V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]
Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu.
The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu.
The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
Tokrat je v oddaji V svetu odraslih voditelj Matic Lesjak gostil Bojana Glaserja in Anjo Godec, vaditelja plesnih skupin AFS Študent. Govorili pa so o mladih, plesu, petju in ohranjanju kulturne dediščine. Akademska folklorna skupina Študent pripravlja svojo 62. celovečerno predstavo z naslovom Sobitje – dva sva eno. V oddaji V svetu odraslih so govorili […]
V Knjižnici Lovrenc na Pohorju je na ogled fotografska razstava, posvečena Ivu Kvacu in pomembnemu jubileju v zgodovini fotografije. Letos namreč mineva sto let od prve jugoslovanske fotografske razstave, ki je med 15. julijem in 15. avgustom 1926 potekala v Splitu.
Avtor razstave Peter Sgerm obiskovalcem predstavlja del fotografij, s katerimi se je Ivo Kvac pred stoletjem predstavil na omenjeni razstavi. Kvac je bil eden izmed vidnejših sodelujočih fotografov, saj je na razstavi sodeloval s kar 50 fotografijami. Za svoje delo je prejel častno priznanje in diplomo, kar priča o kakovosti in prepoznavnosti njegovega ustvarjanja.
Posebnost tokratne razstave je način predstavitve fotografij. Ker so bili nekateri posnetki javnosti že predstavljeni ob preteklih priložnostih, se je avtor odločil za drugačen pristop. Fotografije so bile s pomočjo posebne programske opreme pripravljene in natisnjene s 3D-tiskalnikom, kar obiskovalcem ponuja nekoliko drugačno vizualno izkušnjo ter nov pogled na zgodovinsko fotografsko gradivo.
Razstava tako združuje bogato fotografsko dediščino in sodobne tehnološke pristope ter obiskovalce popelje v čas začetkov organiziranega fotografskega razstavljanja na območju nekdanje Jugoslavije.
Razstava bo v Knjižnici Lovrenc na Pohorju na ogled do 31. oktobra in predstavlja zanimivo priložnost za vse ljubitelje fotografije, zgodovine in kulturne dediščine.
Klub mariborskih študentov bo v petek, 12. junija 2026, na reki Dravi izvedel Pune ftrgan splav – kulturno-družabni dogodek, ki združuje mariborsko splavarsko tradicijo, sodobno elektronsko glasbo in svežo energijo mladih v mestu. Dogodek je bil razprodan v manj kot dveh dneh, kar po mnenju organizatorjev kaže na veliko zanimanje mladih za kakovostna, drugačna in nekoliko drznejša doživetja.
“Pogosto slišimo, da je Maribor za mlade postal mrtvo mesto in da se nič več ne dogaja. Ker smo tudi sami študenti, dobro vemo, da mladim ne manjka želje po druženju, ampak predvsem dogodkov, ki so ustvarjeni z njimi v mislih in ponujajo nekaj drugačnega od tega, kar je bilo na voljo v zadnjih letih,” pravijo organizatorji iz Kluba mariborskih študentov.
Pune ftrgan splav nadaljuje niz dogodkov, s katerimi želi KMŠ mladim približati lokalno tradicijo na sodoben in privlačen način. Januarja so v okviru dogodka KMŠ Furež na Štuku predstavili tradicijo kolin, kar je med obiskovalci in v medijih vzbudilo veliko zanimanja.
Tokrat želijo podobno energijo prenesti na Dravo in ponovno obuditi povezavo mesta s splavarstvom, ki je nekoč pomembno zaznamovalo življenje v Mariboru. Pri projektu sodelujejo tudi mariborski flosarji, ki skrbijo za ohranjanje ene najprepoznavnejših lokalnih tradicij. Dogodek tako ni zgolj glasbeni večer, temveč tudi primer povezovanja mladih z lokalno dediščino in ljudmi, ki jo ohranjajo.
Dogodek bo potekal na splavu na reki Dravi, kjer bodo obiskovalci ob sončnem zahodu uživali v vožnji, druženju in elektronski glasbi. Za glasbeni program bo poskrbel Redhedii, eden vidnejših predstavnikov yugotechno scene, ki s svojimi energičnimi seti navdušuje občinstvo doma in v tujini.
Vir: Klub mariborskih študentov
Projekt odpira tudi vprašanje, kako v Mariboru bolje izkoristiti potencial reke Drave. Reka je stoletja predstavljala pomemben del identitete mesta, danes pa jo prebivalci pogosto dojemajo predvsem kot kuliso. Pune ftrgan splav želi pokazati, da je lahko tudi prostor druženja, kulture in novih mestnih zgodb.
Maribor morda nima morja, ima pa Pune ftrgan splav.
Sredi avgusta bo Vuzenica znova zaživela v znamenju tradicionalnega Rokovega sejma, ki bo letos potekal v soboto in nedeljo, 15. in 16. avgusta 2026. Dogodek vsako leto privabi številne obiskovalce, ponudnike in razstavljavce ter predstavlja pomemben del poletnega dogajanja v kraju.
Rokov sejem že vrsto let ohranja tradicijo sejemskega druženja ter obiskovalcem ponuja pestro ponudbo izdelkov, domačih dobrot in različnih storitev. Tudi letos bo dogodek priložnost za srečanje, druženje in predstavitev lokalne ter širše ponudbe
Organizatorji vabijo vse zainteresirane ponudnike, da si pravočasno zagotovijo svoje mesto na sejmu. Rok za prijavo in plačilo sejemskega prostora je 7. avgust 2026.
Priprave na Art kamp so v polnem teku, sporočajo iz Zveze prijateljev mladine Maribor. Kot pravijo, imajo za izvedbo ustvarjalnih delavnic skoraj vse pripravljeno, manjka pa jim še nekaj osnovnega ustvarjalnega materiala.
Zbirajo različne materiale za delavnice
Organizatorji prosijo vse, ki imajo doma odvečne materiale, da jih podarijo za potrebe ustvarjalnih delavnic. Potrebujejo plutovinaste zamaške, trde tulce (od folij, papirja ipd.), stare CD-je, WC rolice, jezičke od pločevink ter kronske zamaške za steklenice.
Materiale lahko prinesete na sedež Zveze prijateljev mladine Maribor na Razlagovi ulici 16 v Mariboru, kjer bodo poskrbeli, da bodo uporabljeni pri izvedbi pestrega programa na Art kampu.
Vabilo prostovoljcem
Poleg materialne pomoči ZPM Maribor vabi tudi nove prostovoljce in prostovoljke, ki bi želeli sodelovati pri izvedbi Art kampa na drugačen način.
Kot poudarjajo v ZPM Maribor, je cilj projekta ustvariti nepozabne poletne spomine za otroke, mlade in družine. Ob tem se zahvaljujejo vsem, ki s pomočjo, podporo in dobro voljo prispevajo k uspešni izvedbi Art kampa.
Danes je Duplek postal središče slovenskega juda. Pod okriljem Judo zveze Slovenije je namreč bilo državno prvenstvo, ki je na blazine privabilo izjemno konkurenco in ljubitelje te borilne veščine iz celotne države.
Najvišja raven slovenskega juda
Pomembnost tekmovanja je poudaril predstavnik Judo zveze Slovenije Aljaž Sedej, ki je izpostavil, da gre za najvišjo raven domačega tekmovanja. “Državno prvenstvo je najvišje tekmovanje v slovenskem pokalu in biti državni prvak je čast vsakega slovenskega judista,” je dejal.
Slavnostna otvoritev in začetek bojev
Uradni del dogodka se je začel ob 10. uri s svečano otvoritvijo, na kateri so zbrane športnike, trenerje in navijače nagovorili predstavniki organizatorjev ter lokalne skupnosti. Kmalu po otvoritvi so se v dvorani začeli napeti borbeni obračuni na tatamijih.
Raznoliki tekmovalni sklopi
Letošnje prvenstvo je ponudilo pester program. Tekmovalci so se pomerili v več kategorijah, med njimi v članskih in veteranskih razredih ter v okviru pasovnega državnega prvenstva.
Vsak dvoboj je odločal o prestižnih naslovih državnih prvakov, kar je tekmovanju dalo še dodatno težo in napetost.
Ponos gostiteljev
Ponos nad organizacijo dogodka je izrazil tudi domači župan, ki je poudaril pomen prvenstva za občino Duplek in lokalni športni razvoj. “Gostiti državno prvenstvo v Dupleku je častni privilegij. Seveda je to tudi veliko priznanje za Judo klub Duplek, ki že vrsto let uspešno tekmuje in organizira podobne dogodke,” je dejal.
Dogodek je tako še enkrat potrdil Duplek kot pomembno prizorišče slovenskega športnega dogajanja in judo kot šport, ki v Sloveniji še naprej raste in povezuje številne generacije.
Na Arehu na Pohorju se začenja nova sezona voženj z gorskimi trikolesniki, priljubljene poletne aktivnosti, ki je v preteklem letu navdušila številne obiskovalce. Tudi letos organizatorji obljubljajo nepozabno doživetje, polno zabave, adrenalina in sprostitve v objemu pohorskih gozdov.
Gorski trikolesniki omogočajo edinstveno raziskovanje narave na nekoliko drugačen način in so primerni za različne generacije obiskovalcev. Zaradi svoje dostopnosti predstavljajo zanimivo izbiro tako za družine kot tudi za posameznike in skupine, ki si želijo aktivnega preživljanja prostega časa.
Vožnje bodo potekale na Arehu vsako soboto in nedeljo med 10. in 17. uro. Organizatorji omogočajo tudi termine izven rednega obratovalnega časa za vnaprej najavljene skupine po predhodnem dogovoru.
Otroška kirurgija v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor letos praznuje 50 let delovanja, kar predstavlja pomemben mejnik v razvoju pediatrične zdravstvene oskrbe v regiji.
Prvi ključni premik se je zgodil leta 1976, ko so se kirurški oddelki, ki so obravnavali otroke, združili na eni lokaciji. Pred tem so bili otroci obravnavani ločeno po posameznih kirurških oddelkih, kar je oteževalo enotno in celostno zdravljenje.
“Ne samo pediatri, tudi kirurgi in drugi strokovnjaki pri nas delujemo multidisciplinarno, kar omogoča celostno obravnavo otrok in pomembno prispeva k kakovosti zdravljenja,” je na strokovnem srečanju Osnove otroške kirurgije povedala predstojnica Otroške kirurgije Milena Senica Verbič.
Ob jubileju so v okviru strokovnega srečanja so bila tudi predavanja, namenjena izmenjavi znanja in izkušenj. Poseben poudarek je bil na praktičnem delu, saj je bila organizirana učna delavnica o oskrbi različnih vrst ran ter o uporabi sodobnih oblog za rane, ki se uporabljajo pri zdravljenju in celjenju poškodb pri otrocih.
Zaradi kolesarske dirke bodo v Mariboru v soboto, 6. junija, in nedeljo, 7. junija, veljale začasne spremembe v delovanju mestnega potniškega prometa.
V soboto bo med 6. in 17. uro zaprta Mladinska ulica in Strossmayerjeva ulica v smeri proti tržnici. Zaradi tega bodo avtobusi linij G3, P7, P15, P18 in P19 vozili po obvozu v smeri iz mesta. S Krekove ulice bodo zavili na Strossmayerjevo, nato nadaljevali po Kamniški, Kosarjevi in Vrbanski ulici ter se na Gosposvetski cesti vrnili na ustaljeno traso.
V času zapore ne bo delovalo postajališče Tretja gimnazija v smeri iz mesta.
V nedeljo bo med 6. in 17. uro popolnoma zaprt del Vrbanske ceste. Avtobusi linije P18 bodo vozili po obvozu preko Medvedove ulice, nato pa nadaljevali svojo redno pot. Na obeh smereh bo v času zapore izpadlo postajališče Mladinska – Vrbanska.
Poleg tega lahko na liniji P7 prihaja do zamud, saj bodo na Vrbanski cesti vzpostavljene kratkotrajne premične zapore.
MOM poroča, da bo zaradi obnove od 8. junija do 6. julija 2026 vzpostavljena popolna zapora stopnic na Greenwichu.
Prenova, ki je bila izglasovana v okviru Participativnega proračuna, vključuje zamenjavo dotrajanih asfaltnih površin, namestitev novih tlakovcev, popravilo granitnih obrob ter obnovo in barvanje ograje.
Dela bo izvajalo podjetje Nigrad, njihova vrednost pa znaša 72.520 evrov z DDV. V času izvajanja del bo stopnišče v celoti zaprto, zato na občini občane prosijo za razumevanje in uporabo alternativnih poti.
Na naše uredništvo so se obrnili krajani Limbuša, ki opozarjajo na vse večjo težavo z odpadki v okolici avtobusnega postajališča pri Zdravstvenem domu Limbuš.
Kot pravijo, so na Mestno občino Maribor in podjetje Snaga že naslovili pobudo za postavitev dodatnih košev za smeti, vendar njihove prošnje za zdaj niso bile uslišane. Iz fotografij je razvidno tudi, da so obstoječi koši za smeti stari in vidno obrabljeni.
Po njihovih besedah je območje avtobusnega postajališča vsakodnevno zelo obiskano. V neposredni bližini se nahajajo osnovna šola, zdravstveni dom, pekarna, sladoledarna, igrišča in drugi objekti, zaradi česar se tam zadržuje veliko otrok, mladostnikov in starejših občanov.
Krajani poudarjajo, da se zavedajo pomena kulture odlaganja odpadkov in osebne odgovornosti posameznikov. Kljub temu menijo, da težave ni mogoče pripisati zgolj nevestnim posameznikom. Kot opozarjajo, so obstoječi koši pogosto nabito polni, zato ljudje odpadkov preprosto nimajo kam odložiti.
»Odpadki nenehno ležijo po tleh in okolica postajališča je pogosto umazana. Ko so koši polni, ljudje nimajo realne možnosti, da bi odpadke odložili na primerno mesto,« opozarjajo.
Krajani zato predlagajo, da se na lokaciji postavi dodatne koše ali pa se obstoječe nadomesti z večjimi, ki bi bolje ustrezali dejanskim potrebam območja. Menijo, da sedanje kapacitete ne zadoščajo številu uporabnikov.
Na Mestno občino Maribor in podjetje Snaga smo naslovili vprašanja, ali nameravajo na omenjeni lokaciji povečati kapacitete za odlaganje odpadkov oziroma obstoječe koše nadomestiti z večjimi.
Študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM) bo v sodelovanju s Slovensko vojsko prvič izvedla dvodnevni izobraževalno-izkustveni dogodek »Noč pod Pohorjem: Preživetje v naravi«.
Med 4. in 5. junijem bo 18 študentov pridobivalo praktična znanja in veščine za varno, odgovorno in samozavestno gibanje v naravnem okolju.
Zanimanje za dogodek je bilo izjemno, saj so bila vsa razpoložljiva mesta zapolnjena v zelo kratkem času
Organizatorji ob tem izpostavljajo, da med prijavljenimi prevladujejo študentke, kar kaže na vse večje zanimanje mladih za aktivnosti v naravi in pridobivanje uporabnih življenjskih veščin.
Udeleženci bodo pod vodstvom pripadnikov Slovenske vojske spoznavali pravilno gibanje po razgibanem terenu, pripravo in nošenje opreme, izbiro primerne lokacije za kampiranje, postavljanje šotorov, netenje ognja na različne načine ter pripravo hrane v naravi. Poseben poudarek bo namenjen tudi varnosti in odgovornemu ravnanju v naravnem okolju.
Dogodek ne bo namenjen zgolj učenju praktičnih znanj, temveč tudi odmiku od hitrega tempa vsakdanjega življenja, elektronskih naprav in nenehne povezanosti z digitalnim svetom. Dvodnevno bivanje v naravi bo študentom omogočilo krepitev samostojnosti, iznajdljivosti, sodelovanja in medsebojnega zaupanja.
V ŠOUM poudarjajo, da želijo študentom poleg klasičnih obštudijskih aktivnosti ponuditi tudi vsebine, ki spodbujajo osebnostni razvoj, pridobivanje praktičnih izkušenj ter zdrav in aktiven življenjski slog. Velik interes za prvo izvedbo dogodka pa po njihovih besedah potrjuje, da si mladi želijo več tovrstnih izkustvenih vsebin in uporabnih znanj za vsakdanje življenje.
V soboto, 6. junija, ob 10. uri bo na Poljanah 20 v mariborski mestni četrti Studenci potekal dobrodelni dogodek »S srečko napolnimo vrečko«, ki ga pripravljajo Društvo Pomagajmo slovenskim otrokom, Študenčani, Študenčankam in Bodifit v sodelovanju z Mestno četrtjo Studenci.
Obiskovalce čaka pester program za vso družino
Organizatorji napovedujejo zbiranje hrane, srečelov, otroške animacije ter simulacijo avtomobilčkov. Poskrbljeno bo tudi za hrano in pijačo, prireditev pa bo izvedena v vsakem vremenu.
Na odru bodo nastopili Omar Naber, 6Pack Čukur, Damjan Murko, Colorado in Trio Da Te Kap. Za glasbeno spremljavo bodo poskrbeli še Pop Music Center, Jernej Šimek, Crazy Boots, Country Freaks in Natalija Kolšek.
Vstop na dogodek je prost, organizatorji pa vabijo vse, ki želijo z dobrodelnostjo pomagati slovenskim otrokom ter ob tem preživeti prijeten dan v družbi glasbe, zabave in različnih aktivnosti.
Konec maja so na PU Maribor podali kazensko ovadbo zoper dva zakonita zastopnika dveh podjetij z območja Slovenske Bistrice, osumljena storitve dveh kaznivih dejanj pomoči pri goljufiji (211. čl. KZ-1).
Ugotovljeno je bilo, da sta v letu 2024 nudila pomoč neznanim sostorilcem, ki so zlorabili ime podjetja z območja Trebnjega pri administrativnih postopkih v povezavi s pridobitvijo prevozov na nivoju EU, na tej podlagi pa pridobili posel prevoza bakrenih izdelkov iz Španije v Italijo in Nemčije v Slovenijo, za kar so najeli slovensko in bosansko prevozniško podjetje.
Voznika teh podjetij sta tovor dostavila podjetju na območju Slovenske Bistrice, ne pa naročnikom, ki so bili s tem dejanjem oškodovani za okrog 450.000 EUR.
Gre za nadaljevanje preiskave iz leta 2024, ko smo že podali kazensko ovadbo za tri kazniva dejanja goljufije zoper tri osumljence, ki so prav tako z zlorabo pristnega imena podjetja z območja Trebnjega z odtujitvijo 45 ton bakrenih žic in približno 44 ton sončnih panelov, oškodovali hrvaško in slovensko prevozniško podjetje v skupni vrednosti 586.000 EUR. Vsi omenjeni so že bili obravnavani za različna kazniva dejanja.
Pri vseh obravnavanih kaznivih dejanjih gre za isti način storitve, in sicer so storilci zlorabili javno dostopne podatke prevozniškega podjetja, in z namenom pridobitve prevozov izvedli postopke registracije.
Za prevoze so se dogovorili s slovenskimi in tujimi prevozniškimi podjetji, ki so v tujini prevzeli blago od dobaviteljev.
Storilci so nato v komunikaciji s prevozniki spremenili kraj razklada in blago usmerili na območje PU Maribor. Ob tem so z lažnim predstavljanjem osebe, odgovorne za prevzem tovora in voznike preslepili tako, da so jim omogočili razklad tovora, ki so ga v nadaljevanju odtujili.
Prevozniška podjetja so bila skupno oškodovana za okrog 1.036.000 EU
Kazen za tovrstno kaznivo dejanje (211/III čl. KZ-1) je zapor od enega do osmih let.
Prevozniškim podjetjem svetujemo previdnost in natančnost pri preverjanju podatkov njihovih naročnikov ter še posebno skrbnost pri mobitnih spremembah pogojev poslovanja.
Krajevna skupnost Bresternica – Gaj v sodelovanju z Opero Balet SNG Maribor obvešča, da je Gala operni večer na Gaju nad Mariborom prestavljen na soboto, 6. junija, ob 19. uri.
Na prireditvi bodo nastopili Zbor SNG Maribor pod vodstvom zborovodkinje Zsuzse Budavari Novak ter solisti Rebeka Lokar, Andreja Zakonjšek Krt, Valentina Čuden, Petya Ivanova, Irena Petkova, Tim Ribič in Jaki Jurgec. Dirigent večera bo Simon Krečič.
Vstop na prireditev je brezplačen
Organiziran bo tudi poseben avtobusni prevoz iz Kamnice (postaja pred Kulturnim domom) ob 17.15 ter iz Bresternice (postaja pred pošto) ob 17.20 in 18.10. Cena povratne vožnje znaša 2 evra.
V primeru slabega vremena bo prireditev prestavljena na soboto, 6. junija 2026.
Prireditev je brezplačna, organizatorji pa vabijo vse ljubitelje operne glasbe k obisku dogodka.
V idiličnem okolju Gradišča na Kozjaku bo v soboto, 6. junija, tradicionalno Srečanje Gradišč Slovenije, ki vsako leto poveže prebivalce krajev z imenom Gradišče iz različnih delov države. Obiskovalce čaka dan, prežet s prijateljstvom, druženjem in spoštovanjem tradicije, bogat kulturni program ter številne zabavne vsebine za vse generacije.
Dogajanje se bo začelo ob 12. uri s prihodom gostov, sledili pa bodo skupna malica in pozdravni kulturni program. Ob 14. uri bo zbrane nagovorila županja Občine Selnica ob Dravi, Vlasta Krmelj, osrednji del uradnega programa pa bo zaznamovala tudi simbolična predaja meča in knjige, ki predstavljata povezanost krajev ter spoštovanje zgodovine in kulturne dediščine.
Popoldanski del bo namenjen tradicionalnim gradiščanskim igram, v katerih se bodo pomerile ekipe sodelujočih krajev. Posebna zanimivost bo tudi vožnja s traktorji starodobniki, ki bodo v Gradišče na Kozjaku prispeli iz sosednje Avstrije in obiskovalcem ponudili vpogled v tehniško dediščino nekdanjih časov.
Ob 17. uri bo sledila razglasitev rezultatov iger, program pa bo dodatno obogatila folklorna skupina iz Selnice s predstavitvijo ljudskih plesov. Organizatorji želijo s tem poudariti pomen ohranjanja ljudskega izročila in povezovanja lokalnih skupnosti.
Za večerno zabavo bosta poskrbela priljubljena Ansambel Pajdaši in Mladi Dolenjci, ki bosta obiskovalce zabavala vse do zgodnjih jutranjih ur. Glasba, ples in sproščeno druženje bodo tako zaokrožili praznik prijateljstva, tradicije in medsebojnega povezovanja.
Srečanje Gradišč Slovenije predstavlja pomemben dogodek za krepitev vezi med kraji, ki nosijo skupno ime, hkrati pa ponuja priložnost za predstavitev lokalne kulture, običajev in gostoljubnosti širši javnosti.
Občina Duplek je na svoji spletni strani objavila seznam lokacij avtomatskih zunanjih defibrilatorjev (AED), ki so nameščeni na različnih dostopnih mestih po občini.
Namen objave je povečati ozaveščenost prebivalcev o lokacijah naprav, ki lahko v primeru nenadnega srčnega zastoja odločilno prispevajo k reševanju življenj.
AED je naprava, namenjena prvi pomoči ob nenadnem srčnem zastoju. Njena uporaba je enostavna in varna, saj uporabnika skozi celoten postopek vodi z glasovnimi navodili. Prav hitra uporaba defibrilatorja v prvih minutah po srčnem zastoju bistveno poveča možnosti za preživetje.
V občini Duplek so AED naprave nameščene na naslednjih lokacijah:
ob vhodu v zdravstveno ambulanto na naslovu Cesta k Dravi 8 v Spodnjem Dupleku,
pri Podružnični šoli Žitečka vas,
pri Okrepčevalnici Simonič v Jablancah,
na objektu Vurberk 40 b,
na lokaciji Žikarce 91/b,
na lokaciji Zimica 49 a,
pri prireditvenem prostoru Grad Vurberk,
pri vrtcu ob Športni dvorani Duplek.
Na občini poudarjajo, da je poznavanje lokacij defibrilatorjev izjemno pomembno, saj lahko v nujnih primerih šteje prav vsaka minuta. Hitro ukrepanje mimoidočih in dostop do AED naprave lahko pomembno vplivata na izid reševanja in povečata možnosti za uspešno oživljanje.
Občina zato občane poziva, naj se seznanijo z lokacijami najbližjih defibrilatorjev ter tako prispevajo k večji varnosti in pripravljenosti skupnosti ob morebitnih izrednih dogodkih.
Projekt sanacije lokalne ceste Slepnica–Lovrenc (čez Vuhred) je bil potrjen za sofinanciranje iz državnega programa odprave posledic neurij iz avgusta 2023. Za izvedbo obnovitvenih del bo zagotovljenih skoraj 1,6 milijona evrov državnih sredstev.
Kot je sporočil župan Občine Lovrenc na Pohorju Marko Rakovnik, bo na podlagi podpisane pogodbe z Ministrstvom za naravne vire in prostor za projekt namenjenih 1.593.015,55 evra.
Namen projekta ni zgolj obnova vozišča, temveč predvsem povečanje odpornosti prometne infrastrukture na podnebne spremembe ter zmanjšanje tveganj zaradi hudourniških voda, poplav in plazov. Predvidena je celovita ureditev cestnega telesa, odvodnjavanja, zaščita brežin in hudourniškega potoka ter izvedba geotehničnih ukrepov.
Projekt vključuje tudi vzpostavitev razlivnega območja za presežne vode, kar naj bi ob večjih padavinah in nalivih pripomoglo k zaščiti vuhreškega mostu.
Po navedbah župana bodo z obnovo ceste začeli takoj po sprostitvi šolskih igrišč, saj bodo območje potrebovali za varno premikanje in postavitev težke gradbene mehanizacije, namenjene izvedbi del.
Projekt predstavlja pomemben korak pri sanaciji posledic neurij ter izboljšanju prometne varnosti in dostopnosti na območju Lovrenca na Pohorju.
Na Mestni občini Maribor ugotavljajo, da se je na Čufarjevi cesti v primerjavi s preteklimi meritvami število ugotovljenih prekrškov zmanjšalo.
Med 11. avgustom in 26. oktobrom 2025 je radar zaznal 4.292 prekoračitev hitrosti, medtem ko jih je bilo v obdobju od 27. marca do 1. junija 2026 zabeleženih 2.938.
Čeprav številke ostajajo visoke, na občini poudarjajo, da trend zmanjševanja kaže na doseganje osnovnega cilja sistema merjenja hitrosti – umirjanje prometa, izboljšanje prometne varnosti in spodbujanje voznikov k spoštovanju omejitev hitrosti.
Na Gorkega ulici že več kot 5.700 prekrškov
Podoben učinek pričakujejo tudi na Gorkega ulici. Ko je radar tam meril hitrost med oktobrom 2025 in januarjem 2026, je bilo zabeleženih kar 5.723 prekrškov.
Po podatkih Agencije za varnost prometa je neprilagojena hitrost drugi najpogostejši vzrok prometnih nesreč in hkrati najpogostejši vzrok prometnih nesreč s smrtnim izidom ter hudimi telesnimi poškodbami.
Že manjše zmanjšanje hitrosti lahko pomembno vpliva na prometno varnost. Agencija ocenjuje, da bi zmanjšanje povprečne hitrosti v naseljih za zgolj en kilometer na uro pomenilo približno štiri odstotke manj prometnih nesreč.
Lokacije izbrane na podlagi strokovne študije
Ohišja za radarje so postavljena na treh lokacijah, ki so bile izbrane na podlagi strokovne študije Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru.
Pri izbiri so upoštevali gostoto prometa, bližino šol, vrtcev, zdravstvenih ustanov in pretekle prometne nesreče.
Prekrške obravnava Medobčinsko redarstvo Maribor
Podatke o prekoračitvah hitrosti obdeluje Medobčinsko redarstvo Maribor, ki je pristojno tudi za izdajanje glob zaradi prekrškov, ugotovljenih s stacionarnimi radarji.
Te dni že diši po poletju in sonce vse pogosteje vabi k preživljanju prostega časa na prostem z žogo v rokah. Zato največja štajerska nakupovalna destinacija vse, ki jim šport in zabava predstavljata del vsakdana, vabi na turnir ulične košarke, ki bo v soboto, 6. junija, ob 11. uri na vrhnjem parkirišču Europarka Maribor. Najboljše ekipe s kvalifikacijskega turnirja se bodo uvrstile na veliki finale v Ljubljani, kjer jih septembra čaka obračun z najboljšimi ekipami iz Ljubljane, Celja in Kopra.
Športno druženje v središču mesta
Ulična košarka 3 na 3 bo tudi letos združila šport, druženje in dinamično dogajanje v mestnem okolju. Na igrišču na vrhnjem parkirišču Europarka Maribor se bodo pomerile trojke igralcev različnih generacij in košarkarskih izkušenj – od rednih tekmovalcev do tistih, ki se na igrišču preizkusijo le občasno. Dogodek spodbuja povezovanje in sproščeno druženje med ljubitelji košarke, kjer je v ospredju fair play ter spoštovanje igre in nasprotnikov, saj si udeleženci večinoma sodijo sami. V primeru nesoglasij končno odločitev sprejme nadzornik.
Priložnost za tekmovanje in nagrade
Turnir je odlična priložnost, da ekipe preizkusijo svoje znanje na igrišču, hkrati pa prinaša tudi privlačne nagrade. Organizatorji iz Športne zveze Ljubljana bodo tri najuspešnejše ekipe v posameznih kategorijah nagradili z medaljami, te pa se bodo uvrstile na finalni turnir, ki bo septembra v Ljubljani. Tam se bodo pomerile z najboljšimi ekipami iz Ljubljane, Celja in Kopra. Vse sodelujoče ekipe bodo prejele tudi praktična darila sponzorjev.
Prijave odprte do 6. junija
Udeležba je brezplačna, ekipe pa se lahko še do 6. junija prijavijo prek prijavnice, ki jo posredujejo na e-naslov marketing@europark.si.
Podpora športu in lokalnemu okolju
“Turnir ulične košarke, ki spodbuja športno aktivnost in druženje v lokalnem okolju, že vrsto let sodi med prepoznavne športne dogodke, ki jih v Europarku Maribor z veseljem podpiramo. Vse ljubitelje košarke vabimo, da se nam tudi letos pridružijo in skupaj z nami ustvarijo športno vzdušje,” je dodala Simona Mandl, center managerka Europarka.
Včeraj so griči na sončni strani Kozjaka ponovno zaživeli v znamenju vinske tradicije, smeha in dobre družbe.
Turistično društvo Kamnica je že četrto leto zapored pripravilo priljubljeni Dan odprtih kleti, ki je v najstarejši zaselek v okolici Maribora privabil številne ljubitelje vina in domačih dobrot iz vse Slovenije ter tudi iz sosednje Avstrije.
Med 12. in 18. uro je osem lokalnih vinarjev z Urbana, Šobra, Rošpoha in Kamnice odprlo vrata svojih kleti. Obiskovalci so s posebnimi spominskimi kozarci raziskovali slikovite vinske poti in ob tem spoznavali zgodbe, ki se skrivajo za nekaterimi najstarejšimi vinogradi v regiji.
Letos so svoje kleti odprli: Posestvo Hlade, Vinska klet Movrin, RigoVino, Vinogradništvo Brunček, Vinogradništvo Puhalj, Vino in med Kirbiš, Vinogradništvo vinarstvo Savič in Vinogradniška kmetija Ros.
Vir: TD Kamnica
Dobra udeležba in optimizem organizatorjev
Dogajanje se je začelo na osrednji INFO točki v Okrepčevalnica Hram pri Jožetu Rajšpu, kjer so obiskovalci za prispevek 20 evrov prejeli degustacijski kozarec in bon za steklenico izbranega vina. Od tam so se poti razvejale med vinograde, obsijane z majskim soncem.
Vir: TD Kamnica
“Upam, da bo velika udeležba, saj se vsako leto povečuje. Vsaj prvi pokazatelji so zelo dobri,” je pred začetkom dogodka povedal predsednik Turističnega društva Kamnica, Jože Rajšp. Po odzivu obiskovalcev je bilo mogoče slutiti, da priljubljenost dogodka iz leta v leto res raste.
Včeraj so griči na sončni strani Kozjaka ponovno zaživeli v znamenju vinske tradicije, smeha in dobre družbe.
Turistično društvo Kamnica je že četrto leto zapored pripravilo priljubljeni Dan odprtih kleti, ki je v najstarejši zaselek v okolici Maribora privabil številne ljubitelje vina in domačih dobrot iz vse Slovenije ter tudi iz sosednje Avstrije.
Med 12. in 18. uro je osem lokalnih vinarjev z Urbana, Šobra, Rošpoha in Kamnice odprlo vrata svojih kleti. Obiskovalci so s posebnimi spominskimi kozarci raziskovali slikovite vinske poti in ob tem spoznavali zgodbe, ki se skrivajo za nekaterimi najstarejšimi vinogradi v regiji.
Letos so svoje kleti odprli: Posestvo Hlade, Vinska klet Movrin, RigoVino, Vinogradništvo Brunček, Vinogradništvo Puhalj, Vino in med Kirbiš, Vinogradništvo vinarstvo Savič in Vinogradniška kmetija Ros.
Vir: TD Kamnica
Dobra udeležba in optimizem organizatorjev
Dogajanje se je začelo na osrednji INFO točki v Okrepčevalnica Hram pri Jožetu Rajšpu, kjer so obiskovalci za prispevek 20 evrov prejeli degustacijski kozarec in bon za steklenico izbranega vina. Od tam so se poti razvejale med vinograde, obsijane z majskim soncem.
Vir: TD Kamnica
“Upam, da bo velika udeležba, saj se vsako leto povečuje. Vsaj prvi pokazatelji so zelo dobri,” je pred začetkom dogodka povedal predsednik Turističnega društva Kamnica, Jože Rajšp. Po odzivu obiskovalcev je bilo mogoče slutiti, da priljubljenost dogodka iz leta v leto res raste.
Zaradi obilnih padavin prihaja do povečanih obremenitev javnega kanalizacijskega sistema, ponekod pa tudi do njegovega prelivanja.
Na to opozarjajo v podjetju Nigrad, kjer uporabnike znova pozivajo k odgovornemu ravnanju pri odvajanju padavinskih voda.
Kot poudarjajo, padavinske vode s streh, dvorišč in drugih utrjenih površin ne sodijo v javno kanalizacijo, temveč jih je treba ustrezno ločiti in odvajati v skladu z veljavnimi predpisi. Nepravilno priključevanje padavinskih voda na kanalizacijsko omrežje namreč povzroča dodatne obremenitve sistema.
Ob močnejših padavinah lahko takšne obremenitve privedejo do motenj v delovanju omrežja in prelivanja kanalizacijskega sistema. V Nigradu zato pozivajo vse uporabnike, naj z odgovornim ravnanjem prispevajo k varnemu in zanesljivemu delovanju kanalizacijskega sistema tudi v času intenzivnih vremenskih razmer.
Ekipa Nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor je dosegla izjemen mednarodni uspeh, saj je na tekmovanju Rallye Rejvíz 2026 osvojila prvo mesto v svoji kategoriji ter postala tudi absolutna zmagovalka tekmovanja.
Gre za eno najuglednejših in najzahtevnejših mednarodnih tekmovanj na področju prehospitalne nujne medicinske pomoči, ki je letos združilo 26 ekip iz 12 držav.
Mariborska ekipa je skozi vrsto zahtevnih simuliranih intervencij dokazala vrhunsko strokovno usposobljenost, odlično timsko delo ter hitro in natančno odločanje v najzahtevnejših nujnih zdravstvenih situacijah.
Zmagovalno ekipo so sestavljali dr. med. spec. Aleks Šušter, dipl. zn. Timi Možič, zdravstveni reševalec Mitja Rajšp ter dipl. zn. Alen Kramberger.
Dosežek predstavlja pomembno mednarodno priznanje za ekipo, Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor ter slovensko nujno medicinsko pomoč na splošno.
Župan Občine Hoče-Slivnica Marko Soršak in župan Mestne občine Maribor Saša Arsenović sta podpisala dogovor o ureditvi poti za pešce v dolžini 517 metrov ob Razvanjski cesti.
Po celotni površini ceste od Pivole, ki je del občine Hoče-Slivnica, do Razvanja, ki prav tako leži pod obronki Pohorja in spada v mariborsko občino, je predvidena tudi cestna razsvetljava. Zdaj je namreč tam le v območju Pohorske tržnice v Pivoli. V sklopu ureditve bodo rekonstruirali tudi obstoječi prepust skladno s hidrološko hidravličnim elaboratom. Prav tako bodo zamenjali dotrajan vodovod, so zapisali na Facebook strani Mestne občine Maribor.
Investitorici projekta sta Mestna občina Maribor in Občina Hoče–Slivnica. Z izvedbo projekta bo območje pridobilo težko pričakovan pločnik za pešce, za kar si je Krajevna skupnost Razvanje prizadevala dolga leta. Izgradnja pločnika bo povečala prometno varnost ranljivih skupin in izboljšala povezanost obstoječih omrežij ter kakovost bivanja v obeh občinah, so še zapisali na Facebook strani Mestne občine Maribor.
Dela naj bi se začela kmalu, končana pa naj bi bila v v štirih mesecih.
Študentski domovi Univerze v Mariboru so v sodelovanju z Univerzitetno športno zvezo Maribor (UŠZM) organizirali športno prireditev Junijada 2026, namenjeno stanovalcem študentskih domov in študentom Univerze v Mariboru. Odbojko so zaigrali v Športno-rekreacijskem centru Fontana, košarko in futsal pa na igrišču v študentskem kampusu Gosposvetska.
Pri košarki 3×3 in malem nogometu so ekipe lahko bile mešane, ni pa to bilo obvezno. Pri odbojki na mivki pa so ekipe morale biti mešane. Vodja službe za študentske zadeve Damir Mlakar je tako na začetku vseh tekmovanj povedal: “Tukaj smo na igrišču pri domu 5, kjer se igra pravzaprav tako košarko kot mali nogomet. To pa še pravzaprav ni vse, tudi na športnem centru Fontana se igra odbojko v okviru Junijade.” Letos so tako drugič organizirali športni projekt za stanovalce študentskih domov in za vse študente Univerze v Mariboru.”
Zbralo se je več ekip, kar 28 ekip, torej 11 ekip za futsal, 12 ekip za odbojko in 5 ekip za košarko. Razlog za Junijado pa ni bil samo v tem, da se stanovalciz študentskih domov in ostali študenti dobijo in tekmujejo, ampak so na prvem emstu želeli spodbuditi mlade za gibanje. “Raziskave, ki so bile narejene po covidu, so pokazale, da se je gibanje mladih zmanjšalo za 30 odstotkov. Po drugi strani pa tudi želimo malo naše stanovalce in študente odlepiti od pametnih tehnologij, da se malo podružijo v sproščenem okolju in da dobijo tudi neko pripadnost skupnosti,” pravi Mlakar.
V Študentskih domovih Univerze v Mariboru so tudi zelo veseli, da so k sodelovanju pridobili kot soorganizatorja Univerzitetno športno zvezo Maribor, Zdravo zabavo, ki deluje v okviru študentske organizacije Univerze v Mariboru. Gre za organizacijo, ki ima večdesetletne izkušnje s področja organizacije raznih športnih dogodkov.
Na portalu Lokalec.si smo med bralci izvedli anketo z vprašanjem: »Na katerem področju si v Mestni občini Maribor želite največ razvoja?« Odgovori so pokazali, da občani največ pričakujejo na področju gospodarstva.
V anketi je sodelovalo 2.275 glasovalcev, skoraj polovica vseh sodelujočih pa je kot najpomembnejše področje razvoja izpostavila gospodarstvo. Za to možnost je glasovalo 1.102 anketirancev oziroma 48 odstotkov vseh sodelujočih.
Pomembni tudi družinam prijazno okolje in stanovanja
Na drugo mesto se je uvrstilo družinam in otrokom prijazno okolje, ki ga je izbralo 18 odstotkov sodelujočih oziroma 409 glasovalcev.
Tesno za njim je gradnja stanovanj s 15 odstotki oziroma 335 glasovi, kar kaže na to, da stanovanjska problematika ostaja ena izmed pomembnejših tem med prebivalci Maribora.
Med preostalimi odgovori so sodelujoči izpostavili še:
drugo področje (6 odstotkov oziroma 137 glasov),
turizem (6 odstotkov oziroma 129 glasov),
šport (4 odstotke oziroma 92 glasov),
kulturo (3 odstotke oziroma 71 glasov).
Gospodarski razvoj ostaja ključna želja občanov
Rezultati ankete kažejo, da občani razvoj Maribora v veliki meri povezujejo z močnim gospodarstvom, novimi delovnimi mesti in ustvarjanjem pogojev za dolgoročni razvoj mesta. Hkrati pa si želijo tudi več pozornosti nameniti kakovosti bivanja družin ter reševanju stanovanjskih vprašanj.
So povezave med Univerzo v Mariboru kot naročnico natečaja in javnega naročila, organizatorjem natečaja in samimi natečajniki za novogradnjo prizidka Fakultete za energetiko UM na lokaciji Vrbina v Mestni občini Krško tako tesne in prepletene, da bi moral biti postopek izbire drugačen, hkrati pa biti tudi izbrana druga rešitev? Viri so nas opozorili, da naj bi se imena pri naročnikih, organizatorju natečaja in natečajnikih ne samo ponavljala, ampak naj bi bile med nekaterimi osebami tudi ekonomske povezave, kar bi lahko vplivalo na sam postopek izbire. Gre za sicer že končani natečaj in javno naročilo za izbiro strokovno najprimernejše rešitve za novogradnjo prizidka Fakultete za energetiko UM na lokaciji Vrbina v Mestni občini Krško.
Gre za javni, arhitekturni, projektni, odprti, anonimni, enostopenjski natečaj za izbiro strokovno najprimernejše rešitve za novogradnjo prizidka Fakultete za energetiko UM na lokaciji Vrbina v Mestni občini Krško. Objavljen je bil 12. 11. 2024 na Portalu javnih naročil pod oznako JN008126/2024-EUe23/01.
Pri postopku in izbiri prvonagrajenega elaborata, ne nazadnje pa tudi pri tretjem elaboratu, pa naj bi se pojavljala na obeh straneh, tako avtorjev kot naročnika in organizatorja natečaja imena, ki naj bi bila ekonomsko povezana v istem podjetju in z delovanjem na Univerzi v Mariboru, so nas opozorili naši viri in izpostavili, da naj ne bi šlo za naključje, saj pravijo, da naj bi se opazil modus operandi delovanja Univerze v Mariboru kot naročnice in nekaterih drugih deležnikov, povezanih z njo.
Ali je prišlo do nasprotja interesov in neupoštevanja izključevalnega pogoja pri prvonagrajenem elaboratu?
Viri se sprašujejo, ali je prišlo do nasprotja interesov in neupoštevanja izključevalnega pogoja pri prvonagrajenem elaboratu. Pojavlja se tudi vprašanje, ali naj bi šlo za sistemsko pomanjkanje neodvisnosti v postopku, saj ni znano, da bi katero koli kršitev ugotovil ali sankcioniral naročnik oziroma organizator natečaja.
Namreč avtorja prvonagrajene rešitve Žiga Kreševič in Uroš Lobnikdelata tudi pri naročniku natečaja, to je Univerza v Maribor. Žiga Kreševič je zaposlen na Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo (FGPA), Uroš Lobnik pa je izredni profesor na isti fakulteti.
Žiga Kreševič, redno zaposlen na FGPA UM. Vir: spletna stran Univerze v MariboruUroš Lobnik, izredni profesor na FGPA UM. Vir: spletna stran Univerze v Mariboru
V ocenjevalni komisiji tudi prodekan za raziskovalno dejavnost Bojan Štumberger in vodja službe za vodenje investicij Mojca Vesenjak
Predsednik ocenjevalne komisije za ta natečaj je Bojan Štumberger, ki je profesor na Fakulteti za energetiko UM v Krškem in hkrati prodekan za raziskovalno dejavnost, sedi tudi v senatu te fakultete in v kar nekaj komisijah senata, kar je razvidno s spletne strani iste fakultete. Namestnica predsednika ocenjevalne komisije Mojca Vesenjak pa je prav tako zaposlena na Univerzi v Mariboru, kjer je vodja službe za vodenje investicij.
Mojca Vesenjak, vodja službe za vodenje investicij. Vir: spletna stran Univerze v Mariboru
V natečajnih pogojih natečaja zapisano, da v sestavi natečajnika ne sme biti oseba, ki bi bila naročnik, raziskovalec, pripravljavec ali izvajalec natečaja ali njegov skrbnik
Torej tako avtorja prvonagrajene rešitve kot tudi predsednik ocenjevalne komisije in njegova namestnica delajo za naročnika natečaja. Pojavlja se vprašanje, kako zelo je bil postopek ocenjevanja natečajne rešitve pod vplivom istega delodajalca. Naši viri opozarjajo na določila natečajnih pogojev, po katerih naj bi se videlo, da naj bi prišlo do kršitev.
V poglavju 4.21 točka 4 je namreč zapisano, da v sestavi natečajnika ne sme nastopati oseba, ki:
“je naročnik, raziskovalec, pripravljavec ali izvajalec natečaja ali njegov skrbnik”
“ … bi z udeležbo na natečaju kršila načelo neodvisnosti med natečajniki in imenovano žirijo, njenimi sodelavci ter pripravljavci razpisne dokumentacije natečaja v smislu 103. člena ZJN-3, npr. sodelavci na istem oddelku javne uprave ali sodelavci v istem seminarju na fakulteti.”
Glede na to, da sta avtorja prvonagrajenega elaborata Kreševič in Lobnik zaposlena na Univerzi v Maiboru, prav tako tudi Štumberger in Vesenjak, pa naj bi postal vprašljiv postopek ocenjevanja, menijo viri. Ali je bil postopek ocenjevanja pod vplivom iste delodajalske institucije na obeh straneh, torej pri žiriji in pri natečajnikih? Naši viri pravijo, da naj tega ne bi sploh nihče problematiziral, ampak da je žirija prvonagrajenemu elaboratu oziroma avtorjema podelila nagrado v višini 8.000 evrov.
Članica ocenjevalne komisije, ki je bila v vlogi poročevalke, neposredno povezana z natečajnikom
V ocenjevalni komisiji so bili predsednik ocenjevalne komisije Bojan Štumberger, ki je profesor na Fakulteti za energetiko UM v Krškem in hkrati prodekan za raziskovalno dejavnost, David Mišič in Ivo Žnidaršič kot zunanja člana komisije, predstavnica Mestne občine Krško ter še Pia Mernik kot poročevalka. Namestnica predsednika ocenjevalne komisije je bila Mojca Vesenjak.
Toda Pia Mernik je tudi pri podjetju Studio Baza, katerega soustanovitelj in direktor je Marko Rozman, ki je soavtor prvonagrajenega elaborata. Taka povezava pa naj bi bila glede na 103. člen Zakona o javnih naročilih (ZJN-3) sporna. V tem členu je določeno, da mora biti žirija sestavljena izključno iz fizičnih oseb, ki niso povezane z udeleženci natečaja. A v tem primeru so. Prav tako so odkloni glede na 104. člen, v katerem med drugim piše, da mora biti žirija pri svojih odločitvah ali mnenjih samostojna.
103. člen ZJN-3 pravi:
103. člen
(sestava žirije)
Žirija mora biti sestavljena izključno iz fizičnih oseb, ki niso povezane z udeleženci natečaja. Če se od udeležencev zahteva posebna strokovna usposobljenost, mora imeti vsaj polovica članov žirije tako ali enakovredno strokovno usposobljenost.
104. člen ZJN-3 pa pravi:
104. člen
(odločitve žirije)
(1) Žirija mora biti pri svojih odločitvah ali mnenjih samostojna.
(2) Žirija mora pregledati predložene načrte in projekte anonimno ter izključno na podlagi meril, ki so bila navedena v obvestilu o natečaju.
(3) Žirija mora v poročilu, ki ga podpišejo njeni člani, evidentirati prednostno razvrstitev projektov na podlagi vsebine vsakega projekta, skupaj s svojimi opombami in vsemi točkami, ki bi utegnile zahtevati pojasnitev.
(4) Žirija mora upoštevati anonimnost udeležencev natečaja, dokler ne sprejme svojega mnenja ali odločitve.
(5) Po potrebi se lahko kandidate povabi, da odgovorijo na vprašanja, ki jih je žirija evidentirala v zapisniku, za pojasnitev katerega koli vidika projektov.
(6) Žirija mora sestaviti podroben zapisnik o dialogu med člani žirije in kandidati.
Je prišlo pri istem natečaju do kršitev pri dodeljevanju odškodnine za tretji elaborat?
Naši viri so dejali, da naj bi pri istem natečaju prišlo do kršitev še pri tretjem elaboratu, ki naj bi dobil odškodnino v vrednosti 4.000 evrov. Pri tem naj bi se namreč izkazalo, da so med avtorji elaborata, Društvom arhitektov Maribor (DAM) kot organizatorjem natečaja in naročnikom Univerzo v Maribor povezave.
Namreč poročevalka natečaja za arhitekturo Pia Mernik je tudi pri Studiu Baza (kar je razvidno na spletni strani Studia Baza), v tem podjetju pa je direktor in soustanovitelj Marko Rozman, ki pa je pri tem natečaju avtor elaborata, ki je dobil odškodnino 4.000 evrov. V istem podjetju Studio Baza pa je sodeč po podatkih v AJPES-u prokurist in soustanovitelj Andrej Šmid, ki pa je predsednik oziroma zastopnik Društva arhitektov Maribor (DAM). To je, kot smo že zapisali, organizator natečaja. Povezava vseh treh v istem podjetju, Rozmana kot natečajnika, Mernikove kot članice ocenjevalne komisije v vlogi poročevalke natečaja, Šmida pa kot predstavnika organizatorja natečaja kar bode v oči.
Pia Mernik je projektantka pri Studio Baza. Vir: spletna stran Studio BazaMarko Rozman, podatki za Studio Baza. Vir: AJPESAndrej Šmid, Studio Baza. Vir: spletna stran Studio Baza
Še ena povezava, ki je ne bi smelo biti?
V natečajnih pogojih je v točki 4.21/4 določeno, da v sestavi natečajnika ne sme nastopati oseba, ki je:
“zaposlen v poslovnem subjektu – projektantu oz. prostorskemu načrtovalcu, v katerem dela član žirije, njegov namestnik poročevalec oziroma izvedenec ali ima s tako družbo drugačno kapitalsko povezavo.”
Je organizacijska integriteta celotnega postopka kompromitirana?
Toda prav pri tem natečaju se vidijo povezave pri tretjem elaboratu, ki je prejel odškodnino 4.000 evrov. Marko Rozman je direktor in soustanovitelj podjetja Studio Baza, poročevalka natečaja Pia Mernik je pri istem podjetju, Tako razmerje naj bi bilo po zgornji točki prepovedano. Ali ne bi morali pri tem elaboratu natečajnika Komunaprojekt, pri katerem je podpisan Marko Rozman, izključiti iz natečaja, ne pa ga sprejeti in mu podeliti odškodnino v vrednosti 4.000 evrov? Andrej Šmid je prokurist Studia Baza, hkrati pa zastopnik Društva arhitektov Maribor (DAM), torej organizatorja natečaja. Vsi trije so tako medsebojno v ekonomskem razmerju ravno v Studiu Baza. Je s tem organizacijska integriteta celotnega postopka kompromitirana? So celotnemu postopku s tako povezavo odvzeli ugled?
Če se tudi tu ozremo na 103. člen ZJN-3, v katerem piše, da mora biti žirija sestavljena izključno iz fizičnih oseb, ki niso povezane z udeleženci natečaja, vidimo, da v tem primeru to naj ne bi držalo. Mar ne bi morali naročnik Univerza v Mariboru in organizator natečaja DAM, katerega zastopnik je Šmid, pravzaprav zagotoviti, da pri organizatorju natečaja, žiriji in natečajnikih ni nasprotja interesov. Toda DAM je pogodbeni organizator natečaja, njegov zastopnik je Andrej Šmid, ki je hkrati tudi prokurist zasebnega podjetja, v katerem sta Mernik in Rozman. Se lahko pri tem že ugotovi, da naj bi nastal trojni konflikt?
Kreševič kar v treh vlogah?
Naši viri so opozorili še na to, da naj bi že omenjeni Žiga Kreševič, ki je avtor prvonagrajenega elaborata in redno zaposlen na FGPA Univerze v Mariboru, imel tudi podjetje Transform, arhitekturna pisarna, Žiga Kreševič s. p. – torej samostojni podjetnik. Hkrati pa ima tudi podjetje Transform, arhitekturna pisarna d. o. o. Prav s tem podjetjem pa naj bi sodeloval kot partner v zmagovalni konzorcijski ponudbi. To podjetje naj bi s pogodbo pridobilo pravico do izvedbe projektne dokumentacije. Mar Kreševič nastopa kot zaposleni naročnika, torej Univerze v Mariboru, kot avtor nagrajenega elaborata in tudi kot dejanski izvajalec projektantske pogodbe preko lastnega podjetja?
In kakšne bi bile finančne posledice?
Prvo nagrado v vrednosti 8.000 evrov je dobil prvonagrajeni elaborat, katerega avtorja sta natečajnika Žiga Kreševič in Uroš Lobnik, čeprav sta zaposlena pri naročniku. Odškodnino v vrednosti 4.000 evrov je dobil elaborat Komunaprojekta z avtorjem Markom Rozmanom, ki je v ekonomskem razmerju preko podjetja Studio Baza z zastopnikom organizatorja natečaja DAM Andrejem Šmidom in poročevalko natečaja Pio Mernik. Ne sme pa se pozabiti niti na znesek načrtovane pogodbe za projektno dokumentacijo, ki znaša cca. 215.000 evrov (brez DDV). In nenazadnje, gre za javni denar, približno 227.000 evrov, torej javna sredstva Univerze v Mariboru s sofinanciranjem MZŠ in EU. Zneske naj bi potrdili s sklepom med Univerzo v Mariboru, podjetjem Transform iin Studiem Potokar, šlo naj bi za tripartitno pogodbo. Torej natečaj je bil (so)financiran z javnimi sredstvi, vključno s sredstvi EU. Na mestu je vprašanje, ali bi morebitna sklenitev pogodbe za projektno dokumentacijo z nezakonito izbranim ponudnikom pomenila protipravno porabo javnih sredstev in potencialno kršitev pravil EU o javnem naročanju.
Pred časom smo poročali, da se neuradno omenja možnost, da bi področje lokalne samouprave v prihodnje dobilo sedež v Mariboru. Takrat naj bi šlo za eno od idej v okviru načrtovanih sprememb na ministrski ravni, s katerimi bi del državnih institucij in odločanja preselili iz Ljubljane tudi v druge dele države.
Zdaj je to možnost javno potrdila kandidatka za ministrico za lokalno samoupravo, kohezijo in regionalni razvoj, Monika Kirbiš Rojs.
Na predstavitvi pred matičnim odborom je izpostavila svojih 23 let izkušenj na področjih, ki jih bo pokrival nov resor, ter napovedala ukrepe za učinkovitejše črpanje evropskih sredstev. Med prednostnimi nalogami je omenila tudi prizadevanja za oblikovanje pokrajin, za kar bo po njenem mnenju potrebna širša politična volja.
Posebno pozornost pa je pritegnila njena napoved, da bo sedež ministrstva, ki ga bo vodila, v Mariboru
Ob tem je poudarila, da se je koalicija zavezala k decentralizaciji države oziroma selitvi določenih javnih ustanov v druge dele Slovenije, je dejala za STA.
»Sedež ministrstva bo v Mariboru,« je napovedala ter dodala, da bodo pri selitvi ravnali racionalno in premišljeno.
Če bo načrt uresničen, bo to pomenilo pomemben korak k decentralizaciji državne uprave, poroča STA. Del odločanja na področju lokalne samouprave, regionalnega razvoja in kohezijske politike tako ne bo več potekal zgolj v Ljubljani, temveč tudi v drugem največjem slovenskem mestu.
Policisti Policijske uprave Maribor obravnavajo dva ločena nasilna incidenta, ki sta se zgodila na območju Zrkovcev in Tezna.
Na območju Zrkovcev je prišlo do spora, v katerem je moški fizično napadel dostavljavca in njegovo stranko.
O drugem dogodku so bili policisti obveščeni z območja Tezna, kjer je do moškega pred gostinskim lokalom pristopil drug moški in ga udaril.
Policisti o obeh dogodkih oziroma sumih kaznivih dejanj še zbirajo obvestila in ugotavljajo vse okoliščine dogajanja, poroča Policijska uprava Maribor.
Nadzorni svet mariborskega javnega podjetja Nigrad je v petek za novega direktorja družbe imenoval člana nadzornega sveta Matjaža Andrica. Štiriletni mandat bo nastopil 8. junija, z dosedanjim direktorjem Dušanom Slapnikom pa je bil sklenjen sporazum o predčasnem prenehanju mandata.
“Odločitev je bila sprejeta z namenom zagotavljanja nadaljnjega razvoja družbe, krepitve njene vloge pri izvajanju obveznih gospodarskih javnih služb in uresničevanja razvojnih usmeritev, ki bodo družbo še bolj približale uporabnikom, njihovim pričakovanjem in potrebam,” sporočajo iz Javnega holdinga Maribor.
Predsednica nadzornega sveta Nigrada Mateja Cekić je v današnjem sporočilu za javnost poudarila, da je sprememba v vodstvu družbe del razvojne usmeritve Nigrada, katere cilj je pospešiti procese digitalne preobrazbe, nadaljnjo optimizacijo poslovanja ter krepitev kakovosti in dostopnosti storitev za uporabnike. “Družba želi tudi v prihodnje ostati zanesljiv partner pri urejanju in vzdrževanju javne infrastrukture ter pomemben soustvarjalec kakovosti bivanja v Mestni občini Maribor,” je navedla.
Nadzorni svet ocenjuje, da bo družba pod novim vodstvom lahko uspešno nadaljevala začrtane aktivnosti ter razvijala nove pristope in rešitve, usmerjene v še boljšo uporabniško izkušnjo in odzivnost ter dolgoročno vzdržno poslovanje.
Dosedanjemu direktorju Dušanu Slapniku, ki je vodenje Nigrada prevzel 1. decembra 2024, pa se “zahvaljuje za njegovo delo in prispevek k vodenju družbe ter mu želi uspešno nadaljnjo poklicno pot”.
Po poročanju časnika Večer je bil Slapnik že nekaj časa v nemilosti zaradi domnevno previsokih cen, ki naj bi jih Nigrad zaračunaval občini za svoje storitve.
Andric je doslej opravljal funkcijo člana in namestnika predsednice nadzornega sveta, pri čemer je kot predstavnik kapitala po navedbah Javnega holdinga Maribor sodeloval pri nadzoru poslovanja in strateškem usmerjanju družbe. Zaradi prevzema funkcije direktorja bodo novega člana nadzornega sveta imenovali na skupščini družbe, ki je sklicana za 24. junij.