Aktualne oddaje

    VIDEO (INTERVJU)...

    V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]

    The post VIDEO (INTERVJU) Rajko Ferk, dupleški slikar, o izzivih pri njegovi zadnji likovni koloniji Duplek Art appeared first on Lokalec.si.

    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    V svetu odraslih...

    Tokrat je v oddaji V svetu odraslih voditelj Matic Lesjak gostil Bojana Glaserja in Anjo Godec, vaditelja plesnih skupin AFS Študent. Govorili pa so o mladih, plesu, petju in ohranjanju kulturne dediščine. Akademska folklorna skupina Študent pripravlja svojo 62. celovečerno predstavo z naslovom Sobitje – dva sva eno. V oddaji V svetu odraslih so govorili […]

    The post V svetu odraslih: Mladi, ples, petje in ohranjanje kulturne dediščine appeared first on Lokalec.si.

Drug mandat župana Saše Arsenoviča spremljajo stalne napetosti glede upravljanja Javnega holdinga Maribor (JHMB), kjer se že dlje časa odvija politični in pravni spor o pristojnostih ter nadzoru nad imenovanji v nadzorni svet.

Po navedbah mestnega svetnika Igorja Jurišiča se je spor začel z razhajanji glede razlage odloka o ustanovitvi JHMB, ki naj bi ga župan sprva utemeljeval na podlagi pravnega mnenja, naročenega in plačanega iz občinskega proračuna. Kot navaja, naj bi župan kasneje pristojnosti glede imenovanja članov nadzornega sveta razlagal drugače, kot je bilo prvotno predstavljeno ob sprejemu akta.

Mestni svet je na predlog sprememb odloka potrdil, da v imenu ustanoviteljice odloča Mestni svet Mestne občine Maribor. Temu je sledilo tudi pravno nadaljevanje spora, ki se je končal s sodnim izidom v prid mestnemu svetu, pri čemer naj bi po navedbah svetnika postopki občino stali okoli 100.000 evrov.

V nadaljevanju so bili na predlog komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja imenovani štirje člani nadzornega sveta JHMB, pri čemer sta bila dva predlagana s strani Gibanja Svoboda in dva s strani Liste Arsenovič za Maribor.

Svetnik Jurišič navaja, da so sledili nadaljnji poskusi sprememb in kadrovskih razmerij, vključno s predlogi sprememb odloka ter poskusi vpisa dodatnih predstavnikov zaposlenih, ki pa naj bi bili pravno zavrnjeni.

Zadnji razvoj dogodkov naj bi se po njegovih navedbah nanašal na predlog razrešitve vseh štirih članov nadzornega sveta, o katerem bo odločal mestni svet. Kot poudarja, bo razprava potekala na eni izmed naslednjih sej, kjer bo odločitev odvisna tudi od glasov svetniških skupin.

Jurišič ob tem opozarja, da bo izid glasovanja pokazal tudi razmerja moči v mestnem svetu, predvsem znotraj koalicijskih in partnerskih svetniških skupin. Po njegovem mnenju bo ključna podpora Gibanja Svoboda, brez katere predlog ne more biti sprejet.

Zaključek njegove izjave odpira tudi politično vprašanje o nadaljnjem sodelovanju med županom in stranko Gibanje Svoboda, pri čemer se v političnem prostoru pojavljajo ugibanja o prihodnjih razmerjih.

Svetnik Jurišič je izjavo zaključil z vprašanjem: “Se bo župan Arsenovič poslovil od Svobode?”

The post Mariborska koalicija pod pritiskom: Arsenovič in Svoboda v novih napetostih? appeared first on Lokalec.si.

Med 13. in 25. junijem 2026 bo v občini Duplek Dupleški teden, ki bo tudi letos ponudil pester program dogodkov, namenjenih vsem generacijam. Gre za tradicionalno prireditev, ki povezuje šport, kulturo, kulinariko, glasbo in druženje ter ustvarja utrip celotne skupnosti.Dupleški teden ni le niz posameznih dogodkov, temveč praznik občine, ki poudarja povezovanje ljudi, ohranjanje tradicije ter ustvarjanje skupnih doživetij.

Začetek s športom in zabavo v gramoznici

Prvi vrhunec bo 13. junija, ko se bo parkirišče pri Gramoznici spremenilo v prizorišče vaških iger. Vaške skupnosti se bodo pomerile v zabavnih in domiselnih izzivih, dogodek pa bo spremljalo tudi navijaško vzdušje. Večer se bo zaključil z glasbenim programom.

Spoštovanje starejših in priznanja zaslužnim občanom

16. junija bo tradicionalno srečanje starejših občanov pod geslom “Hvaležnost letom, poklon ljudem”. Dan pozneje bo sledila osrednja občinska prireditev s podelitvijo priznanj zaslužnim posameznikom s področja športa, kulture in vinogradništva.

Kulinarika, glasba in vrhunska doživetja

18. junija bo v Koreni Fuzija okusov Dupleka z Mojmirjem Šiftarjem, kjer bodo obiskovalci okušali lokalno kulinariko in vina domačih vinarjev. Večer bo zaokrožil koncert Jacquesa Houdeka.

19. junija bo sledil tradicionalni Špor(t)het ob jezeru, ki združuje športno in kulinarično doživetje v Wake parku Dooplek, ob tem pa bo za glasbeno vzdušje poskrbela Ines Erbus z DJ Nikkosom.

Zaključek s koncertnim spektaklom

Dupleški teden se bo zaključil z Dupleško nočjo, ki obeta glasbeni vrhunec prireditve z nastopi Petra Graša, skupine Skater, Nove poti in DJ Dutie.

Ob osrednjih dogodkih bo v času festivala potekalo še več manjših prireditev, koncertov na gradu Vurberk ter druženj lokalnih društev.

The post Dupleški teden 2026 bo znova povezal občino v prazniku, druženju in doživetjih appeared first on Lokalec.si.

Pomurski policisti so v včeraj obravnavali sedem kaznivih dejanj, pet prometnih nesreč, kršitev javnega reda in miru, tri poškodbe vozil na parkiriščih ter štiri primere povoženja divjadi.

Najhujša prometna nesreča se je zgodila okoli 14.30 na lokalni cesti med Lomanošami in Lešanami. Po ugotovitvah policistov je voznik zaradi neprilagojene hitrosti izgubil oblast nad vozilom, zapeljal s cestišča in trčil v drevo. Vozilo se je nato prevrnilo in obstalo na strehi v obcestnem jarku.

Voznik je v nesreči utrpel hude telesne poškodbe in je bil prepeljan na zdravljenje v bolnišnico.

Poškodovana tudi kolesar in motoristka

Policisti so obravnavali še dve prometni nesreči, v katerih sta se lažje poškodovala kolesar in motoristka. V preostalih dveh nesrečah je nastala le materialna škoda.

Primer nasilja v družini in ponarejen bankovec

Na področju kriminalitete so pomurski policisti obravnavali dve tatvini, poškodovanje tuje stvari, povzročitev lahke telesne poškodbe ter zasegli ponarejen bankovec za 20 evrov.

Obravnavali so tudi primer nasilja v družini, pri katerem so osumljencu izrekli ukrep prepovedi približevanja žrtvi.

Ena kršitev javnega reda in miru

Javni red in mir je bil kršen v zasebnem prostoru. Kršitelj se je ob posredovanju policistov pomiril, zato dodatni ukrepi niso bili potrebni.

The post Zaradi neprilagojene hitrosti zapeljal s ceste in trčil v drevo, voznik huje poškodovan appeared first on Lokalec.si.

Občina Lovrenc na Pohorju bo tudi letos v času poletnih počitnic mladim ponudila možnost aktivnega in koristnega preživljanja prostega časa. S projektom Mladi za Lovrenc želi spodbuditi povezanost mladih z domačim krajem, naravo in lokalno skupnostjo, hkrati pa prispevati k urejenemu in prijetnemu življenjskemu okolju.

Projekt je namenjen dijakom in študentom s stalnim prebivališčem v občini, ki želijo del poletja nameniti delu v domačem okolju ter ob tem pridobiti dragocene izkušnje, nova poznanstva in dodatni zaslužek.

Počitniško delo bo usmerjeno predvsem v urejanje okolice in skrb za javne površine. Vsak udeleženec bo delo opravljal en teden oziroma skupno 35 ur, kar pomeni sedem delovnih ur dnevno.

Za letošnje poletje so razpisani štirje termini: od 3. do 7. avgusta, od 10. do 14. avgusta, od 17. do 21. avgusta ter od 24. do 27. avgusta.

Več informacij in prijavnco najdete TUKAJ.

The post Mladi za Lovrenc: priložnost za delo, druženje in skrb za domači kraj appeared first on Lokalec.si.

V Knjižnici Lovrenc na Pohorju je na ogled fotografska razstava, posvečena Ivu Kvacu in pomembnemu jubileju v zgodovini fotografije. Letos namreč mineva sto let od prve jugoslovanske fotografske razstave, ki je med 15. julijem in 15. avgustom 1926 potekala v Splitu.

Avtor razstave Peter Sgerm obiskovalcem predstavlja del fotografij, s katerimi se je Ivo Kvac pred stoletjem predstavil na omenjeni razstavi. Kvac je bil eden izmed vidnejših sodelujočih fotografov, saj je na razstavi sodeloval s kar 50 fotografijami. Za svoje delo je prejel častno priznanje in diplomo, kar priča o kakovosti in prepoznavnosti njegovega ustvarjanja.

Posebnost tokratne razstave je način predstavitve fotografij. Ker so bili nekateri posnetki javnosti že predstavljeni ob preteklih priložnostih, se je avtor odločil za drugačen pristop. Fotografije so bile s pomočjo posebne programske opreme pripravljene in natisnjene s 3D-tiskalnikom, kar obiskovalcem ponuja nekoliko drugačno vizualno izkušnjo ter nov pogled na zgodovinsko fotografsko gradivo.

Razstava tako združuje bogato fotografsko dediščino in sodobne tehnološke pristope ter obiskovalce popelje v čas začetkov organiziranega fotografskega razstavljanja na območju nekdanje Jugoslavije.

Razstava bo v Knjižnici Lovrenc na Pohorju na ogled do 31. oktobra in predstavlja zanimivo priložnost za vse ljubitelje fotografije, zgodovine in kulturne dediščine.

The post V Lovrencu na Pohorju na ogled razstava ob 100-letnici prve jugoslovanske fotografske razstave appeared first on Lokalec.si.

Klub mariborskih študentov bo v petek, 12. junija 2026, na reki Dravi izvedel Pune ftrgan splav – kulturno-družabni dogodek, ki združuje mariborsko splavarsko tradicijo, sodobno elektronsko glasbo in svežo energijo mladih v mestu. Dogodek je bil razprodan v manj kot dveh dneh, kar po mnenju organizatorjev kaže na veliko zanimanje mladih za kakovostna, drugačna in nekoliko drznejša doživetja.

“Pogosto slišimo, da je Maribor za mlade postal mrtvo mesto in da se nič več ne dogaja. Ker smo tudi sami študenti, dobro vemo, da mladim ne manjka želje po druženju, ampak predvsem dogodkov, ki so ustvarjeni z njimi v mislih in ponujajo nekaj drugačnega od tega, kar je bilo na voljo v zadnjih letih,” pravijo organizatorji iz Kluba mariborskih študentov.

Pune ftrgan splav nadaljuje niz dogodkov, s katerimi želi KMŠ mladim približati lokalno tradicijo na sodoben in privlačen način. Januarja so v okviru dogodka KMŠ Furež na Štuku predstavili tradicijo kolin, kar je med obiskovalci in v medijih vzbudilo veliko zanimanja.

Tokrat želijo podobno energijo prenesti na Dravo in ponovno obuditi povezavo mesta s splavarstvom, ki je nekoč pomembno zaznamovalo življenje v Mariboru. Pri projektu sodelujejo tudi mariborski flosarji, ki skrbijo za ohranjanje ene najprepoznavnejših lokalnih tradicij. Dogodek tako ni zgolj glasbeni večer, temveč tudi primer povezovanja mladih z lokalno dediščino in ljudmi, ki jo ohranjajo.

Dogodek bo potekal na splavu na reki Dravi, kjer bodo obiskovalci ob sončnem zahodu uživali v vožnji, druženju in elektronski glasbi. Za glasbeni program bo poskrbel Redhedii, eden vidnejših predstavnikov yugotechno scene, ki s svojimi energičnimi seti navdušuje občinstvo doma in v tujini.

Vir: Klub mariborskih študentov

Projekt odpira tudi vprašanje, kako v Mariboru bolje izkoristiti potencial reke Drave. Reka je stoletja predstavljala pomemben del identitete mesta, danes pa jo prebivalci pogosto dojemajo predvsem kot kuliso. Pune ftrgan splav želi pokazati, da je lahko tudi prostor druženja, kulture in novih mestnih zgodb.

Maribor morda nima morja, ima pa Pune ftrgan splav.

The post Pune ftrgan splav na Dravi: KMŠ združuje tradicijo, glasbo in mlado energijo Maribora appeared first on Lokalec.si.

Sredi avgusta bo Vuzenica znova zaživela v znamenju tradicionalnega Rokovega sejma, ki bo letos potekal v soboto in nedeljo, 15. in 16. avgusta 2026. Dogodek vsako leto privabi številne obiskovalce, ponudnike in razstavljavce ter predstavlja pomemben del poletnega dogajanja v kraju.

Rokov sejem že vrsto let ohranja tradicijo sejemskega druženja ter obiskovalcem ponuja pestro ponudbo izdelkov, domačih dobrot in različnih storitev. Tudi letos bo dogodek priložnost za srečanje, druženje in predstavitev lokalne ter širše ponudbe

Organizatorji vabijo vse zainteresirane ponudnike, da si pravočasno zagotovijo svoje mesto na sejmu. Rok za prijavo in plačilo sejemskega prostora je 7. avgust 2026.

Več informacij in prijavnico najdete TUKAJ.

The post Prijave za Rokov sejem v Vuzenici so že odprte appeared first on Lokalec.si.

Priprave na Art kamp so v polnem teku, sporočajo iz Zveze prijateljev mladine Maribor. Kot pravijo, imajo za izvedbo ustvarjalnih delavnic skoraj vse pripravljeno, manjka pa jim še nekaj osnovnega ustvarjalnega materiala.

Zbirajo različne materiale za delavnice

Organizatorji prosijo vse, ki imajo doma odvečne materiale, da jih podarijo za potrebe ustvarjalnih delavnic. Potrebujejo plutovinaste zamaške, trde tulce (od folij, papirja ipd.), stare CD-je, WC rolice, jezičke od pločevink ter kronske zamaške za steklenice.

Materiale lahko prinesete na sedež Zveze prijateljev mladine Maribor na Razlagovi ulici 16 v Mariboru, kjer bodo poskrbeli, da bodo uporabljeni pri izvedbi pestrega programa na Art kampu.

Vabilo prostovoljcem

Poleg materialne pomoči ZPM Maribor vabi tudi nove prostovoljce in prostovoljke, ki bi želeli sodelovati pri izvedbi Art kampa na drugačen način.

Kot poudarjajo v ZPM Maribor, je cilj projekta ustvariti nepozabne poletne spomine za otroke, mlade in družine. Ob tem se zahvaljujejo vsem, ki s pomočjo, podporo in dobro voljo prispevajo k uspešni izvedbi Art kampa.

The post Zveza prijateljev mladine Maribor zbira material za ustvarjalne delavnice v Art kampu appeared first on Lokalec.si.

Danes je Duplek postal središče slovenskega juda. Pod okriljem Judo zveze Slovenije je namreč bilo državno prvenstvo, ki je na blazine privabilo izjemno konkurenco in ljubitelje te borilne veščine iz celotne države.

Najvišja raven slovenskega juda

Pomembnost tekmovanja je poudaril predstavnik Judo zveze Slovenije Aljaž Sedej, ki je izpostavil, da gre za najvišjo raven domačega tekmovanja. “Državno prvenstvo je najvišje tekmovanje v slovenskem pokalu in biti državni prvak je čast vsakega slovenskega judista,” je dejal.

Slavnostna otvoritev in začetek bojev

Uradni del dogodka se je začel ob 10. uri s svečano otvoritvijo, na kateri so zbrane športnike, trenerje in navijače nagovorili predstavniki organizatorjev ter lokalne skupnosti. Kmalu po otvoritvi so se v dvorani začeli napeti borbeni obračuni na tatamijih.

Raznoliki tekmovalni sklopi

Letošnje prvenstvo je ponudilo pester program. Tekmovalci so se pomerili v več kategorijah, med njimi v članskih in veteranskih razredih ter v okviru pasovnega državnega prvenstva.

Vsak dvoboj je odločal o prestižnih naslovih državnih prvakov, kar je tekmovanju dalo še dodatno težo in napetost.

Ponos gostiteljev

Ponos nad organizacijo dogodka je izrazil tudi domači župan, ki je poudaril pomen prvenstva za občino Duplek in lokalni športni razvoj. “Gostiti državno prvenstvo v Dupleku je častni privilegij. Seveda je to tudi veliko priznanje za Judo klub Duplek, ki že vrsto let uspešno tekmuje in organizira podobne dogodke,” je dejal.

Dogodek je tako še enkrat potrdil Duplek kot pomembno prizorišče slovenskega športnega dogajanja in judo kot šport, ki v Sloveniji še naprej raste in povezuje številne generacije.

Več v oddaji Občinski informator na BK TV.

The post FOTO: Duplek gostil državno prvenstvo v judu, zbrana vrhunska slovenska konkurenca appeared first on Lokalec.si.

Na Arehu na Pohorju se začenja nova sezona voženj z gorskimi trikolesniki, priljubljene poletne aktivnosti, ki je v preteklem letu navdušila številne obiskovalce. Tudi letos organizatorji obljubljajo nepozabno doživetje, polno zabave, adrenalina in sprostitve v objemu pohorskih gozdov.

Gorski trikolesniki omogočajo edinstveno raziskovanje narave na nekoliko drugačen način in so primerni za različne generacije obiskovalcev. Zaradi svoje dostopnosti predstavljajo zanimivo izbiro tako za družine kot tudi za posameznike in skupine, ki si želijo aktivnega preživljanja prostega časa.

Vožnje bodo potekale na Arehu vsako soboto in nedeljo med 10. in 17. uro. Organizatorji omogočajo tudi termine izven rednega obratovalnega časa za vnaprej najavljene skupine po predhodnem dogovoru.

The post Na Arehu se začenja nova sezona gorskih trikolesnikov appeared first on Lokalec.si.

Otroška kirurgija v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor letos praznuje 50 let delovanja, kar predstavlja pomemben mejnik v razvoju pediatrične zdravstvene oskrbe v regiji.

Prvi ključni premik se je zgodil leta 1976, ko so se kirurški oddelki, ki so obravnavali otroke, združili na eni lokaciji. Pred tem so bili otroci obravnavani ločeno po posameznih kirurških oddelkih, kar je oteževalo enotno in celostno zdravljenje.

“Ne samo pediatri, tudi kirurgi in drugi strokovnjaki pri nas delujemo multidisciplinarno, kar omogoča celostno obravnavo otrok in pomembno prispeva k kakovosti zdravljenja,” je na strokovnem srečanju Osnove otroške kirurgije povedala predstojnica Otroške kirurgije Milena Senica Verbič.

Ob jubileju so v okviru strokovnega srečanja so bila tudi predavanja, namenjena izmenjavi znanja in izkušenj. Poseben poudarek je bil na praktičnem delu, saj je bila organizirana učna delavnica o oskrbi različnih vrst ran ter o uporabi sodobnih oblog za rane, ki se uporabljajo pri zdravljenju in celjenju poškodb pri otrocih.

The post Otroška kirurgija UKC Maribor praznuje 50 let delovanja appeared first on Lokalec.si.

Zaradi kolesarske dirke bodo v Mariboru v soboto, 6. junija, in nedeljo, 7. junija, veljale začasne spremembe v delovanju mestnega potniškega prometa.

V soboto bo med 6. in 17. uro zaprta Mladinska ulica in Strossmayerjeva ulica v smeri proti tržnici. Zaradi tega bodo avtobusi linij G3, P7, P15, P18 in P19 vozili po obvozu v smeri iz mesta. S Krekove ulice bodo zavili na Strossmayerjevo, nato nadaljevali po Kamniški, Kosarjevi in Vrbanski ulici ter se na Gosposvetski cesti vrnili na ustaljeno traso.

V času zapore ne bo delovalo postajališče Tretja gimnazija v smeri iz mesta.

V nedeljo bo med 6. in 17. uro popolnoma zaprt del Vrbanske ceste. Avtobusi linije P18 bodo vozili po obvozu preko Medvedove ulice, nato pa nadaljevali svojo redno pot. Na obeh smereh bo v času zapore izpadlo postajališče Mladinska – Vrbanska.

Poleg tega lahko na liniji P7 prihaja do zamud, saj bodo na Vrbanski cesti vzpostavljene kratkotrajne premične zapore.

The post Začasne spremembe na petih avtobusnih linijah v Mariboru appeared first on Lokalec.si.

MOM poroča, da bo zaradi obnove od 8. junija do 6. julija 2026 vzpostavljena popolna zapora stopnic na Greenwichu.

Prenova, ki je bila izglasovana v okviru Participativnega proračuna, vključuje zamenjavo dotrajanih asfaltnih površin, namestitev novih tlakovcev, popravilo granitnih obrob ter obnovo in barvanje ograje.

Dela bo izvajalo podjetje Nigrad, njihova vrednost pa znaša 72.520 evrov z DDV. V času izvajanja del bo stopnišče v celoti zaprto, zato na občini občane prosijo za razumevanje in uporabo alternativnih poti.

The post Začenja se celovita prenova stopnic na Greenwichu appeared first on Lokalec.si.

Na naše uredništvo so se obrnili krajani Limbuša, ki opozarjajo na vse večjo težavo z odpadki v okolici avtobusnega postajališča pri Zdravstvenem domu Limbuš.

Kot pravijo, so na Mestno občino Maribor in podjetje Snaga že naslovili pobudo za postavitev dodatnih košev za smeti, vendar njihove prošnje za zdaj niso bile uslišane. Iz fotografij je razvidno tudi, da so obstoječi koši za smeti stari in vidno obrabljeni.

Po njihovih besedah je območje avtobusnega postajališča vsakodnevno zelo obiskano. V neposredni bližini se nahajajo osnovna šola, zdravstveni dom, pekarna, sladoledarna, igrišča in drugi objekti, zaradi česar se tam zadržuje veliko otrok, mladostnikov in starejših občanov.

Krajani poudarjajo, da se zavedajo pomena kulture odlaganja odpadkov in osebne odgovornosti posameznikov. Kljub temu menijo, da težave ni mogoče pripisati zgolj nevestnim posameznikom. Kot opozarjajo, so obstoječi koši pogosto nabito polni, zato ljudje odpadkov preprosto nimajo kam odložiti.

»Odpadki nenehno ležijo po tleh in okolica postajališča je pogosto umazana. Ko so koši polni, ljudje nimajo realne možnosti, da bi odpadke odložili na primerno mesto,« opozarjajo.

Krajani zato predlagajo, da se na lokaciji postavi dodatne koše ali pa se obstoječe nadomesti z večjimi, ki bi bolje ustrezali dejanskim potrebam območja. Menijo, da sedanje kapacitete ne zadoščajo številu uporabnikov.

Na Mestno občino Maribor in podjetje Snaga smo naslovili vprašanja, ali nameravajo na omenjeni lokaciji povečati kapacitete za odlaganje odpadkov oziroma obstoječe koše nadomestiti z večjimi.

Njihove odgovore objavimo, ko jih prejmemo.

The post Krajani Limbuša opozarjajo: Zastareli koši ne dohajajo potreb območja, odpadki ležijo povsod appeared first on Lokalec.si.

Študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM) bo v sodelovanju s Slovensko vojsko prvič izvedla dvodnevni izobraževalno-izkustveni dogodek »Noč pod Pohorjem: Preživetje v naravi«.

Med 4. in 5. junijem bo 18 študentov pridobivalo praktična znanja in veščine za varno, odgovorno in samozavestno gibanje v naravnem okolju.

Zanimanje za dogodek je bilo izjemno, saj so bila vsa razpoložljiva mesta zapolnjena v zelo kratkem času

Organizatorji ob tem izpostavljajo, da med prijavljenimi prevladujejo študentke, kar kaže na vse večje zanimanje mladih za aktivnosti v naravi in pridobivanje uporabnih življenjskih veščin.

Udeleženci bodo pod vodstvom pripadnikov Slovenske vojske spoznavali pravilno gibanje po razgibanem terenu, pripravo in nošenje opreme, izbiro primerne lokacije za kampiranje, postavljanje šotorov, netenje ognja na različne načine ter pripravo hrane v naravi. Poseben poudarek bo namenjen tudi varnosti in odgovornemu ravnanju v naravnem okolju.

Dogodek ne bo namenjen zgolj učenju praktičnih znanj, temveč tudi odmiku od hitrega tempa vsakdanjega življenja, elektronskih naprav in nenehne povezanosti z digitalnim svetom. Dvodnevno bivanje v naravi bo študentom omogočilo krepitev samostojnosti, iznajdljivosti, sodelovanja in medsebojnega zaupanja.

V ŠOUM poudarjajo, da želijo študentom poleg klasičnih obštudijskih aktivnosti ponuditi tudi vsebine, ki spodbujajo osebnostni razvoj, pridobivanje praktičnih izkušenj ter zdrav in aktiven življenjski slog. Velik interes za prvo izvedbo dogodka pa po njihovih besedah potrjuje, da si mladi želijo več tovrstnih izkustvenih vsebin in uporabnih znanj za vsakdanje življenje.

The post ŠOUM in Slovenska vojska študentom pripravila noč preživetja v naravi appeared first on Lokalec.si.

V soboto, 6. junija, ob 10. uri bo na Poljanah 20 v mariborski mestni četrti Studenci potekal dobrodelni dogodek »S srečko napolnimo vrečko«, ki ga pripravljajo Društvo Pomagajmo slovenskim otrokom, Študenčani, Študenčankam in Bodifit v sodelovanju z Mestno četrtjo Studenci.

Obiskovalce čaka pester program za vso družino

Organizatorji napovedujejo zbiranje hrane, srečelov, otroške animacije ter simulacijo avtomobilčkov. Poskrbljeno bo tudi za hrano in pijačo, prireditev pa bo izvedena v vsakem vremenu.

Na odru bodo nastopili Omar Naber, 6Pack Čukur, Damjan Murko, Colorado in Trio Da Te Kap. Za glasbeno spremljavo bodo poskrbeli še Pop Music Center, Jernej Šimek, Crazy Boots, Country Freaks in Natalija Kolšek.

Vstop na dogodek je prost, organizatorji pa vabijo vse, ki želijo z dobrodelnostjo pomagati slovenskim otrokom ter ob tem preživeti prijeten dan v družbi glasbe, zabave in različnih aktivnosti.

The post Dobrodelni dogodek na Studencih: »S srečko napolnimo vrečko« appeared first on Lokalec.si.

Konec maja so na PU Maribor podali kazensko ovadbo zoper dva zakonita zastopnika dveh podjetij z območja Slovenske Bistrice, osumljena storitve dveh kaznivih dejanj pomoči pri goljufiji (211. čl. KZ-1).

Ugotovljeno je bilo, da sta v letu 2024 nudila pomoč neznanim sostorilcem, ki so zlorabili ime podjetja z območja Trebnjega pri administrativnih postopkih v povezavi s pridobitvijo prevozov na nivoju EU, na tej podlagi pa pridobili posel prevoza bakrenih izdelkov iz Španije v Italijo in Nemčije v Slovenijo, za kar so najeli slovensko in bosansko prevozniško podjetje.

Voznika teh podjetij sta tovor dostavila podjetju na območju Slovenske Bistrice, ne pa naročnikom, ki so bili s tem dejanjem oškodovani za okrog 450.000 EUR.

Gre za nadaljevanje preiskave iz leta 2024, ko smo že podali kazensko ovadbo za tri kazniva dejanja goljufije zoper tri osumljence, ki so prav tako z zlorabo pristnega imena podjetja z območja Trebnjega z odtujitvijo 45 ton bakrenih žic in približno 44 ton sončnih panelov, oškodovali hrvaško in slovensko prevozniško podjetje v skupni vrednosti 586.000 EUR. Vsi omenjeni so že bili obravnavani za različna kazniva dejanja.

Pri vseh obravnavanih kaznivih dejanjih gre za isti način storitve, in sicer so storilci zlorabili javno dostopne podatke prevozniškega podjetja, in z namenom pridobitve prevozov izvedli postopke registracije.

Za prevoze so se dogovorili s slovenskimi in tujimi prevozniškimi podjetji, ki so v tujini prevzeli blago od dobaviteljev.

Storilci so nato v komunikaciji s prevozniki spremenili kraj razklada in blago usmerili na območje PU Maribor. Ob tem so z lažnim predstavljanjem osebe, odgovorne za prevzem tovora in voznike preslepili tako, da so jim omogočili razklad tovora, ki so ga v nadaljevanju odtujili.

Prevozniška podjetja so bila skupno oškodovana za okrog 1.036.000 EU

Kazen za tovrstno kaznivo dejanje (211/III čl. KZ-1) je zapor od enega do osmih let.

Prevozniškim podjetjem svetujemo previdnost in natančnost pri preverjanju podatkov njihovih naročnikov ter še posebno skrbnost pri mobitnih spremembah pogojev poslovanja.

The post Z goljufijo pri organizaciji prevozov tovora oškodovali prevozniška podjetja appeared first on Lokalec.si.

Krajevna skupnost Bresternica – Gaj v sodelovanju z Opero Balet SNG Maribor obvešča, da je Gala operni večer na Gaju nad Mariborom prestavljen na soboto, 6. junija, ob 19. uri.

Na prireditvi bodo nastopili Zbor SNG Maribor pod vodstvom zborovodkinje Zsuzse Budavari Novak ter solisti Rebeka Lokar, Andreja Zakonjšek Krt, Valentina Čuden, Petya Ivanova, Irena Petkova, Tim Ribič in Jaki Jurgec. Dirigent večera bo Simon Krečič.

Vstop na prireditev je brezplačen

Organiziran bo tudi poseben avtobusni prevoz iz Kamnice (postaja pred Kulturnim domom) ob 17.15 ter iz Bresternice (postaja pred pošto) ob 17.20 in 18.10. Cena povratne vožnje znaša 2 evra.

V primeru slabega vremena bo prireditev prestavljena na soboto, 6. junija 2026.

Prireditev je brezplačna, organizatorji pa vabijo vse ljubitelje operne glasbe k obisku dogodka.

The post Gala operni večer na Gaju nad Mariborom prestavljen appeared first on Lokalec.si.

V idiličnem okolju Gradišča na Kozjaku bo v soboto, 6. junija, tradicionalno Srečanje Gradišč Slovenije, ki vsako leto poveže prebivalce krajev z imenom Gradišče iz različnih delov države. Obiskovalce čaka dan, prežet s prijateljstvom, druženjem in spoštovanjem tradicije, bogat kulturni program ter številne zabavne vsebine za vse generacije.

Dogajanje se bo začelo ob 12. uri s prihodom gostov, sledili pa bodo skupna malica in pozdravni kulturni program. Ob 14. uri bo zbrane nagovorila županja Občine Selnica ob Dravi, Vlasta Krmelj, osrednji del uradnega programa pa bo zaznamovala tudi simbolična predaja meča in knjige, ki predstavljata povezanost krajev ter spoštovanje zgodovine in kulturne dediščine.

Popoldanski del bo namenjen tradicionalnim gradiščanskim igram, v katerih se bodo pomerile ekipe sodelujočih krajev. Posebna zanimivost bo tudi vožnja s traktorji starodobniki, ki bodo v Gradišče na Kozjaku prispeli iz sosednje Avstrije in obiskovalcem ponudili vpogled v tehniško dediščino nekdanjih časov.

Ob 17. uri bo sledila razglasitev rezultatov iger, program pa bo dodatno obogatila folklorna skupina iz Selnice s predstavitvijo ljudskih plesov. Organizatorji želijo s tem poudariti pomen ohranjanja ljudskega izročila in povezovanja lokalnih skupnosti.

Za večerno zabavo bosta poskrbela priljubljena Ansambel Pajdaši in Mladi Dolenjci, ki bosta obiskovalce zabavala vse do zgodnjih jutranjih ur. Glasba, ples in sproščeno druženje bodo tako zaokrožili praznik prijateljstva, tradicije in medsebojnega povezovanja.

Srečanje Gradišč Slovenije predstavlja pomemben dogodek za krepitev vezi med kraji, ki nosijo skupno ime, hkrati pa ponuja priložnost za predstavitev lokalne kulture, običajev in gostoljubnosti širši javnosti.

The post Gradišče na Kozjaku bo gostilo vseslovensko srečanje Gradišč Slovenije appeared first on Lokalec.si.

Občina Duplek je na svoji spletni strani objavila seznam lokacij avtomatskih zunanjih defibrilatorjev (AED), ki so nameščeni na različnih dostopnih mestih po občini.

Namen objave je povečati ozaveščenost prebivalcev o lokacijah naprav, ki lahko v primeru nenadnega srčnega zastoja odločilno prispevajo k reševanju življenj.

AED je naprava, namenjena prvi pomoči ob nenadnem srčnem zastoju. Njena uporaba je enostavna in varna, saj uporabnika skozi celoten postopek vodi z glasovnimi navodili. Prav hitra uporaba defibrilatorja v prvih minutah po srčnem zastoju bistveno poveča možnosti za preživetje.

V občini Duplek so AED naprave nameščene na naslednjih lokacijah:

ob vhodu v zdravstveno ambulanto na naslovu Cesta k Dravi 8 v Spodnjem Dupleku,
pri Podružnični šoli Žitečka vas,
pri Okrepčevalnici Simonič v Jablancah,
na objektu Vurberk 40 b,
na lokaciji Žikarce 91/b,
na lokaciji Zimica 49 a,
pri prireditvenem prostoru Grad Vurberk,
pri vrtcu ob Športni dvorani Duplek.

Na občini poudarjajo, da je poznavanje lokacij defibrilatorjev izjemno pomembno, saj lahko v nujnih primerih šteje prav vsaka minuta. Hitro ukrepanje mimoidočih in dostop do AED naprave lahko pomembno vplivata na izid reševanja in povečata možnosti za uspešno oživljanje.

Občina zato občane poziva, naj se seznanijo z lokacijami najbližjih defibrilatorjev ter tako prispevajo k večji varnosti in pripravljenosti skupnosti ob morebitnih izrednih dogodkih.

The post V občini Duplek objavili seznam lokacij defibrilatorjev appeared first on Lokalec.si.