Aktualne oddaje

    25. redna seja O...
    Na posnetku si lahko ogledate 25. redna seja Občinskega sveta Občine Vuzenica, ki je bila 28. 5. 2026. The post 25. redna seja Občinskega sveta Občine Vuzenica (28. 5. 2026) appeared first on Lokalec.si.
    VIDEO (INTERVJU)...

    V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]

    The post VIDEO (INTERVJU) Rajko Ferk, dupleški slikar, o izzivih pri njegovi zadnji likovni koloniji Duplek Art appeared first on Lokalec.si.

    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.

Maribor bo 13. in 14. junija znova gostil Športni vikend Maribora, največjo predstavitev športnih dejavnosti v mestu.

Na različnih lokacijah po Mariboru se bo predstavilo več kot 25 društev, klubov in športnih organizacij, ki bodo obiskovalcem vseh generacij približali bogato športno ponudbo mesta.

V dveh dneh se bodo otroci, mladi, družine, rekreativci in športni navdušenci lahko preizkusili v številnih športnih panogah, spremljali predstavitve društev in klubov ter aktivno preživeli prosti čas. Organizatorji želijo z dogodkom spodbujati zdrav življenjski slog, gibanje in povezovanje lokalne skupnosti.

Letošnja novost je enotna karta v vrednosti petih evrov, ki je nastala v sodelovanju z Mestno občino Maribor in podjetjem Marprom.

Obiskovalcem bo omogočala uporabo Pohorske vzpenjače, sedežnice Radvanje in javnega potniškega prometa, s čimer želijo organizatorji zagotoviti ugoden, trajnosten in enostaven dostop do športnih vsebin v mestu in na Mariborskem Pohorju.

Enotno karto bo mogoče kupiti na Glavni avtobusni postaji Maribor, v TIC Maribor na Partizanski cesti 6a, na blagajni spodnje postaje Pohorske vzpenjače ter prek mobilne aplikacije Marprom Shop.

Športni vikend Maribora predstavlja priložnost za promocijo aktivnega življenjskega sloga in povezovanje športnih organizacij, občanov ter obiskovalcev mesta. Organizatorji vabijo vse, da se jim 13. in 14. junija pridružijo ter skupaj pokažejo, da je Maribor mesto športa, gibanja in aktivnega življenja.

Program z vsemi izvajalci in lokacijami najdete na: https://szm.si/2026/06/03/sportni-vikend-maribora-
2026-dva-dneva-sporta-gibanja-in-druzenja-za-vse-generacije/

The post Športni vikend Maribora 2026: Dva dneva športa, gibanja in aktivnega doživetja mesta appeared first on Lokalec.si.

Energetsko-podnebna agencija za Podravje – ENERGAP je na svečanem dogodku v Hotelu Habakuk v Mariboru obeležila 20 let delovanja, povezovanja in soustvarjanja trajnostnih energetskih ter podnebnih rešitev.

Dogodka se je udeležilo skoraj sto predstavnikov občin, podjetij, energetskih agencij, razvojnih institucij, partnerjev in prijateljev agencije, ki so v zadnjih dveh desetletjih prispevali k razvoju trajnostnih projektov in pobud v regiji ter širše.

Pod sloganom »20 let dobre energije v omrežju dobrih ljudi« je večer ponudil pogled na prehojeno pot agencije, njene ključne dosežke in vizijo prihodnosti

Zbrane je uvodoma nagovorila direktorica ENERGAP, dr. Vlasta Krmelj, ki je poudarila pomen sodelovanja, zaupanja in povezovanja pri iskanju rešitev za izzive prihodnosti.

V nadaljevanju so zbrane nagovorili tudi Aleksander Saša Arsenovič, župan Mestne občine Maribor, Melita Petelin, predsednica Sveta zavoda ENERGAP, ter dr. sc. Julije Domac, predsednik Evropskega združenja energetskih agencij in regij FEDARENE ter svetovalec predsednika Republike Hrvaške. V svojih nagovorih so poudarili pomen dolgoletnega sodelovanja, povezovanja lokalnega in evropskega prostora ter vlogo ENERGAP pri spodbujanju trajnostnega razvoja v regiji in širše.

Posebno mesto v programu so imela tudi voščila in čestitke mednarodnih partnerjev iz evropskega prostora, ki so prek video nagovorov izrazili priznanje za dolgoletno delo agencije ter njen prispevek k razvoju trajnostnih rešitev in povezovanju lokalnih skupnosti z evropskim prostorom.

Dogodek je bil zasnovan kot preplet navdiha, umetnosti, tehnologije in skupnosti

Obiskovalce so navdušili sodobni svetlobni učinki, laserski spektakel, umetniški plesno-svetlobni nastop ter simbolična aktivacija udeležencev. Ob prihodu je vsak gost prejel delček mozaika, ki so ga ob zaključku večera skupaj sestavili v skupno sliko. Ta je simbolizirala pomembno sporočilo dogodka – da vsak posameznik predstavlja pomemben del zgodbe in prispeva k ustvarjanju skupne prihodnosti.

V dvajsetih letih delovanja je ENERGAP skupaj s partnerji razvijal projekte energetske učinkovitosti, obnovljivih virov energije, trajnostne mobilnosti, podnebnega prilagajanja, energetskih skupnosti ter drugih inovativnih rešitev za trajnostni razvoj. Ob tem je agencija postala prepoznaven regionalni in mednarodni partner ter pomemben povezovalec občin, podjetij, strokovnih institucij in evropskih organizacij.

Ob 20-letnici delovanja v ENERGAP poudarjajo:

»20 let za nas ne pomeni le obletnice. Pomeni 20 let iskanja rešitev za bolj kakovostno življenje v regiji, 20 let sodelovanja z lokalnimi skupnostmi, prenašanja znanja in evropskih praks v naš prostor ter številnih konkretnih sprememb, ki jih danes vidimo v naših mestih in občinah. Še pomembneje pa je, da smo v tem času gradili partnerstva, zaupanje in skupno vizijo. Na prehojeno pot smo ponosni, še bolj pa nas navdihuje prihodnost. Zato tega jubileja ne razumemo kot zaključek nekega obdobja, temveč kot spodbudo za nadaljnje povezovanje, sodelovanje in soustvarjanje trajnostnih rešitev za prihodnje generacije.«

ENERGAP – 20 let dobre energije v omrežju dobrih ljudi.

FOTO:  ENERGAP

The post FOTO: ENERGAP obeležil 20 let delovanja appeared first on Lokalec.si.

Mariborska knjižnica ob dnevu Primoža Trubarja začenja selitev Knjižnice Studenci na novo lokacijo v Ikona centru, kjer bodo obiskovalcem na voljo sodobnejši in prostornejši prostori.

Knjižnica, ki od leta 1976 deluje na Obrežni ulici, je skozi desetletja prerasla obstoječe prostore. Več kot 22.000 enot knjižničnega gradiva in številne dejavnosti, med njimi pravljične ure za najmlajše, so zahtevale več prostora in boljše pogoje za delo.

Vir Arhiland

Nova lokacija bo uporabnikom ponudila lažjo dostopnost, več parkirnih mest in večje prostore za izvajanje knjižnične dejavnosti.

Kot poudarja vodja Knjižnice Studenci Matija Rečnik, si uporabniki selitve zelo želijo, saj bodo novi prostori omogočili še bogatejši program in prijetnejšo uporabniško izkušnjo.

Selitev bo potekala od 8. do 17. junija. V tem času zamudnine in opomini ne bodo obračunani, izposojeno gradivo pa bodo člani lahko brezplačno vrnili v drugih enotah Mariborske knjižnice.

Slavnostno odprtje novih prostorov bo v četrtek, 18. junija 2026. Knjižnica bo ta dan odprta med 10. in 19. uro, prvi vpis pa bo brezplačen. Obiskovalce čaka tudi kulturni program z nastopi učencev, kulturnih društev in literarni večer, posvečen pisatelju Marjanu Tomšiču.

Vir Arhiland

Mariborska knjižnica sicer nadaljuje obsežno prenovo svoje mreže enot. Po nedavni širitvi Knjižnice Kungota sledijo še nova enota v Staršah, selitev Knjižnice Pesnica ter odprtje nove osrednje enote Knjižnica Rotovž.

The post Knjižnica Studenci se seli na novo lokacijo v Ikona center appeared first on Lokalec.si.

Na posnetku si lahko ogledate 25. redna seja Občinskega sveta Občine Vuzenica, ki je bila 28. 5. 2026.

The post 25. redna seja Občinskega sveta Občine Vuzenica (28. 5. 2026) appeared first on Lokalec.si.

Eden najbolj prepoznavnih gostinskih lokalov v Mariboru išče novega lastnika. Poslovni prostor, v katerem je dolga leta deloval priljubljeni TAKOS na Lentu, je naprodaj. Oglas je objavila nepremičninska agencija 24nep.

Gre za lokal na eni najatraktivnejših mestnih lokacij, le nekaj korakov od Drave in Glavnega trga. Prostor obsega skoraj 122 kvadratnih metrov in vključuje urejeno gostinsko infrastrukturo, kuhinjo, skladišče ter sanitarije.

Lokal je generacijam Mariborčanov dobro znan kot zbirališče na prenovljenem Lentu, ki velja za eno najbolj obiskanih in prepoznavnih mestnih območij. Prav zaradi lokacije in tradicije nepremičnina vzbuja veliko zanimanja.

Cena je 385.000 evrov, oglas pa je na voljo TUKAJ.

The post Znani mariborski lokal TAKOS naprodaj appeared first on Lokalec.si.

Na Gradu Vurberk je tudi letos zaživel VurkoFest, edinstven festival otroške ustvarjalnosti, ki je že šesto leto zapored združil učence obeh osnovnih šol Občine Duplek. Dogodek, ki iz leta v leto raste in navdušuje obiskovalce, je tudi letos dokazal, kako veliko ustvarjalnosti, znanja in talentov premorejo najmlajši.

Letošnja osrednja tema festivala je bila “Vurko mojster”, s katero so organizatorji želeli otrokom približati različne rokodelske obrti in spretnosti, ki jih danes srečujemo vse redkeje. V tednih pred festivalom so učenci sodelovali na številnih ustvarjalnih delavnicah, rezultate svojega dela pa ponosno predstavili obiskovalcem na festivalskem prizorišču.

Screenshot

Na zelenici pod gradom so se zvrstile raznolike delavnice, med njimi čebelarstvo, kuhanje, ustvarjanje izdelkov iz naravnih materialov, in številne druge vsebine, ki so otroke spodbujale k raziskovanju, učenju in ustvarjanju. Poleg tega so organizatorji pripravili tudi vrsto zabavnih, ustvarjalnih in poučnih iger, ki so skozi ves dan privabljale nasmehe na obraze najmlajših obiskovalcev.

Poseben gost letošnjega VurkoFesta je bil priljubljeni glasbenik in ustvarjalec 6pack Čukur, ki ni navdušil zgolj z večernim nastopom, temveč je že pred dogodkom sodeloval pri izvedbi keramičnih delavnic. Otroci so pod njegovim mentorstvom ustvarjali unikatne izdelke in spoznavali osnove keramike, kar je letošnji festivalski temi dodalo še posebno vrednost.

Za veliko veselje je poskrbel tudi vurberški zmaj Vurko, ki je obiskal festivalsko prizorišče, se družil z otroki, jim delil sladkarije ter se z njimi fotografiral.

Vrhunec popoldanskega programa je bil nastop učencev obeh osnovnih šol, ki so s pesmijo, plesom in različnimi odrskimi točkami pokazali sadove svojega truda, vaj in ustvarjalnosti.

Župan Mitja Horvat je ob tej priložnosti poudaril pomen festivala za lokalno skupnost: “VurkoFest nam veliko pomeni, saj je eden redkih festivalov v Sloveniji, kjer otroci resnično pridejo do izraza in kjer je celotna kreativnost prepuščena njim. Veseli me, da festival uspešno poteka že šesto leto zapored in da se otroci vsako leto še bolj trudijo navdušiti obiskovalce. Prav tako sem vesel, da s tem dogodkom spodbujamo sodelovanje med mentorji, učitelji in obema šolama. Občina VurkoFest podpira tako finančno kot tudi organizacijsko.”

Organizatorka festivala Donataja Malinič Krašna je pojasnila, da je letošnja rdeča nit festivala nastala z željo po ohranjanju rokodelske dediščine: “V sodelovanje smo povabili različne rokodelske mojstre, ki so otrokom predstavili obrti, ki danes morda že nekoliko izginjajo. Menim, da jim je to odlično uspelo, saj so pripravili čudovite delavnice, katerih rezultate smo lahko občudovali tudi na festivalu. Takšen dogodek zahteva veliko usklajevanja, sodelovanja z otroki, mentorji in zunanjimi izvajalci ter kar nekaj neprespanih noči. Ker pa smo v šestih letih postali povezana in izkušena ekipa, danes stvari potekajo veliko bolj usklajeno. Festival smo začeli leta 2021 in ga vsako leto nadgrajujemo. Kakšni so načrti za prihodnost, pa naj za zdaj ostane skrivnost.”

VurkoFest tako ostaja odličen primer povezovanja šol, učencev, mentorjev in lokalne skupnosti. Predvsem pa ostaja prostor, kjer otroci dobijo priložnost, da pokažejo svoje talente, razvijajo ustvarjalnost ter s svojim znanjem in domišljijo navdušujejo obiskovalce. Šesta izvedba festivala je ponovno dokazala, da ima VurkoFest posebno mesto v srcu Občine Duplek in da njegova zgodba še zdaleč ni zaključena.

Več v oddaji Občinski informator na BK TV.

The post FOTO: VurkoFest 2026: Ko otroci stopijo v ospredje appeared first on Lokalec.si.

V telovadnici OŠ Vuzenica so včeraj pokazali zaključno produkcijo PRK Harmonija. Večinoma plesalke, nekaj pa tudi plesalcev je pokazalo, kaj so se v zadnjem letu ali manj naučili. Njihove točke so bile tako iz plesnega kot športnega programa.

Že 19 let pripravijo ob koncu šolskega leta zaključno produkcijo, pravzaprav kar dvakrat na leto pripravijo produkcijo, na kateri nastopijo pred starši in drugimi, je povedala Tatjana Sušek, vodja PRK Harmonija.In ker je tokratna res prepletena s plesom in športom, so jo poimenovali Od ritma do plesa.


Otroci so bili navdušeni že zaradi samih nastopov, povedali so, da radi hodijo na vaje, kjer se učijo plesa, ritmične gimnastike, hkrati pa še veliko več. Družijo se in zabavajo, hkrati pa se učijo, kako je delati v skupini. To je povedala tudi vodja PRK Harmonija in pri tem izpostavila, da so na vajah in na nastopih otroci z različnimi navadami, različnimi karakterji, ki pa morajo točke izpeljati usklajeno. Sploh pri ritmični gimnastiki, pri kateri imajo še rekvizite, se učijo med drugim tudi podajati te rekvizite, od obročev in žog naprej.

To so povedali nekateri nastopajoči, ki so zaupali tudi, da radi plešejo, saj pri tem sproščajo energijo, spravijo iz sebe slabo voljo in se napolnijo z dobro. Všeč so im vaje, včeš jim je, da se veliko naučijo. Na nastopih pa seveda, da jih pridejo pogledati tudi starši in drugi, saj s ponosom pokažejo, kaj znajo.

Kmalu več v oddaji Občinski informator na BK TV.

The post FOTO: Od ritma do plesa – v Vuzenici zaplesali in pokazali ob tem tudi ritmično gimnastiko appeared first on Lokalec.si.

V naselju Gradišče na Kozjaku, ki spada v občino Selnica ob Dravi, so včeraj imeli izjemno, že 22. Srečanje Gradišč. Ekipe iz več krajev, ki imajo v imenu Gradišče, so se tam družile, zabavale, si podelile darila, Gostitelji so prejeli tudi meč in knjigo, naprej pa predali ključ, ki odpira vsa Gradišča.

Vlasta Krmelj, županja občine Selnica ob Dravi, meni, da je Srečanje Gradišč lepa priložnost za druženje, hkrati pa je zelo ponosna, da so v Gradišču na Kozjaku pripravili dobro predstavitev. Tako niso pokazali samo lepe narave, ampak mnogo več. “Želimo pokazati, da imamo tudi veliko ročnodelskih spretnosti, da imamo kmečka gospodarstva in da znamo organizirati tudi zabavo,” je dejala. In tako je bilo. V prireditvenem prostoru so se vrstili pevski, glasbeni nastopi, domačini so poskrbeli za hrano in pijačo, v šoli so pokazali razstavo, pripeljali so tudi starodobne motorje in mopede, na igrišču pa so pripravili še zabavne igre, v katerih so sodelovale ekipe iz Gradišč.

Robert Stručnik, predsednik Vaškega odbora Gradišča na Kozjaku, je pritrdil besedam županje in poudaril, da so se dolgo pripravljali. “Res hvala vsem krajanom Gradišča na Kozjaku, prebivalcem okoliških krajev, ki čutijo nekaj do Gradišča, da so pomagali, da smo lahko pripravili tako lepo prireditev,” je dejal in rekel, da ni bilo enostavno. Sami so dobili knjigo in meč, kar bodo čez dve leti predali naprej tistim, ki bodo organizirali naslednje srečanje. Knjiga je izjemna, namreč v njej je lično in kronološko zapisano, v katerih Gradiščih so bila prejšnja srečanja. Sam je dejal, da je Gradišč v Sloveniji še več, kot pa jih pride na srečanja, tako upa, da se bo še katero pridružilo, sploh pa, da se bo tradicija srečanj nadaljevala.

Jože Simončič, župan občine Šentjernej, v kateri imajo prav tako Gradišče, je ob prevzemu ključa, ki odpira vsa Gradišča, dejal, da bdoo čez dve leti z veseljem pripravili novo srečanje in da se bodo s turističnim društvom Šentjernej zelo potrudili, da bodo vsi zadovoljni. Dodal je, da gre za lepo tradicijo in tudi tokrat za lepo srečanje v Gradišču na Kozjaku, obujanje zgodovine, tradicije, spletejo se tudi prijateljstva in izmenjujejo izkušnje. Sam še meni, da je to eden najboljših načinov za dvig nivoja sodelovanja v Sloveniji.

Kmalu več v oddaji Občinski informator na BK TV.

The post FOTO: V Gradišču na Kozjaku pripravili zanimivo že 22. Srečanje Gradišč appeared first on Lokalec.si.

Drug mandat župana Saše Arsenoviča spremljajo stalne napetosti glede upravljanja Javnega holdinga Maribor (JHMB), kjer se že dlje časa odvija politični in pravni spor o pristojnostih ter nadzoru nad imenovanji v nadzorni svet.

Po navedbah mestnega svetnika Igorja Jurišiča se je spor začel z razhajanji glede razlage odloka o ustanovitvi JHMB, ki naj bi ga župan sprva utemeljeval na podlagi pravnega mnenja, naročenega in plačanega iz občinskega proračuna. Kot navaja, naj bi župan kasneje pristojnosti glede imenovanja članov nadzornega sveta razlagal drugače, kot je bilo prvotno predstavljeno ob sprejemu akta.

Mestni svet je na predlog sprememb odloka potrdil, da v imenu ustanoviteljice odloča Mestni svet Mestne občine Maribor. Temu je sledilo tudi pravno nadaljevanje spora, ki se je končal s sodnim izidom v prid mestnemu svetu, pri čemer naj bi po navedbah svetnika postopki občino stali okoli 100.000 evrov.

V nadaljevanju so bili na predlog komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja imenovani štirje člani nadzornega sveta JHMB, pri čemer sta bila dva predlagana s strani Gibanja Svoboda in dva s strani Liste Arsenovič za Maribor.

Svetnik Jurišič navaja, da so sledili nadaljnji poskusi sprememb in kadrovskih razmerij, vključno s predlogi sprememb odloka ter poskusi vpisa dodatnih predstavnikov zaposlenih, ki pa naj bi bili pravno zavrnjeni.

Zadnji razvoj dogodkov naj bi se po njegovih navedbah nanašal na predlog razrešitve vseh štirih članov nadzornega sveta, o katerem bo odločal mestni svet. Kot poudarja, bo razprava potekala na eni izmed naslednjih sej, kjer bo odločitev odvisna tudi od glasov svetniških skupin.

Jurišič ob tem opozarja, da bo izid glasovanja pokazal tudi razmerja moči v mestnem svetu, predvsem znotraj koalicijskih in partnerskih svetniških skupin. Po njegovem mnenju bo ključna podpora Gibanja Svoboda, brez katere predlog ne more biti sprejet.

Zaključek njegove izjave odpira tudi politično vprašanje o nadaljnjem sodelovanju med županom in stranko Gibanje Svoboda, pri čemer se v političnem prostoru pojavljajo ugibanja o prihodnjih razmerjih.

Svetnik Jurišič je izjavo zaključil z vprašanjem: “Se bo župan Arsenovič poslovil od Svobode?”

The post Mariborska koalicija pod pritiskom: Arsenovič in Svoboda v novih napetostih? appeared first on Lokalec.si.

Med 13. in 25. junijem 2026 bo v občini Duplek Dupleški teden, ki bo tudi letos ponudil pester program dogodkov, namenjenih vsem generacijam. Gre za tradicionalno prireditev, ki povezuje šport, kulturo, kulinariko, glasbo in druženje ter ustvarja utrip celotne skupnosti.Dupleški teden ni le niz posameznih dogodkov, temveč praznik občine, ki poudarja povezovanje ljudi, ohranjanje tradicije ter ustvarjanje skupnih doživetij.

Začetek s športom in zabavo v gramoznici

Prvi vrhunec bo 13. junija, ko se bo parkirišče pri Gramoznici spremenilo v prizorišče vaških iger. Vaške skupnosti se bodo pomerile v zabavnih in domiselnih izzivih, dogodek pa bo spremljalo tudi navijaško vzdušje. Večer se bo zaključil z glasbenim programom.

Spoštovanje starejših in priznanja zaslužnim občanom

16. junija bo tradicionalno srečanje starejših občanov pod geslom “Hvaležnost letom, poklon ljudem”. Dan pozneje bo sledila osrednja občinska prireditev s podelitvijo priznanj zaslužnim posameznikom s področja športa, kulture in vinogradništva.

Kulinarika, glasba in vrhunska doživetja

18. junija bo v Koreni Fuzija okusov Dupleka z Mojmirjem Šiftarjem, kjer bodo obiskovalci okušali lokalno kulinariko in vina domačih vinarjev. Večer bo zaokrožil koncert Jacquesa Houdeka.

19. junija bo sledil tradicionalni Špor(t)het ob jezeru, ki združuje športno in kulinarično doživetje v Wake parku Dooplek, ob tem pa bo za glasbeno vzdušje poskrbela Ines Erbus z DJ Nikkosom.

Zaključek s koncertnim spektaklom

Dupleški teden se bo zaključil z Dupleško nočjo, ki obeta glasbeni vrhunec prireditve z nastopi Petra Graša, skupine Skater, Nove poti in DJ Dutie.

Ob osrednjih dogodkih bo v času festivala potekalo še več manjših prireditev, koncertov na gradu Vurberk ter druženj lokalnih društev.

The post Dupleški teden 2026 bo znova povezal občino v prazniku, druženju in doživetjih appeared first on Lokalec.si.

Pomurski policisti so v včeraj obravnavali sedem kaznivih dejanj, pet prometnih nesreč, kršitev javnega reda in miru, tri poškodbe vozil na parkiriščih ter štiri primere povoženja divjadi.

Najhujša prometna nesreča se je zgodila okoli 14.30 na lokalni cesti med Lomanošami in Lešanami. Po ugotovitvah policistov je voznik zaradi neprilagojene hitrosti izgubil oblast nad vozilom, zapeljal s cestišča in trčil v drevo. Vozilo se je nato prevrnilo in obstalo na strehi v obcestnem jarku.

Voznik je v nesreči utrpel hude telesne poškodbe in je bil prepeljan na zdravljenje v bolnišnico.

Poškodovana tudi kolesar in motoristka

Policisti so obravnavali še dve prometni nesreči, v katerih sta se lažje poškodovala kolesar in motoristka. V preostalih dveh nesrečah je nastala le materialna škoda.

Primer nasilja v družini in ponarejen bankovec

Na področju kriminalitete so pomurski policisti obravnavali dve tatvini, poškodovanje tuje stvari, povzročitev lahke telesne poškodbe ter zasegli ponarejen bankovec za 20 evrov.

Obravnavali so tudi primer nasilja v družini, pri katerem so osumljencu izrekli ukrep prepovedi približevanja žrtvi.

Ena kršitev javnega reda in miru

Javni red in mir je bil kršen v zasebnem prostoru. Kršitelj se je ob posredovanju policistov pomiril, zato dodatni ukrepi niso bili potrebni.

The post Zaradi neprilagojene hitrosti zapeljal s ceste in trčil v drevo, voznik huje poškodovan appeared first on Lokalec.si.

Občina Lovrenc na Pohorju bo tudi letos v času poletnih počitnic mladim ponudila možnost aktivnega in koristnega preživljanja prostega časa. S projektom Mladi za Lovrenc želi spodbuditi povezanost mladih z domačim krajem, naravo in lokalno skupnostjo, hkrati pa prispevati k urejenemu in prijetnemu življenjskemu okolju.

Projekt je namenjen dijakom in študentom s stalnim prebivališčem v občini, ki želijo del poletja nameniti delu v domačem okolju ter ob tem pridobiti dragocene izkušnje, nova poznanstva in dodatni zaslužek.

Počitniško delo bo usmerjeno predvsem v urejanje okolice in skrb za javne površine. Vsak udeleženec bo delo opravljal en teden oziroma skupno 35 ur, kar pomeni sedem delovnih ur dnevno.

Za letošnje poletje so razpisani štirje termini: od 3. do 7. avgusta, od 10. do 14. avgusta, od 17. do 21. avgusta ter od 24. do 27. avgusta.

Več informacij in prijavnco najdete TUKAJ.

The post Mladi za Lovrenc: priložnost za delo, druženje in skrb za domači kraj appeared first on Lokalec.si.

V Knjižnici Lovrenc na Pohorju je na ogled fotografska razstava, posvečena Ivu Kvacu in pomembnemu jubileju v zgodovini fotografije. Letos namreč mineva sto let od prve jugoslovanske fotografske razstave, ki je med 15. julijem in 15. avgustom 1926 potekala v Splitu.

Avtor razstave Peter Sgerm obiskovalcem predstavlja del fotografij, s katerimi se je Ivo Kvac pred stoletjem predstavil na omenjeni razstavi. Kvac je bil eden izmed vidnejših sodelujočih fotografov, saj je na razstavi sodeloval s kar 50 fotografijami. Za svoje delo je prejel častno priznanje in diplomo, kar priča o kakovosti in prepoznavnosti njegovega ustvarjanja.

Posebnost tokratne razstave je način predstavitve fotografij. Ker so bili nekateri posnetki javnosti že predstavljeni ob preteklih priložnostih, se je avtor odločil za drugačen pristop. Fotografije so bile s pomočjo posebne programske opreme pripravljene in natisnjene s 3D-tiskalnikom, kar obiskovalcem ponuja nekoliko drugačno vizualno izkušnjo ter nov pogled na zgodovinsko fotografsko gradivo.

Razstava tako združuje bogato fotografsko dediščino in sodobne tehnološke pristope ter obiskovalce popelje v čas začetkov organiziranega fotografskega razstavljanja na območju nekdanje Jugoslavije.

Razstava bo v Knjižnici Lovrenc na Pohorju na ogled do 31. oktobra in predstavlja zanimivo priložnost za vse ljubitelje fotografije, zgodovine in kulturne dediščine.

The post V Lovrencu na Pohorju na ogled razstava ob 100-letnici prve jugoslovanske fotografske razstave appeared first on Lokalec.si.

Klub mariborskih študentov bo v petek, 12. junija 2026, na reki Dravi izvedel Pune ftrgan splav – kulturno-družabni dogodek, ki združuje mariborsko splavarsko tradicijo, sodobno elektronsko glasbo in svežo energijo mladih v mestu. Dogodek je bil razprodan v manj kot dveh dneh, kar po mnenju organizatorjev kaže na veliko zanimanje mladih za kakovostna, drugačna in nekoliko drznejša doživetja.

“Pogosto slišimo, da je Maribor za mlade postal mrtvo mesto in da se nič več ne dogaja. Ker smo tudi sami študenti, dobro vemo, da mladim ne manjka želje po druženju, ampak predvsem dogodkov, ki so ustvarjeni z njimi v mislih in ponujajo nekaj drugačnega od tega, kar je bilo na voljo v zadnjih letih,” pravijo organizatorji iz Kluba mariborskih študentov.

Pune ftrgan splav nadaljuje niz dogodkov, s katerimi želi KMŠ mladim približati lokalno tradicijo na sodoben in privlačen način. Januarja so v okviru dogodka KMŠ Furež na Štuku predstavili tradicijo kolin, kar je med obiskovalci in v medijih vzbudilo veliko zanimanja.

Tokrat želijo podobno energijo prenesti na Dravo in ponovno obuditi povezavo mesta s splavarstvom, ki je nekoč pomembno zaznamovalo življenje v Mariboru. Pri projektu sodelujejo tudi mariborski flosarji, ki skrbijo za ohranjanje ene najprepoznavnejših lokalnih tradicij. Dogodek tako ni zgolj glasbeni večer, temveč tudi primer povezovanja mladih z lokalno dediščino in ljudmi, ki jo ohranjajo.

Dogodek bo potekal na splavu na reki Dravi, kjer bodo obiskovalci ob sončnem zahodu uživali v vožnji, druženju in elektronski glasbi. Za glasbeni program bo poskrbel Redhedii, eden vidnejših predstavnikov yugotechno scene, ki s svojimi energičnimi seti navdušuje občinstvo doma in v tujini.

Vir: Klub mariborskih študentov

Projekt odpira tudi vprašanje, kako v Mariboru bolje izkoristiti potencial reke Drave. Reka je stoletja predstavljala pomemben del identitete mesta, danes pa jo prebivalci pogosto dojemajo predvsem kot kuliso. Pune ftrgan splav želi pokazati, da je lahko tudi prostor druženja, kulture in novih mestnih zgodb.

Maribor morda nima morja, ima pa Pune ftrgan splav.

The post Pune ftrgan splav na Dravi: KMŠ združuje tradicijo, glasbo in mlado energijo Maribora appeared first on Lokalec.si.

Sredi avgusta bo Vuzenica znova zaživela v znamenju tradicionalnega Rokovega sejma, ki bo letos potekal v soboto in nedeljo, 15. in 16. avgusta 2026. Dogodek vsako leto privabi številne obiskovalce, ponudnike in razstavljavce ter predstavlja pomemben del poletnega dogajanja v kraju.

Rokov sejem že vrsto let ohranja tradicijo sejemskega druženja ter obiskovalcem ponuja pestro ponudbo izdelkov, domačih dobrot in različnih storitev. Tudi letos bo dogodek priložnost za srečanje, druženje in predstavitev lokalne ter širše ponudbe

Organizatorji vabijo vse zainteresirane ponudnike, da si pravočasno zagotovijo svoje mesto na sejmu. Rok za prijavo in plačilo sejemskega prostora je 7. avgust 2026.

Več informacij in prijavnico najdete TUKAJ.

The post Prijave za Rokov sejem v Vuzenici so že odprte appeared first on Lokalec.si.

Priprave na Art kamp so v polnem teku, sporočajo iz Zveze prijateljev mladine Maribor. Kot pravijo, imajo za izvedbo ustvarjalnih delavnic skoraj vse pripravljeno, manjka pa jim še nekaj osnovnega ustvarjalnega materiala.

Zbirajo različne materiale za delavnice

Organizatorji prosijo vse, ki imajo doma odvečne materiale, da jih podarijo za potrebe ustvarjalnih delavnic. Potrebujejo plutovinaste zamaške, trde tulce (od folij, papirja ipd.), stare CD-je, WC rolice, jezičke od pločevink ter kronske zamaške za steklenice.

Materiale lahko prinesete na sedež Zveze prijateljev mladine Maribor na Razlagovi ulici 16 v Mariboru, kjer bodo poskrbeli, da bodo uporabljeni pri izvedbi pestrega programa na Art kampu.

Vabilo prostovoljcem

Poleg materialne pomoči ZPM Maribor vabi tudi nove prostovoljce in prostovoljke, ki bi želeli sodelovati pri izvedbi Art kampa na drugačen način.

Kot poudarjajo v ZPM Maribor, je cilj projekta ustvariti nepozabne poletne spomine za otroke, mlade in družine. Ob tem se zahvaljujejo vsem, ki s pomočjo, podporo in dobro voljo prispevajo k uspešni izvedbi Art kampa.

The post Zveza prijateljev mladine Maribor zbira material za ustvarjalne delavnice v Art kampu appeared first on Lokalec.si.

Danes je Duplek postal središče slovenskega juda. Pod okriljem Judo zveze Slovenije je namreč bilo državno prvenstvo, ki je na blazine privabilo izjemno konkurenco in ljubitelje te borilne veščine iz celotne države.

Najvišja raven slovenskega juda

Pomembnost tekmovanja je poudaril predstavnik Judo zveze Slovenije Aljaž Sedej, ki je izpostavil, da gre za najvišjo raven domačega tekmovanja. “Državno prvenstvo je najvišje tekmovanje v slovenskem pokalu in biti državni prvak je čast vsakega slovenskega judista,” je dejal.

Slavnostna otvoritev in začetek bojev

Uradni del dogodka se je začel ob 10. uri s svečano otvoritvijo, na kateri so zbrane športnike, trenerje in navijače nagovorili predstavniki organizatorjev ter lokalne skupnosti. Kmalu po otvoritvi so se v dvorani začeli napeti borbeni obračuni na tatamijih.

Raznoliki tekmovalni sklopi

Letošnje prvenstvo je ponudilo pester program. Tekmovalci so se pomerili v več kategorijah, med njimi v članskih in veteranskih razredih ter v okviru pasovnega državnega prvenstva.

Vsak dvoboj je odločal o prestižnih naslovih državnih prvakov, kar je tekmovanju dalo še dodatno težo in napetost.

Ponos gostiteljev

Ponos nad organizacijo dogodka je izrazil tudi domači župan, ki je poudaril pomen prvenstva za občino Duplek in lokalni športni razvoj. “Gostiti državno prvenstvo v Dupleku je častni privilegij. Seveda je to tudi veliko priznanje za Judo klub Duplek, ki že vrsto let uspešno tekmuje in organizira podobne dogodke,” je dejal.

Dogodek je tako še enkrat potrdil Duplek kot pomembno prizorišče slovenskega športnega dogajanja in judo kot šport, ki v Sloveniji še naprej raste in povezuje številne generacije.

Več v oddaji Občinski informator na BK TV.

The post FOTO: Duplek gostil državno prvenstvo v judu, zbrana vrhunska slovenska konkurenca appeared first on Lokalec.si.

Na Arehu na Pohorju se začenja nova sezona voženj z gorskimi trikolesniki, priljubljene poletne aktivnosti, ki je v preteklem letu navdušila številne obiskovalce. Tudi letos organizatorji obljubljajo nepozabno doživetje, polno zabave, adrenalina in sprostitve v objemu pohorskih gozdov.

Gorski trikolesniki omogočajo edinstveno raziskovanje narave na nekoliko drugačen način in so primerni za različne generacije obiskovalcev. Zaradi svoje dostopnosti predstavljajo zanimivo izbiro tako za družine kot tudi za posameznike in skupine, ki si želijo aktivnega preživljanja prostega časa.

Vožnje bodo potekale na Arehu vsako soboto in nedeljo med 10. in 17. uro. Organizatorji omogočajo tudi termine izven rednega obratovalnega časa za vnaprej najavljene skupine po predhodnem dogovoru.

The post Na Arehu se začenja nova sezona gorskih trikolesnikov appeared first on Lokalec.si.

Otroška kirurgija v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor letos praznuje 50 let delovanja, kar predstavlja pomemben mejnik v razvoju pediatrične zdravstvene oskrbe v regiji.

Prvi ključni premik se je zgodil leta 1976, ko so se kirurški oddelki, ki so obravnavali otroke, združili na eni lokaciji. Pred tem so bili otroci obravnavani ločeno po posameznih kirurških oddelkih, kar je oteževalo enotno in celostno zdravljenje.

“Ne samo pediatri, tudi kirurgi in drugi strokovnjaki pri nas delujemo multidisciplinarno, kar omogoča celostno obravnavo otrok in pomembno prispeva k kakovosti zdravljenja,” je na strokovnem srečanju Osnove otroške kirurgije povedala predstojnica Otroške kirurgije Milena Senica Verbič.

Ob jubileju so v okviru strokovnega srečanja so bila tudi predavanja, namenjena izmenjavi znanja in izkušenj. Poseben poudarek je bil na praktičnem delu, saj je bila organizirana učna delavnica o oskrbi različnih vrst ran ter o uporabi sodobnih oblog za rane, ki se uporabljajo pri zdravljenju in celjenju poškodb pri otrocih.

The post Otroška kirurgija UKC Maribor praznuje 50 let delovanja appeared first on Lokalec.si.

Zaradi kolesarske dirke bodo v Mariboru v soboto, 6. junija, in nedeljo, 7. junija, veljale začasne spremembe v delovanju mestnega potniškega prometa.

V soboto bo med 6. in 17. uro zaprta Mladinska ulica in Strossmayerjeva ulica v smeri proti tržnici. Zaradi tega bodo avtobusi linij G3, P7, P15, P18 in P19 vozili po obvozu v smeri iz mesta. S Krekove ulice bodo zavili na Strossmayerjevo, nato nadaljevali po Kamniški, Kosarjevi in Vrbanski ulici ter se na Gosposvetski cesti vrnili na ustaljeno traso.

V času zapore ne bo delovalo postajališče Tretja gimnazija v smeri iz mesta.

V nedeljo bo med 6. in 17. uro popolnoma zaprt del Vrbanske ceste. Avtobusi linije P18 bodo vozili po obvozu preko Medvedove ulice, nato pa nadaljevali svojo redno pot. Na obeh smereh bo v času zapore izpadlo postajališče Mladinska – Vrbanska.

Poleg tega lahko na liniji P7 prihaja do zamud, saj bodo na Vrbanski cesti vzpostavljene kratkotrajne premične zapore.

The post Začasne spremembe na petih avtobusnih linijah v Mariboru appeared first on Lokalec.si.