Aktualne oddaje

    VIDEO (INTERVJU)...

    V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]

    The post VIDEO (INTERVJU) Rajko Ferk, dupleški slikar, o izzivih pri njegovi zadnji likovni koloniji Duplek Art appeared first on Lokalec.si.

    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    V svetu odraslih...

    Tokrat je v oddaji V svetu odraslih voditelj Matic Lesjak gostil Bojana Glaserja in Anjo Godec, vaditelja plesnih skupin AFS Študent. Govorili pa so o mladih, plesu, petju in ohranjanju kulturne dediščine. Akademska folklorna skupina Študent pripravlja svojo 62. celovečerno predstavo z naslovom Sobitje – dva sva eno. V oddaji V svetu odraslih so govorili […]

    The post V svetu odraslih: Mladi, ples, petje in ohranjanje kulturne dediščine appeared first on Lokalec.si.

Pretekli vikend je Mariborsko Pohorje ponudilo adrenalinsko doživetje za dve vrsti športnikov, ki se na istih strminah srečajo redko. Za smučarje in kolesarje. Prvi vikend obratovanja Bike Parka je presenetil z obiskom in pokazal, kako cenjen je naš kolesarski park tako med domačimi kot tujimi ljubitelji skokov, spustov in ovinkov. Medtem pa bo Maribor 27. in 28. aprila prizorišče največjega in najprestižnejšega tekmovanja v svetu gorskega kolesarstva – svetovni pokal Mercedes Benz UCI Mountain Bike World Cup 2019.

Organizacija takšne prireditve, ki dnevno privabi do 10 tisoč obiskovalcev, udeleži pa se je okoli 700 tekmovalcev s člani svojih ekip, so sanje vsakega evropskega in svetovnega gorsko kolesarskega centra. In Mariboru je uspelo, da se po točno dvajsetih letih od prvega tekmovanja najvišjega ranga na pohorskih strminah, karavana vrača domov.

Formula ena gorskega kolesarjenja, Mercedes-Benz UCI Mountain Bike World Cup 2019, se torej vrača na prizorišče, kjer so se tekmovanja v gorskem kolesarstvu odvijala že od leta 1998, zadnje tekmovanje za svetovni pokal pa je bilo organizirano v sezoni 2010. V sezoni 1999 je Mariborsko Pohorje prvič gostilo tekmovanja najvišjega nivoja v gorskem kolesarstvu in si med udeleženci, novinarji in predstavniki svetovne kolesarske zveze UCI prislužilo naziv najboljšega na svetu tiste sezone.

Med najboljšimi tekmovalci tudi Slovenci

Slovenci se lahko postavimo ob bok marsikateremu svetovno znanemu tekmovalcu. Med najboljšimi Slovenci lahko izpostavimo Moniko Hrastnik, v katero bodo letos zagotovo uprte številne oči. Gre za lansko evropsko prvakinjo, ki trenutno na svetovni lestvici najboljših gorskih kolesarjev v ženski konkurenci zaseda izvrstno peto mesto. Ker je Pohorje zanjo domač teren, so tudi pričakovanja glede uvrstitve visoka.

Vir: Facebook Bike park Pohorje

Tekmovanje privlačno za turiste

Tekma svetovnega pokala je zaradi izjemnega zanimanja iz vsega sveta zanimiva tudi po turistični plati. Mednarodni prenos tekmovanja poteka na platformi Red Bull Live TV, ki je nosilec pravic mednarodnega neposrednega prenosa. Gorsko kolesarjenje predstavlja najbolj gledano vsebina tega portala in zagotavlja več kot 3 milijone unikatnih ogledov posameznega tekmovanja, torej tudi mariborskega, medtem ko si celotno serijo sezone ogleda več kot 60 milijonov različnih gledalcev. Tekmovanja na Pohorju bo v neposrednem prenosu prenašala Televizija Slovenija, ki bo za medijsko hišo Red Bull Media House izvajala televizijsko produkcijo. Po Zlati lisici v Mariboru gostimo tekmovanje najvišjega ranga, ki se ga veselijo tako tekmovalci kot obiskovalci, oboji pa po številu Zlato lisico celo presežejo.

Okrogla miza: “Bike Pohorje – uresničimo izziv”

Zaradi številnih pobud, ki se pojavljajo v javnosti o potencialih Pohorja tako v zimskih kot letnih mesecih, smo se odločili, da v sklopu svetovnega pokala organiziramo tudi okroglo mizo z naslovom Bike Pohorje – uresničimo izziv, na kateri bomo s kompetentnimi odločevalci spregovorili o okoljskih izzivih, ki jih predstavlja gradnja ustrezne kolesarske infrastrukture na Pohorju, izzivih, ki jih predstavlja zagotavljanje same infrastrukture, ki je potrebna, da naredimo destinacijo privlačno in zanimivo čim širšemu krogu kolesarjev, izzivih, ki jih prinaša enoten nastop destinacije na trgu in trženje tovrstne turistične ponudbe, izzivih, povezanih s poenotenjem ponudbe in s ciljem enotne vozovnice za celotno BIKE POHORJE. Okrogla miza bo potekala v petek, 26. aprila,” so sporočili organizatorji tekmovanja.

Potem ko je veter prejšnji teden naredil še dodatno škodo, so se v Mariboru odločili, da z osrednje tržnice umaknejo dežnike. Ti že doslej niso opravljali svoje funkcije, ampak kazili podobo tržnice. Na prodajni ploščadi bodo začasno namestili stojnice s strehami, kakšna bo dolgoročna rešitev, pa še vedno ni znano.

dezniki, mb trznica (3)Delavci komunalnega podjetja Snaga, ki upravlja s tržnico, so z odstranjevanjem skupno 22 dežnikov začeli danes. “Orkanski veter je v preteklem tednu dežnikom California na osrednji tržnici zadal še zadnji hujši udarec. Ker so dežniki odslej polomljeni in zato nevarni tako za branjevke kot obiskovalce, bodo nemudoma odstranjeni,” so danes sporočili z mariborske občine.

Namesto dežnikov bodo postavili pokrite stojnice. Tako naj bi bile že ta konec tedna zagotovljene pokrite stojnice za 70 stalnih branjevk in branjevcev, v prihodnjih mesecih pa se bodo uredile še dodatne stojnice za 27 občasnih prodajalcev na tržnici.

“Odstranitev dežnikov je jasen signal vodstva Mestne občine Maribor, da se večletna težava osrednje mariborske tržnice končno razreši,” so v današnjem sporočilu za javnost izpostavili v kabinetu novega župana Saše Arsenoviča.

Navzgor obrnjeni dežniki, ki so jih postavili ob zadnji obnovi tržnice pred več kot desetimi leti, so že od vsega začetka razburjali javnost. Prodajalci in kupci na tržnici so se pritoževali, da jih ne varujejo pred dežjem in mrazom, pogosto so se trgali in lomili, popravila pa so terjala veliko denarja.

Zato že vrsto let potekajo razprave o ustreznejšem pokritju zunanje prodajne ploščadi, a rešitve še niso našli. Ekipa župana Arsenoviča sporoča, da je ob nastopu položaja konec lanskega leta takoj pričela z reševanjem te problematike. V katero smer namerava iti, še ni znano. “Dolgoročna rešitev bo znana, ko bo usklajeno in razrešeno najemno razmerje z lastniki mlečno-mesnega paviljona in ko bo sprejet proračun za leti 2019 in 2020,” so navedli.

Projektanti so ob obnovi tržnice leta 2008 načrtovali fiksno nadstrešnico, ki pa je zmotila zavod za varstvo kulturne dediščine, ker naj ne bi sodila ob srednjeveško obzidje mesta. Zato so arhitekti preoblikovali nadstrešnico v sistem pomičnih platnenih streh, s čimer so zadovoljili varuhe kulturne dediščine, ne pa izvajalca gradnje, ki takšnega pokritja ni želel postaviti, ker naj ne bi sodilo v okvir njegove pogodbe. Zato je bila zasilna rešitev nakup omenjenih dežnikov. Ti so bili takrat napovedani kot začasna rešitev, a druge rešitve doslej ni bilo uresničene.

Potem ko je dejavnost tržnic v Mariboru leta 2017 dolgoročno prevzela mariborska Snaga, so v tem podjetju začeli pripravljati nove ideje za nadstrešnico. Lani so javnosti predstavili možno rešitev z jekleno konstrukcijo s platnom, a ta po besedah Arsenoviča ni ustrezna, saj ne ureja odvodnjavanja.

Težava pri osrednji mariborski tržnici, ki se nahaja na Vodnikovem trgu, je tudi ta, da je v lasti občine le osrednja zunanja prodajna ploščad, medtem ko so ostali deli objekta, med drugim tudi prostori mlečno-mesnega paviljona, v zasebni lasti. Lastnik je lani po poročanju časnika Večer močno povišal najemnino in ker naj bi se Snaga temu uprla, ji je odpovedal najemno pogodbo. Dokončno naj bi se pogodba iztekla konec novembra letos.

Odstranjeni dežniki so po navedbah občine v tako slabem stanju, da jih je nemogoče prodati ali na novo uporabiti. Naj bi pa njihovo aluminijasto konstrukcijo Snaga prodala najboljšemu ponudniku.
Vir: STA

Pokrajinski muzej Maribor se bo letos z novo stalno razstavo Doba meščanstva in številnimi spremljevalnimi programi vsebinsko osredotočil na vzpon meščanstva v 19. stoletju. Obenem se bo pripravljal na sodelovanje v projektu Slovenija – gastronomska regija Evropa 2021.

 pokrajinski muzej mb

“Meščanstvo je bilo v 19. stoletju gonilna in povezovalna sila. Združevalo se je zaradi svojih kulturnih potreb v številnih društvih, tako nemški kot slovenski časopisi so ga pri tem podpirali. S prenosom sedeža lavantinske škofije v Maribor pa je bil položen temelj današnje univerze,” je direktorica Mirjana Koren pojasnila na današnji predstavitvi muzejskega programa za letošnje leto.

Kot je dodala muzejska svetovalka Valentina Bevc Varl, je prav meščanstvo razvilo Maribor v najpomembnejše mesto na slovenskem Štajerskem oziroma upravno in finančno središče regije s stalno naseljeno vojsko in močnim uradništvom. Kulturno življenje je zaživelo v prvi tretjini 19. stoletja z delovanjem Bralnega in Glasbenega društva, leta 1852 pa je bila zgrajena gledališka stavba, ki jo je kasneje dopolnilo še Kazinsko poslopje.

Stalno razstavo Doba meščanstva bodo odprli decembra, že prej pa bodo o tej temi govorili na srečanjih Muzejskega kluba, ki ga vodijo že 17 let. Tematiko meščanstva so napovedali že leta 2016 z dogodki, s katerimi so obeležili 170 let od koncerta madžarskega skladatelja in pianista Franza Liszta v dvorani mariborskega gradu, kjer danes domuje Pokrajinski muzej Maribor.

Ustanova s 116-letno tradicijo je konec lanskega leta sprejela vabilo k sodelovanju pri projektu Slovenija – gastronomska regija Evropa 2021, zato bodo občasno razstavo Debata o kuhinji v letošnjem letu nadgradili z Debato v kuhinji. V razstavišču nekdanjega Kina Partizan bodo prirejali pogovore, konec leta 2020 pa odprli razstavo na temo vina.

Pomlad bo ponovno v znamenju mode. V muzeju bodo maja odprli nov ogledni depo historičnih oblačil s poudarkom na plemiških in meščanskih oblačilih in modnih dodatkih od 17. stoletja do danes. “Z urejenimi zaprtimi depoji in oglednima depojema uniform in civilne mode ostaja muzej edinstveni center za proučevanje oblačilne kulture na Slovenskem,” je povedala kustodinja Maja Hren Brvar.

V okviru t.i. Meseca mode v muzeju bodo ponovno priredili modno revijo, tekstilu, oblačilni kulturi in modi pa bo posvečen tudi jesenski mednarodni simpozij Museoeurope. V Poletni muzejski noči bodo nadaljevali projekt Gugalnik idej, tokrat s plesnim performansom Mojce Kasjak, in zaključili program Variacije, v okviru katerega so se s koncerti dijakov Konservatorija za glasbo in balet Maribor poklanjali Lisztu.

Nadaljevali bodo tudi z delavnicami in pedagoškimi programi, kot je na primer Govorica ljubezenskih daril, v okviru katerega srednješolci spoznavajo pomen lastnega kulturnega izročila.

Predvidoma maja bodo v Pokrajinskem muzeju Maribor odprli novo muzejsko trgovino, ki naj bi služila predvsem promociji in privabljanju med muzejske zbirke. Uredili jo bodo z lastnimi sredstvi, medtem ko pri nadaljevanju obnove gradu, ki je pred leti zastala, čakajo na kulturni evro. Kmalu naj bi v gradu zaživela tudi kavarna, katere datuma odprtja pa zaenkrat še ne znajo napovedati.
Vir: STA

Stečajni upravitelj Športnega centra Pohorje Drago Dubrovski je za 17. april razpisal javno dražbo, s katero bo že sedmič skušal najti kupca za žičniške naprave na areškem delu Pohorja. Po prejetem soglasju sodišča in Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) kot ločitvenega upnika jih bo tokrat ponudil po izklicni ceni 2,799 milijona evrov.

Vir: arhiva Lokalec.si

Vir: arhiva Lokalec.si

Omenjeno premoženje vključuje obe vlečnici Partizanka, vlečnice Areška, Ruška, Orel, Žigart, Vali, Kekec ter obe vlečnici Cojzarica in šestsedežnica Pisker s pripadajočimi zemljišči, objekti in vso opremo za zasneževanje. Z njimi trenutno upravlja mariborsko javno podjetje Marprom, ki je po propadu družbe zagotovilo nadaljevanje smučarskega turizma na Pohorju.

Potem ko je stečajni upravitelj septembra lani dokončno unovčil celotno premoženje propadlega podjetja na mariborskem delu Pohorja, mu je ostal le še Areh, kjer doslej resnega zanimanja ni bilo. Na zadnji dražbi ga je skušal prodati po izklicni ceni 3,5 milijona evrov, medtem ko jih je prvič ponujal za 11,4 milijona evrov.

Dubrovski je sicer že večkrat povedal, da interes za prevzem je, vendar bo moral prihodnji lastnik ob kupnini vsaj še enako vsoto vložiti v dodatna vlaganja.

Ob prodaji omenjenih smučišč do konca stečajnega postopka čaka še rešitev zadev okoli zahteve do mariborske občine za plačilo odkupne vrednosti gondole in žičniških naprav na Mariborskem Pohorju, ki jih je preko Marproma po stečaju družbe prevzela v upravljanje.

Sodni cenilci so vrednost žičnic pred časom že ocenili na 16,8 milijona evrov, kar pa je bistveno več od sedmih milijonov evrov, za kolikor naj bi se Mestna občina Maribor in DUTB že izpogajali, a občina na koncu na dogovor ni pristala. Zadnjo besedo bo tako imelo sodišče, sodni cenilci pa naj bi premoženje že ocenili na skoraj 12 milijonov evrov.

Za zdaj nič ne kaže, da bi si nova mestna oblast prizadevala še pred odločitvijo sodišča s stečajnim upraviteljem najti bolj ugoden dogovor. Županu Saši Arsenoviču se ne mudi, saj je nedavno v pogovoru dejal, da so zadevo predali odvetniku, ki ima glede tega nove ideje. “Dajmo času čas in upam, da bo stvar šla v smer, ki bo za občino manj obremenjujoča,” je dejal Arsenovič. V podrobnosti se ni želel spuščati.
Vir: STA

Javni zavod CEZAM Ruše je že drugo leto zapored uspešno izvedel projekt največjega odprtega drsališča na Štajerskem. “Na drsalni ploskvi z 800m2 površine v prekrasnem ambientu Športnega parka Ruše s pestrim programom in gostinsko ponudbo razveseljevalo preko 8.000 ljubiteljev drsanja. Veliko drsališče Ruše je tako skupaj z bazenom, wellnessom in kegljiščem v Športnem parku Ruše predstavljalo edinstveno kombinacijo zimske ponudbe športa in rekreacije v regiji,” so sporočili iz CEZAM-a.

Drsališče v Rušah 2019. Vir: CEZAM - Športni park Ruše.

Drsališče v Rušah 2019. Vir: CEZAM – Športni park Ruše.

Veliko drsališče Ruše je v sezoni 2018/2019 delovalo 86 drsalnih dni, obiskalo ga je okoli 8200 drsalcev, upravitelj Javni zavod CEZAM je zabeležil 10.273 prodanih vstopnic in izposoj drsalk ter rekvizitov, s partnerji so izvedli 43 različnih zabavnih in športnih dogodkov ter gostili 13 športnih dni osnovnih ter srednjih šol iz celotne regije. “Za razliko od prve sezone smo imeli nekaj manj dela s samo postavitvijo, saj je lani bilo potrebno prilagoditi infrastrukturo na lokaciji v skladu z zahtevami takšnega velikega drsališča, kar je obsegalo tudi nadgradnjo transformatorja ter izkop visokonapetostnih vodov do same lokacije hladilne postaje, ki terja veliko priključno moč. Prav tako je za pripravo ledene površine na obstoječem inline igrišču potrebno podlago izravnati ter zaščititi asfalt, ki je tam vse leto. V lanski sezoni smo to naredili sami s peskom in izolacijo, letos pa je za to poskrbelo podjetje Expo Biro, ki je postavilo bolj praktično leseno podlago, ki se je odlično obnesla,” je dejal vodja Športnega parka Ruše, Marko Ozim.

Drsališče v Rušah 2019. Vir: CEZAM - Športni park Ruše.

Drsališče v Rušah 2019. Vir: CEZAM – Športni park Ruše.

Po izkušnjah iz prve sezone je bilo za uspešno sezono ključno zagotoviti tudi zanimive vsebine na ledu. V okviru druge sezone in še bolj pestrega programa so sodelovali tako priznani izvajalci, kot lokalna društva, klubi, podjetja, šole in posamezniki. Direktor Javnega zavoda CEZAM Tomi Prosnik je ob tem dodal, da so po izkušnjah iz lanske sezone  ugotovili, da so poleg tehnično brezhibnega delovanja prav pestre vsebine in zanimiv program dogajanja na drsališču ključen za uspeh zimske športne sezone v Rušah. “Letos smo z različnimi partnerji tako pripravili dvakrat več programa kot lani, s poudarkom na zabavnih dogodkih za mladino in otroški animaciji z učenjem drsanja, kar se je izkazalo za uspešno kombinacijo. Na drsališču smo na občinski ravni izvedli tudi prihod Božička in praznovanje Novega leta, ki so se izkazale za odlične družinske dogodke, kjer so se vse generacije, staršev in otrok aktivno družili ter zabavali ob glasbi in spremljajoči gostinski ponudbi,” je dejal Prosnik.

V koordinaciji CEZAMa – Šport Ruše so tako izvedli program z več kot 40 dogodki, med katerimi so bila tudi Disco drsanja v izvedbi Študentskega kluba KURS in Decathlona, Tečaji drsanja za otroke, Božiček na ledu, Dogodivščine Ledenega kraljestva, Silvestrovanje na ledu, Delavnice drsanja z Ledeno kraljico, Valentinovo drsanje, Igre na ledu, vsako sredo šola drsanja in treningi hokejistov. Med novostmi to sezono je bilo tudi praznovanje rojstnih dni za otroke in inovativni dogodki, kot je na bilo na primer drsanje v slogu Prešerna na kulturni praznik 8. februarja. Organiziranih je bilo tudi več športnih dni osnovnih in srednjih šol iz okolice ter ur športne vzgoje bližnje Gimnazije in srednje kemijske šole Ruše in Osnovne šole Janka Glazerja Ruše. “Takšen projekt ima veliko več učinka, kot ga lahko vidimo na prvi pogled. Na primer bližnja Gimnazija in srednja kemijska šola je ob informativnem dnevu svojim potencialnim dijakom in njihovim staršem predstavila tudi drsališče in ostalo športno infrastrukturo, ki je v neposredni bližini šole in dijaškega doma. Potencialni dijaki so bili nad tem navdušeni. Prav tako obiskovalci na drsališču spoznavajo Ruše in mi se preko sistema Kartice Šport Ruše vedno trudimo predstavljati tudi ostalo ponudbo v Rušah,” je še dodal Prosnik.

Glede naslednje sezone drsališča pa je dodal: “Mi si tako po dveh odličnih sezonah in veliko pridobljenih izkušnjah vsekakor želimo ta projekt peljati naprej, je pa prihodnost seveda odvisna od politike lokalne oblasti in občinskega proračuna, kamor smo predlog za izvedbo v naslednji sezoni že podali.”

 

 

Na mariborskem Lentu so danes izvedli jubilejno 40. Rez Stare trte. Mesto je ob tej priložnosti poklonilo v dar cepiče najstarejše trte na svetu osmim partnerskim mestom in ustanovam doma in na tujem.

40. rez stare trte (2)Obrezovanje trte je najpomembnejše strokovno opravilo v vinogradu, saj sta od njega močno odvisna rast in pridelek. Hkrati Rez Stare trte naznanja vrsto drugih dogodkov, ki se skozi vse leto odvijejo v Mariboru v povezavi s to izjemno naravno in kulturno dediščino.

Letos je prireditev potekala 40. leto zapored. Skupina agronomov, ki jo je imenoval direktor tedanjega Kmetijskega zavoda Maribor Jože Protner, je namreč 31. marca 1980 prvič v novejšem obdobju opravila poseg rezi. Ta dogodek se po navedbah Zavoda za turizem Maribor – Pohorje šteje za uvodno dejanje procesa revitalizacije in sistematične strokovne oskrbe stare žametne črnine na mariborskem Lentu, za katero je bilo pred tem ugotovljeno, da šteje od 350 do 400 let.

Rez Stare trte je tudi pomemben protokolarni dogodek, saj ob tej priložnosti Maribor poklanja cepiče trte izbranim prijateljskim mestom in občinam. “Dogodek ima velik pomen, predvsem zaradi povezovanja,” poudarila direktorica Zavoda za turizem Maribor – Pohorje Doris Urbančič Windisch.

“Stara trta ima velik potencial, da lahko ponese naše mesto v svet. S trto tudi dokazujemo, da znamo ceniti zgodovino in na podlagi tega graditi zgodbe za naprej,” pa pravi novi gospodar Stare trte, mariborski župan Saša Arsenovič.

Letošnji prejemniki cepičev so Občina Ravne na Koroškem, ki bo trto zasadila ob 70-letnici osrednje koroške knjižnice dr. Franca Sušnika, ter Občina in župnija Razkrižje, ki bosta s tem zaznamovali 25-letnico priključitve k tedanji Škofiji Maribor. Kasaški klub Ljutomer bo prejel cepič za obeleženje 145-letnice prvih kasaških dirk na Slovenskem, Društvo vinogradnikov iz Ribnice na Dolenjskem pa za spodbudo ob 20-letnici njihovega delovanja.

Nekaj cepičev gre vsako leto tudi v tujino. Tokrat so šli v pobrateno mesto Osijek na Hrvaškem, nacionalni park Inujama ob reki Kiso na Japonskema, muzejski vinograd Stetten im Remstal pri Stuttgartu v Nemčiji ter na pobudo slovenskega konzulata v Monoštru še pred Slovensko hišo v Gornjem Seniku na Madžarskem.

Žametovka oz. modra kavčina je s potrjeno starostjo več kot 400 let vpisana v Guinnessovo knjigo rekordov kot najstarejša trta sveta, ki še vedno rodi žlahtne sadove. Iz njenega grozdja izdelajo vino, ki ga ustekleničijo v stekleničke umetnika Oskarja Kogoja in ga uporabljajo za protokolarno darilo. Letno napolnijo največ sto stekleničk.
Vir: STA

Smuka na Mariborskem Pohorju bo od ponedeljka, 11. marca, na voljo po znižanih cenah dnevnih vozovnic. Dnevna vstopnica za odrasle bo stala 22 eurov, za mladino, študente in seniorje 19, za otroke pa 13 eurov.

Kot so zapisali na Facebook profilu Visit Pohorje, bo ta vikend še mogoče smučati na zgornjem delu Pohorja (do spodnje postaje sedežnice Sleme), medtem ko bodo od začetka naslednjega tedna odprta samo smučišča na Arehu.

FOTO: Visit Pohorje

FOTO: Visit Pohorje

Tam bo še naprej na razpolago večina doslej odprtih prog, vključno s Piskrom. Na njih je trenutno do 30 centimetrov snega, tako da še vedno omogočajo kakovostno spomladansko smuko,” so zapisali.

V nadaljevanju zimske sezone bo z Bellevueja do Areha in nazaj vozil tudi smučarski avtobus. Od ponedeljka pa bo po voznem redu vsako uro obratovala tudi krožno-kabinska žičnica, ko bo neprekinjeno krožila za Bike Park Pohorje.

Napovedujejo, da bo Bike Park v marcu odprt vsak dan med 8. in 18. uro ter ob sobotah, nedeljah in praznikih ob istem času. Zaenkrat je odprta proga Red line.

V soboto, 9. marca 2019, ob 11. uri bo pred Hišo Stare trte na mariborskem Lentu 40. Rez Stare trte. Mesto Maribor bo ob tej priložnosti poklonilo v dar cepiče Stare trte osmim partnerskim mestom in ustanovam doma in na tujem. Gospodar Stare trte bo postal mariborski župan Saša Arsenovič.

Obrezovanje trte je najpomembnejše strokovno opravilo v vinogradu, saj sta od njega močno odvisna rast in pridelek. Letošnja rez najstarejše vinske trte bo v znamenju jubileja. 31. marca 1980 je strokovna skupina agronomov, ki jo je imenoval Jože Protner, direktor tedanjega Kmetijskega zavoda Maribor, sestavljali pa so jo mag. Anton Zafošnik, Anton Vodovnik in Gustav Matis, prvič v novejšem obdobju opravila poseg rezi. Ta dogodek štejemo za uvodno dejanje procesa revitalizacije in sistematične strokovne oskrbe stare žametne črnine na mariborskem Lentu, za katero je bilo pred tem ugotovljeno, da šteje od 350 do 400 let. Kot je še pojasnil skrbnik Stare trte, mestni viničar Stane Kocutar, je bila
rez takrat opravljena v manjšem obsegu: “Glede na skromen biološki razvoj trte po posegu so se sodelujoči strinjali, da bo treba radikalno poseči v odmrle dele trte, kar so storili na pomlad leta 1981. Letošnja rez je torej štirideseta v neprekinjeni vrsti. Ob tem dogodku bo trta dobila tudi novega, že osmega gospodarja.”


Skrbnik Stare trte bo za novega gospodarja najstarejše trte imenoval Sašo Arsenoviča, župana Mestne občine Maribor. “Vloga gospodarja Stare trte je ena izmed vlog, ki se jih kot župan najbolj veselim, glede na svoj odnos do vina in hrane. Trta pa ima seveda še en drug pomen. Ponazarja tisto, v kar sam globoko verjamem, in sicer da so močne korenine temelj in osnova dobrih zgodb. Stara trta ima velik potencial, da lahko ponese naše mesto v svet. S trto tudi dokazujemo, da znamo ceniti zgodovino in na podlagi tega graditi zgodbe za naprej. S cepiči nas povezuje z drugimi mesti in kulturami, povezuje vsebino naše regije. Je samo začetek ustvarjanja pijače – vina, ki del gastronomske ponudbe v naši regiji,” je povedal mariborski župan.


Rez Stare trte je tudi pomemben protokolarni dogodek, saj ob tej priložnosti mesto Maribor poklanja trtine cepiče izbranim prijateljskim mestom in občinam po svetu. Prejemniki cepičev ob 40. Rezi Stare trte bodo: Občina Ravne na Koroškem, Občina in župnija Razkrižje, Kasaški klub Ljutomer, Društvo vinogradnikov Ribnica na Dolenjskem, mesto Osijek (Hrvaška), Nacionalni park Inuyama ob reki Kiso (Japonska), Muzejski vinograd Stetten im Remstal pri Stuttgartu (Nemčija) in Monošter/Szentgotthárd
(Madžarska).

“Dogodek ima velik pomen, predvsem zaradi povezovanja,” je poudarila Doris Urbančič Windisch, direktorica Zavoda za turizem Maribor – Pohorje.

“Vsako leto namreč osrečimo predstavnike različnih domačih in tujih občin, ki prejmejo cepič najstarejše trte kot znak povezanosti in druženja. Podelitev je izredno pomembna za prejemnike, kar nam tudi ob prejemu zmeraj znova povedo. V svoj kraj, mesto
odnesejo del mariborskega ponosa. V prihodnosti si želimo, da se podeljevanje cepičev nadgradi s promocijskim konceptom in obveznostmi prejemnikov, kar bi izboljšalo možnosti promocije Maribora v mestih, kjer rastejo potomke. Namen podeljevanja je namreč ponesti najstarejšo trto, s tem pa Maribor in Slovenijo, v svet,” je še dodala.

Rez in svečano podelitev cepičev bo tudi letos spremljal kulturno-etnografski program z Malo pihalno godbo Neuvirtovi Štajerci in Akademsko folklorno skupino Študent, v poklon 100-letnici SNG Maribor bo nastopila sopranistka Mojca Potrč, ki se ji bo pridružil mešani pevski zbor FERI. Stojnice bodo od 10. do 13. ure ponujale lokalno vino in kulinariko, na njih se bodo predstavljali tudi gostje iz občin Razkrižje in Ribnica na Dolenjskem ter Kasaški klub Ljutomer, ponovno pa bodo obiskovalci lahko kupili cepljenko Stare trte.

To soboto, 2. marca, na Mariborskem Pohorju uradno zaključujejo smuko do doline, kar bodo pospremili s posebnimi cenejšimi vozovnicami in pestrim glasbenim programom. Ta se bo odvijal tako v ciljni areni Snežnega stadiona kot v izteku Čopove proge.
V soboto bo smuka na Snežnem stadionu na Mariborskem Pohorju na razpolago brez prekinitve do 21. ure. Pri tem bosta smučarjem od 11. ure naprej na voljo posebna 3-urna vozovnica za sedežnico Radvanje po enotni ceni le 5 evrov in vozovnica za to sedežnico z veljavnostjo od 11. vse do 21. ure po ceni 15 evrov. Navedeni ceni bosta veljali samo za vozovnice za Radvanje, ki jih bo moč kupiti tudi na spodnji postaji te sedežnice. Ob tem bodo to soboto tudi dnevne vozovnice veljale do 21. ure, v dolino pa bo do takrat predvidoma mogoče smučati še po Čopovi progi.

FOTO: Facebook Visit Pohorje

FOTO: Facebook Visit Pohorje

Vse smučarje in ostale obiskovalce ob tem vabijo še na zabavo po smučanju (apres ski). V ciljni areni Snežnega stadiona bo smučarje čakala DJ animacija, v izteku Čopove proge pa v Gondola Fun baru od 13. ure naprej koncert skupine Jeanette v živo, nato pa še zabava z DJ-jem. Poleg tega bodo na terasi Gondola Fun bara brezplačno razdelili 100 litrov čaja in “kuhančka”.

Katere proge bodo na Mariborskem Pohorju ostale odprte v nadaljevanju smučarske sezone po 2. marcu, bo odvisno predvsem od vremenskih razmer v naslednjih dneh. Medtem bodo na Arehu predvidoma še naprej na razpolago vsa urejena smučišča, ki so bila odprta že doslej. Na njih je trenutno še vedno do 40 centimetrov snega,” sporočajo iz Marproma.

šolar na smuči (3)

Od ponedeljka, 4. marca, bo v smučarskem centru Mariborsko Pohorje veljal spomladanski obratovalni čas, ki prinaša zgodnejše odprtje smučišč; ta bodo tako od omenjenega dne na razpolago za dnevno smuko v času med 8. in 15. uro. Če bodo snežne razmere dopuščale, bo še vedno mogoče smučati do doline.

Pust je v Sloveniji izredno popularen in predstavlja običaj odganjanja zime ter slavljenje prihoda pomladi. Pustna sobota je letos 2. marca in jo bomo s tradicionalno pustno povorko obeležili tudi v naši občini. Povorka bo kot vsa leta do sedaj, potekala po nespremenjeni trasi od Zgornjega Dupleka in vse do Spodnjega Duplek, kjer bomo tudi nagradili najboljše maske.

Odganjanje zime bodo v Občini Duplek zaključili v torek 5. marca, ob 17. uri, s prav tako tradicionalnim pokopom pusta, ki bo letos v organizaciji Vaške skupnosti Zimica, potekal na igrišču v Zimici.

Brez krofov ne gre

Brez pustnih krofov tudi letos ne bo šlo. Krofi brez nadeva, krofi s čokolado, z vaniljo ali najbolj priljubljeni pustni krofi z marmelado. Vsak po svoje je dober in v tem času vsekakor neizbežen. Ste vedeli, da Slovenci v pustnem času pojemo skupaj približno 3,5 milijonov krofov? Še dobro, da za tem sledi 40-dnevni post. Tudi letos pa bo s pomočjo Trgovine Jager vsak otrok, ki se bo udeležil pustne povorke, prejel pustni krof.

Fašank v Dupleku; FOTO: Občina Duplek

Fašenk v Dupleku; FOTO: Občina Duplek

Vozila na povorki brezhibno označena

Na spletni strani Občine Duplek so zapisali, da morajo biti vsa prevozna sredstva ustrezno označena in tehnično brezhibna. “Prav tako morajo vsi vozniki upoštevati cestno prometno zakonodajo in signalizacijo rediteljev na prireditvi. Pred kolono in za kolono bosta dve ustrezno označeni vozili z rumeno lučjo, ki bosta spremljali povorko. Kolona se bo premikala s hitrostjo pešcev, ker bo tudi nekaj pustnih mask hodilo peš. Vse voznike in udeležence pustne povorke naprošamo, da upoštevajo navodila rediteljev in s tem poskrbijo za varnost udeležencev in vseh obiskovalcev prireditve. Javna prireditev bo fotografirana oziroma snemana,” so še zapisali na občinski spletni strani.

Cestne zapore v času povorke

Zaradi poteka pustne povorke, bo v soboto, 2. marca med 14. in 16. uro popolna zapora državne ceste R3 710 Maribor-Vurberk-Ptuj, in sicer v Zgornjem Dupleku od križišča pri Splavarju do postajališča “Pri križu” ter v Spodnjem Dupleku od gostilne Namestnik do bencinskega servisa OMV.

V času popolne zapore obvoz ne bo urejen, saj bo zapora trajala predvidoma cca. 30 minut na vsakem odseku. Vse udeležence v prometu prosijo za razumevanje in upoštevanje prometne signalizacije.

Na Mariborskem Pohorju je kljub pomladnim temperaturam v času dnevne smuke trenutno še vedno mogoče smučati vse do doline po Čopovi progi in Snežnem stadionu.

Kljub visokim temperaturam vabijo vsa urejena smučišča na Arehu, ki so bila odprta že doslej.

FOTO: Visit Pohorje

FOTO: Visit Pohorje

V tem tednu zimskih šolskih počitnic (zahodna Slovenija), se na zgornjem delu Pohorja nadaljuje tudi nočna smuka, ki bo na voljo še vse dni do sobote, 2. marca. Med nočno smuko sedaj med 18. in 21. uro obratujejo trakova Bejbika 1 in 2 ter sedežnica Sleme. V izteku Snežnega stadiona pa je med tednom od 16. do 19. ure odprt še poligon Arena.

 

Zavod MARS Maribor v marcu pričenja s sklopom dogodkov, zbranim pod imenom (FL)ETNO, s katerim obujamo in oživljamo domačo dediščino. S tem želimo pri obiskovalcih, tako meščanih kot tudi turistih, zbuditi zanimanje o zgodovini naroda. Ker je pomembno, od kod prihajam, če naj vem, kam grem.

Pomembna kulturna dediščina je prav gotovo pust oziroma pustovanje, zato zavod pripravlja že tradicionalni Pust Vetrinjski, ki se bo letos izpred Hiše Stare trte zvil po ulicah Maribora in v vsej svoji veselosti razgalil na dvorišču Vetrinjskega dvora. Tako bodo poskrbeli za spoznavanje dediščine od blizu z zgodbo o Kurentu, s pohodom kurentov, oračev in pokačev skozi mesto, s kurentovim plesom, z razstavo Ptujske maske rajamo, v goste vam prihajamo, s filmi, delavnicami in rajanjem ob ljudski in avtorski glasbi zasedbe Brencl banda v živo. Izbrali bodo tudi najboljšo doma narejeno šemo in jo simbolično nagradili.

Foto: Zavod MARS

Foto: Zavod MARS

Program pustne sobote
10.00–11.00, Hiša Stare Trte
– KURENT, slovenska ljudska pripoved, nastop Sekulje
– ROMPOMPOM, izdelovanje ropotal za pustni pohod, ZPM Maribor
– DRUŽENJE S KURENTI, POKAČI IN ORAČI, KUD Polanec Starše, Folklorna skupina Veseli pastirji KUD Franc Ilec Loka-Rošnja
– TOPLO V DUŠI, topli napitki, Hiša Stare Trte

Kurenta

Kurenta

11.00, po ulicah Maribora, mimo Glavnega trga, po Gosposki do Vetrinjskega dvora
– POHOD KURENTOV, POKAČEV IN ORAČEV SKOZI MESTO, ropotanje in odganjanje zime pustnih šem, KUD Polanec Starše, Folklorna skupina Veseli pastirji KUD Franc Ilec Loka-Rošnja, Guillermo Escalante in obiskovalci

11.30–13.00, Vetrinjski dvor
– SPREJEM PRIŠLIH ŠEM IN PUSTNIH LIKOV, glasna dobrodošlica, Zavod MARS Maribor
– ŠPEHOVKA, OCVIRKOVKA, pogostitev pohajačev, Zavod MARS Maribor
– KURENTOV PLES, KUD Polanec Starše, Folklorna skupina Veseli pastirji KUD Franc Ilec Loka-Rošnja
– V DOBRI DRUŽBI ZA SPOMIN, druženje in fotografiranje s kurenti, orači in pokači, KUD Polanec Starše
– PUST NEKOČ IN DANES, projekcije etnoloških filmov, Zavod MARS Maribor
– PUSTNE MASKE RAJAMO, V GOSTE VAM PRIHAJAMO, gostujoča razstava pustnih likov ptujskega območja, kustodinja Metka Stergar, Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož

15.00–19.00, Vetrinjski dvor
– MASKA MOJIH KORENIN, delavnica izdelovanja mask iz naravnih in recikliranih materialov, Zavod MARS Maribor
– BOBI IN MIŠKE, kulinarična delavnica pustnih jedi, Zavod MARS Maribor
– MAŠKIRANJE, pustne poslikave, Zavod MARS Maribor
– PUST NEKOČ IN DANES, projekcije etnoloških filmov, Zavod MARS Maribor
– PUSTNE MASKE RAJAMO, V GOSTE VAM PRIHAJAMO, gostujoča razstava pustnih likov ptujskega območja, kustodinja Metka Stergar, Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož

Maska domače izdelave

Maska domače izdelave

17.00, Vetrinjski dvor
– RAJANJE IN KONCERT BRENCL BANDE, pustno rajanje ob ljudski in avtorski glasbi Brencl bande

Brencl Banda

Brencl Banda

18.00, Vetrinjski dvor
– NAJBOLJ IZVIRNA DOMA NAREJENA ŠEMA, razglasitev s podelitvijo nagrade

Dopoldansko dogajanje je brezplačno.
Popoldan vstop na prizorišče Vetrinjskega dvora, rajanje z Brencl bando, delavnica izdelovanja mask, projekcije filmov in ogled razstave: 2 Kulturna žetončka/osebo oziroma 4€. Kulinarična delavnica Bobi in miške: 1 Kulturni žetonček oziroma 2€. Pustna poslikava: 1 Kulturni žetonček oziroma 2€.
Kulturne žetonček bo moč kupiti na samem dogodku med 15. in 18. uro.

Foto: Zavod MARS

Foto: Zavod MARS

Pust Vetrinjski organizira Zavod MARS Maribor v sodelovanju z Narodnim domom, Vetrinjski dvor, ZPM Maribor, s Hišo Stare trte, Pokrajinskim muzejem Ptuj-Ormož, KUD Polanec Starše in Folklorno skupino Veseli pastirji KUD Franc Ilec Loka-Rošnja.

Kljub temu, da vreme v teh dneh ni bilo najbolj naklonjeno vzdrževanju snega, so v Marpromu uspeli zagotoviti dobro snežno podlago, tako da je smučanje na Pohorju potekalo nemoteno. Še več, napovedali so dodatno zasneževanje.

Kot so zapisali na Facebook profilu Visit Pohorje bodo glede na napovedane ugodne vremenske razmere danes pričeli s ponovnim umetnim zasneževanjem Čopove proge.

S tem želimo podaljšati smučarsko sezono na najbolj priljubljeni smučarski progi na Mariborskem delu Pohorja. Smučanje na Čopki bo potekalo nemoteno, a kljub temu pozivamo vse smučarje k previdnosti in se zahvaljujemo za razumevanje,” so zapisali na Facebook strani Visit Pohorje.

Medtem se na zgoraj omenjenem profilu vrstijo komentarji s pohvalami, da so proge odlično pripravljene in da je smuka v teh dneh bila odlična.

Nočna smuka na zgornjem delu

Zaradi dokaj visokih temperatur v popoldanskem času bo nočna smuka na Mariborskem Pohorju v naslednjih dneh mogoča samo na zgornjem delu smučišča. V času nočne smuke med 18. in 21. uro bodo še naprej obratovali trakova Bejbika 1 in 2 ter sedežnica Sleme.  Spusti s pležuhi po končani nočni smuki ne bodo mogoči.

Fotografija je simbolična

S temi ukrepi prav tako želijo smučišče do doline čim dlje ohraniti za dnevno smuko, še posebej med šolskimi počitnicami.
“V času dnevne smuke je na Mariborskem Pohorju sedaj še vedno mogoče smučati do doline tako po Čopovi progi kot Snežnem stadionu. Prav tako so odprte skoraj vse smučarske proge na Arehu, ki imajo do 40 centimetrov snega,” so zapisali na Facebook profilu Visit Pohorje.

To soboto in nedeljo bo v mariborskem Hotelu City potekal Poročni sejem. Predstavljalo se bo okrog 30 ponudnikov raznovrstnih storitev, ki zagotavljajo nepozaben dan, ko bosta rekla DA. Organizatorji so obljubili, da se na sejmu lahko najde vse.

23. in 24. februarja bo v Hotel City v Maribor potekal že 4. poročni sejem. “Tudi letošnje leto sem vam bo predstavilo več kot 30 regijskih ponudnikov poročnih prstanov, gostišč, hotelov, dekoraterjev, cvetličarjev, slaščičarjev, poročnih fotografov in snemalcev… Skratka ponudnikov s katerimi bo tudi vaša poroka preprosto sanjska,” pravijo organizatorji. “V sklopu sejma bo že tradicionalno potekala tudi razprodaja poročnih oblek, katerih cene se bodo pričele že pri 69 eur in naprej,” dodajajo organizatorji.

Za obisk sejma potrebujete vstopnico, ki pa jo lahko brezplačno naročite na www.poroka-bo.si/porocni-sejem#obrazec.

Podrobnosti v videu:

Ta konec tedna se je na Snežnem stadionu pod Pohorjem odvijalo že tretje mednarodno tekmovanje Little Fox Race v organizaciji Alpskega smučarskega kluba Branik, ki je ponovno združilo mlade smučarje iz vse Evrope.

little fox 2019 (2)Več kot 550 otrok iz 12 držav je tekmovalo, se zabavalo in se družilo v prekrasnem vremenu in odličnem ambientu.
V soboto popoldan je potekalo ekipno štafetno tekmovanje, ki je na mladinskih tekmovanjih posebnost, saj v njej sodelujejo ekipe, sestavljene iz štirih smučark in smučarjev iz starostnih kategorij U12, U14 ali U16. Zvečer je, kot se za velike smučarske prireditve spodobi, sledila slavnostna otvoritev tekmovanja, ki jo je s svojim glasbenim
program pospremil glasbenik Marko Soršak Soki, ob predstavitvi vseh klubov pa je sledil spust zastav udeleženk v spremstvu bakel po Snežnem stadionu ter po atraktivni točki z neonskim laser šovom še čisto pravi ognjemet. Zbrane je nagovoril tudi podžupan Samo Peter Medved, mlade smučarje in smučarske pa je nagovoril tudi Boštjan Kline, član ASK Branik in Slovenske smučarske reprezentance.

little fox 2019 (5)

V nedeljo je potekalo še posamično veleslalomsko tekmovanje v vseh kategorijah, in ob odlično pripravljenem terenu so smučarski navdušenci lahko spremljali mlade bodoče šampione in šampionke.Tako so lahko otroci lahko izkusili vzdušje in organizacijo tekme za svetovni pokal, hkrati pa so se preizkusili in doživeli občutek smučanja na pravi FIS progi. Da so se počutili kot pravi prvaki, je vsak tekmovalec prejel Little Fox Race medaljo, ki zagotovo predstavlja pomemben spominek in motivacijo za prihodnost. Celotno tekmovalno področje je bilo pokrito s kamerami, ki so tekmovanje za tiste, ki niso imeli možnosti navijati pod Pohorjem, na FB portalu prenašale v živo. Posnetke tekmovanje si lahko ogledate na spletni strani www.littlefox.eu. Vsak tekmovalec in tekmovalka pa si bo lahko ogledal tudi personalizirani video svoje smučarske vožnje.

Prireditev je pod pohorske strmine privabila več kot 4.000 obiskovalcev, ki so glasno spodbujali svoje tekmovalce in uživali v lepem vremenu, dobri zabavi in pestri kulinarični ponudbi.

 

V času zimskih počitnic, se bo na mariborskem Pohorju nadaljevala nočna smuka, ki je na voljo v četrtek, petek in soboto. 

FOTO: Visit Pohorje

FOTO: Visit Pohorje

Glede na vremensko napoved, ki se nam obeta v prihodnjih dneh, bo smuka na Pohorju v času šolskih počitnic zagotovo prava odločitev.

Na Pohorju bosta tudi v času zimskih šolskih počitnic na razpolago tako dnevna kot nočna smuka. Na Arehu, kjer je trenutno do 45 centimetrov snega, so odprte skoraj vse proge, na Mariborskem Pohorju pa je še vedno mogoča smuka do doline tako po Snežnem stadionu kot po Čopovi progi. “Glede na trenutne snežne razmere bomo lahko tudi med počitnicami še vedno smučali v dolino po obeh omenjenih progah, ki sta smučarjem na voljo že dober mesec dni,” so sporočili iz Marproma.

Nočna smuka, ki na Mariborskem Pohorju običajno poteka v četrtek, petek in soboto, se bo zaradi zimskih šolskih počitnic zatem nadaljevala tudi v naslednjih počitniških dneh. Pri tem bo od vključno nedelje (17. 2.) do srede (20. 2.) mogoča samo na zgornjem delu Mariborskega Pohorja; tako bodo v omenjenih dneh med 18. in 21. uro v pogonu trakova Bejbika 1 in 2 ter sedežnica Sleme.

Najmlajše obiskovalce na Bellevueju in Arehu čakata tudi otroški poligon in urejeno sankališče. Od ponedeljka (18. 2.) pa bo v izteku Snežnega stadiona ponovno na voljo še otroški poligon Arena, kjer bo vlečni trak v prvem tednu počitnic (18.–24. 2.) deloval med 9. in 19. uro. Prav tako so otrokom na Pohorju na voljo različni tečaji smučanja in deskanja na snegu.

Na srednji Šoli za gostinstvo in turizem Maribor bodoče dijake in dijakinje vabijo k vpisu na njihovo šolo. Ravnatelj Dušan Erjavec pravi, da gre za najboljši poklic, ki je poln adrenalina in zanimivosti.

15. in 16. februar sta dneva, ko bodo učenci zaključnih razredov osnovnih šol obiskali tudi
srednjo šolo za gostinstvo in turizem Maribor in poizvedovali, kaj jim šola ponuja. Ker je veliko praktičnega pouka, dijakom nikoli ni dolgčas. Vpis na srednjo gostinsko šolo je konstanten. letos bodo razpisali 200 vpisnih mest, 120 v štiriletnem, 80 v triletnem in 30 v programu 3+2.

Več v videu: 

Na današnji tekmi veleslaloma za pokal 55. Zlate lisice smo bili deležni dvojne zmage. Američanka Mikaela Shiffrin in Slovakinja Petra Vlhova sta skupaj stopili na prvo stopničko za zmagovalke. Tretje mesto je pripadlo Norvežanki Ragnhild Mowinckel. Meta Hrovat je poskrbela za najboljšo slovensko uvrstite z 8. mestom, Ilka Štuhec je zasedla 20. mesto. 

V fotogaleriji si poglejte utrinke izpod Pohorja. Morda se na kateri fotografiji tudi najdete.

Ilka štuhec na 55. Zlati lisici 55. Zlata lisica (2) 55. Zlata lisica (3) 55. Zlata lisica (4) 55. Zlata lisica (5) 55. Zlata lisica (6) 55. Zlata lisica (7) 55. Zlata lisica (8) 55. Zlata lisica (9) 55. Zlata lisica (10) 55. Zlata lisica (11) 55. Zlata lisica (12) 55. Zlata lisica (13) 55. Zlata lisica (14) 55. Zlata lisica (15) 55. Zlata lisica (16) 55. Zlata lisica (17) 55. Zlata lisica (18) 55. Zlata lisica (19) 55. Zlata lisica (20) 55. Zlata lisica (21) 55. Zlata lisica (22) 55. Zlata lisica (23) 55. Zlata lisica (24) 55. Zlata lisica (25) 55. Zlata lisica (26) 55. Zlata lisica (27) 55. Zlata lisica (28) 55. Zlata lisica (29) 55. Zlata lisica (30) 55. Zlata lisica (31) 55. Zlata lisica (32) 55. Zlata lisica (33)

 

Danes so na Trgu Leona Štuklja izžrebali štartne številke za jutrišnjo tekmo veleslaloma na 55. Zlati lisici. Kot prva se bo po progi spustila Francozinja Tessa Worley, Slovenka Meta Hrovat bo napadala iz 12. mesta. Ilka Štuhec bo startala iz 31. mesta. 

Med tekmovalkami je bilo po tem, ko so danes preizkusile progo, slišati, da je proga dobro pripravljena in da se že veselijo jutrišnje tekme. Z današnjim žrebom si je dobro izhodišče postavila Meta Hrovat, ki bo najboljše uvrstitve napadala iz 12. startnega mesta.

Startna lista pa je takšna:

  • 1. Tessa Worley
  • 2. Wendy Holdener
  • 3. Viktoria Rebensburg
  • 4. Mikaela Shiffrin
  • 5. Ragnhild Mowinckel
  • 6. Federica Brignone
  • 7. Petra Vlhova
  • 8. Sara Hector
  • 9. Ricarda Haaser
  • 10. Frida Hansdotter
  • 11. Kristin Lysdahl
  • 12. Meta Hrovat
  • 13. Bernadette Schild
  • 14. Irene Curtoni
  • 15. Marta Bassino
  • 20. Tina Robnik
  • 31. Ilka Štuhec

Prvi tek veleslaloma se bo pričel jutri ob 10.00, drugi tek sledi ob 13.00.

schiffrin žreb štartnih žreb štartnih številk 4 publika na žrebu petra vlhova žreb štartnih številk 3 žreb štartnih številk 2 ŽREB ŠTARTNIH ŠTEVILK 1

V tokratnem Dialogu smo gostili Draga Rečnika, 28. Pohorskega carja, sicer pa nekdanjega postavljalca prog za smučarske tekme, med drugim tudi proge za tekme Zlate lisice. Zlato lisico sva prečesala po dolgem in po čez, spregovorila pa sva tudi o začetkih smučanja na Pohorju, smučarskih tekmah, pa tudi o Pohorskih carjih.

Več v videu:

Konec tedna bo pod Pohorjem pestro, v petek 1. in v soboto 2. februarja se bo na Pohorju namreč odvilo tekmovanje za Zlato lisico. Letos že 55. zapovrstjo, obeležujejo pa tudi visok jubilej, kar 50 let organizacije tekme. Hoteli so polno zasedeni, Mariborčani in Mariborčanke pa že komaj čakajo, da začnejo navijati. 

V Mariboru je že čutiti napetost pred pričetkom 55. Zlate lisice, ki se bo pričela v petek, 1. februarja s tekmo v veleslalomu in nadaljevala v soboto, 2. februarja s tekmo slaloma. Mariborčanke in Mariborčani o ponosni, da bo Maribor znova gostil Zlato Lisico, seveda pa bodo navijali za naše “lisičke”.

Zavod za turizem Maribor Pohorje bdi tudi nad promocijo zlate lisice, ki jo oglašujejo na večih portalih in družbenih omrežjih. Direktorica Zavoda Doris Urbančič Windisch je pojasnila oglaševalsko kampanjo.

Pričakovanja so velika tudi v smislu turistične prepoznavnosti, saj se vsakič, ko je Zlata lisica v Mariboru, ime mesta ponese na svetovni zemljevid. “Gledanost tekme je visoka, kar je tudi zadeva, ki jo mesto nujno potrebuje za gradnjo večje prepoznavnosti tudi v mednarodnem smislu. Že v teh dneh pred pričetkom tekmovanja, so hoteli polno zasedeni,” nadaljuje Urbančič Windischeva.

 

Mariborski župan Saša Arsenovič je v mestni hiši Rotovž sprejel delegacijo iz regije San Martin v Peruju. Oboji se nadejajo gospodarskega in turističnega sodelovanja.

Arsenovič se je uvodoma zahvalil soorganizatorjem dogodka, Mariborski razvojni agenciji. “Želim si, da bi se v našem mestu dobro počutili in da bi stkali prijateljske vezi. Upam, da bo teh srečanj nastalo globoko gospodarsko sodelovanje, zato se veselim obiska mnogih Perujcev tukaj v Mariboru,” je uvodni nagovor zaključil mariborski župan.

Perujska delegacija bo obisk v Sloveniji izkoristila tudi za srečanje z nacionalnimi ministrstvi in njihovimi organi, pristojnimi za kmetijstvo in gospodarsko sodelovanje. Povezovanje lokalnih kmetijskih pridelovalcev, turizma in narave je namreč rdeča nit Evropskega projekta pri katerem sodeluje Mariborske razvojne agencije, ki bo poskrbela, da si bo delegacija ogledala še Kmetijsko zadrugo na Ptuju in Pomurske mlekarne v Ljutomeru. V osnovi pa seveda gre za spoznavanje našega gospodarstva in predvsem produktov, ki bi jih v prihodnosti lahko izvažali v Peru.
Perujska delegacija je obiskala Evropo in Slovenijo predvsem zato, ker želi izboljšati odnose med državami Latinske Amerike in Evropo. Obisk Slovenije tako predstavlja prvi stik, ki naj bi izboljševal medsebojne odnose in izvoz ter uvoz obeh strani. “Zanima nas predvsem turizem, zanima nas tudi področje mlekarstva, torej mleka in mlečnih proizvodov in seveda vino. Regijo pa smo obiskali, da vidimo, kakšni so potenciali ene in druge strani,” je dejal podpredsednik gospodarske zbornice San Martina, Carlos A. López Ruiz

Mariborska razvojna agencija (MRA) je del evropske agencije Eurada, ki med seboj povezuje različne razvojne agencije v svetovnem merilu – eden od mehanizmov tega sodelovanja je bil razpis, ki na podlagi tako imenovanega »match-making-a« med seboj poveže podobne podeželske ali urbane regije.

Pri projektu sodeluje tudi Zavod za turizem Maribor-Pohorje, ki v obisku vidi predvsem možnost privabljanja turistov iz Amerike, saj je zagrebško letališče, ki ima nekaj direktnih linij iz Amerike, od Maribora oddaljeno le dobro uro. Direktorica zavoda, Doris Urbančič Windisch, tako vidi potencial v oglaševanju Maribora predvsem na področju kongresnega turizma.

Upamo torej, da bo obisk prinesel plodno sodelovanje v prihodnosti, kjer bo za uspešno gospodarstvo potrebno predvsem širše medsebojno sodelovanje.

Že peto leto zapored je tudi na Mariborskem Pohorju stekla vseslovenska akcija “Šolar na smuči”. Med 21. in 25. januarjem, se je približno 2.500 učencev iz vse Slovenije na slovesnkih smučiščih naučilo smučati.

V teh dneh je na mariborskem Pohorju smučalo nekaj več kot 500 otrok iz 16 osnovnih šol. Pozdravit jih je prišel tudi ambasador akcije Jure Košir. 

šolar na smuči (5)

“Na smučiščih skrbimo za varnost mladih smučarjev in jim pomagamo osvojiti osnovna FIS pravila, saj njihovo dosledno upoštevanje pomeni tudi večjo varnost na belih strminah,” je včeraj povedal Ivica Bek iz Policijske uprave Maribor.

šolar na smuči (4)

Po besedah ambasadorja je glavni namen akcije, da se otroci naučijo osnov smučanja ter da osvojijo pravila varnosti na smučiščeh.

Smučarski centri skupaj s Smučarsko zvezo Slovenije, Zavodom za šport Republike Slovenije Planica in Policijo so tako tudi letos učencem četrtih in petih razredov osnovnih šol omogočili brezplačno, zabavnom predvsem pa poučno izkušnjo na smučeh.

Mariborski župan Saša Arsenovič je danes na sedežu občine gostil župane okoliških občin, ki so se odzvali njegovemu povabilu. Kot je povedal po dogodku, je bilo delovno srečanje predvsem spoznavne narave, večinoma pa so na njem govorili o povezovanju in sodelovanju med občinami, zlasti na področju turizma.

sestanek arsenovič z županiArsenovič je povedal, da je Maribor kljub dejstvu, da v Sloveniji nimamo pokrajin, vseeno center ene od regij in hkrati drugo največje in s tem za ostale občine precej vplivno mesto. Z njimi je treba sodelovati na tak način, da bodo imeli skupne in jasne cilje tako v odnosu do države kot pri črpanju evropskega denarja, je dodal.

Po njegovih besedah je bil sestanek s kolegi župani konstruktiven, zadali pa so si tudi domačo nalogo, in sicer da vsakdo od njih posreduje cilje in naloge, ki se tičejo pogovorov z državo. Tako bodo lahko skupaj nastopili pri uresničevanju projektov, predvsem infrastrukturnih, ki imajo velik vpliv tako na gospodarstvo kot na turizem.

“Strinjali smo se tudi, da bi potrebovali skupno blagovno znamko na področju turizma, ki bi jo skupaj tržili tudi na mednarodnem trgu. Manjše občine namreč nimajo niti ljudi, kaj šele denarja, da bi za to poskrbele same. Razmišljamo v smeri oblikovanja nekakšne skupne agencije, ki bi služila vsem in štajersko regijo dvigovala tudi na mednarodni ravni,”
je dejal.

Pri tem ni imel v mislih zavoda za turizem, ki že obstaja, a le v soustanoviteljstvu nekaj občin, pač pa agencijo, ki bi delovala na pogodbeni osnovi, iz katere bi bilo jasno, kdo kaj prispeva in kaj za to dobi. Takšno agencijo bi lahko po njegovem financirala država, še bolje pa bi bilo, če bi pot do mehkih vsebin našli skozi črpanje evropskih sredstev.

Zadovoljni s sestankom so bili tudi drugi župani, ki so se množično odzvali vabilu. Kot je povedal župan Lenarta Janez Kramberger, so to tudi pričakovali, saj je Maribor vendarle prestolnica regije, kjer so vse najpomembnejše regionalne inštitucije.

“Mi si želimo sodelovanja in danes nam je bilo povedano, da bomo naredili konkretne korake naprej,” je dejal Kramberger, ki se zaveda, da je sodelovanje potrebno tako takrat, ko je to dobro za občino, kot tudi, ko je treba kaj prispevati.

Po besedah novega župana Svete Trojice Davida Klobase je tovrstno povezovanje pomembno za razvoj celotne regije, tudi njenih najmanjših občin, predvsem na področju turizma. Glede na vtise s prvega srečanja po njegovem kaže na to, da bo sodelovanje v prihodnje dobro.

Županja Kungote Tamara Šnofl pa je dodala, da je ključno povezovanje, ki se kaže kot nek novi trend v slovenski lokalni politiki, predvsem na severovzhodnem delu države. Le tako bodo bolj uspešno nastopili v odnosu do države in bodo nekatere stvari prej premaknili na bolje.

“Želim si, da bi to v naši občini dalo pozitivne učinke na področju komunalne infrastrukture, ko gre za večje projekte, absolutno pa se bomo še naprej trudili pri razvoju turizma, ki je prioriteta naše občine v prihodnosti,” je dodala Šnoflova.

Šentiljski župan Štefan Žvab je prepričan, da so danes postavili temelje sodelovanja in da bo regija v prihodnje zaživela formalno ali neformalno. “To bo dobro za vse nas. Si sami ne moremo privoščiti zaposlovanja dveh ali treh ljudi na tem področju, imamo pa produkte, ki potrebujejo večjo prepoznavnost,” je dodal Žvab.
Vir: STA

V tokratni oddaji Report smo gostili dolgoletnega umetniškega vodjo pihalnega orkestra, godbe veteranov, ljubiteljske glasbene šole pri KUD Pošta Maribor Ervinom Hartmanom, gostili smo še predsednika Društva popotnikov Dragana Potočnika, ki pravi, da združujejo in povezujejo ljudi, ki potujejo po svetu. Razvijajo lastno produkcijo potopisnih in izobraževalnih predavanj ter na ta način približujejo druge civilizacije in kulturo širši javnosti. Spoznali smo še dejavnost Turističnega društva Destrnik, Urška Kur, tenerka ŠUL ekipe pa nam je podrobno predstavila turnir šolske ultimate lige v metanju frizbija, ki se bo odvjal v soboto, 2.2.2019 v Univerzitetnem športnem centru Leona Štuklja v Mariboru.

Več v videu: 

Društvo Zgodba o klopeh in ljudeh v Mariboru od leta 2015 postavlja unikatne klopi, ki so popestrile že marsikateri, doslej morda skriti kotiček mesta. Tako želijo ponovno oživeti javni prostor in spodbuditi povezovanje ljudi. Doslej so postavili 13 klopi, letos načrtujejo še štiri.

Foto: Facebook Zgodba o klopeh in ljudeh

Foto: Facebook Zgodba o klopeh in ljudeh

“Prvo misel, še pred rojstvom ideje o postavljanju unikatnih klopi, je v meni spodbudil filozof Dejan Savič, predstavnik Greenpeace v Sloveniji, ko je kot predavatelj v hostlu Pekarna omenil bližnje blokovsko dvorišče, kjer so bila včasih igrala, peskovnik in predvsem klopi za druženje, sedaj pa že dolgo ni ničesar. Po opisu sem prepoznala, da je govoril o dvorišču mojega otroštva. V naslednjih dnevih sem z ljudmi začela podoben pogovor in presenetilo me je, kako je vsak pomislil, da govorim o nekem njegovem dvorišču, ki je v mestu prav tako propadlo in zamrlo,” je za STA o nastanku ideje za projekt povedala njegova idejna vodja Liljana Jarh.
“Potem se je kmalu zgodilo še dvoje: preblisk, zamisel sredi hodnika na bolnišničnem oddelku in naključje, da je bil prav takrat moj pacient industrijski oblikovalec Nejc Brezovšek, kmalu avtor prve presežno oblikovane klopi v projektu. Na idejo se je takoj odzval, enako ravnateljica Univerzitetne knjižnice Maribor Zdenka Petermanec. S prekrasno klopjo, ki je hkrati menjalnica knjig, se je Zgodba o klopeh in ljudeh začela,” je še pojasnila.

Foto: Facebook Zgodba o klopeh in ljudeh

Foto: Facebook Zgodba o klopeh in ljudeh

Klopi oblikujejo kiparji, slikarji, arhitekti ali industrijski oblikovalci, ki tako presežejo svoj osnovni namen in postanejo mesta z vsebino oziroma sporočilnostjo ter ponujajo vpogled v zgodovino lokacije na kateri stojijo. Unikatne klopi povezovanja stojijo pred osnovno šolo, študentskimi domovi, gledališčem in protestantsko cerkvijo. Pri projektu sodelujejo tudi znana imena iz sveta umetnosti, kot sta na primer kiparka Metka Kavčič, ki je oblikovala klop pri Sodnem stolpu ob Dravi, in slikar Vojko Pogačar, ki se podpisuje pod klopjo pred časopisno hišo Večer na Trgu Leona Štuklja.
Pred postavitvijo klopi se posvetujejo z zavodom za varstvo kulturne dediščine in avtorjem, ki je na določeni lokaciji že delal. Takšen je primer lutkovnega gledališča, katerega arhitekt Jurij Kobe je zasnovo klopi kiparja Primoža Puglja podprl in določil natančno lokacijo za postavitev.
Po besedah vodje projekta so ljudje Zgodbo o klopeh sprejeli izjemno pozitivno, saj jo velikokrat sprašujejo kdaj in kje bodo postavili naslednjo klop. Zaradi velikega zanimanja je iz ogledov unikatnih klopi nastala celo tematska pot.
Letos imajo v načrtu štiri nove klopi. “Avtorji vseh so znani, lokacije izbrane, idejne zasnove narejene, poteka faza pridobivanja sredstev, od katere je brez dvoma veliko odvisno. Poteka tudi proces medkrajevnega sodelovanja, ustvarjamo še eno lepo ‘zgodbo v skupni zgodbi’ na prekrasni lokaciji,” je na koncu še dodala Liljana Rajh.

Vir: STA

V tokratnem Reportu smo gostili Tomaža Pivca, osebnega trenerja in Saro Kaučič, vodjo projekta Zeleno jezero. Prav tako pa smo v goste povabili Andreja Reberniška, direktorja KGZS Zavoda Ptuj in Slavka Podbrežnika Dobnika, ki sta priredila dogodek VENI VIDI VINO MLADO. Spremljali pa smo tudi plesno produkcijo Plesne šole Samba.

Več v videu:

Maribor je v pričakovanju karavane svetovnega pokala alpskih smučark, ki se bodo na Mariborskem Pohorju merile 1. in 2. februarja na veleslalomu in slalomu za 55. Zlato lisico. Zeleno luč bo prižgal snežni kontrolor Mednarodne smučarske zveze (FIS) Markus Maier, ki bo progo pregledal 23. januarja dopoldne.Organizatorji pa v teh dneh upajo na le še eno mrzlo noč.

priprave, 55. zlata lisica (3)

Smuka na snežnem stadionu, kjer bo čez dva tedna 55. Zlata lisica, je odlična. Vseeno pa to še ne pomeni, da lahko organizatorji povsem mirno pričakujejo snežno kontrolo, ki jo bo 23. januarja dopoldne kontrolor FIS Markusa Maierja, sicer tudi direktor ženskega svetovnega pokala za tehnične discipline.
“Ponekod potrebujemo še nekaj snega. V zgornjem delu je po veleslalomu že 95 odstotkov potrebnega snega, v spodnjem delu pa ga potrebujemo še okrog A droga, kjer je start slaloma. Dovolj bo ena mrzla noč, saj smo v delih, ki jih moramo še zasnežiti, dodali snežne topove. Samo da ne bo močnejše odjuge, sicer pa je vremenska napoved dokaj ugodna, mraz je napovedan konec tedna, tako da bomo imeli do snežne kontrole še dovolj časa za pripravo dovolj debele in široke snežne podlage. Pomembna pa bo, seveda, tudi vremenska napoved po snežni kontroli,” je povedal vodja tekmovanja Mitja Dragšič.

K temu pa dodal, da je zaenkrat proga v dolino odprta za rekreativno smučanje. Še vedno je v igri tudi prihod na trening na snežni stadion slovenske reprezentance, tako ženske kot moške. Organizatorji zato natančno spremljajo vremensko napoved in se bodo odločali glede na njo.

Župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič je danes gostil poslanke in poslance Državnega zbora, ki prihajajo s tega območja, gre za tako imenovani Klub 7. Govorili so o možnostih sodelovanja za dosego skupnih ciljev v prid regiji. Med drugim si bodo skupaj prizadevali za ustavitev izčrpavanja Dravskih elektrarnah Maribor in ukinitev vinjet na hitri cesti skozi Maribor.

Poslanci, ki so se udeležili današnjega delovnega srečanja: Lidija Divjak Mirnik, Jurij Lep, Dejan Kaloh, Bojana Muršič, Branislav Rajić, Andrej Rajh, Franc Trček in Gregor Židan.

Moramo najti pot do denarja, ki se izteka iz Drave v druge dele Slovenije, vsaj v delu, tudi nazaj v regijo,” je dejal mariborski župan Arsenovič. Med drugim so se s poslanci iz te regije dogovorili za redna delovna srečanja, tako da bodo tvorno sodelovali v času celotnega mandata.

Med drugim so govorili tudi o zdaj že slavnem Zakonu o Pohorju, čeprav o konkretnih rešitvah in časovnici, kdaj bi zakon lahko uvidel “luč dneva”, ni bilo govora.

Poslanka LMŠ Lidija Divjak Mirnik, ki bo med drugim predsedovala tako imenovanemu Klubu 7, klub poslancev iz regije, je dejala, da se bodo zavzemali, da bo Zakon spisan in sprejet.

Preprečiti iztekanje denarja iz regije

Zavezali so se, da si bodo prizadevali za ponovno vzpostavitev nadzornega odbora DEM s ciljem, da del dobička ostane v regiji. Obenem pa pozivajo Slovenski državni holding (SDH) in vlado, da se sedež Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) preseli nazaj v Maribor, saj da ne pristajajo v izčrpavanje regije. Več o tem pa Franc Trček, poslanec Levice.

Ponovno v boj proti vinjetnemu sistemu na hitri cesti H2

Čeprav so se prejšnji poskusi izkazali za neuspešne, bodo tudi tokrat poskušali prepričati Dars v ukinitev vinjet za osebna vozila na hitri cesti skozi Maribor. Po besedah poslanca SMC Branislava Rajića imajo zdaj dodaten argument zaprtje Ljubljanske ceste, kjer se gradi podvoz pod železnico.

 

Na Mariborskem Pohorju so to nedeljo razveselili smučarje z odprtjem Čopove proge, po kateri lahko smučate v dolino. Do snežnega stadiona se tako lahko prismučate po dveh progah.

FOTO: Visit Pohorje

FOTO: Visit Pohorje

Prvič letos so odprli Čopovo progo, na kateri so v minulih dneh izdelali dovolj snega, da so jo lahko pripravili za varno smuko. Do doline je mogoče smučati po dveh progah, saj je še naprej odprt tudi Snežni stadion.

Posebna akcija nočnega smučanja

Od torka, 15. januarja naprej, bo obratovala še sedežnica Radvanje. Na Marpromu pa so pripravili tudi posebno akcijo cenejše vstopnice za nočno smuko. Po novem boste v soju reflektorjev lahko smučali tudi ob torkih in sredah. Po tem, ko se je nočna smuka že ustalila med četrtkom in soboto od 18. do 21. ure, boste v tem časovnem okvirju lahko smučali še v torek in sredo, a takrat izključno na Snežnem stadionu.

Z odprtjem sedežnice Radvanje se bo število delujočih naprav na Mariborskem Pohorju in Arehu povečalo na trinajst.