Aktualne oddaje

    VIDEO (INTERVJU)...

    V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]

    The post VIDEO (INTERVJU) Rajko Ferk, dupleški slikar, o izzivih pri njegovi zadnji likovni koloniji Duplek Art appeared first on Lokalec.si.

    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    V svetu odraslih...

    Tokrat je v oddaji V svetu odraslih voditelj Matic Lesjak gostil Bojana Glaserja in Anjo Godec, vaditelja plesnih skupin AFS Študent. Govorili pa so o mladih, plesu, petju in ohranjanju kulturne dediščine. Akademska folklorna skupina Študent pripravlja svojo 62. celovečerno predstavo z naslovom Sobitje – dva sva eno. V oddaji V svetu odraslih so govorili […]

    The post V svetu odraslih: Mladi, ples, petje in ohranjanje kulturne dediščine appeared first on Lokalec.si.

Novoustanovljena Lista mladih. Povezujemo je po pričakovanjih za županskega kandidata v Mariboru izbrala predsednika mestnega mladinskega sveta Matica Matjašiča. “Dovolj je napačne miselnosti, da je mladim vseeno,” je povedal na današnji predstavitvi na Studenški brvi. Hkrati je ponudil roko tekmecem, da se poenotijo okoli enega kandidata.

 matic matjašič za županskega kandidata

24-letni Matjašič se je v zadnjih dveh letih močno angažiral kot predsednik Mestnega mladinskega sveta Maribor in glasno opozarjal na po njegovem prepričanju slabo skrb občine za mlade. Na današnjo predstavitev je prišel s kovčkom. “To ni naključje, saj želimo opozoriti na zaskrbljujoč trend izseljevanja mladih iz mesta. Vsako leto se več kot 1100 prebivalcev Maribora odseli drugam,” je povedal.

Mlade poziva, naj se združijo in postavijo zase. To naj bi bil tudi glavni razlog za ustanovitev stranke pred mesecem dni. “Mladi ne bomo tiho, medtem ko se politiki ukvarjajo samo z delitvami,” je poudaril. “Zagovarjali bomo novo politiko. Realne probleme in realne rešitve za to mesto,” je dodal.

Začeli so že danes in predstavili pobudo vsem mariborskim političnim akterjem, da se poenotijo za enega županskega kandidata. “Tako bomo presegli delitve in postavili interes mesta pred interese sebe ali stranke,” je prepričan.

Privolitve tekmecev bodo zbirali do petka opoldne in v primeru, da jih bodo zbrali dovolj, je Matjašič pripravljen odstopiti od svoje kandidature. Favorita med ostalimi nimajo. “Imamo kandidata, a ponujamo roko,” je zatrdil.

O volilnem programu ni bil konkreten. Kot je dejal, bo njihovo glavno vodilo povezovanje in sodelovanje z vsemi prebivalci občine. Z njimi naj bi v prihodnjih dneh tudi skupaj spisali program.

Župansko kandidaturo v Mariboru so doslej javno napovedali aktualni župan Andrej Fištravec, poslanka LMŠ Lidija Divjak Mirnik in nekdanja podžupanja Melita Petelin. Kandidaturo nameravajo vložiti z zbiranjem podpisov, medtem ko bodo nekdanji župan Franc Kangler, mestni svetnik NSi Zdravko Luketič, predsednik Stranke mladih – Zeleni Evrope Igor Jurišič in nekdanji poslanec DeSUS Uroš Prikl kandidirali s podporo strank. Kanglerja poleg njegove Liste Franca Kanglerja – Nove ljudske stranke Slovenije (NLS) podpirata tudi SDS in SLS.

S podporo pred kratkim ustanovljene stranke se v bitko za župana vključuje Aleksander Kamenik. Kandidat Liste novinarja Bojana Požarja je Igor Domanjko, Liste kolesarjev in pešcev Josip Rotar, SD Alenka Iskra. Med kandidati za župana se omenja še Vlada Šego in Andreja Šiška, danes naj bi svojo kandidaturo napovedal tudi podjetnik Saša Arsenovič.
Vir: STA

Predsednik Stranke mladih – Zeleni Evrope Igor Jurišič je včeraj na volilno komisijo po petkovi uradni napovedi tudi vložil kandidaturo za mariborskega župana. Hkrati je njegova stranka vložila listo 45 kandidatov za mestni svet. Jurišič ob tem obljublja, da bo tudi njegova občinska uprava delovala tako učinkovito.

Kot je ob tem pojasnil Jurišič, v Stranki mladih – Zeleni Evrope z današnjo hitro vložitvijo kandidatur napovedujejo dvig učinkovitosti in pospešitev postopkov na Mestni občini Maribor.
 Igor Jurišič

Njihovo listo za mestni svet sestavljajo kandidati, ki po Jurišičevih besedah najbolj slikovito predstavljajo Maribor. Na njej so zdravniki, frizerji, avtomehaniki, prostovoljni gasilci, pa tudi upokojenci, čebelarji in računovodje.

“Presenečeni smo, da v Mariboru, kjer biva nekaj tisoč Romov, nimamo romskega svetnika in zato smo v svoje vrste vzeli tudi uglednega predstavnika romske skupnosti,” je dodal Jurišič, čigar stranka bo s kandidaturo prisotna tudi v vsaki mestni četrti in krajevni skupnosti v Mariboru.

Na petkovi predstavitvi kandidature je sicer dejal, da bo njegovo glavno vodilo združevanje. Po tistem, ko je za eno mizo združil predstavnika Severne in Južne Koreje, verjame, da bo združil tudi različne sile v Mariboru.

Na prvo mesto programa je postavil zdravstvo, saj nameravajo uvesti institut hitrega zdravnika v sklopu lekarn, od česar si obetajo skrajšanje čakalnih dob v zdravstvenih ambulantah. Med drugim je napovedal še energetsko sanacijo javnih objektov, ukinitev vinjet na hitri cesti skozi Maribor in ureditev kolesarskih stez.

Ob današnji vložitvi kandidature je na seznam projektov v naslednjem mandatu dodal tudi nova doživljajska igrišča za najmlajše, po vzoru Žalca pa postavitev vinske fontane pred Hišo stare trte na Lentu.

Župansko kandidaturo v Mariboru so ob Jurišiču doslej javno napovedali aktualni župan Andrej Fištravec, novoizvoljena poslanka LMŠ Lidija Divjak Mirnik in nekdanja podžupanja Melita Petelin. Kandidaturo nameravajo vložiti z zbiranjem podpisov, medtem ko bodo nekdanji župan Franc Kangler, mestni svetnik NSi Zdravko Luketič, Alenka Iskra iz SD in nekdanji poslanec DeSUS Uroš Prikl kandidirali s podporo stranke.

S podporo pred kratkim ustanovljene stranke se v bitko za župana vključuje Aleksander Kamenik. Kandidat Liste novinarja Bojana Požarja je Igor Domanjko, Liste kolesarjev in pešcev Josip Rotar, med kandidati za župana pa se omenja tudi Vlada Šego, Matica Matjašiča in Andreja Šiška. V četrtek se po nekaterih informacijah obeta še napoved kandidature podjetnika Saše Arsenoviča.
Vir: Lokalec.si

Aktivist Aleksander Kamenik se v kandidaturo za župana Mestne občine Maribor podaja predvsem s ciljem promocije svojih aktivnosti na področju varstva živali. V boj se podaja s podporo pred enim mesecem ustanovljene Stranke Aleksandra Kamenika.

Da bom vsaj malo viden v tem mariborskem prostoru. Čeprav moje ime je znano,” je povedal na današnji predstavitvi kandidature na Lentu. V boj za županski položaj se podaja s podporo pred enim mesecem ustanovljene Stranke Aleksandra Kamenika (SAK). Ta je dejavna le v Mariboru, kjer ima poleg županske kandidature, ki jo je Kamenik vložil prvi med tekmeci, še kandidatko za mestni svet, in sicer Kamenikovo hčerko.

Po izobrazbi je Aleksander Kamenik profesor športne vzgoje, javnosti pa je znan predvsem kot ustanovitelj sporne Živalske policije in organizacije Varna hiša Nova, za katero rad zbira denar s plavalnimi maratoni. Takšen dogodek ponovno prireja v soboto, ko naj bi po Dravi plaval “do onemoglosti” in ob tem zbiral hrano za živali in denar za socialno ogrožene družine.

kamenik, skok v dravo za pravice zivali (1)

Za živali se borim že dobrih 30 let. Lahko rečem uspešno,” je povedal. Doma ima 30 psov in še kup drugih živali, v preteklih letih pa je po lastnih besedah pomagal tudi že več sto ogroženim ženskam in moškim.

Pomaga, ker sam hoče

Vse to počne večinoma na lastno pest, brez uradnih pooblastil, zaradi česar je že prišel navzkriž z zakonom. Po poročanju medijev je bil pred leti pogojno obsojen, ker je novinarki grozil z bombo zaradi članka o zbiranju donacij za program varnih hiš. Njegovo društvo Živalska policija pa je delovalo brez ustreznega dovoljenja za uporabo imena policija, zato mu je sodišče izreklo opomin.

Kamenik je očitke zavrnil in poudaril, da mu je vedno na prvem mestu dobrobit živali ali “malega” človeka. Tako naj bi ravnal tudi v primeru, če bo izvoljen za župana. Kot je dejal, si bo prizadeval, da “se naredi red v veterinarski inšpekciji”, ponovno ustanovi Živalsko policijo in podaljša čas obiskov v mariborskem zavetišču za živali. Občinski denar za potovanja na Kitajsko bi razdelil socialno ogroženim, Lent bi oživil s postavitvijo dodatnih pomolov, za starejše pa bi prirejal plese in jim posojal županov avtomobil za prevoz na občino.

V Mariboru vse več županskih kandidatov

Župansko kandidaturo v Mariboru so doslej javno napovedali aktualni župan Andrej Fištravec, novoizvoljena poslanka LMŠ Lidija Divjak Mirnik in nekdanja podžupanja Melita Petelin. Kandidaturo nameravajo vložiti z zbiranjem podpisov, medtem ko bodo nekdanji župan Franc Kangler, mestni svetnik NSi Zdravko Luketič, predsednik Stranke mladih – Zeleni Evrope Igor Jurišič in nekdanji poslanec DeSUS Uroš Prikl kandidirali s podporo stranke. Kandidat Liste novinarja Bojana Požarja je Igor Domanjko, Liste kolesarjev in pešcev Josip Rotar, med kandidati za župana pa se omenja tudi Vlada Šego, Matica Matjašiča in Andreja Šiška.

VIR: STA

Z besedami, da mu ni vseeno, kaj se dogaja v mestu je nekdanji mariborski župan Franc Kangler danes potrdil, da se bo na prihajajočih volitvah ponovno potegoval za županski mandat.

Kangler je bil za župana Maribora izvoljen leta 2006 in 2010, a drugi mandat predčasno končal zaradi afere z radarji in posledičnih uličnih protestov v letu 2012. Na volitvah leta 2014 je znova kandidiral in se uvrstil v drugi krog, a je bil takratni “vstajniški” županski kandidat Andrej Fištravec premočen.
Sicer pa je današnjo novinarsko konferenco začel Milan Mikl, nekdanji Kanglerjev podžupan in njegov veliki podpornik. Uvodoma je povedal, da ima Kangler vso njegovo podporo, predvsem zaradi politično nastrojenih procesov proti nekdanjemu mariborskemu županu in dejstvu, da še vedno nismo svobodni in še vedno ne živimo v pravni državi. “Je pa Franc Kangler v tem času naredil ogromno z razkritjem delovanja tako imenovane globoke države,” je uvod zaključil Mikl.

Erih Tetičkovič, Franc Kangler in Milan Mikl

Erih Tetičkovič, Franc Kangler in Milan Mikl

Kangler je danes povedal, da je pred šestimi leti odstopil z županskega položaja, predvsem zaradi dogajanja, ki je ogrozilo življenja policistov. “Življenje enega policista je vredno več kot županovanje,” je dejal in dodal, da je svoj prav, kar se tiče radarjev, dokazal tudi na sodišču. Kljub vsemu je povedal, da do preteklosti nima zamer. Poudaril je, da je v času vodenja mesta uresničil 53 evropskih projektov in med drugim zgradil novo zavetišče za živali in lutkovno gledališče. “Vse, kar sem obljubil, sem izpolnil. Besedo bom držal tudi v prihodnje,” je zatrdil in dodal, da sicer raje gleda v prihodnost kot preteklost. “V prihodnosti želim delati predvsem v dobrobit Maribora oziroma celotne občine, kar pa ni odvisno samo od mene, ampak tudi od ekipe,” je o prihodnosti začel Kangler in takoj predstavil morebitnega podžupana v primeru njegove izvolitve za župana Mestne občine Maribor. To naj bi bil nekdanji direktor Dravskih elektrarn Maribor (DEM) Viljem Pozeb. “On bo moj neprofesionalni podžupan za področje gospodarstva, bdel pa bo tudi nad ureditvijo nabrežja reke Drave, zakaj pa verjetno ne rabim podrobneje razlagati,” je predstavitev podžupanskega kandidata zaključil Kangler. V njegovi ekipi sta tudi zdravnik Erih Tetičkovič in upokojenka Ljuba Jančič, ki se bo kot mestna svetnica “borila za malega človeka”. Erih Tetičkovič pa ga podpira predvsem zaradi pozitivnih izkušenj pri izgradnji zavetišča za živali in Kanglerjevi nameri, da v tamkajšnji okolici zgradi sprehajalni park za pse.

Ožja podporna ekipa Franca Kanglerja

Ožja podporna ekipa Franca Kanglerja

Ob morebitni izvolitvi za župana Maribora pa Kangler želi osrednjo enoto Mariborske knjižnice ohraniti na Rotovškem trgu, ohraniti Maribor kot “športno in zeleno mesto” in nadaljevati z že prej začrtanimi projekti kot sta obnovi Glavnega trga in Mariborskega otoka in premik spomenika padlim borcem iz Trga Svobode na primernejšo lokacijo, ki je po besedah Kanglerja, dogovorjena z Zvezo borcev. Kangler ne nasprotuje tujim investicijam, tudi iz Kitajske, vendar bo stremel k temu, da se bodo obljube investitorjev na koncu tudi realizirale. Stavi pa tudi na poznanstva iz Državnega zbora, posebej ministra Fakina, kar bo po besedah Kanglerja olajšalo reševanje marsikaterega problema, ki bo povezan z zdravstvom in oskrbo v Mariboru.

Franc Kangler

Franc Kangler

Kaže, da bodo prihajajoče lokalne volitve v Mariboru spet pestre in po številu kandidatov morda rekordne. Župansko kandidaturo v Mariboru so doslej namreč že napovedali aktualni župan Andrej Fištravec, novoizvoljena poslanka LMŠ Lidija Divjak Mirnik in nekdanja podžupanja Melita Petelin, ki želijo kandidaturo vložiti s pomočjo podpisov podpore občank in občanov. Mestni svetnik NSi Zdravko Luketič in nekdanji poslanec DeSUS Uroš Prikl bosta kandidirala s podporo strank, kakor tudi Aleksander Kamenik, ki je pred kratkim ustanovil stranko. Svojega županskega kandidata napovedujejo v novoustanovljenih strankah Lista mladih, kjer se najpogosteje omenja njenega predsednika Matica Matjašiča ter Lista kolesarjev in pešcev, medtem ko je predsednik mestnega odbora SLS Janez Jemec odstopil od napovedane kandidature. Ker je kandidaturo na prihajajočih lokalnih volitvah možno vložiti do 18. oktobra, lahko pričakujemo še nekaj dodatnih imen, saj se kot kandidata Levice omenja vodjo sveta delavcev v Dravskih elektrarnah Maribor Vlada Šego.

Tokrat v Občinskem informatorju:
– 32. Svečana trgatev Stare trte
– Pričelo se je novo študijsko leto
– Na slavnostni seji v Radljah podelili 3 občinske plakete in nagrado

– Na Pohorski tržnici v Pivoli odslej z več stojnicami
– Selniški praznik jabolk
– Jesenski dan športa z dobrodelnim tekmovanjem v kuhanju Ruškega lonca
– Podjetje Ledinek zgradilo novo halo

 

Tokrat v Občinskem informatorju:
1. Propadel še en poskus reševanja mariborske knjižnice
2. 2. Pričel se je festival Stare trte
3.. V Hočah podelili občinska priznanja
4. Ruski veleposlanik na obisku v Rušah
5. Na Ptuju kandidata za župana tudi Gajškova in Čelan

6. Evropski teden športa prebudil Maribor
7. Prične se novo študijsko leto
8. V Hočah tekmovali v streljanju

Tokrat v Občinskem informatorju:
1. Otroci bodo uglasbili Maistrove pesmi
2. V boj za župana v Mariboru tudi Matic Matjašič
3. Mariborski župan podelil priznanja najuspešnejšim dijakom in dijakinjam
4. Gasilska vaja s pridihom zgodovine5. Bogomir Dolenc odtekel 28. maraton
6. Otroški folkloristi KUD študent v Selnici ob Dravi praznovali 8. obletnico
7. V Bistrici ob Dravi urejajo vaški trg
8. Čebelarsko društvo Alojz Greif pripravilo dan odprtih vrat

Razprava o najnovejšem predlogu za rešitev prostorske problematike Mariborske knjižnice na današnji izredni seji mestnega sveta ni trajala dolgo.

seja mom
Po protestnem odhodu predstavnikov Liste Franca Kanglerja – Nove ljudske stranke (NLS) Slovenije ter SMC so namreč sejo prekinili, ker ostali mestni svetniki niso bili več sklepčni.

V Listi Franca Kanglerja – NLS in SMC so prepričani, da je najnovejši predlog za selitev osrednje enote knjižnice iz dotrajanih in pretesnih prostorov na Rotovškem trgu v nedokončani poslovno-stanovanjski objekt Centrum nedaleč od Trga Leona Štuklja le politično všečni manever župana Andreja Fištravca pred volitvami, ki pa bo močno obremenil mestne finance. Zato ga ne želijo podpreti.

“V Mariboru imamo dovolj zgradb, ki jih že zdaj ne moremo vzdrževati, zdaj pa bi kupili še eno,” je bil ogorčen predstavnik Liste Franca Kanglerja – NLS Milan Mikl. Najbolj ga je razburilo dejstvo, da je občina že sklenila opcijsko pogodbo z zasebnikom, ki ima v lasti manjši del Centruma. “Nekdo očitno hoče to na hitro prodati,” je ocenil.

Takšnih kupčij v njegovi stranki po njegovih besedah ne bodo podpirali. “Tu nisem zato, da bi bil všečen, ampak da sem načelen. Podprli smo že več projektov za rešitev knjižnice, a nobena ni bila realizirana,” je dodal, jezen tudi zaradi tega, da so se številni mestni svetniki izognili odločanju o tej pereči zadevi s tem, da danes sploh niso prišli na sejo.

Članom SMC je žal, da občina ni vztrajala pri obnovi sedanjih prostorov knjižnice na Rotovškem trgu, za kar so, kot trdijo, zagotovili 2,7 milijona evrov državnih sredstev. “Če bi župan to takrat spoštoval, bi zdaj bili že sredi gradbenih del,” je prepričan njihov predstavnik Andrej Špenga.

Rešitev s Centrumom se jim ne zdi uresničljiva, hkrati pa je po njihovih ocenah dražja od rešitve na Rotovžu. “V SMC smo za vsako rešitev, ki je strokovno podkrepljena in ima izdelano tudi finančno konstrukcijo,” je zatrdil Špenga.

Župan Fištravec je pojasnil, da so z opcijsko pogodbo samo zavezali zasebnega lastnika, da proda svoj del, potem ko bo občina odkupila večinski delež Centruma od Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB). S samo delnim odkupom namreč ne bi mogli umestiti knjižnice vanj. Ponovil je tudi, da obnova na Rotovškem trgu ni več uresničljiva, med drugim zaradi previsoke cene in dejstva, da obljubljena državna sredstva niso bila dejansko zagotovljena v državnem proračunu.

“Centrum podpira stroka, podpirajo ga vsi zaposleni, podpira ga vodstvo in svet knjižnice. V čem je torej problem? Je problem v tem, da rešimo problem v Mariboru? Ne. Stvar je v tem, da je treba povzročati probleme in nered ter nato s tem kapitalom iti na volitve,” je dogajanje na seji komentiral župan, prepričan, da gre pri vedenju Liste Franca Kanglerja – NLS in SMC za izključno predvolilno potezo.

Kljub temu ne bo obupal, ampak bo čez teden dni sklical novo sejo mestnega sveta. “Skupaj s stroko in vodstvom knjižnice bom nadaljeval vse aktivnosti, da v Mariboru prevlada razum. Tega sem kot župan že vajen in ni prvič, da se mestni svet o enaki temi večkrat sestaja,” je povedal župan.

Danes so sicer le s težavo zagotovili sklepčnost. Razpravo so lahko začeli šele potem, ko je na sejo prišel 23. od skupno 45 mestnih svetnikov. Po govoru Mikla in Špenge je skupno sedem predstavnikov nekdanjega župana Kanglerja ter SMC zapustilo sejo, zato niso mogli več nadaljevati z razpravo.

V knjižnici, kjer so danes zaposleni v času seje protestno zaprli nekaj enot in prišli na občino poslušat mestne svetnike, so obupani. “Očitno bo treba čakati na novega župana, na nov mestni svet. A to je lahko usodno za knjižnico. Naše težave se stopnjujejo, na Rotovškem trgu nam vsak teden kaj odpove. Bojim se, da bomo čez dan ali dva prisiljeni knjižnico zares zapreti, ker preprosto ne bo več pogojev za delo,” je po predčasnem zaključku seje povedala direktorica Dragica Turjak.

Pred dnevi jim je odpovedal toplovod in vse dokler napake ne bodo uspeli odpraviti, bodo brez gretja.
Vir: STA

Mariborski župan Andrej Fištravec bo danes znova poskušal prepričati mestne svetnike v obravnavo najnovejšega predloga za rešitev prostorske stiske Mariborskeknjižnice. Zaposlenim v knjižnici zmanjkuje potrpljenja, zato bodo v času današnje izredne seje mestnega sveta simbolično zaprli knjižnico in prišli na občino.

 seja mom

Županovi ekipi se s sprejemanjem dokumentacije za selitev osrednje enote knjižnice iz dotrajanih in pretesnih prostorov na Rotovškem trgu v nedokončani poslovno-stanovanjski objekt Centrum nedaleč od Trga Leona Štuklja mudi, saj je že objavljena dražba za nakup objekta.

Bližajo se tudi volitve, na katerih se namerava Fištravec potegovati za nov županski mandat, v mestnem svetu pa trenutno sedita še najmanj dve kandidatki za vodenje občine. Temu primerno je razpoloženje v mestni politiki.

Na redni seji pred dvema tednoma so mestni svetniki umaknili to točko z dnevnega reda, med drugim zato, ker se večino finančnega bremena tega dobrih 13 milijonov evrov vrednega projekta prenaša v prihodnja leta.

Zaposleni v knjižnici si želijo le, da čim prej dobijo nove prostore. Zato bodo danes v času seje mestnega sveta zaprli enote na Rotovžu, Taboru in v Novi vasi ter prišli na sejo.
Vir: STA

Tokrat v Občinskem informatorju:
– V Rančah obudili spomin na požig Jugove domačije leta 1944
– V Mariboru inovacijski laboratorij za mlade
– Podžupan Egon Repnik napovedal kandidaturo za župana občine Miklavž na Dravskem polju
– Varuhi mesta Maribor navdušili otroke – Igre po naše v Selnici ob Dravi
– Doživljajsko igrišče v Mariboru praznovalo 8 let
– Prosnik napovedal kandidaturo za žuapana Občine Ruše

Tokrat v Občinskem informatorju:
– V Mariboru številni dogodki ob tednu mobilnost
– Proslava ob prenosu mariborske nadškofije
– Zdravko Kačič tudi uradno rektor univerze
– Festival dobrega počutja
– V Hočah tekmovali s traktorji – Rajko Fajt v boj za župana Ptuja
– Lidija Divjak Mirnik zbira podpise za kandidaturo
– V Hočah nova asfaltna cesta na Pohorje
– V Mariboru že osmič zapored mednarodni karate turnir

Potem ko mariborski mestni svetniki prejšnji teden niso želeli razpravljati o najnovejšem predlogu za prostorsko rešitev Mariborske knjižnice, je župan Andrej Fištravec včeraj z njim seznanil svet zavoda. Ta je predlog za selitev v objekt Centrum ocenil kot ustrezen.Mariborska knjižnica, foto: STA
Selitev osrednje enote knjižnice iz dotrajanih in pretesnih prostorov na Rotovškem trgu v nedokončani poslovno-stanovanjski objekt Centrum nedaleč od Trga Leona Štuklja ocenjujejo na 13,3 milijona evrov. Objekt je trenutno v lasti Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) in zasebnika, kar pomeni, da ga mora občina najprej odkupiti.

Fištravec je v nagovoru članom sveta zavoda ponovil, da je to trenutno najbolj optimalna rešitev. “Prvega septembra 2020 bo knjižnica že lahko na novi lokaciji. Tudi finančno je zadeva uresničljiva,” je zagotovil.

Letos imajo v občinskem proračunu zagotovljena sredstva le za nakup objekta, za njegovo ureditev bo treba denar priskrbeti v prihodnjih letih. Večina finančnega bremena projekta se torej prenaša na naslednji županski mandat, zato so številni mestni svetniki mnenja, da gre le za predvolilno obljubo Fištravca.

Zelo skeptičen je tudi ambasador Mariborske knjižnice Franci Prosnik. “Slišali smo že veliko obljub. Zdaj želimo slišati več,” je povedal in Fištravca pozval, naj na ta projekt veže svoj županski mandat.

“Jaz osebno stojim za tem projektom. Če bi imel to moč, bi postopek že stekel,” mu je odgovoril Fištravec. Pojasnil je, da je za pristop k nakupu objekta potrebno sprejetje investicijske dokumentacije v mestnem svetu. Slednji o tem prejšnji teden ni hotel razpravljati, župan pa ga bo poskušal znova prepričati na izredni seji 27. septembra.

Ker po njegovih ocenah ni dobil jasnega odgovora, je Prosnik zapustil sejo, članom sveta zavoda pa so predstavniki občinske projektne pisarne in arhitekti predstavili načrt selitve knjižnice v Centrum. Poudarili so, da je to le analiza, s katero so želeli preveriti, ali je knjižnico sploh mogoče umestiti v ta objekt, dokončno pa bodo projekt oblikovali v nadaljnjem postopku, tudi v sodelovanju z avtorjem Centruma.

Člane sveta zavoda je med drugim zanimalo, ali je v objekt mogoče namestiti tekoče stopnice, da bi tako povečali pretočnost med nadstropji, ter kako bosta urejena parkiranje bibliobusa in promet v okolici objekta. Po pojasnilih je vseh osem prisotnih članov dvignilo roke za to rešitev.

Po besedah predsednice sveta zavoda Majde Potrata nihče ne dvomi, da knjižnica nujno potrebuje nove prostore. So pa še vedno pomisleki glede uresničljivosti projekta. “V mestnem svetu so že bili sprejeti sklepi, ki niso obveljali,” je dejala.

“Ta projekt ni idealen, je pa soliden in ustreza tistemu, kar Mariborska knjižnica potrebuje,” je ocenil predstavnik zaposlenih v svetu zavoda Semir Atić. “Ta rešitev je ena boljših, nihče pa ne vidi v prihodnost,” je dodal Andrej Šauperl. “Žalostno je, da se to dela šele zdaj. Tega ne bi smeli dopustiti,” je dejala Zora A. Jurič.

Fištravec, ki je zahteval sklic seje, je bil “podpore” vesel, saj verjame, da bo s tem lažje prepričal mestne svetnike. Kdaj bo DUTB razpisala dražbo za Centrum, še ni znano, a naj bi se to zgodilo v kratkem. Je pa občina že podpisala opcijsko pogodbo z zasebnikom, ki ima v lasti manjši del objekta, s katero ta potrjuje pripravljenost na prodajo svojega dela. “Pogodba stopi v veljavo v trenutku, ko dobimo stavbo od slabe banke,” je pojasnil župan.
Vir: STA

Tik pred volitvami bo Maribor dobil še eno novo stranko, z imenom Lista Mladi povezujemo. Danes ob 17.00 bo ustanovni kongres, ob kandidatni listi za mestni svet pa bodo imeli tudi svojega kandidata za župana. Najverjetneje bo to predsednik Mestnega mladinskega sveta Maribor Matic Matjašič, ki je tudi pobudnik ustanovitve nove stranke.

Matic Matjašič

Matic Matjašič

Kot je potrdil Matjašič bodo danes ob 17.00 na ustanovnem kongresu ustanovili novo stranko – Lista Mladi povezujemo, ki bo ob kandidatni listi za mestni svet imela tudi svojega kandidata za župana. To naj bi bil Matic Matjašič. “Verjamen, da lahko na volitvah presenetimo. Je pa treba počakati, da v stranki po tem, ko jo ustanovimo, izvedemo tudi vse potrebne postopke evidentiranja. Vendar če bom dobil podporo članov, bom kandidaturo z veseljem sprejel,” je dejal Matjašič.

Kot je še dejal Matjašič, želijo, z Listo Mladi povezujemo uvesti novo politiko, ki bo gradila na povezovanju in transparentnosti. Ob tem je še dejal, da si želijo z aktivnim vključevanjem mladih v politiko ustaviti trend izseljevanja mladih iz mesta. “Javnost dela bo naša prioriteta. Menimo tudi, da je treba v pripravo in izvrševanje občinskega proračuna precej bolj, kot zdaj, vključiti občane. Fokus bo seveda tudi na mladih. Ti iz mesta v zadnjih letih odhajajo, tega trenda žal ni uspel ustaviti nihče,” je dejal, ter dodal: “Za razliko od mnogih drugih menimo, da v Mariboru številne zadeve precej dobro funkcionirajo, bi pa z boljšim povezovanjem lahko delovale še bolje.”

Sicer pa 24-letni Matjašič zaključuje na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani zaključuje študij. V Mariboru pa je znan kot predsednik Mestnega mladinskega sveta Maribor.

 

Na mariborski občini so kljub zamrznitvi certifikata Mladim prijazna občina s strani Inštituta za mladinsko politiko, ki je veliko prahu dvignila pred poletjem, prepričani, da Maribor zaradi tega ni postal mladim neprijazno mesto. Na poziv za podaljšanje veljavnosti certifikata se ne bodo prijavili, jih pa zdaj zanima projekt 100% Youth City.

Kot je pojasnil podžupan Saša Pelko, se Mestna občina Maribor tokrat ni prijavila na poziv inštituta za podaljšanje veljavnosti certifikata, saj prijava v predpisanem roku po njihovi presoji ne bi bila strokovno utemeljena.

sasa-pelko

Občina je leta 2016 po njegovih besedah v sodelovanju z mestnim mladinskim svetom in drugimi organizacijami navedla cilje, predvsem na področju stanovanjske problematike mladih, ki jih je bilo v zastavljenem obsegu in rokih nerealno doseči, saj v veliki meri niso odvisni zgolj od volje mestne občine.

Za mlade več kot 1,4 milijona evrov letno

Da je mariborska občina mladim vseeno prijazna, po njegovem mnenju dokazujejo sredstva, ki jih nakazuje za različne projekte. Projektom mladih namenjajo več kot 1,14 milijona evrov letno, sredstva pa iz leta v leto povišujejo. Ob tem je Pelko poudaril, da je tudi vodstvo Inštituta za mladinsko politiko ugodno in pozitivno ocenilo dejavnosti mesta v korist mladih.

Zaradi zapletov pri omenjenem certifikatu pa na mestni občini zdaj intenzivno preverjajo stanje mladinskega sektorja in hkrati preučujejo možnosti prijave na certifikat v okviru programa Evropske unije, razvit v okviru Mreže evropskih prestolnic mladih in že podeljen večjim evropskim mestom.

Zanima jih 100% Youth City

Septembra so jih namreč obiskali strokovnjaki projekta 100% Youth City v sklopu programa Erasmus+, ki omogoča nastavitev trajnostno zasnovanih, vsebinsko utemeljenih in uravnoteženih ukrepov na različnih področjih mladinskega sektorja.

Omenjeni projekt je razvil vrsto evalvacijskih in izvedbenih metod in je že preizkušen v nekaterih primerljivih ali večjih evropskih mestih, kot so portugalska Braga, romunski Cluj, latvijska Riga, italijanski Torino, španska Valencia ali bolgarska Varna.

Gre za celovit pristop, ki upošteva usmeritve evropskih direktiv. Za razliko od slovenskega certifikata vključuje strokovno razvito metodologijo, primerno za večja urbana okolja, in zato omogoča medmestne primerjave, kar pri certifikatu Mladim prijazna občina ni mogoče,” je dejal Pelko.

mom1

Slovenskemu inštitutu na mariborski občini očitajo, da medtem ko Mariboru ob bogati strukturiranosti mladinskih programov zamrznejo certifikat, tega hkrati podeljujejo občinam z bistveno nižjim ali celo zanemarljivim standardom skrbi za mlade.

Še letos na občini načrtujejo izvedbo natančnih analitičnih pregledov po metodologiji projekta 100% Youth City, na osnovi katerih bodo ocenili in vsem deležnikom v presojo predlagali možnosti vstopa v večletni proces trajnostno zasnovanega razvoja mladinskega sektorja. Na osnovi teh ugotovitev se bo stroka odločila o morebitni poznejši vnovični kandidaturi za podaljšanje certifikata Mladim prijazna občina, so zapisali v sporočilu za javnost.

VIR: STA

Mestni svetniki razpravo o selitvi knjižnice v Centrum umaknili z dnevnega reda.

Mariborski mestni svetniki so danes s preglasovanjem umaknili z dnevnega reda današnje seje razpravo o najnovejšemu predlogu ekipe župana Andreja Fištravca, da se osrednjo enoto Mariborske knjižnice z Rotovškega trga preseli v nedokončani poslovno-stanovanjski objekt Centrum nedaleč od Trga Leona Štuklja.

 seja mom knjižnica

S 16 glasovi za in 13 proti so točko umaknili z dnevnega reda, čeprav je župan Fištravec ponovil, da so predlog selitve knjižnice v Centrum pripravili na pobudo vodij svetniških skupin pred pol leta. Poudaril je, da bi bilo treba predlagano dokumentacijo danes sprejeti, saj je prihodnji teden napovedana dražba za Centrum, ki je trenutno v lasti Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) in zasebnika. To je potrdil tudi odvetnik DUTB Mirko Bandelj, po besedah katerega bo cena kasneje, ko bodo zaključeni sodni postopki, višja.

Mestne svetnike je nagovorila tudi namestnica direktorice Mariborske knjižnice Slavica Rampih. Dejala je, da v mestu zmanjkuje možnih lokacij za knjižnico, prav tako pa tudi potrpljenja knjižničarjev. “Dejstvo je, da je to ena najhitrejših možnih rešitev za knjižnico,” je poudarila in mestne svetnike pozvala, da o Centrumu opravijo vsaj razpravo.

Mestni svetniki se za to niso zmenili. V razpravi ob sprejemanju dnevnega reda so bili najbolj ogorčeni nad načinom reševanja prostorske stiske knjižnice, saj je bilo s preigravanjem različnih variant potrošenega že veliko časa in denarja. Po ocenah SD je bilo do sedaj porabljenih že najmanj dva milijona evrov iz občinskega proračuna ter izgubljenih več kot deset milijonov evrov evropskih in državnih sredstev, ki bi jih lahko dobili v ta namen.

Po besedah njihovega predstavnika v mestnem svetu Mateja Žmavca bi bilo treba pred odločanjem o rešitvi s Centrumom vsaj zapreti finančno konstrukcijo projekta, ki v trenutni obliki “velik del finančnega bremena prenaša na prihodnjega župana”.

“Neodgovorno je, da na predzadnji seji tega sestava vsiljujete spet novo lokacijo,” je dejal Milan Mikl iz NLS. “Pred nami so volitve. Trije meseci ne bodo ničesar spremenili,” je dodal predstavnik SMC Damir Orehovec. “O tem naj odloča prihodnji župan in prihodnji mestni svet, ki bo tudi sprejemal proračun, v katerem bo treba zagotoviti manjkajoča sredstva,” je dejala Kaja Medved (SDS).

Neodvisna mestna svetnica in kandidatka za županjo na prihajajočih volitvah Melita Petelin tako kot še nekateri drugi mestni svetniki meni, da bi bilo treba knjižnico ohraniti na sedanji lokaciji. “Sem za knjižnico, a ne za vsak denar,” je dejala.

Za ohranitev knjižnice na Rotovškem trgu se najbolj zavzemajo v SMC, ki so pred leti v ta namen tudi obljubili 2,7 milijona evrov iz državnega proračuna. “Ponovne nove ideje župana po selitvi knjižnice niso resne. S predstavitvijo že sedme nove lokacije župan samo kaže, da nima nobene vizije in strategije razvoja in vodenja mesta,” so izpostavili v stranki.

Fištravec odgovarja, da je bil ta denar obljubljen, ne pa dejansko vključen v državni proračun. “V zadnjih šestih letih smo se intenzivno ukvarjali s problematiko Mariborske knjižnice in iskali najbolj racionalno rešitev. Zato smo obdelali več lokacij,” je pojasnil. “Isti ljudje, ki so pred pol leta predlagali, da se preuči Centrum, zdaj temu nasprotujejo,” je dodal podžupan Saša Pelko, ki vodi županovo svetniško skupino.

Lista za pravičnost in razvoj (LPR) je že pred sejo opozorila, da selitev knjižnice v Centrum nima soglasja arhitekta, ki je izrisal ta objekt. Župan je na začetku današnje seje prebral pismo tega arhitekta, v katerem ta potrjuje, da bi želel biti seznanjen s projektom, a mu ne nasprotuje.
Vir: STA

Mariborski mestni svetniki bodo danes odločali o najnovejšem predlogu ekipe župana Andreja Fištravca za rešitev prostorske stiske osrednje enote Mariborske knjižnice. Po preigravanju različnih scenarijev naj bi bila zdaj najbolj optimalna rešitev selitev v objekt Centrum, a je tu še veliko odprtih vprašanj.

centrumReševanje knjižnice, ki zaradi dotrajanih in pretesnih prostorov na Rotovškem trgu že več desetletij kliče na pomoč, bo očitno vroča tema tudi pred letošnjimi lokalnimi volitvami. Fištravec, ki namerava kandidirati za nov mandat, tokrat stavi na rešitev, po kateri bi knjižnico selili v nedokončani poslovno-stanovanjski objekt Centrum nedaleč od Trga Leona Štuklja, ki je trenutno v lasti Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) in zasebnika.

A je tudi tu, tako kot pri prejšnjih predlaganih rešitvah, veliko spornih točk. Prvo, kar je zmotilo mestno politiko in javnost, so stroški, ki so ocenjeni na 13,3 milijona evrov. Po ocenah SMC to ni veliko cenejše od obnove knjižnice na obstoječi lokaciji na Rotovškem trgu, ki se zdi Fištravcu predraga. V Listi za pravičnost in razvoj (LPR), od koder prihaja kandidatka za županjo Lidija Divjak Mirnik, pa opozarjajo, da za selitev v Centrum ni soglasja arhitekta tega objekta.

Največja težava je denar. Za reševanje knjižnice je letos v občinskem proračunu zagotovljenih le tri milijone evrov. Ta denar bodo po besedah v.d. direktorice občinske uprave Mateje Cekić porabili za nakup objekta Centrum, ostala sredstva pa bo treba zagotoviti v proračunih za leti 2019 in 2020. Selitev knjižnice v nove prostore je po tem scenariju predvidena avgusta 2020.

Možnost uporabe Centruma kot nadomestne lokacije za knjižnico se je omenjala že pred tremi leti, ko so na občini med drugim preučevali tudi možnosti selitve knjižnice v bližnji stavbi Ajpesa ali Probanke. Na začetku letošnjega leta so na občini predlagali selitev v stavbo zavarovalnice na Cankarjevi ulici, a so mestni svetniki zahtevali, da se poišče še drugo možnost.
Vir: STA

Aleksander Kamenik, znan kontroverzni Mariborčan je v nedeljo zvečer v Hotelu City ustanovil Stranko Aleksandra Kamenika s katero se podaja na letošnje lokalne volitve in na kateri se bo potegoval za županski stolček. 

Po poročanju časnika Večer Kamenik na volitve odhaja s “socialnimi programi”. Na ustanovnem kongresu v nedeljeo je povedal, da se bo izogibal praznim obljubam. “Želim, da bi ljudje šli mimo občine z veseljem in bi rekli ‘Kamenik je gori, dobro je’. Vse milijone, ki gredo sedaj za potovanja na Kitajsko, bi namenil tistim, ki imajo nizke pokojnine in težko živijo. Drugi cilj je obuditev živalske policije,” je napovedal Kamenik.

Aleksander Kamenik. Vir: Facebook

Po poročanju prej omenjenega časnika ima Kamenik v programu tudi tako imenovano socialno mrežo, kjer gre za povezovanje ljudi, ki bi v klicni center sporočali, kaj imajo doma odvečnega, po drugi strani pa bi ljudje tja javljali potrebe, torej, kaj doma potrebujejo. Ob tem še načrtuje projekt za starejše v smislu dogodkov v vsaki od krajevnih skupnosti. “Tam bi se ljudje družili, plesali, redarji bi spuščali v prostor le ljudi nad 50 let. Hkrati pa bi povedali, kaj jih moti v okolju in kaj bi spremenili,” pravi Kamenik.

Sicer pa Aleksandra Kamenika poznamo kot slovenskega športnika in aktivista. Je tudi predsednik Združenja varnih hiš Slovenije, ki je bil pred leti pogojno obsojen, ker je novinarki Dnevnika grozil z bombo zaradi članka o zbiranju donacij za program varnih hiš. Ustanovil je tudi društvo Živalska policija, ki je delovalo brez ustreznega dovoljenja za uporabo imena policija, za kar mu je sodišče izreklo opomin. Leta 2014 je za večjo prepoznavnost Živalske policije skušal med Železniškim mostom in Studenško brvjo v Dravi plavati 48 ur, a je po 24 urah zaradi prevelike izčrpanosti zaključil plavalski podvig.

 

 

Predsednik MO SLS Janez Jemec, ki je prvi uradno napovedal kandidaturo za mariborskega župana, je včeraj napovedal svoj odstop tako z mesta predsednika kot od županske kandidature. Prav tako pa je sporočil, da bo na čelu odbora ostal le še do kongresa SLS, ki bo v soboto, 29. septembra. janez jemec (2)

Ali bo mariborski SLSLimela županskega kadidta je odvisno od tega, kdo bo na septembrskem kongresu izbran za novega predsednika SLS. Jemec je včeraj pojasnil, da bo mariborski lokalni odbor za predsednika stranke predlagal svojega kandidata, in to Janeza Lencla, ki je zaposlen v UKC Maribor kot svetovalec direktorja za informatiko in korporativno komuniciranje. Jemec je včeraj presenetil tudi s ponujeno podporo aktualnemu županu Maribora Andreju Fištravcu. Ob tem je Jemec dejal, da je njegova edina skupna točka s Fištravcem, “da Franc Kangler ne sme dobiti priložnosti, da bi spet postal župan tega mesta, a se je njegova ekipa zahvalila in dejala, da v to zgodbo ne gre”.

janez jemec (1)
Vir: STA

Dolgoletna občinska svetnica Vlasta Krmelj je kot prva napovedala kandidaturo na novembrskih lokalnih volitvah. “Že celo življenje živim v Selnici ob Dravi in jo imam neizmerno rada,” je izpostavila uvodoma. Kandidirala bo s podporo stranke SDS. Verjame, da bo županja, zato napoveduje vzpostavitev strokovnega sveta Občine in javno obravnavo občinskega proračuna.

Krmeljeva je javnosti poznana tudi kot direktorica Energetske agencije za Podravje. Že štiri mandate pa je tudi občinska svetnica Občine Selnica ob Dravi, najpogosteje v vlogi precej glasne opozicije, zato namerava te izkušnje unovčiti v kampanji. Več v njeni video izjavi.

Več strokovnosti, več denarja
Krmeljeva se tudi pri reševanju problematike energetskih sanacij in podobnih okoljskih problematik v zadnjem času ukvarja z nacionalnimi ter mednarodnimi in evropskimi razpisi, zato je prepričana, da bi znala tudi svojemu domačemu kraju zagotoviti več denarja, ki bi ga lahko vložili v razvoj. “Predvsem zadnjih 20 let aktivno delam z javnim sektorjem, z občinami, ne samo v Sloveniji, tudi v Evropi,” je povedala. Četudi je danes Občina Selnica ob Dravi med bolj zadolženimi, je Krmeljeva prepričana, da lahko v prihodnjih letih postane “najbolj zdrava občina. Ne samo v Sloveniji, ampak v Evropi,” je dejala. Osnova za dosego takšnih ciljev je po njenem mnenju zagotavljanje strokovnosti ter javna razprava o financah. V njeni video izjavi preverite kaj je napovedala kot svoje prve ukrepe, če bo na novembrskih volitvah dobila mandat županje.

Mariborski mestni odbor DeSUS je v torek za kandidata za župana Mestne občine Maribor izbral nekdanjega poslanca državnega zbora Uroša Prikla.

Uroš Prikl. Vir: Facebook

Uroš Prikl. Vir: Facebook

“Mislim, da je Uroš prava izbira, ker je mlajše generacije in je zelo veliko naredil za Maribor že kot poslanec,” je povedala predsednica mestnega odbora Jelka Kolmanič.

Več naj bi povedali na novinarski konferenci v kratkem. “Če se Mariborčani ne želijo odločati med Fištravcem in Kanglerjem, ponujam tretjo pot. Ponujam vse, česar župana v zadnjih desetih letih nista storila. Ponujam kandidata brez nahrbtnika, ki bo več v službi kot na sodiščih,” pa je danes za časnik Večer povedal 46-letni Prikl.

Po izobrazbi univerzitetni diplomirani ekonomist je v preteklosti delal v podjetjih Paloma, Keor in Termotehna, med leti 2001 in 2014 pa je bil zaposlen na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve. Krajše obdobje je bil tudi direktor doma za starejše Dom pod Gorco v Mariboru.

Leta 2014 je kandiral na listi DeSUS za poslanca v državnem zboru in bil tudi izvoljen. Letos je poskušal pridobiti nov poslanski mandat, a ni bil uspešen.

Kot piše Večer, mariborski DeSUS na zadnjih dveh lokalnih volitvah, nadomestnih leta 2013 in rednih leta 2014, ni imel županskega kandidata. Njihov zadnji kandidat za župana Janez Ujčič je leta 2010 dobil 4,2 odstotka glasov.

Župansko kandidaturo v Mariboru so do zdaj napovedali aktualni župan Andrej Fištravec, predsednik mestnega odbora SLS Janez Jemec, mestni svetnik NSi Zdravko Luketič, novoizvoljena poslanka LMŠ Lidija Divjak Mirnik in nekdanja podžupanja Melita Petelin kot neodvisna kandidatka. Zelo verjetno se bo v župansko tekmo znova podal tudi nekdanji župan Franc Kangler.
Vir: STA

Mariborski župan Andrej Fištravec je včeraj začel z zbiranjem podpisov podpore za vložitev vnovične županske kandidature in kandidature njegove neodvisne liste za mestni svet.

Podpise občanov zbira iz razloga, ker tudi prej ni kandidiral kot strankarski župan oziroma pod zastavo kakšne stranke, ampak vedno s podpisi občank in občanov. “Tako bom tudi na letošnjih lokalnih volitvah kandidiral kot neodvisni kandidat,” je še dodal Fištravec. Prepričan je, da bodo tudi letošnje lokalne volitve v Mariboru po številu županskih kandidatov rekordne, tako kot so bile pred štirimi leti. “V Mariboru smo v marsičem posebni, zato ne dvomim, da bomo tudi letos,” je zaključil Fištravec. Za vnovično kandidaturo se je odločil tudi zaradi tega, ker po njegovem prepričanju županski mandat v Sloveniji v povprečju traja tri in pol mandatna obdobja, predvsem pa zaradi številnih zastavljenih projektov, ki bi jih želel dokončati.

Vir: facebook

Vir: Facebook

Stojnica na kateri Andrej Fištravec zbira podpise podpore stoji pred stavbo občine, kjer lahko svoj podpis oddate vsak dan v času uradnih ur upravne enote. Županovo kandidaturo je podprl tudi častni občan Maribora, ddr. Matjaž Mulej, kar je aktualnega župana zelo razveselilo.

Kot že rečeno, na zadnjih lokalnih volitvah (leta 2014) je bilo v Mariboru kar 17 kandidatov (nobene ženske), kar je bil svojevrstni rekord. Kolikšno bo letošnje končno število kandidatov in kandidatk, bo znano oktobra, ko bo treba uradno vložiti kandidature.

Potem ko so minuli konec tedna na družbenih omrežjih zakrožili posnetki urjenja zamaskirane skupine moških, je javnost razburilo dejstvo, da so bili nekateri izmed njih oboroženi s puškami in sekirami. Izkazalo se je, da skupino vodi nekdanji predsedniški kandidat Andrej Šiško, kar je tudi potrdil. Zatrdil pa je, da ne gre za paravojaško enoto, pač pa “prostovoljno obrambno skupino svobodnih ljudi dežele Štajerske” z imenom Štajerska varda. Preverili smo kako to situacijo komentirajo mariborski poslanci.

Vprašanja so prejeli vsi, ki so svoj mandat dobili na zaupanje Mariborčanov: Lidija Divjak Mirnik (Lista Marjana Šarca – LMŠ), Franc Trček (Levica), Andrej Rajh (Stranka Alenke Bratušek – SAB), Dejan Kaloh (Slovenska demokratska stranka – SDS) in Branislav Rajić (Stranka modernega centra – SMC), ki se na vprašanja še ni odzval. 

divjak mirnik, trcek, kaloh, rajh

Objavljamo njihove komentarje.

Lidija Divjak Mirnik (Lista Marjana Šarca – LMŠ) : “Glede na to, da gre za zagovarjanje posamezne ideje skupine ljudi, ki poziva k nasilju proti določenim skupinam, to ostro obsojam. Ob zadnjih dogodkih v poslanski skupini Stranka LMŠ pozivamo vse pristojne institucije, da nemudoma opravijo svojo nalogo in preverijo resničnost navedb medijev ter posameznikov in glede na ugotovljeno tudi ukrepajo. V Sloveniji se seveda počutim varno in sem tudi mnenja, da smo v medijih dostikrat priča nepotrebnemu vzbujanju strahu. Migranti sami po sebi ne predstavljajo nevarnosti.”

Franc Trček (Levica): “Za časa mojega triletnega članstva v KNOVS v mandatu 2014 – 2018 sem dokaj redno spraševal o tovrstnem radikalizmu, ob prizanesljivem muzanju večin preostale osmerice iz sestave KNOVS, ter dobival zagotovila Policije in SOVA, da je vse pod kontrolo. Da temu ni tako, je več kot očitno. Tovrstne paramilitarije pa je potrebno obravnavati v skladu z obstoječim KZ, ne pa, da jim mediji neodgovorno delate brezplačno reklamo.  Če kaj, je ta zgodba še dodaten dokaz, da Slovenija nujno potrebuje resno reformo varnostno-(proti)obveščevalnega področja, ne pa ministre in predsednika vlade (Miro Cerar), ki se kar požvižga na dejstvo, da SOVA štrajka in predsednika republike, ki ne bo bral SOVA poročil, tudi urgentnih, kar je pokazala t.i.” Iranska preiskovalka”.

Dejan Kaloh (Slovenska demokratska stranka – SDS): Sem zelo zaskrbljen nad takimi pojavi, še zlasti, ker ta oborožena skupina domnevno prihaja iz štajerskega konca. Slike moških oboroženih s kalašnikovkami in sekirami so mi vzbujale neprijetne občutke. Takšne skupine so v nasprotju s pravnim redom Republike Slovenije in verjamem, da bodo pristojni organi ustrezno ukrepali. Menim, da slovenska policija in vojska zagotavljata v naši državi ustrezen red in mir ter varnost in nadzor na mejah, zato so takšne skupine povsem nepotrebne in kot že rečeno – ustavno nedopustne. Nevarnost za našo državo predstavljajo tako takšne oborožene skupine kot tudi masovne nezakonite migracije, ki jih v naši državi leta 2015 nismo obvladovali. Pritisk ilegalnih migrantov na naše meje pa se znova povečuje in tukaj bomo morali biti pri varovanju naših meja bolj rigorozni, dosledno zavezani schengenskemu režimu in temeljito varnostno preveriti prav vsakega nezakonitega migranta, ki ostane v Sloveniji.”

V imenu Andreja Rajha pa je odgovoril PR Stranke Alenke Bratušek: “Slovenija je varna država. Državljani imamo po ustavi oblast in smo se odločili, da bosta v našem imenu za javni red in varnost v naši državi skrbeli policija in vojska, kar tudi učinkovito počneta. V Stranki Alenke Bratušek zato obsojamo ustanavljanje oboroženih skupin. Pričakujemo, da bodo pristojni državni organi še naprej zagotavljali varnost vsem prebivalcem Slovenije in že v kali zatrli take skupine. Slovenija je varna država in ne smemo dopustiti, da bi samooklicani odrešeniki z orožjem in grožnjami to spremenili.”

 

Potem ko so se začele vrstiti napovedi o kandidaturah za župana ali županjo Maribora, nas je zanimalo kako dogajanje in svojo pozicijo komentira aktualni župan Andrej Fištravec. Pripravljam se,” je dejal, saj je svojo kandidaturo napovedal že pred časom. “Mislim, da sem bil prvi, ki sem jo najavil“, je dodal. Oktobra, ko bodo oddane vse kandidature, pričakuje nove rekorde.

Na zadnjih lokalnih volitvah (leta 2014) je bilo v Mariboru kar 17 kandidatov (nobene ženske), kar je bil svojevrstni rekord. Kolikšno bo letošnje končno število kandidatov in kandidatk, bo znano oktobra, ko bo treba uradno vložiti kandidature. Napovedi pa se že vrstijo. Med njimi je aktualni župan Fištravec, ki je med drugim napovedal ponovno rekordne volitve v Mariboru ter svojo (ponovno) zmago. Preverite v videu.

Kandidaturo za župana Maribora je napovedal tudi sedanji podžupan Zdravko Luketič iz NSi. Kot je izpostavil si želi ponosni Maribor. 

luketič

Ob napovedi svoje kandidature je poudaril, da imamo v Mariboru  “uspešne, ustvarjalne in podjetne prebivalce, ki dosegajo vidne presežke na področju kulture, izobraževanja in gospodarstva.” Pravi, da so za razvoj Maribora ključni karizmatični in inovativni kadri. “Povabiti in pritegniti jih moramo k sodelovanju ter jim ponuditi možnost, da se s svojimi znanji in s sposobnostmi doprinesejo k večjemu razvoju in napredku mesta,” je dodal Luketič.

Kot prvi korak k uspešnemu delu za mesto izpostavlja pridobitev zaupanja. Po njegovem morajo ljudje vedeti, “da obljube izpolnim in, da moja beseda vedno velja.”

Trenutno znani kandidati in kandidatke za župana Maribora so do zdaj aktualni župan Andrej Fištravec, predsednik mestnega odbora SLS Janez Jemec in novoizvoljena poslanka LMŠ Lidija Divjak Mirnik, sedanja mestna svetnica Melita Petelin, zelo verjetno se bo v župansko tekmo znova podal tudi nekdanji župan Franc Kangler. Kot županskega kandidata DeSUS se omenja nekdanjega poslanca Uroša Prikla, kot kandidata SDS Zvoneta Zinrajha, še vedno pa ni jasno kako se bo odločil Bojan Požar s svojo Listo.

 

Nekdanja podžupanja Melita Petelin bo v ponedeljek 3. septembra pričela z zbiranjem podpisov za župansko kandidaturo.

melita peteli, podžupanja mom (3)

Petelinova je v politiko stopila pred štirimi leti na Listi župana Andreja Fištravca, bila kasneje nekaj časa tudi podžupanja, a je po slabem letu dni skupaj s še nekaterimi drugimi svetniki zapustila županovo ekipo.

Kot smo izvedeli se Petelinova za kandidaturo odločila predvsem zato, “ker me že dalj časa vedno več someščank in someščanov nagovarja in podpira k odločitvi, da kandidiram za županjo Maribora. Zagotovo sem jih s samostojno držo mestne svetnice spodbudila, da v meni vidijo novo in neobremenjeno moč, da se Maribor vrne na tisto mesto, ki je pred leti zasedalo in mu zagotovo pripada,” je dejala.

“Maribor naj bo spet enakovreden partner in spodbujevalec dobrih energij v kulturi, gospodarstvu in sociali. Naj bo mesto medgeneracijskega sožitja, mesto velikih priložnosti, mesto turizma, športa in drugih prostočasnih dejavnosti. Znova naj daje priložnosti mladim znanstvenikom, zdravnikom in vsem intelektualcem, ki ga trenutno zapuščajo in življenjske izzive iščejo celo v tujini. Bodimo spet priložnost za vse, omogočimo jim osamosvojitev in uporabo znanj, ki so jih pridobili z izobraževanjem in s svojim delom. Dajmo jim delo, pomagajmo jim zgraditi lasten dom in jim omogočimo uspešno pot do željenih ciljev,” je ob najavi kandidature še dodala Petelinova.

Podpora družine, prijateljev, številnih občank in občanov Maribora ji zato veliko pomeni. Prepričana je, da bo v ključnih trenutkih pri njih dobila moč za delovanje po etičnih načelih in potrebnih strokovnih kriterijih. Ob spoštovanju in povezovanju vseh bo njeno poslanstvo županje udejanjeno. Delovala bom v dobro vseh in pod sloganom “Bodimo spet Maribor”.

Župansko kandidaturo v Mariboru so do zdaj napovedali aktualni župan Andrej Fištravec, predsednik mestnega odbora SLS Janez Jemec in novoizvoljena poslanka LMŠ Lidija Divjak Mirnik, zelo verjetno se bo v župansko tekmo znova podal tudi nekdanji župan Franc Kangler. Kot županskega kandidata DeSUS se omenja nekdanjega poslanca Uroša Prikla, kot kandidata SDS Zvoneta Zinrajha. Po naših informacijah pa bo kandidiral tudi sedanji podžupan Zdravko Luketič iz NSi, medtem ko ostale politične stranke še molčijo o svojih kandidatih.

Mariborski svetniki so na današnji, dvajseti izredni seji podprli prav vse projekte prihodnjih investicij med katerimi sta še posebej izstopala sanacijski načrt Športnih objektov Maribor, ki ga je svet zavoda že potrdil ter ureditev pomožnega igrišča stadiona Ljudski vrt.

seja-ms-mom

Pred sejo je sicer Lista kolesarjev in pešcev, ki jo v Mestnem svetu zastopa Andrej Žižek, predlagala umik točke o preureditvi Cafove ulice, vendar so svetniki predlog zavrnili.

Seja se je tako pričela s točko, kjer so svetniki odločali o sprejetju sanacijskega načrta Športnih objektov Maribor. Svetnik Nove ljudske stranke Milan Mikl je dejal, da bodo sanacijski načrt podprli, ker so objekti resnično v slabem stanju in je zato zavod nujno potrebno rešiti rdečih številk, ki jih povzroča slabo stanje objektov. »Me pa zelo veseli, da je v sanacijskem načrtu veliko govora o športnem turizmu, ki ga Maribor nujno potrebuje,« je obrazložitev glasu zaključil Mikl. Pohvalil je tudi zavod športni objekti Maribor, da je s tako majhnimi sredstvi zagotovil letošnjo kopalno sezono na Mariborskem otoku.

Svetnico DeSUSa Stanislavo Naterer je nekoliko zmotilo, da ima občina dobrih 250.000 evrov dolga neizterjanih terjatev, vendar je gradivo sanacijskega načrta pohvalila in sklep podprla. S sprejetjem načrta se je strinjal tudi Andrej Špenga iz stranke SMC, ki je prepričan, da je potrebno prevzeti odgovornost. Po burni razpravi, ki je kljub vsemu delovala izjemno konstruktivno, so svetniki sanacijski načrt 2018-2021 s petindvajsetimi glasovi za in dvema proti, podprli. Tako bo občina zagotovila 365.000 evrov, ki jih je sicer rezervirala že rezervirala s spremebo letošnjega proračuna.

Mestni svet je danes v prvi obravnavi podprl tudi odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za urbani center Tezno ter rekonstrukcije prostorov v kletni etaži mariborskega zdravstvenega doma za potrebe radiološke ambulante. Svetnik Janko Leva, ki je med drugim tudi predsednik Mestne četrti Tezno je poudaril, da je zelo pomembno, kako se občina zaveda svoje odgovornosti pri zagotavljanju javnega zdravstva in še dodatno pohvalil projekt rekonstrukcije kletnih prostorov objekta v Sodni ulici 13 za potrebe ambulantnih prostorov radiologije. »Pohvalno je, da se investira v zdravstvo, saj je v Sloveniji to prej izjema kot pravilo,« je zaključil Leva. Svetniki so oba sklepa večinsko podprli.

Brez težav in nepotrebnih polemik so svetniki sprejeli dokument identifikacije investicijskega projekta ureditve pomožnega igrišča stadiona Ljudski vrt, saj so prepričani, da bo s prenovo igrišča Maribor dobil še eno igrišče, ki bo zadostovalo vsem normativam NZS in tako pridobil dodaten objekt za tržno dejavnost.

Če so potrditve večine dokumentov šle skozi skoraj brez razprave, je bilo največ pomislekov glede načrtov za zaprtje prometa na Cafovi ulici, kjer želi mestna občina po besedah vodja urada za promet Vilija Eisenhuta dati več prostora pešcem, kolesarjem in mirujočemu prometu. Sicer so svetniki pohvalili črpanje kohezijskih sredstev, ki bodo kar v osemdesetih odstotkih pokrila investicijo, pa jih je bilo kar nekaj takih, ki so prepričani, da občina ni vodila dialoga s stanovalci o preureditvi ulice. Župan je na očitke odgovoril s primerom Ceste Zmage, ki je na začetku povzročila kar nekaj dvomov in negodovanja iz strani prebivalcev, zdaj pa je po njegovem mnenju cesta vzorčen primer, kako bi bilo potrebno urejati ulice oziroma ceste v Mariboru. »Nihče od prebivalce ulice po novi ureditvi ne bo prikrajšan za uporabo površine kot jo je uporabljal do sedaj,« je še dodal in zagotovil, da pristojne službe delujejo proaktivno. Po zaprtju Cafove ulice tam namreč ne bo več mogoče parkirati. Prebivalci, ki bodo sedaj parkirali na plačljivih parkirnih mestih bodo imeli 50 odstotni popust pri uborabi teh površin.

Podžupan Zdravko Luketič iz Nsi pa je dodal, da aktivne komunikacije ni nikoli dovolj, prekomerna pa lahko privede do še večjih nesoglasij oziroma različnih idej, ki nato nikakor ne najdejo več skupnega imenovalca. Svoje je dodal tudi svetnik stranke SDS, Tomaž Kancler, ki je po stroki arhitekt: »Prepričan sem, da je največ ljudi proti zaprtju Cafove, ki so do sedaj komoditetno živeli. Pravzaprav ne verjamem, da so prav prebivalci proti, rekel bi, da so proti tisti, ki se iz garažne hiže Forum vozijo levo proti centru mesta, kjer jim je omogočeno zavijanje levo in desno. Pri tistih sedemnajstih parkirnih mestih, ki so sedaj na voljo stanovalcem, pa mi lahko verjamete, da teh ne koristijo več stanovalci, ampak ljudje, ki gredo v to ulico na kavo oziroma po opravkih. Gre za kaotično ulico, zdaj pa imamo pred samo dobro rešitev, zato ne vidim smisla, da zadeve ne bi podprli.« Svetniki so nato s trinajstimi glasovi za in enim proti, sklep sprejeli.

Pri zadnji točki dvajsete izrede seje Mestnega sveta MOM pa so svetniki odločali o nakupu novih hibridnih avtobusih Mestnega potniškega prometa, ki jih poganja dizelski in elektro motor. Matej Žmavc, svetnik stranke SD je projekt pohvalil predvsem iz finančnega vidika, saj bo kar 85 odstotkov nakupa avtobusov financiral Eko sklad. Prav tako je bil zadovoljen svetnik Leva, ki je prepričan, da se je v zadnjih štirih letih vozni park Mestnega potniškega prometa izjemno izboljšal.

Svetniki so tako z 22 glasovi in nobenim proti sprejeli predlagan sklep za nakup novih hibridnih avtobusov na dizelski in električni pogon.

 

Mariborska občinska oblast, ki razpolaga s skoraj 57 odstotki komunalnega podjetja Nigrad, si je tik pred današnjo skupščino družbe premislila in brez pojasnila umaknila predlog odpoklica predsednika nadzornega sveta Matjaža Mihelaka. Delničarji, med katerimi je ob okoliških občinah s četrtinskim deležem tudi DUTB, so tako hitro končali skupščino.

Lastniki so se namreč zgolj seznanili z letnim poročilom o lanskem poslovanju ter podelili razrešnico upravi in nadzornemu svetu za delo v letu 2017. Potrdili so tudi predlog, da 32.500 evrov lanskega dobička ostane nerazporejenega, čeprav je Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) na skupščini predlagala, da bi si delničarji razdelili 30.000 evrov. Skupščina je bila tako zaključena v dobre pol ure, čeprav je bilo sprva pričakovati veliko bolj vročo debato o nameri večinskega lastnika, da razreši prvega nadzornika. Verjetno je bilo zato prisotnih kar nekaj odvetnikov, ki pa so na koncu prišli zaman.

FOTO: Nino Verdnik

FOTO: Nino Verdnik

Tako kot so župani ostalih občin solastnic sicer delniške družbe ostali brez uradnih pojasnil, zakaj želi mariborska občina razrešiti člana nadzornega sveta, tako so tudi danes ostali brez pojasnil, zakaj si je slednja tik pred zdajci premislila tudi o razrešitvi. Nekateri med njimi so le ugibali o tem, ali je predlogu podporo odtegnila DUTB s skoraj četrtinskim deležem ali pa so bili zato kakšni drugi razlogi. Predstavnikov največje občine namreč na skupščini sploh ni bilo, tam jih je zastopal le odvetnik. Mihelak naj bi se v nemilosti večinske lastnice znašel potem, ko ni upošteval zahtev po razrešitvi aktualnega direktorja Matjaža Krevlja. Čeprav so na Mestni občini Maribor trdili, da njegov odpoklic ni namenjen menjavi direktorja, je bil razhod z nekdanjim uslužbencem kabineta župana Andreja Fištravca in prvim nadzornikom jasen že po njegovi premestitvi na drugo delovno mesto na občini. V želji, da bi lažje uveljavljali svoje načrte v Nigradu, so za novo nadzornico predlagali v. d. direktorice mestne uprave Matejo Cekić, a so naleteli na nasprotovanje okoli 260 zaposlenih. Ti so pred skupščino opozorili na dejstvo, da se je v zadnjih štirih letih zamenjalo že šest direktorjev in 14 nadzornikov, zaradi česar so se znašli v nezavidljivem položaju.

zbor delavcev nigrada, drugič, 7.8 (4)

V zadnjem letu, ko družbo vodi Krevelj, se je stanje stabiliziralo, zato zaposleni ne razumejo, zakaj bi sploh bila potrebna menjava na čelu nadzornega sveta ali celo uprave. Aktualni direktor je po skupščini dejal, da je bil tudi sam presenečen nad današnjim razvojem dogodkov, razlogov za to pa ne pozna. “Za nas takšna odločitev pomeni, da pač nadaljujemo delo s starim nadzornim svetom, s katerim smo doslej sodelovali dobro,” je dejal prvi mož Nigrada, ki je lani ustvaril okoli 17,5 milijona evrov prihodkov in posloval pozitivno. Letošnje poslovanje je po Krevljevih besedah še veliko boljše in ob polletju so po prvih podatkih pridelali okoli 180.000 evrov dobička. Če bo enak trend do konca leta, si v podjetju želijo predvsem opraviti sistematizacijo in korekcijo plač zaposlenih.

Vir: STA

Županu Občine Lovrenc na Pohorju Jošku Manfredi se ne zdi sporno, da “njegovo” občinsko upravo vodi oseba, ki je bila z Občine Ruše odpuščena iz krivdnih razlogov. Torej, se mu ne zdi sporno, da je zaposlil Ireno Kukovec Stajan, ki si je pri prejšnjem delodajalcu v času bolniškega staleža (kot zaposlena na Občini Ruše) privoščila potovanje. Trenutno je direktorica lovrenške občinske uprave, a tudi to funkcijo naj bi zasedla po nenavadnih manevrih.

Na Občini Lovrenc so že aprila lani z javnim natečajem iskali novega direktorja občinske uprave. Tako nam je v pisnem odgovoru zaupal župan Manfreda, ki je pojasnil tudi, da je takrat postopek vodila tričlanska komisija, ki ji je predsedovala Irena Kukovec Stajan. “V tem postopku ni bila kandidatka“, dodaja Manfreda, je pa bila takrat “zaposlena na področju družbenih dejavnosti“. Na tem razpisu za delovno mesto direktorja ni bil izbran nihče, zato sta se pritožila dva kandidata. Na naslednjem razpisu, decembra 2017, pa je bila izbrana Irena Kukovec Stajan. “Po končni izbiri nisem podal obrazložitve. To je moja pristojnost,” je zapisal Manfreda.

Joško Manfreda, župan Občine Lovrenc na Pohorju.

Joško Manfreda, župan Občine Lovrenc na Pohorju.

Hotela je direktorsko funkcijo, uspelo ji je v Lovrencu
Na Občini Ruše so nam pojasnili, da je bila I. Kukovec Stajan decembra 2012 s sklepom o izredni odpovedi odpuščena iz krivdnih razlogov zaradi “kršitev pogodbenih ter drugih obveznosti iz delovnega razmerja.” Pogodbo o delovnem razmerju so (ji) odpovedali, ker je javna uslužbenka “naklepoma ali iz hude malomarnosti kršila pogodbene obveznosti,” ker je v času odsotnosti z dela zaradi bolezni odpotovala, smo izvedeli na Občini. Zanimivo, da se je Kukovec Stajanova septembra 2016 znova znašla pod drobnogledom občinskega sveta Občine Ruše, ko je kandidirala za delovno mesto direktorice Centra za socialno delo (CSD) Ruše. Svetniki so takrat izdali “negativno mnenje k imenovanju I. Sonje Kukovec Stajan za direktorico CSD Ruše,” smo izvedeli na Občini in temu mnenju so sledili tudi na CSD, kjer ji funkcije direktorice niso zaupali.  Tam ji torej ni uspelo, ji je pa uspelo prepričati kolege v Lovrencu na Pohorju. Decembra 2017 je bila (na ponovnem razpisu) izbrana za opravljanje funkcije direktorja občinske uprave. “Po končni izbiri nisem podal obrazložitve. To je moja pristojnost,” je v odgovor na naša vprašanja zapisal Manfreda. Na vprašanje ali se mu zdi moralno-etično, zakonsko ali legitimno sporno, da je na Občini Lovrenc na Pohorju zaposlil osebo, ki je bila na prejšnji Občini krivdno odpuščena, pa je odgovoril zgolj s kratkim in jedrnatim “ne.”

 

Objava na spletni strani Občine Lovrenc na Pohorju na dan 28.8.2018. Vir: lovrenc.si

Objava na spletni strani Občine Lovrenc na Pohorju na dan 28.8.2018. Vir: lovrenc.si

Je župan zaposloval “po svoje” ali po pravilih?
Občina ima od 8. 8. 2018 dalje direktorico OU Ireno Kukovec Stajan“, je zapisal Manfreda, četudi je na uradni spletni strani Občine 28. avgusta njen status opredeljen kot v. d. Opravljanje vršilke dolžnosti naj bi prevzela že 9. julija lani, kar pomeni, da je to funkcijo opravljala več kot leto dni, kar pa ni v skladu z zakonom. Na Ministrstvu za javno upravo so bili jasni, da “v času od sprožitve natečajnega postopka do imenovanja novega uradnika na položaj direktorja občinske uprave lahko brez javnega natečaja največ šest mesecev naloge na tem položaju opravlja vršilec dolžnosti.” Župan Manfreda je na naše poizvedovanje odgovoril, “status je bil podaljšan 2x do dokončnosti sklepa o izbiri kot nalaga zakon.” A na Ministrstvu dodajajo, da “obdobja imenovanja za vršilca dolžnosti ni mogoče podaljšati, ampak kot že navedeno, v primeru ponovitve postopka javnega natečaja prične rok šestih mesecev ponovno teči.” Iz pisnega pojasnila Joška Manfrede izhaja, da so javni natečaj za delovno mesto direktorja razpisali aprila 2017 in (ga ponovili) decembra 2017, “objava na spletni strani Občine Lovrenc in straneh ZRSZZ. Podpisnik objave župan“. Vse od takrat do danes razpisa očitno niso ponavljali. Je župan na to pozabil ali pa je morebitni ponovljeni postopek pozabil omeniti v svojih odgovorih? Najbrž zna vsakdo prešteti, da je od decembra lani do 7. avgusta letos minilo več kot 6 mesecev. “Za zaposlovanje v občinski upravi je odgovoren župan, ki izvršuje pravice in dolžnosti delodajalca,” še dodajajo na Ministrstvu. Koliko davkoplačevalskega denarja bo Lovrenčane stal manever Joška Manfrede in Irene Kukovec Stajan bo pokazal čas.

Na četrtkovi seji MOM bodo svetniki sprejemali dokument identifikacije investicijskega projekta za nakup novih hibridnih avtobusov. Če bodo dokument podprla večina svetnikov, bo po mariborskih cestah lahko že kmalu vozilo pet novih avtobusov s hibridnim pogonom na dizel in elektriko.

Občina predvideva nabavo petih avtobusov na hibridni pogon, kar pomeni kombinacijo dizelskega pogona in električnega motorja. “Pomeni, da smo v planu, ki smo si ga zadali za ureditev in posodobitev mestnega prometa v koridorju. Če pogledamo od leta 2014 pa do letos bomo nabavili že 28 avtobusov s kategorijo euro 5 in 6, kar potrjuje, da se bomo držali tistih zavez, ki si jih je občina zadala za skrb čistoče zraka,” je na včerajšnji novinarski konferenci pred četrtkovo sejo povedal Vili Eisenhuth. Že v mesecu septembru bo po mestnih ulicah zapeljalo šest avtobusov na stisnjen zemeljski plin. Tako bo imel mestni potniški promet že 60 vozil, kar bo omogočalo tudi izvedbo težko pričakovanega projekta “park & ride”, saj je projekt iz smeri Leclerca proti centru in nazaj, oviralo zgolj premajhno število vozil. “Sedaj bomo prišli v pozicijo, da bomo lahko tudi to aktivirali,” je še dodal Eisenhuth.
novinarska konferenca rotovz
Ta strategija pa občino zavezuje tudi k temu, da ob nakupu hibridnih vozil postavi večje število električnih polnilnic tudi za avtobuse. Prva testna linija hibridnih avtobusov bo proga številka 6, Kolodvor – Vzpenjača in nazaj, saj je pri Vzpenjači na razpolago dovolj energije za vzpostavitev električne polnilnice za avtobuse, prav tako na postajališču v Mlinski ulici težav z dobavo energije ni. Hibridni sistem v avtobusih deluje tako, da lahko od 5 do 7 kilometrov prevozijo le z elektromotorjem, med tem časom, ko avtobus vozi na dizelski pogon, pa se istočasno polni tudi baterija. “Cena avtobusa je 350.000 evrov neto, od tega je 250.000 evrov subvencije eko sklada na vozilo. Občina bi od tega iz proračuna zagotovila 500.000 evrov za nakup hibridnih avtobusov, razliko 1.250.000 pa bi dal eko sklad,” je na koncu še dodal Vili Eisenhunt.

Mariborski mestni svetniki se bodo pred novembrskimi lokalnimi volitvami sestali še najmanj trikrat: na dveh rednih in (najmanj) četrtkovi izredni seji. Na slednji bodo obravnavali dokumentacijo za projekte, ki jih je treba potrditi še avgusta, če želijo, da se pravočasno realizirajo. Večino dnevnega reda bodo namenili sanaciji športnih objektov in površin.

Svetniki bodo obravnavali sanacijo pomožnega igrišča in Ljudskega vrta. Kot je pojasnil Boštjan Štuhec iz kabineta župana, Nogometni klub Maribor v tem času zaradi pomanjkanja prostora in potrebe po površinah za treninge najema dodatna igrišča, kar je eden od razlogov, da je treba pomožno igrišče ob Ljudskem vrtu sanirati v skladu s standardi Nogometne zveze Slovenije. “Trenutno je pomožno igrišče neustrezno za igranje tekem pod okriljem NZS. Travna ruša je v slabem stanju, igrišče nima ustreznega drenažnega sistema, nima ustrezne razsvetljave, ob robu igrišča se nahaja stari in dotrajan objekt, ki ga je potrebno odstraniti, ob Strossmayerjevi ulici pa se nahaja nevaren nasad topolov,” je pojasnil Štuhec. Ta drevesa bodo odstranili in jih zamenjali z novimi. Celotna investicija sanacije naj bi znašala približno 825.500 evrov neto, pri čemer so se na mariborski občini dogovorili za sofinanciranje z NK Mariborom. Podrobnosti je pričakovati jutri, ko bodo načrte obnove predstavili tudi na klubu.

V. d. direktorica mestne uprave Maribor, Mateja Cekič in župan MO Maribor, Andrej Fištravec.

V. d. direktorica mestne uprave Maribor, Mateja Cekič in župan MO Maribor, Andrej Fištravec.

Športni objekti so “rak rana
Večina razprav izredne seje ta četrtek bo najverjetneje namenjena sanaciji Športnih objektov v Mariboru. Kot je na današnjem srečanju z novinarji pojasnil župan Andrej Fištravec, se omenjeni javni zavod s finančnimi težavami ubada že vse od svoje ustanovitve pred desetimi leti. Mariborska občina je sicer že s spremembo letošnjega proračuna napovedala sanacijo zavoda (in v ta namen rezervirala dobrih 365.000 evrov), za kar je moral zavod sprejeti sanacijski načrt, “zdaj pa ga mora potrditi še mestni svet,” je pojasnila v. d. direktorica mestne uprave Mateja Cekič. Vzroke za ponavljajoče se finančne izgube Športnih objektov pripisuje ZUJF-u (Zakonu za uravnoteženje javnih financ), “največja izguba pa je na Pristanu. Vemo, da je zaprt od leta 2014,” je dodala Cekičeva. Poudarila je, da je sanacijski načrt šele prvi korak k reševanju finančnih težav Športnih objektov. V prihodnje pa računajo, da si bodo Športni objekti s posodobljenimi programi uspeli zagotoviti več sredstev s tržnimi dejavnostmi. “Dejstvo je, da je to zadeva, ki se vleče več let, predvsem zaradi nedokončanih objektov in energetske potratnosti objektov. V tem trenutku vsi na Športnih objektih skupaj z uporabniki pozdravljamo vsa ta investicijska vlaganja, ki so potrebna zato, da dobijo prvič objekti zaključeno celoto, da so energetsko manj potratni in pa, da se lahko začnejo resnično tržit tako, kot je potrebno. To je pa predvsem športni turizem,” je dejal Tone Knez, direktor Špornih objektov Maribor, ki odkrito priznava, da so objekti “rak rana.”

Srečanje z novinarji v Mestni hiši Rotovž.

Srečanje z novinarji v Mestni hiši Rotovž.

Več prostorov za zdravstvo, manj parkirišč
Mestni svetniki bodo ta četrtek odločali tudi o urejanju Cafove ulice v Mariboru, ki naj bi jo prilagodili potrebam trajnostne mobilnosti. Omejili bi avtomobilski promet, pri čemer bi omogočili dostopnost stanovalcem in dostavljalcem, več prostora pa bi namenili pešcem in kolesarjem. Ker na Cafovi ne bi bilo več parkirišč, bi stanovalcem za polovično ceno ponudili uporabo parkirnih prostorov v bližini Srednje ekonomske šole (na Trgu Borisa Kidriča). “Zdaj je na Cafovi 17 parkirišč in marsikateri stanovalec ima težave. Na tem parkirišču, ki ga bomo ponudili v najem, pa jih je 50,” je pojasnil Vili Eisenhut iz Urada za komunalo. Svetniki bodo ta četrtek odločali tudi o urejanju Sodne ulice, kjer naj bi Zdravstvenemu domu dr. Adolfa Drolca Maribor zagotovili ambulantne prostore za radiologijo. “Namen investicijskega dokumenta je ureditev prostorov v kleti in nabava opreme za radiologijo, se pravi CT-ja,” je pojasnil Teobald Pajnik iz Projektne pisarne MO Maribor. Več zdravstvenih storitev naj bi se razveselili tudi prebivalci Tezna, svetniki bodo namreč ta četrtek obravnavali prostorski načrt za urbani center Tezno. Kot je pojasnila Lidija Kodrič Vuk iz Urada za komunalo, ta projekt predvideva tudi ureditev tezenske zdravstvene postaje, kamor bi bila po novem vključeni pediatrija in ginekologija, ki jih doslej ni bilo. Ob vsem naštetem, pa bodo mestni svetniki ta četrtek odločali tudi o nakupu prvih hibridnih avtobusov za potrebe mestnega potniškega prometa.