Aktualne oddaje

    25. redna seja O...
    Na posnetku si lahko ogledate 25. redna seja Občinskega sveta Občine Vuzenica, ki je bila 28. 5. 2026. The post 25. redna seja Občinskega sveta Občine Vuzenica (28. 5. 2026) appeared first on Lokalec.si.
    VIDEO (INTERVJU)...

    V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]

    The post VIDEO (INTERVJU) Rajko Ferk, dupleški slikar, o izzivih pri njegovi zadnji likovni koloniji Duplek Art appeared first on Lokalec.si.

    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.

Lani je bilo v primerjavi z letom prej za 28,2 % več izrečenih vzgojnih ukrepov in kazni mladoletnim osebam, obsojenih polnoletnih oseb pa je bilo skoraj 3 % manj. Sodni postopki so bili za fizične osebe v povprečju za 5,9 % krajši kot v 2023, za pravne osebe pa za 29,3 % daljši, poroča SURS.

Nekoliko več ovadenih, manj pa obtoženih polnoletnih oseb

Lani je bilo na državnih tožilstvih ovadenih 25.694 polnoletnih, 2.422 mladoletnih in 795 pravnih oseb. V primerjavi z letom prej je bilo za 2,2 % več ovadb zoper polnoletne in za 7,5 % več zoper mladoletne osebe. Po drugi strani pa za 5,4 % manj ovadb zoper pravne osebe.

Število obtoženih polnoletnih oseb je bilo za 10,2 % manjše kot v predhodnem letu.Vendar je bilo v strukturi polnoletnih obtožencev za 4,9 odstotnih točk več pravnomočno obsojenih kot v 2023.

Tatvina najpogostejše kaznivo dejanje polnoletnih obsojenih oseb

Obsojenih je bilo 4.924 polnoletnih oseb, od tega 85,5 % moških in 14,5 % žensk. V primerjavi z letom prej je skupno število obsojenih upadlo za 2,9 %.

Tudi tokrat so med obsojenimi osebami prevladovali storilci kaznivih dejanj zoper premoženje. Med slednjimi so bile najpogostejše tatvine in velike tatvine. Kazniva dejanja zoper premoženje so predstavljala tretjino (33,0 %) vseh obsodb pri moških storilcih. Pri ženskah pa več kot polovico (53,5 %).

vir: surs

The post Število mladoletnikov z izrečenim vzgojnim ukrepom ali kaznijo naraslo appeared first on Lokalec.si.

Zaključen je razpis za nakup štirih novih obsevalnikov za oddelek za onkologijo UKC Maribor.

Prejšnji teden se je iztekel rok za pritožbe in ker ni bilo nobene, je odločitev o izbiri pravnomočna. Kot izhaja iz objave na portalu javnih naročil, bo naprave dobavil Interexport iz Komende za 26,6 milijona evrov brez DDV.

“To pomeni popolno oskrbo onkoloških bolnikov na vzhodnem delu države, v roku enega leta,” je v objavi na družbenem omrežju Facebook zapisala poslanka Gibanja Svoboda Lena Grgurevič. Napovedala je še, da bodo dva obsevalnika vgradili do konca leta, naslednja pa najkasneje do naslednjega poletja.

Na razpis za nabavo štirih linearnih pospeševalnikov in CT simulatorja s pripadajočo opremo, projektiranje, dobavo pohištvene opreme in vzdrževanje opreme, ki ga je ministrstvo za zdravje objavilo februarja, sta prispeli dve ponudbi.

Poleg Interexporta je ponudbo oddal še Sanolabor s sedežem v Ljubljani in ceno 20,7 milijona evrov, a ta po pregledu ponudb ni izpolnjeval vseh pogojev.

Urad RS za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu je za izvedbo postopkov pooblastil Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor, sredstva pa naj bi zagotovila država iz načrta razvojnih programov.

Nabava novih obsevalnikov je nujna, saj se obstoječa pogosto kvarita in tako ovirata delo na oddelku

Zanju ni več na razpolago rezervnih delov, s čimer je onemogočeno vzdrževanje, zato je oddelek že dlje časa pozival k njuni zamenjavi.

Delo na onkološkem oddelku je oteženo tudi zaradi gradbenih del za širitev, ki je po enoletni zamudi zaradi neuspešnega dogovarjanja s stanovalci bližnje stavbe lani le prešla v drugo fazo. Lastniki večine stanovanj so se prejšnji mesec odločili za sprejem državne ponudbe za odkup njihovih stanovanj, eden pa še čaka na ugotovitve nove cenitve svoje nepremičnine. Kot je danes za STA povedal njihov odvetnik Robert Berkovič, so ostali že podpisali pogodbe in jim zdaj teče devetmesečni rok za izselitev.

vir: sta

The post Izbran dobavitelj novih obsevalnikov za onkologijo UKC Maribor appeared first on Lokalec.si.

Župan MO Maribor Saša Arsenovič je v petek, 9. maja, odgovoril na pobudo Komisije za preprečevanje korupcije, ki je bila nanj naslovljena 6. aprila s pozivom k razrešitvi podžupana Mestne občine Maribor (MO) dr. Sama Petra Medveda.

Iz Mestne občine Maribor so danes sporočili: “Mariborski župan je v svojem odgovoru zapisal, da mu je dr. Medved ponudil odstop, saj ne želi politično obremenjevati dela MO Maribor. Župan MO Maribor je zaradi nemotenega poteka ključnih projektov, ki jih dr. Medved kot edini poklicni podžupan MO Maribor pelje, odstop sprejel z dnem 1. julij 2025. S svojim delovanjem je podžupan dr. Medved pomembno prispeval k razvoju mesta Maribor.”

Dr. Samo Peter Medved bo po odstopu s podžupanske funkcije še zmeraj tvorno sodeloval kot mestni svetnik MS MO Maribor.

Dodatnih izjav na to temo ne bomo podajali, so zaključili.

The post Podžupan Mestne občine Maribor Samo Peter Medved odstopil appeared first on Lokalec.si.

Danes je v Lovrencu na Pohorju potekal Velikonočni sejem, ki je privabil številne obiskovalce – od najmlajših učencev osnovne šole, do radovednih krajanov.

Dogodek je bil prava paša za oči, nos in srce: lokalni ponudniki so postavili stojnice, polne medu, domačega peciva, sveže pečenega kruha, ročnih izdelkov in drugih domačih dobrot.

Srečanje z živalmi

Posebno vzdušje so ustvarili učenci z izdelovanjem pisanih butar, značilnih za prihajajočo cvetno nedeljo. Na voljo so bile tudi ustvarjalne delavnice, kjer so otroci okraševali velikonočna jajčka iz lesa ter se preizkusili v različnih športnih igrah.

Ena izmed najbolj priljubljenih točk sejma je bilo srečanje z živalmi – otroci so lahko božali zajčke, hranili koze, kokoši ter piščančke.

The post FOTO: Velikonočni sejem v Lovrencu na Pohorju, otroci so lahko božali zajčke, hranili koze, kokoši ter piščančke appeared first on Lokalec.si.

Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) znova organizira študentsko krvodajalsko akcijo Častim pol litra, ki poteka od 7. aprila do nedelje, 13. aprila.

Spomladanska akcija bo potekala v več krajih po Sloveniji, v sodelovanju s študentskimi organizacijami univerz, študentskih klubov in Zveze študentskih klubov Slovenije, so sporočili iz ŠOS.

Kri bo mogoče darovati v več krajih po Sloveniji, seznam terminov in lokacij je objavljen na njihovi spletni strani.

V Ljubljani bo akcija potekala v četrtek med 07.00 in 15.00 v prostorih Zavoda RS za transfuzijsko medicino.

V Mariboru so lahko študenti v akciji sodelovali v ponedeljek, 7. aprila, do 14. ure na Štuku in v torek v prostorih Centra za transfuzijsko medicino UKC Maribor.

VIR: UKC Maribor

Kri bodo lahko darovali tudi v Izoli in sicer v torek, četrtek in petek od 07.30 do 11. ure v prostorih Centra za transfuzijsko dejavnost Izola.

Kri zdravega človeka nenadomestljivo zdravilo in izredno dragoceno darilo

Kot navajajo v ŠOS, je kri zdravega človeka nenadomestljivo zdravilo in izredno dragoceno darilo. Ker ima darovana kri rok trajanja in ker se potrebe zdravstva po darovani krvi hitro spreminjajo, želi ŠOS v bazo krvodajalcev povabiti čim več študentov in med mladimi odraslimi spodbuditi zavedanje o nujnosti pomoči sočloveku. Vsaka četrta oseba bo enkrat v življenju potrebovala darovano kri, opozarjajo.

“Študentska organizacija Slovenije že sedemnajsto leto zapored izvaja projekt Častim pol litra, s katerim prispevamo k ozaveščanju o pomenu krvodajalstva in spodbujamo solidarnost. Naš cilj ostaja jasen – povečati udeležbo študentov pri darovanju krvi ter k dejanju spodbuditi tudi širšo javnost,” so v sporočilu za javnost povzeli besede predsednika ŠOS Luke Mihaliča.

The post FOTO: Krvodajalska akcija ‘Častim 1/2 litra’ appeared first on Lokalec.si.

Nacionalni institut za javno zdravje (NIJZ) je v Mariboru predstavil zaključke evropskega projekta Eurohelican za preprečevanje raka želodca z iskanjem in zdravljenjem okužbe s Helicobacter pylori. Z njim so iskali možnosti za izvajanje strategije presejanja. Pa tudi zdravljenja okužb z omenjeno bakterijo za preprečevanje raka želodca v Evropi.

Pri omenjenem dve in pol leta trajajočem projektu, ki je sofinanciran z evropskim denarjem preko programa EU4Health, je v Sloveniji sodeloval še Zdravstveni dom Maribor. Ob partnerjih iz Latvije in Francije pa tudi Mednarodna agencija za raziskave raka pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO).

Kot je povedal vodja projekta, gastroenterolog Bojan Tepeš, gre za prvi tovrstni evropski projekt. V v sklopu katerega so rezultati raziskave pokazali, kako bi lahko uvedli nov preventivni presejalni program za preprečevanje nastanka raka želodca.

Rak želodca namreč tudi v svetovnem merilu ostaja velik javnozdravstveni izziv

“Tudi v Sloveniji je pomemben vzrok obolevanja in umiranja. Strategija testiranja je prepoznana kot najučinkovitejši ukrep preprečevanja bolezni,” je poudaril Tepeš. Po njegovih navedbah bakterija Helicobacter pylori povzroča številne bolezenske znake. Ti poslabšujejo kakovost življenja.

V Evropi sicer po njegovih besedah obstajajo znatne geografske razlike v pojavnosti raka želodca, ki je v 89 odstotkih posledica okužbe z omenjeno bakterijo. Pri čemer so najbolj obremenjene regije na vzhodu in jugu Evrope.

Po podatkih Evropskega registra neenakosti s področja obvladovanja raka, je bila pojavnost raka v Sloveniji v letu 2020 celo osma najvišja v EU. Želodčni rak naj bi po pričakovanjih predstavljal štiri odstotke novih primerov raka pri moških in tri odstotke pri ženskah.

Kljub temu doslej še nobena evropska država ni sprejela strategije za preprečevanje tega raka ali uvedla organiziranega presejanja. Po Tepeševih besedah je odlašanje z ukrepanjem odraz dolgotrajnega dvoma v izvedljivost in sprejemljivost takšne strategije na populacijski ravni ter negotovosti glede možnih škodljivih posledic množičnega zdravljenja z antibiotiki. A so te bile z zadnjimi raziskavami ovržene.

V sodelovanju z mariborskim zdravstvenim domom so v sklopu projekta izvedli populacijski program testiranja in zdravljenja pri mladih odraslih. Pri čemer so ocenjevali ustreznost predvidenih postopkov presejalnega programa, njihova izvedljivost v zdravstvenem sistemu in sprejemljivost za ciljno populacijo.

Na testiranje se je odzvala skoraj četrtina vabljenih, kar predstavlja nekaj manj kot 2000 ljudi, med temi pa so zaznali 14-odstotno prisotnost bakterije

Bolniki s pozitivnim rezultatom so prejeli terapijo. Mesec dni po terapiji pa so na kontrolnem pregledu pri 98 odstotkih ugotovili ozdravitev okužbe.

Rezultati projekta bodo po besedah Tatjane Kofol Bric z NIJZ oblikovalcem politik pomagali pri vključitvi populacijskega presejanja in strategije zdravljenja med prednostne naloge zdravstvenega varstva za preprečevanje raka želodca. To bo po njenem mnenju prispevalo k zmanjševanja omenjene bolezni v Evropi.

Ker sodi Slovenija med evropske države z veliko pojavnostjo in umrljivostjo zaradi raka želodca, bodo rezultati projekta neposredno uporabni tudi za načrtovanje ukrepov pri nas, je dodala. Po njeni oceni bi lahko zaradi zahtevnosti organizacije presejalne teste najhitreje uvedli v nekaj letih.
VIR: STA

The post Zaključek evropskega projekta Eurohelican za preprečevanje raka želodca v Mariboru appeared first on Lokalec.si.

RRA Podravje – Maribor skupaj z drugimi deležniki že eno leto sodeluje v mednarodnem projektu Odziv. Območje ob meji med Slovenijo in Hrvaško se namreč sooča z različnimi izzivi na področju upravljanja tveganj in odpravljanja posledic naravnih nesreč, kjer je potreben skupni pristop. Preverili smo, kako po enem letu poteka sodelovanje in kakšne načrte imajo.

Med izzive, s katerimi se spopadajo, spadajo zlasti poplave vzdolž rečnih koridorjev Mure, Drave in Save. S projektom Odziv postavljajo temelje skupnega odziva ključnih deležnikov (gasilci, civilna zaščita, rdeči križ in drug) z obeh strani meja. S tem pa krepijo sposobnost odziva na naravne nesreče na čezmejnem področju Slovenije in Hrvaške. V sklopu projekta pripravljajo analizo varnostnih razmer, posodobitev protokolov odzivanja, ustvarjajo novo čezmejno sodelovanje ter vzpostavljajo usposabljanje za čezmejno upravljanje s tveganji in odpravljanje posledic naravnih nesreč.

Vadbeni center Poligon na otoku Krk

Ob pripravi čezmejnega zemljevida Odziv, ki bo pripomogel k skupni pripravljenosti odziva na naravne in druge nesreče, bo partnerstvo na otoku Krku vzpostavilo tudi vadbeni center Poligon, ki bo omogočal usposabljanja za potapljače reševalce, kakor tudi enote prve pomoči, ki se bodo hkrati usposabljale za izvajanje aktivnosti na svojem področju, kot tudi za sodelovanje v čezmejnem prostoru. Lokacija je bila izbrana, ker omogoča zadostno globino potopa za pridobivanje in obnavljanje licenc potapljačev reševalcev, česar v rekah ali slovenskem primorju ni mogoče zagotoviti.

Vodilni partner projekta je RRA Podravje – Maribor, v projektnem partnerstvu pa so Rdeči križ Slovenije – Območno združenje Maribor, Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA in Hrvaški rdeči križ – Mestno društvo Rdečega križa Čakovec.

Odzivi na vprašalnik za izdelavo zemljevida s kapacitetami za reševanje v primeru naravnih in drugih nesreč

Borut Jurišič iz RRA Podravje – Maribor je dejal, da projekt poteka zelo intenzivno.  V prvem letu so razvijali podlage, metodologije o tem, kako se bodo aktivnosti izvajale. Dobili so dober odziv raznih deležnikov. Preko 80 različnih gasilskih društev, centrov za civilno zaščito, zdravstvenih domov z obeh strani meje se je odzvalo na vprašalnik, ki so jim ga poslali. Tako že imajo popis kapacitet čezmejnega območja, Na vprašalnik pa se še vedno lahko odzovejo še drugi in se jim priključijo. Na podlagi tega pa bodo naredili zemljevid Odziv, s katerega bo razvidno,  kakšne so kapacitete v posameznih občinah – torej, koliko ima na voljo skladišč, prenočišč, prostovoljcev, kakšno opremo imajo na razpolago za reševanje oziroma odziv v primeru naravnih in drugih nesreč.

V centru Poligon prva usposabljanja že maja

Dominik Raduha iz Rdečega križa Slovenije – Območnega združenja Maribor pa je več povedal o vzpostavljanju centra Poligon na otoku Krku, točneje v Punatu, kjer ima to območno združenje prostore za letovanje otrok. Komu pa bo center pravzaprav namenjen? Prostovoljcem rdečega križa ter enotam za zaščito in reševanje, prav tako potapljačem reševalcem iz globine. S kolegi s Hrvaške že usklajujejo vsebine centra. Prvo usposabljanje pa bodo imeli že maja.

Pomembna je koordinacija vseh sodelujočih pri reševanju

Vodja Javne ustanove za razvoj Međimurske županije REDEA Sandra Majsan pa je izpostavila. da sicer državne meje lahko predstavljajo administrativno oviro, vendar je prepričana, da bodo ljudje sodelovali, sploh ko se gre za prijatelje, sosede, ki bodo drug drugemu prihiteli pomagati. Pri vsem tem pa v projektu Odziv želijo doseči koordinacijo vseh, ki bodo sodelovali pri reševanju ob naravnih nesrečah. Koordinacija je pomembna zaradi organizacije, urejanja prioritetnih del, razdelitve nalog in vseh razpoložljivih pristojnih služb, prostovoljcev. Meni, da je potencial za sodelovanje velik. Zato je optimistična.  Meni, da je projekt pomemben in aktualen, saj se mora ob nesrečah reševanje aktivirati takoj – prav pri tem pa je dobro, da je narejen zemljevid z vsemi razpoložljivimi kapacitetami, da se lažje koordinira aktivnosti.

Rdeči Križ Čakovec za usposabljanje in izobraževanje vseh

Iva Merdanovič iz Rdečega križa Čakovec je poudarila, da bodo skupaj z mariborskim rdečim križem skrbeli za čezmejno sodelovanje. Z Mariborčani so do zdaj že veliko sodelovali. Izkušnje pa imajo tudi pri raznih izobraževanjih in usposabljanjih. Zdaj bodo sodelovali pri izobraževanju potapljačev reševalcev in enot prve pomoči. Povezani pa so tudi z drugimi hrvaškimi organizacijami, ki se odzivajo ob naravnih nesrečah, saj so namreč del sestava Civilne zaščite Hrvaške.

 

The post Projekt Odziv postavlja temelje skupnega odziva nad izzivi pri poplavah vzdolž Mure, Drave in Save appeared first on Lokalec.si.

Srednješolski panel na konferenci Za človeka gre 2025, ki te dni poteka na Univerzi Alma Mater Europaea, je postregel z vrhunskimi raziskovalnimi projekti dijakov II. gimnazije Maribor.

Mladi raziskovalci so predstavili inovativne študije s področja genetike, ekologije, mikrobiologije in medicine, s katerimi so dokazali, da prihodnost znanosti sloni na radovednosti, predanosti in interdisciplinarnem razmišljanju.

Preučevanje genomske analize pri mladih športnikih

Dijakinja Eva Grbič je preučevala genomsko analizo pri mladih športnikih z namenom razlikovanja med športnim srcem in zgodnjimi oblikami kardiomiopatij. Njena študija je pokazala, da je sekvenciranje nove generacije (NGS) izjemno uporabno orodje za zgodnje diagnosticiranje potencialno nevarnih srčnih obolenj. To odkritje lahko prispeva k izboljšanju preventivne medicine pri mladih športnikih in zmanjšanju tveganja za nenadne srčne zaplete.

Vpliv različnih tipov travnikov na raznolikost opraševalcev

Ema Mirič in Zala Salaj sta s svojo raziskavo o vplivu različnih tipov travnikov na raznolikost opraševalcev v mariborski regiji osvetlili pomen ohranjanja ekosistemov. Njune ugotovitve kažejo, da ekstenzivni travniki podpirajo največjo pestrost in številčnost opraševalcev, kar je ključno za trajnostno kmetijstvo in biodiverziteto. Opraševalci imajo ključno vlogo pri pridelavi hrane, zato so njune ugotovitve pomembne za kmetijce in naravovarstvenike.

Raziskovanje antimikrobnih lastnosti medu

V področje mikrobiologije sta se podali Lara Mladenič in Andreja Lovrec, ki sta raziskovali antimikrobne lastnosti medu. Rezultati njune raziskave so pokazali, da ima domači kostanjev med najmočnejše protibakterijske učinke, kar odpira nove možnosti za uporabo naravnih snovi v medicini. Njuna raziskava nakazuje, da bi lahko določene vrste medu služile kot naravna alternativa antibiotikom. To bi lahko imelo velik pomen v boju proti vse večji odpornosti bakterij na sintetična zdravila.

FOTO: Alma Mater Europaea

Tihi ekološki problem – rezistentne bakterije v vodnih virih

Neli Gošnjak in Ana Čelan sta opozorili na tihi ekološki problem. Gre za rezistentne bakterije v vodnih virih. Njuna analiza mikrobioloških parametrov studenčne in izvirske vode je razkrila prisotnost bakterij, odpornih na širok spekter antibiotikov. To poudarja nujnost spremljanja kakovosti pitne vode in možne zdravstvene posledice. Ta raziskava izpostavlja potrebo po rednem preverjanju vodnih virov in večji ozaveščenosti javnosti o tveganjih, ki jih prinašajo onesnaženi naravni viri.

Profesorica Katja Holnthaner Zorec je bila ob zaključku zelo zadovoljna: “Zelo sem ponosna na naše dijakinje, ki so s svojo predanostjo, raziskovalno vnemo in odličnimi predstavitvami dokazali, da imamo v Sloveniji izjemno generacijo mladih znanstvenikov. Njihovo delo je dragoceno in zelo pomembno za prihodnost raziskovanja.”

Izr. prof. dr. Luka Martin Tomažič, podpredsednik Organizacijskega odbora konference Za človeka gre, je ob tej priložnosti poudaril pomen sodelovanja: “Že četrto leto zapored v sodelovanju z II. gimnazijo Maribor organiziramo ta panel. Pri čemer nas izjemno veseli tako vzpostavljeno partnerstvo kot tudi prispevek dijakov. Mladi raziskovalci s svojim delom, analitičnim pristopom in zavzetostjo vsakič znova potrjujejo visoko raven akademske odličnosti ter pomen vključevanja dijakov v raziskovalno delo že v zgodnji fazi njihovega izobraževanja. Njihove študije niso le akademsko zanimive, temveč imajo tudi praktične implikacije za družbo, zdravje in okolje. “

13. mednarodna znanstvena konferenca Za človeka gre 2025: Družbena in tehnološka vzdržljivost za zdravstveni in trajnostni razvoj je predstavljala enega ključnih mednarodnih akademskih dogodkov v Evropi. Sodelovalo je 250 avtorjev iz 37 držav, kar je konferenci zagotovilo široko globalno razsežnost ter omogočilo poglobljeno razpravo o prihodnosti družbene in tehnološke vzdržljivosti v kontekstu zdravstvenega in trajnostnega razvoja. Raznolike raziskovalne perspektive in interdisciplinarni pristop so prispevali k oblikovanju inovativnih rešitev in strokovnih usmeritev za izzive sodobne družbe.

The post FOTO: Alma Mater spodbuja mlade raziskovalce appeared first on Lokalec.si.

Ob podelitvi nagrad Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke, to je letos prejel tudi Milan Kuster, direktor družbe i-Vent, je predsednica republike Nataša Pirc Musar poudarila, da je za ohranitev močne socialne države nujno imeti močno in odporno gospodarstvo.

Kusterjev prispevek k rasti in razvoju slovenskega gospodarstva je izjemen in predstavlja pomemben kamenček v mozaiku podjetniških uspehov, ki pomagajo graditi prihodnost naše družbe.

FOTO: i-Vent

Kuster ob prejemu nagrade: “Naloga dobrega direktorja je skrb za smisel podjetja. Ko zaposleni razumejo poslanstvo, ga udejanjajo pri vsakdanjem delu.”

Podjetje od skromnih začetkov pripeljal do vodilnega ponudnika prezračevalnih sistemov na slovenskem trgu

Kuster je z i-Ventom uspel ustvariti podjetje, ki je prepoznano kot eden vodilnih igralcev v svoji panogi, z inovativnim pristopom k poslovanju ter ustvarjanju trajnostne rasti. Njegova filozofija vodenja temelji na razumevanju potreb trga, iskanju novih priložnosti za razvoj in ustvarjanju dolgoročnih vrednosti, ki bodo koristile tako podjetju kot širši skupnosti.

Milan Kuster, direktor družbe i-Vent, je ob prejemu prestižne nagrade Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne gospodarske dosežke, za naš medij dejal, da je izjemno vesel in počaščen, da je prejel to priznanje. A Kuster ni pozabil poudariti, da je ta nagrada predvsem zasluga njegove ekipe. “To je velika potrditev, da delamo dobre stvari. Ta nagrada ni le moja, temveč od celotne ekipe, ki je skozi trdo delo in predanost ustvarila uspeh. To je znak, da smo na pravi poti,” je dejal Kuster, ki priznanje vidi kot močno spodbudo za nadaljnje delo in razvoj podjetja.

FOTO: i-Vent

Nagrade so prejeli še Estera Brajak, direktorica podjetja Medius, generalni direktor Steklarne Hrastnik Peter Čas, direktorica podjetja Siemens Slovenija Medeja Lončar in Enver Šišić, generalni direktor in predsednik kolegija direktorjev Skupine Perutnina Ptuj.

Kusterja smo pred kratkim gostili tudi v oddaji Jesenski pogovor na BK TV.  Pogovoru lahko prisluhnete spodaj.

 

The post FOTO: Milan Kuster prejel nagrado za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke appeared first on Lokalec.si.

Včeraj, 7. marca, se je v Domu kulture Pekre začel že 21. Festival komedije, ki bo trajal do 30. marca.

Organizatorji Turističnega društva Pekre so navdušeni, da festival ponovno oživlja utrip občine in prinaša pestro dogajanje, ki povezuje širšo lokalno skupnost.

Festival, ki se je že uveljavil kot pomemben dogodek v slovenskem kulturnem koledarju, obljublja bogat in raznolik program. Nastopi gledaliških skupin, ki prihajajo iz različnih delov Slovenije, bodo poskrbeli za številne nasmehe in smeh, ki so vedno dobrodošli v teh časih. Današnja prireditev je žal zaradi bolezni odpovedana.

Več v Občinskem informatorju na BK TV.

Vabljeni ste, da se pridružite tej nepozabni izkušnji in si zagotovite svoj sedež na eni od številih prireditev.

Več o prireditvah pa spodaj.

The post FOTO: Začel se je 21. Festival komedije v Pekrah appeared first on Lokalec.si.

Leto 2025 je za Študentski svet Univerze v Mariboru posebno leto, saj poleg 50-letnice Univerze v Mariboru obeležujejo tudi 20-letnico organiziranih terenskih Krvodajalskih akcij Študentskega sveta Univerze v Mariboru.

Te že dve desetletji izvajajo v sodelovanju z Območnim združenjem Rdečega križa Maribor, Centrom za transfuzijsko medicino UKC Maribor in projektom Epruvetka (Društvo študentov medicine Maribor).

Pripravili so nekaj presenečenj za udeležence

“S ponosom sporočamo, da bomo med 10. in 12. marcem 2025 ponovno izvedli tradicionalno spomladansko krvodajalsko akcijo, s katero želimo študentom in širši javnosti približati pomen darovanja krvi ter spodbujati solidarnost in odgovornost do družbe. Na jubilejni izvedbi krvodajalske akcije pa letos pripravljamo nekaj presenečenj za udeležence, ki bodo popestrila dogajanje,” so zapisali v sporočilu za javnost.

Udeleženci se lahko za lažjo organizacijo izvedbe predhodno naročijo na telefonski številki 041 320 796 ali 041 479 242 (med 7. in 15. uro), pri čemer se je priporočljivo naročiti na čimbolj zgodnji termin.

URNIK KRVODAJALSKE AKCIJE:

📍 10. marec 2025, 8.00–13.00 → Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko UM (Koroška cesta 46, 2000 Maribor)
📍 11. marec 2025, 7.30–17.00 → Center za transfuzijsko medicino UKC Maribor (Ljubljanska ulica 5, 2000 Maribor)
📍 12. marec 2025, 8.00–13.00 → Pedagoška fakulteta UM (Koroška cesta 160, 2000 Maribor)

The post 20 let Krvodajalskih akcij Študentskega sveta Univerze v Mariboru appeared first on Lokalec.si.

Na Univerzo Alma Mater Europaea prihaja eminentni zgodovinar Richard James Overy. Predstavil bo svojo najnovejšo knjižno uspešnico “Why war?”.

Priznani britanski zgodovinar z izjemnim akademskim ugledom Richard Jamesa Overy bo imel predavanje v torek, 4. 2. 2025, ki bo predstavil svojo najnovejšo knjižno uspešnico Why War?. Predavanje bo imel v torek, 4. februarja 2025, ob 17. uri na Fakulteta ISH Univerze Alma Mater Europaea, Dunajska cesta 158, Ljubljana.

Predavanje v angleškem jeziku bo na ogled v živo in online (Zoom). Ob koncu predavanja bo profesor Overy na voljo za razpravo ter deljenje osebnih posvetil in podpisov.

Med drugim je v napovedi predavanja in predstavitve knjige zapisano: “Zakaj so ljudje edina vrsta, ki ubija svoje lastne v velikem številu? Kako se vojna odraža v današnjih krizah, kot sta v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu?”

Naslednji dan, v sredo, 5. februarja 2025, pa bo prišel na sedež Univerze Alma Mater Europaea v Maribor. Mesto si bo tudi ogledal.

Richard J. Overy je profesor na Univerzi v Exeterju, urednik The Times Complete History of the World, član Kraljeve družbe in Britanske akademije ter prejemnik Wolfsonove nagrade za zgodovino in Hessell-Tiltmanove nagrade. Več o profesorju in njegovem predavanju ter knjigi je zapisano na spletni strani Univerze Alma Mater Europaea.

 

The post Na univerzo Alma Mater Europaea prihaja priznani britanski zgodovinar Richard James Overy appeared first on Lokalec.si.

V Sloveniji je šport zelo cenjen in dosega izjemne rezultate, hkrati pa predstavlja eno redkih stvari, ki Slovence povezuje, je na posvetu Šport v Mariboru in Sloveniji dejal državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Dejan Židan.

Država mora sprejeti desetletni nacionalni program športa

Udeleženci so se osredotočili predvsem na strateške usmeritve za prihodnost. Šport v Sloveniji ni le vir ponosa, temveč tudi pomemben dejavnik, ki nas povezuje, so med drugim bili enotni sogovorniki. Ti so se osredotočili tudi na prihodnost slovenskega športa. Šport nas povezuje, dosega odlične rezultate in je ključni del naše identitete, je med drugim poudaril Dejan Židan, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport. Letos mora država po Židanovih besedah sprejeti tudi desetletni nacionalni program športa, saj se stari, ki je bil realiziran le desetodstotno, zaključuje.

Za boljši poslovni model klubov in športnih inštitucij

Za prihodnost slovenskega športa potrebujemo jasne strateške smernice in dolgoročen načrt. Ob tem pa je podžupan Mestne občine Maribor Samo Peter Medved izpostavil, da ga skrbi vrhunski, kategoriziran šport in poslovni model klubov oz. športnih institucij v Mariboru.

Treba je razvijati vrhunski šport

Predsednik Športne zveze Maribor Tomaž Barada pa je dejal, da je povezovanje lokalnih in nacionalnih ciljev ključno za vrhunski šport ne le v Mariboru, temveč tudi v Sloveniji. V Mariboru pa, da bo treba delati predvsem na vrhunskem športu. Ter razvijati vse v to smer, da bo Maribor imel tudi športnike, ki bodo nastopili na olimpijskih igrah.

Izobraževanje trenerjev in vlaganje v mlade

Vlaganje v mlade in izobraževanje trenerjev je temelj za trajnostni uspeh slovenskega športa, pa meni zunanji član Delovne skupine za pripravo Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja za obdobje 2023–2033 Črtomir Matejek.

Na predlog OKS bodo letos povečali financiranje trenerjev s 20-odstotnim sofinanciranjem občin, če bodo razmerja pogodbeno urejena in občine ne bodo znižale svojega deleža.

Celoten Posvet o športu v Mariboru in Sloveniji si lahko ogledate na programu televizije BK TV.

The post VIDEO: Posvet o športu v Mariboru in Sloveniji pokazal, da so potrebne strateške usmeritve appeared first on Lokalec.si.

Na več smučarskih središčih in smučiščih je ponovno stekla akcija Šolar na smuči. Danes so jo predstavili na Mariborskem Pohorju.

Danes je bilo na vrhu Mariborskega Pohorja veselo, saj so se šolarji – med njimi mnogi prvič na smučeh – učili smučati. V okviru akcije Šolar na smuči.

Popularizacija smučanja ter ozaveščanje o vedenju in varnosti na športnih središčih

Z akcijo Šolar na smuči želijo popularizirati smučanje, kamor sodi tudi tek na smučeh, ter z ozaveščanjem o mednarodnih vedenjskih pravilih prispevati k varnosti v zimskih športnih središčih. Na izjemno priljubljeno akcijo Šolar na smuči se je letos prijavilo kar 158 osnovnih šol iz različnih krajev Slovenije. Zaenkrat je v akcijo prijavljenih kar 3.638 učencev, ki se bodo vključili v alpsko smučanje in 1.943, ki se bodo učili teka na smučeh. Šole se še vedno lahko prijavijo in sodelujejo v letošnji akciji.

Marsikateri otrok prvič na smučeh, nekateri prej niso bili niti na smučišču

Več o sami akciji je povedal nekdanji vrhunski tekmovalec v smučanju Jure Košir, ki je ambasador akcije Šolar na smuči. Vesel je, da so v zadnjih letih dodali še nordijsko smučanje, tek na smučeh, tudi za tretješolce. Z veseljem opazuje tudi otroke, ki jim veselje nudijo prvi zavoji.Sploh zato, ker se v enem dnevu naučijo zelo veliko. Spomnil se je, kako je bilo, ko je bil sam otrok in se je lahko smučal kjerkoli. Zdaj pa žal marsikje primanjkuje snega. Ob tem pa je dal še spodbudno besedo za vse tiste otroke, ki ob tem premagujejo tudi strah, saj so ali sploh prvič na smučeh ali pa celo prvič na smučišču. Poudaril je, da so z njimi zelo izkušeni učitelji. Verjame, da so nekateri otroci iz takega okolja, da res niso še bili ne ne smučišču niti prej še niso videli smučarske opreme.

Brez sodelovanja mnogih akcije ne bi bilo

Spregovoril je tudi Franci Petek, direktor Zavoda za šport Republike Slovenije Planica. Poudaril je, da si prizadevajo, da se akcijo podpre. Zato se zahvaljuje ministrstvu za šolstvo, ki namenja denarna sredstva za ta projekt. Prav tako tudi vsem ostalim sodelujočim, posebej pa še smučarskim centrom, ki so pristopili k akciji. Ni pozabil pa niti na šole, ki so pripravljene sodelovati in pripeljati otroke na sneg.

Šolarji dobijo vse od začetka akcije veliko podporo

Med začetniki akcije je nedvomno Uroš Zupan, direktor Smučarske zveze Slovenije. Dejal je, da so v tem času take akcije še posebej pomembne. Nekoč so se lahko smučali vsepovsod, saj je bilo snega dovolj, tudi za blokom, za hišo, na manjših, lokalnih smučičih. Danes takih možnosti ni povsod. Zato pravi, da je pomembno, da s takimi akcijami šoloobveznim otrokom približajo smučanje. Zahvaljuje se vsem, ki so pripomogli, da akcija vsa leta teče, tudi sedaj za vse, ki pomagajo zdaj. Med drugim tudi tako, da šolarji dobijo na smučišču malico. Izpostavil je še, da je njihov ultimativen načrt, da bi v šoli imeli obvezno šolo v naravi kot del kurikuluma. Saj je Slovenija alpska država in da Slovenci nosijo smučarski ponos v sebi.

V akciji sodeluje več smučarskih središč po Sloveniji, med njimi so tudi Pokljuka in Zatrnik (tek na smučeh in alpsko smučanje), Rogla (tek na smučeh), Ski Bor Črni vrh nad Idrijo (alpsko smučanje), Soriška Planina (tek na smučeh in alpsko smučanje), Gače (alpsko smučanje), Bonovec (tek na smučeh), Kope (alpsko smučanje), Rogla (alpsko smučanje), Bloke (tek na smučeh), Planica (tek na smučeh).

Kmalu več v oddaji Občinski informator na BK TV.

 

The post FOTO in VIDEO: Akcija Šolar na smuči tudi na Mariborskem Pohorju appeared first on Lokalec.si.

Vse, ki bodo sklenili prihod novega leta pričakati na prostem, bo letos spremljalo jasno in suho vreme.

“Zvečer bo približno nič stopinj, ognjemet z ljubljanskega gradu se bo lepo videl, saj bodo pogoji idealni,” je za STA povedal meteorolog Anže Medved iz Agencije RS za okolje (Arso).

“Staro leto se bo zaključilo z lepim, jasnim in suhim vremenom, ki se bo nadaljevalo z izrazitim temperaturnim obratom. To pomeni, da bo v višjih legah bistveno topleje kot po nižinah,” je pojasnil Medved.

Vremenoslovci po nižinah ne pričakujejo veliko megle, ker bo v višinah po njegovih besedah začel pihati jugozahodni veter, kar pa pomeni, da bodo noči jasne. Izjema bo Obala, kjer se bo danes že začelo oblačiti, saj bo z jugozahodnikom tudi nekaj vlage iznad morja. “Še najslabše vreme, kar se tiče silvestrovanja, bo ravno na Obali,” je pristavil.

Drugače pa bo v večjem delu Slovenije po njegovih navedbah precej jasna silvestrska noč, tudi kar topla predvsem v sredogorju, medtem ko po nižinah pričakujejo temperature okoli ledišča oziroma malo pod lediščem.

A takoj po novem letu bo, kot pravi, sprememba vremena, saj se bo že v sredo začelo bolj oblačiti

“Novo leto se bo začelo s povečano oblačnostjo, v sredo se bo najprej pooblačilo na jugozahodu, pa tudi delu osrednje Slovenije, v četrtek bodo oblaki prekrili vso državo, v noči na petek nas bo prešla hladna fronta, padavine se bodo okrepile in razširile nad vso Slovenijo,” je povedal Medved.

Z dotokom hladnega zraka se bo meja sneženja v petek proti jutru spuščala vse do nižin.

Padavine bodo v petek ponehale, sobota bo jasna, a tudi v nadaljevanju tedna bo Slovenija pod vplivom jugozahodnih vetrov, tako da bo od nedelje spet nekaj več oblačnega vremena, je še za STA povedal dežurni prognostik.

vir: sta

The post Vreme naklonjeno praznovanju novega leta na prostem appeared first on Lokalec.si.

Zbrali smo nekaj predlogov za silvestrovanje na prostem v Mariboru in okolici.

Zakaj na silvestrovanje na prostem?

Z bogatim glasbenim programom in čudovito okrašeno okolico ustvarjajo praznično vzdušje, ki ga težko dosežemo doma. Takšna silvestrovanja združujejo ljudi, ponujajo občutek skupnosti ter ustvarjajo spomine, ki trajajo celo življenje. Poleg tega so pogosto brezplačna in dostopna, kar jih naredi privlačna za vse generacije. Ne glede na to, ali vas privlači živa glasba, druženje ali preprosto praznično vzdušje pod zvezdami, je silvestrovanje na prostem idealen način za začetek novega leta.

V Mariboru z Alfijevim Silvestrskim poljubom

V Mariboru bo veselo silvestrovanje na Trgu Leona Štuklja, kjer bosta nastopila skupina The Schminkers in legenda slovenske glasbe Alfi Nipič, pred tem pa še didžej. Začne se torej ob 19. uri z didžejem, ki bo ogrel vzdušje in pripravil teren za nepozaben večer. Za odlično zabavo bodo nato poskrbeli energični The Schminkers in legendarni Alfi Nipič, ki bo občinstvo z brezčasnimi melodijami popeljal v novo leto. Praznično vzdušje bo dopolnjevala raznolika kulinarična ponudba na stojnicah, ki bo poskrbela za okusen zaključek starega leta in tople napitke, ki vas bodo greli. V Mariboru poskrbeli za brezplačen avtobusni prevoz. Avtobusi bodo namreč od 19. ure naprej vozili na vseh linijah v vse smeri brezplačno.

Dve silvestrovanji na Mestnem trgu na Ptuju

Najdaljšo noč v letu na Ptuju zaznamuje tradicionalno silvestrovanje na prostem, ko praznično vzdušje doseže svoj vrhunec. Pravzaprav bodo že dopoldne poskrbeli za otroško silvestrsko zabavo na Mestnem trgu. Ob 10.30 se bo namreč začelo razigrano silvestrovanje, na katerem pa prav tako ne bo manjkalo navdušenega odštevanja sekund in radostnih vzklikov veselja. Otroško silvestrovanje organizira Javni zavod Ptuj v soorganizaciji z Radiem Tednik Ptuj. Silvestrovanje na prostem za vse pa bo od 22. ure naprej na Mestnem trgu s Karneval bandom. Ptujčanom se tako obeta zanimiva in živahna najdaljša noč v letu in super skok v novo leto

Silvestrovanje na prostem tudi v občini Rače-Fram

Silvestrovati lahko greste tudi na grajsko dvorišče v Rače. Na grajskem dvorišču tega gradu bodo namreč pripravili tradicionalno silvestrovanje z bandom Katra. Začelo se bo ob 22. uri. Za tople napitke bodo poskrbeli člani Nogometnega kluba Rače.

V Lenartu silvestrovanje s Prisrčniki

Vstop v novo leto na Trgu osvoboditve v Lenartu bo zanimiv. Silvestrovanje se bo začelo ob 22. uri, zaigrali in zapeli pa bodo Prisrčniki. Tudi v Lenartu pravijo, da bo silvestrovanje zanimivo in nepozabno. Vstop v novo leto z dobro družbo zagotovo prijeten.

Silvestrovanje ob drsališču v Staršah

V občini Starše vabijo na silvestrovanja na vaško središče Starše, kjer imajo postavljeno drsališče. V novo leto bo obiskovalce popeljal Ansambel Galama. Dogajati pa se bo začelo že od 17. ure naprej. Drsališče pa bo odprto od 17. ure starega leta do 1. ure novega leta.

Tudi v Celju in Murski Soboti in drugod po Sloveniji

Tako bodo silvestrovali v Celju. Na Krekovem trgu bo tako za silvestrovo zapela in zaigrala skupina Sanpark, nato pa pride na oder še Nuša Derenda. V Murski Soboti pa bodo imeli od 22. ure naprej silvestrovanje na prostem v mestnem središču na Trgu zmage z ansamblom Aktual in didžejem. Ob 17. uri pa bodo poskrbeli še za otroško silvestrovanje.

V Ljubljani na štirih prizoriščih

V Ljubljani bodo imeli štiri prizorišča za silvestrovanje.  Na Kongresnem trgu bodo Čuki, Nastja Gabor in Luka Basi. Na Mestnem trgu bosta Lado Leskovar in Samuel Lucas, na Pogačarjevem trgu bodo Samantha Maya, Booom! in Flirrt, na Trgu francoske revolucije pa No OFFENCE!, Koala Voice in Recycleman ex. Ali En.

Silvestrovanj na prostem bo na Štajerskem in drugod po Sloveniji še več.

The post Silvestrovanja na prostem v Mariboru in okolici ter drugod po Sloveniji appeared first on Lokalec.si.

V Zvezi organizacij pacientov Slovenije po ugotovitvah sistemskega nadzora ljubljanske psihiatrične klinike od ministrstva za zdravje zahtevajo poročilo, ali je klinika že uresničila naložene ukrepe. Zahtevajo tudi, da ministrstvo nemudoma odredi nadzore tudi v drugih psihiatričnih klinikah po državi, so zapisali v sporočilu za javnost.

Podobne nadzore, kot je bil nadzor v Univerzitetni psihiatrični kliniki (UPK) Ljubljana, pri zvezi pacientov zahtevajo tudi v psihiatričnih bolnišnicah v Mariboru, Vojniku, Ormožu, Begunjah in Idriji. Vsako nezakonito ravnanje s pacienti je treba nemudoma odpraviti. Zakonito nasilje pa podrobno dokumentirati in o njem poročati ter v najkrajšem času v skladu s konvencijo o pravicah invalidov prenehati tudi s tem, so poudarili pri zvezi.

UPK Ljubljana se že dlje časa sooča z očitki o nasilju zaposlenih nad pacienti

Policija je lani po majskem poročanju spletnega portala N1 o sumu nasilja na kliniki sprožila kriminalistično preiskavo in podala kazensko ovadbo zaradi povzročitve lažje poškodbe. Urad ministrstva pa je zaradi očitkov o nasilju na kliniki uvedel sistemski nadzor nad kliniko.

Po več kot letu dni je urad nadzor zaključil konec septembra

V končnem poročilu, izsledke katerega so prvi objavili na N1, je navedel, da so nekateri “zaposleni izvajali nasilje nad pacienti tako verbalno kot tudi fizično. Za kar obstajajo tako dokumentirana gradiva kot tudi verodostojne priče”.

Priče so komisiji na uradu izpovedale, da so na kliniki videle osebje, ki je uporabljalo blazino pri že oviranem pacientu.

Tako je po navedbah prič zdravstveno osebje tiščalo blazino na obraz hudo vznemirjenega pacienta, da bi izgubil zavest in se umiril. Uporaba blazine pri takem pacientu ni le neskladna z zakonom o duševnem zdravju, ki med drugim določa rabo posebnih varovalnih ukrepov le izjemoma, ampak lahko celo resno ogroža pacientovo zdravje oziroma življenje, so zapisali v poročilu.

Ob tem so v Društvu Altra, ki je del zveze pacientov, v javnem pismu poudarili, da uporaba termina “blazina za izgubo zavesti” daje vtis, da gre za uveljavljen pristop, a temu ni tako. Blazina za izgubo zavesti ni posebni varovalni ukrep, ki ga zakon ne ureja. Odrejanje omenjenega ukrepa dokazuje, da so bile trditve o nasilju v UPK Ljubljana upravičene, so navedbe javnega pisma povzeli pri zvezi pacientov.

“Uradni postopki ministrstva za zdravje so dokazali, da so bile navedbe pacientov in zaposlenih zdravstvenih delavcev na kliniki resnične in je zanje vodstvo klinike ves čas vedelo, novinarjem pa je grozilo s tožbami,” so opozorili pri zvezi.

Osebje naj bi ravnalo nezakonito

Po njihovih navedbah tudi druge navedbe v odločbi nedvoumno izkazujejo, da je osebje ravnalo z najbolj ranljivimi bolnicami in bolniki nezakonito, grobo in povsem v nasprotju z namenom, da se njihovo zdravje v bolnišnici izboljša in ne še poslabša.

Zato od ministrstva zahtevajo poročilo, ali je klinika že uresničila ukrepe, ki so bili navedeni v odločbi in je čas za njihovo izvedbo že potekel. Pričakujejo, da ministrstvo v primeru neizvajanja odrejenih ukrepov izvede vse postopke za zagotovitev odgovornosti vodstva UPK Ljubljana.

Zaradi pomanjkljivosti pri delovanju uradnih ustanov in nadzornih mehanizmov v primeru UPK Ljubljana zveza pacientov pričakuje popolno preglednost nadaljnjih nujnih postopkov in sprotno obveščanje javnosti.

vir: sta

The post Zveza pacientov zahteva nadzore v psihiatričnih bolnišnicah appeared first on Lokalec.si.

Na območju Šentilja so policisti PU Maribor včeraj zjutraj obravnavali prometno nesrečo III. kategorije.

Trčila v nasproti vozeči avtomobil

Voznica osebnega avtomobila je trčila v nasproti vozeči osebni avtomobil z voznikom, ki ga je odbilo iz vozišča, kjer je trčil v prometni znak.

Pri tem se je huje poškodoval, odpeljan je bil v bolnišnico.

“O prometni nesreči še zbiramo obvestila.”

Peška hudo poškodovana

Še eno prometno nesrečo III. kategorije so obravnavali popoldne v okolici Lenarta, kjer je voznica osebnega avtomobila trčila v peško, ki je hodila ob robu vozišča.

Po trčenju je peška padla, pri tem se je huje poškodovala.

The post Na območju PU Maribor prišlo do dveh hudih nesreč appeared first on Lokalec.si.

Včeraj je soprog predsednice Republike Slovenije dr. Aleš Musar humanitarnemu društvu Humanitarček podaril terapevtsko robotsko mačko.

S srčnostjo je terapevtsko mačko, ki je prepoznana po svojih pozitivnih učinkih, podaril članom društva, ki se srečujejo z demenco. Služila bo kot podporna živalska terapija, ki je v zadnjem času vse bolj cenjena zaradi svojih blagodejnih učinkov na ljudi.

“To je osma terapevtska mačka, ki jo podarjam v Sloveniji. Zelo sem bil vesel, ko so me kontaktirali iz društva Humanitarček, da bi si jo tudi oni želeli za program Vida. Gre za terapevtski pripomoček, ne za nadomestilo za živo žival. Predvsem pomirja. Vsa poročila pravijo, da vzbuja iste občutke kot sicer živa žival.”

Do sedaj se je izkazala za izjemo koristno pri zagotavljanju čustvene podpore. Ima interaktivni pristop, ki vključuje gibanje in spuščanje zvokov. “V društvu smo si jo resnično želeli, saj smo se velikokrat srečali s starejšimi, ki imajo znake kognitivnega upada. Kar pomeni, da nam ljudem ne pustijo blizu, si pa želijo recimo neko žival. Zato so te terapevtsko robotske mačke zelo primerne,” je dejala Ninna Kozorog.

Muco so poimenovali Neri, kot nevrološka rehabilitacijska igrača.

Več v Občinskem informatorju.

The post FOTO in VIDEO: Aleš Musar Humanitarčku podaril terapevtsko robotsko mačko appeared first on Lokalec.si.

Mladi člani Rdečega križa na OŠ Vuzenica vas vabijo, da se pridružite ekološko humanitarni akciji “Manj svečk za manj grobov”, ki bo potekala pred pokopališčem Vuzenica-Muta.

Akcija se bo odvijala v naslednjih terminih:

Nedelja, 27. oktobra 2024, od 10.00 do 12.00 ure
Sreda, 30. oktobra 2024, od 14.00 do 16.00 ure
Četrtek, 31. oktobra 2024, od 10.00 do 13.00 ure

V zameno za prostovoljne darove, ki bodo namenjeni Šolskemu skladu OŠ Vuzenica, boste imeli priložnost okrasiti grobove svojih najdražjih z ekološkimi zastavicami.

Pridružite se nam pri tej plemeniti iniciativi, ki združuje skrb za okolje in podporo šolskim aktivnostim. Skupaj lahko naredimo razliko!

The post Mladi člani Rdečega križa na OŠ Vuzenica vabijo k akciji “Manj svečk za manj grobov” appeared first on Lokalec.si.

Po pregledu dokumentacije glede širitve mariborskega onkološkega oddelka so na ministrstvu za zdravje ugotovili, da postopki niso potekali optimalno. Direktor urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu Tomaž Pliberšek je zato ministrici za zdravje Valentini Prevolnik Rupel ponudil svoj odstop, ministrica pa ga je sprejela.

Prevolnik Rupel je od Pliberška v torek zahtevala, da ji še isti dan preda relevantno dokumentacijo o širitvi mariborskega onkološkega oddelka in odkupa stanovanj na Masarykovi ulici. Ministrica je dokumentacijo prejela v sredo, so danes sporočili z ministrstva.

“Po hitrem pregledu dokumentacije na ministrstvu za zdravje ugotavljamo, da postopki niso potekali optimalno, kar je vplivalo tudi na nastanek zamude pri izvedbi investicije,” so poudarili. Pliberšek je zato ministrici ponudil svoj odstop, ta pa ga je sprejela.

Zaključek gradnje oddelka za onkologijo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor do sredine leta 2026 bo prioriteta ministrice Prevolnik Rupel. Posebna pozornost bo namenjena nadaljevanju pogajanj za odkup stanovanj z lastniki nepremičnin na Masarykovi ulici 24 in 26, so poudarili na ministrstvu. Ob tem so napovedali še, da se bo ministrica v naslednjih dneh sestala z izvajalcem, inženirjem na projektu in uporabnikom.

Na POP TV so v ponedeljek poročali, da naj bi izvajalec GH Holding zaradi 13-mesečne zamude pri širitvi mariborske onkologije, ker ministrstvo ni pravočasno odkupilo stanovanj na Masarykovi, najavil za 2,3 milijona evrov stroškov. Po informacijah POP TV naj bi GH Holding že poslal zahtevek za dejanske stroške v višini okoli 700.000 evrov, ki so nastali z vzdrževanjem gradbišča za čas do pridobitve gradbenega dovoljenja.

V podjetju GH Holding so medtem v sporočilu za javnost obe navedeni številki zanikali. “Najave zahtevka za tolikšni znesek nikoli nismo podali, prav tako pa še nismo podali zahtevka za povračilo stroškov,” so poudarili.

Nadgradnja oddelka za onkologijo UKC Maribor obsega dve fazi

Do nedavnega se je izvajala le prva, ki zajema zvišanje obstoječe stavbe za tri nadstropja in naj bi bila zaključena konec letošnjega leta. Z drugo fazo nadgradnje pa še niso mogli začeti, ker so se stanovalci na Masarykovi ulici že drugič pritožili na pridobitev gradbenega dovoljenja za sedemnadstropno novogradnjo, ki jo nameravajo zgraditi tik ob njihovih domovih.

Razmere na oddelku za onkologijo UKC Maribor in tamkajšnjem gradbišču sta si v začetku oktobra ogledala ministrica za zdravje in predsednik vlade Robert Golob. Ta je poudaril, da je gradbeno dovoljenje za izgradnjo nove sedemnadstropne stavbe ob obstoječem oddelku dokončno, ne glede na odkup stavbe na Masarykovi ulici, saj da gre za ločena projekta.

vir: sta

The post Zaradi zamud pri širitvi mariborske onkologije odstopil direktor urada za investicije Pliberšek appeared first on Lokalec.si.

Društvo Solzice vabi na spominsko obeležje ob mednarodnem dnevu otrok, ki so umrli med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu.

Dogodek, ki bo potekal 15. oktobra 2023 ob 17. uri, bo posvečen otrokom, ki jih ni več med nami, zapišejo v Društvu Solzice.

Sodelujoči bodo na pokopališčih v različnih mestih Slovenije (Ljubljana, Maribor, Celje, Ptuj itd.) v nebo spustili bele balone s sporočili, ki bodo simbolizirali spomin na nikoli pozabljene otroke.

Prireditev bo prežeta z glasbo in toplimi besedami, baloni pa bodo razgradljivi in brezplačni za vse udeležence.

The post V spomin na nikoli pozabljene otroke bodo danes poleteli beli baloni appeared first on Lokalec.si.

V Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor bodo v ponedeljek, 14. oktobra 2024, začeli z naročanjem za cepljenje proti sezonski gripi.

Cepljenje bo možno po predhodnem naročilu in v kombinaciji s cepljenjem proti bakterijski pljučnici ali COVID-19.

Naročanje je obvezno in ga je mogoče opraviti prek spletne aplikacije ali po telefonu. Za odrasle je prijava mogoča na spletnem naslovu ali telefonski številki, medtem ko se otroci prijavijo pri svojem pediatru, zapišejo v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor.

Termin cepljenja bo sporočen prek mobilnega telefona.

The post V Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor bodo začeli s cepljenjem proti gripi appeared first on Lokalec.si.

Raziskovalna strast se lahko pri vsakem začne drugače – nekateri jo odkrijejo med opazovanjem narave, drugi ob eksperimentih v šoli, tretji pa morda na dogodku, kot je Evropska noč raziskovalcev.

Prav to bodo v petek, 27. septembra, znova gostili v mariborskem Europarku. Med 9. in 21. uro se bodo otroci, mladi in odrasli lahko udeležili številnih zanimivih aktivnosti ter se skozi igro in eksperimentiranje navduševali nad znanstvenimi odkritji. Evropska noč raziskovalcev je posebna priložnost za vse, ki si želijo pobližje spoznati raziskovalce in njihove dosežke ter razumeti, kako znanost vpliva na naše vsakdanje življenje.

FOTO: Bojan Mihalič

Povezovanje zabave in znanja

Največja nakupovalna destinacija severovzhodne Slovenije se bo ta petek ponovno spremenila v središče raziskovalnega navdušenja. V okviru Evropske noči raziskovalcev bodo pripravili številne aktivnosti, ki bodo pritegnile različne generacije. Poleg osupljivih eksperimentov, zanimivih delavnic, trikov in ugank bodo udeleženci lahko na vrhnjem parkirišču nakupovalne destinacije opazovali tudi Sonce in nočno nebo ter se družili z znanstveniki. Bogat program Evropske noči raziskovalcev se bo v festivalskem vzdušju odvijal na več prizoriščih v Mariboru, ne le v Europarku. Dogajanje bo potekalo tudi na Univerzi v Mariboru (Slomškov trg 15) med 9.00 in 12.15, v Minoritski cerkvi pa od 13.00 do 20.30.

FOTO: Bojan Mihalič

Znanost na dosegu roke

Evropska noč raziskovalcev je vseevropski dogodek, ki poteka hkrati v 23 državah in več kot 400 mestih po vsej Evropi in širše. Ta deluje pod okriljem Evropske unije z jasnim ciljem – pri mladih vzbuditi radovednost in ljubezen do znanosti ter ozaveščati o pomembnosti znanosti v vsakdanjem življenju in njenem vplivu na družbo. Dogodek v okviru projekta »Lažne novice in teorije zarote? Opolnomočimo (se za) znanost«, z akronimom oooZnanost!, organizira Univerza v Mariboru v sodelovanju z uglednimi institucijami na več lokacijah v Mariboru, Kopru, Izoli, Piranu in Rodiku.

Več informacij o aktualnem dogajanju v Europarku je na voljo na spletni strani in družbenih omrežjih.

The post Europark v znamenju znanosti: prihaja Evropska noč raziskovalcev appeared first on Lokalec.si.

Univerza Alma Mater bo v ponedeljek, 23. septembra 2024, ob 17.00 v sklopu Slovenskega dneva športa organizirala poseben dogodek, namenjen spodbujanju aktivnega življenjskega sloga.

Dogodek bo potekal na Promenadi Mestnega parka v Mariboru in je zasnovan za vse starostne skupine – od otrok do starejših. Namen dogodka je poudariti pomen rednega gibanja za ohranjanje zdravja ter ponuditi praktične nasvete za vključitev gibanja v vsakdanje življenje.

Program bo vključeval vodeno ogrevanje, ki mu bo sledil aktivni sprehod proti vrhu Piramide. Udeleženci bodo dan zaključili z raztegovanjem in sprostitvenimi vajami. Poleg tega bodo na dogodku na voljo brezplačna svetovanja o zdravem gibanju in fizioterapevtska svetovanja, ki jih bodo izvajali strokovnjaki, ter zdrav prigrizek za vse obiskovalce.

Vabljeni so vsi ljubitelji gibanja, ki želijo narediti korak k bolj zdravemu življenju. Zaradi lažje organizacije dogodka organizatorji prosijo, da svojo udeležbo predhodno prijavite.

Prijava TUKAJ.

Sašo Plazovnik – Sash in Lun Plazovnik Ribič, oče in sin, ki sta nastopila v lanskem šovu Slovenija ima talent, nastopata vse od takrat na raznih odrih, obenem pa tudi v videospotih pesmi, pod katere se podpisuje Sašo.

“Komad je nastal zaradi razhod parov,” nam je zaupal Sash, ko smo ga vprašali za videospot oziroma o tem, kako je nastala pesem. Dodal je: “Govori o tem, da je življenje samo eno in da se je treba imeti rad, ceniti en drugega. Zavedati se moramo, da je življenje minljivo. S kolegico sva po telefonu sestavila prvi del refrena in tako se skupaj odločila za naslov Anja.”

Sash je še dejal: “Snemanje je potekalo v centru Slovenj Gradca, notranji kadri so bili posneti pri Petru Urancu, Hiša Ančka, Boutique Hotel – Hiša Maja. Zraven sem vključil tudi mojega sina Luna Plazovnika Ribiča, saj je njegova želja po ustvarjanju tako močna.”

V videospotu sta nastopila Sash in Anja Sušnik, videti je, da iskrice kar letijo med njima. “Za dobro odigrane kadre je poskrbela Anja Sušnik, ki jih je zelo dobro izpeljala. Punca je zelo sodelovala in večino kadrov je predlagala ona,” je poudaril Sash in dodal, da sta oba “samska in nikoli ne veš, kaj se lahko razplete”.  Pa pravzaprav še ni konec razlage.  “Če vprašate Anjo, ali sva par, bo odgovorila: ‘A,  dej, nehi no’,” namreč pravi Sash.

Sash pa je izpostavil še eno odlično sodelovanje: “Ne smemo pozabiti na glavnega snemalca – DJ Nino Laznik  je poskrbel, da so kadri oziroma videospot posneti tako, kot je bilo pričakovano in da je montaža uspela.” Na pomoč je priskočil tudi artist balkanske zvrsti repa Dino Hafizovič – Dino Wav, je dejal Sash in opisal: “Refren sva sestavila skupaj z Nino Polaner, ki ga je tudi sama lepo odpela, saj je navajena na nastopanje z mano v živo.”

V četrtek, 5. septembra 2024, se bo v Hramu kulture Arnolda Tovornika v Selnici ob Dravi odvilo odprtje razstave ob 13. likovnem natečaju EKO Drava 2024. Dogodek, ki se bo začel ob 18. uri, bo predstavil najboljše umetniške stvaritve, ki so nastale v okviru tega natečaja.

Na razstavi Eko Drava – Izlet, letos razstavljajo:
Renato Arnejčič, Ernest Artič, Natasha Bakovic, Andreja Budar, Elena Churnosova, Vlasta Črčinovič Krofič, Jovana Đorđević, Mojca Fo, Otmar Gaiser, Anka Kante, Katja Kozjek Varl, Gregor Kraljić, Zlatko Kraljić, Alma Lovrenčič, Ivan Lužnik, Štefan Marflak, Marjan Marksl, Franjo Marošek, Suzana Marovt, Nada Namestnik, Mateja Ogorevc, Suzana Pirtovšek, Peter V. Plavčak, Valentina Plemenitaš, Mojmir Plevnik – Mojč, Jolanda Pušnik, Štefi Ramšak, Miranda Rumina, Urška Stropnik Šonc, Katja B. Sudec, Maja Šivec, Slavica Štrukelj Kokoravec, Zdenka Šulin, Mojca Velikonja, Melita Vidovič, Andrej Viher, Živka Vihtelič Vodlan, Milojka Vihtelič in Oto Vogrin.

Strokovna žirija v sestavi umetnostna zgodovinarka Tatjana Pregl Kobe, likovni kritik Mario Berdič in slikar Bogdan Čobal so nagradili dela naslednjih avtorjev:

NAGRADA: Natasha Bakovic, Jovana Đorđevič, Anka Kante
POHVALA: Mojca Fo, Urška Stropnik, Melita Vidovič
ODKUPNA NAGRADA: Štefan Marflak
POSEBNA NAGRADA: Marjan Marksl

Vabljeni na otvoritev razstave, ki bo v četrtek 5. septembra 2024 ob 18. uri v Likovnem salonu Lojze Šušmelj /Hram kulture Selnica ob Dravi, ( Mariborska cesta 26).

Likovna dela bo predstavil likovni kritik Mario Berdič.

V četrtek, 5. septembra 2024, se bo v Hramu kulture Arnolda Tovornika v Selnici ob Dravi odvilo odprtje razstave ob 13. likovnem natečaju EKO Drava 2024. Dogodek, ki se bo začel ob 18. uri, bo predstavil najboljše umetniške stvaritve, ki so nastale v okviru tega natečaja.

Na razstavi Eko Drava – Izlet, letos razstavljajo:
Renato Arnejčič, Ernest Artič, Natasha Bakovic, Andreja Budar, Elena Churnosova, Vlasta Črčinovič Krofič, Jovana Đorđević, Mojca Fo, Otmar Gaiser, Anka Kante, Katja Kozjek Varl, Gregor Kraljić, Zlatko Kraljić, Alma Lovrenčič, Ivan Lužnik, Štefan Marflak, Marjan Marksl, Franjo Marošek, Suzana Marovt, Nada Namestnik, Mateja Ogorevc, Suzana Pirtovšek, Peter V. Plavčak, Valentina Plemenitaš, Mojmir Plevnik – Mojč, Jolanda Pušnik, Štefi Ramšak, Miranda Rumina, Urška Stropnik Šonc, Katja B. Sudec, Maja Šivec, Slavica Štrukelj Kokoravec, Zdenka Šulin, Mojca Velikonja, Melita Vidovič, Andrej Viher, Živka Vihtelič Vodlan, Milojka Vihtelič in Oto Vogrin.

Strokovna žirija v sestavi umetnostna zgodovinarka Tatjana Pregl Kobe, likovni kritik Mario Berdič in slikar Bogdan Čobal so nagradili dela naslednjih avtorjev:

NAGRADA: Natasha Bakovic, Jovana Đorđevič, Anka Kante
POHVALA: Mojca Fo, Urška Stropnik, Melita Vidovič
ODKUPNA NAGRADA: Štefan Marflak
POSEBNA NAGRADA: Marjan Marksl

Vabljeni na otvoritev razstave, ki bo v četrtek 5. septembra 2024 ob 18. uri v Likovnem salonu Lojze Šušmelj /Hram kulture Selnica ob Dravi, ( Mariborska cesta 26).

Likovna dela bo predstavil likovni kritik Mario Berdič.

The post V Selnici ob Dravi se bo odvilo odprtje razstave ob 13. likovnem natečaju EKO Drava 2024 appeared first on Lokalec.si.

Vas zanima dinamično delo v mestnem potniškem prometu?

Podjetje Marprom iz Skupine JHMB ponuja zaposlitev na delovnem mestu kontrolor. Kot zapišejo v objavi na družbenem omrežju Facebook, zadolžitve kontrolorja vključujejo izvajanje kontrolnih nalog nad vozniki in potniki v avtobusu, nad spoštovanjem voznih redov in drugo.

Na objavljeno prosto delovno mesto se lahko prijavite do 12. 8. 2024. Podrobne informacije preverite v Kariernem centru Skupine JHMB na tej povezavi.

Na straneh Mestne občine Maribor so objavili javni razpis za štipendiranje nadarjenih dijakov in študentov v Mestni občini Maribor za šolsko oziroma študijsko leto 2024/2025.

Rok za oddajo prijav za dijake je najkasneje do 16. 9. 2024, za študente pa 16. 10. 2024.

Objavili pa so tudi javni razpis za štipendiranje dijakov srednjega poklicnega izobraževanja v Mestni občini Maribor za šolsko leto 2024/2025. Rok za oddajo prijav je najkasneje do 16. 9. 2024.

Več TUKAJ.