Aktualne oddaje

    25. redna seja O...
    Na posnetku si lahko ogledate 25. redna seja Občinskega sveta Občine Vuzenica, ki je bila 28. 5. 2026. The post 25. redna seja Občinskega sveta Občine Vuzenica (28. 5. 2026) appeared first on Lokalec.si.
    VIDEO (INTERVJU)...

    V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]

    The post VIDEO (INTERVJU) Rajko Ferk, dupleški slikar, o izzivih pri njegovi zadnji likovni koloniji Duplek Art appeared first on Lokalec.si.

    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.

Pot do Porodnišnice UKC Maribor tudi letos krasi prava cvetoča pravljica.

Razkošne hortenzije v odtenkih vijolične, rožnate in modre že privabljajo poglede obiskovalcev, bodočih staršev, zaposlenih in vseh mimoidočih, ki se za trenutek ustavijo ob njihovi lepoti.

Za skrbno urejeno okolico skrbi ekipa za vzdrževanje okolja UKC Maribor, na čelu z gospo Štefanijo, ki je v največji štajerski bolnišnici zaposlena že 15 let. Kot pravi, so hortenzije ob poti do porodnišnice rasle že pred njenim prihodom, zato so postale del prostora in tiha spremljevalka številnih življenjskih zgodb.

V letih so spremljale nešteto prihodov novorojenčkov, prve korake staršev v porodnišnico ter vrnitve domov z najdragocenejšimi zakladi v naročju. Čeprav zaposleni zanje vestno skrbijo in jih redno negujejo, prave skrivnosti njihovega bujnega cvetenja ne znajo pojasniti.

The post Cvetoča dobrodošlica pred porodnišnico: Hortenzije pri UKC Maribor znova očarajo mimoidoče appeared first on Lokalec.si.

Ko se poletni večer počasi preliva v zlato svetlobo zahajajočega sonca, med vrstami cvetoče sivke zadiši po vrhunski kulinariki, v zraku pa zazvenijo prvi glasovi glasbenikov, nastane nekaj posebnega. Nekaj, kar presega običajen dogodek. Prav takšno doživetje bo tudi letos ponudila Dolga miza med sivko, ki bo 22. in 23. junija zaživela na posestvu Štajerska sivka v Kamnici pri Mariboru. Dogodek, ki je lani navdušil obiskovalce iz vse Slovenije, se letos vrača v še večji izvedbi – kar dva večera zapored.

“Dolga miza med sivko ni le večerja. Je prostor srečevanja, pogovorov, novih poznanstev in uživanja v poletnem večeru v eni najlepših naravnih kulis,” poudarja organizator in lastnik posestva Boštjan Lesjak.

Večerja sredi sivke v objemu narave

Nasadi sivke, ki se razprostirajo na posestvu, ustvarjajo kuliso, kakršne v Sloveniji ni mogoče doživeti na veliko krajih. Dolga miza, obdana z vijoličnimi cvetovi, združuje ljudi iz različnih krajev Slovenije, ki jih povezuje želja po lepih trenutkih, dobri hrani in pristnem druženju. Posebnost dogodka je prav njegova sposobnost povezovanja. Lani so za isto mizo sedeli popolni neznanci, ki so ob koncu večera odhajali kot prijatelji.

“To je tisti trenutek, ki mi največ pomeni. Ko vidiš ljudi, ki se prej niso poznali, na koncu pa skupaj nazdravljajo in si izmenjujejo kontakte. Takrat veš, da si ustvaril nekaj več kot dogodek,” pravi Lesjak.

Vrhunska kulinarika z dotikom sivke

Za kulinarično razvajanje bosta tudi letos poskrbela priznana kuharska mojstra Mojmir Šiftar in Sebastjan Plavček skupaj z ekipo Višje strokovne šole za gostinstvo in turizem Maribor.

Večer se bo začel z izbranimi pozdravi iz kuhinje, sledile bodo predjedi, glavna jed in sladica. Posebnost menija bo subtilno vključevanje sivke v posamezne krožnike, s čimer bodo okusi dobili dodatno dimenzijo in povezavo z okoljem, v katerem nastajajo.

Obiskovalci bodo lahko izbirali med mesnim in vegetarijanskim menijem, skrbno izbrana vina pa bo tudi letos ponudila vinska klet Puklavec Family Wines.

Glasba, ki ogreje srce

Prvi večer, 22. junija, bo zaznamovala vokalna skupina Il Divji, ki s svojimi večglasnimi interpretacijami in čustvenimi nastopi navdušuje občinstvo po vsej Sloveniji. Dan pozneje bo med sivko zazvenel izjemen glas Eve Boto, ki bo skupaj s spremljevalno zasedbo poskrbela za romantično in energično glasbeno kuliso poletnega večera. Naravni ambient, glasba v živo in vonj sivke bodo ustvarili vzdušje, ki ga organizatorji opisujejo kot nekaj, kar je treba doživeti.

Doživetje, ki ga ustvarja narava

Priprave na dogodek so v polnem teku. Posebno vlogo ima tudi sama narava, saj organizatorji nestrpno spremljajo cvetenje sivke, ki bo ravno v času dogodka pokazala svojo najlepšo podobo. Ko se nad nasadom prižgejo lučke, med mizami zašumijo pogovori in se nad polji sivke spusti poletni večer, nastane prizor, ki obiskovalcem še dolgo ostane v spominu.

Dolga miza med sivko zato ni zgolj kulinarični dogodek. Je poklon poletju, druženju, lepim trenutkom in ljudem. Je zgodba o tem, kako lahko narava, vrhunska kulinarika in glasba ustvarijo večer, ki ga ne pozabiš.

Vstopnice za oba večera so na voljo na spletni strani Štajerske sivke.

The post Štajerska sivka vabi: dva večera vrhunske kulinarike, glasbe in nepozabnih doživetij appeared first on Lokalec.si.

V dvorani KUC Vuzenica bo v soboto, 13. junija 2026, ob 18. uri potekala prireditev ob 20. obletnici delovanja plesne skupine Smaragdne oči. Jubilejni večer z naslovom “20 let – ena zgodba, tisoč gibov” bo obudil najlepše spomine na dve desetletji plesnega ustvarjanja.

Smaragdne oči so v dvajsetih letih delovanja pomembno zaznamovale kulturno življenje Vuzenice in širše okolice. Na prireditvi bodo predstavile svojo bogato plesno pot, najodmevnejše nastope ter zgodbe, ki so jih ustvarjale skozi leta.

Dogodek bo poklon vsem članicam, mentorjem, sodelavcem in podpornikom, ki so soustvarjali zgodbo skupine. Prireditev organizira Javni sklad RS za kulturne dejavnosti, Območna izpostava Radlje ob Dravi.

The post Plesna skupina Smaragdne oči praznuje 20 let delovanja appeared first on Lokalec.si.

Maribor bo nocoj tudi uradno zadihal z gledališčem. S plesno predstavo Sonoma španske skupine La Veronal bodo namreč slavnostno odprli 61. Borštnikovo srečanje, najpomembnejši slovenski gledališki festival, ki se sicer odvija že od začetka tedna.

Prve festivalske dni so zaznamovala gostovanja tujih gledališč, mednarodni program pa tudi letos ponuja vpogled v raznolike uprizoritvene pristope sodobnega evropskega gledališča ter spodbuja dialog med slovensko in mednarodno gledališko ustvarjalnostjo.

Festival bo uradno odprla plesna predstava Sonoma v koreografiji Marcosa Moraua, enega najvidnejših evropskih koreografov mlajše generacije. Predstava, ki je premiero doživela leta 2020, je navdušila občinstva na številnih svetovnih odrih in velja za eno najizrazitejših sodobnih plesnih produkcij zadnjih let. Raziskuje odnos med telesom, zvokom, ritualom in instinktom ter briše meje med resničnostjo in sanjami.

Osrednji del festivala ostaja tekmovalni program slovenskih gledaliških uprizoritev. Selektorica Kaja Novosel je izbrala 12 predstav, ki so premiero doživele v preteklem koledarskem letu in se bodo od sobote potegovale za festivalske nagrade. O najboljših bo odločala strokovna žirija, ki jo sestavljajo Petra Vidali, Karolina Sadlauskaite, Benjamin Zajc, Matija Ferlin in Snježana Abramović Milković.

Borštnikovo srečanje se bo zaključilo v nedeljo, 21. junija, s slovesno podelitvijo nagrad. Med najbolj pričakovanimi je tudi Borštnikov prstan, najvišje slovensko priznanje za igralsko ustvarjalnost, ki ga bo letos prejel igralec Aleš Valič.

The post V Mariboru nocoj slavnostno odprtje 61. Borštnikovega srečanja appeared first on Lokalec.si.

Društvo Šola zdravja je nevladna organizacija, ki že vrsto let združuje ljudi z željo po bolj zdravem in aktivnem življenju.

S preprosto, a učinkovito jutranjo vadbo »1000 gibov« člani vsak dan krepijo telo in duha, hkrati pa gradijo nova prijateljstva ter ohranjajo dragocene socialne stike.

Polurno razgibavanje poteka vsak dan ob 7.30 na prostem – v parkih, na športnih igriščih, ob rekah, jezerih in drugih javnih površinah po vsej Sloveniji. Vadba poteka v vseh letnih časih in vremenskih razmerah. Namenjena je vsem, ki želijo nekaj narediti za svoje zdravje, pri čemer vsak vaje prilagodi svojim sposobnostim.

V okviru Društva Šola zdravja se po vsej Sloveniji vsako jutro razgibava več kot 5.400 ljudi v 258 skupinah in 93 občinah. Povprečna starost članov je 71 let, med njimi pa so tudi številni člani, starejši od 80 in celo 90 let. Društvo tako dokazuje, da leta niso ovira za gibanje, temveč spodbuda za kakovostno preživljanje vsakdana.

Poseben jubilej so letos praznovali člani skupine Koroška vrata iz Maribora, ki obeležuje 15 let delovanja

Praznovanje je potekalo v čudovitem naravnem okolju Konjeniškega centra Hipodrom v Kamnici. Kljub deževnemu jutru se je zbralo veliko članov in gostov, ki so s svojo značilno oranžno opravo ustvarili pravo praznično vzdušje.

Prisotne sta pozdravila predsednik Krajevne skupnosti Kamnica mag. Boris Munišič in Jasmina Strajner. O začetkih delovanja je spregovorila Nada Wolf, ki je predstavila razvoj skupine in spomnila, da se je vse začelo pred petnajstimi leti, ko se je po predavanjih dr. Nikolaya Grishina zbralo šest kolegic pod vodstvom Nade Naberšnik. Prva mariborska skupina Šole zdravja je bila uradno registrirana 31. maja 2011, kmalu zatem pa so nastajale nove skupine po različnih delih mesta.

Danes skupina Koroška vrata šteje 63 članic in enega člana, Boruta, na katerega so članice še posebej ponosne. Skupino vodi Nada Wolf, ki poudarja, da je poleg gibanja prav druženje tisto, kar članom največ pomeni.

Po jutranji vadbi se pogosto odpravijo na skupno kavo, enkrat mesečno pojejo pod vodstvom glasbene pedagoginje Sonje, obiskujejo kulturne prireditve, razstave, gledališke in operne predstave, koncerte ter filmske projekcije. Radi se odpravijo tudi na pohode, izlete po Sloveniji in skupna letovanja. Posebno doživetje predstavlja vsakoletno srečanje vseh skupin v Ljubljani, ko se oranžna energija članov Šole zdravja razširi po vsej prestolnici, nam pove Alenka Debenjak.

Skupina skrbi tudi za preventivo. V sodelovanju z zdravstvenimi ustanovami članom redno merijo krvni tlak in izvajajo analize krvi, študenti fizioterapije pa jim predstavljajo vaje za moč in vzdržljivost ter spremljajo njihovo telesno pripravljenost.

Člani pravijo, da jim članstvo pomeni veliko več kot le telovadbo

Pomeni disciplino, aktivno staranje, skrb za zdravje in predvsem občutek pripadnosti. Kot je rada poudarila ustanoviteljica skupine Nada Naberšnik: »Človek je človeku največji dar.«

Petnajst let delovanja skupine Koroška vrata tako dokazuje, da so gibanje, prijateljstvo in medsebojna podpora recept za kakovostno življenje – ne glede na leta, še zaključi Alenka Debenjak.

The post Več kot telovadba: mariborski člani Šole zdravja praznujejo 15 let povezanosti appeared first on Lokalec.si.

Glavni trg v Mariboru bo tudi letos v času Festivala Lent zaživel v ritmu mladih glasbenih ustvarjalcev in uveljavljenih regionalnih imen. KMŠ oder 2026 napoveduje pester program, ki bo združil različne glasbene žanre, generacije in ustvarjalne energije.

Festival, ki povezuje uveljavljene in nove glasbene glasove

Klub mariborskih študentov je predstavil letošnji program KMŠ odra, ki bo med 27. junijem in 4. julijem potekal na Glavnem trgu v Mariboru v sklopu Festivala Lent.

Letošnja izvedba v ospredje postavlja tri glavna imena regionalne glasbene scene: hrvaški projekt IDEM, mariborski bend Demm ter srbski dvojec Buč Kesidi, ki je v zadnjih letih postal eden prepoznavnejših bendov na širšem območju Balkana.

Otvoritev in zaključek v znamenju regionalnih zvezd

Festivalni program se bo začel 27. junija z nastopom projekta IDEM, za katerim stoji hrvaški glasbenik Antun Aleksa.

Zaključni festivalski večer, 4. julija, pa bo rezerviran za energičen dvojec Buč Kesidi in domačo skupino Demm, ki sodi med prepoznavnejša imena mariborske glasbene scene.

Oder za mlade glasbenike in nove priložnosti

KMŠ oder bo letos ponudil skupno osem glasbenih večerov. Dva večera bosta namenjena uveljavljenim izvajalcem, preostalih šest pa natečajnemu delu, v okviru katerega se bodo predstavili številni mladi glasbeni projekti in skupine, med njimi Majmunska Posla, 2Brothers & Others, Gal Holly Fischer Band, Laufendorf, Šunder in Organiziran Kaos, 2nite, Rok Gril, Primek, Šprwni, Abnormala, Horizontal Zebra, Kazai, The Volume in Amy’s Escape.

KMŠ oder prvič v središču mesta

Posebnost letošnje izvedbe je tudi selitev KMŠ odra na Glavni trg, kjer bo festival še tesneje povezan z mestnim utripom in obiskovalci. Dogajanje se bo vsak dan začelo že ob 18. uri s Predigrami, ki bodo poskrbele za sproščeno uvodno vzdušje, druženje in pripravo na večerne koncerte.

Organizatorji poudarjajo, da KMŠ oder ostaja pomembna platforma za mlade glasbenike ter prostor, kjer se srečujejo nove ideje in že uveljavljena imena.

Celoten program je že dostopen na spletni strani Festivala Lent.

The post KMŠ oder 2026 na Glavni trg v Mariboru prinaša osem glasbenih večerov in močno regionalno zasedbo appeared first on Lokalec.si.

V petek, 12. junija 2026, bo Park pri Huti v Vuzenici od 16. ure dalje prizorišče poletnega otroškega druženja z naslovom “Juhu, počitnice so tu!”. Dogodek, ki ga organizirata TIC Vuzenica in MKC Vuzenica, bo ob zaključku šolskega leta ponudil pestro in sproščeno popoldne zabave, igre in druženja za otroke.

Obiskovalce čakajo raznolike aktivnosti, kot so zabavne in vodne igre, napihljivo igralo ter namizni tenis. Dogajanje se bo nadaljevalo tudi v večernih urah, saj bo od 18. ure dalje v Huti potekal PUB KVIZ, namenjen vsem, ki radi preizkusijo svoje znanje in se ob tem zabavajo v sproščenem vzdušju.

Organizatorji vabijo vse otroke, mlade in njihove družine, da skupaj praznično in veselo pozdravijo začetek poletnih počitnic.

The post Juhu, počitnice so tu! Veselo poletno druženje v Vuzenici appeared first on Lokalec.si.

Maribor bo v soboto, 20. junija, znova zaživel v duhu kulture, ustvarjalnosti in umetniškega raziskovanja. Poletna muzejska noč bo obiskovalcem ponudila večer, poln zanimivih razstav, srečevanj z umetnostjo in novih pogledov na zgodbe, ki jih pripovedujejo fotografije, muzejski predmeti in urbana krajina.

Med osrednjimi dogodki večera bosta dve razstavi, ki vsaka na svoj način odpirata prostor za razmislek o preteklosti, identiteti in ustvarjalnosti.

Dvajset let fotografskih zgodb

Ob 20. uri bodo v Fotografskem muzeju Maribor odprli novo fotografsko razstavo članic in članov Fotografskega društva Totifoto z naslovom »20 let«. Razstava je posvečena pomembnemu jubileju društva, ki letos praznuje dve desetletji delovanja in ustvarjanja.

Obiskovalci bodo lahko skozi fotografska dela spoznali raznolikost pogledov, ustvarjalnih pristopov in zgodb, ki so jih v dvajsetih letih soustvarjali člani društva. Odprtje razstave bo spremljal kulturni program v izvedbi ženskega pevskega zbora KUD Arnold Tovornik, ki bo večeru dodal posebno slovesnost in toplino.

Ko grafit postane umetnost

Že ob 18. uri pa bo v parku Muzeja narodne osvoboditve Maribor zaživela razstava »Sprej v roki, barva v srcu – mariborske tovarne v spreju«, ki bo hkrati odprla letošnjo Poletno muzejsko noč.

Razstava obiskovalce vabi k razmisleku o grafitu kot umetniškem izrazu in njegovi vlogi v sodobnem urbanem prostoru. Avtorji želijo pokazati, da obstaja pomembna razlika med grafitom kot premišljeno obliko umetniškega ustvarjanja in grafitom kot dejanjem vandalizma.

Predstavljeni bodo primeri ulične umetnosti, ki z estetsko in sporočilno močjo bogati javni prostor, opozarja na družbene teme in soustvarja identiteto mesta. Hkrati razstava odpira razpravo o odgovornem odnosu do skupnega prostora ter pomenu spoštovanja kulturne dediščine in urbanega okolja.

Večer, posvečen ustvarjalnosti

Poletna muzejska noč bo tudi letos priložnost za druženje, raziskovanje in odkrivanje različnih oblik umetniškega izražanja. Fotografija, glasba in urbana umetnost bodo obiskovalce popeljale skozi zgodbe ljudi, krajev in časa ter pokazale, kako raznolika in živa je kulturna ustvarjalnost v Mariboru.

Organizatorji vabijo vse ljubitelje kulture, umetnosti in zgodovine, da se jim pridružijo na večeru, ko muzeji in galerijski prostori odprejo vrata drugačnim pogledom na svet ter ponudijo nepozabno doživetje v središču mesta.

The post Poletna muzejska noč v Mariboru prinaša fotografijo, umetnost in zgodbe mesta appeared first on Lokalec.si.

V telovadnici Osnovne šole Muta so sinoči pripravili zaključno prireditev učencev in učenk te šole za letošnje šolsko leto.

Ponovno so nastopili vsi razredi te šole. Učenci in učenke so na odru plesali, peli, uprizorili skeče, igre, zaigrali na instrumente ter pokazali, kako lepo sodelujejo. Na tej šoli ob takih prireditvah pri ozvočenju in drugi tehnični izvedbi prav tako sodelujejo učenci, ki jih to zanima. Skupaj z anstopajočimi so tako pomemmben del organizacije prireditve, na katero vedno pride veliko sorodnikov otrok in drugih.

Nekaj učencev in učenk dobilo tudi priznanja za uspehe

Ravnateljica OŠ Muta Anita Ambrož p je poleg tega izpostavila tudi, da učencem in učenkam razdelijo tudi priznanja ter jim tako namenijo še dodaten trenutek pozornosti. “Vsako leto zelo z veseljem pričakujemo zaključno prireditev. Moram povedati, da je letos največ priznanj. Na prireditvi podelimo vedno zlata in srebrna priznanja in tista najvišja, pa morda bi rekla tudi tista, kjer sodelujemo prvič in posežemo po najvišjih mestih. Rada bi povedala to, da sem izjemno vesela in ponosna, da so učenci pripravljeni poleg pouka narediti veliko še zraven, in res zahvala mentorjem, ki jih še spodbujajo in jim torej pomagajo, da lahko dosegajo visoka priznanja,” je povedala ravnateljica.

Otroci so bili sproščeni, prireditev pa tudi

Že pred samo prireditvijo pa je bil v telovadnici pravi vrvež. “Vse te naše prireditve so mi zelo pomembne zato, ker nastopa res velika količina otrok, in to veselje, ko lahko otroci nastopajo, je nepopisno. Res pa je tudi, da se počitnice bližajo, da so v glavnem ocene že zaključene, in zato so tudi bolj sproščeni učenci, in veselje je podvojeno,” je še omenila ravnateljica.

Šola je z novim vrtcem pridobila prostore

Osnovna šola Muta nič več ne poka po šivih. Septembra so odprli nov vrtec, dva oddelka vrtca, ki sta bila prej na šoli, sta zdaj v novem vrtcu, kjer je prostor za vse. V šoli pa so s selitvijo vrtčevskih oddelkov dobili več prostora za šolske potrebe. Ravnateljica je poudarila še, da je prostora za učence zdaj dovolj. Prav tako šola ostaja dvooddelčna in da jo veseli, da bo tako še naprej.

Kmalu več v oddaji Občinski informator na BK TV.

 

 

The post FOTO Na Osnovni šoli Muta poskrbeli za sproščeno zaključno prireditev, podelili tudi priznanja appeared first on Lokalec.si.

Policisti Policijske uprave Maribor obravnavajo primer spletne goljufije, v kateri je starejši oškodovanec iz okolice Maribora zaradi lažnega investiranja ostal brez več kot 90.000 evrov.

Po doslej zbranih informacijah se je odzval na spletni oglas o trgovanju s surovinami, ki je obljubljal visoke zaslužke.

Investicijske prevare se pogosto začnejo prav z vabljivimi oglasi na družbenih omrežjih, kjer storilci potencialne vlagatelje prepričujejo z navidezno preprostim postopkom investiranja in obljubami o hitrem zaslužku. Oškodovancem omogočijo dostop do spletnih portalov, ki lahko prikazujejo izmišljene podatke o izjemni rasti vloženih sredstev. Težave nastopijo, ko želijo vlagatelji svoj domnevni dobiček dvigniti. Izplačila so onemogočena, storilci pa zahtevajo nova nakazila za kritje različnih domnevnih stroškov in dodatnih investicij.

Policisti opozarjajo, da se nevarnost ne konča niti takrat, ko žrtve ugotovijo, da so bile prevarane

Pri iskanju pomoči za povrnitev izgubljenega denarja lahko naletijo na nova lažna podjetja ali posameznike, ki se predstavljajo kot strokovnjaki za vračilo sredstev, njihov resnični namen pa je ponovno pridobiti denar od že oškodovanih oseb.

The post PU Maribor: Starejši občan v investicijski prevari ostal brez več kot 90.000 evrov appeared first on Lokalec.si.

Športniki VDC POLŽ Maribor so se z odličnimi rezultati vrnili z 20. Poletnih državnih iger Specialne olimpijade Slovenije, ki so med 5. in 7. junijem 2026 bile v Ljubljani. Največji športni dogodek za osebe z intelektualno oviranostjo v Sloveniji je tudi letos združil številne tekmovalce iz vse države ter znova dokazal, kako pomembno vlogo ima šport pri spodbujanju vključevanja, samozavesti in osebnega razvoja.

Mariborski športniki so nastopili v namiznem tenisu in balinanju ter dosegli vrsto odličnih uvrstitev. V namiznem tenisu sta se z osvojenima prvima mestoma posebej izkazala Marko Došler in Albin Šenveter, uspehe pa so dopolnili še številni drugi tekmovalci z odličnimi posamičnimi in ekipnimi rezultati. V mešanih dvojicah sta Marko Došler in Aleksandra Kovačič osvojila drugo mesto.

Uspešni so bili tudi balinarji. Barbara Teran je osvojila drugo mesto, Irena Pliberšek pa tretje mesto v svoji skupini.

Doseženi rezultati so plod vztrajnega dela, rednih treningov in predanosti športnikov, pomemben delež pa prispevajo tudi zaposleni VDC POLŽ Maribor, ki uporabnike spodbujajo k aktivnemu življenjskemu slogu in razvoju njihovih sposobnosti.

Vir: VDC POLŽ Maribor

Po vrnitvi domov so športnikom pripravili slavnostni sprejem, kjer so jim za dosežene uspehe čestitali zaposleni, uporabniki in vodstvo zavoda. Direktorica VDC POLŽ Maribor mag. Jasmina Breznik je ob tej priložnosti športnikom podelila priznanja in simbolične nagrade za uspešno zastopanje zavoda.

Njihovi uspehi niso le športni rezultati, temveč dokaz moči vztrajnosti, medsebojne podpore in poguma. Športniki VDC POLŽ Maribor s svojim zgledom dokazujejo, da šport povezuje, odpira nove priložnosti in navdihuje ljudi okoli sebe.

The post FOTO: Športniki VDC POLŽ Maribor navdušili na državnih igrah Specialne olimpijade Slovenije appeared first on Lokalec.si.

Slovenski vinarji so ponovno dokazali, da so več kot le mojstri vinske kulture. Na evropskem prvenstvu vinarjev v nogometu v italijanski Toskani so osvojili že svoj peti naslov evropskih prvakov in s tem še utrdili svoj status najuspešnejše reprezentance v zgodovini tekmovanja.

Po osmih letih se je evropska krona vrnila v Slovenijo, slavje pa ni bilo zgolj športni uspeh, temveč tudi zmaga povezanosti, prijateljstva in predanosti, ki slovensko reprezentanco spremljajo že od njenega nastanka.

“Nismo bili le ekipa, bili smo družina”

Danilo Steyer, predsednik Vinske reprezentance Slovenije po vrnitvi domov ni skrival ponosa. “Biti petkrat evropski prvak je nekaj izjemnega. Takšni uspehi se ne zgodijo po naključju. Fantje so dali vse od sebe in Slovenijo ponovno predstavili v najlepši luči,” je poudaril.

Prav povezanost je bila beseda, ki se je skozi celotno prvenstvo najpogosteje ponavljala. Robi Fišer, selektor Vinske reprezentance Slovenije, je večkrat izpostavil, da je bila prav ekipna energija tista, ki je odločala v najtežjih trenutkih. “Nismo bili le ekipa. Bili smo družina. Tako na igrišču kot zunaj njega. Drug drugemu smo stali ob strani in skupaj prebrodili vse izzive,” je povedal.

Pot do finala ni bila lahka

Slovenci so prvenstvo začeli odločno. Švico so premagali s 3:0, nato pa po napeti tekmi z golom Roka Kronavetra ugnali še Nemčijo z 1:0. Sledila je visoka zmaga proti Avstriji z 8:1, odločilno vozovnico za finale pa so si zagotovili proti Madžarski. Tekma se je končala z izidom 1:1, ključni zadetek za Slovenijo pa je dosegel Gorazd Šunko.

Selektor Fišer je poudaril tudi pomembno taktično spremembo, ki je presenetila nasprotnike. Slovenija je prvič nastopila z novim sistemom igre, ki je temeljil na hitrih krilih, dveh napadalcih in agresivni igri v prehodu. “Nasprotniki niso več vedeli, od kod prihaja nevarnost. Naša hitrost in organiziranost sta bili ključni prednosti,” je dejal.

Finale za zgodovino

Vrhunec prvenstva je predstavljal veliki finale proti domačinom Italijanom. Pred polnimi tribunami so Slovenci prikazali odlično predstavo in povedli, Italijani pa so izenačili po sporni sodniški odločitvi. Kljub pritisku domačega občinstva in številnim oviram se slovenska reprezentanca ni predala. Odločitev je padla po enajstmetrovkah. Odgovornost so prevzeli najbolj izkušeni igralci.

Ko je padla zadnja odločitev, je izbruhnilo nepozabno slavje. “Vsi so čakali tvojo odločitev, srčni utrip mi je šel preko 150. Potem pa te igralci polijejo z mrzlo vodo in vzklikajo tvoje ime. To so trenutki, ki jih ne pozabiš nikoli,” je po zmagi povedal selektor.

Rok Kronaveter – okrepitev, ki je povezala moštvo

Posebno mesto v zgodbi letošnjega uspeha pripada Roku Kronavetru. Nekdanji vrhunski nogometaš ni navdušil le z igro, temveč predvsem s svojo osebnostjo. “Ne samo kot igralec, tudi kot človek je dal ekipi neverjetno energijo. Še bolj nas je povezal in dvignil na višjo raven. Res se je odlično vključil v našo zgodbo,” je poudaril Steyer.

Več kot nogomet

Evropsko prvenstvo vinarjev ni zgolj športni dogodek. Gre za srečanje evropskih vinskih regij, izmenjavo znanj in promocijo vinske kulture. Slovenska delegacija je v Toskani obiskala priznano vinsko klet Ornellaia, sodelovala na strokovnih predavanjih ter spoznavala vrhunska vina drugih držav.

“Povezuje nas nogomet, a skozi to promoviramo vino, kulinariko in Slovenijo. Takšni dogodki imajo velik pomen za našo panogo in za prepoznavnost države,” poudarja Steyer.

Pogled proti prihodnosti

Čeprav je slavje še vedno prisotno, reprezentanca že pogleduje naprej. Naslednje evropsko prvenstvo bo na Madžarskem – prav tam, kjer je Slovenija leta 2011 osvojila svoj prvi naslov evropskega prvaka. Obenem se vse glasneje govori tudi o prvem svetovnem prvenstvu vinarjev, na katerem bi se evropskim ekipam pridružile še reprezentance Argentine, Čila in Urugvaja.

Slovenci si želijo, da bi prav kot aktualni evropski prvaki zastopali Evropo na zgodovinskem tekmovanju.

Zgodba, ki presega šport

Peti evropski naslov ni le športni dosežek. Je dokaz, da lahko majhna država z veliko srčnostjo, predanostjo in medsebojnim zaupanjem doseže največje uspehe.

Ko so po zadnjem sodniškem žvižgu nad Toskano zadoneli vzkliki “Na zdravje!” in slovenska vinarska himna, je bilo jasno eno – Slovenija ni osvojila le pokala, temveč tudi spoštovanje celotne evropske vinarske družine. In prav v tem se skriva največja zmaga.

Več v oddaji Občinski informator na BK TV.

The post FOTO: Slovenija znova na evropskem vrhu: Vinarji osvojili peti naslov prvakov in navdušili Evropo appeared first on Lokalec.si.

Na sedežu Občine Hoče-Slivnica sta danes župan Občine Hoče-Slivnica Marko Soršak in mariborski župan Saša Arsenovič podpisala tripartitno pogodbo o izvedbi mešane poti za pešce in kolesarje med Spodnjimi Hočami in Razvanjem z izvršnim direktorjem CP Ptuj. To podjetje je hkrati imelo danes tudi uvedbo v delo.

Podpis pogodbe in takojšnja uvedba v delo

Marko Soršak, župan občine Hoče-Slivnica, je ob podpisu tripartitne pogodbe dejal: “Zdaj delamo hitro. Prejšnji teden sporazum, danes uvedba v delo, predhodno je bil izveden razpis. Malo časa so doprinesle arheološke preiskave, zdaj pa je vse pripravljeno.” Uvedba v delo je bila prav tako danes. Dodal je še, da upa, da bo izvajalec uspel v štirih mesecih, kar je rok za izvedbo, pohitel in vse naredil. “Dobro bi bilo, če bi mogoče že v septembru bilo gotovo, drugače pa v se mora v štirih mesecih pa mora zaključiti.”

Kraji so zgodovinsko povezani, cesta prometna, za pešce in kolesarje kmlau bolj varno

Gre za cesto, ki je prometna, poleti bo verjetno zaradi dopustov nekoliko manj prometa. “Gradbena sezona je vedno poleti, torej komunalna dela ali pa nizke gradnje se ne dajo delati pozimi in ob padavinah,” je še pripomnil Soršak. Ne bodo pa delali samo pešpoti. “En del je javna razsvetljava, sanacija nekaj infrastrukture, vodovod, potem pa še vertikalna, horizontalna signalizacija. In tako, kot se zdaj vidi na posnetku, je res velik promet. Dobro bo tako za krajane Razvanja kot za krajane Krajevne skupnosti Hoče. Gre za isto župnijo, ti kraji so tradicionalno in zgodovinsko povezani. Veliko ljudi iz Razvanja obiskuje Pohorsko tržnico, marsikdo pa tudi iz naše občine gre mogoče s kolesom, peš proti Mariboru, tako da hvala bogu, da smo po dolgem času prišli do vsega, da lahko danes začnemo,” je poudaril župan občine Hoče-Slivnica.

“Cena je dobrih 600.000 evrov, deli se med občinami,” je še dejal Soršak in dodal, da bodo še enkrat podali kandidaturo na Ministrstvu za infrastrukturo, čeprav so sredstva zagotovljena v proračunih: “Če dobimo to, bodo proračuni manj obremenjeni, lahko naredimo kaj drugega.”

Povezovanje obeh občin na več področjih prinaša sadove

Pogodbo je podpisal tudi mariborski župan Saša Arsenovič, ki pravi, da gre za korak naprej v prizadevanjih za ureditev tega dela poti med Razvanjem in Pivolo, na meji med Mestno občino Maribor in Občino Hoče-Slivnica. “Ja, zelo dolgo smo si prizadevali in je pravzaprav pravi pokazatelj tega, da se vsi zavedamo, da Maribor ni sam, da se Maribor povezuje tako s partnerstvom za Pohorje in Kozjak kot blagovna znamka Štajerska, kjer smo skupaj z županom Soršakom naredili odločilne korake, da razumemo, da je regija več kot posamično mesto in da bomo, če bo regija močnejša, tudi lažje ustvarjali boljše pogoje za življenje ljudi,” je dejal Arsenovič in dodal: “In potem je od teh velikih zgodb seveda treba priti tudi do realnosti, ki je žal trajala dolgo, ampak zdaj smo tukaj, pogodba je podpisana.” Tudi sam je omenil štiri mesece kot rok za izvedbo: “Jaz upam, da bo podjetje CPP, ki zna biti tudi hitro, do pričetka šole, kar bi bilo neka dobra simbolika, uspelo ta projekt izpeljati. In bomo tudi po tem, ko smo že javni potniški promet pripeljali do Pivole z enako zgodbo, s skupnimi napori, zdaj še poskrbeli za to.”

Kmalu več v oddaji Občinski informator na BK TV.

The post Korak naprej za pot za pešce in kolesarje med Pivolo in Razvanjem: danes podpisana pogodba appeared first on Lokalec.si.

Ob skorajšnjem zaključku pouka v tem šolskem letu so tudi na Osnovni šoli Vuzenica pripravili zaključno prireditev, na kateri so nastopili vsi razredi, od prvega do devetega.

Nastopili so tudi učenci in učenke devetih razredov, čeprav so že opravili s šolskimi obveznostmi za to šolsko leto in s tem tudi z obveznostmi za osnovno šolo. Prireditev pa se je začela s plesnimi in športnoritmičnimi nastopi učenk, ki obiskujejo Osnovno šolo Vuzenica, hkrati pa tudi vaje v PRK Harmonija.

Nato pa so stopili pred občinstvo, v katerem so bili tudi ponosni starši in mnogi drugi, prvošolci, ki so pokazali, da so se naučili abecedo, petja in še marsičesa drugega. Po vrsti so pokazali črke abecede in vsak je povedal pesem, verz, povezan s črko, ki so jo imeli v rokah. Nato so skupaj še zapeli. Za zaključek pa se postavili še tako, da so izpisali “Hura počitnice”.

Tudi učenci in učenke iz vseh drugih razredov vse do devetega razreda so prepevali, igrali na instrumente ali kako drugače pokazali, kaj znajo, kaj so njihovi talenti, predvsem pa voljo do sodelovanja in povezovanja z drugimi. Za tehniko, ozvočenje, prestavljanje mikrofonov in vsega ostalega, včasih malce nevidnega dela, ki pa prav tako mora biti narejeno, so prav tako poskrbeli učenci.

Prireditev je bila lepa, prijetna in marsikomu bo še dolgo ostala v spominu. Tako kot tudi šolsko leto, v katerem so se veliko naučili, hkrati pa tudi družili, prijateljevali in ga naredili prav posebnega.

Kmalu več v oddaji Občinski informator na BK TV.

The post FOTO: Na OŠ Vuzenica pripravili zaključno prireditev, ki je povezala učence appeared first on Lokalec.si.

Jesenske lokalne volitve se približujejo, v Mariboru pa so že predstavili enega izmed kandidatov za župana Mestne občine Maribor. Na Lentu je svojo kandidaturo ob podpori Liste za pravičen razvoj mestnih četrti in krajevnih skupnosti predstavil Matej Vodopivec.

Kdo je in s kakšno vizijo nagovarja občane preverite v videu spodaj.

The post FOTO in VIDEO: Matej Vodopivec vstopa v boj za mariborski županski stolček appeared first on Lokalec.si.

 Županovi svetniki želijo zamenjati vrh nadzora Javnega holdinga Maribor, opozicija pa opozarja, da gre za politično kadrovanje tik pred odločanjem o prihodnosti direktorja Andreja Rihterja. Predlog razrešitve je v mariborski politiki sprožil očitke o netransparentnosti in odpira vprašanja o resničnih motivih menjav.

Mariborski mestni svet bo na prihajajoči seji odločal o razrešitvi štirih predstavnikov Mestne občine Maribor v nadzornem svetu Javnega holdinga Maribor. Predlog, ki ga je podpisalo 12 svetnikov Liste Arsenovič za Maribor, predvideva razrešitev predsednika nadzornega sveta Mateja Bastiča ter članov Davida Kastelica, Franca Derganca in Roberta Ciglariča. Kot poroča Večer, naj bi bilo ozadje predloga povezano tudi z zaostrenimi odnosi v nadzornem svetu in vprašanjem prihodnjega mandata direktorja Javnega holdinga Maribor Andreja Rihterja, ki se izteče novembra letos.

Kot nam je uspelo izvedeti, naj bi bilo dejansko ozadje predloga širše od uradno navedenih razlogov. Del nadzornikov naj bi zagovarjal objavo javnega razpisa za direktorja Javnega holdinga Maribor, medtem ko naj bi bilo vodstvo holdinga in del politike naklonjeno neposrednemu podaljšanju mandata sedanjemu direktorju Andreju Rihterju. Prav vprašanje nadaljnjega vodenja holdinga naj bi tako predstavljalo enega ključnih razlogov za zaostritev odnosov znotraj nadzornega sveta.

Član NS JHMB Franc Dreganc nam je dejal, da so bili obveščeni o aktivnostih mestnega sveta Mestne občine Maribor in dodal, da je podal
pripombe na postopek in na pavšalne navedbe v razlogih za predlog določenih svetnikov. “Obveščam pa vas, da postopkov ne bom komentiral, saj nas vežejo pravila, po katerih z javnostjo komunicira predsednik NS JHMB,” je zaključil. Obrnili smo se tudi na predsednika nadzornega sveta JHMB Mateja Bastiča, a odgovorov še nismo prejeli.

“Predlog za razrešitev nadzornikov JHMB težko razumeti, saj je župan doslej večkrat zagotavljal, da holding posluje uspešno”

Vodja LPR Lidija Divjak Mirnik opozarja, da je predlog za razrešitev nadzornikov JHMB težko razumeti, saj je župan doslej večkrat zagotavljal, da holding posluje uspešno. Meni, da takšna menjava tik pred iztekom mandata vzbuja dvome o resničnih motivih .

“V javnosti je jasno zaznati, da znotraj nadzornega sveta obstajajo resna razhajanja, tudi glede nadaljnjega vodenja holdinga in načina imenovanja direktorja. Znano je, da se nekateri nadzorniki ne strinjajo z neposredno podelitvijo novega mandata direktorju Andreju Rihterju in vztrajajo pri tem, da bi moral biti postopek izveden transparentno skozi javni razpis.”

Po besedah Lidije Divjak Mirnik nekateri nadzorniki odkrito dvomijo o dosedanjem vodenju Andreja Rihterja, zato meni, da pomisleki niso le proceduralni, temveč tudi strokovni. Razhajanja znotraj nadzornega sveta po njenem kažejo na nujnost transparentnega in zaupanja vrednega postopka izbire vodstva.

“Predlog za razrešitev zato ni povezan z uspešnostjo poslovanja družbe”

Vodja svetniške skupine Arsenovič za Maribor Aljaž Bratina je dejstvo, da je župan večkrat poudarjal, da Javni holding deluje dobro,
dejal: “Na podlagi javno dostopnih in predstavljenih podatkov Javni holding Maribor posluje dobro. Predlog za razrešitev zato ni povezan z uspešnostjo poslovanja družbe, temveč z vprašanjem zaupanja ustanovitelja do njegovih predstavnikov v organu nadzora.”

Povprašali smo ga tudi, kako komentira dejstvo, da se menjava nadzornikov predlaga tik pred iztekom mandata: “Mestni svet ima kot predstavnik ustanovitelja pravico o sestavi svojih predstavnikov v nadzornem svetu odločati ves čas trajanja mandata. Predlog je bil vložen, ko je med predlagatelji prevladala ocena, da je zaradi ponovne vzpostavitve zaupanja smiselna sprememba sestave predstavnikov kapitala.”

»Rihter najverjetneje ne uživa več zaupanja nadzornega sveta«

Igor Jurišič, Stranka mladih – Zeleni Evrope,  meni, da drugi mandat župana Saše Arsenoviča spremlja boj za nadzor nad Javnim holdingom Maribor. Spomnil je na dolgoletna nesoglasja glede pristojnosti pri imenovanju članov nadzornega sveta ter na sodne postopke, ki so po njegovih besedah občino stali okoli 100.000 evrov. Predlog za razrešitev vseh štirih predstavnikov ustanoviteljice v nadzornem svetu zato razume kot nov poskus političnega vplivanja na delovanje holdinga.

“Dejstvo, da se to dogaja tik pred iztekom mandata direktorja g. Rihterja me ne preseneča, saj ob vseh očitanih kršitvah najverjetneje več ne uživa zaupanja nadzornega sveta. “

Po njegovem mnenju ni naključje, da se menjava predlaga tik pred iztekom mandata direktorja Andreja Rihterja. Ocenjuje namreč, da trenutna sestava nadzornega sveta zaradi pomislekov glede direktorjevega dela morda ne bi podprla njegovega ponovnega imenovanja. Jurišič poudarja, da bi morali biti očitki o neučinkovitosti nadzornikov podprti s konkretnimi dokazi, saj se sicer predlog lahko razume predvsem kot politično motivirana menjava.

“Pričakujemo, da bo mestna oblast svoje namere transparentno pojasnila”

V SDS ob predlogu za razrešitev nadzornikov Javnega holdinga Maribor opozarjajo, da odločitev odpira številna vprašanja, še posebej, ker je župan doslej zagotavljal, da holding posluje uspešno. Menijo, da je nenavadno, da se menjava predlaga tik pred iztekom mandatov, zato pričakujejo jasna pojasnila o razlogih zanjo.

Vir: SDS Maribor

“Meščani Maribora imajo pravico vedeti, zakaj se posega v nadzorno strukturo družbe, za katero župan hkrati trdi, da posluje uspešno,” nam je dejal Milan Mikl in dejal da morajo biti razlogi za predčasne menjave transparentni in podprti z dejstvi.

Predlog se razume kot politična menjava nadzornega sveta

Vodja Kluba samostojnih svetnikov – Demokrati, Vladimira Cokoja, je sporočila, da Demokrati ne bodo podprli predloga za razrešitev štirih članov nadzornega sveta Javnega holdinga Maribor. Menijo, da so razlogi za menjave presplošni in nezadostno obrazloženi, zato se predlog po njihovem mnenju kaže predvsem kot politična odločitev. Predlagatelja pozivajo k jasnim pojasnilom o domnevni neučinkovitosti nadzornega sveta, morebitni nastali škodi ter predstavitvi novih kandidatov. Dokler teh odgovorov ne bo, podpore predlogu ne bodo dali.

“Če gre za neučinkovitost, nestrokovnost, …itd., naj se konkretno pove, kaj ni bilo narejeno, kakšne so bile posledice in kako bo nova sestava boljša. Ker teh pojasnil v gradivu ni, se predlog vsekakor razume kot politična menjava nadzornega sveta. “

“Pri tako resni odločitvi splošne ocene ali politična nestrinjanja ne morejo biti dovolj”

Tudi vodja svetniške skupine SD Alenka Iskra je izrazila pomisleke glede predloga za razrešitev nadzornikov JHMB. Meni, da je menjava tik pred iztekom mandata direktorja brez jasnih in tehtnih razlogov politično težko razumljiva.

“Nadzorniki morajo svoje delo opravljati v duhu dobrega korporativnega upravljanja, njihova ključna naloga pa je nadzor nad poslovanjem družbe in varovanje njenih dolgoročnih interesov.”

Od predlagateljev pričakuje konkretno obrazložitev razlogov za razrešitev ter predstavitev novih kandidatov in njihovih strokovnih referenc. Le tako je po njenem mogoče presoditi, ali gre za izboljšanje upravljanja ali zgolj za zamenjavo ljudi brez jasne vizije:  “Takšen standard je najmanj, kar lahko pričakujemo pri upravljanju javnega premoženja.”

Mestna svetnica LPR zahteva odgovore o delovanju nadzornega sveta JHMB

Tudi mestna svetnica LPR Lidija Divjak Mirnik je, kot nam je dejala v pogovoru, na predsednika nadzornega sveta JHMB Mateja Bastiča že prejšnji teden naslovila zahtevo za pojasnila in odgovore v zvezi z delovanjem NS JHMB. Odgovora še ni prejela. Od predsednika nadzornega sveta JHMB zahteva pojasnila o izvrševanju sodne odločbe Višjega sodišča, zakonitosti delovanja nadzornega sveta ter morebitni odgovornosti vodstva holdinga.

Zanimajo jo tudi stroški sodnih postopkov, utemeljenost navedb o neučinkovitosti nadzornega sveta iz gradiva GMS-946 ter morebitno posredovanje internih informacij predlagateljem razrešitve nadzornikov. Odgovore pričakuje do seje mestnega sveta 18. junija, saj meni, da je zaradi upravljanja javnega premoženja nujna popolna transparentnost delovanja JHMB.

The post Pretres v JHMB: Županova koalicija želi zamenjati nadzornike, opozicija zahteva odgovore appeared first on Lokalec.si.

Selnico ob Dravi bo prečkala kolesarska karavana 32. Dirke po Sloveniji v četrtek, 18. junija 2026, kar bo v kraj prineslo izjemen športni utrip in množico navijačev ob trasi.

Gre za vrhunec druge etape, imenovane “Drava Bike”, ki bo kolesarje vodila od Radelj ob Dravi do Ormoža. Etapa, dolga 176,8 kilometra, se bo začela ob 11.35 na Koroškem, nato pa bo pot vodila skozi Dravsko dolino, kjer se bodo hitrosti kolesarjev stopnjevale proti ravninskim delom trase.

Najboljši svetovni kolesarji bodo ob 12.21 uri prečkali Falo, le nekaj minut kasneje, ob približno 12.27 uri, pa bodo drveli skozi Selnico ob Dravi. Domačini in obiskovalci bodo ob trasi pripravili glasno navijaško kuliso ter tako poskrbeli za pravo kolesarsko vzdušje.

Dogodek bo mogoče spremljati tudi v neposrednem prenosu na programu Eurosport.

Zaradi prehoda karavane bodo na glavni cesti skozi Selnico ob Dravi veljale kratkotrajne mobilne zapore prometa. Organizatorji zato obiskovalcem priporočajo pravočasen prihod na navijaške točke ter upoštevanje navodil redarjev in policije.

The post Dirka po Sloveniji bo znova obarvala Selnico ob Dravi v športni utrip appeared first on Lokalec.si.

Maribor bo 13. in 14. junija znova gostil Športni vikend Maribora, največjo predstavitev športnih dejavnosti v mestu.

Na različnih lokacijah po Mariboru se bo predstavilo več kot 25 društev, klubov in športnih organizacij, ki bodo obiskovalcem vseh generacij približali bogato športno ponudbo mesta.

V dveh dneh se bodo otroci, mladi, družine, rekreativci in športni navdušenci lahko preizkusili v številnih športnih panogah, spremljali predstavitve društev in klubov ter aktivno preživeli prosti čas. Organizatorji želijo z dogodkom spodbujati zdrav življenjski slog, gibanje in povezovanje lokalne skupnosti.

Letošnja novost je enotna karta v vrednosti petih evrov, ki je nastala v sodelovanju z Mestno občino Maribor in podjetjem Marprom.

Obiskovalcem bo omogočala uporabo Pohorske vzpenjače, sedežnice Radvanje in javnega potniškega prometa, s čimer želijo organizatorji zagotoviti ugoden, trajnosten in enostaven dostop do športnih vsebin v mestu in na Mariborskem Pohorju.

Enotno karto bo mogoče kupiti na Glavni avtobusni postaji Maribor, v TIC Maribor na Partizanski cesti 6a, na blagajni spodnje postaje Pohorske vzpenjače ter prek mobilne aplikacije Marprom Shop.

Športni vikend Maribora predstavlja priložnost za promocijo aktivnega življenjskega sloga in povezovanje športnih organizacij, občanov ter obiskovalcev mesta. Organizatorji vabijo vse, da se jim 13. in 14. junija pridružijo ter skupaj pokažejo, da je Maribor mesto športa, gibanja in aktivnega življenja.

Program z vsemi izvajalci in lokacijami najdete na: https://szm.si/2026/06/03/sportni-vikend-maribora-
2026-dva-dneva-sporta-gibanja-in-druzenja-za-vse-generacije/

The post Športni vikend Maribora 2026: Dva dneva športa, gibanja in aktivnega doživetja mesta appeared first on Lokalec.si.

Energetsko-podnebna agencija za Podravje – ENERGAP je na svečanem dogodku v Hotelu Habakuk v Mariboru obeležila 20 let delovanja, povezovanja in soustvarjanja trajnostnih energetskih ter podnebnih rešitev.

Dogodka se je udeležilo skoraj sto predstavnikov občin, podjetij, energetskih agencij, razvojnih institucij, partnerjev in prijateljev agencije, ki so v zadnjih dveh desetletjih prispevali k razvoju trajnostnih projektov in pobud v regiji ter širše.

Pod sloganom »20 let dobre energije v omrežju dobrih ljudi« je večer ponudil pogled na prehojeno pot agencije, njene ključne dosežke in vizijo prihodnosti

Zbrane je uvodoma nagovorila direktorica ENERGAP, dr. Vlasta Krmelj, ki je poudarila pomen sodelovanja, zaupanja in povezovanja pri iskanju rešitev za izzive prihodnosti.

V nadaljevanju so zbrane nagovorili tudi Aleksander Saša Arsenovič, župan Mestne občine Maribor, Melita Petelin, predsednica Sveta zavoda ENERGAP, ter dr. sc. Julije Domac, predsednik Evropskega združenja energetskih agencij in regij FEDARENE ter svetovalec predsednika Republike Hrvaške. V svojih nagovorih so poudarili pomen dolgoletnega sodelovanja, povezovanja lokalnega in evropskega prostora ter vlogo ENERGAP pri spodbujanju trajnostnega razvoja v regiji in širše.

Posebno mesto v programu so imela tudi voščila in čestitke mednarodnih partnerjev iz evropskega prostora, ki so prek video nagovorov izrazili priznanje za dolgoletno delo agencije ter njen prispevek k razvoju trajnostnih rešitev in povezovanju lokalnih skupnosti z evropskim prostorom.

Dogodek je bil zasnovan kot preplet navdiha, umetnosti, tehnologije in skupnosti

Obiskovalce so navdušili sodobni svetlobni učinki, laserski spektakel, umetniški plesno-svetlobni nastop ter simbolična aktivacija udeležencev. Ob prihodu je vsak gost prejel delček mozaika, ki so ga ob zaključku večera skupaj sestavili v skupno sliko. Ta je simbolizirala pomembno sporočilo dogodka – da vsak posameznik predstavlja pomemben del zgodbe in prispeva k ustvarjanju skupne prihodnosti.

V dvajsetih letih delovanja je ENERGAP skupaj s partnerji razvijal projekte energetske učinkovitosti, obnovljivih virov energije, trajnostne mobilnosti, podnebnega prilagajanja, energetskih skupnosti ter drugih inovativnih rešitev za trajnostni razvoj. Ob tem je agencija postala prepoznaven regionalni in mednarodni partner ter pomemben povezovalec občin, podjetij, strokovnih institucij in evropskih organizacij.

Ob 20-letnici delovanja v ENERGAP poudarjajo:

»20 let za nas ne pomeni le obletnice. Pomeni 20 let iskanja rešitev za bolj kakovostno življenje v regiji, 20 let sodelovanja z lokalnimi skupnostmi, prenašanja znanja in evropskih praks v naš prostor ter številnih konkretnih sprememb, ki jih danes vidimo v naših mestih in občinah. Še pomembneje pa je, da smo v tem času gradili partnerstva, zaupanje in skupno vizijo. Na prehojeno pot smo ponosni, še bolj pa nas navdihuje prihodnost. Zato tega jubileja ne razumemo kot zaključek nekega obdobja, temveč kot spodbudo za nadaljnje povezovanje, sodelovanje in soustvarjanje trajnostnih rešitev za prihodnje generacije.«

ENERGAP – 20 let dobre energije v omrežju dobrih ljudi.

FOTO:  ENERGAP

The post FOTO: ENERGAP obeležil 20 let delovanja appeared first on Lokalec.si.

Mariborska knjižnica ob dnevu Primoža Trubarja začenja selitev Knjižnice Studenci na novo lokacijo v Ikona centru, kjer bodo obiskovalcem na voljo sodobnejši in prostornejši prostori.

Knjižnica, ki od leta 1976 deluje na Obrežni ulici, je skozi desetletja prerasla obstoječe prostore. Več kot 22.000 enot knjižničnega gradiva in številne dejavnosti, med njimi pravljične ure za najmlajše, so zahtevale več prostora in boljše pogoje za delo.

Vir Arhiland

Nova lokacija bo uporabnikom ponudila lažjo dostopnost, več parkirnih mest in večje prostore za izvajanje knjižnične dejavnosti.

Kot poudarja vodja Knjižnice Studenci Matija Rečnik, si uporabniki selitve zelo želijo, saj bodo novi prostori omogočili še bogatejši program in prijetnejšo uporabniško izkušnjo.

Selitev bo potekala od 8. do 17. junija. V tem času zamudnine in opomini ne bodo obračunani, izposojeno gradivo pa bodo člani lahko brezplačno vrnili v drugih enotah Mariborske knjižnice.

Slavnostno odprtje novih prostorov bo v četrtek, 18. junija 2026. Knjižnica bo ta dan odprta med 10. in 19. uro, prvi vpis pa bo brezplačen. Obiskovalce čaka tudi kulturni program z nastopi učencev, kulturnih društev in literarni večer, posvečen pisatelju Marjanu Tomšiču.

Vir Arhiland

Mariborska knjižnica sicer nadaljuje obsežno prenovo svoje mreže enot. Po nedavni širitvi Knjižnice Kungota sledijo še nova enota v Staršah, selitev Knjižnice Pesnica ter odprtje nove osrednje enote Knjižnica Rotovž.

The post Knjižnica Studenci se seli na novo lokacijo v Ikona center appeared first on Lokalec.si.