Aktualne oddaje

    VIDEO (INTERVJU)...

    V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]

    The post VIDEO (INTERVJU) Rajko Ferk, dupleški slikar, o izzivih pri njegovi zadnji likovni koloniji Duplek Art appeared first on Lokalec.si.

    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    V svetu odraslih...

    Tokrat je v oddaji V svetu odraslih voditelj Matic Lesjak gostil Bojana Glaserja in Anjo Godec, vaditelja plesnih skupin AFS Študent. Govorili pa so o mladih, plesu, petju in ohranjanju kulturne dediščine. Akademska folklorna skupina Študent pripravlja svojo 62. celovečerno predstavo z naslovom Sobitje – dva sva eno. V oddaji V svetu odraslih so govorili […]

    The post V svetu odraslih: Mladi, ples, petje in ohranjanje kulturne dediščine appeared first on Lokalec.si.

Bliža se jesenska različica tedna restavracij. Gurmani bodo lahko brbončice razvajali v 101 restavraciji, ki rezervacije sprejemajo od danes dalje. Jesenski teden restavracij bo sicer trajal od 11. do 20. oktobra, vse sodelujoče restavracije so predstavljene na spletni strani  www.tedenrestavracij.si

restavracije“To jesen se bodo slovenskim ljubiteljem dobre hrane in vrhunskih restavracij bolj množično pridružili tudi dobrojedci iz tujine. Njihovo zanimanje se je namreč zadnja leta povečevalo, zato bodo to jesen meniji Tedna restavracij prevedeni tudi v angleščino, prihodnje leto pa bo spletna stran Tedna restavracij dvojezična, slovensko-angleško,” so pojasnili organizatorji.

Zanimanje tujih gostov za slovenski Teden restavracij potrjuje tudi vključitev Slovenske turistične organizacije med partnerje Tedna restavracij. Teden restavracij, ki je v akcijskem načrtu razvoja in trženja gastronomskega turizma 2019-2023 uvrščen med ključne produkte gastronomskega turizma, bomo zato odslej tržili tudi v tujini.

“Slovenija bo leta 2021 Evropska gastronomska regija, zato je Teden restavracij najboljša priložnost, da gostje že zdaj preizkusijo, kako razvita in vrhunska je slovenska gastronomija. Dobra hrana ne pozna meja,” je ob tem poudaril selektor Tedna restavracij in kulinarični kritik Uroš Mencinger.

V slovenskem Tednu restavracij, ki promovira vrhunsko slovensko kulinariko, sodelujejo najboljše slovenske restavracije in chefi, ki dvakrat letno, spomladi in jeseni, v 10 dneh najbolj kulinaričnega tedna v letu v svojih restavracijah predstavijo svoje znanje v treh hodih in po prijazni ceni – ta je postavljena pri 19 evrih.

Slovenski Teden restavracij se je začel v okviru Evropske prestolnice kulture Maribor 2012 z devetimi sodelujočimi restavracijami in 3000 gosti. Lani je restavracije, ki so sodelovale v Tednu restavracij, tako spomladi kot jeseni, obiskalo več kot 95.000 gostov.
Vir: STA

Na posestvu Sončni raj v Vodolah bodo čez dober mesec dni vzpostavili fontano vin, ki je tik ob Mariborski vinski cesti. Ponujala bo šest vzorcev vin lokalnih vinarjev in dva brezalkoholna domača napitka. Ob začetku del smelo obljubljajo, da bodo v mesecu dni že imeli testni zagon. Spomladi pa bo šlo zares.

Fontana vin v Mariboru oziroma v Vodolah bo prva tovrstna fontana v severovzhodnem delu Slovenije. Eno že imajo na Primorskem. Bogdan Mak, lastnik posestva Sončni raj, pravi, da so se že povezali tako s primorsko fontano vin kot tudi žalsko fontano piva, da pa vsekakor želijo “obiskovalcem ponuditi okolje, v katerem se prideluje vina v vsej svoji lepoti.”  Ideja o fontani vina se je rodila doma, pred letom in pol pa so intenzivno začeli preučevati možnost, od tega, ali je primerna lokacija, do krajinskih arhitektur. “Naša želja je, da začnemo s testnim obratovanjem v prvem tednu novembra in do martinovanja uredimo vse. Uradna otvoritev pa bi bila naslednjo pomlad, konec marca ali v začetku aprila,” pravi Mak in dodaja: “Ponudili bomo vina lokalnih pridelovalcev. Gre za šest lokalnih vinarjev, nismo se še popolnoma uskladili, ampak definitivno bo šest različnih vzorcev, to pomeni nekaj sladkih, nekaj suhih,  za vsakega nekaj.” Nagibajo se tudi k temu, da bi bilo vsaj eno vino rdeče. Dve pipi pa bosta namenjeni otrokom, tam bosta brezalkoholna napitka, to pomeni sirupi, sokovi iz lokalnega okolja.  “Gre za absolutno visoko kakovostna, vrhunska vina, ne za namizna, saj nočemo razvrednotiti vin. To nam je bila prva, največja uganka, kako bodo na to reagirali vinarji, ali smo trg, ki je na to pripravljen. Jaz verjamem, da smo v tem videli priložnost promocije lokalnega okolja s kakovostnimi vini,” je še razložil Mak. Na fontani vin bodo tako svoje vino točili: Turistična kmetija Protner, Turistična kmetija Bračko, Vina Joannes, Ekološka kmetija Valentan ter Vinarstvo in vinotoč Mak.

Fontana vin. Vir: Posestvo Sončni raj

Fontana vin. Vir: Posestvo Sončni raj

Vinska kraljica Ana Protner, ki prihaja iz vinogradniške kmetije, pa je na predstavitvi med drugim poudarila, da fontana vin ne bo v centru Maribora, ampak v Vodolah ob vinski cesti, kar jo še posebej veseli: “Meni se to zdi velika prednost, saj je treba turista peljati tudi iz samega centra mesta, da spozna celotno občino in vse kraje, ki spadajo zraven.” Dejala je, da je pomembno, da delujejo lokalno, da lokalne vinarje tudi predstavijo v domačem okolju.

Proces nudenja vina pa bo okrepljen tudi računalniško. Kozarci, v katerih bo ponujeno vino, bodo namreč čipirani. Aktivirali jih bodo s prvim polnjenjem, nato pa bodo imeli gostje na voljo še pet polnitev po lastnih željah. Kozarce bodo prodajali na posestvu Sončni raj pa tudi na nekaj turističnih točkah.

 

 

Kupca žičniških naprav na Areškem Pohorju tudi v osmem poskusu dražbe v sklopu stečajnega postopka Športnega centra Pohorje ni bilo. Premoženje je bilo tokrat ponujeno po izklicni ceni dobra dva milijona evrov, a kot je povedal stečajni upravitelj Drago Dubrovski, tudi tokrat ni bila vplačana nobena varščina.

Stečajnega upravitelja zdaj čaka vnovičen posvet z Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) kot upnikom o tem, kako nadaljevati s prodajo. Če ne bo odločeno drugače, bi lahko izvedli še deveto dražbo, na kateri bi žičniške naprave lahko ponudili po izklicni ceni okoli milijona in pol evrov. “Krog potencialnih kupcev je zelo omejen, zato stvari potekajo tako dolgo,” je še dodal Dubrovski.

Vir: arhiva Lokalec.si

Vir: arhiva Lokalec.si

Že po prejšnjem poskusu prodaje je stečajni upravitelj omenjal tudi možnost, da bi namesto dražbe poskušali s prodajo prek avstrijske dražbene spletne strani, a je sodišče takrat ocenilo, da je javna dražba najprimernejša za prodajo te vrste premoženja.

Ponujeno premoženje sicer vključuje obe vlečnici Partizanka, vlečnice Areška, Ruška, Orel, Žigart, Vali, Kekec ter obe vlečnici Cojzarica in šestsedežnico Pisker s pripadajočimi zemljišči, objekte in vso opremo za zasneževanje. Z njimi sicer upravlja mariborsko javno podjetje Marprom, ki je po propadu ŠC Pohorje zagotovilo nadaljevanje smučarskega turizma na Pohorju.

Gre še za zadnje večje premoženje propadlega podjetja, potem ko je Dubrovski septembra lani uspel prodati žičniške naprave na mariborskem delu Pohorja. Prvič je naprave ponujal za 11,4 milijona evrov. Dubrovski je že večkrat povedal, da interes za prevzem je, vendar bo moral prihodnji lastnik ob kupnini vsaj še enako vsoto nameniti za dodatna vlaganja.

Ob prodaji omenjenih smučišč do konca stečajnega postopka čaka še rešitev zadev okoli zahteve do mariborske občine za plačilo odkupne vrednosti gondole in žičniških naprav na Mariborskem Pohorju, ki jih je prek Marproma po stečaju družbe prevzela v upravljanje. Mariborsko sodišče je junija odločilo, da je občina dolžna plačati 13,2 milijona evrov nadomestila, a se je občina pritožila, o zadevi pa zdaj presoja višje sodišče.
Vir: STA

Maribor bo predvidoma v novembru dobil prvo fontano vina.

1. FONTANA VINA V VODOLAH posestvo Mak

Na posestvu Sončni raj v Vodolah, ki ga vodi Bogdan Mak in je znano po ziplinu in prireditvi Medeni dan, bo zdaj tam postavil še fontano vina. Predvidoma v novembru načrtujejo preizkusni zagon fontane, uradno otvoritev pa predvidoma aprila prihodnje leto. Na njej naj bi bilo moč poskusiti šest vzorcev vin lokalnih vinarjev.

Več podrobnosti bo razkril na četrtkovem dogodku za novinarje.

Smučarsko središče Mariborsko Pohorje je pred začetkom nove zimske sezone pristopilo k projektu Snowpass, ki predstavlja največjo povezavo evropskih smučišč z enotno smučarsko vozovnico, so spročili iz Marproma. Na blagajnah pod Pohorjem je tako po novem naprodaj tudi posebna vozovnica »Snowpass card«; z njo lahko imetniki na vsakem od povezanih smučišč pozimi smučajo do 10 dni oziroma na nekaterih večjih smučiščih do 5 dni.

FOTO: Visit Pohorje

FOTO: Visit Pohorje

V program Snowpass je trenutno vključenih več kot 100 smučarskih centrov v Evropi; od slovenskih v njem sodelujejo še Cerkno, Golte, Gače, Šentjošt, Ribnica na Pohorju in Kanin, med tujimi pa na primer Petzen, Innerkrems, Goldeck in Arnoldstein – Dreilaendereck v Avstriji, več smučišč Furlanije – Julijske krajine v Italiji, Isola 2000 v Franciji, Sierra Nevada v Španiji itd. Do 10 dni smuke je v posameznem smučarskem središču moč izkoristiti po izbiri kadarkoli v zimski sezoni – zaporedoma ali v različnih terminih.

“V skladu z določili programa Snowpass so tovrstne vozovnice do 30. septembra na voljo po akcijskih cenah: odraslim za 395 evrov, za otroke letnikov 2007–2015 pa je začetna cena 345 evrov. V času od 1. oktobra do 11. novembra bo Snowpass za odrasle stal 495 evrov in za otroke omenjenih letnikov 395, z 12. novembrom pa se bosta nato navedeni ceni občutno povišali. Za otroke letnikov 2016–2019 je cena v vseh obdobjih prodaje 49 evrov,” so sporočili iz Marproma.

“Ob nakupu vozovnice Snowpass, pri čemer je treba imeti seboj osebni dokument, bomo na blagajnah pod Pohorjem kupcem izdali račun in jih vnesli v sistem, zatem pa bodo po pošti prejeli kartico Snowpass,” so še sporočili. To bodo ob obisku smučišča v času zimske sezone predložili na blagajnah in na podlagi tega prejeli ustrezno smučarsko vozovnico. Celoten projekt, ki ga podpira tudi mednarodna smučarska organizacija FIS, je opisan na spletni strani www.snowpass.com. Na njej so tudi predstavljena vsa sodelujoča smučišča.

V Mariboru so pred dnevi začeli z izgradnjo vinogradniškega muzeja, katerega namen bo prikazovanje bogate tradicije vinogradništva in vinarstva v mestu. Nameščen bo v objektu na Vojašniški ulici 14, ki je nekoč služil kot shramba ledu. Dela v vrednosti nekaj več kot 350.000 evrov se bodo zaključila predvidoma prihodnje leto.

pred Lentom.Still005

“Vinogradniški muzej bo v pritličju organiziran v obliki predstavitev lokacij pridelave različnih vrst vina v Sloveniji. V kletni etaži pa bo pokušina in prodaja izbranih vrst vina,” so pojasnili na mariborski občini.

Preoblikovanje stavbe nekdanje hladilnice iz 17. stoletja v vinogradniški muzej spada v projekt celovite obnove Vojašniškega trga, s katerim naj bi ta del mesta med osrednjo tržnico, nedavno obnovljenim minoritskim samostanom, v katerega so preselili lutkovno gledališče, in Hišo Stare trte nižje na Lentu dobil povsem novo podobo.

Trenutno podobo območja kazi zaraščena jama ob minoritski cerkvi, v kateri so lani opravili arheološka izkopavanja, zdaj pa se v njej nabirajo odpadki. Nadaljevanje del je v fazi javnega naročanja, bi pa naj bila tudi ta zaključena v letu 2020.

Vinogradniški muzej bo po napovedih dopolnjeval ponudbo Hišo Stare trte. “Močan razvoj vinogradništva, vinskega turizma in z njim organizacija vinsko-kulinaričnih prireditev ter bogat nabor zgodovinskih vinarskih eksponatov so pripeljali do pobude Mestne občine Maribor o umestitvi mestne muzejske zbirke vinarstva in vinogradništva v predmetni objekt. Po ocenah strokovnjakov bi bilo s to zbirko mogoče uspešno rekonstruirati zgodovinski pregled in javnosti prikazati bogato tradicijo vinogradništva in vinarstva v Mariboru,” pojasnjujejo na občini.

Celotna vrednost obnove Vojašniškega trga z objekti je ocenjena na 4,6 milijona evrov, od tega pričakujejo 80 odstotkov sofinanciranja iz mehanizma celostnih teritorialnih naložb (CTN). Med drugim se bo v okviru tega projekta obnovil tudi Sodni stolp, ki naj bi z ojačanim stropom in novo dvorano v prvem nadstropju pridobil večnamensko rabo.

Nedaleč stran se nahaja nekdanji Žički dvor, ki ga je pred leti kupilo podjetje sedanjega župana Saše Arsenoviča. Obnovitvena dela na stavbi iz 14. stoletja so v teh dneh dobila nov zagon. Po poročanju nekaterih medijev je sanacija ocenjena na dobrih 660.000 evrov, od tega 185.000 evrov prispeva ministrstvo za kulturo. Investitor je bil namreč lani uspešen na razpisu za financiranje spomeniškovarstvenih projektov.

Po obnovi naj bi stavba, ki je kljub reprezentativni legi ob Dravi v zadnjih nekaj desetletjih klavrno propadala, služila kot kongresno-kulturni center.
Vir: STA

V Rušah danes obeležujejo tradicionalno Ruško nedeljo, na katero je ponovno prišlo veliko obiskovalcev. Ta praznik je za Rušane zelo pomemben, saj z njim župnija Marijinega imena Ruše proslavi svojo priprošnjico, na sejemskemu delu središča mesta pa imajo priložnost za druženje in uživanje v bogatem  programu, ki se bo odvijal ves dan.

Ruška nedelja (4)

Že včeraj so se v Rušah predstavila mnoga društva in posamezniki s svojimi aktivnostmi. Danes pa na sejmišču predstavljajo domačo in umetniško obrt. V kulturnem programu se bodo predstavili Ruški frajtonarji, DU Ruše, Bistriški tamburaši, KUD Svoboda Bistrica ob Dravi, ročnodelke Pisani nagelj iz DU Ruše ter mnogi drugi. Ob 12. uri pa se je odvila še parada z Godbo Ruše ter Mažoretnim in twirling klubom Ruše. V ruški cerkvi je potekala tudi dopoldanska slovesna  sveta maša ob srečanju župnij dekanijskega misijona.

Več zanimivosti v posnetku:

Pohorje je letošnje poletje beležilo novo rast števila obiskovalcev, in to tako na mariborskem delu kot na Rogli. Mariborsko javno podjetje Marprom je na Mariborsko Pohorje prepeljal okoli 2000 več potnikov kot v enakem času leto prej, tudi po zaslugi Bike parka, Unitur pa je na Rogli in v Termah Zreče ustvaril skoraj 14 odstotkov več nočitev.

gondolaPohorska vzpenjača je od 1. aprila, ko se je končala zimska sezona, do začetka septembra prepeljala 83.800 potnikov, kar je dobrih 2000 več kot lani v tem času. Kot pravijo v Marpromu, so takšne številke tudi posledica dobrega obiska v Bike parku, ki je vrata odprl že 8. marca. Od takrat so prodali že več kot 6800 različnih vozovnic, vključno z vozovnicami za evropski in svetovni pokal v gorskem kolesarstvu, kar je približno 40 odstotkov več kot v primerljivem obdobju lani.

Kolesarski park na Pohorju, kjer so imeli poleti precej dela z odpravljanjem posledic močnih nalivov, bo ostal odprt, dokler bodo vremenske razmere to dopuščale. Od ponedeljka bo v njem veljal jesenski odpiralni čas od 9. do 18. ure, tudi v tem obdobju, ko nekateri podobni parki v tujih višje ležečih gorskih centrih že zapirajo vrata, pa pričakujejo dober obisk. Večina obiskovalcev prihaja iz tujine, zlasti iz Avstrije in ostalih sosednjih držav.

Oktobra bodo na gondoli opravili še preostala redna letna vzdrževalna dela, zato ob ponedeljkih, torkih in sredah ne bo obratovala, razen zadnji teden, ko bo remont predvidoma že končan. V pripravah na zimsko sezono so poleti končali že lani začeto posodobitev sistema zasneževanja, pred začetkom zime pa opravljajo preostala potrebna dela na smučarskih terenih in žičniških napravah, saj si s sezono želijo uradno začeti najpozneje sredi decembra.
Dobre rezultate v turizmu letos beležita tako Maribor kot celotna turistična destinacija skupaj s Pohorjem. V prvem polletju so po podatkih Zavoda za turizem Maribor Pohorje v mestu beležili za desetino več nočitev, na celotni destinaciji pa je bilo gostov za 17 odstotkov več.

Po besedah direktorice zavoda Doris Urbančič Windisch so v obeh poletnih mesecih po prvih podatkih hotelirji beležili manjši upad števila gostov, med enim in tremi odstotki v primerjavi z lani, kar pripisujejo tudi padcu obiska na Hrvaškem, saj so za Maribor pomembni tudi tranzitni gostje, ki se ustavijo na poti proti morju.
Vir: STA

Tokrat v Občinskem informatorju:
1. 4. Mariborski mestni tek kljub slabemu vremenu privabil številne tekače
2. Mariborski mestni svetniki danes o podražitvi parkirnine in mestnem časopisu
3. Uporniku predali  100.000 centov
4. Ustoličenje literarne zavetnice v Sveti Trojici
5. Septembrska akcija AMZS „365 dni!“
6. V Pesnici tekmovali v kuhanju Pesniškega piskra
7. Na Mariborski koči obeležili 75. letnico požiga koče in 40 let obstoja KS Reka – Pohorje
8. V Vuzenici prikazali kmečke običaje in priredili malo ižino

Družba Terme Maribor, še pred časom največji ponudnik nočitvenih zmogljivosti v Mariboru, je leto 2018 zaključila s kar 5,2 milijona evrov izgube. Podjetje v ruski lasti je ustvarilo le še 9,2 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je skoraj dve tretjini manj kot leto prej. Padec prihodkov je posledica prodaje trgovskega dela družbe v letu 2017.

Hotel Habakuk

Hotel Habakuk

Nekoč ugledno mariborsko turistično podjetje je, odkar je v lasti ruskih lastnikov pod okriljem Gazproma, pozitiven rezultat beležilo le leta 2017, ko so nekaj manj kot 1,3 milijona evrov čistega dobička ustvarili zgolj po zaslugi prodaje obmejnih Travel Shopov in gostilne Štajerc.

Zaradi omenjene prodaje trgovske dejavnosti so jim že pred dvema letoma prihodki padli za skoraj petino na dobrih 26 milijonov evrov, kot pa je razvidno iz letnega poročila Term Maribor za lansko leto, objavljenega na spletni strani Ajpesa, jim je samo je ta del dejavnosti v letu 2017 prinesel 15,5 milijona evrov.

A tudi brez upoštevanja prodane trgovinske dejavnosti so družbi lani prihodki v primerjavi z letom prej dodatno upadli za skoraj desetino. Ta del padca prihodkov pa v podjetju večinoma pripisujejo lanski oddelitvi pohorskega hotela Bellevue na samostojno družbo HBP.

Kot v letnem poročilu ugotavlja direktorica Tatjana Karpovitš, ki sicer za medije ni dosegljiva, so kljub padcu prihodkov uspeli ohraniti prihodke iz naslova nočitev, in to kljub dejstvu, da jeseni niso več imeli najetih hotelov nekdanjega Športnega centra Pohorje, s katerimi lastniško upravlja DUTB.

Slabšo prodajo ob tem pripisuje neugodnim vremenskim razmeram v začetku leta, odpovedi Zlate lisice, manjšemu številu mednarodnih dogodkov v mestu in obnovi mestnih hotelov, ki zadnji dve leti sodita pod okrilje mednarodne hotelske verige Accor Hotels. Večji del visoke izgube v višini dobrih štirih milijonov evrov v družbi pripisujejo opravljeni slabitvi vrednosti nepremičnin.

Terme Maribor pa so tudi letos nadaljevale z razprodajo premoženja, saj so pred poletjem medicinsko-termalni center Fontana prodale Diagnostičnemu centru Bled. Fontana je bila sicer ob že prodanih Travel Shopih eden od finančno bolj zdravih delov podjetja, s katerim so po pisanju Večera Rusi v pomembni meri financirali slabše poslovanje hotelov.

V lasti družbe so tako le še hotel Habakuk, mestna hotela Ibis in Mercure ter Bellevue in Gostilna pri Treh ribnikih.

Zaradi dogajanja so v negotovosti tudi zaposleni v mariborskih termah. Vodstvo družbe je sredi poletja načrtovalo prezaposlitev 86 delavcev hotela Habakuk na hčerinsko podjetje HBP, kjer je že zaposlenih 20 uslužbencev hotela Bellevue. Uradni razlogi za takšno odločitev niso bili znani, šlo pa naj bi za ločitev dejavnosti na mestni in pohorski del, pri čemer se je špekuliralo o prodaji mestnih hotelov.

Vendar si je vodstvo Term tik pred načrtovano prezaposlitvijo konec avgusta premislilo in kljub že sklenjenemu dogovoru s sindikatom ustavilo postopek. Zakaj so se tako odločili, predstavnikom Zveze svobodnih sindikatov Slovenije niso pojasnili.
Vir: STA

V petek se začne v Mariboru Festival Stare trte. Letos bo v nekoliko drugačni obliki, saj ne bo trajal po nekaj dni v tednu dva meseca, ampak bo strnjen z vsakodnevnimi dogodki in prireditvami od 13. do 22. septembra.

Festival Stare trte bodo začeli v petek in soboto, 13. in 14. septembra, s pričetkom ob 9. uri na Grajskem trgu in Trgu svobode z Okusi Štajerske – predstavitvijo štajerske kulinarike na stojnicah. Nato pa se bo vsak dan odvilo več zanimivih dogodkov in prireditev, povezanih z mariborsko staro gospo, trto, ki kraljuje na obzidju Hiše Stare trte na Lentu že več kot 400 let. Vrhunec festivala in hkrati konec pa bo v nedeljo, 22. septembra, ob 11. uri, pred Hišo Stare trte, ko bo svečana trgatev Stare trte z glasbenim gostom Zoranom Predinom.

Več v videu:

Celotni program Festivala Stare trte pa si lahko ogledate na tej povezavi.

Tokrat v Občinskem informatorju:
1. Županu obnova miklavške občinske zgradbe pomembnejša kot šola in kanalizacija
2. Vijol’čna kri za vse ljudi tradicionalno rešuje življenja
3. Odvoz embalaže od vrat do vrat
4. Zveza prijateljev mladine letos na letovanje peljala kar 1791 otrok
5. Europark pred praznovanjem 19. rojstnega dne
6. V Lovrencu na Pohorju priredili 5. Harmonikarjado
7. V Selnici ob Dravi priredili že 9. Jabolčni tek
8. V Hočah tekmovali s traktorji

V okviru 4. mariborskega mestnega danes že drugo leto zapored tečejo na Ajdinem otroškem teku.

ajdin tek, mariborski mestni tek 2019 (1)

Na Trgu Leona Štuklja, kjer je tudi start teka, se je 2.500 otrok iz dvanajstih mariborskih osnovnih šol ter napolnili ulice Maribora. Ulice mariborskega mestnega središča je že drugo leto zapored v okviru Ajdinega otroškega teka napolnilo 2.500 mladih tekačev. Športna zveza Maribor, ki ta vikend organizira 4. Mariborski mestni tek, je v dogajanje vključila tudi osnovnošolce iz 12 mariborskih osnovnih šol. Ti pa so tudi letos pokazali, da prihodnost mariborskega športa resnično sloni na mladih aktivnih generacijah. Ajdin otroški tek je teklo 2.500 tekačev vseh stopenj osnovne šole, prav tako pa so se s progo spopadli otroci s posebnimi potrebami OŠ Gustav Šilih. Namen teka je promocija gibanja med mladimi, za svoj trud pa so vsi sodelujoči prejeli tudi medalje in majčke. Z nagradnimi paketi so bili posebej nagrajeni najboljši trije v vsaki kategoriji.
Kljub temu, da je bil prvi dan dogajanja namenjen otrokom, najmlajši iz dogajanja ne bodo izločeni niti jutri (v soboto 7.9.), ko bo potekal osrednji 4. Mariborski mestni tek na 5 km in 10 km. Organizator je letos posebno pozornost namreč namenil družinam, trasa pa je prilagojena tako, da jo bodo zmogli vsi družinski člani. Za tiste otroke, ki se s traso ne bodo spopadli, bo v času teka organizirana tudi športna animacija pod vodstvom Smučarskega kluba Pohorje.
Na letošnjem mestnem teku organizatorji pričakujejo okoli 1.000 tekačev, kar je vsaj dvakrat več kot lani. Odziv na tek pa samo potrjuje, da je Maribor mesto športnega dogajanja in športnih ljudi. #gibajmaribor kot osnovno vodilo Športne zveze Maribor se tako vse bolj tudi v praksi izkazuje za pravo vodilo športnega udejstvovanja Mariborčanov.
Štart 4. Mariborskega mestnega teka bo v soboto, 7.9. ob 9.00 na trgu Leona Štuklja, tek pa bo izveden ne glede na vreme. Tekači obeh tras bodo štartali istočasno. Štartne pakete lahko prijavljeni tekači prevzamejo tudi še na dan teka v plesni šoli Pingi, v neposredni bližini osrednjega dogajanja. Posebnost letošnjega teka bo tudi zabavno dogajanje na trgu Leona Štuklja. Ob 20.00 se bo namreč dogajanje nadaljevalo s koncertom Jana Plestenjaka in Modrijanov, ki ga ob svojem rojstnem dnevu organizira Europark Maribor, partner Mariborskega mestnega teka.

Več pa si oglejte v videih:

Tokrat v Občinskem informatorju:
1. Novo šolsko leto v Selnici ob Dravi z nekaj novostmi
2. Varna pot v OŠ Franca Vuka Lešnika Slivnica
3. 4 novi oddelki mariborskih vrtcev
4. Na Ptuju znova humanitarna akcija pleskanja bolnišnic
5. V Lovrencu na Pohorju zaslužnim občanom in občankam podelili priznanja
6. V ŠC Barada pripravili sprejem za evropske prvake in podprvake
7. V Mariboru se je zaključuje 4. mednarodni kegljaški turnir
8. Street food festival drugič navduševal Mariborčane
9. V Mariboru znova rock festival Boom Maribor

Tokrat v Občinskem informatorju:
1. V Mariboru pripravili ganljiv sprejem Timu Gajserju
2. Dan odprtih vrat Čebelarov Lovrenc
3. Poletni večer s Kingstoni, Manco in Isaacom Palma v Vuzenici
4. V Hočah zaključili s poletnim taborom
5. V Vuzenici otroci igrali nogomet, plesalci pa povabili k vpisu
6. V Lovrencu na Pohorju predstavljali naravno kozmetiko
ŠPORT:
7. NK Maribor pred povratno tekmo proti Ludogorcu
8. Kek predstavil reprezentančni seznam

Proti prehodu Gruškovje je kolona na avtocesti dolga tri kilometre, vozniki za prehod meje čakajo več kot dve uri.

Fotografija je simbolična

Fotografija je simbolična

Na zadnjo počitniško nedeljo je na več cestah po državi gost promet z zastoji, na mejnih prehodih s Hrvaško in Avstrijo so podaljšane čakalne dobe. Proti prehodu Gruškovje je kolona na avtocesti dolga tri kilometre, vozniki za prehod meje čakajo več kot dve uri.

Kot kažejo podatki prometnoinformacijskega centra za državne ceste, je na podravski avtocesti zastoj od priključka Zakl proti mejnem prehodu Gruškovje, kolona je trenutno dolga tri kilometre. Na tem prehodu vozniki za izstop iz države čakajo več kot dve uri, za vstop do ene ure.

Prav tako trikilometrski zastoj je pred predorom Karavanke v smeri Avstrije.

Zastoj je tudi na štajerski avtocesti pred cestninsko postajo Kompolje, in sicer je kolona vozil v smeri Ljubljane dolga en kilometer, v smeri Maribora pa 500 metrov. Vozila stojijo tudi pred mejnim prehodom Šentilj, zastoj je dolg en kilometer.

Na mejnih prehodih Sečovlje in Dragonja je čakalna doba za vstop v državo med eno in dvema urama, na Dragonji čakajo tudi za izstop iz države, in sicer do ene ure. Na Obrežju se za vstop čaka do ene ure, na Jelšanah pa za vstop do 30 minut, za izstop pa do ene ure.
Vir: STA

Čeprav poletja še ni konec, se žičničarji že pripravljajo na novo zimsko sezono. Da bi si pozimi zagotovili čim boljši obisk, že zgodaj začenjajo s predprodajami smučarskih vozovnic, ko vozovnice ponujajo po ugodnejših cenah. Za novo sezono sicer nekateri žičničarji napovedujejo malenkost višje cene vozovnic.

Mariborsko Pohorje (1)

Ta konec tedna, 31. avgusta in 1. septembra, bo na blagajnah na spodnji postaji Pohorske vzpenjače potekala predprodaja novih sezonskih smučarskih vozovnic za Mariborsko Pohorje po cenah, ki bodo ugodnejše kot v predprodaji od 2. septembra do 1. novembra. Takrat se bo začela redna prodaja smučarskih vozovnic za novo zimsko sezono, so sporočili iz družbe Marprom.

S septembrom se začenja predprodaja vozovnic tudi za smučišče Roga. Kot so za STA pojasnili v družbi Unitur, bo septembra tradicionalno potekala predprodaja sezonske smučarske vozovnice – ki velja od ponedeljka do petka – za lanske imetnike tovrstne vozovnice, medtem ko se bo redna predprodaja smučarskih vozovnic začela 1. oktobra in bo potekala vse do konca novembra. V času predprodaje bodo smučarjem na voljo vozovnice vse do 16 odstotkov ugodneje, so navedli.

Po dveh letih nespremenjenih cen smučarskih vozovnic bodo sicer te v novi smučarski sezoni na Rogli nekoliko višje, in sicer različno glede na tip vozovnice. Cena dnevne smučarske vozovnice bo denimo višja za šest odstotkov, so še pojasnili upravljavci žičnic na Rogli, kjer že potekajo vzdrževalna dela na žičniških napravah in smučarskih progah.

S predprodajo smučarskih vozovnic 1. septembra začenja tudi smučišče Golte. Zaradi povečanja stroškov elektrike in delovne sile se bodo letos cene nekoliko dvignile, v povprečju za tri odstotke, je pojasnil direktor družbe Golte Mitja Terče. Na Golteh trenutno potekajo vzdrževalna dela in pregledi vseh naprav, hkrati se začenja opremljanje dodatnih 20 apartmajev, ki bodo gostom na voljo to zimo. Za novo zimsko sezono na Golteh pripravljajo tudi obogaten program dogajanja in ponudbe, napovedujejo v družbi.

Na Voglu, kjer v teh dneh še vedno beležijo lepo število poletnih obiskovalcev, s predprodajo smučarskih vozovnic običajno začenjajo 1. oktobra. Letos pa, tudi v luči napovedi Mariborskega Pohorja, razmišljajo, da bi s predprodajo morda začeli že sredi septembra.

Kar se tiče cen, bodo Žičnice Vogel v novi smučarski sezoni celodnevne vozovnice za odrasle podražile za en evro, medtem ko bodo cene ostalih vozovnic ostale enake kot v prejšnji sezoni, je za povedala direktorica splošnega sektorja Žičnic Vogel Bohinj Aleksandra Fiorelli.

Tudi na Krvavcu tradicionalno predprodajo smučarskih vozovnic začenjajo 1. oktobra, traja pa vse do konca novembra. Tako bo tudi letos, so za STA pojasnili v Rekreacijsko turističnem centru Krvavec.

Predprodajna cena najbolj prodajane vozovnice, to je dnevne smučarske vozovnice Krvavec-Rogla, bo 30 evrov, redna cena te iste vozovnice pa 35 evrov. Cene so se sicer letos na Krvavcu nekoliko povišale. V primerjavi z lani bo že omenjena najbolj prodajana vozovnica letos dražja za dva evra, lansko sezono je v predprodaji stala 28, v redni prodaji pa 33 evrov.
Vir: STA

Medtem ko se na Mariborskem Pohorju nadaljuje poletna sezona, bo na blagajnah pri spodnji postaji Pohorske vzpenjače 31. avgusta in 1. septembra potekala vikend akcija predprodaje novih sezonskih smučarskih vozovnic. Smučarjem bodo v omenjenem vikendu na voljo vse sezonske vozovnice za Mariborsko Pohorje – prvič pred prihodnjo zimo tudi vozovnice Pohorka.

FOTO: Visit Pohorje

FOTO: Visit Pohorje

Kot so sporočili iz Marproma bo sezonska smučarska vozovnica za odrasle samo 31. 8. in 1. 9. stala 410 evrov (v redni prodaji 500), cena Pohorke za odrasle pa bo sprva 270 evrov (v redni prodaji 370). Vozovnica Pohorka bo v zimski sezoni 2019/2020 veljala od ponedeljka do petka v času dnevne smuke in tudi nočne, tako da z njo ne bo mogoče smučati le med vikendi in prazniki ter šolskimi počitnicami. Glede na veljavnost je Pohorka v prejšnji zimi imetnikom zagotovila skupno 66 smučarskih dni.

Na Pohorju so v sklopu priprav na prihodnjo zimo poleti že opravili različna vzdrževalna dela, prav tako pa v glavnem dokončali lani začeto posodobitev sistema zasneževanja. V sklopu tega projekta so postavili še štiri stebre s snežnimi topovi nad Trikotno jaso, tako da je sedaj nov avtomatiziran sistem zasneževanja nameščen od ciljne arene Snežnega stadiona skoraj do koče Luka. Poleg tega so tudi avtomatizirali črpališče na Trikotni jasi in pri tamkajšnjem vodnem zajetju namestili hladilni stolp. V njem se voda iz zajetja ohladi na 3 ali 2 stopinji Celzija, takšna temperatura vode pa nato omogoča zasneževanje s topovi tudi v mejnih vremenskih razmerah.

Ob tem pa so iz Marproma še sporočila, da je otvoritev nove zimske sezone predvidena najpozneje sredi decembra. “Do takrat bodo opravili še preostala potrebna dela na smučarskih terenih, žičniških napravah, snežnih topovih in drugi opremi. Ob tem pripravljajo še eno novost v spodnjem delu proge Pisker na Arehu, o čemer bo več znanega pred začetkom zimske sezone,” so sporočili.

Po prihajajoči vikend akciji predprodaje sezonskih smučarskih vozovnic za Mariborsko Pohorje se bodo njihove cene z 2. septembrom nekoliko zvišale, ponovno pa se bodo zatem dvignile s 1. novembrom. Od takrat bo namreč potekala redna prodaja smučarskih vozovnic za zimsko sezono 2019/2020.

Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) je prejela več nezavezujočih ponudb za najem hotelov nekdanjega Športnega centra (ŠC) Pohorje na Mariborskem Pohorju. Odločitev o izbiri še ni sprejeta. Ponudbo je oddal tudi sedanji najemnik, podjetje Playgreen, ki se mu 1. septembra izteče enoletna najemna pogodba.

Hotel Arena

Hotel Arena

“Do izteka roka za oddajo nezavezujočih ponudb za najem turističnih nepremičnin na Mariborskem Pohorju je DUTB prejela več ponudb, ki bodo preučene in obravnavne s strani pristojnih organov odločanja. Več informacij o predmetnem najemnem postopku vam trenutno ne moremo posredovati,” so za STA povedali na DUTB.

Hoteli Arena, Bolfenk in Videc
Novo zbiranje nezavezujočih ponudb za najem hotelov na Mariborskem Pohorju so objavili pred dvema tednoma, rok za oddajo se je iztekel v petek. Ponudba zajema štirizvezdični hotel Arena s 60 sobami, velnesom in 18.400 kvadratnih metrov površin okoli hotela ter hotela Bolfenk s štirimi in Videc s tremi zvezdicami in skupno 50 sobami, 26 apartmaji in 15.500 kvadratnimi metri zunanjih površin, ki vključujejo tudi nogometno igrišče. Najemno razmerje se bo po napovedih DUTB sklenilo za določeno obdobje vsaj pol leta ali več z začetkom 1. septembra letos ter vsaj do konca februarja 2020 in z možnostjo podaljšanja.

Podjetje Playgreen bi hotele tudi odkupilo
Pohorske hotele, ki jih je slaba banka leta 2014 tik pred stečajem ŠC Pohorje izvzela iz premoženja, so imele sprva v najemu Terme Maribor, ki upravljajo tudi sosednji Hotel Habakuk. Ko so se te umaknile, pa je hotele vzel v najem mariborski podjetnik Miran Ferk s podjetjem Playgreen, ki je septembra lani sklenil enoletno najemno pogodbo. Ferk je danes za STA potrdil, da je DUTB predložil nezavezujočo ponudbo tako za nadaljnji najem kot za odkup teh hotelov. Ker pogovori s slabo banko še tečejo, podrobnosti zaenkrat ne razkriva. “Trdno sem prepričan, da bodo izbrali najboljšega ponudnika,” je dejal.
V odkup naj bi se Ferk podal s poslovnim partnerjem. DUTB je paket nepremičnin pred letom dni ocenjeval na okrog 6,8 milijona evrov, po nedavnem poročanju časnika Večer pa bi Ferkov poslovni partner, ki ni iz Maribora, lahko ponudil ceno okrog pet milijonov evrov.

Vir: STA

Zadnji počitniški vikend, 31. avgusta in 1. septembra, bo na blagajnah na spodnji postaji Pohorske vzpenjače potekala predprodaja novih sezonskih smučarskih vozovnic po ugodnejših cenah.

V času vikend akcije bodo naprodaj vse sezonske vozovnice za Mariborsko Pohorje, prvič pred novo zimsko sezono tudi vozovnica Pohorka. Sezonska smučarska vozovnica za odrasle bo samo 31. 8. in 1. 9. stala 410 evrov (v redni prodaji 500), cena Pohorke za odrasle pa bo sprva znašala 270 evrov (v redni prodaji 370). Vozovnica Pohorka bo v zimski sezoni 2019/2020 veljala od ponedeljka do petka v času dnevne smuke in tudi nočne, medtem ko med vikendi in prazniki ter šolskimi počitnicami (božično-novoletne počitnice, zimske počitnice obeh regij) z njo ne bo mogoče smučati.

Po vikendu bodo cene nekoliko višje
Po zadnjem počitniškem vikendu se bodo cene vseh sezonskih vozovnic za Mariborsko Pohorje z 2. septembrom nekoliko zvišale, ponovno pa se bodo zatem dvignile s 1. novembrom. Od takrat bo namreč potekala redna prodaja smučarskih vozovnic za novo zimsko sezono. Uradna otvoritev te je predvidena sredi decembra, če bodo razmere dopuščale, pa bo smuka na Pohorju možna že prej. Ceniki vseh smučarskih vozovnic za sezono 2019/2020 so objavljeni na spletni strani www.visitpohorje.si. Marprom smučarje vabi, da izkoristijo možnost ugodnejšega nakupa v času prihajajoče vikend akcije predprodaje sezonskih vozovnic, ko bodo blagajne pod Pohorjem tako v soboto kot nedeljo
odprte med 7. in 19. uro.

Včeraj se je v Destrniku začel že 38. Kmečki praznik. Sobotno popoldne je zaznamovala postavitev klopotca in 8. kmečke igre. Pozno noč pa je sledila tudi zabava s skupino Gadi. Pester program pa bo tudi danes, vse od 14.00 ure naprej.

klopotev destrnik (1)

Danes nadaljujejo s tradicionalno povorko starih kmečkih običajev, prikazom projekta “od lanu do platna”, podelili pa bodo tudi priznanja za urejene hiše in okolico ter razglasili naj pridelek. Seveda tudi danes ne bo manjkala zabava. Od 17.00 naprej vas bodo zabavali Poskočni muzikanti.

kmečke igre destrnik (5)

 

Sinoči se je s predstavo Swingerji zasedbe Reporter Milan in s 17. KanteFestom, začel jubilejni Letni oder Ruše.

Z včerajšnjo otvoritvijo 17. mednarodnega festivala kantavtorstva KantFest in predstavo Swingerji z zasedbo Reporter Milan, se je začel 20. jubilejni Letni oder Ruše. V znamenitem amfiteatru, v objemu mogočnih smer, ponovno obljublja nepozabna doživetja. Do konca prihodnjega tedna se bodo tam zvrstili koncerti, čez dan pa bo kulturno in športno dogajanje še na drugih prizoriščih.

Pod okrilje Letnega odra Ruše, ki ga prirejajo od leta 2000, se je ponovno vrnil tudi festival Kantfest International, namenjen ljubiteljem pristne avtorske glasbe. Na včerajšnjem uvodnem večeru je nastopilo 10 imen z domače in mednarodne scene kantavtorstva, osrednji gost na odru v Domu kulture Ruše pa je bil Jani Kovačič. Podelili pa so tudi Zlato, Srebrno in Bronasto Kanto po izboru žirije. Nagrado VOX POPULI je izbralo občinstvo, nagrado SILENCE FICTION za tujega izvajalca pa prav tako žirija.

“Festivalu je od leta 2000 uspelo razviti mednarodno razpoznavnost in sodelovanje z mednarodnimi partnerji. Postal je tudi eden ključnih sogovornikov, ko gre za občutljive teme obstoja kantavtorjev,” je pred začetkom festivala povedal producent Kantfesta Peter Andrej.

FLOR 1. dan (reporter milan, kantfest) (4)

Že tradicionalno Center za mlade Ruše (CEZAM) v mesecu avgustu poskrbi za popestritev poletnega dogajanja v Rušah ter predstavitve kulturne in športne ponudbe kraja, še posebej naravnega letnega gledališča Pod goroj, ob vznožju Pohorja s 87-letno tradicijo.

“Imamo kamniti amfiteater sredi gozda, ki res ponuja edinstveno doživetje, kar nam vedno znova potrjujejo tako nastopajoči kot občinstvo. Želimo privabiti še druge organizatorje, da izkoristijo to prizorišče in bomo s tem lahko imeli dogajanje čez vso poletje. Gre za res edinstveno prizorišče v objemu mogočnih smrek” je dejal direktor festivala in CEZAM-a Tomi Prosnik.

Na letošnjem festivalu bodo na edinstvenem prizorišču gostili še Nipkeja in Emkeja, Vlada Kreslina, Željka Joksimovića, ter predstavo Partnerska poroka Toneta Partljiča. Spremljevalni program s koncerti, kulturnimi dogodki in gostinsko ponudbo bo tekel na Tržnici Triglav in na Čolnarni pod Športnim parkom Ruše, kjer se danes od 11. ure naprej obeta prava plaža ob Dravi. Na odru v parku pred občinsko zgradbo pa se bodo predstavljala lokalna društva. Tam bodo skozi ves teden potekale delavnice in predstave za otroke.

Kot so še povedali organizatorji bodo prireditve tudi v slabem vremenu. V kolikor le teh ne bo zaradi slabega vremena možno izvesti na glavnem odru (letno gledališče pod Goroj), jih bodo selili v Dom kulture in Športno dvorano Ruše.

Oglejte si tudi video:

 

Člani Turističnega društva Lovrenc na Pohorju so minulo nedeljo znova obudili nekoč tradicionalne igre po lovrenško.

Podrobnosti v video prispevku:

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so po najnovejših pogovorih z vodstvom družbe Terme Maribor, kjer bodo konec avgusta prezaposlili več kot polovico delavcev na hčerinsko podjetje HBP, pomirjeni. Kot je danes za nekatere medije povedal izvršni sekretar za teritorialno organiziranost ZSSS Boštjan Medik, za zdaj ne nameravajo zaostrovati položaja.

 “Sindikat in svet delavcev v Termah Maribor sta z delodajalcem podpisala sporazum o zagotavljanju pravic tako sindikata kot sveta delavcev v tej novi hčerinski družbi in dobila zagotovilo, da se bodo nemudoma začela pogajanja za kolektivno pogodbo. V tem smislu smo zaenkrat pomirili napetosti,” je pojasnil Medik.

Hotel Habakuk

Hotel Habakuk

Terme Maribor, ki so eden največjih ponudnikov nočitvenih zmogljivosti v Mariboru, so hčerinsko podjetje HBP ustanovile lani in vanj prezaposlile okoli 20 delavcev iz hotela Bellevue na Mariborskem Pohorju, konec tega meseca pa naj bi na to hčerinsko podjetje prezaposlili še 86 ljudi, ki delajo v hotelu Habakuk.

Uprava Term Maribor na čelu z direktorico Tatjano Karpovitš teh načrtov (še) ni javno predstavila. Po neuradnih navedbah pa naj bi se za prezaposlovanje odločili zato, da bi lažje tržili oba pohorska hotela, medtem ko naj bi hoteli v mestu ostali ločeni.

Na sestanku sredi julija je sindikat dobil zagotovilo, da se bo delavcem pri dodeljevanju pravic priznala kontinuiteta, torej kot da niso zamenjali delodajalca. Glede ostalih odprtih vprašanj pa so se takrat dogovorili, da jih razjasnijo do sredine avgusta.

Po Medikovih besedah so dobili zahtevane odgovore. “Podpisan je bil sporazum, da se sindikatu in svetu delavcev zagotavljajo enake pravice tudi v hčerinskem podjetju. S tem smo zaenkrat pomirjeni, kako naprej, pa je odvisno od tega, na kakšen način bodo tekla pogajanja za kolektivno pogodbo. Ne bomo pa v tem trenutku zaostrovali naših aktivnosti,” je povedal.

Novo kolektivno pogodbo je treba doreči, ker je bila prejšnja nujno potrebna posodobitve, ob predlogu sindikata za njeno spremembo pa je vodstvo podjetja odstopilo od nje. Ta korak uprave je bil eden od razlogov za zaskrbljenost ZZZS glede dogajanja v Termah Maribor pred mesecem dni. “Nikakor v pogajanjih ne bomo pristajali na morebitno nižanje pravic delavcev,” je povedal Medik.

Sindikat skrbijo tudi splošne delovne razmere v podjetju, ki naj bi bile predvsem posledica kadrovske podhranjenosti. Po Medikovih besedah je vodstvo napovedalo, da bo poskušalo razbremeniti delavce. “Delodajalec nam je obljubil, da bodo pristopili k razpisom za nove zaposlitve,” je dejal.

Družba Terme Maribor je od leta 2013 preko slovenske družbe Platanus v lasti ruskega energetskega giganta Gazprom. V zadnjih letih se je namesto visokoletečih obljub o razvojnih vlaganjih, prihodu ruskih turistov in krepitvi skupine podala v prodajo dela svojega premoženja, med drugim obmejnih trgovin Travel Shop in medicinsko-termalnega centra Fontana.

Pod okriljem Term Maribor, ki imajo skupno 160 zaposlenih, so le še štirje hoteli – poleg Habakuka in Bellevueja še mestna Ibis in Mercure – ter Gostilna pri Treh ribnikih, ki je prav tako naprodaj.
Vir: STA

Ta petek, 16. avgusta, se prične Festival Letni oder Ruše, ki beleži 20 let. 
flor, lokalec.si“Festival Letni oder Ruše, z vrhunskimi izvajalci v romantičnem ambientu kamnitega amfiteatra, v objemu mogočnih smrek Pohorja, med 16. in 24. avgustom, v svoji jubilejni 20. izvedenki, skupaj z vrhunskimi glasbeniki, igralci in drugimi umetniki, predstavlja nadaljevanje tradicije, odpira nova obzorja in predstavlja vrhunec poletnega dogajanja na Štajerskem,”
pravijo organizatorji v Centru za mlade Ruše (CEZAM).

Napovedali zveneča imena na glavnem odru

Letni oder Ruše je 87 let mlad kamniti amfiteater v objemu gozda in tako predstavlja resnično edinstveno kulturno prizorišče in s tem ponos mesta Ruše. Letošnji festival se predstavlja v jubilejni, 20. izvedenki in v kombinaciji s prizoriščem zagotavlja čarobno vzdušje ter pozitivno energijo, ki jo Rušani, umetniki in obiskovalci vedno znova skupaj ustvarimo na tem pravljičnem kraju. Festival že od prelomnega leta 2000 nadaljuje izjemno bogato tradicijo Rušanov, odpira nova obzorja in pomeni vrhunec poletnega dogajanja na Štajerskem. V osrčju zelene idile, v zavetju pohorskih smrek, se bodo na odru v naravnem amfiteatru letos ponovno zvrstila zveneča imena, kot so Vlado Kreslin, Željko Joksimović, Reporter Milan, Tone Partljič, Nipke & The Nipples in Emkej & Muzičari in Klapa Maslina. Letos se pod okrilje Letnega odra vrača tudi festival Kantfest International, ki bo v svoji 17. izvedenki poskrbel za vse ljubitelje pristne avtorske glasbe.

Pester spremljevalni program

Obiskovalce tudi letos čaka razgiban brezplačen spremljevalni program s koncerti, kulturnimi dogodki in vsakodnevno glasbo z vinilk v Tržnici Triglav, kjer bodo s kulinarično ponudbo obiskovalce razvajali tudi različni gostinci in Food Trucki. Bližnji park pred Občino Ruše bo gostil Ljudski oder, na katerem se bodo predstavila lokalna društva. V parku bo poskrbljeno za najmlajše, ki bodo imeli možnost sodelovanja na različnih brezplačnih ustvarjalnih, znanstvenih in športnih delavnicah ter otroških gledaliških predstavah. Pestro bo tudi na Čolnarni pod Športnim parkom Ruše, kjer bo v soboto, 17. avgusta, ponudila osvežitev sedaj že utečena Ruška Plaža.

Zvesta ekipa z dobro podporo

“Festivala ne bi bilo mogoče izvesti brez ekipe sodelavcev CEZAM-a s Športnim parkom Ruše, ki že 20 let neutrudno skrbi za organizacijo in brezhibno izvedbo, podpore Občine Ruše, sodelavcev občinske uprave in režijskega obrata, nepogrešljivih gasilcev, društev, ustvarjalcev, posameznikov, prijateljev, sponzorjev, donatorjev in prostovoljcev. Predvsem pa globok poklon sosedom in vsem Rušanom, ki nam vsako leto pričarajo edinstveno doživetje,” pravijo v CEZAM-u. “Vabljeni, da tudi ob jubilejni, 20. izvedenki festivala skupaj ustvarimo nepozabne trenutke,” so še sporočili.

PRODAJA VSTOPNIC na www.LetniOder.si, prodajnih mestih Eventima, Recepcija Športnega parka Ruše (Šolska ulica 17, Ruše) in na info točki Europarka Maribor.

Otroci do 6. leta imajo brezplačen vstop. Invalidne osebe imajo z ustreznim potrdilom 30% popust pri vstopnini. Popust se lahko uveljavi samo na recepciji Športnega parka Ruše in na dan dogodka na prizorišču.

Prireditve bodo tudi v slabem vremenu. Nadomestni lokaciji sta Dom kulture Ruše (Falska cesta 24, Ruše) in Športna dvorana Ruše (Šolska ulica 16, Ruše). Morebitne spremembe lokaciji bodo objavljene dnevno na www.letnoder.si in facebook.com/LetniOderRuse2019.

 

Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) je objavila novo zbiranje nezavezujočih ponudb za najem hotelov nekdanjega Športnega centra (ŠC) Pohorje na Mariborskem Pohorju. Sedanjemu najemniku, podjetju Playgreen, namreč 1. septembra izteče enoletna najemna pogodba, a je pripravljen še naprej upravljati s temi turističnimi zmogljivostmi.

Vir: Google Street View

Vir: Google Street View

Ponudba zajema štirizvezdični hotel Arena s 60 sobami, velnesom in 18.400 kvadratnih metrov površin okoli hotela ter hotela Bolfenk s štirimi in Videc s tremi zvezdicami in skupno 50 sobami, 26 apartmaji in 15.500 kvadratnimi metri zunanjih površin, ki vključujejo tudi nogometno igrišče.

Kot izhaja iz zapisa na njeni spletni strani, je namera DUTB oddati celoten portfelj, torej kot celoto, kljub temu pa bo DUTB upoštevala želje zainteresiranih najemnikov, ki bi želeli najeti posamezen hotel. Omejitev velja zgolj za hotel Arena, ki ga je možno najeti samo v kompletu s hotelom Videc ter Bolfenk.

Najemno razmerje se bo sklenilo za določeno obdobje vsaj pol leta ali več z začetkom 1. septembra letos ter vsaj do konca februarja 2020 in z možnostjo podaljšanja. Ponudbe bodo na DUTB zbirali le nekaj dni, in sicer do 23. avgusta opoldne.

Pohorske hotele, ki jih je slaba banka leta 2014 tik pred stečajem ŠC Pohorje izvzela iz premoženja, so imele sprva v najemu Terme Maribor, ki upravljajo tudi sosednji Hotel Habakuk. Ko so se te umaknile, pa je hotele vzel v najem mariborski podjetnik Miran Ferk s podjetjem Playgreen, ki se je prej ukvarjalo predvsem z organizacijo priprav športnih klubov in v tej vlogi je Ferk pred leti že sodeloval s ŠC Pohorje.

Septembra lani je z DUTB sklenil enoletno najemno pogodbo in začel tržiti hotele pod enotno blagovno znamko Pohorje resort. Ferk je danes za STA potrdil, da je pred dnevi že predložil DUTB nezavezujočo ponudbo za odkup teh hotelov, v prihodnjih dneh pa namerava podati še ponudbo za nadaljnji najem. Podrobnosti še urejajo.

V odkup naj bi se Ferk podal s poslovnim partnerjem. DUTB je paket nepremičnin pred letom dni ocenjeval na okrog 6,8 milijona evrov, po nedavnem poročanju časnika Večer pa bi Ferkov poslovni partner, ki ni iz Maribora, lahko ponudil ceno okrog pet milijonov evrov.

Skoraj enoletna izkušnja upravljanja s pohorskimi hoteli je sicer po poročanju Večera prinesla bistveno več težav, kot je Ferk pričakoval. Njegovo podjetje je lani prvič zašlo v rdeče številke, na koncu se je izgube nabralo za 206.000 evrov. “Problem so predvsem mrtvi meseci, ko se v Mariboru nič ne dogaja. Pozimi in poleti imamo dobro zasedenost, težave nastopijo septembra, oktobra, novembra, marca, aprila in maja. To pa je polovica leta. Kar je po eni strani velika težava, a obenem tudi potencial,” je Ferk povedal za Večer.
Vir: STA

Prvi pohodniki so se že ob rani 7. uri zjutraj podali na Lovrenška Jezera, na 1520 m nadmorske višine.

25. pohod na lovrenška jezera (6)Na že 25. Pohod na Lovrenška Jezera, ki ga že tradicionalno prirejajo v času Jezernikovih dni člani Planinskega društva Lovrenc, se je podalo več sto pohodnikov. Družine, prijatelji, posamezniki so že ob rani 7. uri podali izpred Kulturnega doma Lovrenc. “V planinskem društvu smo najprej začeli z izletom na Lovrenška Jezera, po tistem, ko so se začeli Jezernikovi dnevi pa smo se tudi mi priključili s Pohodom na Lovrenška Jezera. Jezernikovi dnevi potekajo 26. leto, pohod pa 25 in uspevamo to tradicijo ohranjati. Zdaj vsako leto pride okrog 200 ljudi,” je povedal vodja pohoda Lovro Paradiž.

Pot je potekala v smeri Lovrenc – Vrelenk – Lovrenška jezera – Jezerc – Pruh – Okrepčevalnica Sgerm – Lovrenc. Podali so se na srednje zahteven pohod, ki traja 7 ur, z namenom, da preživijo čas v naravi, se rekreirajo in podružijo.

Ob 13.30 uri sledi prireditev pri Jezercu. Za 3., 6. in 10. udeležbo na pohodu pa bodo podelili tudi bronaste, srebrne ter zlate značke.

Maribor in celotna turistična destinacija skupaj s Pohorjem tudi v prvem polletju beležita dobre turistične rezultate. Kot so sporočili iz Zavoda za turizem Maribor Pohorje, so do konca junija v primerjavi z enakim obdobjem lani v mestu beležili za desetino več nočitev, na območju destinacije pa je bilo teh več za 17 odstotkov.

“Mesto Maribor in turistična destinacija Maribor – Pohorje beležita odlične statistične rezultate za obdobje januar-junij 2019 v primerjavi z enakim obdobjem lani: rast nočitev v Mariboru je 10 %, medtem ko je rast prihoda turistov 7 %; na območju destinacije Maribor – Pohorje je nočitev več za 17 %, prav tolikšna je rast prihodov turistov. Povprečna doba bivanja v mestu in na področju destinacije presega 2,4 dni. V Mariboru so največ nočitev ustvarili gostje iz Hrvaške, Nemčije, Srbije, Avstrije, Poljske in Italije,” so pisno sporočili iz Zavoda za turizem Maribor – Pohorje.

Vir: ZZT Maribor - Pohorje

Vir: ZZT Maribor – Pohorje

Maribor in destinacija v obdobju januar-junij 2019

Nočitve v Mariboru so od januarja do junija 2019 (212.469) v primerjavi z enakim obdobjem lani porasle za 10 %. Razmerje med domačimi in tujimi nočitvami je 12/88. Prihodi gostov so v Mariboru od januarja do junija 2019 (88.088) porasli za 7 %. Razmerje med domačimi in tujimi gosti je 16/84. Povprečna doba bivanja v mestu je 2,41 dni.

Nočitve v destinaciji Maribor – Pohorje so od januarja do junija 2019 (309.330) v primerjavi z enakim obdobjem lani porasle za 17 %. Razmerje med domačini in tujimi nočitvami je 26/74.

Prihodi gostov v destinaciji Maribor – Pohorje so od januarja do junija 2019 (126.098) v primerjavi z enakim obdobjem lani porasli za 17 %. Razmerje med domačimi in tujimi gosti je 27/73. Povprečna doba bivanja v destinaciji je 2,45 dni. Največ tujih prenočitev v Mariboru je bilo ustvarjenih s strani gostov iz Hrvaške, Nemčije, Srbije, Madžarske, Avstrije, Poljske in Italije. “Iz oddaljenih dežel je bilo daleč največje število tujih prenočitev ustvarjenih s strani turistov iz Kitajske in iz ZDA. Odlični turistični rezultati v Mariboru in na področju destinacije Maribor – Pohorje presegajo rast nočitev in prihodov na nacionalni ravni: v Sloveniji je bilo v prvi polovici letošnjega leta skupno zabeleženih za 6 % več prihodov in za 4 % več prenočitev kot v enakem obdobju lani,” pravijo na ZZT Maribor – Pohorje.

K temu pa dodajajo, da Zavod za turizem Maribor – Pohorje odlične turistične rezultate pripisuje tudi številnim aktivnostim Zavoda in partnerskih ustanov, ki si prizadevajo za stalno prisotnost Maribora v promocijskih, projektnih in drugih aktivnostih, s katerimi promovirajo destinacijo Maribor – Pohorje in razvijajo nove produkte – med ključne aktivnosti v prvem polletju 2019 prištevajo partnerstvo v razvoju Dravske kolesarske poti, intenzivno delo na področju vsebinskega digitalnega marketinga ter predstavitve na turističnih sejmih in delavnicah doma in na tujem.

V preteklem tednu so vandali uničili klopi na Jabolčni poti v Selnici ob Dravi. Po naših informacija naj bi to storili mladoletniki.

Vir: ogorčeni bralec

Vir: ogorčeni bralec

V minulem tednu so na Jabolčni poti v Selnici ob Dravi, ki je leta 2013 nastala v okviru projekta Sadjarska učna pot za kolesarje in pohodnike oziroma Jabolčna pot, dolga pet kilometrov, na kateri so postavili učne točke, opremljene s klopmi, mizami, stojali za kolesa, koši za smeti, pitniki za vodo ter s tablami in drugimi inovativnimi materiali z učno vsebino, napadli vandali.

Po naših informacijah naj bi to storili mladoletniki. “V ponedeljek so nas občani obvestili, da je nekdo prerezal klopi na Jabolčni poti na lokaciji za hladilnico Kmetijske zadruge Selnica ob Dravi, da je nekdo uničil en del mize, popolnoma uničil klop ter požagal ograjo, ki je bila tam postavljena. Zadevo smo predali policiji. Trenutno preiskava še teče in čakamo na podrobne informacije,” je dejala županja Občine Selnica ob Dravi Vlasta Krmelj. 

Ob tem je dodala, da se na vsake toliko časa na Jabolčni poti in tudi v nekaterih drugih predelih občine dogaja, da jim uničujejo določeno lastnino. “Občina se trudi, da bi skupaj s pristojnimi službami te zadeve poiskala in našla, ter da se te zadeve v bodoče ne bi več dogajale. Občina sedaj aktivno pripravlja program kako se bo tega in podobnih vandalizmov v bodoče reševalo in se bodo izvedli ustrezni ukrepi, da bi preprečili tovrsten vandalizem, ki resnično škoduje ne le kraju ampak tudi širše. Po tej poti hodijo poleg domačinov tudi obiskovalci in je prav, da se v Selnici ob Dravi počutimo varno,” pravi županja.

Nad dogajanjem v kraju so razočarani tudi krajani. “Žalostno!!!…. Vandalizem v našem kraju. Ne vem koga moti klopca in miza na kolesarski poti, kjer radi posedajo sprehajalci, tako starejši kot mladina. Ter lesena ograja, ki smo jo prostovoljci postavili za varnost kolesarjev,” je zapisal Martin Deželak na svojem Facebooku, pod objavo pa se najde še več ogorčenih komentarjev.

komentarji na FB - uničenje klopi na Jabolčni poti

komentarji na FB – uničenje klopi na Jabolčni poti

Prav tako pa so nad ravnanjem ogorčeni v Turističnem društvu Selnica ob Dravi. “Ne moreš verjeti kaj počnejo,” je dejala predsednica TD Selnica ob Dravi Ivanka Frešer. “Včeraj sva šli z vnukinjo tja in videli prežagano klop in  popisano informativno tablo. Res grozno,” je opisala. “Po eni strani skrbimo in spodbujamo ljudi, da bi bila okolica urejena, po drugi strani pa se dogajajo takšne stvari,” je še dodala Frešerjeva.

Vandali so tako v preteklem tednu povzročili tudi precejšnjo finančno škodo. “Zadnje ocene povzročene škode še nimamo, lahko pa govorimo o nekaj tisoč evrih škode, saj so bile te klopi in mize iz kvalitetnih materialov,” je pojasnila Krmeljeva.