Aktualne oddaje

    25. redna seja O...
    Na posnetku si lahko ogledate 25. redna seja Občinskega sveta Občine Vuzenica, ki je bila 28. 5. 2026. The post 25. redna seja Občinskega sveta Občine Vuzenica (28. 5. 2026) appeared first on Lokalec.si.
    VIDEO (INTERVJU)...

    V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]

    The post VIDEO (INTERVJU) Rajko Ferk, dupleški slikar, o izzivih pri njegovi zadnji likovni koloniji Duplek Art appeared first on Lokalec.si.

    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.

Zveza prijateljev mladine Maribor vabi na priljubljeni dogodek Cunjami, izmenjevalnico oblačil za mlade, ki bo v torek, 21. aprila 2026, med 17. in 19. uro v DUM-u.

Dogodek spodbuja trajnostni način življenja in ponuja priložnost, da obiskovalci oblačila, ki jih ne nosijo več, zamenjajo za druga, še uporabna. Na ta način se zmanjšuje količina odpadkov, hkrati pa se oblačilom daje nova priložnost.

Cunjami pa ni le izmenjevalnica oblačil, temveč tudi prostor druženja in ustvarjanja trajnostnih navad, kjer udeleženci brez nakupovanja in dodatnih stroškov osvežijo svojo garderobo.

V okviru projekta »Igrajmo se trajnostno« bo potekala tudi izmenjevalnica igrač, kjer bodo otroške igrače dobile novo priložnost za igro.

The post V Mariboru znova izmenjevalnica oblačil in igrač za mlade appeared first on Lokalec.si.

Ob dnevu Zemlje, v sredo, 22. aprila, bo podjetje Snaga pripravilo posebno izobraževalno izkušnjo za občane, ki želijo bolje spoznati, kaj se zgodi z odpadki po tem, ko jih odložimo v zabojnike. V okviru dogajanja na Glavnem trgu bodo organizirani vodeni ogledi ključnih infrastrukturnih objektov ravnanja z odpadki v Mariboru.

Pogled v delovanje sortirnice

V mariborski sortirnici na Tržaški cesti (v bližini hišne številke 55) bosta organizirana dva vodena ogleda, in sicer ob 9.30 in 11. uri. Udeleženci bodo lahko spoznali delovanje sortirne linije ter potek obdelave komunalnih odpadkov, kar je ključni del celotnega sistema ravnanja z odpadki.

Zbirni center Lahova na Teznem

Prav tako bodo potekali vodeni ogledi zbirnega centra Lahova, in sicer ob 10.30 in 12. uri. Obiskovalci bodo pridobili vpogled v delovanje zbirnega centra, njegovo vlogo v sistemu ter pomen pravilnega ločevanja odpadkov za učinkovito nadaljnjo obdelavo.

Izkušnja, ki približa skrito plat ravnanja z odpadki

Snaga Maribor želi z vodenimi ogledi ob dnevu Zemlje občanom približati procese, ki običajno ostajajo skriti očem javnosti. Namen dogodka je povečati razumevanje delovanja sistema ravnanja z odpadki ter poudariti pomen odgovornega ravnanja posameznikov.

S tem želijo organizatorji izpostaviti, da pravilno ločevanje odpadkov in premišljeno ravnanje pomembno vplivata na učinkovitost celotnega sistema ter na kakovost življenjskega okolja.

Dogodki na terenu bodo dopolnili program na Glavnem trgu in ponudili obiskovalcem edinstveno priložnost, da se neposredno seznanijo z infrastrukturo, ki vsak dan skrbi za čistejše mesto.

The post Snaga ob dnevu Zemlje odpira vrata v zakulisje ravnanja z odpadki appeared first on Lokalec.si.

V oddaji V svetu odraslih je tokrat voditelj Matic Lesjak z gostoma govoril o Študentskih domovih Univerze v Mariboru, ki danes niso več le prostor za bivanje, ampak tudi okolje samostojnosti, povezovanja, učenja in osebne rasti.

Gosta oddaje sta bila Borut Gaber, direktor Študentskih domov UM, in Tjaša Gregorc, predsednica študentskega sveta stanovalcev. Predstavili so pomembne informacije za bodoče študente, pa tudi za tiste, ki morajo kot redni študenti svoje bivanje le podaljšati. Spregovorili so še o pestrem dogajanju v domovih ter o najnovejši pridobitvi – prenovljenem Domu 15.

The post V svetu odraslih: Študentski domovi Univerze v Mariboru – veliko več kot le streha nad glavo appeared first on Lokalec.si.

Pekre so odslej bogatejše za novo košarkarsko igrišče, namenjeno predvsem mlajšim selekcijam in razvoju športa v lokalnem okolju. Novo igrišče, umeščeno ob obstoječe igrišče za košarko 3×3 na Bezjakovi ulici, predstavlja pomembno pridobitev za kraj in njegove mlade športnike.

Otvoritev je bila včeraj, v petek, 17. aprila 2026, spremljal pa jo je tudi turnir mladih košarkarjev Košarkarskega društva Borut Besedić – Čiro.

Pod strokovnim vodstvom trenerja Boruta Besediča so mladi košarkarji pokazali svoje znanje, energijo in veselje do igre ter hkrati prvič preizkusili novo igrišče, kar je še dodatno obogatilo športno vzdušje.

Zbrane sta nagovorila župan Mestne občine Maribor Aleksander Saša Arsenovič ter predsednik Sveta Krajevne skupnosti Pekre dr. Gregor Antoličič, ki sta poudarila pomen vlaganj v športno infrastrukturo in ustvarjanje pogojev za aktiven in zdrav razvoj otrok.

Poseben pečat dogodku so dali tudi najmlajši udeleženci, ki so bili ob prvih metih na koš obdarjeni s košarkarskimi žogami. Veselje, smeh in sproščeno druženje so zaznamovali popoldne, ki je minilo v prijetnem športnem duhu in povezovanju skupnosti.

Novo igrišče tako ni le športna pridobitev, temveč tudi prostor druženja, učenja in spodbujanja mladih k aktivnemu preživljanju prostega časa.

The post FOTO in VIDEO: Pekre bogatejše za košarkarsko igrišče appeared first on Lokalec.si.

V Mestnem parku v Mariboru se je odvila ganljiva zgodba. Mladiček sove, ki je najverjetneje prvič preizkušal svoja krila, je pristal prenizko, na veji magnolije, sredi enega najbolj obljudenih delov parka. Tam je postal ranljiv, izpostavljen pogledom, radovednosti in nevarnostim.

Kljub temu so se ljudje odzvali s srčnostjo. Območje so zaščitili, pazili nanj in mu skušali zagotoviti mir. V večernih urah, ko se je park umiril, se je zgodil trenutek, ki je vlival upanje – mladička je našla njegova mama. Zdelo se je, da se bo zgodba srečno končala.

A jutro je prineslo pretresljiv preobrat. Mladiček je bil najden na tleh, napadala ga je jata vran. Poškodovanega so hitro rešili in odpeljali na veterinarsko oskrbo, kjer zdaj bije svojo bitko za življenje.

Veterina Golob je na svojem Facebook profilu zapisala:

“Danes zjutraj ob 8. uri je v našo ambulanto prispela lesna sova. Majhna. Premočena. Blatna. Umazana. In tako hudo poškodovana, da te ob pogledu nanjo zaboli.

Pripeljala jo je Jasmina. Včeraj je mladič še sedel na krošnji, v bližini svoje mame. Ljudje so zavarovali prostor in pazili, da je bil na varnem. Vse je dajalo upanje, da bo zmogel. Potem pa je zjutraj prišel napad vran.

Jasmina nas je med vožnjo poklicala, pretresena, in rekla: “Sovo so napadle vrane. Ne vem, če bo zdržala pot do ambulante.”
To so besede, ki zaboliijo v trenutku.
V tistem hipu ne misliš samo na žival, ki se bori za življenje. Misliš tudi na človeka, ki jo v stiski vozi proti tebi, z nemočjo v prsih in upanjem, da ne bo prepozno.
In takrat se minute zdijo neskončno dolge.
Za tistega, ki vozi. Za žival. In tudi za nas v timu, ki čakamo, pripravljeni, da naredimo vse, kar je v naši moči.”

The post V mestnem parku mladička sove napadle vrane in ga hudo poškodovale appeared first on Lokalec.si.

Maribor bo v tem koncu tedna v znamenju zborovskega petja, saj bosta potekala tako finale za veliko zborovsko nagrado Evrope kot državno tekmovanje Naša pesem. Za evropski grand prix bo nastopilo pet zborov, med njimi dva slovenska, najboljši bo znan danes zvečer. Najboljši slovenski zbor s tekmovanja Naša pesem pa bodo razglasili v nedeljo.

Evropski grand prix v zborovskem petju (European Grand Prix for Choral Singing – EGP) velja za najbolj prestižno zborovsko tekmovanje na svetu, na katerem se pomerijo zmagovalci posamičnih mednarodnih tekmovanj, članov zveze EGP.

V Mariboru, kjer bo finale potekal pod častnim pokroviteljstvom predsednice republike Nataše Pirc Musar, bodo tekmovali Akademski pevski zbor Tone Tomšič Univerze v Ljubljani z dirigentko Rahelo Durič, Delaware Choral Scholars iz ZDA z dirigentom Paulom Headom, Gratia Choir – Soegijapranata Catholic University iz Indonezije z dirigentom Alfonsom Wiratmo, zbor Sibi Consoni iz Italije z dirigentko Roberto Paraninfo in Zbor sv. Nikolaja Litija z dirigentko Heleno Fojkar Zupančič.

Ocenjevala jih bo sedemčlanska mednarodna žirija zborovodij oziroma dirigentov, med katerimi je tudi slovensko-italijanska zborovodkinja Petra Grassi, so sporočili z Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti.

Sočasno bo v Mariboru potekalo še državno pevsko tekmovanje Naša pesem, s katerim je finale za veliko zborovsko nagrado Evrope združen po osmih letih. Na tekmovanje so sprejeli 25 pevskih skupin, med katerimi je veliko znanih predstavnikov slovenskega zborovstva, šest zborov pa bo na njem sodelovalo prvič. Najboljše bodo nagradili v nedeljo zvečer.

Vir: sta

The post Zborovski konec tedna v Mariboru tudi z veliko nagrado Evrope appeared first on Lokalec.si.

V Mariboru se je odvila okoljsko-izobraževalna akcija, v kateri so sodelovali otroci iz 𝐕𝐫𝐭𝐜𝐚 𝐈𝐯𝐚𝐧𝐚 𝐆𝐥𝐢𝐧𝐬̌𝐤𝐚 v sodelovanju z 𝐌𝐞𝐬𝐭𝐧𝐨 𝐨𝐛𝐜̌𝐢𝐧𝐨 𝐌𝐚𝐫𝐢𝐛𝐨𝐫.

V nastajajočem žepnem parku ob Langerjevi vili so otroci skupaj z vzgojiteljicami in predstavniki občine pomagali zasaditi štiri nova drevesa. Z navdušenjem so sodelovali pri sajenju in s tem prispevali k urejanju novega zelenega kotička mesta, namenjenega druženju, igri in sprostitvi, so zapisali na mariborski občini.

Žepni park nastaja na severnem delu območja ob Mladinski ulici in bo del širše ureditve okolice 𝐋𝐚𝐧𝐠𝐞𝐫𝐣𝐞𝐯𝐞 𝐯𝐢𝐥𝐞 ter nove promenade, ki bo povezovala območje Ljudskega vrta. V okviru celotnega projekta je predvidena zasaditev več kot desetih novih dreves, kar bo prispevalo k večji urejenosti in zelenim površinam v tem delu mesta.

The post Otroci pomagali pri zasaditvi novih dreves v žepnem parku ob Langerjevi vili v Mariboru appeared first on Lokalec.si.

Ob dnevu Zemlje bosta podjetji Snaga Maribor in Javni holding Maribor pripravila posebno druženje v središču mesta, namenjeno ozaveščanju o ravnanju z odpadki in varovanju okolja. Dogodek bo v sredo, 22. aprila 2026, med 9. in 13. uro na Glavnem trgu v Mariboru.

Obiskovalci bodo lahko skozi interaktivne postaje spoznali celotno pot odpadkov – od domačega koša do zbiranja, odvoza, sortiranja, reciklaže in energijske izrabe. Namen dogodka je približati procese ravnanja z odpadki ter spodbuditi odgovorno vedenje posameznikov v vsakdanjem življenju.

Dogajanje bo obogateno s številnimi predstavitvami in aktivnostmi. Med drugim bodo na ogled delovna vozila Snage, obiskovalci pa se bodo lahko preizkusili tudi v pravilnem ločevanju odpadkov na interaktivni stojnici s kolesom sreče. Predstavljene bodo tudi ključne storitve in projekti, kot so aplikacija Moja Snaga, projekt zbiranja odpadnega jedilnega olja ter možnosti za urejanje storitev, kot so e-račun, kosovni odvoz in druge tržne dejavnosti.

Poseben poudarek bo namenjen ponovni uporabi. V sodelovanju z Ropotarnico bo potekala delavnica, ki bo obiskovalce spodbudila k razmisleku o tem, kako lahko predmeti dobijo novo življenje.

Dogodek bo prijazen tudi do najmlajših. Zanje bo pripravljen poseben program z maskoto Duškom, osnovnošolci pa bodo predstavili izdelke iz ponovne uporabe, ki so nastali v okviru šolskih čistilnih akcij.

Organizatorji poudarjajo, da je prav vsak posameznik pomemben del rešitve pri varovanju okolja. S skupnimi prizadevanji in odgovornim ravnanjem z odpadki lahko naredimo pomemben korak k čistejšemu in bolj trajnostnemu okolju.

The post Dan Snage ob dnevu Zemlje: druženje za bolj odgovorno ravnanje z odpadki appeared first on Lokalec.si.

Na Mariborskem Pohorju se v teh dneh dogaja nadgradnja ene najbolj priljubljenih kolesarskih prog. Flow Line, ki že vrsto let privablja številne gorske kolesarje, dobiva novo, še bolj atraktivno podobo.

Ekipa vzdrževalcev na progi izvaja izboljšave, s katerimi želijo obiskovalcem ponuditi še bolj tekočo, varno in doživljajsko bogato vožnjo. Proga se podaljšuje, hkrati pa dobiva nove elemente, ki bodo še dodatno popestrili spust.

Med novostmi so dodatni valovi, bolj tekoče speljani zavoji in novi skoki, ki bodo poskrbeli za več dinamike ter boljši občutek “flowa” pri vožnji. Kljub spremembam proga ostaja zvesta svojemu osnovnemu konceptu – sproščenemu gorskemu kolesarjenju v naravnem okolju.

Dela na progi že napredujejo, zato lahko obiskovalci v teh dneh tudi sami spremljajo, kako nastaja še boljša kolesarska zgodba na Pohorju.

The post Priljubljena proga Flow Line na Pohorju postaja še bolj atraktivna appeared first on Lokalec.si.

Mestna občina Maribor je sprejela nov strateški dokument, ki bo v prihodnjih letih usmerjal razvoj prometa v mestu. Občinska celostna prometna strategija za obdobje 2026–2033 prinaša dolgoročno vizijo preobrazbe mobilnosti in uvaja številne ukrepe za bolj trajnostno urejeno mesto.

Osrednja usmeritev strategije je postopno spreminjanje potovalnih navad prebivalcev. Do leta 2033 želi mesto doseči, da bi več kot polovica vseh poti potekala na trajnosten način – peš, s kolesom ali z javnim prevozom. S tem bi se občutno zmanjšal delež voženj z osebnimi avtomobili.

Strategija obsega skoraj sto ukrepov, ki se nanašajo na različna področja mobilnosti. Med njimi so izboljšave za pešce, širitev kolesarske infrastrukture, posodobitev javnega prevoza ter ukrepi za bolj učinkovito upravljanje motornega prometa. Dokument hkrati poudarja povezavo med prometnim načrtovanjem in kakovostjo bivanja v mestu.

Poseben poudarek je namenjen varnosti in udobju prebivalcev. Predvidene so bolj urejene šolske poti, manj hrupa v stanovanjskih območjih, boljša dostopnost storitev brez avtomobila ter bolj prijazno mestno okolje za vse generacije.

The post Maribor si do leta 2033 želi doseči 60 % delež trajnostnih poti appeared first on Lokalec.si.

V Mariboru te dni ne odmevajo le udarci in borbeni vzkliki, temveč tudi predanost, znanje in srčnost mladih ljudi. Študenti fizioterapije Univerze Alma Mater Europaea so postali pomemben del ene največjih športnih zgodb v regiji – evropskega prvenstva v taekwondoju, ki s svojim znanjem in predanostjo vsakodnevno pomagajo tekmovalcem iz vse Evrope.

V Dvorani Tabor se je zbrala evropska elita tega borilnega športa, a za vrhunskimi nastopi stoji še ena, pogosto spregledana ekipa – ekipa, ki skrbi za telo, regeneracijo in dobro počutje športnikov.

Njihova vloga ni zgolj opazovalna. Aktivno sodelujejo pri pripravi športnikov, pomagajo pri regeneraciji po napornih dvobojih in skrbijo za strokovno obravnavo poškodb. To je okolje, kjer teorija iz predavalnic dobi pravi pomen – v stiku z realnimi izzivi vrhunskega športa.

Poseben trenutek za študente je bil tudi obisk aktualne svetovne prvakinje v taekwondoju Tyra Barada, ki so ji nudili individualno fizioterapevtsko obravnavo in masažo. Njeno zaupanje je dokaz strokovnosti, znanja in predanosti, ki jih študenti prinašajo v prakso.

Vir: Facebook Univerza Alma Mater Europaea

Takšne izkušnje niso le del študija – so korak bližje prihodnosti. Univerza Alma Mater Europaea s tem znova potrjuje, da je kakovostno izobraževanje več kot le teorija. Je stik z realnim svetom, je priložnost in je odgovornost.

Za študente to ni le sodelovanje na dogodku. Je izkušnja, ki oblikuje njihovo poklicno pot, jim odpira vrata v svet vrhunskega športa in jih uči, kako pomembna je vloga človeka za uspeh drugega.

The post FOTO: Študenti fizioterapije Univerze Alma Mater Europaea pomagajo vrhunskim evropskim tekmovalcem appeared first on Lokalec.si.

Mariborski operativno komunikacijski center je med 5. uro včeraj in 5. uro danes, 199 klicev, med temi 109 interventnih, oz. takšnih, da je bilo potrebno posredovanje Policije.

V opisanem času so obravnavali tudi:
– 11 kaznivih dejanj,
– 18 prometnih nesreč I. kategorije,
– 2 prometni nesreči II. kategorije,
– 1 prometno nesrečo III. kategorije,
– 2 vozilo sta bili zaseženi voznikoma,
– 10 prijav kršitev javnega reda in miru, od tega 3 v zasebnem prostoru

Prometna varnost

Na območju Sp. Kungote smo obravnavali votznika osebnega avtomobila brez veljavnega vozniškega dovoljenja, vozil je pod vplivom alkohola (0,74 mg/l alkohola), vozilo mu je bilo zaseženo, sledi obdolžilni predlog, poroča PU Maribor.

Na območju Miklavža na Dravskem polju je padel voznik e-skiroja in se huje poškodoval. Vozil je pod vplivom alkohola (0,47 mg/l alkohola), izdan mu je bil plačilni nalog.

Na območju Kidričevega so obravnavali voznika osebnega avtomobila brez veljavnega vozniškega dovoljenja. Vozil je pod vplivom alkohola (0,60 mg/l alkohola), opravil je tudi hitri test, ki je pokazal na prisotnost prepovedanih drog. odrejen mu je bil strokovni pregled, ki ga je odklonil. Vozilo je bilo zaseženo, sledi obdolžilni predlog.

The post Mariborski OKC v enem dnevu: 199 klicev, pijani vozniki in prometne nesreče appeared first on Lokalec.si.

V Zavetišču za živali Maribor bodo v soboto, 18. aprila 2026, med 11. in 16. uro pripravili dogodek Spoznaj zavetišče – spoznaj tačke, s katerim želijo obiskovalcem približati delo zavetišča ter opozoriti na pomen odgovornega skrbništva, posvojitev in skrbi za zapuščene živali.

Dogodek bo obiskovalcem ponudil vpogled v vsakdan zavetišča, delo zaposlenih in prostovoljcev ter zgodbe živali, ki čakajo na nov dom.

Program vključuje vodene oglede zavetišča, predstavitve dela zaposlenih, otroške aktivnosti ter predstavitve strokovnih partnerjev. Obiskovalci bodo lahko spoznali tudi terapevtske in reševalne pse, prisluhnili zgodbam posvojiteljev ter spoznali pomembno vlogo sprehajalcev psov.

Dogajanje se bo pričelo ob 11. uri s pozdravom in predstavitvijo poteka dogodka, sledil pa bo prvi vodeni ogled zavetišča

V nadaljevanju bo predstavljeno delo zaposlenih, različne tematske točke ter sodelujoče stojnice, med drugim animatorji za otroke, predstavitev prehrane živali ter delo terapevtskih in reševalnih psov. Svoje izkušnje bodo z obiskovalci delili tudi sprehajalci psov, ki bodo predstavili, kako poteka njihovo delo, kako se vzpostavlja zaupanje med človekom in psom ter kako redni sprehodi vplivajo na dobrobit, socializacijo in pripravo psov na novo življenje v domu. Poseben poudarek bo namenjen tudi vsebinam za bodoče posvojitelje, kjer bodo obiskovalci lahko izvedeli, kako potekajo prvi dnevi po posvojitvi, ter prisluhnili izkušnjam tistih, ki so žival že sprejeli v svoj dom.

Drugi vodeni ogled zavetišča bo potekal med 15.00 in 15.30.

Osrednji del dogajanja se bo odvil ob 14. uri, ko bomo lahko spremljali t. i. »parado tačk«, na kateri se bodo zavetiški psi pod vodstvom skrbnikov predstavili obiskovalcem. Gre za vodeno predstavitev psov, ki omogoča vpogled v njihovo vedenje, napredek pri socializaciji in pripravljenost na morebitno posvojitev.

Dogodek je namenjen vsem ljubiteljem živali, družinam, otrokom ter vsem, ki razmišljajo o posvojitvi ali želijo bolje spoznati delo zavetišča.

The post Spoznaj zavetišče, spoznaj tačke: dan odprtih vrat za vse ljubitelje živali v Mariboru appeared first on Lokalec.si.

UKC Maribor poroča o pomembnem napredku na področju zdravljenja onkoloških bolnikov. Na Oddelku za onkologijo so v minulih dneh uspešno začeli zdravljenje pacientov na prvem novem obsevalniku, ki je v ustanovo prispel konec januarja.

Kot je napovedala v. d. predstojnice Tamara Petrun, dr. med., je bila naprava v izjemno kratkem času pripravljena na uporabo. Zaposleni so s predanim delom, sodelovanjem in strokovnostjo poskrbeli, da so prvi pacienti že lahko začeli z obsevanji.

Nov obsevalnik predstavlja pomembno pridobitev za UKC Maribor, saj omogoča sodobnejše, natančnejše in učinkovitejše zdravljenje. Hkrati pomeni tudi pomemben korak k izboljšanju dostopnosti in kakovosti zdravstvene oskrbe za bolnike.

V bolnišnici ob tem poudarjajo, da je uspeh rezultat odličnega timskega dela, na katerega so izjemno ponosni.

 

The post Dobra novica iz UKC Maribor: Na onkologiji začeli zdravljenje pacientov na prvem novem obsevalniku appeared first on Lokalec.si.

Festival oblikovanja Maribor (FOMB), ki te dni poteka v organizaciji Srednje šole za oblikovanje Maribor (SŠOM) je projekt, ki raste že več kot desetletje ob tem pa dijake pripravlja na življenje, ne le na poklic.

V Mariboru te dni poteka Festival oblikovanja Maribor, edinstven projekt, ki ga že enajsto leto zapored načrtujejo in izvedejo dijakinje in dijaki Srednje šole za oblikovanje Maribor pod mentorstvom svojih učiteljev ter zunanjih strokovnjakov.

Festival je nastal leta 2016 iz šolskih projektnih dni, namenjenih iskanju novih oblik učnega procesa. Zametki segajo še dlje, v leto 2011, ko so dijakinje in dijaki v okviru projektnih dejavnosti posneli srednjemetražni film, pri katerem so združili moči različni izobraževalni programi šole. Medijski tehniki so poskrbeli za tehnično izvedbo, tehniki oblikovanja za scenografijo, kostumografijo in grafično podobo, frizerji pa za pričeske in masko.

Vir: SŠOM

Izkustveno učenje v realnem okolju

Takšen način dela se ohranja še danes. “Dijakinje in dijaki skozi izkustveno učenje v realnem okolju soustvarjajo festival, ki iz leta v leto raste,” pravijo na SŠOM. V zadnjih letih so se medijskim tehnikom, tehnikom oblikovanja in frizerjem pridružili še programi grafični operater, izdelovalec oblačil in frizerski tehnik.

Festival kot prostor odgovornosti in organiziranosti, povezovanje s stroko in vpogled v profesionalno življenje

Festival je razdeljen na tri strokovne dni – dan medijcev, frizerski dan in dan oblikovalcev – ter zaključni dan, namenjen slovesni predstavitvi zaključnih izdelkov dijakinj in dijakov, ki v tem šolskem letu zaključujejo izobraževanje. Posebnost letošnjega festivala je tudi tako imenovani športni FOMB, kjer se dijaki udeležijo različnih športnih iger in rekreacije.

Pomemben del festivala predstavlja tudi program predavanj, kjer se dijaki srečujejo s strokovnjaki s področij, povezanih z njihovimi bodočimi poklici. Svoja dela predstavljajo na različnih razstaviščih po mestu, med drugim v Sodnem stolpu, Vetrinjskem dvoru in galeriji Media Nox.

Vir: SŠOM

Dijaki kot organizatorji: od ideje do izvedbe

Dijakinje in dijaki organizirajo program, poskrbijo za postavitev opreme za izvedbo kongresnega dela ter za projekcije, luč in zvok. Uredijo govornike in manekenke ter izvedejo modne revije in nastope. Tudi grafična podoba festivala je njihovo delo.

Velik izziv predstavlja logistika. “V tem tednu poteka cela vrsta dejavnosti – od strokovnih ekskurzij, delavnic in prireditev. Srednja šola za oblikovanje Maribor ima več kot 800 dijakinj in dijakov in že trideset let nima svoje športne dvorane, zato je vsako leto glavno prizorišče na drugi lokaciji. Zaradi neposredne bližine in dobre povezave z mestnim avtobusom je letos glavno prizorišče v Ikona centru na Studencih,” pravijo na SŠOM.

Učenje za življenje: odgovornost, pravočasnost, delo v skupini ter izkušnja, ki daje samozavest

Dijakinje in dijaki se že pred festivalom vključijo v različne skupine, ki se glede na dejavnost organizirajo in dogovorijo o programu, izvedbi pa tudi o prilagojenem urniku šolskih obveznosti, malici in prihodu na prizorišča. “S tem dijakinje in dijaki spoznajo tudi pomen odgovornosti, pravočasnosti in pozitivnega delovanja v skupini,” pojasnjujejo na šoli.

Kot poudarjajo sodelujoči dijaki, je največja vrednost festivala prav izkušnja resničnega dela. “Gre zares,” pravijo. Pri tem ne razvijajo le strokovnih veščin, temveč tudi sposobnosti sodelovanja, komunikacije in timskega dela. Ob tem priznavajo, da pri tako obsežnem projektu pogosto pride do zapletov – od tehničnih težav do neusklajenosti v ekipi –, vendar se prav skozi njih učijo potrpežljivosti in iskanja rešitev.

“Prav ta izkušnja jim daje samozavest in pogum, ki ju bodo potrebovali na svoji nadaljnji poklicni poti,” še pravijo na SŠOM.

The post FOMB – festival, ki dijake pripravlja na življenje, ne le na poklic appeared first on Lokalec.si.

Članice Ročnodelskega krožka Taščice Koroška vrata so pripravile razstavo svojih ročnodelskih in klekljanih izdelkov. Na odprtju v prostorih Mestne četrti Koroška vrata, pod južno tribuno Ljudskega vrta, se je zbralo veliko ljudi. Samo razstavo pa si lahko ogledajo še vse do sobote, 18. aprila 2026 do 18. ure.

Veliko zanimanje za ogled razstave, na kateri so “taščice” pokazale svoje izjemne izdelke, so pokazali tisti, ki so prišli na samo odprtje. Tudi v naslednjih dneh, vse do sobote, 18. aprila 2026, je priložnost za ogled razstave, saj bodo imele prostore odprte med 9. in 18. uro. Irena Krajnc, predsednica Ročnodelskega krožka Taščice, je poeedala, da se lahko na razstavi vidi delo članic, “delamo razne stvari, od vezenja, kvačkanja, pletenja, največji poudarek pa je na klekljanju“. Marsikatera članica ustvarja že vrsto let. Sam krožek, kot ga imenujejo, pa obstaja že od 1978. Sama med vsemi najdlje kleklja, to pa uči tudi druge. Tokrat so pokazale tudi več izdelkov gospe iz Godomercev, ki so jo spoznale na neki drugi razstavi v Puconcih in jo povabile še na svojo.

Na samem odprtju je bil tudi upokojeni igralec Bojan Maroševič, ki prihaja vsa leta na njihove razstave in popestri odprtja. Tokrat so zanj pripravile presenečenje, saj so mu pokazale, kako se kleklja, nato pa je moral kar sam pokazati, kako mu gre. Z nami se je pošalil, da je poleg “taščic” zdaj on postal “tast”. Sam pa je povedal: “Danes, tik pred zdajci, je gospa Irena, ki vodi taščice, mi je malo pokazala, kako se dela s kleklji. In sem poskusil. In mi je šlo! Me je pohvalila. In jaz ne bi bil jaz, če ne bi stegnil jezik. In ne bom požrl besede. Pred publiko sem rekel, da bom naslednje leto – če bom povabljen, da vodim protokol – prinesel svoj izdelek.”

Kmalu več v oddaji Občinski informator na BK TV.

 

The post FOTO: Taščice na razstavi pokazale svoje ročnodelske in klekljane izdelke ter učile znanega igralca klekljanja appeared first on Lokalec.si.

Mariborski Europark Maribor v duhu prihajajočega svetovnega dneva Zemlje, ki nas bo 22. aprila spodbudil k razmisleku o naravi in trajnostnem ravnanju, v soboto, 18. aprila, pripravlja dogodek, ki bo navdušil vse ljubitelje vrtnarjenja.

»V Europarku z veseljem vabimo vse ljubitelje narave, vrtnarjenja in urejenih zunanjih prostorov. Na Vrtnarskem sejmu jih pričakuje pestra ponudba idej, sadik, opreme in strokovnih nasvetov, ki bodo navdih za novo sezono vrtičkanja,« je povedala Simona Mandl, center managerka.

Z daljšimi dnevi in toplimi sončnimi žarki prihaja idealen trenutek za urejanje vrtov, balkonov, teras, atrijev in dvorišč. Če razmišljate o zasaditvi ali nadgradnji svojega zelenega kotička, bo Vrtnarski sejem v Europarku odlična priložnost za navdih.

Na stojnicah bodo na voljo semena, sadike zelenjave in zelišč, balkonsko cvetje, ekološka gnojila, sodobna vrtnarska oprema ter številni dodatki za lažje vrtnarjenje. Obiskovalci bodo lahko za nasvet vprašali tudi strokovnjakinjo Metko Ternjak Gomboc, ki bo delila uporabne nasvete o ekološkem vrtnarjenju in zdravem življenjskem slogu.

Za več informacij obiščite Europarkovo spletno stran in sledite družbenim omrežjem Facebook, Instagram in TikTok.

The post Po navdih za zeleni kotiček na Vrtnarski sejem v Europark appeared first on Lokalec.si.

V Selnici ob Dravi so imeli odprtje četrte donatorske likovne razstave Sončki za sončke, pri tem pa so uporabniki programa Društva Sonček Maribor tudi nastopili v krajšem kulturnem programu. Humanitarni projekt je namenjen zbiranju sredstev za njihove zdravstveno-terapevtske kolonije, s katerimi skrbijo za njihovo večjo samostojnost in kakovost življenja.

Donatorska razstava slik, na odprtju pokazali uporabniki svoje talente

V Selnici ob Dravi so pokazali slike, ki so nastale na likovni koloniji, z dražbami teh slik pa zbirajo sredstva za izvedbo zdravstveno-likovnih terapij in nakup terapevtskih lutk za uporabnike Društva Sonček Maribor. Uporabniki programa Društva Sonček Maribor pa so tudi nastopili pred zbranimi, zaplesali so, zapeli, deklamirali in pokazali pri tem svoje talente.

Zbirajo sredstva za zdravstveno-terapevtske programe

Lidija Šestak Zorič, predsednica Društva Sonček Maribor, pa je izpostavila: “Ta sredstva bomo uporabili za naše zdravstveno-terapevtske programe. Ponavadi trajajo po sedem dni. Ko se mlajši odrasli s cerebralno paralizo in sorodnimi invalidnostmi udeležujejo programa in gredo brez staršev. Tam so deležni terapij, fizioterapije, kopanja – ponavadi v morju, tudi druženja, delavnic. Predvsem pa je pomembno, da začutijo, kako je biti odrasel, da se učijo samostojnosti. Da mogoče pridobijo kakšno izkušnjo, veščino, ki jim bo pomagala tudi doma.” Pri tem je še dodala, da večin njihovih uporabnikov, udeležencev živi doma pri starših, v primarni družini: “Še vedno so starši tisti, ki skrbijo 24 ur na dan zanje.”

Slike se še vedno lahko kupi

Pobudnice projekta Mateje Ogorevc tokrat ni bilo, bila pa je Petrina Pivec, predsednica Izobraževalnega društva žena Kamnica, ki sodeluje kot soorganizator. Ta je poudarila, da so na likovni koloniji naredili kar 69 slik, nekaj pa jih je še ostalo in se jih lahko kupi. Slike se lahko ogleda na razstavi v Hramu kulture Arnolda Tovornika v Selnici ob Dravi ali pa preko spletnega kataloga na TEJ POVEZAVI.

Povezujejo umetnost, dobrodelnost in pomoč

Sončki za sončke je humanitarni, kulturni in medgeneracijski projekt, ki povezuje umetnost in ljudi z namenom pomagati osebam s cerebralno paralizo – uporabnikom Društva Sonček. Poseben del projekta je bila likovna kolonija v Bresternici, kjer je nastalo 69 čudovitih del – vsako s svojo zgodbo, toplino in upanjem. Do zdaj so z donacijami zbrali 1.860 evrov, 43 slik pa je že našlo svoj novi dom, še 26 pa jih čaka na nekoga, ki bo v njih prepoznal srce. Zbrana sredstva bodo namenjena izvedbi zdravstveno-terapevtskih kolonij ter nakupu terapevtskih lutk, ki prispevajo k večji samostojnosti in kakovosti življenja uporabnikov Društva Sonček Maribor.

Kdor lahko, pa lahko pomaga tudi z donacijo preko SMS: SONCKI5 na 1919 za donacijo 5 evrov ali pa SONCKI10 na 1919 za donacijo 10 evrov. Donacija je mogoča za uporabnike mobilnih omrežij Telekom Slovenije, A1, Telemach in T-2.

Kmalu več v oddaji Občinski informator na BK TV.

The post FOTO: Na odprtju donatorske razstave Sončki za sončke tudi zaplesali appeared first on Lokalec.si.

Participativni proračun, ki so ga v novem ciklu poimenovali »Maribor jutri« je orodje s katerim občani neposredno odločajo o razvoju mesta. Gre za transparenten način upravljanja javnega denarja, saj omogoča, da o porabi dela proračunskih sredstev odločajo tisti, ki svoje okolje najbolje poznajo – občani sami.

Z vključevanjem javnosti občina pridobiva boljše rešitve, hkrati pa krepi zaupanje in gradi aktivno, povezano skupnost. Vodilo participativnega proračuna v Mariboru ostaja jasno: vsaka ideja šteje, vsak glas odloča, Maribor gradimo skupaj.

Priložnost za sodelovanje

Participativni proračun predstavlja priložnost, da vsak občan pove, kaj želi v svojem okolju, in o tem tudi odloča. Z novim ciklom in uvedbo aplikacije Naš Maribor Mestna občina Maribor to sodelovanje še dodatno odpira in poenostavlja. Cilj je jasen: več sodelovanja, več zaupanja in boljši Maribor za vse.

Obseg sredstev in časovnica

V novem ciklu participativnega proračuna je namenjenih 1.000.000 evrov, od tega 980.000 evrov za izvedbo projektov, preostala sredstva pa za komunikacijske aktivnosti. Sredstva so enakomerno razdeljena med pet območij, kar zagotavlja izvedbo projektov v vseh mestnih četrtih in krajevnih skupnostih.

Zbiranje predlogov bo potekalo od 15. aprila do 24. junija 2026.

Glasovanje pa med 22. oktobrom in 5. novembrom 2026.

Projektni predlog lahko odda vsak občan ali občanka s stalnim ali začasnim prebivališčem v Mestni občini Maribor, ki je ob oddaji dopolnil najmanj 15 let.

Digitalni prehod: aplikacija Naš Maribor

Pomembna novost novega cikla je uvedba aplikacije Naš Maribor, ki omogoča:

oddajo projektnih predlogov,
glasovanje,
spremljanje projektov.

Aplikacija postaja osrednje orodje sodelovanja z občani, pri čemer občina posebej nagovarja mlajše generacije. Kljub digitalizaciji ostajajo na voljo tudi fizične možnosti sodelovanja – preko mestnih četrti in krajevnih skupnosti, v glavni pisarni ali po pošti.

Jasen in transparenten proces

Proces participativnega proračuna poteka v več fazah: predlaganje, strokovna presoja, glasovanje, izvedba in evalvacija.

Vsak projekt gre skozi strokovno preverjanje, ki ga opravi komisija, sestavljena iz predstavnikov Mestne občine Maribor, Javnega holdinga Maribor, zunanjega strokovnjaka ter predstavnika civilne družbe. Končno odločitev o izboru projektov sprejmejo občani z glasovanjem.

Vključevanje različnih skupin

Občina v novem ciklu poseben poudarek namenja vključevanju različnih družbenih skupin.

Mladi, ki jih je v Mariboru več kot 19.000 (približno 17 % prebivalstva), dobijo priložnost za aktivno soustvarjanje okolja, v katerem živijo.

Pomemben delež predstavljajo tudi starejši (skoraj 24 %), zato je bil projekt predstavljen na Svetu za starejše, obenem pa so bili k sodelovanju povabljeni preko društev.

V proces se aktivno vključujejo tudi invalidi, ki predstavljajo med 10 in 15 % prebivalcev. Projekt je bil predstavljen Svetu za invalide in invalidskim organizacijam.

Cilj je jasen: večja vključenost, boljša dostopnost in pravičnejše odločanje za vse občane.

Aktivna vloga mestnih četrti in krajevnih skupnosti

Pri evalvaciji projektov je bil uveden dodaten korak, v katerem Strokovna komisija v sodelovanju z mestnimi četrtmi in krajevnimi skupnostmi presoja smiselnost umeščanja projektov v lokalno okolje. Pri tem projektov ne sme izločati na podlagi vsebine, saj o tem odločajo izključno občani.

Komisija predhodno pridobi tudi mnenje predstavnikov MČ in KS glede morebitnih načrtovanih posegov na predlaganih zemljiščih oziroma glede že obstoječih načrtov za podobne projekte.

Terensko delo in podpora občanom

Za čim širšo vključenost občanov so organizirane delavnice za različne ciljne skupine – osnovnošolce, dijake, študente, starejše, invalide in širšo javnost.

Časovnica delavnic:

20. 4. ob 10.00 – delavnica za starejše, Razstavišče Urban
21.4. ob 9.30–11.00 – Prva gimnazija Maribor
21.4. ob 12.00–13.30 – II. gimnazija Maribor
23.4. ob 10.00–11.30 – delavnica za profesorje, Kulturni inkubator
23.4. ob 10.00 – delavnica za invalide, Razstavišče Urban
7.5. ob 10.00–11.30 – osnovnošolci, Kulturni inkubator
8.5. ob 10.00–11.30 – osnovnošolci, Kulturni inkubator
12.5. ob 17.00 – splošna javnost (levi breg), Vetrinjski dvor
14.5. ob 17.00 – splošna javnost (desni breg), MČ Pobrežje
maj – delavnica za študente (termin še ni določen)

Informacije in pomoč občanom

Občankam in občanom je za dodatne informacije na voljo elektronski naslov: jutri@maribor.si.

V času oddaje predlogov so v uradnih urah na voljo tudi referenti v mestnih četrtih in krajevnih skupnostih.

Dodatna pomoč je organizirana tudi v:

Informacijski pisarni za invalide (Mestna občina Maribor, Ulica heroja Staneta 1, soba 216/II),
Informacijski pisarni za starejše (Slovenska ulica 40, soba 3).

V drugi polovici meseca maja bodo vsa gospodinjstva v Mestni občini Maribor prejela letak s predstavitvijo participativnega proračuna, ključnimi terminskimi roki za sodelovanje ter vse informacije o novi aplikaciji Naš Maribor. Na ta način si prizadevamo, da bomo z informacijo o novi aplikaciji Naš Maribor in projektu participativni proračun seznanili čim širši krog občank in občanov.

Povečanje vrednosti za realizacijo projektov iz prejšnjega cikla

V nadaljevanju predstavljamo povišanje vrednosti projektov, ki so bili leta 2022 izglasovani za izvedbo a nerealno ocenjeni. Za devet projektov, ki so v izvajanju, bomo v predlogu rebalansa proračuna dvignili vrednosti za izvedbo, v skupni vrednosti kar 474.000 evrov.

Ureditev in vsebine v parku ob Jožefovi cerkvi na Studencih
Ocenjena vrednost projekta ob prijavi: 10.000 €

Ocenjena vrednost projekta za izvedbo (predlog rebalansa): 100.000 € (za izdelavo projektne dokumentacije)

Obnova stopnic na Grinič
Ocenjena vrednost projekta ob prijavi: 15.000 €

Ocenjena vrednost projekta za izvedbo: 60.000 €

Prenova stopnic na Kalvarijo
Ocenjena vrednost projekta ob prijavi: 30.000 €

Ocenjena vrednost projekta za izvedbo (predlog rebalansa): 100.000 €

Kneippova oaza
Ocenjena vrednost projekta ob prijavi: 30.000 €

Ocenjena vrednost projekta za izvedbo (predlog rebalansa): 120.000 €

Postavitev klopi, fontane ali pitnika in košev na zelenici v središču Limbuša
Ocenjena vrednost projekta ob prijavi: 12.000 €

Ocenjena vrednost projekta za izvedbo (predlog rebalansa): 20.000 €

Senzorično sprehajališče ob Dravi za zdravo družbo
Ocenjena vrednost projekta ob prijavi: 6.000 €

Ocenjena vrednost projekta za izvedbo (predlog rebalansa): 20.000 €

Ureditev Malega betnavskega gozda in sprehajalne potke ob Doživljajskem igrišču
Ocenjena vrednost projekta ob prijavi: 20.000 €

Ocenjena vrednost projekta za izvedbo (predlog rebalansa): 25.000 €

Osnovna sanacija peš mostu na Studencih
Ocenjena vrednost projekta ob prijavi: 10.000 €

Ocenjena vrednost projekta za izvedbo (predlog rebalansa): 100.000 €

Motorični park, s zagrajenim delom za pse in mize s šahovskim poljem
Ocenjena vrednost projekta ob prijavi: 30.000 €

Ocenjena vrednost projekta za izvedbo (predlog rebalansa): 92.000 €

The post Začenja se nov cikel Participativnega proračuna v Mestni občini Maribor appeared first on Lokalec.si.

Na predvečer praznika dela bo Kamnica ponovno zaživela v duhu ene najbolj priljubljenih lokalnih tradicij. V četrtek, 30. aprila ob 17. uri, bo Konjeniški center Hipodrom Kamnica gostil veliko kresovanje, ki vsako leto združi obiskovalce iz Kamnice, Maribora in širše Štajerske.

Kresovanje v Kamnici ima dolgoletno tradicijo in velja za enega ključnih družabnih dogodkov pomladi. Gre za večer, ko se srečajo vse generacije – družine, prijatelji in vsi, ki cenijo pristno druženje ob ognju, glasbi in dobri hrani.

Osrednji trenutek večera bo prižig mogočnega kresa, ki simbolizira prihod pomladi, svetlobo in skupnost. Okoli njega se vsako leto odvija živahno dogajanje – od sproščenega klepeta do plesa in petja pozno v noč.

Za glasbeni vrhunec bodo poskrbeli priljubljeni FIRBCI, ki so v zadnjih letih postali stalnica na slovenskih odrih. Njihova energija, nalezljivi refreni in igriv nastop poskrbijo, da se občinstvo hitro prepusti ritmu in ustvarja pravo festivalsko vzdušje.

Na odru se jim bo pridružil tudi Damjan Murko, eden najbolj prepoznavnih izvajalcev domače zabavne scene. S svojim karizmatičnim nastopom, neposrednostjo in občutkom za občinstvo vedno poskrbi za živahno dogajanje ter aktivno vključevanje obiskovalcev.

Organizatorji obljubljajo večer, ki bo nadgradil tradicijo in ponudil še več zabave ter dobre energije. Kamnica bo tako ponovno zasijala v posebni luči, kres pa bo simbolično povezal vse prisotne v praznovanju skupnosti, pomladi in življenja.

Dogodek je namenjen vsem generacijam – mladim, družinam in vsem, ki si želijo sproščenega večera v dobri družbi. Kresovanje v Kamnici ostaja priložnost, da se ustavimo, povežemo in skupaj ustvarimo nove spomine, ki bodo še dolgo greli srca.

Več o dogodku TUKAJ.

The post Kamnica bo tudi letos zažarela v ritmih kresovanja appeared first on Lokalec.si.

Na Univerza v Mariboru je danes potekala 2. izredna seja senata, na kateri so člani obravnavali dosedanji potek volitev rektorja in potrdili kandidatno listo. Seja je bila sklicana z enim samim dnevnim redom, vsi sklepi pa so bili sprejeti soglasno.

Ključni del seje je bilo poročilo volilne komisije, ki ga je predstavil njen predsednik Saša Prelič. Ta je pojasnil, da sta do izteka roka 2. aprila pravočasno prispeli dve kandidaturi, ki izpolnjujeta vse formalne pogoje za nadaljevanje postopka. Za mesto rektorja kandidirata redni profesor dr. Mitja Slavinec in redni profesor dr. Dean Korošak.

Slavinec za las prehitel Korošaka

Mitja Slavinec kandidira s podporo visokošolskih učiteljev. Volilni komisiji je predložil seznam podpornikov, pri čemer ga podpira skupaj 178 visokošolskih učiteljev, od tega 89 rednih profesorjev in 39 izrednih profesorjev. Ob tem je predložil tudi vso zahtevano dokumentacijo, vključno s pisnim soglasjem h kandidaturi, lastnoročno podpisanim programom dela ter dokazili o svojih strokovnih, vodstvenih in znanstvenih referencah.

Dejan Korošak je bil za kandidata predlagan s strani treh fakultetnih senatov: Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo, Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko ter Fakultete za energetiko. Prav tako je predložil seznam podpornikov, pri čemer ga podpira skupaj 177 visokošolskih učiteljev, od tega 64 rednih profesorjev in 44 izrednih profesorjev.

Pojasnilo volilne komisije o kandidaturah

“Ugotovljeno je bilo, da sta vlogo oddala naslednja kandidata: redni profesor doktor Mitja Slavinec. Kandidat profesor doktor Slavinec kandidira s podporo volilnih upravičencev, visokošolskih učiteljev. Kandidat je priložil seznam podpornikov visokošolskih učiteljev, volilna komisija pa je ugotovila, da njegova vloga zadostuje formalnim pogojem. Te pogoje predstavlja najmanj 30 visokošolskih učiteljev, redno zaposlenih na univerzi s polnim delovnim časom, med katerimi mora biti vsaj 16 rednih profesorjev. Profesorja Slavinca podpira skupaj 89 rednih profesorjev in 39 izrednih profesorjev in 56%., torej skupaj 178 visokošolskih učiteljev, ki so navedeni na predpisanem obrazcu za podporo kandidaturi. Iz tega sledi, da kandidat profesor doktor Mitja Slavinec izpolnjuje formalne pogoje za rektorja. Drugo vlogo je oddal redni profesor doktor Dejan Korošak. Kandidata so za rektorja predlagali trije fakultetni senati: Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo, Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko ter Fakultete za energetiko. Kandidat profesor doktor Korošak je prav tako priložil seznam podpornikov visokošolskih učiteljev. Skupno število njegovih podpornikov je 177, od tega 64 rednih profesorjev in 44 izrednih profesorjev in 69%. Tudi kandidat profesor doktor Dejan Korošak izpolnjuje formalne pogoje za rektorja, saj je predložil podpisano pisno soglasje, lastnoročno podpisan program dela ter predstavil svoje strokovne, vodstvene in znanstvene reference. Njegova vloga je formalno popolna. Na podlagi obeh prispelih kandidatur je volilna komisija oblikovala listo kandidatov za rektorja po abecednem vrstnem redu priimkov: pod številko ena Dejan Korošak in pod številko dva Mitja Slavinec,” je danes pojasnil Prelič.

Kdo sta kandidata za rektorja?

Dean Korošak za stabilnost, posodobitev študija in večjo vključenost študentov

Korošak, sicer velja za kandidata kontinuitete sedanjega rektorja Zdravka Kačiča, v svojem programu poudarja ohranjanje stabilnega, spoštljivega in vključujočega akademskega okolja, ki temelji na zaupanju in odprti komunikaciji. Med ključnimi usmeritvami izpostavlja posodobitev študijskih programov, uvajanje sodobnih učnih pristopov ter večje vključevanje študentov v raziskovalno delo na vseh stopnjah študija, ob hkratni krepitvi mentorske in tutorske podpore.

Mitja Slavinec za večjo odprtost univerze navzven,  krepitev športa na univerzi in večji vključenost študentov

Slavinec v svoji kandidaturi poudarja vizijo odprte, vključujoče in ustvarjalne univerze, kjer so različna mnenja razumljena kot priložnost za razvoj. Zavzema se za krepitev dialoga znotraj akademske skupnosti ter za večjo povezanost univerze z okoljem, vključno z mediji in širšo družbo.

Izpostavlja tudi potrebo po tem, da se univerza približa študentom, zaposlenim in širši javnosti, saj želi spodbuditi večjo vključenost in aktivnost vseh deležnikov ter preseči občutek odtujenosti univerze od okolja. Napovedal je krepitev športa na univerzi, podvojitev sredstev za študentski svet ter ustanovitev fundacije Univerze v Mariboru za štipendiranje. Hkrati namerava strokovni in tehnični kader razbremeniti pretirane administracije ter univerzo bolj povezati s prestolnico, Evropsko unijo in Brusljem.

Pozitivno mnenje študentskega sveta

Volilna komisija Univerze v Mariboru je v skladu z oblikovano listo kandidatov k podaji mnenja pozvala tudi študentski svet univerze. Ta je na svoji četrti izredni seji 8. aprila obema kandidatoma za rektorja podal pozitivno mnenje, s čimer so bili izpolnjeni vsi pogoji za nadaljevanje volilnega postopka.

Žreb vrstnega reda kandidatov

Na seji senata so opravili še žrebanje vrstnega reda kandidatov na glasovnici. Pod zaporedno številko 1 bo nastopil redni profesor dr. Dejan Korošak, pod številko 2 pa redni profesor dr. Mitja Slavinec.

Soglasno potrjeni sklepi senata

Senat je po žrebanju glasoval o štirih sklepih, ki so bili vsi soglasno potrjeni. Najprej so potrdili poročilo o poteku kandidacijskega postopka, nato kandidatno listo za rektorja. V tretjem sklepu so se seznanili z mnenjem študentskega sveta, v zadnjem pa še formalno potrdili vrstni red kandidatov na glasovnici, določen z žrebom. Z vsemi sprejetimi sklepi je senat zaključil drugo izredno sejo in potrdil nadaljevanje volilnega postopka za izbor novega rektorja Univerze v Mariboru.

Splošne, neposredne in tajne volitve za štiriletni mandat bodo potekale 12. maja med 10. in 16. uro.

The post Slavinec za las z večjo podporo v boj za rektorja Univerze v Mariboru appeared first on Lokalec.si.

V letu 2026 je za obnovo nepremične kulturne dediščine namenjeno 73.636 EUR, do sedaj namenjenih že 1.1 milijon EUR za obnove.

Mestna občina Maribor je leta 2020 objavila prvi javni razpis za sofinanciranje obnove nepremične kulturne dediščine v MO Maribor. Od leta 2020 do 2026 je bilo obnovljenih že 52 stavb v starem mestnem jedru v višini 1.112.988,43 EUR.

Z obnovo številnih trgov, historičnih prehodov in javnih površin ter z novimi vsebinami, ki so na področju kulture zaživele z vzpostavitvijo Kulturne četrti Židovska in Kulturne četrti Minoriti v središču Maribora, se je mestni prostor bistveno preobrazil. Z ukrepi trajnostne mobilnosti se je dodatno odprl pešcem, obiskovalcem in kolesarjem, so zapisali v sporočilu za javnost.

Sprehodi po mestu so tako postali prijetnejši in dostopnejši – od Mestnega parka do Lenta se lahko sprehodite brez robnikov. Mestna občina Maribor je ob tem pristopila tudi k sofinanciranju obnove nepremične kulturne dediščine, kar dodatno prispeva k urejenosti in privlačnosti mestnega jedra.

Danes so sprehodi po središču mesta zaradi obnovljenih stavb in urejenega javnega prostora še lepša izkušnja.

Seznam stavb, ki bodo v letošnjem letu obnovljene:

The post Mariborska občina v letošnjem letu sofinancira obnovo osmih stavb v mestnem jedru appeared first on Lokalec.si.

13. 4. nekaj po 8. uri so bili policisti obveščeni o povoženju peške na Seidlovi cesti v Novem mestu.

Policisti PP Novo mesto so opravili ogled, zbrali obvestila in ugotovili, da je mladoletna peška hodila po pločniku po Seidlovi cesti in stopila na cesto v trenutku, ko je iz smeri Šmihelskega mosta pravilno pripeljal voznik avtobusa.

Voznik avtobusa je pričel zavirati in se umikati, vendar je kljub temu s prednjim delom trčil v peško, poroča policija. Huje poškodovano mladoletnico so reševalci oskrbeli in odpeljali v bolnišnico. Vse okoliščine nesreče policisti še preverjajo.

The post Avtobus zbil mladoletno peško, hudo poškodovano so odpeljali v bolnišnico appeared first on Lokalec.si.

Na televiziji BK TV, ki že vrsto let redno spremlja rektorske volitve in je že večkrat soočenja snemala v prostorih Univerze v Mariboru (UM), so prejeli s strani rektorja Zdravka Kačiča obvestilo, da za javno soočenje ne dovoli najema dvorane v prostorih rektorata UM. Predvsem je to presenečenje, saj je v času svojega imenovanja na ta soočenja sam hodil in ponavljal, da se mora UM odpreti za javnost.

Da se UM pod vodstvom rektorja Kačiča vedno bolj zapira za javnost, lahko mediji že dlje časa opažamo, da pa bo posegel neposredno v potek javnih soočenj, pa je odločitev presegla tudi najbolj pesimistična pričakovanja. Za televizijo BK TV je zapisal: “Prostorov Univerze v Mariboru v času volitev rektorja Univerze v Mariboru ne bomo namenjali zunanjim deležnikom, zato vas obveščam, da sem odločil, da za namen, ki ste ga podali, prostorov Univerze v Mariboru ni mogoče najeti.”

Na televiziji BK TV so želeli izvesti neodvisno soočenje, na katerem bi kandidata pred publiko (študenti, zaposleni, akademiki, sindikat, zainteresirana javnost) o njuni viziji spraševali predstavnik sindikata, predstavnik študentov in eden od bivših rektorjev. Na ta način bi lahko volilni upravičenci in zainteresirana javnost neodvisno prejeli vpogled v vizijo enega ali drugega kandidata za rektorja. Nenazadnje davkoplačevalci v proračun UM namenijo kar 110 milijonov evrov in prav je, da vedo, za kaj se bo njihov denar porabil. Po drugi strani pa bi se zaposlenim omogočil povsem drugačen vpogled v neodvisno soočenje.

Neodvisnost in legitimnost volitev za rektorja na UM pod vprašajem?

Med drugim je televiziji BK TV rektor UM zapisal: “Na Univerzi v Mariboru izpostavljamo, da predstavitve kandidatov za rektorja, ki so vezane na volitve rektorja Univerze v Mariboru, organizirajo same članice Univerze v Mariboru ter volilna komisija Univerze v Mariboru. Te predstavitve potekajo v prostorih Univerze v Mariboru in so namenjene volivcem Univerze v Mariboru.”

Izjava, da predstavitve kandidatov za rektorja UM organizira volilna komisija UM, odpira velik dvom, ali bodo volitve neodvisne in legitimne. Po poslovniku UM med nalogami volilne komisije ni organizacija predstavitev kandidatov, ampak: vodenje celotnega postopka, preverjanje kandidatur, potrditev in objava kandidatne liste, dajanje navodil za izvedbo volitev, organizacija in nadzor glasovanja ter ugotavljanje in razglasitev rezultatov.

Vsekakor bi kakršnokoli vmešavanje volilne komisije v predstavitve kandidatov na UM pomenilo grob poseg v njihovo avtonomnost in kršenje njihovih pristojnosti. Ali pa si to prekoračitev želi le rektor, saj si želi izvolitev kandidata, ki mu je bližji?

Rektor finančno oškodoval javno UM?

S potezo, ko je rektor Kačič brez smotrnega razloga preprečil najem dvorane televiziji BK TV, je tudi finančno oškodoval UM, ki letno prejme približno 110 milijonov evrov javnega davkoplačevalskega denarja. Očitno se rektorju ni treba boriti za denar na odprtem trgu, saj UM davkoplačevalski denar zagotavlja nemoteno delo. Ali bi si lahko zavrnitev najema dvorane privoščil kak zasebnik, pa presodite sami.

The post Rektor UM prepovedal izvedbo soočenja za televizijo v prostorih UM appeared first on Lokalec.si.

UKC Maribor je v minulih dneh pričel z novim načinom obveščanja pacientov. “Vsem naročenim pacientom odslej pošiljamo SMS opomnike glede njihovih obravnav v UKC Maribor,” so sporočili.

SMS sporočila pacienti prejmejo 3 dni pred naročeno obravnavo v ambulanti ali pred naročenim posvetom po telefonu. Postopoma bodo v naslednjih tednih uvajali še SMS vabila na preglede in obveščanje o naročenih posegih.

Namen uvedbe SMS obveščanja je izboljšati preglednost nad termini, zmanjšati število izostankov ter pacientom omogočiti pravočasno obveščenost o njihovih obravnavah.

“Vse paciente UKC Maribor naprošamo, v kolikor so uporabniki sistema zVem, da preverijo pravilnost njihove mobilne telefonske številke v sistemu, saj bodo le tako lahko pravočasno prejeli obvestila.”

Ob prejemu SMS sporočila iz UKC Maribor se uporabniku na mobilni napravi izpiše pošiljatelj UKC-MB. “Na sporočilo ne odgovarjajte. Vsa podrobnejša navodila, ki so pomembna za obravnavo, so na voljo v prilogi sporočila.”

V kolikor pacienti s strani UKC Maribor prejmejo SMS sporočilo in na obravnavo v navedeni ambulanti niso naročeni, lahko sporočilo smatrajo kot brezpredmetno.

The post UKC Maribor pričel z novim načinom obveščanja pacientov appeared first on Lokalec.si.

Kranjski policisti so bili v soboto okoli 3. ure ponoči obveščeni o sporu med izven zakonskima partnerjema v enem izmed stanovanj na območju Mestne občine Kranj.

Po doslej zbranih obvestilih je v sporu 50-letna ženska z ostrim predmetom telesno poškodovala 61-letnega moškega

Poškodovanemu je na kraju prvo pomoč nudilo zdravstveno osebje in ga z reševalnim vozilom prepeljalo v UBKC Ljubljana. Osumljeni 50-letni je bila na kraju odvzeta prostost in odrejeno pridržanje za čas zbiranja obvestil. V nadaljevanju so bili obveščeni, da je bil moški lahko telesno poškodovan.

Policisti so opravili ogled kraja dejanja in nadaljujejo z zbiranjem obvestil o vseh okoliščinah dogodka in postopek vodijo v smeri suma storitve kaznivega dejanja iz poglavja kaznivih dejanj zoper življenje in telo. O vseh ugotovitvah bo obveščeno pristojno državno tožilstvo.

The post Po sporu med partnerjema 50-letnica z ostrim predmetom poškodovala 61-letnega moškega appeared first on Lokalec.si.

Študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM) v sodelovanju z UKC Maribor, Območnim združenjem Rdečega križa Maribor in drugimi študentskimi organizacijami tudi letos organizirala krvodajalsko akcijo “Častim pol litra”, ki se je odvijala v prostorih mariborskega Štuka.

Mladi kot pomemben del krvodajalske verige

Dogodek že vrsto let združuje študente, ki s svojim darovanjem krvi pomembno prispevajo k delovanju zdravstvenega sistema in ohranjanju tradicije krvodajalstva v Sloveniji.

“Krvodajalstvo je odgovornost do družbe”

Biserka Dvoršič, vodja procesa zbiranja krvi CTM v UKC Maribor, poudarja pomen rednih krvodajalskih akcij: “Zaenkrat smo še pridni. Takšne študentske akcije so ključne, da krvodajalstvo ohranjamo tudi v prihodnje.” Ob tem dodaja, da so potrebe po krvi stalne in velike, saj v severovzhodni Sloveniji tedensko potrebujejo več sto enot krvi.

Stalne potrebe po krvi v zdravstvu

Krvodajalstvo ostaja nepogrešljiv del zdravstvenega sistema, saj se potrebe po krvi ne zmanjšujejo. Organizatorji zato poudarjajo pomen rednega vključevanja novih darovalcev.

Mladi kot temelj solidarnosti v družbi

Sekretar Območnega združenja Rdečega križa Maribor, Metod Dolinšek, poudarja, da so na tovrstne akcije še posebej ponosni. Kot pravi, mladi vsakič znova dokazujejo svojo zavest in odgovornost do družbe ter razumejo, da je moč skupnosti odvisna od tega, kako močan je njen najšibkejši člen.

Ozaveščanje in spodbujanje novih krvodajalcev

Pri ŠOUM izpostavljajo, da želijo mlade k darovanju spodbuditi predvsem z ozaveščanjem in pristopom preko družbenih omrežij ter prijaznim okoljem na dogodku.

“Vsako leto poskušamo projekt nadgraditi in ga približati študentom. Pomembno nam je, da mladi razumejo pomen solidarnosti in reševanja življenj,” poudarja Matic Detmar, sekretar za socialna in zdravstvena vprašanja ŠOUM.

Tudi prijetno druženje po darovanju krvi

Poleg samega darovanja krvi organizatorji poskrbijo tudi za prijetno vzdušje in druženje, kjer udeležence po akciji čaka tudi pogostitev.

Tradicija, ki se iz leta v leto krepi

Kot poudarjajo organizatorji, se akcije vsako leto udeleži vse več študentov, med njimi tudi številni prvič, ki se kasneje pogosto vračajo in postanejo redni krvodajalci. Krvodajalska akcija “Častim pol litra” tako ostaja ena najprepoznavnejših študentskih humanitarnih pobud v Mariboru.

Več v Občinskem informatorju na BK TV.

The post FOTO: Mladi v Mariboru znova dokazali solidarnost na krvodajalski akciji “Častim pol litra” appeared first on Lokalec.si.

Mariborski operativno komunikacijski center je med 5. uro včeraj in 5. uro danes, 158 klicev, med temi 66 interventnih, oz. takšnih, da je bilo potrebno posredovanje Policije.

V opisanem času so obravnavali tudi:
– 7 kaznivih dejanj,
– 6 prometnih nesreč I. kategorije,
– 2 prometni nesreči II. kategorije,
– 8 prijav kršitev javnega reda in miru, od tega 5 v zasebnem prostoru

Zgodaj zjutraj smo bili obveščeni o požaru v garaži na območju Ptuja, ki se je razširil na ostrešje stanovanjske hiše, po nestrokovni oceni je nastala škoda v višini 100.000 eur. Danes nadaljujemo z zbiranjem obvestil in preverjanjem okoliščin, ki so privedle do nastanka požara,” poroča PU Maribor.

The post Požar v okolici Ptuja: Iz garaže se je razširil na hišo appeared first on Lokalec.si.

Mestna občina Maribor je objavila Javni razpis za sofinanciranje malih komunalnih čistilnih naprav na območju Mestne občine Maribor v letu 2026.

Predmet javnega razpisa je sofinanciranje nakupa in montaže malih komunalnih čistilnih naprav na območju Mestne občine Maribor, na območju izven aglomeracije, kot je to opredeljeno v Uredbi o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode (Uradni list RS, št. 98/15, 76/17, 81/19, 194/21, 44/22 – ZVO-2, 21/25 – ZOPVOOV in 113/25). Rok prijave je 4. maj 2026.

Javni razpis je objavljen na tej povezavi: TUKAJ.

The post Javni razpis Mestne občine Maribor za sofinanciranje malih komunalnih čistilnih naprav appeared first on Lokalec.si.

Po obvestilu Šport Maribor bo parkirišče pred Dvorano Tabor in Ledno dvorana Maribor v ponedeljek, 13. aprila 2026, popolnoma zaprto.

Do zapore bo prišlo zaradi otvoritvene slovesnosti evropskega prvenstva v taekwondoju, parkirišče pa ne bo dostopno med 6.00 in 20.00.

Obiskovalce prireditve organizatorji prosijo, da svoja vozila parkirajo v bližnjih ulicah in upoštevajo prometno signalizacijo.

The post Parkirišče pri Dvorani Tabor bo zaprto appeared first on Lokalec.si.