Aktualne oddaje

    VIDEO (INTERVJU)...

    V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]

    The post VIDEO (INTERVJU) Rajko Ferk, dupleški slikar, o izzivih pri njegovi zadnji likovni koloniji Duplek Art appeared first on Lokalec.si.

    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    V svetu odraslih...

    Tokrat je v oddaji V svetu odraslih voditelj Matic Lesjak gostil Bojana Glaserja in Anjo Godec, vaditelja plesnih skupin AFS Študent. Govorili pa so o mladih, plesu, petju in ohranjanju kulturne dediščine. Akademska folklorna skupina Študent pripravlja svojo 62. celovečerno predstavo z naslovom Sobitje – dva sva eno. V oddaji V svetu odraslih so govorili […]

    The post V svetu odraslih: Mladi, ples, petje in ohranjanje kulturne dediščine appeared first on Lokalec.si.

Od sobote, 8. februarja 2020, naprej bo Mestna blagajna delovala na Avtobusni postaji Maribor, v Mlinski ulici 1. S petkom, 7. februarjem 2020, se tako ukinja Mestna blagajna v poslovalnicah Delavske hranilnice. Blagajna na avtobusni postaji bo ob delavnikih odprta od 6. do 22. ure, ob vikendih pa od 8. do 20. ure.

Slika je simbolična.

Slika je simbolična.

Osnova za prenos Mestne blagajne je Odlok o delovanju Mestne blagajne, ki ga je decembra 2019 sprejel mariborski mestni svet in ureja vzpostavitev, delovanje in financiranje Mestne blagajne Mestne občine Maribor pod okriljem občinskega javnega podjetja Marprom.

Občani Mestne občine Maribor bodo lahko na Avtobusni postaji brez provizije plačevali plačilne naloge naslednjih izdajateljev:
– Energetike Maribor,
– Mariborskega vodovoda,
– Nigrada,
– Pogrebnega podjetja Maribor,
– Snage,
– Energije Plus,

ob tem pa tudi:
– globe za prekrške, s katerimi se krši predpise občine Maribor (Skupna občinska uprava Maribor),
– najemnine za vrtičke (Javno podjetje za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči Maribor)
– za plačilne naloge iz leta 2020 ter
– najemnine za grobove – grobnine (krajevne skupnosti in mestne četrti)
– za plačilne naloge iz leta 2020.

Z MO Maribor sporočajo, da bodo seznam izdajateljev, katerih položnice se lahko brez provizije plača na Mestni blagajni, sproti posodabljali. Ob tem pa poudarjajo, da položnic za vrtce in osnovne šole na Avtobusni postaji ne bo mogoče plačati.

Slika je simbolična

Slika je simbolična

Mestna blagajna je pred tem v Delavski hranilnici delovala zadnja tri leta, saj je bila konec leta 2006 ta banka na javnem naročilu izbrana kot najugodnejši ponudnik. Banka je prvo leto ponudila, da bo storitev opravila za ceno 29 centov za vsak plačilni nalog, v naslednjem je ceno zvišala na 45 centov in v zadnjem letu že na 49 centov na posamezni nalog. Zaradi naraščanja cene je iz sistema Mestne blagajne postopoma izstopilo več podjetij. Pred iztekom triletne pogodbe z Delavsko hranilnico pa je MO Maribor jeseni 2019 začela pridobivati informativne ponudbe za izvajanje storitev Mestne blagajne, a je ponudbo oddala samo Pošta Slovenije; ponudila je ceno 72 centov za vplačilo posameznega naloga. Na MO Maribor so se zaradi previsoke cene v ponudbi odločili dejavnost prenesti na javno podjetje Marprom, ki že izvaja Javno blagajno in kjer lahko že zdaj občani brez provizije plačujejo položnice občinskih podjetij Snaga, Mariborski vodovod, Energetika Maribor, Nigrad in Pogrebno podjetje. Po Marpromovih izračunih bodo občinska javna podjetja za sodelovanje v Mestni blagajni plačala bistveno manj, kot so nazadnje pri Delavski hranilnici. Energetika, na primer, letno za okoli 5300 evrov manj, Snaga za približno 5400 evrov, Nigrad 6500 in Mariborski vodovod kar okoli 9000 evrov manj, sporočajo z MO Maribor.

Na Mestni občini Maribor so se po treh letih sodelovanja z Delavsko hranilnico, ki je prevzela delo mestne blagajne, odločili, da bo mestno blagajno ponovno prevzelo javno podjetje. Pred tremi leti je bila to Snaga, zdaj naj bi bil to Marprom, če bodo mestni svetniki na ponedeljkovi seji mestnega sveta to potrdili. Izkazalo se je namreč, da bančna ponudba ni več tako ugodna, kot je bila pred leti. Mestna blagajna bi od sredine februarja bila na glavni avtobusni postaji.

Jeseni je Mestna občina Maribor opravila pri bankah poizvedovanje po cenah storitve, ponudbo pa je oddala le Pošta Slovenije, a še višjo od Delavske hranilnice. Hkrati pa so naredili pri Marpromu tudi izračun, koliko bi stalo javna podjetja, če bi mestna blagajna bila Marpromova. Izkazalo se je, da bi bile cene za javna podjetja izdatno nižje. Mateja Cekič, pomočnica direktorja mestne uprave, je ob predstavitvi teme pred sejo mestnega sveta povedala, da ob odločitvi, da bo Marprom prevzel storitve mestne blagajne, pričakujejo manjše stroške, obenem pa, da bodo meščani imeli več zanimanja za tak način plačevanja položnic javnih podjetij, saj je zanje to ceneje.

Delavska hranilnica ima sicer sklenjeno pogodbo do začetka februarja. Po tem pa bi mestno blagajno preselili na glavno avtobusno postajo.