Aktualne oddaje

    VIDEO (INTERVJU)...

    V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]

    The post VIDEO (INTERVJU) Rajko Ferk, dupleški slikar, o izzivih pri njegovi zadnji likovni koloniji Duplek Art appeared first on Lokalec.si.

    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    V svetu odraslih...

    Tokrat je v oddaji V svetu odraslih voditelj Matic Lesjak gostil Bojana Glaserja in Anjo Godec, vaditelja plesnih skupin AFS Študent. Govorili pa so o mladih, plesu, petju in ohranjanju kulturne dediščine. Akademska folklorna skupina Študent pripravlja svojo 62. celovečerno predstavo z naslovom Sobitje – dva sva eno. V oddaji V svetu odraslih so govorili […]

    The post V svetu odraslih: Mladi, ples, petje in ohranjanje kulturne dediščine appeared first on Lokalec.si.

Energetska agencija za Podravje je skupaj s Fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko mariborske univerze pripravila konferenco o vzpostavljanju in obratovanju mikroomrežij. Gre za vse pomembnejšo samooskrbo z električno energijo in lokalna omrežja. Konferenco so izvedli v okviru 28. Mednarodnega posvetovanja – Komunalna energetika in EU projekta PEGASUS, Interreg Mediteran.

Na konferenci so predstavili mnoge zanimivosti in izkušnje iz razvoja mikroomrežij. Dr. Vlasta Krmelj, direktorica Energetske agencije za Podravje, ki je moderirala in vodila konferenco, je predstavila mikroomrežje in kako naj bi se uporabniki mu prilagajali. Izpostavila je, da bodo morali na državni ravni uvesti še nekatere zakonodajne, vedenjske in postopkovne spremembe. Zanimiv je bil tudi predstavljen pilotni primer teoretičnega mikroomrežja v Športnem parku Ruše, ki je bil razvit v okviru EU-projekta PEGASUS. Simulirali so različne variante delovanja takšnega omrežja povezanosti več zgradb, na katerih je bil vzpostavljen sistem natančnega merjenja porabljene in proizvedene električne energije.

Konferenca o vzpostavljanju in obratovanju mikroomrežij

Konferenca o vzpostavljanju in obratovanju mikroomrežij

Ne nazadnje so simulirali tudi oskrbo z obnovljivimi viri energije (OVE) in samooskrbo s kogeneracijo. Cilj tega je bilo ugotavljanje neodvisnosti od centralnega omrežja z zmanjšanjem stroškov rabe energije in povečanjem deleža OVE. Diane Cassar iz Univerze na Malti pa je predstavila primer modela mikroomrežja za otok Gozo na območju Malte. Njihov pilotni projekt zajema kar 15 javnih in zasebnih stavb. Rezultati pa že kažejo, da mikroomrežja prinašajo prednosti tako uporabnikom kot operaterjem omrežja.

Monitoring energije

Monitoring energije kot sestavni del zagotavljanja energetske učinkovitosti je predstavil dr. Peter Virtič iz Fakultete za energetiko Univerze v Mariboru. V izbrani stanovanjski objekt so namestili baterijski hranilnik energije in monitoring sistem z obstoječim fotonapetostnim sistemom. Ob raziskavi so ugotavljali povišano stopnjo energetske samooskrbe. V zaključnem delu konference pa je svoje izkušnje glede uvedbe energetskega informacijskega sistema za pametno in učinkovito upravljanje z energijo predstavilo še podjetje Amibit.

Cilj konference in projekta je povečanje rabe obnovljivih virov energije

Cilj konference in projekta je povečanje rabe obnovljivih virov energije

Za povečanje rabe obnovljivih virov

Cilj projekta PEGASUS, katerega del je bila tudi minula konferenca, je povečanje rabe obnovljivih virov energije in izboljšanje učinkovite ter kakovostne oskrbe z električno energijo preko mikroomrežij v ruralnih področjih. Na podlagi rezultatov bodo lokalne skupnosti lažje vzpostavile operativne ukrepe za uvedbo mikroomrežij, katerih cilj je optimizacija proizvodnje in porabe energije. Projekt sofinancira Evropska komisija iz programa Interreg Mediteran. Sodelujoči partnerji pa so iz Italije, Grčije, Malte, Francije, Slovenije, Cipra, Hrvaške, Belgije in Španije. Energetska Agencija za Podravje sodeluje v projektu kot projektni partner, zadolžen za področje komunikacije.