Aktualne oddaje

    VIDEO (INTERVJU)...

    V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]

    The post VIDEO (INTERVJU) Rajko Ferk, dupleški slikar, o izzivih pri njegovi zadnji likovni koloniji Duplek Art appeared first on Lokalec.si.

    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    V svetu odraslih...

    Tokrat je v oddaji V svetu odraslih voditelj Matic Lesjak gostil Bojana Glaserja in Anjo Godec, vaditelja plesnih skupin AFS Študent. Govorili pa so o mladih, plesu, petju in ohranjanju kulturne dediščine. Akademska folklorna skupina Študent pripravlja svojo 62. celovečerno predstavo z naslovom Sobitje – dva sva eno. V oddaji V svetu odraslih so govorili […]

    The post V svetu odraslih: Mladi, ples, petje in ohranjanje kulturne dediščine appeared first on Lokalec.si.

Na Mariborskem Pohorju se v prvem delu letošnje poletne sezone lahko pohvalijo z dobrim obiskom. V primerjavi z letom prej se je občutno povečalo predvsem število kolesarjev v Bike parku, naraslo je tudi skupno število potnikov na krožno-kabinski žičnici. Junija je ta prvič, odkar z njo upravlja Marprom, v poletnem času poslovala pozitivno.

 pohorje šcKot so sporočili iz Marproma, so namreč junija prihodki od prodaje vozovnic za Pohorsko vzpenjačo v poletnem času presegli stroške obratovanja žičnice. To je dobra novica tudi za mariborsko občino, ki tako za opravljanje javne službe prevoza s krožno kabinsko žičnico za junij, ko je prepeljala skoraj 25.600 potnikov, ne bo s subvencijo pokrivala stroškov.

Sicer pa so od začetka aprila z gondolo prepeljali že okoli 62.000 potnikov, medtem ko se je lani v tem času z njo peljalo nekaj več kot 53.000 ljudi. Letošnja rast je tudi posledica zelo dobrega obiska Bike parka, ki je tokrat odprl vrata že 8. marca.

Doslej so v tej sezoni prodali okoli 5600 različnih vozovnic, vključno s tistimi za evropski in svetovni pokal v gorskem kolesarstvu, lani v tem času pa nekaj več kot 3000. Ob tem v kolesarskem parku, kjer so letos uredili nekaj novih odsekov prog, tudi v nadaljevanju poletne sezone in v jesenskem času pričakujejo pozitivne rezultate.

Kot ob tem poudarjajo v Marpromu, rezultati dokazujejo, da je bila odločitev za vlaganje v razvoj kolesarske infrastrukture na Mariborskem Pohorju pravilna. Gorsko kolesarstvo je namreč eden od športov, za katere v svetu zanimanje najbolj raste, zato tudi pri njih predstavlja zelo pomemben segment poletne ponudbe.

“Naš cilj je, da kolesarjem ponudimo čim več urejenih prog, ne samo znotraj Bike parka, temveč tudi ostalih legalnih kolesarskih poti med Bellevuejem in Arehom, ki bodo namenjene rekreativnim vožnjam tako navzgor kot navzdol,” še dodajajo v mariborskem javnem podjetju, ki pozimi na Pohorju skrbi tudi za obratovanje žičniških naprav.
Vir: STA

Danes so pred Hišo stare trte na Lentu slovesno postavili klopotec, ki simbolizira pričetek jeseni in naznanja septembrski 19. Festival Stare trte. Najstarejša vinska “gospa” je sicer v dobri kondiciji in je pričakovati dobro letino ter čudovito trgatev, ki bo 22. septembra.

Najstarejša trta, ki raste na mariborskem Lentu, bo letos bogato rodila in je v dobri kondiciji, je dejal mestni viničar Stane Kocutar. Da bo letošnja trgatev še posebej obilna, sploh, če bodo vremenski pogoji temu naklonjeni, je še dodal.

S postavitvijo klopota turistom pa tudi domačinom približamo slovensko kulturno dediščino,” je dejala pomočnica direktorice Zavoda za turizem Maribor – Pohorje, Vesna Horvat.

Da ima klopotec precej pestro zgodovino je bilo slišati, kot tudi to zanimivost, da je sam klopotec sestavljen iz 40 različnih delov in 6 vrst lesa. Različne vrste lesa pa se uporabljajo zaradi zvena tako imenovanih “maclekov”, ki tolčejo po deski. Ambasaadorka Stare trte in mariborska vinska kraljica Ana Protner prav tako zagovarja pomembno simboliko klopotca.

Klopotec najbolj razširjen na Štajerskem

V Sloveniji je klopotec najbolj razširjen v Prlekiji, Slovenskih goricah in Halozah. Klopotec se prvič omenja konec 17. sol. in začetku 18. stoletja. Sprva naj bi jih postavljali na poljih, kasneje pa pretežno v vinogradih. Leta 1797 je tudi Leopold Volkmer v njegovi slovenski pesmi Tolažba enega vincerla omenil klopotec. So pa klopoti različno izdelani. V Slovenskih goricah imajo klopotci dva para kril, na Goričkem tri, na Avstrijskem Štajerskem pa štiri pare kril. Klopotec na Lentu je torej tipični slovenskogoriški klopotec z dvema kriloma.

Podelili listine o kakovosti vin za letnik 2018

Na prireditvi je direktor Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor Stane Klemenčič podelil listine o kakovosti vin za letnik 2018, ki je sicer označen z oceno prav dobro. “Gre za tradicionalno ocenjevanje vin, kjer se vina ne potegujejo za odličja, ampak za strokovno oceno, ki vinogradnikom in vinarjem poda pomembno sporočilo in usmeritev dela za naprej,” tako Klemenčič.


Na prireditvi so nastopili skupina Il Divji in Mala pihalna godba Neuvvirtovi Štajerci. Od 12. septembra naprej bo v Hiši stare trte na voljo tudi ogled razstave o klopotcu. Več utrinkov današnjega postavljanja klopotca pa v fotogaleriji.

 

Jutri bodo, tako kot tradicija veleva, pred Hišo Stare trte na Lentu postavili klopotec. Prireditev, ki jo organizira Zavod za turizem Maribor – Pohorje v sodelovanju s Kmetijsko gozdarskim zavodom Maribor, predstavlja uvod v jesenske turistične vinsko-kulinarične in kulturno-zabavne dogodke v Mariboru in širši destinaciji. Med 13. in 22. septembrom 2019. prihaja 19. Festival Stare trte

Obiskovalce prireditve bodo najprej pozdravile stojnice s ponudbo vinarjev in kmečkih žena Jakobskega Dola, ob 11. uri pa bodo malečniški brači pričeli s postavljanjem klopotca.

Na dogodku bosta zbrane med drugimi nagovorili podžupanja Alenka Iskra in Vesna Horvat, pomočnica direktorice Zavoda za turizem Maribor – Pohorje, ki prireja prireditve v čast najstarejši trti na svetu. Klopotec tako naznanja bližajočo se trgatev, ki je eno od ključnih dejanj v vinogradništvu, nagrada za skrbno in trdo delo skozi leto, pravi Horvatova.

S postavitvijo klopotca približamo slovensko kulturno dediščino tudi turistom, ki naše mesto še posebej v poletnem in zgodnje jesenskem času obiščejo v res velikem številu in iz najrazličnejših koncev sveta. Tukaj spoznavajo bogato kulturno dediščino iz področja vinogradništva in se tako pogosto tudi prvič srečajo s klopotcem,” zaključuje Vesna Horvat.

postavitev klopotca (4)

Direktor Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor dr. Stane Klemenčič bo jutri na prireditvi podelil listine o kakovosti vin za letnik 2018. Vinski letnik 2018 je označen z oceno “prav dobro”.

Vinski letnik je tradicionalno ocenjevanje vin, kjer se vina ne potegujejo za odličja, ampak za strokovno oceno, ki da vinogradnikom in vinarjem pomembno sporočilo in usmeritev dela za naprej. Vina so prijetnega videza – sijočih, sortno značilnih barv. V vonju oz. cvetici so prepoznavno dišavna in sortna, v okusu so vina sveža, iskriva, primerno polna, predvsem pa prijetno pitna,” tako Klemenčič.

V programu bodo nastopili še vokalna skupina Il divji, Mala pihalna godba Neuvirtovi Štajerci in mariborska vinska kraljica Ana Protner. Ob postavitvi klopotca bo v Hiši Stare trte ponovno na ogled razstava o klopotcu, in sicer 12. septembra 2019. Postavljanje klopotca pred Hišo Stare trte prispeva k ohranjanju tradicije v mestu in hkrati napoveduje 19. Festival Stare trte, vinski, kulinarični in kulturni poklon najstarejši trti na svetu, ki bo letos med 13. in 22. septembrom 2019.

V Dvorjanah se je na reki Dravi odvilo 36. tekmovanje gasilskih reševalnih čolnov ali kot pravijo domačini 36 tekmovanje Dupleške mornarice.36. mornarica (1)
Med številnimi ekipami gasilcev in gasilk so bile poleg slovenskih ekip tudi tuje, s Hrvaške in Avstrije. Ekipe so tekmovale tako v hitrosti kot tudi v metanju reševalnega obroča in zavezovanju vrvi. Odlično obiskano prireditev pa je popestrilo še tekmovanje z rancami. V Dvorjanah so zvečer pripravili še gasilsko veselico, danes sledi še gasilska roštiljada.

 

V Selnici ob Dravi so minuli vikend obujali tradicijo. Po kmečkem žetvenem zajtrku so se namreč člani tamkajšnjega turističnega društva odpravili na majhno njivo, kjer so ročno poželi pšenico in nato snope z lojtrnim voz odpeljali na dvorišče domačega vinarja, kjer so ročno, na star način opravili vsa dela – od mlatve do zrna.

Društvo za preživljanje prostega časa Labirint je minulo soboto v Mariboru znova odprlo največji tematski park v Sloveniji. Kot je povedala vodja projekta Nataša Drozg, gre za doživljajski park v koruznem polju, ki ponuja možnost za kakovostno preživljanje prostega časa vsem generacijam, družinam in vsem, ki želijo svoj prosti čas preživeti drugače.

koruzni labirint maribor“Naše vodilo še zmeraj ostaja dan brez tablice in telefona, ki so ga lani z velikim navdušenjem pozdravili obiskovalci iz vse Slovenije,” pravi Drozgova in dodaja, da so načrt letošnjega labirinta, ki je bolj zahteven od lanskega, oblikovali študentje mariborske fakultete za arhitekturo pod mentorstvom Roka Kamnika.

Letos jim je sicer nekoliko zagodlo mrzlo pomladansko vreme, ki je upočasnilo rast koruze, zaradi česar labirint odpirajo nekoliko pozneje. A hkrati jim je narava dala čas, ki so ga izkoristili in pripravili številne novosti. Park na 40.000 kvadratnih metrih nudi 20 interaktivnih orientacijskih točk, med njimi 17 novih in tri, ki so bile lani najbolj priljubljene.

Drozgova pojasnjuje, da ideja o koruznem labirintu, ki stoji na polju ob Streliški ulici, ni nova, saj ti že dolga leta obstajajo v ZDA in Nemčiji, manjši pa so bili tudi že v Sloveniji. Mariborski organizatorji so si želeli ponuditi več kot le izgubljanje po koruznem polju.

“Dandanes tekmovati s tablico ali pametnim telefonom ni lahka naloga. Ampak lanska prva izvedba nam je potrdila, da je prav, kar počnemo in nam dala dodaten zagon, da pomagamo, da se letos izgubi in spet najde še večje število ljudi,” je še dodala vodja parka.
Vir: STA

Promet na cestah je pričakovano za počitniško soboto zgoščen, daljše čakalne dobe so za izstop iz države pred večino mejnih prehodov. Na avtocesti med Podlehnikom in mejnim prehodom Gruškovje proti Hrvaški zastoj trenutno meri približno tri kilometre in pol, nekaj krajši pa je pred predorom Karavanke proti Avstriji.Po podatkih prometnoinformacijskega centra za državne ceste vozniki na mejnih prehodih Gruškovje, Dragonja in Sečovlje na izstop iz države čakajo do dve uri, na mejnih prehodih Starod in Dobovec pa pol ure.

Na vstop v državo vozniki na mejnem prehodu Gruškovje čakajo več kot dve uri, na mejnih prehodih Sečovlje in Starod pa do pol ure.

Prometnoinformacijski center poroča še o zapori ceste Ljutomer-Savci-Ptuj pri Svetem Tomažu. Tam se je namreč zgodila prometna nesreča.

Vozniki lahko več gneče na cestah pričakujejo ves konec tedna. V delu Nemčije, Nizozemske in Švice se namreč začenjajo počitnice. Več prometa bo na cestah proti slovenski in hrvaški obali in nazaj, pričakovati je mogoče tudi gnečo na počivališčih in parkiriščih.
Vir: STA

Promet na cestah je pričakovano za počitniško soboto zgoščen, daljše čakalne dobe so za izstop iz države pred večino mejnih prehodov. Na avtocesti med Podlehnikom in mejnim prehodom Gruškovje proti Hrvaški zastoj trenutno meri približno tri kilometre in pol, nekaj krajši pa je pred predorom Karavanke proti Avstriji.Po podatkih prometnoinformacijskega centra za državne ceste vozniki na mejnih prehodih Gruškovje, Dragonja in Sečovlje na izstop iz države čakajo do dve uri, na mejnih prehodih Starod in Dobovec pa pol ure.

Na vstop v državo vozniki na mejnem prehodu Gruškovje čakajo več kot dve uri, na mejnih prehodih Sečovlje in Starod pa do pol ure.

Prometnoinformacijski center poroča še o zapori ceste Ljutomer-Savci-Ptuj pri Svetem Tomažu. Tam se je namreč zgodila prometna nesreča.

Vozniki lahko več gneče na cestah pričakujejo ves konec tedna. V delu Nemčije, Nizozemske in Švice se namreč začenjajo počitnice. Več prometa bo na cestah proti slovenski in hrvaški obali in nazaj, pričakovati je mogoče tudi gnečo na počivališčih in parkiriščih.
Vir: STA

Nov zemljevid vzhodnega Pohorja in kartonček Pohorska kulinarična transverzala sta nastala na pobudo Turističnega društva gostincev Pohorja in v sodelovanju štirih občin (Hoče-Slivnica, Slovenska Bistrica, Ruše, Maribor) in Zavoda za turizem Maribor – Pohorje. Z zemljevidom se bodo pohodniki in kolesarji lažje orientirali in s tem spoznali lepote tega dela Pohorja, s kartončkom pohorske kulinarične transverzale pa degustirali pristno pohorsko kulinariko v kočah in hotelih.

Predstavniki sodelujočih občin in direktorica Zavoda za turizem Maribor-Pohorje

Predstavniki sodelujočih občin in direktorica Zavoda za turizem Maribor-Pohorje

Turistično društvo gostincev Pohorja je že lansko leto izdalo žepno izdajo zemljevida, ki je v nekaj mesecih pošla. To je dokaz, da je takšen zemljevid nujno potreben, je prepričan Milan Klančnik, predsednik Turističnega društva gostincev Pohorja: “Naše društvo si je torej tudi za letos zadalo nalogo izdaje razširjenega zemljevida s planinskimi in kolesarskimi potmi, na katerem bi bile označene tudi narave in kulturne znamenitosti vhodnega dela Pohorja, vzporedno s to karto pa, da oživimo kulinarično transverzalo. Z zemljevidom se bodo pohodniki in kolesarji lažje orientirali in s tem spoznali lepote tega dela Pohorja. Na karti so tudi fotografije nastanitvenih obratov s kontakti in fotografije nekaterih naravnih znamenitosti vzhodnega Pohorja. S kartončkom pohorske kulinarične transverzale bodo obiskovalci degustirali domače specialitete v določenih kočah in hotelih in si z zadnjim žigom v kartončku zaslužili gratis sladico pri gostincu, kjer bodo dobili zadnji žig.”
Zemljevid in kartonček so financirale štiri občine –- Hoče-Slivnica, Slovenska Bistrica, Ruše in Maribor. Čeprav gre za majhen skupni projekt, je ta kljub temu pomemben, meni Alenka Iskra, podžupanja MOM, saj predstavlja enega prvih korakov k tesnejšemu povezovanju Mestne občine Maribor z ostalimi pohorskimi občinami na področju turizma: “Mestna občina Maribor se zaveda izjemnega, a v veliki meri neizkoriščenega, naravnega in turističnega potenciala, ki ga ima Pohorje, predvsem pa pomena povezovanja občin v skupnih aktivnostih za boljšo turistično ponudbo. Mestna občina Maribor je zato z veseljem pristopila k pobudi Društva gostincev Pohorja, da se uredijo in posodobijo tiskovine za Kulinarično transverzalo iz leta 2015 ter zemljevid Kolesarske in pohodne poti vzhodnega Pohorja. Izgradnja skupne vizije ter močne blagovne znamke Pohorja, v povezavi z reko Dravo, lahko v prihodnosti močno vpliva na razvojni preboj celotne turistične destinacije. Mestna občina Maribor si bo zato prizadevala tudi za sprejem Zakona o Pohorju ter bo svoje napore vložila v aktivno povezovanje in sodelovanje vseh občin in deležnikov, ki delujejo na Pohorju in ob reki Dravi.”

Promocija zloženke v rokah Zavoda za turizem Maribor – Pohorje
Zavod za turizem Maribor – Pohorje je v projektu sodeloval pri zasnovi vizualne podobe, s strokovnim svetovanjem, poskrbeli pa bodo tudi za distribucijo in promocijo zloženke in zemljevida. Doris Urbančič Windisch, direktorica Zavoda za turizem Maribor – Pohorje: “Kartončke in zemljevide bomo razdelili turističnemu gospodarstvu v Mariboru ter vsem trem občinam. Sicer pa sta namenjena tako lokalnemu prebivalstvu kot tudi domačim in tujim gostom, saj so tiskovine pripravljene tudi v angleškem jeziku. Gostje jih bodo lahko našli na vseh turističnih točkah v vseh občinah, na spodnji in zgornji postaji Pohorske vzpenjače, v večini namestitvenih kapacitet ter v vseh vključenih kočah, ki sodelujejo in so del kulinarične Pohorske ponudbe. Ključnega pomena bo redno spremljanje obiska vseh gostincev Kulinarične transverzale, rezultati bodo tisti, ki nam bodo pomagali do nadgradnje priprave v naslednjem letu. Veseli me, da projekt povezovanja pozdravlja tudi Slovenska turistična organizacija.”

Zloženka

Zloženka

“Hvala vsem vključenim, da smo projekt zemljevidov in pohorske kulinarične transverzale pripeljali od začetka do konca. Za štiri občine, ki mejimo na Pohorje, je to pomembna pridobitev in velik pokazatelj, da si želimo skupnih akcij v povezavi z našim hribom. Občina Hoče – Slivnica, v kateri ima sedež tudi Turistično društvo gostincev Pohorja, je in vedno bo z veseljem podprla lepe zgodbe sodelovanja in razvoja. Želimo si, da s projektom nakazujemo skupno pot, po kateri bomo v povezavi s Pohorjem hodili v naslednjih letih,” dodaja v imenu župana občine Hoče Slivnica dr. Marka Soršaka, dr. Martina Rauter, svetnica in predsednica
Odbora za gospodarske dejavnosti in turizem, Občina Hoče – Slivnica.

Občina Ruše si prav tako prizadeva za povezovanje sosednjih občin na področju turizma in širjenje prepoznavnosti tudi manj znanih turističnih in športnih ponudb. Dušan Lahe, direktor občinske uprave, Občina Ruše: “Pohorje ponuja, poleg neokrnjene narave, številne možnosti športnih in rekreativnih
aktivnosti ter bogato kulinarično ponudbo. Vse to boste lahko spoznavali skozi osvežene zemljevide pohodniške poti, kolesarskih stez, gostinskih in namestitvenih ponudb ter seveda na območju naše občine lahko obiščete poseben Disc Golf park Areh – Ruše.”

Jana Jeglič, iz Razvojno informacijskega centra Slovenska Bistrica, je poudarila, da največjo priložnost v razvoju turizma vidijo v povezovanju razdrobljene turistične ponudbe in oblikovanju novih, zanimivih, inovativnih in kakovostnih produktov na področju vinogradništva, gastronomije, programov za najmlajše, športnega in kulturnega turizma ter prireditev: “Zavedamo se, da je za uspeh v turizmu povezovanje vsekakor ena najpomembnejših aktivnosti. Nov zemljevid in zgibanka pa sta lahko pomemben in odličen začetek nadaljnjega sodelovanja in nadgradnja dosedanjih prizadevanj in projektnih aktivnosti.”

Zemljevid vzhodnega Pohorja in zloženko Pohorska kulinarična transverzala najdete na tej povezavi: https://maribor-pohorje.si/priporocamo/novo—zemljevid-pohorja-in-pohorskakulinaricna-transverzala-.aspx

Z večernim ognjemetom se danes poslavlja 27. edicija Festivala Lent v Mariboru, ki je z izpraznjeno promenado ob Dravi precej vznemirila javnost. Prvi mož festivala, direktor Narodnega doma Maribor Vladimir Rukavina je kljub temu zadovoljen z obiskom in ocenjuje, da je festival na pravi poti.

Ognjemet LentLetos uvedene spremembe so v javnosti naletele na mešane občutke, Rukavina pa upa, da bodo s temi izkušnjami lažje razpravljali o prihodnjem razvoju festivala. “Mislim, da se bomo zdaj lažje pogovarjali z mestnimi oblastmi in da bomo skupaj prišli do rešitev,” je povedal za STA.

Obiskovalci so poleg običajne kulinarične ponudbe na Lentu, ki je prejšnja leta zakrivala pogled na reko, letos pogrešali tudi ulično gledališče, ki je veljalo za eno od osnovnih prvin festivala. Prav tako letos za razliko od lani ni bilo glavnega prizorišča na Dravi, ampak je bilo to na Trgu Leona Štuklja višje v mestu. Tam je bil med najbolj množično obiskanih dogodkov uvodni koncert zasedbe Dubioza Kolektiv, nekoliko manj ljudi je pritegnil sodobni balet.

Med domačini zelo priljubljeno je dogajanje v Mestnem parku, ki je letos prav tako doživelo spremembe. Zaradi zahtev naravovarstvenikov je bil program Art kampa osredotočen na glavno promenado, a so se obiskovalci po besedah producentke Urške Košica na to hitro privadili.

Za razliko od promenade na Lentu, ki je zaradi odsotnosti prej običajnih šotorov s hrano in konstrukcije velikega odra delovala izpraznjeno, je bila promenada v parku zaradi zgostitve dejavnosti za otroke in družine na njej ves čas polna. “Mogoče zato zgleda še večja gneča kot prejšnja leta,” je Košica povedala za STA.

Festival Lent se je razvil iz mednarodnega folklornega festivala Folkart, ki je letos prinesel v Maribor pisano bero nesnovne kulturne dediščine iz Kitajske, Mehike, Guama, Ukrajine, Rusije, Irske in Makedonije.

Folkloristi se bodo mariborskemu občinstvu danes še zadnjič predstavili na Trgu Leona Štuklja in nato odštevali čas do ognjemeta opolnoči, ki tradicionalno naznani zaključek Festivala Lent. S to razliko, da je letos edini, medtem ko sta bila prejšnja leta na Festivalu Lent dva ognjemeta. Tudi to je po navedbah organizatorjev eden od varčevalnih ukrepov, ki so jih bili letos prisiljeni uvesti zaradi nižjega proračuna festivala.

Kljub temu se bo do septembra nadaljeval Art kamp v parku ob koncih tedna. Kakšen bo festival prihodnje leto, pa še ni znano. Novi župan Saša Arsenovič si želi sprememb, predvsem v smeri večje turistične privlačnosti festivala, a zaenkrat ni jasno, kako bi to v danih okoliščinah dosegli.
Vir: STA

V okviru Festivala Lent se danes v Mariboru začenja mednarodni folklorni festival Folkart, za katerim so tri desetletja praznovanja nesnovne kulturne svetovne dediščine. Letos gosti skupine iz Kitajske, Mehike, Guama, Ukrajine, Rusije, Irske in Makedonije.

 Festival Lent 2016

“Gre za zelo pestro nadaljevanje lanskega praznovanja tridesetletnice. Letos nam je uspelo prvič v zgodovini Folkarta privabiti Kitajsko, med drugim pa prihaja k nam tudi čisto posebna skupina iz Baškortostana izpod Urala,” je povedala producentka Folkarta Alenka Klemenčič.

Kitajsko folklorno izročilo bo v Mariboru predstavila skupina Plesne akademije iz Pekinga, ki velja za eno najprestižnejših tradicijskih kitajskih institucij, cenjenih tudi drugod po svetu.

Rusko avtonomno republiko Baškortostan bo zastopal Ansambel plesov in pesmi Ajtugan z Državne univerze v Ufi, ki bo predstavil divje tartarske in baškirske nomadske ritme izpod Urala.

Tradicije otoka Guam v Tihem oceanu bo prikazala folklorna plesna skupina Inetnon Gef Pa’go iz glavnega mesta Agana, prav tako pisano Mehiko pa letos zastopa številčna zasedba folklorne skupine Mehika iz Ciudad de Mexica.

Na Folkartu bodo letos nastopili še folkloristi iz Kijevske državne univerze, irska skupina Absolutely Legless iz Edinburgha ter Ansambel narodnih pesmi in plesov Koco Racin iz Skopja.

Slovenijo bo zastopala Akademska folklorna skupina Študent iz Maribora, ki je bila pobudnica Folkarta. Folklorni festival je začela prirejati leta 1989, kasneje pa so folklornim nastopom postopno dodajali še druge vsebine ter tako razvili Festival Lent.

Folkloristi se bodo danes po sprevodu po Lentu skupaj predstavili na odru na Trgu Leona Štuklja, zatem pa bodo imeli ločene nastope po mestu. Ponovno snidenje vseh bo v soboto, ko bodo prav tako na Trgu Leona Štuklja odplesali vsak svoj zadnji ples in odštevali čas do ognjemeta, s katerim se bo zaključil Festival Lent.
Vir: STA

Več kot 3 tisoč ljudi se je danes že navsezgodaj zjutraj odpravilo na Pohorje gledat sončni vzhod. Nekaj minut po 5. uri so na vrhu Pohorja z Vladom Kreslinom pričakali sončni vzhod s čudovitim razgledom na mesto. Nasmejani obrazi pohodnikov so bili pokazatelj tega, da je dogodek uspel in znova povezal Mariborčane in Mariborčank, pa tudi tiste, ki so prišli od daleč gledat najlepši sončni vzhod daleč naokoli. 

Današnji sončni vzhod se je izkazal za odličen začetek poletja. Dogodek “Po sončni vzhod na Pohorje” je letos potekal že tretje leto. V Društvu Top, ki organizira ta množični pohod na Pohorje, so tudi letos bili dobrodelni, izkupiček, ki so ga danes zbrali, pa bodo namenili Društvu UP-ornik.

kreslin3

Program se je z nastopom Kristalnega orkestra Zavoda Šola Luči pričel že ob 4.30 uri. Po umirjenih zvokih Kristalnega orkestra Zavoda Šola luči pa je ob 5. uri na oder stopil vrhunski slovenski glasbenik Vlado Kreslin in postregel z verjetno najbolj primerno pesmijo tistega trenutka, “Nekega jutra, ko se zdani.”

Pohorje Ultra Trail je edinstvena priložnost, da doživite tek po stezah neokrnjene narave Pohorja. Teče preko vinorodnih gričev, razglednih grebenov, po smučarskih strminah, mimo gostoljubnih koč, skozi strnjene gozdove, čez številne potočke, mimo samotnih jezer, po mehkih, z mahom obraslih stezicah barij in skozi divje soteske.

Doživi nepozabno tekaško izkušnjo in pri tem spoznaj značilne lokalne lepote, kot so vinogradi na Meranovem, Bolfenk, Bellevue, Mariborska koča, Areh, Trije Kralji, Črno jezero, Osankarica, Tiho jezero, pohorska barja, Klopni vrh, Koča Šumik, Smolnik, Bistriški vintgar, slap Šumik, soteska Lobnice, pragozd Šumik in še mnogo skritih kotičkov neokrnjene narave. Tekmovalci bodo imeli na voljo štiri trase; 85-kilometrsko, 53-kilometrsko, 35-kilometrsko in 17-kilometrsko. Več o trasah pa v video prispevku.

Sicer pa bo letošnji, že peti Pohorje Ultra Trail poskrbel za kar nekaj sprememb. Prva je vidna že pri imenu oziroma blagovni znamki, ki bo od letos naprej, drugačna.

Za novo celostno podobo je poskrbel Matej Dečko, ki je poskrbel tudi za vse promocijske materiale. Za naš portal je povedal, kaj je bilo njegovo vodilo pri spremembi blagovne znamke. “Zmeraj, ko delam, preverim kakšno je stanje v panogi. In pri trail tekih se vedno pojavljajo divje zveri, smreke, gore ali reke. In mene to ni najbolj navdušilo in sem si rekel, da moram zadevo narediti nekoliko drugače. Tako je logotip na koncu izpadel kot vsem znana planinska markacija, čeprav v osnovi to ni bil moj namen. Želel sem se namreč nekoliko distancirati, se umakniti od glavnine. Mislim, da mi je to tudi uspelo,” je zaključil Dečko.
Z novo podobo je prišlo tudi novo sodelovanje. Letos so se organizatorji Pohorje Ultra Traila namreč povezali s Športnim parkom Ruše.

K dogodku je aktivno pristopil tudi Zavod za turizem Maribor-Pohorje, saj v tem vidi dober turistični potencial. “Prireditve in dogodki v takšnih obsegih so tisti, ki v našo destinacijo privabijo veliko obiskovalcev in stem je povezanih tudi več nočitev. Pohorje Ultra Trail je namreč povezal vse to, kar na Pohorju imamo v teh sodelujočih občinah. Pomeni vse deležnike, tako turistične ponudnike in naravne znamenitosti Pohorja. Gre torej za nek produkt, ki je še v nastajanju in ga lahko uporabimo tudi za drugačne namene oziroma za pripravo turistično cenovno ovrednotenih paketov. Večina deležnikov se namreč že zelo dobro zaveda, da lahko na Pohorju zeleni turizem prinaša celo več kot zimski,” je dejala Karmen Razlag in Zavoda za turizem Maribor-Pohorje.

Društvo TOP bo v petek zgodaj zjutraj, ko prihaja najdaljši dan v letu, pripravilo že tretji ogled sončnega vzhoda iz Pohorja, ki ga večina Mariborčanov imenuje kar mestna dnevna soba. Za pristno izkušnjo bo treba precej zgodaj vstati, saj bo zbor že ob 4.30 zjutraj. Sončni vzhod se obeta ob 5.04, ki ga bo letos spremljal pester glasbeni program.

Foto: MP Produkcija (M. PIGAC)

Foto: MP Produkcija (M. PIGAC)

Zato so obiskovalci na prizorišče vabljeni še pred sončnim vzhodom. Program se bo z nastopom Kristalnega orkestra Zavoda Šola Luči pričel namreč že ob 4.30 uri. Po umirjenih zvokih Kristalnega orkestra Zavoda Šola luči pa bo ob 5. uri na oder stopil vrhunski slovenski glasbenik Vlado Kreslin in postregel, z verjetno najbolj primerno pesmijo tistega trenutka, “Nekega jutra, ko se zdani.” After party bo na Koči KOČA z duom Akustični Orgazem. Na platoju pri Zgornji postaji Vzpenjače bo do 7. ure odlična glasbena spremljava v izvedbi Radia Maribor. Program bosta povezovala Martina Rauter ter znan televizijski in radijski voditelj Boštjan Klun.
Zaradi zelo različnih tempov hoje priporočamo, da se ljudje na vrh Mariborskega Pohorje odpravijo v manjših skupinah in ob času, ki jim najbolj ustreza. Organizator ljudi poziva, da se primerno obujejo in oblečejo. Danit se začne proti 4. uri zjutraj, zato je prej dobro uporabiti lučko oziroma naglavno lučko.

Na vzpenjačo s popustom
Mariborska vzpenjača bo po promocijski ceni s 50 % popustom krožila od 4.15 do 7. ure. Popust velja vse do 12. ure na
dan 21. junij 2019.
Organizator si, glede na prejšnja leta in zanimanje, obeta precejšen obisk, zato vsem obiskovalcem svetuje, da se na prizorišče odpravijo pravočasno in več ljudi v enem avtomobilu. Parkirnina mesta bodo zagotovljena desno in levo pod Vzpenjačo in pod Hotelom Arena, a lahko pride do občasnih zastojev in zapolnitev določenih parkirišč.

Mariborski Akvarij – terarij ta mesec obeležuje 66 let delovanja, a njegovo trenutno stanje ni zavidanja vredno. Njegovi prostori v Mestnem parku že vrsto let kličejo po obnovi, rešitve pa še vedno ni na vidiku. Trenutna mestna oblast bi ga preselila na drugo lokacijo, bližje reki Dravi, a do uresničitve teh idej je še daleč.

akvarij-terarijAkvarij je odprl vrata junija 1953, kasneje pa so mu dodali še terarij. Danes se v njem nahaja več kot 120 vrst rib in 50 vrst plazilcev, dvoživk in insektov. Letno sprejme več kot 50.000 obiskovalcev.

Nahaja se v stavbi na robu Mestnega parka, kjer je bila nekoč kavarna. Že vrsto let se vrstijo opozorila o nujnosti selitve v primernejše prostore, a občina tega doslej še ni uspela uresničiti.

Tudi novo vodstvo občine na čelu z županom Sašo Arsenovičem se strinja, da je nujno ukrepanje. “Akvarij je res v slabem stanju. Nosilna konstrukcija akvarijev je dotrajana. Odločili smo se za kratkotrajno sanacijo, v roku do petih let pa bi radi našli novo lokacijo zanj. Želja je, da bi v tem objektu ponovno uredili kavarno, akvariju pa zagotovili prostorsko možnost, kjer se bo lahko dolgoročno razvijal,” je povedal podžupan Samo Peter Medved.

O konkretnih lokacijah še ne more govoriti. “Preverjamo lokacije ob reki Dravi, torej v okviru Dravske promenade. Lokacija še ni določena,” je dejal.

Krajevna skupnost Brestrnica-Gaj je predlagala selitev akvarija in terarija na območje nekdanjega motela Jezero v Brestrnici. A je zemljišče v lasti družbe Terme Maribor, zato bi ga bilo treba najprej odkupiti.

Župan se pogovarja s termami za menjavo zemljišč in objektov. V kolikor bo to realna možnost, je tudi to možno. Moje osebno mnenje pa je, da je lokacija v mestu bolj atraktivna. A če bi bile v Brestrnici neke širše vsebine, ki bi jih akvarij dopolnjeval, seveda ne bi bilo nič narobe,” je dejal Medved.

Z junijem letos je upravljanje Akvarij-terarija prevzelo lokalno komunalno podjetje Snaga, saj je podjetje Nipa, ki je prej upravljalo z njim, v likvidaciji. Trenutno je v njem zaposlenih šest oseb, od tega na blagajni dva invalida s polovičnim delovnim časom. “Razmere za delo niso optimalne zaradi vročine, vlage in zastarele opreme, vendar je kljub temu za živali najbolje poskrbljeno. So v polni kondiciji, njihova bivališča so urejena,” so poudarili na mariborski občini.
Vir: Lokalec.si

Občina Muta bo 25. junija na dan državnosti praznovala svoj 25. občinski praznik. Prireditve se začnejo z današnjim dnem. V sklopu občinskih praznikov bo potekala tudi otvoritev prenovljenih prostorov nekdanje graščine Kienhofen, ki je tudi sedež Občine Muta.

Na gradu Vurberk, kjer so nekoč živeli grofje Herbersteini, so pripravili že 12. srednjeveški dan. Prav Herbersteinom v spomin entuziastična skupina domačinov pripravlja srednjeveški dan, ki ponudi prikaz starih obrti, orodja, hrano iz srednjega veka.

Več v videu:

Kristjani 50. dan po veliki noči obeležujejo binkošti, s katerimi zaključujejo velikonočni čas. Turistično društvo Selnica ob Dravi je to nedeljo priredilo tradicionalni binkoštni pohod na Sv. Duh na Ostrem vrhu. Pohod je potekal po Šturmovi grabi, mimo Virtičevega mlina vse do Sv. Duha na Ostrem vrhu.

Vir: TD Selnica ob Dravi

Vir: TD Selnica ob Dravi

Pri Virtičevem mlinu so imeli postanek. Praznična binkoštna nedelja je na Sv. Duh na Ostrem vrhu pripeljala veliko obiskovalcev od daleč in blizu pa tudi iz sosednje Avstrije. Praznik se je tradicionalno pričel s sveto mašo za nemško govoreče goste.

Romarji, ki so prišli od daleč in blizu so se sprehodili mimo stojnic s suho robo, ˝kramarjev˝ in ponudbe gostinskih lokalov. Binkošti so praznični dan v cerkvenem koledarju. Na 50. dan po veliki noči, rimokatoličani praznujejo prihod svetega Duha, ki je simboliziran tudi z rdečo barvo v bogoslužju. Praznik binkoštov v krščanstvu pomeni zaključek obdobja velike noči in praznik svetega duha.

 

binkošti pohod2019 (4)Opaziti je bilo veliko pogumnežev, ki so se na vrh povzpeli tudi peš ali s kolesom. Željni pohodništva so se udeležili pohoda po Šturmovi grabi, mimo Virtičevega mlina, kjer so se okrepčali z dobrotami kmečkih žen. Obiskovalci so uživali v dobri hrani, pijači, glasbi in lepem sončnem vremenu.

V nedeljo, 9. junija, Turistično društvo Selnica ob Dravi vabi na tradicionalni binkoštni pohod na Sv. Duh na Ostrem vrhu. Začelo se bo med 7. in 10. uro v Šturmovi grabi pri mostu. 

DSC07941Pohod bo potekal po Šturmovi grabi, mimo Virtičevega mlina vse do Sv. Duha na Ostrem vrhu in bo trajal približno 2 uri. Pri Virtičevem mlinu bo postanek. Praznična binkoštna nedelja je na Sv. Duh na Ostrem vrhu pripeljala veliko obiskovalcev od daleč in blizu pa tudi iz sosednje Avstrije. Praznik se je tradicionalno pričel s sveto mašo za nemško govoreče goste.

Romarji, ki so prišli od daleč in blizu so se sprehodili mimo stojnic s suho robo, ˝kramarjev˝ in ponudbe gostinskih lokalov. Binkošti so praznični dan v cerkvenem koledarju. Na 50. dan po veliki noči, rimokatoličani praznujejo prihod svetega Duha, ki je simboliziran tudi z rdečo barvo v bogoslužju. Praznik binkoštov v krščanstvu pomeni zaključek obdobja velike noči in praznik svetega duha.

Opaziti je bilo veliko pogumnežev, ki so se na vrh povzpeli tudi peš ali s kolesom. Željni pohodništva so se udeležili pohoda po Šturmovi grabi, mimo Virtičevega mlina, kjer so se okrepčali z dobrotami kmečkih žen. Obiskovalci so uživali v dobri hrani, pijači, glasbi in lepem sončnem vremenu.

Ruše so mesto v objemu med Pohorjem in Dravo, mesto s ponosnimi ljudmi in skozi zgodovino naprednim razmišljanjem, tako so v zadnjih letih pričeli s vzpodbujanjem kolesarskega turizma na Pohorju in oživljanjem turizma na Dravi. Znano je, da je kolesarski turizem najbolj rastoč športni turizem na svetu, tako so se v Rušah pričele označevati kolesarske poti, izgradnja Dravske kolesarske poti, pump track v Športnem parku in pričetek izgradnje kolesarskega poligona. Turizem na Dravi s splavi se uspešno razvija v Mariboru, Podvelki, Muti in Dravogradu, in k tej uspešni zgodbi so se želele priključiti tudi Ruše. V tem trenutku pa so vse bolj glasni Rušani, ki govorijo o zamujenih turističnih priložnostih. 

Turistični splav
Zgodovina turističnega splava v Rušah sega še v mandat prejšnjega občinskega vodstva, ki se je povezalo s Turističnim društvom Maribor (TD Maribor) in tako želelo začeti neko skupno turistično zgodbo splavarjenja po reki Dravi. Tako so se dogovorili, da bo občina prispevala material za izgradnjo splava, TD Maribor pa bo prispevalo svoje znanje in dolgoletne izkušnje s splavarjenje, ter splav zgradilo. Tako je bilo s pogodbo dogovorjeno, da bo lastnik splava Občina Ruše, upravljavec pa TD Maribor. Splav je bil končan v mesecu juliju in pričele so se pridobivati registracijski dokumenti. Turistični splav je dobil svoj pristan v Rušah in vse je delovalo, da se bo v Rušah pričel izvajati turizem na Dravi. Ob prihodu županje Urške Repolusk pa so se stvari upočasnile. Županja za splavarje ni našla časa, splav pa je iz dneva v dan propadal in bil izpostavljen vandalizmu, zaradi prevelike količine mulja v pristanu pa je celo nasedel in se pričel sušiti. Na to so želeli iz TD Maribor opozoriti županjo že v preteklosti, a neuspešno, in tako so bili splavarji TD Maribor primorani splav odpeljati v varni prstan v Limbuško nabrežje. Upravitelj TD Maribor ima za splav dovoljenja in registracijo, zato je Občino Ruše po razgovoru, ki so ga le dočakali 17.4. 2019 pozval, da zaradi bližajoče se sezone, najkasneje do 31.5.2019 sprejme odlok o plovnosti v skladu z vsemi obstoječimi ponudniki dejavnosti na reki Dravi in v skladu z republiškim zakonom o plovbi na celinskih vodah. Ker se to ni zgodilo je TD Maribor samo izvedlo testno vožnjo od Ruš do Bresterniškega jezera, kjer so varno pristali in zavarovali plovilo. “Glede na to, da nam privez, ki je bil na prejšnji lokaciji ni ustrezal, glede varnosti plovila, vandalizma ali celo možnosti poškodb smo uspešno našli drugo, primernejšo lokacijo za splav. Splav je zdaj varno privezan v zavarovanem zalivu, kjer ni možnosti dostopa fizičnih oseb in mulja, ki onemogoča izhod plovila,” nam je povedal Zlatko Jesenik, predsednik TD Maribor in dodal: “Splav ima vse papirje in je zavarovan. Ima torej vse potrebno za plovbo, manjka samo še ključni papir, to je Splošni odlok o plovbi na Ruški občini. Ta odlok je potrebno skladno z republiškim zakonom sprejeti. Zdaj je pa na novi občinski strukturi, da to zadevo uredi.”

Ruški splav v zalivu pri "Teti Fridi" v Limbuškem nabrežju, vir: Facebook skupina Aktivni volivci Ruš 2018-2022

Ruški splav v zalivu pri “Teti Fridi” v Limbuškem nabrežju, vir: Facebook skupina Aktivni volivci Ruš 2018-2022

Splav lahko pluje, če bi občina sprejela odlok o enkratnem dogodku
Jesenik pove, da obstaja možnost enodnevne plovbe, četudi občina še ni sprejela Splošnega odloka o plovbi: “Res je, da sprejetje takšnega odloka vzame nekaj časa, vendar ima vsaka občina možnost, da sprejme odlok o enkratnem dogodku, kar počenjajo tudi nekatere druge občine, ki se prav tako ukvarjajo s turističnim splavarjenjem. Občina Ruše, namere o tem, zaenkrat še ni pokazala,”  in dodaja: “Mi smo večkrat želeli stopiti v stik z novo županjo, tudi s konkretnimi predlogi, vendar smo potrebovali, kar nekaj časa, da smo prišli do nje. Zdaj smo stik vzpostavili, vendar gredo pogovori v smer, da morda Občina Ruše ne bi bila več lastnica splava. Kljub vsemu pa želja Občine Ruše ostaja, da še naprej sodelujemo in da se v plovbo vključi tudi ruška občina oziroma ta del reke Drave. Tudi zaradi tega smo splav prestavili, da nekoliko pospešimo zadeve, saj je bil splav na privezu v Rušah večkrat tarča vandalizma, bali smo se tudi tega, da bi ga nekdo iz objestnosti odvezal in spustil po reki. Tako smo morali odreagirati. Zdaj smo ga postavili v zaliv pri Teti Fridi, kjer je splav na varnem,” . Tako v tem trenutku splav lahko pluje po delu Dravi, ki spada v Mariborsko občino v Rušah pa ne, saj še ni sprejet odlok.

Splavarjenje je uspešna turistična zgodba v Mariboru
Turistični splav v Mariboru  letno prepelje približno 6000 turistov. V sezoni tako splav naredi dobrih 100 voženj turistov, ki jim ob vožnji Turistično društvo Maribor ponudi še izvirno zgodovinsko izkušnjo splavarjenja. “To je še iz časov prireditve splavarskega krsta, ko smo turiste vozili zgolj v času Festivala Lent. Nato pa smo zadevo raztegnili čez celotno sezono, kjer turistom predstavimo splavarjenje in njegovo zgodovino. Potnikom ponudimo domačo hrano in program z živo glasbo. Gre torej res za neko posebno doživetje,” ponudbo opiše Zlatko Jesenik iz TD Maribor.
“Občutek je, da se občina Ruše ne želi s tem ukvarjati, saj ima lastnik splava z njim določene obveznosti. Zato obstaja tudi možnost, da splav odkupimo mi. Smo se pa na zadnjem sestanku z županjo kljub vsemu dogovorili za sodelovanje. Tako bo občina poskrbela za odlok o plovbi in uredila pristan ter možnost priveza,” na koncu še pove Jesenik.

Na Občini Ruše danes niso uspeli najti časa za intervju in odgovore, ki zanimajo občane Ruš
Občani Ruš se zadnji teden tudi javno sprašujejo, kako se je lahko zgodilo, da je Ruški splav izginil iz ruškega pomola, kje je, zakaj ne pluje, ali ima dovoljenja, itd. Na občino Ruše smo danes dopoldan posredovali prošnjo za intervju in pojasnila na ključna vprašanja, a do intervjuja ni prišlo. V prošnji smo zaprosili za izjavo županje ali direktorja občinske uprave ali enega od dveh podžupanov. Prav tako smo dali na razpolago kateri koli termin do 17.00 ure. Odgovor ki je sledil s strani občine je takšen: “Spoštovani, sporočam, da sta županja Urška Repolusk in direktor Dušan Lahe zasedena. Na vaša vprašanja vam bomo odgovorili naknadno.”

Matavškova jama
Kolesarski poligon v Matavškovi jami, ki ga je začelo graditi prejšnje občinsko vodstvo z županom Urošom Razpetom in vanj vložilo že 130.000 EUR, bi za dokončanje potreboval še dodatnih 50.000 EUR, da bi lahko začel normalno obratovati. Novo občinsko vodstvo oziroma županja Urška Repolusk pa s koalicijskimi svetniki tega denarja ni želela “odobriti”. Vložen amandma za teh 50.000 EUR, svetniške skupine ZA – Združena akcija, pri sprejemanju proračuna za leto 2019, namreč ni dobil zadostne podpore. Občina pa je namenila 20.000 EUR za predelavo kontejnerja, arheološke raziskave, info tabla in drugo. Tako se je namreč glasilo občinsko pojasnilo za teh 20.000 EUR.

Sredstva za Matavškovo jamo sta zagotovila  župana Uroš Razpet in Urška Repolusk, potrditev za porabo sredstev pa prejela na občinskem svetu
Občani Ruš se sprašujejo zakaj bo občina Ruše do konca leta 2019 vložila 83% sredstev a projekta ne bo dokončala in na ta način preprečila razvoj kolesarskega turizma v Matavškovi jami.  Tako je današnji pogled na kolesarski poligon v Matavškovi jami, žalosten.

Matavškova jama, vir: Facebook profil Aktivni volivci Ruš 2018-2022

Matavškova jama, vir: Facebook profil Aktivni volivci Ruš 2018-2022

Evropsko prvenstvo v Matavškovi jami bi v Ruše pripeljalo tudi 5000 ljudi
Odločitev občine je še toliko bolj zanimiva, saj bi ob dokončanju Matavškove jame, zanjo že imeli upravljalca. Gre za Tilena Franka, aktivnega BMX kolesarja, selektorja državne BMX reprezentance in predsednika Športno kolesarskega društva BSX Racing team Maribor, ki deluje na BMX progi v Mariboru. Ker je kolesarska proga v Mariboru nekoliko prekratka za organizacijo večjih mednarodnih tekmovanj, kot je recimo Evropsko prvenstvo v BMX kolesarstvu, je Frank ta potencial videl v Matavškovi jami v Rušah. “Takšnega objekta, ki bi ga lahko v Matavškovi jami dokončali s 50.000 evri ni nikjer v neposredni bližini. Prvi takšen objekt je v italijanski Veroni, ki je od nas oddaljena 500 kilometrov. Če bi v Ruše pripeljali Evropsko prvenstvo v BMX kolesarstvu to v številkah pomeni 1000 tekmovalcev in 4000 spremljevalcev, saj je večina tekmovalcev otrok, ki jih zraven trenerjev spremljajo tudi starši. Zraven tega, takšno tekmovanje “pripelje” tudi do 250 vozil za kampiranje, saj je narava tega športa takšna, da se veliko potuje po Evropi in se jih zato veliko odloči za avtodome. Od leta 2008 je BMX kolesarstvo tudi olimpijski šport, zato je priljubljeno tudi med gledalci. Evropsko prvenstvo si v povprečju ogleda 5000 ljudi. Gre torej za precejšen turistični potencial, saj tekmovanje traja od 3 do 4 dni, kar pomeni, da bo nastanitvene možnosti iskalo več tisoč ljudi,” o potencialu Matavškove jame pove Frank.
Tako bi Frank v Matavškovi jami, ki ima po zagotovilu bivšega župana Uroša Razpeta in direktorja občinske uprave, Dušana Laheta, gradbeno in vsa ostala dovoljenja za obratovanje, organiziral tečaje za vse starosti otrok, državna in lokalna tekmovanja ter progo dajal v najem drugim reprezentancam in ostalim kolesarskim klubom, ki bi prav tako potrebovali prenočišča. Njegova ideja je tudi, da bi organiziral koncerte in dobrodelne prireditve v sožitju s športom. Infrastruktura s parkirišči in možnostjo kampiranja ponuja tudi mesto ostalim turistom, ki se poslužujejo še ostalih športov. “Glavna prednost Matavškove jame pa je prav gotovo ta, da gre za varen, od mesta odmaknjen prostor, ki je ograjen z gozdom in tako nudi odlične pogoje za sproščanje v naravi,” zaključi Tilen Frank.
Kaže, da potencial v Matavškovi jami vidijo tudi nekateri občani, ki so se v skupini na družbenem omrežju dogovorili, da bodo, ob dovoljenju Občine Ruše, poligon na lastno pest uredili in pokosili.

Vir: Facebook skupina "Aktivni volivci Ruš 2018-2022"

Vir: Facebook skupina “Aktivni volivci Ruš 2018-2022”

Vir: Facebook skupina "Aktivni volivci Ruš 2018-2022"

Vir: Facebook skupina “Aktivni volivci Ruš 2018-2022”

Potem ko dolgoletna direktorica Višje strokovne šole za gostinstvo in turizem (VSGT) Maribor Helena Cvikl presenetljivo ni zbrala dovolj podpore za nov mandat, je začasno vodenje prevzela njena tekmica Tanja Angleitner Sagadin. Pred dnevi je bil objavljen že nov razpis za direktorja, na katerega se lahko vsi zainteresirani prijavijo do 14. junija.

dr. Tanja Angleitner Sagadin, v. d. direktorice VSGT. Vir: vsgt.si

dr. Tanja Angleitner Sagadin, v. d. direktorice VSGT. Vir: vsgt.si

Na razpisano delovno mesto se lahko prijavijo kandidati, ki imajo veljaven naziv predavatelja višje šole in najmanj pet let delovnih izkušenj v vzgoji in izobraževanju. Zaželene so pedagoške, organizacijske in vodstvene sposobnosti, poznavanje turistične dejavnosti in mednarodne reference.

Nov razpis je bilo treba objaviti potem, ko je inšpekcijski nadzor ugotovil kršitev v prvotnem postopku imenovanja direktorja, saj naj bi bila sporna mandata predstavnikov študentov v svetu zavoda. Takrat svet zavod ni podprl novega petletnega mandata dolgoletni direktorici Heleni Cvikl, temveč je največ glasov prejela edina protikandidatka Tanja Angleitner Sagadin, predavateljica angleščine.

cvikl helena

Ker je medtem Cviklovi že potekel veljavni direktorski mandat, je svet zavoda imenoval vršilko dolžnosti direktorice. To funkcijo je 6. maja začela Angleitner Sagadinova, Cviklova pa se je posvetila kandidaturi za poslanko Evropskega parlamenta, kjer je nastopila na listi SMC. S kandidaturo ni bila uspešna, njeni nadaljnji načrti pa niso znani. Po drugi strani Angleitner Sagadinova ne skriva, da se bo znova prijavila na razpis.

Inšpektorat RS za šolstvo in šport je uvedel inšpekcijski postopek zoper VSGT Maribor zaradi dvoma v zakonitost izvedbe postopka imenovanja direktorja, ker sta v postopku imenovanja sodelovala dva predstavnika študentov v svetu zavoda, ki nista bila zakonito izvoljena. Volitve omenjenih dveh predstavnikov študentov v svetu zavoda naj ne bi bile izvedene neposredno in tajno, zato je inšpektorat zaključil, da sta mandata teh dveh članov sveta zavoda sporna.

V svetu zavoda poudarjajo, da nista bila sporna obstoječa dva predstavnika študentov, temveč način, kako sta bila izvoljena. “Svet zavoda je sledil mnenju ministrstva, da v izogib dvomom ali morebitnim sodnim postopkom v zvezi z imenovanjem novega direktorja zavoda postopek javnega razpisa ponovi in postopek zaključi brez imenovanja direktorja zavoda. Inšpektorat je predlagal ponovitev volitev člane predstavnikov študentov v svet zavoda, čemur je svet tudi sledil. Tako je za dobo enega leta oziroma do imenovanja direktorja na ponovljenem razpisu imenoval vršilko dolžnosti direktorja in po odpravljenih nepravilnostih razpis ponovil,” so pojasnili danes za STA.

Nove volitve predstavnikov študentov v svetu zavoda so bile izvedene v aprilu. Tudi na ponovljenih volitvah, kjer so imeli možnost kandidirati vsi študenti, sta bila izvoljena ista predstavnika. Zato sestava sveta zavoda ostaja enaka z izjemo Leona Mariniča kot predstavnika zaposlenih na šoli, ki je nadomestil Tanjo Angleitner Sagadin. Funkcija vršilca dolžnosti direktorja je namreč nezdružljiva s funkcijo članstva v svetu zavoda.
Vir: STA

Dijaki Srednje šole za gostinstvo in turizem Maribor so v okviru maturitetne naloge pripravili turistični produkt v Občini Ruše, ki so ga poimenovali “Grajska pravljica z vlakom”.  Goste so povabili na pot iz Maribora na Falo, tam pa jih je čakalo zgodovinsko, pravljično, predvsem pa kulinarično doživetje.

S svojim znanjem in veščinami jim je uspelo ustvariti pravo grajsko pravljico.

Včeraj so člani Vinogradniško – turističnega društva Trta v Kulturnem domu Korena priredili tradicionalni Praznik vinogradnikov na katerem vsako leto podelijo priznaja, razglasijo pa tudi kraljičino vino, kletarja leta in protokolarno vino. Letos pa so priredili še t.i. vinogradniški ples.

duplek korena vinogradniški praznik (6)Vsako leto v sklopu prireditve izvedejo ocenjevanje in vinogradnikom podelijo priznanja. Pri ocenjevanju letnika 2018 so tudi tokrat sodelovali s Kmetijsko gozdraskim zavodom Maribor. Direktor slednjega Stane Klemenčič pa je med drugim opomnil in poudaril, da vinogradniki tako kot ostali kmetje morajo znati informirati in izobraževati potrošnika  s tem pa skrbeti za svoj pridelek.

duplek korena vinogradniški praznik (4)

Vinarjem so na slovesnosti predali priznanja. Po besedah predsednika Vinogradniško – turističnega društva Trta Milana Simoniča, so vinogradniki v povprečju ocenjenega vina – letnika 2018 dosegli oceno 18,5.

Na prireditvi so razglasili še Kletarja leta, katerega naziv je prejel vinar Bojan Pravdič, Kraljičino vino je postalo vino Milana Kokola – sorte rumeni muškat, razglasili pa so tudi protokolarno vino, in sicer laški rizling vinogradnika Antona Slaniča. Po besedah župana Občine Duplek Mitje Horvata bodo le tega uporabljali za protokolarne namene.

duplek korena vinogradniški praznik (1)

Po kulturni prireditvi pa je sledil letos prvi vinogradniški ples.

 

Na prvem Mednarodnem sejmu športa in zdravja, ki včeraj in danes poteka v Ledni dvorani Tabor v Mariboru,  je živahno.  Poleg vseh razstavljavcev so rekreativne aktivnosti za starejše predstavili uporabniki Doma Danice Vogrinec.

sejem športa maribor (4)Pod odrom so se pošteno razgibali. Mnogi od njih poudarjajo, da je prav gibanje tisto, kar jih ohranja vitalne in zdrave. Kasneje so tam telovadbo na blazinah prikazali še otroci. Na samem sejmu razstavljajo društva in organizacije, ki predstavljajo svoje storitve in izdelke. Dopoldanski obiskovalci so pohvalili organizacijo. Ob tem pa upajo, da bo z leti sejem postal še večji.

sejem športa maribor (2)

Več v Občinskem informatorju, v ponedeljek ob 18.30 na BK TV.

Na Grajskem trgu v Mariboru se danes v okviru 1. Festivala solat, streže,  kaj pa drugega kot solata. Solatni mojstri so v živo pripravljali slastne solate, ena izmed bolj zanimivih predstavitev pa je bila tudi masaža rok s solatnim dresingom.

Zavod za turizem Maribor-Pohorje je s pomočjo Višje šole za gostinstvo in turizem Maribor, ki je strokovno podprlo izvedbo festivala, letos prvič organiziral Festival solat. V načrtu je, da bi ta dogodek v prihodnosti postal vsaj dvodnevni, razlaga direktorica Zavoda za turizem Maribor – Pohorje, Doris Urbančič Windisch.

Na 15 stojnicah so se predstavljali različni ponudniki, ki imajo različna olja, vina, tudi Višja šola za gostinstvo in turizem se je predstavljala na večih stojnicah. Kot so ugotovili, smo Slovenci “nostalgiki po solati”, razlaga Mojca Polak iz Višje šole za gostinstvo in turizem.

Obiskovalce festivala so povabili, da s seboj prinesejo tudi družinske sklede za solato, te pa so postavili tudi na posebni razstavni prostor v središču prizorišča, kjer so nato svojo zgodbo tudi predstavili. Pred zaključkom bodo razglasili še naj družinske sklede za solato, njihove lastnike pa nagradili s kulinaričnim doživetjem v Mariboru.

Kot zanimivost. Solato si lahko popestrimo tudi s kakšnimi travniškimi zelišči oziroma rastlinami, je pojasnila Katja Rebolj iz Zavoda Raspro.

Utrinki v fotogaleriji:

Sequence 99.00_21_57_24.Still010 Sequence 99.00_22_12_17.Still009 Sequence 99.00_26_10_23.Still002 Sequence 99.00_26_25_03.Still001 Sequence 99.00_26_37_02.Still004 Sequence 99.00_26_45_14.Still003 Sequence 99.00_28_12_18.Still008 Sequence 99.00_28_42_20.Still006 Sequence 99.00_28_48_06.Still007 Sequence 99.00_31_46_15.Still005

Na Mariborskem Pohorju se bo 1. junija že šesto leto zapored odvijala vse bolj prepoznavna tekaška prireditev Visit Pohorje BraveRun. Ta je letos prvič umeščena tudi v program Športnega vikenda Maribora. Udeleženci Teka pogumnih boste lahko izbirali med tremi različnimi progami, dolgimi 3, 5 in 10 kilometrov.

Start in cilj vseh bosta letos v izteku Snežnega stadiona, vmes pa bo treba na osnovni 5-kilometrski progi premagati 27 atraktivnih ovir, na 10-kilometrski (dva kroga) 54 ovir in na kratki progi 23. Med ovirami bo nekaj že poznanih iz preteklih let (strmina Snežnega stadiona, splav na vodi, železna kletka, tunel pod cesto, ribnik, 70-stopinjski klanec, blato, 40-metrska drča …), nekaj pa bo povsem novih. Tako so že v pripravi nove lesene ovire, čaka vas tudi kolesarjenje itd.

Premagovanje ovir.

Premagovanje ovir.

Preizkušnja primerne za vsakega

Tekaška preizkušnja, kjer se boste na progi soočili z vodo, blatom, vrvmi, ognjem in naravnimi ovirami razgibanega Pohorja, je primerna za vse, ki se rekreativno ukvarjate s športom in želite premagovati različne izzive ter se pri tem družiti s prijatelji in zabavati. Na njej lahko sodelujete tako posamezniki in družine kot manjše ali večje skupine.

NA sporedu tudi otroško-družinski BraveRun

Tek pogumnih se bo prvo soboto v juniju začel ob 12. uri, že pred tem pa bo na sporedu tudi otroško-družinski Visit Pohorje BraveRun. Prijave bodo možne še na dan dogodka, vendar zaradi manjše gneče priporočajo, da prijavo opravite že prej, kar je mogoče najhitreje storiti na uradni spletni strani organizatorja www.braverun.com.

Vir: Facebook Visit Pohorje

Vir: Facebook Visit Pohorje

Na spletni strani so na razpolago vse osnovne informacije o poteku prireditve in prijavnini. Ta poleg startnine vključuje še majico z motivom dogodka, nagrado in medaljo za vse udeležence, višina prijavnine pa je odvisna od števila prijavljenih oseb v skupini.

Po uspešnem lanskem Medenem dnevu, ki ga je kljub slabemu vremenu obiskalo okoli tisoč ljudi, so se organizatorji odločili, da ga na posestvu SONČNI RAJ ponovijo tudi letos, 18. maja. Tanja Žagar, tekmovalci oddaje MasterChef in Filip Flisar, bodo del pestrega dogajanja.

Medeni dan, celodnevna prireditev, ko bodo na Posestvu SONČNI RAJ za obiskovalce organizirali številne animacije, delavnice, kulinarična in glasbena razvajanja, pa tudi
strokovna predavanja s področja skrbi za čebele, za okolje in posledično človeka. 20. maj je namreč potrjen za Svetovni dan čebel, za kar smo zaslužni Slovenci in naša skrb za čebele. »Verjamem, da je bilo za ta dosežek potrebnega veliko dela in napora. Zato se mi zdi prav, da ta dan podpremo in združimo moči tudi z našimi aktivnostmi,« je povedal glavni organizator dogodka, Bogdan Mak.

Medeni dan, s svojo vizualno podobo, ljudem prenaša bogato sporočilo, namreč, da trajnostno sobivanje z okoljem že dolgo ni več samoumevno ravnanje, kot je bilo lastno
našim prednikom. Na naši generaciji je, da se za trenutek ustavi in se zazre kam drvi. In dejstvo je, da ko bo umrla zadnja čebela, človeštvo ne bo obstalo več kot štiri leta.

Sporočilo za najmlajše

V projektu Medeni dan so skupaj s pravljičarji in slikarji ustvarili lik čebelice, ki ima svoj značaj, ima svoj pristop, svoj način razmišljanja in svojo zgodbo. To zgodbo želijo širiti med najmlajše slušatelje zgodbic. Projekt je zastavljen z namenom ozaveščanja in interaktivnega vključevanja, da v otrocih vzpodbudijo zanimanje za svet okolja, pisani svet rastlin in še kako pomemben bogat čebelji svet.

FOTO: Facebook Posestvo Sončni raj

18. maja pestro dogajanje

Medeni dan bo na Posestvu SONČNI RAJ potekal v soboto, 18. maja. V Medeni park bodo povabili obiskovalce in jim ponudili dogajanje v naravnem okolju. Na ta dan bodo na posestvu med deseto uro zjutraj in šesto popoldne potekale animacije in delavnice za otroke in odrasle: lutkovna predstava, poslikava obraza, brainobrain, igre v naravi, ogled učnega čebelnjaka, strokovna predavanja, glasbena doživetja, vožnje z edinim dvosmernim zipline-om Čebelji let.

Na dogodku bo obiskovalce v popoldanskih urah glasbeno zabavala Tanja Žagar. Tekmovalci letošnje oddaje MasteChef bodo poskrbeli za vrhunsko kulinarično razvajanje. Filip Flisar bo skrbel za varnost in odlično vzdušje na zipline-u Čebelji let. Poglejte, kako je povabil obiskovalce – tukaj.

Otvoritev lesenega pločnika

Medeni dan bo pomemben za Posestvo SONCNI RAJ iz več vidikov. Lani so na ta dan slavnostno odprli učni čebelnjak, letos pa bodo otvorili leseni pločnik z razgledno ploščadjo ob posestvu. Gre za zasebno investicijo organizatorjev, ki jo bodo predali v javno uporabo.

FOTO: Facebook Posestvo Sončni raj

Na dogodek brez avtomobila in alkohola

Dostop na lokacijo je možen zgolj peš ali z organiziranim prevozom izpred Europarka v Mariboru, kjer bodo obiskovalci lahko brezplačno pustili avtomobile. Od tam bo na
posestvo vozil avtobus. Prvi avtobus bo peljal izpred europarka ob 9.30. Zadnja vožnja s kmetije je predvidena 18.30 v smeri mesta.

Danes se na KGZ Maribor odvija krovno ocenjevanje vin Prerez vin vinorodne dežele Podravje, na katerem poleg posameznih sort vina ocenjujejo celotni letnik 2018.

KGZ Maribor ima dolgoletno tradicijo ocenjevanja vin, saj v njihovem laboratoriju ocenjujejo vsa vina , ki gredo v promet na našem tržišču. Ob tem pa izdajajo odločbe o primernosti vin našega območja. Današnje ocenjevanje pa je prerez celotnega letnika vinorodne dežele Podravje. Vino so ocenjevali člani strokovne komisije, sestavljene iz pridelovalcev vina, potrošnikov in strokovnih služb. Vsako sorto vina je ocenjevalo kar 12 ocenjevalcev.

Simona Hauptman, vodja KGS pri KGZ Maribor, poudarja, da je tovrstno ocenjevanje zelo pomembno tudi za potrošnika, saj se na osnovi ocen lažje odloči za vino, ki je lokalno, kakovostno in primerno za prodajo. Sploh ker želijo s tovrstnimi dogodki še bolj opozoriti na to, kako pomembno je, da se podpira lokalno pridelavo tako hrane kot vina.

Ocene vin vsekakor vplivajo na samo promocijo posameznih sort vina in omogočajo pridelovalcem, da z njimi lažje nagovorijo potrošnike. Prav to ocenjevanje omogoča prvo komunikacijo med pridelovalci in potrošniki, je poudarila Leonida Gregorič, vodja Laboratorija KGZ Maribor.

V Mariboru bo 11. maja na Glavnem trgu Festival solat, ki bo združil vso pestrost barv in okusov mariborskih solat.

Vir: pixabay.com

Vir: pixabay.com

Med 10. in 13. uro bodo v središče mesta na Glavni trg postavili solatno ulico, kjer bodo prikazali pripravo raznih solat, organizirali delavnice in tudi predstavo kuhanja (show cooking). Organizirana bo tudi tržnica s ponudbo pridelovalcev solat, oljarjev in kisarjev, raznih vrtnin, semen in drugih živil, ki se jih lahko doda v solate. Pripravili bodo tudi razprave o Sloveniji – Evropski gastronomski regiji 2021, o divji hrani in Urbanem eko vrtu.

Organizatorji, Višja strokovna šola za gostinstvo in turizem, vabijo obiskovalce, da prinesejo na festival svoje družinske sklede za solate, saj jih bodo lahko pokazali drugim, ob tem pa ne nazadnje tudi povedali zgodbe o teh skledah. Najbolj unikatne bodo nagradili s kulinaričnim doživetjem v Mariboru.

Na Facebook strani podjetja Marprom so zapisali, da bodo na krožni kabinski žičnici od 6. do 8. maja opravili še preostala redna vzdrževalna dela, predvidena v sklopu spomladanskega remonta. 

Zaradi tega od ponedeljka, 6. maja pa do srede 8. maja prevoz z gondolo na Pohorje in v dolino ne bo na razpolago.

“Od 9. maja dalje bo nato gondola ponovno obratovala po običajnem voznem redu. Prav tako bo v pogonu ta konec tedna oziroma do vključno 5. maja – do takrat bo ob vožnjah vsako polno uro za potrebe Bike parka Pohorje tudi neprekinjeno krožila med 9. in 18. uro.  Poleg tega lahko ta vikend, 4. in 5. maja, na Pohorju izkoristite še avtobusni prevoz na linijah Ruše–Areh–Bellevue–Botanični vrt in Botanični vrt–Hoče–Bellevue–Areh–Ruše. Na obeh bo to soboto in nedeljo vozil manjši avtobus s prikolico za kolesa,” so sporočili iz podjetja Marpom.