovenska vojska bo v soboto, 23. maja 2026, pripravila Dan odprtih vrat v Vojašnici generala Maistra v Mariboru, kjer bodo obiskovalcem predstavili delovanje vojske, opremo in možnosti vključevanja v njene vrste.

Dogajanje bo potekalo med 9.30 in 17. uro v vojaškem objektu Kadetnica.

Obiskovalci si bodo lahko ogledali predstavitev enot, nastanjenih v Vojašnici generala Maistra, ter delovanje Poveljstva za doktrino, razvoj, izobraževanje in usposabljanje. Poseben poudarek bo namenjen predstavitvi vojaške opreme in zmogljivosti Slovenske vojske.

Na dogodku bodo med drugim predstavili vojaško policijo, možnosti vključevanja v Slovensko vojsko, pehotno oborožitev in opremo, protioklepno orožje, bojna in sanitetna oklepna vozila, sredstva zvez, inženirsko opremo ter vojaške helikopterje.

Obiskovalci si bodo lahko ogledali tudi dinamične vaje, predstavitev kadetnice, razstavo Vojaškega muzeja ter blagoslov motorjev in motoristov. Sodelovale bodo tudi sorodne organizacije in službe ter društva, ki negujejo domoljubje in vojaško tradicijo.

Dogodek bo potekal v Vojašnici generala Maistra na Ramovševi ulici 2 v Mariboru, organizatorji pa vabijo vse generacije, da pobližje spoznajo delo in poslanstvo Slovenske vojske.

The post Dan odprtih vrat v Vojašnici generala Maistra: obiskovalce čakajo oklepniki, helikopterji in dinamične vaje appeared first on Lokalec.si.

Krajevna skupnost Bresternica – Gaj v sodelovanju z Opero Balet SNG Maribor pripravlja poseben kulturni dogodek – Gala operni večer na Gaju nad Mariborom, ki bo potekal v petek, 5. junija 2026, ob 19. uri.

Obiskovalci bodo lahko uživali v nastopu Simfoničnega orkestra SNG Maribor in Zbora SNG Maribor, pod vodstvom zborovodkinje Zsuzse Budavari Novak. Večer bo vodil priznani dirigent Simon Krečič.

Nastopili bodo priznani solisti

Na gala večeru bodo nastopili številni solisti: Rebeka Lokar, Andreja Zakonjšek Krt, Valentina Čuden, Petya Ivanova, Irena Petkova, Tim Ribič in Jaki Jurgec.

Dogodek bo za obiskovalce brezplačen, organizatorji pa vabijo vse ljubitelje glasbe in kulture, da se jim pridružijo na posebnem glasbenem večeru v edinstvenem ambientu Gaja nad Mariborom.

Organiziran tudi avtobusni prevoz

Za lažji dostop bo organizirana tudi posebna avtobusna linija iz Kamnice in Bresternice. Avtobus bo iz Kamnice (postaja pred Kulturnim domom) odpeljal ob 17.15, iz Bresternice (postaja pred pošto) pa ob 17.20 in 18.10. Cena povratne vožnje znaša 2 evra.

V primeru slabega vremena bo prireditev prestavljena na soboto, 6. junija 2026.

The post Na Gaju nad Mariborom pripravljajo gala operni večer pod zvezdami appeared first on Lokalec.si.

Lutkovno gledališče Maribor z veseljem sporoča, da so prav vse predstave iz repertoarja sezone 2025/2026 uvrščene na nacionalno platformo Zlata paličica, ki predstavlja izbor kakovostnih gledaliških predstav za otroke in mladino v Sloveniji.

Uvrstitev celotnega repertoarja na platformo potrjuje visoko umetniško raven ustvarjanja Lutkovnega gledališča Maribor ter njegovo pomembno vlogo pri razvoju sodobnega lutkovnega in otroškega gledališča. Zlata paličica strokovno vrednoti predstave glede na kakovost, relevantnost in primernost za različne starostne skupine mladih občinstev.

V iztekajoči se sezoni so bile premierno uprizorjene raznolike predstave, strokovna komisija v sestavi Maša Radi Buh, Tjaša Bertoncelj in Blanka Gombač pa je o vsaki zapisala strokovno mnenje.

Štirje neustrašni

Predstava, nastala na podlagi izvirnega besedila z navdihom v zgodbi Bremenski mestni godci, skozi izvrstno animacijo oživi štiri antropomorfizirane živali, ki jih povezuje skupni pobeg v iskanju boljšega življenja. Gre za sodoben glasbeno-lutkovni komad o solidarnosti in sobivanju.

Zgodba o barvah

Uprizoritev, navdihnjena z južnomehiškim zapatističnim izročilom, pripoveduje o raznolikosti in pestrosti, ki bogatita svet. Predstava povezuje resničnost in mitološko pripoved o bogovih, ki so črno-belemu svetu podarili barve.

Skrinjica sinjega maka

Predstava občinstvo popelje v notranji svet babice, ki postopoma izgublja besede in spomine. Poetična uprizoritev se dotika staranja, demence in medgeneracijskih odnosov, zato ustvarjalci priporočajo pripravo otrok pred ogledom predstave.

Cankar

Lutkovna uprizoritev skozi pisemske korespondence in odlomke iz opusa Ivana Cankarja gradi portret umetnika, globoko umeščenega v čas in prostor svojega ustvarjanja. Posebno mesto ima tudi dovršena likovna in lutkovna zasnova.

Arhitekta bova!

Predstava po slikanici Manice K. Musil raziskuje otroško domišljijo, grajenje svetov in pomen sodelovanja. S hudomušnimi zvočnimi in besednimi igrami nagovarja tako mlajše kot odraslo občinstvo.

Uvrstitev vseh premierno uprizorjenih predstav iz iztekajoče se sezone na platformo Zlata paličica predstavlja pomembno priznanje ustvarjalcem, umetniškemu ansamblu in celotni ekipi gledališča, obenem pa potrjuje zaupanje strokovne javnosti v kakovost mariborske lutkovne produkcije. Novo sezono bo Lutkovno gledališče Maribor predstavilo v ponedeljek, 1. junija 2026, ob 13. uri.

The post Vse predstave sezone LGM uvrščene na platformo Zlata paličica appeared first on Lokalec.si.

Včeraj se je rekordnih 91 ekip podalo na 455 stopnic Kalvarije v sklopu 12. Štengijade, humanitarno-športne prireditve Policijske uprave Maribor.

Zbrana sredstva tradicionalno namenjajo najmlajšim, letos pa bodo sredstva prejeli v Centru za sluh in govor Maribor, kjer jih bodo namenili predvsem nakupu športnih rekvizitov.

Tekmovanje policistov in zunanjih ekip

Odprto prvenstvo PU Maribor je hkrati tudi državno prvenstvo policije, kjer se mešane ekipe policistov in policistk potegujejo za veliki prehodni pokal. Tekmovanju se vsako leto pridružijo tudi zunanji tekmovalci.

Zbrane je nagovoril direktor PU Maribor Damir Ivančić, ki je poudaril pomen humanitarnosti: »Podvig, kot je tek po 455 ‘štengah’, zagotovo ni enostaven. A vsak korak je veliko lažji, kadar nas vodi humanitarnost in želja pomagati sočloveku. Res je, da bodo odločale sekunde, vendar tekmovalnost ni v ospredju. Pomembnejši je občutek, da smo skupaj storili nekaj dobrega.«

Tolminci znova najhitrejši

Tudi letos je slavila ekipa PP Tolmin v sestavi Tjaša Mav, Jaka Obid in David Munih, ki je s časom 2:35:660 izboljšala lanskoletni rezultat za nekaj sekund.

Slabih 30 sekund za zmagovalci sta na vrh Kalvarije pritekli domači ekipi

Drugo mesto je osvojila ekipa PPP Maribor (Darko Hercog, Denis Hercog in Leja Žido), tretje pa PP Maribor I, za katero so tekmovali Trajče Velički, Katja Špiclin in Jernej Bučar.

The post Na Kalvariji rekordnih 91 ekip: policisti tekli za dober namen appeared first on Lokalec.si.

Ministrstvo za naravne vire in prostor je izdalo gradbeno dovoljenje za gradnjo preostalega dela prve etape mariborske zahodne obvoznice, so sporočili z ministrstva za infrastrukturo. Gradnja na odseku se bo začela po pravnomočnosti gradbenega dovoljenja.

Trenutno je že v teku gradnja prvega dela v dolžini približno 400 metrov od krožišča na Lackovi cesti v smeri proti vzhodu, vse do novega centra Unifit, drugi del prve etape v dolžini 860 metrov pa bo speljan do novega krožišča na Kardeljevi cesti.

Medtem je že sprejet tudi državni prostorski načrt za drugo in tretjo etapo obvoznice, ki bo razbremenila predvsem prebivalce ob Cesti Proletarskih brigad, mestnega središča Maribora in izboljšala pretočnost prometa.

Vrednost pogodbenih del za prvi del prve etape znaša nekaj manj kot 20 milijonov evrov, pri čemer 2,4 milijona evrov zagotavlja Mestna občina Maribor, preostanek pa država.

Vir: sta

The post Izdano gradbeno dovoljenje za preostanek prve etape mariborske zahodne obvoznice appeared first on Lokalec.si.

Aeroklub Ptuj v Gorišnici je minuli konec tedna postal prizorišče obsežne simulacije letalske nesreče, v kateri je sodelovalo približno 200 udeležencev. Študenti Mariborske medicinske in zdravstvene fakultete so skupaj z gasilci, policisti, reševalci in pripadniki Slovenske vojske preizkusili svoje znanje v eni najzahtevnejših vaj doslej.

Scenarij vaje je predvideval trčenje dveh letal v zraku. Eno letalo je uspelo zasilno pristati, drugo pa je razpadlo nad območjem, poškodovani potniki pa so popadali na tla. Prav zaradi kompleksnosti dogodka je šlo za posebno izkušnjo za vse sodelujoče službe.

Helikopter, vojaška vozila in množica poškodovanih

Terenska vaja je predstavljala vrhunec tako imenovanega urgentnega vikenda, tridnevnega izobraževanja, ki ga študenti obiskujejo skozi vse leto. Pri simulaciji so sodelovali pripadniki Slovenske vojske, Vojaške zdravstvene enote, letalstvo Slovenske vojske z vojaškim helikopterjem ter številna prostovoljna gasilska društva, policija in reševalne ekipe.

Helikopter je služil kot evakuacijsko sredstvo za poškodovance, na terenu pa so sodelovala tudi vojaška vozila in reševalni oklepniki. Organizatorji so poudarili, da je namen takšnih vaj predvsem priprava bodočega zdravstvenega kadra na delo v izredno stresnih in nepredvidljivih razmerah.

Gasilci: Takšnih nesreč skoraj ne srečamo

Pri vaji je sodelovalo približno 35 gasilcev, ki so morali najprej zavarovati območje nesreče, nato pa pomagati pri tehničnem reševanju, požarni varnosti ter transportu poškodovanih oseb.

Po besedah sodelujočih gasilcev gre za zelo specifično vrsto nesreče, s katero se v realnem življenju skoraj ne srečujejo, zato so takšne simulacije izjemno pomembne za preverjanje postopkov, taktike in sodelovanja med različnimi službami.

Policija skrbela za varnost in red

Pomembno vlogo je imela tudi policija, ki je skrbela za zavarovanje območja ter varnost vseh prisotnih. Poleg pomoči pri sami intervenciji so policisti med vajo posredovali tudi ob simulirani kršitvi javnega reda in miru, kar je dodatno otežilo delo reševalnih ekip. Sodelujoči so poudarili, da je prav medsebojno sodelovanje različnih služb ključnega pomena pri uspešnem ukrepanju v množičnih nesrečah.

Študenti spoznavali delo v kaotičnih razmerah

Za študente medicine, zdravstvene nege in drugih zdravstvenih smeri je bila vaja dragocena predvsem zaradi izkušnje dela v kaotičnih okoliščinah. Naučili so se hitrega odločanja, timskega dela ter usklajevanja z gasilci, policijo, vojsko in reševalci.

Mentorji so izpostavili, da je največji poudarek namenjen varnosti in sodelovanju. Po njihovih besedah posameznik pri takšnih nesrečah ne more ukrepati sam, temveč je uspeh odvisen od usklajenega dela celotne ekipe.

Vaja iz leta v leto zahtevnejša

Čeprav organizatorji urgentni vikend izvajajo že osmo leto zapored, so letošnje razmere označili za eno najbolj zahtevnih simulacij doslej. Masovne nesreče iz leta v leto postajajo kompleksnejše, organizatorji pa skušajo udeležencem čim bolj približati realne razmere na terenu.

Na dogodek so bili povabljeni tudi predstavniki UKC Maribor, profesorji medicinske fakultete, dekani, predstavniki ministrstev ter župani okoliških občin.

Ob zaključku vaje so organizatorji poudarili, da prav takšne izkušnje gradijo samozavest in pripravljenost bodočih zdravstvenih delavcev, če bi se podobna nesreča nekoč res zgodila.

Več v oddaji Občinski informator na BK TV.

The post FOTO: Trčenje letal, množica poškodovanih in sirene: V Gorišnici izvedli eno največjih simulacij nesreče doslej appeared first on Lokalec.si.