Aktualne oddaje

    VIDEO (INTERVJU)...

    V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]

    The post VIDEO (INTERVJU) Rajko Ferk, dupleški slikar, o izzivih pri njegovi zadnji likovni koloniji Duplek Art appeared first on Lokalec.si.

    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    V svetu odraslih...

    Tokrat je v oddaji V svetu odraslih voditelj Matic Lesjak gostil Bojana Glaserja in Anjo Godec, vaditelja plesnih skupin AFS Študent. Govorili pa so o mladih, plesu, petju in ohranjanju kulturne dediščine. Akademska folklorna skupina Študent pripravlja svojo 62. celovečerno predstavo z naslovom Sobitje – dva sva eno. V oddaji V svetu odraslih so govorili […]

    The post V svetu odraslih: Mladi, ples, petje in ohranjanje kulturne dediščine appeared first on Lokalec.si.

Organizatorjem 56. Zlate lisice na Mariborskem Pohorju slabo kaže v bitki z vremenom pred ženskima tekmama svetovnega pokala, ki bi morali biti 15. in 16. februarja. Odločilen bi znal biti že četrtek, ko v Maribor prihaja snežni kontrolor in direktor za tehnične discipline ženskega svetovnega pokala Markus Mayr.

55. Zlata lisica (19)Mayr na prizorišče tekem, ki bi letos morale biti več kot mesec dni pozneje od običajnega termina v začetku januarja, prihaja v četrtek zjutraj, organizatorji pa so te dni upali, da se bo vreme vsaj ponoči ponovno ohladilo.

Temperatura je ponoči sicer za kratek čas padla pod ničlo, vendar so za naslednje dni čez dan še naprej napovedane temperature blizu desetih stopinj.

Upanje jim za zdaj daje dejstvo, da so januarja vendarle uspeli narediti toliko snega, da je proga že nekaj časa odprta vse do snežnega stadiona v dolini. Močna odjuga, v torek pa tudi močan veter, sta nekaj snega sicer vzela, a ga je za zdaj na progi, kjer bi morala biti prihodnji konec tedna veleslalom in slalom, še dovolj.

“Vseeno upamo, da bomo še lahko vključili topove, predvsem pa bomo morali progo dobro strojno obdelati,” naloge tehnične ekipe v teh dneh opisuje vodja tekmovanja Mitja Dragšič.

Takšnih razmer so sicer pod Pohorjem že vajeni, a se ne predajajo, zato za zdaj vsaj javno še ne razmišljajo o “planu B” in vnovični selitvi v Kranjsko Goro, kjer so bili nazadnje pred dvema letoma. Večino proge namreč prekriva okoli 40 centimetrov umetnega snega, a bo več znanega po četrtkovi snežni kontroli, po kateri načrtujejo tudi novinarsko konferenco.
Vir: STA

Upravljavci smučišč na Mariborskem Pohorju in Arehu so na skupnem sestanku s predstavniki Policijske postaje Maribor II obravnavali problematiko prisotnosti pohodnikov in turnih smučarjev na smučarskih progah v času njihovega odprtja. Kot so sporočili iz Marproma, bodo zaradi tega v nadaljevanju zimske sezone na Pohorju pogosteje izvajali poostren nadzor na smučiščih.

solar na smuci, mb pohorje 2017 (21)“Pri tem smo sprejeli odločitev, da bomo v nadaljevanju zimske sezone na Pohorju pogosteje izvajali skupen nadzor na smučiščih, predvsem z namenom zagotovitve ustrezne varnosti smučarjev, turnih smučarjev, pohodnikov in ostalih obiskovalcev,” so zapisali v sporočilu za javnost.

Zaradi pogostejših nadzorov, ki bodo na Pohorju sledili v naslednjih dneh, pozivajo k spoštovanju smučarske zakonodaje in predpisov, s čimer bodo sami največ postorili za svojo varnost, pa tudi varnost ostalih prisotnih. “Ne nazadnje pa so za kršitve predpisov – ti med drugim prepovedujejo hojo po smučarskih progah v času odprtja in tudi uporabo prog po koncu obratovalnega časa – za kršitelje predvidene denarne sankcije v razponu od 100 do 800 evrov,” so še sporočili.

V tokratni oddaji V svetu odraslih smo spregovorili o projektu Ski break Kope, ki ga prireja ŠOUM, prav tako pa smo spregovorili še o zimskih aktivnostih, ki jih za študente pripravlja Zdrava zabava. Bližajo pa se tudi informativni dnevi, tokrat smo besedo namenili predstavnicama Srednje šole za gostinstvo in turizem Maribor.

Več v videu:

V nadaljevanju smučarske sezone na Mariborskem Pohorju bo občanom Maribora na voljo posebna ugodnost – četrtkova nočna smuka po promocijskih cenah vozovnic. “Te bodo za več kot polovico nižje od rednih cen nočnih smučarskih vozovnic,” so danes sporočili iz Marproma. 

1. nočna smuka na Pohorju (4)V želji po promociji Pohorja in aktivnega preživljanja prostega časa sta podjetje Marprom kot upravljavec smučišča in Mestna občina Maribor dosegla sporazum o subvencioniranju cen vozovnic za nočno smuko. “Občinska subvencija bo omogočila, da bosta za Mariborčane ob četrtkih veljali posebni ceni vozovnic za nočno smuko, in sicer 10 evrov za vse odrasle ter 5 evrov za otroke do vključno 14. leta starosti,” so sporočili iz Marproma. Do omenjene ugodnosti bodo upravičeni občani Mestne občine Maribor, pri čemer bo ob nakupu z osebnim dokumentom treba izkazati stalno prebivališče znotraj občine Maribor. “Cenejša nočna smuka bo na Mariborskem Pohorju prvič na razpolago že ta četrtek, 23. januarja, zatem pa še vse nadaljnje četrtke, ko bomo na Pohorju zagotovili nočno smuko,” so še dodali.

“Medtem bodo ob petkih in sobotah, med 18. in 21. uro prav tako poteka nočna smuka, za vse obiskovalce veljale redne cene nočnih vozovnic; to je 23 evrov za odrasle, 20 za mladino, študente in seniorje ter 14 evrov za otroke in invalide,” so še zapisali v sporočilu za javnost.

Na Mariborskem Pohorju bodo to soboto, 18. januarja, prvič letos odprli tudi Snežni stadion. Tako bo smuka na Mariborskem Pohorju od sobote naprej možna vse do doline, Snežni stadion pa bo ostal odprt do nadaljnjega.

Vir: Marprom

Vir: Marprom

“Na njem smo v zadnjih dneh s pomočjo snežnih topov izdelali dovolj snega, da ga bomo lahko do sobote pripravili za varno in kakovostno smuko. Ob odprtju bo imel Snežni stadion 30–40 centimetrov debelo snežno podlago, sedežnica Radvanje pa bo obratovala čez vikend v času dnevne smuke,” so sporočili iz Marproma.

Poleg tega na Pohorju s soboto uvajajo še eno novost – posebne vozovnice za turne smučarje. “Pri tem bo vozovnica za turno smuko na Piskru na Arehu stala 5 evrov in bo vključevala tudi en prevoz s sedežnico Pisker, vozovnica za turno smuko na Mariborskem Pohorju pa bo stala 7 evrov in bo omogočala en prevoz s katerokoli delujočo napravo,” dodajajo na Marpromu.

Ker širina prog na Mariborskem Pohorju turnim smučarjem trenutno še ne dopušča hoje navkreber, bo ta za zdaj dovoljena samo na Piskru v času odprtja smučišča. “Ko bomo zagotovili zadostno širino prog na Mariborskem Pohorju, pa bo mogoča tudi na mariborskem delu. Prav tako vse obiskovalce obveščamo, da bo v naslednjih dneh zaradi zagotavljanja varnosti na Pohorju izveden poostren nadzor spoštovanja smučarske zakonodaje. Nadzor bo potekal tudi v času, ko smučišča niso odprta. Obiskovalcem se zahvaljujemo za razumevanje,” so še sporočili.

Za stekleničko vina mariborske Stare trte so na dobrodelni licitaciji na Poljskem iztržili 1200 evrov, so povedali na Mestni občini Maribor. Stekleničko je občina poklonila fundaciji Veliki orkester božične dobrodelnosti iz Krakova, ki je z licitacijo zbirala sredstva za zdravljenje otrok.

stara trtaLicitacija, na katero je bila umeščena steklenička vina Stare trte, je potekala prejšnji konec tedna v okviru 28. zaključne dobrodelne prireditve, imenovane Grand Finale, ki jo vsako leto spremlja več milijonov Poljakov.

Kot so ob napovedi donacije sporočili z mariborske občine, je fundacija Veliki orkester božične dobrodelnosti iz Krakova največja nevladna in neprofitna dobrodelna organizacija na Poljskem. Njeno poslanstvo je podpora javnemu zdravstvu na Poljskem.

V preteklih 27 letih delovanja je fundacija zbrala več kot 250 milijonov evrov in poljskim bolnišnicam donirala 61.900 kosov medicinske opreme. Poleg nakupa medicinske opreme organizacija financira še pet različnih medicinskih programov, med njimi nacionalni program za zgodnje odkrivanje raka pri otrocih, z organizacijo učnih ur oživljanja in prve pomoči za osnovnošolce pa deluje na področju izobraževanja. Z različnimi aktivnosti je prisotna tudi zunaj meja Poljske.

Pobudo za sodelovanje med Mestno občino Maribor in omenjeno fundacijo je dal Damian Buraczewski, avtor bloga o vinu SlovVine, ki prispeva k prepoznavnosti slovenskega vinarstva na Poljskem.

Občina si od sodelovanja obeta turistično promocijo, saj na Zavodu za turizem Maribor – Pohorje prepoznavajo Poljsko kot veliko in pomembno tržišče. V mestu Maribor so po podatkih tega zavoda v prvih desetih mesecih leta 2019 zabeležili več kot 24.200 nočitev gostov iz Poljske, od tega je bilo največ nočitev opravljenih v poletnih mesecih.

Stara trta, ki raste na mariborskem Lentu, je s potrjeno starostjo več kot 400 let vpisana v Guinnessovo knjigo rekordov kot najstarejša trta sveta, ki še vedno rodi žlahtne sadove. Iz njenega grozdja izdelajo vino, ki ga ustekleničijo v stekleničke umetnika Oskarja Kogoja in ga uporabljajo za protokolarno darilo.
Vir: STA

Na Mariborskem Pohorju bo od četrtka do sobote ponovno na razpolago tudi nočna smuka med 18. in 21. uro. Pri tem bosta v četrtek, 9. januarja, zaradi odstranjevanja posledic požara na koči Lisičkin brlog v navedenem času delovala samo vlečna trakova Bejbika 1 in 2, tako da bo nočna smuka mogoča le na otroškem poligonu Bellevue.


“V petek bo nato med nočno smuko znova obratovala tudi dvosedežnica Sleme, poleg tega pa bo tega dne začela delovati še štirisedežnica Poštela. Ob tej priložnosti bodo v petek, 10. januarja, nočne vozovnice na voljo po enotni promocijski ceni le 10 evrov/osebo. Pri tem bo smučarje v kočah Škratov brlog (pod trakom Bejbika) in Luka čakal brezplačen topel napitek,”
so sporočili iz Marproma. Po petkovi nočni smuki bo sedežnica Poštela obratovala tudi v naslednjih dneh, od sobote, 11. januarja, pa bodo na Pohorju veljale redne cene dnevnih smučarskih vozovnic.

Vir: Marprom

Na Arehu bo od srede, 8. januarja, odprta smučarska povezava od hotela Areh do spodnje postaje vlečnice Cojzarica, so zapisali na socialnih omrežjih Visit Pohorje.

Vir: FB Visit Pohorje

Vir: FB Visit Pohorje

“Gre za nekaj manj kot 1 kilometer dolgo povezovalno progo, poimenovano Mali X 1. Kljub temu bo smučarski avtobus s parkirišča na Arehu še naprej vozil po gozdni cesti proti zgornji postaji Cojzarice,” so še zapisali.

Stečajni upravitelj Športnega centra Pohorje Drago Dubrovski je za 18. marec razpisal še deveto dražbo za prodajo žičniških naprav na Areškem Pohorju. Tokrat bo stečajno premoženje s soglasjem mariborskega sodišča in DUTB na javni dražbi z zviševanjem cene ponudil po izklicni ceni 1,5 milijona evrov.

Vir: arhiva Lokalec.si

Vir: arhiva Lokalec.si

Ali bo do dražbe tokrat le prišlo, bo znano že dan prej, saj morajo zainteresirani dražitelji najpozneje do 17. marca na račun stečajnega dolžnika plačati varščino v višini 150.000 evrov.

Žičnice na areškem delu Pohorja, s katerimi zdaj upravlja Marprom, so doslej skušali prodati že osemkrat, nazadnje je bila dražba neuspešna tudi po izklicni ceni dobra dva milijona evrov.

Ponujeno premoženje sicer vključuje obe vlečnici Partizanka, vlečnice Areška, Ruška, Orel, Žigart, Vali, Kekec ter obe vlečnici Cojzarica in šestsedežnico Pisker s pripadajočimi zemljišči, objekte in vso opremo za zasneževanje. Z njimi zdaj upravlja mariborsko javno podjetje, preko katerega je mariborska občina po propadu športnega centra zagotovila nadaljevanje smučarskega turizma na Pohorju.

Gre še za zadnje večje premoženje propadlega podjetja, potem ko je Dubrovski septembra lani uspel prodati žičniške naprave na mariborskem delu Pohorja. Prvič je naprave ponujal za 11,4 milijona evrov. Dubrovski je že večkrat povedal, da interes za prevzem je, vendar bo moral prihodnji lastnik ob kupnini vsaj še enako vsoto nameniti za dodatna vlaganja.

Ob prodaji omenjenih smučišč do konca stečajnega postopka čaka še rešitev zadev okoli zahteve do mariborske občine za plačilo odkupne vrednosti gondole in žičniških naprav na Mariborskem Pohorju, ki jih je prek Marproma po stečaju družbe prevzela v upravljanje. Mariborsko sodišče je junija odločilo, da je občina dolžna plačati 13,2 milijona evrov nadomestila, a je občini uspelo s pritožbo na višjem sodišču, zdaj pa poteka nov poskus mediacije.
Vir: STA

Mariborski policisti so odvzeli prostost trem mlajšim moškim, ki jih utemeljeno sumijo, da naj bi bili odgovorni za požar v lesenem gostinskem objektu na Mariborskem Pohorju, ki je v noči na soboto povsem uničil objekt in še tri sosednje. Za zdaj še preiskujejo, ali je bil ogenj podtaknjen namerno ali zaradi neodgovornega ravnanja.

Vir: GB Maribor

Vir: GB Maribor

Kot so pojasnili na Policijski upravi Maribor, njihovi kriminalisti preiskujejo kaznivo dejanje požiga. Med preiskavo so v soboto pridržali tri 21-letnike, vendar so nato pridržanje v nedeljo v večernih urah že odpravili.

Po nestrokovnih ocenah policije je v požaru nastala materialna škoda v višini okoli 150.000 evrov, za zdaj pa je zbiranje obvestil in izvajanje drugih procesnih opravil še v polnem teku, zato bo več podatkov znanih po končani kriminalistični preiskavi.

Požar so v noči na soboto pogasili gasilci mariborske gasilske brigade ter štirih prostovoljnih gasilskih društev iz Hoč, Peker, Radvanja in Bohove. Kot so v soboto sporočili iz uprave za zaščito in reševanje, so bili trije objekti povsem uničeni, eden pa poškodovan.

Po informacijah Gasilske brigade Maribor je med gašenjem eksplodirala jeklenka z gospodinjskim plinom. V objektih je bilo še 20 jeklenk z gospodinjskim plinom in CO2, ki so jih gasilci odnesli na varno.

V preiskavo se je po pisanju Večera aktivno vključil tudi Iztok Tomšič, predsednik Smučarskega kluba Pohorje, ki upravlja z Lisičkinim brlogom, gostinskim objektom tik pod vrhom Belleuveja. Varnostne kamere so pokazale veseljačenje in razgrajanje skupine mladih, kar je na terasi brunarice preraslo v vandalizem.

Tomšič je časniku povedal, da ne verjame, da je bil ogenj namerno podtaknjen, pač pa naj bi bil požar posledica razgrajanja nočnih obiskovalcev. Osumljenci naj bi bili sicer z območja Ljubljane.

Če se bo izkazalo, da so ogenj zanetili z neodgovornim ravnanjem, jim grozi ovadba za povzročitev splošne nevarnosti iz malomarnosti in s tem denarna kazen ali zapor do enega leta, v primeru obtožb za nameren požig pa jim grozi celo do osem let zapora.
Vir: STA

Po uvodnem zimskem vikendu, ko so na Mariborskem Pohorju prejšnji teden zagnali le otroški poligon, danes tam tudi uradno začenjajo novo zimsko sezono s promocijsko ceno dnevnih smučarskih vozovnic. Ob tej priložnosti bo smučarje in ostale obiskovalce čakal še pester spremljevalni program, otvoritev pa ima tudi dobrodelni značaj.

Kot so sporočili iz Marproma, ki upravlja z žičniškimi napravami na Pohorju na mariborskem koncu delujeta trakova Bejbika 1 in 2 ter sedežnica Sleme, na areškem pa vlečnici Cojzerica in Areh, prav tako pa bo odprta tudi sedežnica Pisker, ki velja za eno njihovih najbolj priljubljenih prog.

Vir: FB Visit Pohorje

Smučišča bodo danes odprta od 9. do 14. ure, nato pa bo do 17. ure mogoče še sankanje na otroškem poligonu Bellevue. Obenem bodo na terasi koče tik pod zgornjo postajo gondole za vse obiskovalce pripravili Ski opening zabavo.

Za vse smučarje bo danes veljala enotna cena dnevne smučarske vozovnice, ki bo znašala pet evrov, pri čemer bodo ves izkupiček namenili v dobrodelne namene za otroke. V sodelovanju s Centrom za socialno delo Maribor bodo namreč izbrali 20 otrok, ki jim bodo podarili smučarsko opremo in štiridnevni tečaj smučanja.

Od nedelje bo nato v veljavi redni obratovalni čas smučišč med 9. in 16. uro, dnevne smučarske vozovnice pa bodo še naprej ponujali po znižanih cenah – 17 evrov za odrasle, 14 za mladino, študente in seniorje ter deset evrov za otroke in invalide. Od sobote naprej bo na Pohorju vozil tudi smučarski avtobus med Bellevuejem in Arehom.
Vir: STA

Za Višjo strokovno šolo za gostinstvo in turizem Maribor je uspešno leto, polno odmevnih projektov ter uspehov na domačih in mednarodnih tekmovanjih. Pripravljajo pa se tudi že na CAFOODFEST, kuharsko bitko, ki se bo odvila v torek in sredo, 17. in 18. decembra na prenovljeni Cafovi ulici.

Dan po odprtju drsališča v Rušah so zasvetile še praznične luči – Svetlice.

V Športnem parku Ruše so minulo nedeljo odprli veliko drsališče s KURS-om. Ob tej priložnosti so predstavili šolo hokeja, mlajšo sekcijo HDK Maribor, imeli tekmo lisjakov, disko drsanje. obiskovalci pa so se lahko tudi brezplačno drsali po ledeni ploskvi.

Dan kasneje pa je praznično vzdušje v Parku pred Občino Ruše zavladalo ob prižigu luči. Dogajanje so popestrili pevski zbori Osnovne šole Janka Glazerja Ruše pod vodstvom Darinke Jesenko, sledila pa sta še predstava z laserskim shovom in druženje ob glasbi s Klubom študentov Ruš, Selnice in Lovrenca (KURS). Učenci Osnovne šole Janka Glazerja Ruše, Vrtca Ruše in otroci s sodelovanjem Društva prijateljev mladine Ruše pa so pripravili novo praznično okrasitev, katere idejna avtorica je Vlasta Čobal Sedmak. Park pred Občino Ruše zdaj krasijo zvezdice, ki so jih izdelali otroci.

Otroke bo v noči na petek, ko bo god sv. Miklavža, po ljudskem izročilu sv. Miklavž tudi obiskal in jim v nastavljenih peharjih pustil drobna darila. Ponekod bodo že danes popoldne potekali Miklavževi sprevodi in druge prireditve, na katerih bo nastopil lik sv. Miklavža.Tako bo tudi v Mariboru. Med 15.00 in 19.00 jih bo obiskal v nakupovalnem centru Planet Maribor, ob 17.00 pa v centru mesta, na Grajskem trgu.

miklavž v pivoli

“Letos se v nakupovalnem centru Planet Maribor prvič pripravlja ustvarjalno miklavževanje za otroke. Miklavž bo najmlajše obiskal v četrtek, 5. decembra 2019, med 15. in 19. uro,” so sporočili organizatorji, ki obljubljajo pester program, ki bo malčkom pričaral čaroben popoldan.

V centru Maribora, na Grajskem trgu pa jih bo obiskal že tradicionalno. V spremstvu angelov in parklja bo Miklavž pozdravil in obdaril vse pridne otroke. Miklavža bo pričakala vokalna skupina Florentine.

Na Mariborskem Pohorju bodo za uvod v novo zimsko sezono v soboto, 7. decembra, odprli otroški poligon Bellevue z vlečnim trakom Bejbika. Ta poligon v neposredni bližini zgornje postaje gondole bo zatem na razpolago tudi v nedeljo, 8. decembra, pri čemer bo uporaba traka oba omenjena dneva brezplačna (mogoča bo brez vozovnice).

Proga oziroma otroški poligon Bellevue bo prihajajoči vikend odprt od 9. do 16. ure. Pri tem bo med 9. in 14. uro na njem potekalo samo smučanje, med 14. in 16. uro pa bo nato na voljo za sankanje in spuste s pležuhi. Ker bo uporaba vlečnega traka za vse obiskovalce brezplačna, bodo potrebovali le gondolsko vozovnico za prihod na Bellevue.

FOTO: Visit Pohorje

FOTO: Visit Pohorje

Otroški poligon, kjer so v podjetju Marprom v minulih tednih izdelovali sneg s tako imenovano tovarno snega, v zadnjih dneh pa še dodatno s snežnimi topovi, bo sprva obratoval samo ta vikend. S ponedeljkom ga bomo namreč začasno zaprli zaradi zasneževanja in priprave smučarskih prog na otvoritev nove zimske sezone. Ta bo, kot so napovedali, na Pohorju prišla na vrsto v naslednjem vikendu, 14. in 15. decembra. Ob otvoritvi bodo smučarjem ponudili promocijske cene vozovnic in tudi zanimiv spremljevalni program. Čeprav je začetek zimske sezone pred vrati, je na Mariborskem Pohorju trenutno še vedno odprt tudi kolesarski park (Bike park Pohorje). Tako bo ostalo, dokler bodo vremenske razmere še omogočale spuste z gorskimi kolesi.

V Rušah so zasvetile Svetlice – praznične lučke ob začetku najbolj prazničnega meseca v letu. Odprli pa so tudi veliko drsališče v Športnem parku Ruše.

Svetlice v Rušah (3)Praznično vzdušje v Parku pred Občino Ruše so ob prižigu luči pričarali pevski zbori Osnovne šole Janka Glazerja Ruše pod vodstvom Darinke Jesenko, sledila pa sta še predstava z laserskim shovom in druženje ob glasbi s Klubom študentov Ruš, Selnice in Lovrenca (KURS). Učenci Osnovne šole Janka Glazerja Ruše, Vrtca Ruše in otroci s sodelovanjem Društva prijateljev mladine Ruše pa so pripravili novo praznično okrasitev, katere idejna avtorica je Vlasta Čobal Sedmak. Park pred Občino Ruše zdaj krasijo zvezdice, ki so jih izdelali otroci.

Otvoritev ruškega velikega drsališča (2)

V Športnem parku Ruše pa so odprli veliko drsališče s KURS-om. Ob tej priložnosti so predstavili šolo hokeja, mlajšo sekcijo HDK Maribor, imeli tekmo lisjakov, disko drsanje. obiskovalci pa so se lahko tudi brezplačno drsali po ledeni ploskvi.

Več v fotogaleriji:

Stečajni upravitelj Športnega centra Pohorje bo lahko kmalu opravil še deveti poskus prodaje žičniških naprav na Areškem Pohorju. Mariborsko sodišče je namreč potrdilo njegov predlog, da stečajno premoženje tokrat ponudi po izklicni ceni 1,5 milijona evrov in opravi javno dražbo z zviševanjem izklicne cene.

Vir: arhiva Lokalec.si

Vir: arhiva Lokalec.si

Žičnice na areškem delu Pohorja, s katerimi zdaj upravlja Marprom, so doslej skušali prodati že osemkrat, nazadnje je bila dražba neuspešna tudi po izklicni ceni dobra dva milijona evrov.

Kot je razvidno iz sklepa sodišča na spletni strani Ajpesa, je sodišče ločitvenega upnika in upniški odbor pozvalo, da se izjasnita o predlaganem načinu prodaje. Ker odziva sodišče ni prejelo, je samo sprejelo odločitev o prodaji.

Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), za katero je Dubrovski v predlogu navedel, da kupnina, ki bi bila pridobljena s prodajo premoženja, po odbitju stroškov ne bo zadoščala za celotno plačilo terjatve, namreč v predvidenem roku ni sporočila mnenja, upniški odbor pa prav tako ni zbral dovolj glasov za sklepčnost.

Ponujeno premoženje sicer vključuje obe vlečnici Partizanka, vlečnice Areška, Ruška, Orel, Žigart, Vali, Kekec ter obe vlečnici Cojzarica in šestsedežnico Pisker s pripadajočimi zemljišči, objekte in vso opremo za zasneževanje. Z njimi zdaj upravlja mariborsko javno podjetje, preko katerega je mariborska občina po propadu športnega centra zagotovila nadaljevanje smučarskega turizma na Pohorju.

Gre še za zadnje večje premoženje propadlega podjetja, potem ko je Dubrovski septembra lani uspel prodati žičniške naprave na mariborskem delu Pohorja. Prvič je naprave ponujal za 11,4 milijona evrov. Dubrovski je že večkrat povedal, da interes za prevzem je, vendar bo moral prihodnji lastnik ob kupnini vsaj še enako vsoto nameniti za dodatna vlaganja.

Ob prodaji omenjenih smučišč do konca stečajnega postopka čaka še rešitev zadev okoli zahteve do mariborske občine za plačilo odkupne vrednosti gondole in žičniških naprav na Mariborskem Pohorju, ki jih je prek Marproma po stečaju družbe prevzela v upravljanje. Mariborsko sodišče je junija odločilo, da je občina dolžna plačati 13,2 milijona evrov nadomestila, a je občini uspelo s pritožbo na višjem sodišču, zdaj pa poteka nov poskus mediacije.
Vir: STA

Na Pohorski tržnici v Pivoli pri Botaničnem vrtu bo tudi jutri pestro. Člani Čebelarskega društva Alojz Greif Hoče prirejajo prireditev “med in čaj”.  Poleg rednih ponudnikov se bodo tokrat predstavili čebelarji in ponudniki čajev.

Prireditev bo jutri od 9.00 do 12.00. Okušali boste lahko različne vrste in okuse čajev ter medu, ob tem pa bodo poskrbeli tudi za kulturni program.

Pokrajinski muzej Maribor v petek odpira novo muzejsko trgovino, s katero širi svojo ponudbo in želi v muzejske prostore privabiti več obiskovalcev. Umeščena je znotraj stalne razstave Začetki in po besedah direktorice Mirjane Koren pomeni prvi korak k odpiranju južnega dela gradu v prostor mesta.

Vir: Pokrajinski muzej Maribor

Vir: Pokrajinski muzej Maribor

Medtem ko so imeli doslej v muzeju le majhno prodajno polico v kotu ob blagajni z vstopnicami, so zdaj postavili pravo trgovino, kakršne imajo muzeji po svetu. S tem so celoten vhodni del razširili v notranjost muzeja, saj bo trgovina predstavljala prvo etapo obiska muzeja, zato bo brezplačno na ogled tudi del stalne razstave. S tem želijo ljudi privabiti, da si ogledajo še preostale zbirke.

“Take trgovine na svetu ni. In sicer zato, ker je umeščena v najlepši historični ambient Maribora, v Mariborski grad, ker je nameščena pod freske enega najpomembnejših slovenskih impresionistov Mateja Sternena in ker je nameščena znotraj muzejske razstave,”
je na današnji novinarski konferenci povedala direktorica.

Vir: Pokrajinski muzej Maribor

Vir: Pokrajinski muzej Maribor

Posebna je tudi ponudba izdelkov v trgovini. “Nismo hoteli biti še ena trgovina s cenenimi izdelki, ampak smo želeli ponuditi izdelke, ki so vezani na naše kraje, na naše ljudi, na območje, ki ga naš muzej pokriva, to so Štajerska, Koroška in Prekmurje,” je še povedala direktorica.

V trgovini so tako po njenih besedah na voljo unikatni in uporabni izdelki, v katerih je sodobno oblikovanje združeno z bogato dediščino lokalnega okolja. Med njimi so replike muzejskih predmetov ali izdelki slovenskih oblikovalcev, ki so navdih zanje našli v muzeju. Poleg klasične ponudbe razglednic, obeskov in lončkov med drugim ponujajo tudi vino, piškote, potico, razvili so tudi lastno grajsko čokolado.

Pri postavitvi trgovine jim je pomagala zunanja sodelavka Nadja Kovše. Kot je povedala, so imeli pri oblikovanju ves čas v mislih, da bo to v prvi vrsti promocijski prostor muzeja in njegovih zbirk. Tudi za glavni simbol trgovine so izbrali muzejski predmet, in sicer pečatnik iz okoli leta 1300.

Trgovino bodo po napovedih nadgrajevali z izobraževalno – promocijskimi dogodki, v katerih bodo mladi kreativni obrtniki predstavljali svoje znanje in izdelke, ki sestavljajo del ponudbe muzejske trgovine. Kasneje bi radi v muzeju postavili še kavarno, a je to odvisno od nadaljevanja obnove gradu, ki je pred leti zastala.

Slovesno odprtje trgovine, ki bo nekakšna uvertura v praznični čas in okrasitev mesta, bo v petek ob 18. uri na Grajskem trgu pred vhodom v trgovino.
Vir: STA

V tokratni oddaji V Mariboru je voditelj Andrej Okreša povabil predstavnike vinsko kulinarično turistične ponudnike v Mariboru in okolici. Spregovorili so o tem, kaj Maribor in Slovenija ponujata, kaj bi lahko, kako dobro vino imamo, zakaj smo kritični do nas samih in kaj želijo gosti ter kdo so gosti na mariborskem območju. Gosti iz Vinskih brbončic, Sončnega raja, društva vinskih svetovalcev, slovenska vinska kraljica in Turistične kmetije Protner so delili z nami veliko zanimivosti.

V torek, 12. novembra so se dijaki pod strokovnim mentorstvom udeležili 66. gostinsko turističnega zbora (GTZ), ki je potekal v Ljubljani. Gre za strokovno tekmovanje s področja gostinstva, hotelirstva in turizma, ki so tokrat potekala v Grand hotelu Union, mariborski dijaki Srednje šole za gostinstvo in turizem (SŠGT) Maribor, pa so dosegli odlične rezultate.

Vir: SŠGT Maribor

Vir: SŠGT Maribor


Dijaki srednjih šol za gostinstvo in turizem so sodelovali na različnih področjih in dosegli zavidljive rezultate.

Ekipno tekmovanje – strežba: dijaki Žan Čuš, Patrik Kolar, Martina Kovačič, mentor Matej Arnuga. Zlato priznanje in srebrna medalja

Ekipno tekmovanje – kuharstvo: dijaki Leon Breznik, Luka Janžekovič, Lan Verko, mentor Tomislav Podhraški. Bronasto priznanje.

Ekipno tekmovanje – turizem: dijaki Mitja Lugarič, Nena Kovačič, Laura Skledar, mentor Andrej Purgaj. Zlato priznanje in bronasta medalja.

“Dijak Rene Mageš se je pod strokovnim mentorstvom Borisa Korošca udeležil individualnega tekmovanja v pripravi in postrežbi kave in tako uspešno zastopal ime naše šole. Dijaki, ki so tekmovali v različnih kategorijah, so v skupnem seštevku dosegli lepo število točk, in tako je Srednja šola za gostinstvo in turizem Maribor, dosegla drugo mesto. Dijaki so s svojim suverenim nastopom zastopali barve šole in ponosni smo na njihov uspeh, zato iskrene čestitke tako dijakom kot tudi mentorjem,” sta sporočila profesorja na SŠGT Maribor Bojana Korez in Matej Arnuga. 

Na včerajšnji strokovni konferenci o novi perspektivi rabe vode v turizmu in gostinstvu Območne obrtno-podjetniške zbornice Maribor in Zavoda za inovativnost so strokovnjaki spregovorili o odgovornem ravnanju s pitno vodo ter perspektivah trženja pitne vode iz pipe v gostinstvu in turizmu. V Sloveniji namreč do zdaj še ni enotnega trženja pitne vode iz pipe in hkrati čim bolj odgovornega ravnanja z vodo, za kar se zavzemajo tudi strokovnjaki, ki so bili na konferenci.

Ravnanje s pitno vodo namreč zahteva odgovornejši pristop tudi v turizmu, na kar so opozorili na konferenci. Partnerja v evropskem projektu Flagship Products, Zavod za inovativnost in podjetništvo ter Območna obrtno-podjetniška zbornica Maribor v sodelovanju s Sekcijo za gostinstvo in turizem pri Območni obrtno-podjetniški zbornici Maribor sta prav zaradi tega pripravila omenjeno konferenco, na kateri so svoje ugotovitve in poglede predstavili Blaž Cvar, predsednik Sekcije za gostinstvo in turizem iz Obrtno-podjetniške zbornice, ki je govoril o postrežnini in načinu ravnanja z vodo v gostinskih lokalih; Danilo Burnač, direktor podjetja Mariborski vodovod, ki je predstavil kakovost mariborske vode in projekt Kapljica, ter Marko Kac iz zavoda za inovativnost, ki je predstavil vodo kot vodilni produkt v turizmu in gostinstvu.

Fotografija je simbolična

Fotografija je simbolična

Marko Kac iz Zavoda za inovativnost je izpostavil, da želijo poudariti pravi pomen vode, ki je vir življenja, in kot tako jo želijo tudi pozicionirati. In če smo v turizmu že znali pozicionirati mineralno in termalno vodo, ima pitna voda še veliko izzivov. In zaradi tega želijo pri gostincih in v turizmu doseči, da postanejo ambasadorji ustrezne, odgovorne rabe pitne vode. Njegova izjava je v posnetku:

Da je treba z vodo res odgovorno ravnati, se zavedajo tudi pri Mariborskem vodovodu, kjer se trudijo stopiti tudi iz okvirjev. Kot pravi direktor Mariborskega vodovoda Danilo Burnač bi lahko Slovenija iz te naravne surovine v turizmu iztržila več. “Na pipi imamo kvalitetno pitno vodo in seveda bi bilo primerno, tudi zaradi zdravja in tudi zaradi razvoja turizma, da to temo primerno propagiramo.” Izjava je v posnetku:

Predsednik Sekcije za gostinstvo in turizem iz Obrtno-podjetniške zbornice Blaž Cvar pa je dejal, da slovenska gastronomija doživlja razcvet, prihodnje leto bomo evropska gastronomska regija, zato se je treba truditi za ekološko pridelavi surovin, ob tem pa vključiti tudi pitno vodo. To pa pomeni: manj plastenk vode v lokalih in več pitne vode iz pipe. Poudarja, da ne gre zgolj za zaračunavanje vode iz pipe, ampak za gastronomsko ponudbo. Njegova izjava je v posnetku.

Janja Viher, prav tako iz Sekcije za gostinstvo in turizem Obrtno-podjetniške zbornice pa pravi, da Obrtno-podjetniška zbornica Maribor že dlje časa z zaskrbljenostjo spremlja, kako v lokalih uporabljajo pitno vodo, jo strežejo in na kak način to računajo. Radi bi imeli poenoten pristop pri temu, zato so tudi sklicali konferenco, kot enega izmed korakov k poenotenju.

Izziv odgovorne rabe vode je sicer pomemben vidik projekta Flagship Products, ki je financiran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, programa sodelovanja Interreg V-A Slovenija – Avstrija 2014-2020. Eden ključnih ciljev projekta je v kombinaciji z vodilnimi produkti razviti nove turistične ponudbe in s tem ustvariti izjemna počitniška doživetja, ki jih druga območja ne bodo mogla kopirati. Predvideni rezultati projekta so krepitev ozaveščenosti o regionalnih posebnostih, nova sodelovanja, novi moduli usposabljanja, nove ponudbe produktov in doživetij v povezavi z vodilnimi produkti in zlasti novi turistični obiskovalci regije.

V Mariboru bo v zadnjih tednih leta ponovno zaživelo Vilinsko mesto, ki je po navedbah organizatorjev prostor in čas za ustvarjanje skupnosti. Dogajanje se bo začelo 29. novembra s postavitvijo svetlobnih instalacij, nadaljevalo z ustvarjalnimi delavnicami, koncerti in otroškimi predstavami ter zaključilo 28. decembra z Iskrenjem.

Ana Plamenita

Ana Plamenita

Program Vilinskega mesta, ki že sedmo leto dopolnjuje praznični program v organizaciji Zavoda za turizem Maribor Pohorje, prireja Narodni dom Maribor v sodelovanju z Zavodom Mars in Društvom Hiša!, v spremljevalnem programu pa se s posameznimi dogodki pridružujejo tudi druge lokalne organizacije.

“Festival ustvarjanja, druženja in svetlobe je namenjen temu, da se kot skupnost družimo, hkrati pa še posebej pri otrocih spodbujamo ustvarjalnost in jih seznanjamo s kulturno dediščino,” je na današnji predstavitvi programa povedal Marko Brumen iz Narodnega doma Maribor.

Osrednje prizorišče je Vetrinjski dvor, kjer bo Zavod Mars med drugim postavil “čitalnico igralnico” ter prirejal ustvarjalne delavnice, na zunanjem odru pa bodo ob petkih in sobotah koncerti in predstave za otroke. “Program bo bogat, raznolik in brezplačen,” je dejala Urška Košica, prav tako iz Narodnega doma Maribor.

Društvo Hiša! bo v okviru projekta Lumina ponovno poskrbelo za svetlobne postavitve domačih in tujih umetnic ter umetnikov na “nekoliko pozabljenih kotičkih” mesta, kasneje pa prirejalo tematske sprehode po mestu, koledovanje in delavnice za otroke. Z dogodkom Iskrenje bo poskrbelo tudi “za nekoliko intimnejše slovo od Vilinskega mesta in starega leta”, je pojasnila Mateja Meh iz Društva Hiša!.

V okviru Vilinskega mesta bo ponovno potekal tudi festival uličnega gledališča Ana Mrzla Mariborska, in sicer od 26. do 28. decembra na Trgu generala Maistra.

Kakšen bo letos osrednji praznični program v Mariboru, ki ga pod nazivom Čarobni december prireja občinski zavod za turizem, še ni znano. Z občine so prejšnji teden sporočili, da so na povabilo k oddaji ponudbe za program decembrskih prireditev in silvestrovanja na prostem na Trgu Leona Štuklja prejeli tri ponudbe, izbrali pa so “tisto, ki po naši oceni ponuja najcelovitejši praznični program v obdobju od 29. novembra do 31. decembra”.

Podrobnosti naj bi bile znane prihodnji teden. Praznično razsvetljavo bodo sicer v Mariboru prižgali 29. novembra.
Vir: STA

V tokratni oddaji V Mariboru si smo gostili poslanca Državnega zbora mag. Andreja Rajha in dr. Franca Trčka, ki sta se odzvala na aktualne politične dogodke v Mariboru in Sloveniji. V drugem delu oddaje pa smo spregovorili o turizmu na Pohorju in koaliciji za Pohorje, med drugim tudi o mladem najemniku Bolfenk resorta na Pohorju, Denisu Šlaku.

V ponedeljek, 11. novembra 2019, bo Zavod za turizem Maribor – Pohorje organiziral že 36. Martinovanje v Mariboru. Največje enodnevno javno martinovanje v Sloveniji bo ponudilo kulturno-etnografski program s krstom mošta ter zabavo z ansamblom Poskočni muzikanti in skupino Dejan Vunjak in Brendijeve barabe.

Stojnice bodo vabile z mladim vinom in dobrotami okoliških vinogradnikov, turističnih kmetij in gostincev. “Mesto najstarejše trte sveta se bo z dogodkom poklonilo odličnim pridelkom domačih ponudnikov in potrdilo sloves destinacije vina in kulinarike,” pravijo na ZZT Maribor – Pohorje.

Poletje se je poslovilo, kar pomeni, da se poslavlja tudi sezona festivalov. Kako so organizatorji zadovoljni v letošnjem letu in kaj vse je potrebno, da se festival obdrži, smo v tokratni oddaji Na glas govoril z Borisom Črničem iz Narodnega doma, ki organizira Festival Lent, Tomijem Prosnikom, direktorjem Cezama, ki organizira Festival Letni oder Ruše in Davidom Klobaso, županom Svete trojice, ki je občinski praznik spremenil v festival Trojicafest.

Minulo soboto je, v organizaciji Zveze društev kurentov in Ptujske kleti, potekala četrta Kurentova trgatev. Lokacija letošnjega dogodka je potekala na hribu pod Vurberškim gradom iz katerega se je razprostiral čudovit pogled na dravsko polje. Iz nabranega grozdja bo pridelana žlahtna kapljica Kurentovo vino, poimenovana Mistik.

Zveza društev kurentov združuje 21 društev s preko 900 člani, kar pomeni, da je v zvezo vključena glavnina posameznikov, ki ohranjajo kurentovo obredje. Tokrat je “kurente” oziroma gospode, ki kurenta nosijo v srcu in duši, združil dogodek Kurentove trgatve. Zbrali so se pred Kulturim domom na Vurberku, kjer so jih pozdravili Aleš Ivančič, predsednik Zveze društev kurentov, dr. Aleksandra Pivec, ministrica za kmetijstvo gozdrastvo in prehrano RS in Nuška Gajšek, županja MOP, ki je med drugim dejala: “Vedno znova ponesemo dober glas Ptuja, kurenta in vina tudi v svet in postavljamo Ptuj in Slovenijo na zemljevid vinskih turističnih destinacij – s skrivnostno preteklostjo in izjemnimi zgodbami.«

IMG_6891

Po okrepčitvi s kislo juho so se podali med vinske trse in skrbno obrali najlepše grozdne jagode iz katerih bodo izkušeni vinarji v Ptujski vinski kleti pridelali Kurentovo vino – Mistik z letnico 2019. “Tudi letošnji Mistik bomo pridelali s srčno natančnostjo, strastjo in drznim kletarjenjem.”, pravi Maksimiljan Kadivec, enolog Ptujske vinske kleti.

IMG_6881

 










Med kandidati za naziv Inovativni mladi kmet/kmetica 2019 se poteguje tudi mlad in ambiciozen čebelar ter predsednik Društva izdelovalcev medenih pijač Maribor, Marko Cesar, ki čebelari v Razvanju in Hočah ter s pomočjo pridnih slovenskih čebelic izdeluje izjemne medene izdelke. Je mojster medenih pijač in izdeluje vrhunsko penečo medico, šampanjec narejen iz medu.

Vir: Čebelarstvo Cesar

Vir: Čebelarstvo Cesar

Kot otrok je zelo rad opazoval maminega strica kako čebelari in že takrat mu je bilo to delo zanimivo. Je strasten ljubitelj narave kar je tudi pripomoglo, da se je odločil, da se sam preizkusi v čebelarstvu. Certifikat za slovenski med z geografsko označbo je prejel v letu 2010. Za označbo se je odločil zato, ker verjame v kakovostno in nadzorovano predelavo medu, saj je tudi sam preglednik Čebelarske zveze Slovenije.

Vedno znova preseneča z inovativnimi okusi, kot je med z borovnicami, čokolado, ingverjem, cimetom letos tudi s čilijem. Pri njemu lahko obiščete pohorski medoviti vrt ali počivate na api ležišču v čebelnjaku. Pravo doživetje njegovega api turizma pa je, ko tri generacije Cesarjev: oče, sin in vnuk skupaj zaigrajo in zapojejo. Svoj glas za Marka Cesarja lahko oddate vsak dan 1 krat na dan do 20. oktobra, na https://zspm.si/glasovanje-imk/

Festival Lent 2019 je na 64. kongresu IFEA v Williamsburgu v Združenih državah Amerike dobil dve zlati nagradi. Eno za plakat festivala, drugo pa za majico festivala.

Med 25. in 27. septembrom 2019 so v Williamsburgu v ZDA na 64. kongresu Mednarodnega združenja festivalov in prireditev IFEA (IFEA’s 64nd Annual Convention, Expo & Retreat) podelili nagrade Pinnacle za dogodke, ki so med vsemi prispelimi prijavami iz vsega sveta najbolj izstopali na področju promocije in ustvarjalnosti v festivalski industriji. Festival Lent 2019, ki ga že od vsega začetka organizira Narodni dom Maribor, je bil tudi tudi tokrat nagrajen. V dveh kategorijah je dobil najboljšo, zlato nagrado Pinnacle, in sicer v kategoriji festivalov s proračunom med med milijonom in tremi milijoni ameriških dolarjev je odnesel zlato nagrado za najboljši promocijski plakat in najboljšo festivalsko majico Festivala Lent 2019.

Plakat Festivala Lent 2019. Vir: Facebook Festival Lent 2019

Plakat Festivala Lent 2019. Vir: Facebook Festival Lent 2019

Na seznamu sodelujočih za nagrade združenja so bile organizacije iz številnih držav sveta, ki pripravljajo programsko zares raznovrstne prireditve. Tako so se za nagrade potegovali poleg festivalov iz ZDA tudi festivali iz Združenih arabskih emiratov, Južne Koreje, Avstralije, Kanade, Irske in Slovenije. Združenje IFEA s sedežem v Boiseju velja za najpomembnejšo organizacijo, ki povezuje in podpira strokovnjake s področja organizacije dogodkov in festivalov vsega sveta. Pod skupno streho delujejo tudi združenja, ki pokrivajo specifične države oziroma celine, kot so IFEA Africa, IFEA Asia, IFEA Australia, IFEA Europe, IFEA Latin America, IFEA Middle East (MENASA) in IFEA North America. Združenje IFEA tako velja za najbolj celovit vir idej, virov, informacij, izobraževalnih vsebin in mreženja za strokovnjake na področju festivalov in prireditev.

Za celostno podobo Festivala Lent 2019 je poskrbel Studio 8.

Pohorska hotela Bolfenk in Videc sta dobila novega najemnika. To je Denis Šlak, ki že ima izkušnje z oddajanjem turističnih namestitev na Mariborskem Pohorju.  Sam se zanima tudi za nakup obeh hotelov.

Bolfenk in Videc sta hotela nekdanjega Športnega centra Pohorje na Mariborskem Pohorju, od leta 2014 sta pod Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) tako kot hotel Arena, ki ga najema podjetje Playgreen. Lanskega septembra je vse tri hotele imel v najemu mariborski podjetnik Miran Ferk s podjetjem Playgreen, po enem letu pa je najemno pogodbo podaljšal samo za Areno, ki je ob vznožju Mariborskega Pohorja. Od najema obeh hotelov na Mariborskem Pohorju pa je odstopil.

Vznožje Mariborskega Pohorja

Vznožje Mariborskega Pohorja

Denis Šlak je z DUTB sklenil najemniško pogodbo za eno leto. Sam je sicer zadnja tri leta najemal več apartmajev v naselju Bolfenk in jih je oddajal turistom. Hotela Bolfenk in Videc, ki sta ob zgornji postaji Pohorske vzpenjače, sta trenutno še zaprta, Šlak ju namerava ponovno odpreti za obiskovalce na začetku oktobra. Skupno je tam nekaj čez 400 ležišč.

Njegov cilj je narediti tudi fitnes na prostem in vzpostaviti izposojo električnih koles. Za odkup obeh hotelov pa si prizadeva tudi zato, ker bi imel pri vlaganju v infrastrukturo bolj proste roke. Za DUTB je oddaja vseh treh hotelov v najem prav tako kratkoročna rešitev, dolgoročna pa, da jih prodajo. Zbirajo že nezavezujoče ponudbe.

Vir: STA