Aktualne oddaje

    25. redna seja O...
    Na posnetku si lahko ogledate 25. redna seja Občinskega sveta Občine Vuzenica, ki je bila 28. 5. 2026. The post 25. redna seja Občinskega sveta Občine Vuzenica (28. 5. 2026) appeared first on Lokalec.si.
    VIDEO (INTERVJU)...

    V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]

    The post VIDEO (INTERVJU) Rajko Ferk, dupleški slikar, o izzivih pri njegovi zadnji likovni koloniji Duplek Art appeared first on Lokalec.si.

    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
Slika je simbolična

Mestna občina Maribor vas obvešča, da bo zaradi športno rekreativne prireditve »11. ZZ ROLANO MESTO«, v nedeljo, 22. 6. 2014, med 16.00 in 17.30 uro (v primeru slabega vremena dne 29. 6. 2014 ob istem času) popolna »mobilna« zapora vozišča na relaciji:

Trg svobode (start) – Partizanska – Prešernova – Razlagova – Krekova – Strossmayerjeva – Mladinska – Turnerjeva – Gosposvetska – Strossmayerjeva – Koroška – Glavni trg – Glavni most – Trg revolucije – Pobreška cesta – Zrkovska cesta – Čufarjeva cesta – Ulica Veljka Vlahoviča (krožišče) – Puhova – Ulica Veljka Vlahoviča – Čufarjeva – Zrkovska – Pobreška dvoetažni most – Oreško nabrežje – Mlinska (krožišče) – Partizanska – Trg svobode (cilj).

Organizator športno rekreativne prireditve »11. ZZ ROLANO MESTO« je Univerzitetna športna zveza Maribor.

Slika je simbolična

Slika je simbolična

mestna-obcina-maribor2

Župan Mestne občine Maribor dr. Andrej Fištravec, vas vljudno vabi na slovesnost v počastitev dneva državnosti, ki bo v ponedeljek, 23. junija 2014, ob 17. uri v Kazinski dvorani Slovenskega narodnega gledališča Maribor, Slovenska ulica 27.

mestna-obcina-maribor2

Slavnostni govornik bo Roman Jakič, minister za obrambo Republike Slovenije.

Kulturni program bodo izvedli Akademski pevski zbor Maribor z zborovodjo Tadejo Vulc ter Godalni kvartet Feguš

Zajeta slika

6pack Čukur po delovni zimi nadaljuje s svojim ustvarjanjem. Po uspešnem zagonu dobrodelnega društva ‘Working Cross’ in izdaji svoje kolekcije nakita, ponovno preseneča.

1

Eden najpopularnejših slovenskih hip-hoperjev se namreč predstavlja z zanimivim glasbenim sodelovanjem, ki nadaljuje tradicijo Čukurjevih sodelovanj z znanimi domačimi izvajalci.

Pri uspešnici ‘Js te nimam rad’ je gostoval edinstveni Oto Pestner, ‘Joj Lolita’ je bilo zelo odmevno partnerstvo z Janom Plestenjakom, rap in rock je s Šank Rock združeval v singlu ‘Dej bolj na glas’, k izvedbi nove pesmi ‘Dve plati’ pa je povabil legendo slovenske popularne in narodno-zabavne glasbe, dobitnika viktorja za življenjsko delo in zapriseženega Štajerca, Alfija Nipiča.

Pesem o pravih moških, nezvestobi in ljubezni bosta v ponedeljek zvečer premierno predstavila v Mariboru na pristni štajerski čagi v Kavarni Mačka, na radijske postaje pa prihaja 25. 6. 2014.

Predstavitev sodelovanja bo 24. 6. ob 19. uri v mariborski Kavarni Mačka.

getfoto2 (2)

S Festivalom Lent, ki se v petek začenja v Mariboru, bodo uradno odprli novozgrajeni zunanji avditorij Lutkovnega gledališča Maribor. V prihodnjih tednih bo služil kot eno od prizorišč festivala, zato so ga poimenovali Oder Minoriti.

getfoto2 (2)

Letošnja, 22. izdaja Festivala Lent, ki velja za največji slovenski festival na prostem, bo od 20. junija do 5. julija na 44 prizoriščih postregla z okoli 1200 dogodki s sodelujočimi iz 35 držav. “Pomembno je, da bodo ti ljudje pripeljali v Maribor, ki je v zadnjem času žalostno mesto, kar nekaj veselja, da se bodo ljudje družili in mogoče dobili neko novo samozavest, ki je v zadnjem času nimamo. To je to, kar Festival Lent vsako leto prinaša v naše mesto in upamo, da bo tudi letos tako,” je ob današnjem podpisu pogodb s sponzorji povedal vodja festivala, direktor Narodnega doma Maribor Vladimir Rukavina.

Po njegovih besedah so ponovno pripravili zelo kakovosten program. “Festival Lent je prireditev, kjer lahko vsakdo najde nekaj zase, a brez kiča in ob res ustrezni kvaliteti,” je dejal. Čeprav je bilo manj denarja za promocijo, ponovno pričakujejo več kot 500.000 obiskovalcev, kar je podobno kot prejšnja leta z izjemo leta 2012, ko je bil Maribor Evropska prestolnica kulture (EPK).

Proračun festivala znaša 1,25 milijona evrov in tudi letos so imeli velike težave z zagotavljanjem denarja, saj se sponzorski vložki iz leta v leto znižujejo. V zadnjem trenutku sta svoj prispevek povečali tako mariborska občina kot država, preostanek naj bi zakrpali s prodajo vstopnic in zbiranjem prostovoljnih prispevkov.

“Občina nam je najprej vzela, da nas je potem lahko reševala. Velik premik je, da je država prvič upoštevala 67.a člen, kjer je dala Narodnemu domu in Festivalu Lent vsaj pokrajinski če ne vseslovenski značaj in zaradi tega smo uspeli dobiti ta dodatna sredstva. Treba je povedati, da smo ta denar, ki smo ga dobili sedaj od države in občine, nekoč že imeli. Zdaj smo ga samo dobili nazaj,” je pojasnil Rukavina.

Da bi se v prihodnje izognili težavam, ki so jih imeli letos z organizacijo festivala, ko se je vse delalo v zadnjem hipu, bodo v času festivala zbirali predloge o prihodnjem razvoju te prireditve. Rukavina upa, da bo o tem jeseni razpravljal tudi mestni svet in dorekel prihodnost festivala, ki je po besedah župana Andreja Fištravca “projekt, ki v sebi nosi veliko realiziranih in še ne realiziranih razvojnih potencialov”.

Med letošnjimi programskimi novostmi je novo prizorišče na zunanjem avditoriju lutkovnega gledališča, kjer bosta jazz in komedija. To je kraj, kjer je pred obnovitvijo minoritskega samostana na Lentu in selitvijo lutkovnega gledališča vanj, že bil Jazzlent. Po zaključku Festivala Lent bo tu med drugim potekal tudi Poletni lutkovni pristan.

Avditorij sprejme okoli 500 gledalcev in ima skupen oder z veliko dvorano lutkovnega gledališča. Njegova obnova, vredna 1,8 milijona evrov, se je sofinancirala iz evropskih sredstev. Neobnovljena ostaja sosednja minoritska cerkev, v kateri naj bi uredili večnamensko prireditveno dvorano, še posebej prirejeno za koncerte in druge glasbene dogodke. Prenova minoritske cerkve je načrtovana do konca tega leta, če arheološke raziskave ne bodo podaljšale roka izvedbe.

Vir: STA

getfoto2

Dravske elektrarne Maribor (DEM) so danes tudi uradno zaključile dobrih 62 milijonov evrov vreden projekt prenove hidroelektrarne Zlatoličje, jezu Melje in izgradnje male hidroelektrarne Melje. Kot so pojasnili v mariborskem podjetju, je izvedba projekta potekala med leti 2006 in 2013, zaključena pa je bila znotraj načrtovanih finančnih okvirjev.

getfoto2

Zlatoličje je prva kanalska elektrarna v Sloveniji, ki je od leta 1969 obratovala varno in zanesljivo, po skoraj 40 letih pa so se začeli kazati znaki dotrajanosti primarne opreme, predvsem obeh generatorjev in turbin. Glede na velik pomen elektrarne, ki proizvede več kot petino vse elektrike DEM, so se že leta 2003 odločili za njeno celovito prenovo.

V okviru projekta so na jezu Melje in v njegovi neposredni okolici povečali stabilnost in trdnost jezu, sanirali in dodatno utrdili varovalni in prelivni zid, sanirali jez in zgradili transformatorsko postajo Črpališče, hkrati pa zgradili še povsem novo malo hidroelektrarno, s katero bo izkoriščen ekološko sprejemljiv pretok oziroma biološki minimum, ki znaša pozimi 10, poleti pa 20 kubičnih metrov na sekundo.

Na dovodnem kanalu so ob tem namestili varovani zid na krono nasipa dovodnega kanala, v sami hidroelektrarni pa zamenjali oba agregata ter opravili elektro-strojna in gradbena dela za prehod na daljinsko vodenje.

S prenovo so dosegli večjo zanesljivost delovanja in večji inštalirani pretok elektrarne, s katerim so uspeli izenačiti pretok obratovalne verige DEM, ki skupaj z jezom Melje zdaj znaša 550 kubičnih metrov na sekundo. Naložba bo omogočila večjo srednjo letno proizvodnjo, večjo inštalirano moč in večjo sposobnost sekundarne regulacije.

Kot je povedal direktor DEM Viljem Pozeb, so s tem v DEM uspešno dokončali še eno fazo prenove verige svojih elektrarn. “S tem smo poskrbeli, da bo največja hidroelektrarna v Sloveniji obratovala zanesljivo in varno nekaj naslednjih desetletij in Slovenijo še naprej oskrbovala z električno energijo, pridobljeno iz obnovljivega vodnega vira,” je dejal Pozeb in ob tem poudaril, da so kljub neugodnim gospodarskim razmeram projekt uspeli zaključiti racionalno in ekonomično.

Generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Blaž Košorok pa je spomnil, da je skupina HSE največja slovenska organizacija s področja elektroenergetike ter največji proizvajalec električne energije v Sloveniji, ki proizvede približno 70 odstotkov vse energije v državi. Pomemben delež k omenjeni številki prispeva DEM kot največji proizvajalec elektrike iz obnovljivih virov v Sloveniji.

“Z zaključeno prenovo tudi v prihodnje računamo na varno in zanesljivo oskrbo z energijo ter misli, znanje in resurse usmerjamo v prenovo zadnje v verigi hidroelektrarn na Dravi – hidroelektrarno Formin ter v gradnjo novih proizvodnih hidro enot, s čimer bomo izpolnili tudi zahteve Evropske unije,” je še dodal Košorok.

Vir: STA

20140612_131235

Forum slovanskih kultur, ki povezuje 13 slovanskih držav, bo danes s slavnostno akademijo v Mariboru obeležil 10. obletnico delovanja. Prireditev Poslušajte besedo bo potekala pod častnim pokroviteljstvom predsednika republike Boruta Pahorja.

20140612_131235

Forum slovanskih kultur (FSK), ki povezuje in predstavlja slovansko kulturo, znanost in umetnost, je bil uradno ustanovljen 29. junija 2004 v Ljubljani. Ustanovne članice so bile Bolgarija, Bosna in Hercegovina, Hrvaška, Makedonija, Poljska, Rusija, Slovenija ter Srbija in Črna gora. Kmalu so se jim pridružile še Belorusija, Češka, Slovaška in Ukrajina.

Jubilej so začeli obeleževati v torek s predstavitvijo zbirke 100 slovanskih romanov v Mariborski knjižnici. Danes dopoldne bodo osnovne in srednje šole na Grajskem trgu predstavile slovanske države, v dvorani Rotovž pa bodo potekale projekcije tradicionalnih risank iz sodelujočih držav.

Popoldne se bodo na Grajskem trgu predstavili društva, organizacije in veleposlaništva slovanskih držav, v Vetrinjskem dvoru pa bo tekel plesni, glasbeni in literarni program.

Slavnostna akademija ob 10. obletnici FSK bo zvečer v dvorani Slovenskega narodnega gledališča Maribor. Scenarij zanjo je napisal pisatelj Drago Jančar, nastopili pa bodo Nataša Barbara Gračner, Pavle Ravnohrib in Trobilni ansambel Simfoničnega orkestra RTV Slovenija. Večer se bo zaključil s pogostitvijo S Slovani od mize do mize avtorja Janeza Bogataja.

V četrtek pa bodo v dvorcu Radlje ob Dravi odprli prvi lokalni FSK center. Ob tem bodo na ogled postavili gostujočo razstavo o Unescovih spomenikih na Češkem.

Vir: STA

Zajeta slika

Letošnji nacionalni zmagovalec v okviru svetovne pobude Energy Globe Award je projekt Smiles, ki ga je prijavila Fakulteta za zdravstvene vede Univerze v Mariboru. V okviru tega projekta so razvili 16 novih trajnostnih tehnologij za industrijske pralnice, ki bodo prispevale k varčevanju tako z vodo kot tudi z energijo.

Zajeta slika

Energy Globe Award je energetsko-okoljska nagrada, katere namen je usmeriti svetovno pozornost na trajnostne rešitve za okolje in motivirati ljudi, da postanejo aktivni na tem področju.

Z več kot 160 sodelujočimi državami in več kot 1000 predloženimi projekti letno velja za eno najbolj prestižnih okoljskih nagrad na svetu. Podeljujejo jih po vsem svetu, tako na nacionalni kot mednarodni ravni, letošnjim slovenskim zmagovalcem pa so jo predali v torek v Hiši Stare trte v Mariboru.

Iz Slovenije je zmagal projekt Smiles, ki je raziskoval, razvil in implementiral 16 novih trajnostnih tehnologij za industrijske pralnice v Evropi.

Kot piše na spletni strani Energy Globe Award, so praktične prednosti tega projekta zmanjšanje porabe vode, varčevanje z energijo, nadomestitev zelenega goriva za zmanjšanje količine ogljikovega dioksida, novi energetski sistemi, izboljšano zaporedno urejanje procesov in boljša higiena tekstila.

Takšne posodobitve so izrednega pomena, saj je v Evropi 27 industrijskih pralnih sektorjev z uveljavljenimi 11.000 pralnicami, ki letno operejo 2700 milijard kilogramov umazanega tekstila. Z uvedbo 16 novih tehnologij bi lahko med drugim zmanjšali letno porabo vode za vsaj 10,4 milijona kubičnih metrov in izpustov ogljikovega dioksida za vsaj 2,3 milijona ton na leto.

Slovenska projektna skupina je delovala pod vodstvom prodekanice za podiplomski študij na fakulteti za zdravstvene vede Sonje Šostar Turk. “Njen trud za uresničitev projekta Smiles bo velike količine vode in energije ubranil pred nepotrebno porabo in bo zato koristen za globalno okolje,” piše v obrazložitvi nagrade.

Konzorcij projekta je sestavljalo 14 projektnih partnerjev iz sedmih članic EU (Belgija, Nizozemska, Francija, Nemčija, Poljska, Slovenija in Hrvaška) pod koordinatorstvom belgijskega združenja Federatie van de Belgische Textielverzorging vzw (FBT).

Vir: STA

DSC_1443

V petek se pričenja Festival Lent. Danes so predstavniki Narodnega doma svečano podpisali pogodbe s sponzorji festivala. Kot je ob tej priložnosti povedal direktor narodnega doma Vladimir Rukavina, bo festivalsko dogajanje v sicer žalostni Maribor pripeljalo vesele ljudi.

DSC_1452

V programu letošnjega Festivala Lent sodelujejo umetniki iz 35ih držav. “Ko pogledamo program in ko slišimo kritike, vemo, da ta program bo dober,” je po podpisu pogodb povedal Rukavina. Na festivalu letos načrtujejo okoli 1200 dogodkov na 44ih prizoriščih dravskega nabrežja in mestnega jedra. Še ena od letošnjih novosti, pa je zunanji avditorij Lutkovnega gledališča Maribor. Tam so nosilci Festivala danes podpisali pogodbe s sponzorji. V času Festivala, pa se bo tam odvijal program jazza in komedije.

Podrobnosti v oddaji Občinski informator nocoj ob 18.30 na BK TV!

getfoto2 (1)

Pogovori med vodstvom Univerzitetnega kliničnega centra Maribor in zaposlenimi na tamkajšnjem oddelku za kardiologijo in angiologijo še niso obrodili sadov. Kot so za STA pojasnili v upravi zavoda, dogovor še ni sklenjen, saj pogovori še potekajo.

getfoto2 (1)

Predlog za rešitev nastalega položaja, ko so kardiologi zaradi preobremenjenosti celo zagrozili z napotitvami bolnikov v druge bolnišnice, je 20-odstotno povečanje izplačil zaradi povečanega obsega dela.

“V zvezi z možnostmi pravne ureditve opravljanja urgentnih kardioloških posegov v UKC Maribor čakamo na odziv predstojnika glede predlaganih rešitev. Prav tako čakamo še na odziv ministrstva za zdravje. Oba odziva pričakujemo še ta teden,” so pojasnili v upravi UKC Maribor.

Ob tem so poudarili, da delo na oddelku za zdaj poteka nemoteno. “V primeru, da ne bo več mogoče zagotoviti neprekinjenega zdravstvenega varstva v okviru obstoječih možnosti, bo potrebno pacienta napotiti v UKC Ljubljana,” so dodali.

Pravni svetovalec zdravniškega sindikata FIDES Bojan Popovič meni, da gre v nastali situaciji za “kombinacijo togega plačnega sistema in še bolj togega obnašanja vodstva UKC Maribor”. “Gre za tipično situacijo, v kateri plačilo po urah ne ustreza naravi in pomenu opravljenega dela. Ni namreč mogoče vnaprej predvideti, kdaj bo potreba po urgentnem kardiološkem posegu nastala, in kolikokrat v dnevu ali tednu se bo zgodila. Ko se zgodi, pa je treba reagirati takoj. Zato je treba nagraditi število posegov in ne njihovega trajanja,” je pojasnil za STA.

Najprimernejša rešitev bi bil po njegovem mnenju variabilni del plače, ki pa za takšne primere v slovenskem plačnem sistemu ni predviden. “Zato smo predlagali sklepanje podjemnih pogodb, pri čemer pa bo treba še ustrezno soglasje ministrstva za zdravje. Pri tem smo tudi jasno določili, kje so po našem mnenju meje za sklepanje tovrstnih pogodb,” je pojasnil.

Po njegovih besedah ni dobro, da si je treba zaradi pomanjkljivosti plačnega sistema izmišljevati vedno nove oblike atipičnih pogodb o delu. “Ta tip pogodb je močno obdavčen, po drugi strani pa daje manj socialne varnosti, kot če bi bilo delo opravljeno v okviru pogodbe o zaposlitvi. Podjemne pogodbe niso najboljša, so pa najboljša izvedljiva možnost,” meni.

Sindikat je po poročanju medijev predlagal sklenitev podjemnih pogodb, po katerih bi kardiologi od UKC Maribor prejeli okoli 175 evrov na poseg. Popovič je opozoril, da gre za bruto znesek, od katerega približno polovico predstavljajo davščine. “Višina je po našem mnenju prenizka. Taksist, ki bi peljal pacienta v Ljubljano in nazaj, bi zaslužil več,” je dejal.

Kardiologi se pritožujejo tudi zaradi težav z zastarelim koronografskim aparatom. V upravi UKC Maribor so pojasnili, da je proizvajalec tega aparata podal pisno izjavo, da je aparat ob rednem servisiranju in vzdrževanju še vedno primeren za klinično uporabo. Tudi rezervni deli za aparat naj bi bili zagotovljeni vse do konca leta 2015, ko pa naj bi v bolnišnici že kupili nov aparat. “Do sedaj aparat deluje brez posebnih težav in izpadov,” so še dodali.

Vir: STA

protesti v mariboru

Anonimno kazensko ovadbo zoper 16 znanih Mariborčanov zaradi domnevne vpletenosti v organiziranje in vzpodbujanje mariborskih protestov novembra oziroma decembra 2012 je tožilstvo zavrglo, poroča današnje Delo.

protesti v mariboru

V anonimki je avtor vidnim Mariborčanom očital, da gre za osebe, “za katere so podani razlogi za sum, da so aktivno sodelovali pri organizaciji in poteku tako imenovanih mariborskih vstaj, katerih cilj je bil razširiti nasilje na celotno območje Slovenije z namenom nasilne odstavitve župana mestne občine Maribor Franca Kanglerja in predsednika vlade Janeza Janše”.

Med ovadenimi so bili tudi pisatelj Tone Partljič, predavatelja na Filozofski fakulteti v Mariboru Vesna Vuk Godina in Boris Vezjak, rektor mariborske univerze Danijel Rebolj, direktor Policijske uprave Maribor Danijel Lorbek, novinarja Jaša Lorenčič in Marko Pigac, nekdanji tiskovni predstavnik mariborske policijske uprave Bartolo Lampret in mariborski mestni svetnik Rok Peče.

Ovaditelji, šlo naj bi za družinske prijatelje priprtih po mariborski vstaji 3. decembra 2012, so anonimko poslali preiskovalni parlamentarni komisiji za ugotovitev in oceno delovanja ekstremističnih skupin v Sloveniji, opozicijski člani preiskovalne parlamentarne komisije Dragutin Mate (SDS), Franc Pukšič (SLS) in Matej Tonin (NSi) pa so na podlagi navedb v anonimki zahtevali, da ovadene zaslišijo kot priče pri razkrivanju ekstremizma na naših tleh.

Komisija je marca na zaslišanje dejansko povabila ovadene podpornike vstaj. Kot prvi in edini je pred njo sedel Tone Partljič, komisija pa je od nadaljnjih zaslišanj odstopila.

Ovadbo je prejelo tudi mariborsko okrožno državno tožilstvo; pristojni državni tožilec je ovadbo zoper 16 oseb zaradi kaznivega dejanja javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti po prvem odstavku 297. člena kazenskega zakonika v prvi polovici maja zavrgel, so za Delo pojasnili na tožilstvu.

Državni tožilec se je tako odločil, ker “naznanjena dejanja niso kazniva dejanja, saj v ravnanju navedenih oseb ni zaznati znakov očitanega kaznivega dejanja”, je za Delo pojasnil vodja tožilstva Drago Šketa.

Ovadbo so v delu, ki se nanaša na Danijela Lorbeka, odstopili posebnemu oddelku specializiranega državnega tožilstva, ki se ukvarja s pregonom oseb s policijskimi pooblastili. Tam so za Delo pojasnili, da so po proučitvi anonimne ovadbe zoper direktorja PU Maribor ugotovili, da ne vsebuje razlogov za sum, da je storil kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti.

Vir: STA

živa knjižnica

Konec junija se bo v Mariboru že petič odvijala Živa knjižnica. To je projekt, v katerem so ‘knjige’ ljudje – posamezniki z različnimi zanimivimi, nenavadnimi, posebnimi življenjskimi zgodbami, ki so jih pripravljeni deliti z drugimi. Obiskovalci imajo tako možnost pogovora z ‘živimi knjigami’, skozi katerega odkrivajo njihove tančice realnosti, njihovo spopadanje s predsodki in stereotipi. S tem si razširjajo obzorja, pridobivajo nova življenjska spoznanja ter se srečajo s čisto pravimi, živimi zgodbami, ki nas bogatijo in učijo. Projekt poteka v organizaciji Mladinskega kulturnega centra Maribor.

unnamed (1)

Lepo vabljeni v Živo knjižnico, ki bo svoja vrata odprla v petek, 27. (med 15. in 19. uro) in v soboto, 28. junija (med 11. in 19. uro) na Živem dvorišču na Gosposki ulici 11 v Mariboru.

živa knjižnica

Opis Žive knjižnice najdete na tej povezavi.

Vabilo na Živo knjižnico lahko preberete na tej povezavi.

Slika je simbolična

Mestna občina Maribor vas obvešča o zaporah cest v Mariboru:

1. Zaradi zamenjave kablov javne razsvetljave predvidoma od 16. 6. 2014 do vključno 31. 7 .2014, bo delna zapora vzhodnega dela vozišča Partizanske ceste na odseku od Tomšičevega drevoreda do Šentiljske ceste in Šentiljske ceste na odseku od Partizanske ceste do Šubičeve ulice.
Izvajalec del je NIGRAD d.d.

2. Zaradi polaganja nizkonapetostnega kabla predvidoma bo od 19. 6. 2014 do vključno 11. 7. 2014:
– popolna zapora vzhodnega pločnika Majcigerjeve ulice na odseku od zgradbe št. 35 do št. 21 (uvoz na dvorišče Elektra),
- polovična zapora (prekop) vozišča Majcigerjeve ulice (nasproti Vile Rustice).
Izvajalec del je Elektro Maribor d.d.

Slika je simbolična

Slika je simbolična

Zajeta slika

Župan Mestne občine Maribor dr. Andrej Fištravec in direktor Narodnega doma Maribor Vladimir Rukavina, vas ob otvoritvi 22. Festivala Lent 2014, vljudno vabita na svečani dvig festivalske zastave, ki bo v petek, 20. junija 2014, ob 12. uri na Grajskem trgu v Mariboru.

Zajeta slika

DSC_1391

Energy globe award je danes najbolj prestižna energetsko-okoljska nagrada v okviru Združenih narodov in Programa za okolje. Tokrat jo je dobila Fakulteta za zdravstvene vede Univerze v Mariboru

Na svetovni ravni poteka v več kot 165 državah, letos pa so jo v Sloveniji podelili v Mariboru, in sicer slovenski projektni skupini, pod vodstvom prof. dr. Sonje Šoštar Turk, prodekanice za podiplomski študij na Fakulteti za zdravstvene vede, za projekt SMILES. Cilj tega projekta je bil razviti in implementirati 16 novih tehnologij za varčevanje vode in energije ter zmanjšanje količine CO2 v industrijskih pralnicah Evropske unije. Konzorcij projekta je sestavljajo 14 projektnih partnerjev iz 7 članic EU (Belgija, Nizozemska, Francija, Nemčija, Poljska, Slovenija in Hrvaška).

DSC_1391

Slika je simbolična

Danes, okoli 15. ure sta neznana oborožena storilca, visoka okoli 170 cm, temnih las, srednje postave, oblečena v svetlejša oblačila in zamaskirana, oropala pošto na Framski ulici v Mariboru.

S kraja sta pobegnila s krajšim modelom osebnega avtomobila znamke Opel Astra, sivo-modre barve. Med dejanjem ni bil nihče poškodovan, koliko denarja sta odnesla, pa zaenkrat še ni znano.

Policisti prosimo vse, ki bi karkoli vedeli o dejanju, storilcih ali njunem vozilu, da pokličejo na telefonsko številko 113 ali anonimno telefonsko številko policije 080 1200.

Slika je simbolična

Slika je simbolična

Slika je simbolična

Med tem ko so zaposleni na Športnem centru Pohorje danes vendarle sklenili, da bodo do naslednjega tedna še čakali na izplačilo plač, so na mariborski občini povedali, da so pozvali okoli 400 podjetij mariborske regije, naj prispevajo oz. pomagajo, da bodo zaposleni na Centru dobili plače.

Nekaj več kot 100 zaposlenih v Športnem centru Pohorje še vedno čaka na izplačilo večjega dela aprilske in celotne majske plače. Danes so na zboru delavcev vendarli sklenili, da bodo na ta denar počakali še do naslednjega tedna (med tem ko so že prejšnji teden “žugali” s stečajem).

Direktor mariborske mestne uprave Marko Žula je danes popoldne povedal, da skušajo reševati težave Športnega centra Pohorje predvsem zaradi zaposlenih ter mestnega turizma. Potrdil je, da so tako rekoč vse gospodarske družbe v regiji pozvali, naj prispevajo na poseben račun, ki ga bodo namenili izključno socialni pomoči zaposlenim. Tako so jim, pravi Žula, zagotovili v vodstvu ŠC Pohorje.

mom

Hkrati pa so predstavniki Mestne občine s ŠC Pohorje danes podpisali sporazum o odkupu koncesije za izvajanje javne službe prevoza z gondolo. Za to bodo plačali 200.000 evrov, a so tako sklenili z dvema odložnima pogojema: da s tem soglašata država in mestni svet. Za soglasje slednjega pa bodo najverjetneje še ta teden sklicali izredno sejo.

Podrobnosti v oddaji Občinski informator! To sredo, 18. junija, ob 18.30 na BK TV.

unnamed

Društvo Aktiviraj se vas vabi, da se jim pridružite na Art kampu v mestnem parku! Najdete jih v sklopu Naravoljubje.

Za vas in z vami bodo vse dni trajanja festivala Lent.

unnamed

20.06.-26.06.-Naravno za telo, obleko in dušo: delavnice izdelave naravne kozmetike. Izdelovali boste naravno tekoče milo, detergent, mazilo, šminko in razpršilo proti insektom.

25.06. in 26.06.-Prodaja izdelkov iz Ropotarnice in Izmenjava oblačil (sklop Korenine srca)

27.06.-29.06.-Reciklirajmo z Ropotarnico: delavnice recikliranih uporabnih predmetov. Izdelovali boste okvirje za slike iz wc rolic, dekorativne škatle in uporabne izdelke iz starih kavbojk.

21.06. in 22.06.-Izdelava zeliščne spirale na Mestnem vrtu na Ribiški ul. (sklop Živa dvorišča): delavnica in predavanja.

30.06.-04.07.-Urbana permakultura in eko vrtički: delavnice in prikaz visokih gred in mešanih posevkov pod strokovnim vodstvom Simone Zdolšek Trčak.

MAVA4097 (1)

Energetika Maribor in Energetska agencija za Podravje, sta danes organizirali okroglo mizo »METAN ZA ČISTEJŠO PRIHODNOST«

MAVA4097 (1)

Energetika Maribor in Energetska agencija za Podravje, sta z organizacijo okrogle mize »METAN ZA ČISTEJŠO PRIHODNOST«, želeli predstaviti prednosti uvajanja stisnjenega zemeljskega plina – METANA v promet. Od 10.6. je Maribor bogatejši za novo polnilno postajo na stisnjen zemeljski plin – METAN. Projekt izgradnje polnilne postaje je izjemnega pomena za Maribor ter okolico in se je financira iz naslova najemnin za infrastrukturne objekte, ki jih Energetika Maribor plačuje MOM. To pomeni, da gre za namenski vir financiranja in je sestavni del proračuna MOM za leto 2013. Zečetki projekta CNG polnilna postaja segajo v leto 2011, ko so MOM, Marprom, Energap in Energetika Maribor podpisali pismo o nameri o vključitvi avtobusov na stisnjen zemeljski plin v MOM.

MAVA4087

Zemeljski plin sestoji iz 99 odstotkov metana. Pri njegovem izgorevanju se sprošča več energije in hkrati občutno manj škodljivih izpustov kot pri drugih gorivih. Stisnjen zemeljski plin (angl. compressed natural gas ali krajše CNG) nastane, ko zemeljski plin tehnološko obdelamo. Najprej ga odvzamemo iz omrežja, nato pa stisnemo na 200 ali več barov. Ker zavzame stisnjen zemeljski plin (v nadaljevanju stisnjen ZP) le malo prostora, je uporaben tako v osebnem in javnem potniškem kot tudi v tovornem prometu. Z zalogami zemeljskega plina ni težav. To je potrdila tudi Mednarodna agencija za energijo (International Energy Agency, www.iea.org) v posebnem poročilu, ki ga je naslovila »Ali vstopamo v zlato dobo zemeljskega plina?« V poročilu med drugim poudarjajo, da so zaloge zemeljskega plina znatne in geografsko razpršene, vsi viri (konvencionalni in nekonvencionalni) pa ob trenutni proizvodnji zadoščajo za več kot 250 let. Hkrati razvoj tehnologij obeta odkrivanje dodatnih zalog tega energenta.

Ključna vsebina okrogle mize je temeljila na uvajanju stisnjenega zemeljskega plina – METANA v promet. Poudarek je bil na prednostih vplivov na okolje in zdravje (brez prašnih delcev PM10 in nižjih emisijah CO2,kar neposredno vpliva na čistejše okolje in zdravje), kakor tudi na pozitivnih ekonomskih učinkih z vidika nižje cene energenta in porabe vozil na METAN. Strokovni sodelavci, ponudniki in splošna zainteresirana javnost so si bili enotni, da so prednosti v prihodnosti v uvajanju alternativnih virov, kar je nedvomno stisnjen zemeljski plin METAN.

Na okrogli mizi so sodelovali; dr. Vlasta Krmelj (ENERGAP) mag. Alan Perc, Miran Rožman, Ljubo Germič (ENERGETIKA MARIBOR), Teo Bunta (ZAVOD ZADIHAJ), ponudniki vozil in širša javnost.

mestna-obcina-maribor2

Župan Mestne občine Maribor dr. Andrej Fištravec, vas vljudno vabi na srečanje najuspešnejših učenk in učencev mariborskih osnovnih šol, v četrtek, 19. junija 2014, ob 12. uri v Viteški dvorani Pokrajinskega muzeja Maribor, Grajska ulica 2.

Zajeta slika

Zajeta slika2

Slika je simbolična

Mestna občina Maribor obvešča glede zapor cest, in sicer:

Slika je simbolična

Slika je simbolična

Zaradi sanacije pločnika, bo popolna zapora zahodnega in vzhodnega pločnika ter delna zapora zahodnega in vzhodnega dela vozišča Ljubljanske ulice na odseku od Metelkove ulice do Ceste proletarskih brigad, v času od 16. 6. 2014 do 20. 6. 2014.
Izvajalec del je NIGRAD d.d.

Zaradi izvedbe ukrepov za umirjanje prometa v križišču Krekova – Tyrševa, bo v času od 16. 6. 2014 do 30. 6. 2014:

1. FAZA – polovična zapora vozišča Krekove ulice v križišču s Tyrševo ulico – južna polovica vozišča,
– popolna zapora vozišča Tyrševe ulice v križišču s Krekovo ulico – južni del vozišča (zapora vzhodnega prometnega pasu Krekove ulice se postavi v križišču z Gregorčičevo ulico),
2. FAZA – polovična zapora vozišča Krekove ulice v križišču s Tyrševo ulico – severna polovica vozišča,
– popolna zapora vozišča Tyrševe ulice v križišču s Krekovo ulico – severni del vozišča (zapora zahodnega prometnega pasu Tyrševe ulice se postavi v križišču z Mladinsko ulico).
Izvajalec del je WILLIAMS d.o.o.

Zaradi nedokončanih del pri zamenjavi vodovodnega omrežja, bo v času od 14. 6. 2014 do vključno 18. 7. 2014, podaljšana:
– popolna zapora vozišča Ronkove, Rozmanove in Knifičeve ulice na odseku od Dogoške ceste do Ulice Kragujevških žrtev,
– polovična zapora (prekopa) vozišča Ulice Kragujevških žrtev in Dogoške ceste v križiščih z Ronkovo, Rozmanovo in Knifičevo ulico,
– popolna zapora pločnikov Ronkove, Rozmanove in Knifičeve ulice v križišču z Ulici Kragujevških žrtev in Dogoško cesto.
Izvajalec del je Mariborski vodovod d.d.

Poletje_Nina Šulin (1)

Tretje v nizu štirih letnih časov bo na sporedu Poletje – interaktivna predstava za najmlajše bo v soboto, 21. junija 2014, ob 16.00 in 18.00, v Minoritski, družinski kavarni. Ponovitev bo v soboto, 28. junija 2014, ob 16.00 in 18.00, v Minoritski, družinski kavarni.

Poletje_Nina Šulin (1)

Krajši opis Poletja – interaktivne predstave za najmljajše:
Poletje je tretje v seriji štirih gledaliških doživetji v Minoritski kavarni. Oder, zasnovan kot igralnica, je umeščen v obstoječo arhitekturo tako, da pričara svojevrsten ambient. V tem prostoru igre so dobrodošle družine z vsemi svojimi člani, prosto in vedoželjno pa naj se ga naužijejo najmlajši. Minoritski zajček jim predstavlja svoj domek in razkriva vrt, obarvan v aktualni letni čas. Igralka v vlogi zajčka otroke popelje skozi celostno gledališko doživetje z izbrano slovensko avtorsko in ljudsko poezijo.

Program v kavarni je brezplačen. Vstopnice (do zapolnitve mest) za predstavo Poletje obiskovalci dvignejo na blagajni LGM.

Minoritska kavarna, po svoji naravi družinski klub, pričakuje obiskovalce vseh starosti, ob sobotah med 9. uro zjutraj in 19. uro zvečer.

Obiskovalci bodo v kavarni lahko okusili naravno pridelane dobrote manjših lokalnih pridelovalcev, združenih v zadrugi Dobrina (http://www.zadruga-dobrina.si/) .
Del kavarniškega prostora so preuredili v domišljije poln prostor, v katerem bodo posebno najmlajši lahko aktivno preživljali prosti čas ob ogledu predstav, poslušanju zgodb, spoznavanju lutkovnih svetov, pripovedovanju, itn.

LETNI ČASI

Avtorica uprizoritvene predloge in režiserka: Nika Bezeljak
Lektorica: Metka Damjan
Avtorica likovne podobe: Nina Šulin
Mojstri scene, rekvizitov, kostuma in lutk:
Nina Šulin, Primož Mihevc, Lucijan Jošt, Branko Caserman, Mojca Bernjak
Oblikovalec zvoka: Marko Jakopanec
Oblikovalca svetlobe: Nina Šulin, Miljenko Knezoci

Otroke do drugega leta starosti pričakujejo v spremstvu, starejši od dveh let lahko predstavo obiščejo samostojno, starši pa jih lahko počakajo v prijazni kavarni čisto poleg ambientalnega odra.

image001

Za devetošolce so se počitnice že začele in kmalu se jim bodo pridružili še njihovi mlajši in starejši vrstniki. Za dobra dva meseca bodo pozabili na šolske obveznosti in se prepustili uživanju, sproščenemu ustvarjanju in učenju, zanimivim potepanjem, druženju s prijatelji … Da bodo tudi letos počitnice nepozabne in polne doživetij, bodo s počitniškim programom »POČITNICE S PRIJATELJI 2014« poskrbeli pri Zvezi prijateljev mladine Maribor.

Od 20. junija do 5. julija bodo njihove dejavnosti potekale v Mestnem parku v okviru Festivala Lent, 25. junija bo prva skupina otrok odpotovala v Poreč, 1. julija se bodo delavnicam in letovanjem pridružili priljubljeni tematski in sredini izleti …

image001

Tukaj najdete počitniški program, ki se bo odvijal v Domu ustvarjalnosti mladih Maribor (DUM). Pripravili so množico ustvarjalnih delavnic, ki zajemajo likovno ustvarjanje, miselne igre, gibalne in plesne dejavnosti, učenje tujih jezikov, delavnico čaranja, poletno šolo fotografije … Marsikaj boste doživeli na kar dvaintridesetih tematskih izletih po Mariboru, še več dogodivščin vas čaka na devetih celodnevnih sredinih izletih. Tu so še tradicionalne prireditve ob koncu počitnic – Dogodek v skate parku, tekmovanje Maribor, moje mesto in Neresna olimpijada …

Za letovanja v Vzgojno izobraževalnem in rekreacijskem centru (VIRC) v Poreču in na Domu Miloša Zidanška (DMZ) na Pohorju je še nekaj prostih mest, vendar je s prijavami treba pohiteti. Prijave zbirajo tudi še za letovanje z učenjem nemščine v Marburgu. Žal so porabljena že vsa sredstva Mestne občine Maribor in okoliških občin za subvencionirana letovanja, na voljo pa so že sredstva za zdravstvene predloge.

Tudi letos jim bodo pri izvedbi programa pomagala mnoga mariborska društva, organizacije, zavodi in posamezniki ter okoli 200 prostovoljk in prostovoljcev. Pričakujejo, da se bo počitniških dejavnosti udeležilo okoli 5000 otrok in mladostnikov.

Podrobnejše informacije o letovanjih na morju in na Pohorju ter počitniškem programu v Mariboru so zbrane na njihovi spletni strani www.zpm-mb.si, za dodatna vprašanja so seveda tudi na voljo.

jozelj 2

Vljudno vabljeni na otvoritev razstave likovnih del treh umetnikov Janje Jozelj, Prekmurke živeče v Mariboru, Marjana Pintarja iz Miklavža na Dravskem polju in domačina Rajka Ferka, ki bo v petek, 20. junija 2014, ob 20.uri v galeriji kavarne in hotela Betnava v Mariboru, Ulica Eve Lovše 15.

Dogodek vodi Andrej Okreša, pokušali boste vina Vinogradniško – izletniške Kmetije Leber iz Podigraca pri Zg.Kungoti.

MARJAN PINTAR – Šolanje in kovinarsko šolo je opravil v Mariboru. Za časa službovanja v mariborskem TAM-u za slikanje ni bilo časa, imel pa je močno željo. Tako sem se s slikanjem ukvarjal,ko mu je dopuščal čas in sicer je predvsem izdeloval intarzije. Velika želja po slikanju se mu ej uresničila, ko se je upokojil. Tako se je slikarsko najprej izobrazil. Tri leta je obiskoval izobraževanje pri mentorici Manji Kodelja. V tem času je naslikal precej slik, kar so opazili tudi člani društva upokojencev, kjer je član že zadnjih nekaj let. Po nekaj letih aktivnega članstva so ga izbrali za vodjo likovne in foto sekcije Društva upokojencev Miklavž na Dravskem polju. Udeležil se je tudi likovne kolonije v Veliki Polani z naslovom Jesen na prekmurskih poljih 2013.

Marjan Pintar

Pintar - Lunin odsev 70x90 (1)

Pintar - Cazino - olje platno - 60x100 (1)

JANJA JOZELJ – (Art Jozelj) – Rojena leta 1985. Je Prekmurka, ki trenutno živi v Mariboru, kjer zaključuje diplomo na Pedagoški fakulteti. Čeprav je svojo ljubezen do risanja zaznala že v vrtcu, se s slikarstvom intenzivno začela ukvarjati leta 2010. Kot motiv največkrat upodablja naravo, saj jo v svoji moči, raznolikosti, barvitosti in neverjetnimi kontrasti, preprosto navdušuje. Letos je na platna začela prenašati še svojo drugo strast do moto športa. Začela je slikati avtomobile. Njena slikarska tehnika je največkrat akril, s katerim slika na platno s pomočjo čopičev ter občasno z lopatko. Rada spoznava nove tehnike in načine slikanja, zato rada eksperimentira in odkriva nove načine upodabljanja. Slika po naročilu, vendar kot sama pravi, takrat težje izrazi samo sebe in svoje občutke.

Janja Jozelj

jozelj 2

jozelj 1

RAJKO FERK – Na tokratni razstavi se bo predstavil z najnovejšimi deli. Rajko je tik pred upokojitvijo, kar zanj pomeni nov zalet v umetniškem ustvarjanju, saj se bo lahko posvečal njegovi veliki ljubezni – slikanju. Velja za enega najbolj aktivnih in prepoznavnih slikarjev v zadnjih letih v Sloveniji. Likovno resneje ustvarja od leta 2003, sprva z rotringom in akvareli, kasneje pa se je prelevil v pravega mojstra svojih prepoznavnih slik, ki jih ustvarja s slikarskimi in zidarskimi lopaticami. Letos obeležuje 10 obletnico svojega ustvarjanja, je tudi organizator kolonij v Pišecah, na Mariborskem Pohorju in v Rušah. Letos je izdal prvo knjigo z naslovom: »Afnorizmi in modrikaste misli«. Ferk je v Sloveniji – brez skromnosti – eden najbolj dejavnih slikarjev našega časa, vsestranski organizator in galerist, pisec aforizmov in humanist, na katerega je lahko ponosen, ne samo Maribor, ampak vsa Slovenija.

Rajko Ferk

fERK DELO 33 (1)

FERK DELO 17 (1)

bk (1)

Včeraj, 16. junija, okoli 13. ure se je na Tržaški cesti v Mariboru zgodila prometna nesreča zaradi izsiljevanja prednosti v križišču. V nesreči je ena oseba umrla, ena oseba je utrpela hude telesne poškodbe, tri osebe pa so utrpele lahke telesne poškodbe. Udeležena so bila tri vozila, materialna škoda po nestrokovni oceni znaša okoli 5.000 evrov.

bk (1)

27-letna voznica je vozila osebni avtomobil znamke Renault Clio, po povezovalni cesti, med ulico Ledina in Tržaško cesto v naselju Maribor. Ko je pripeljala do semaforiziranega križišča z Tržaško cesto se je razvrstila na prometni pas za vožnjo naravnost v smeri Papeževe ceste, semaforji pa so bili v tistem trenutku na utripu rumene luči. Voznica je zapeljala v križišče, pri tem pa ni spustila mimo vozil, ki so vozila po prednostni cesti, saj pred križiščem s Tržaško cesto stoji prometni znak “KRIŽIŠČE S PREDNOSTNO CESTO”. V trenutku, ko je zapeljala v križišče, je iz njene desne strani, iz smeri hitre ceste po levem prometnem pasu Tržaške ceste, pripeljala voznica osebnega avtomobila, znamke Suzuki Swift, ki je vozila naravnost v smeri Bohove. Slednja je kljub zaviranju s sprednjim delom vozila trčila v desni bočni del Renault Clia. Po trčenju je Renault Clio odbilo v desno tako, da je s sprednjim delom vozila trčilo še v ustavljen osebni avtomobil, znamke VW Passat, ki ga je vozila 65-letna voznica. Med obračanjem Renault Clia je skozi zadnje desno steklo na vozišče padla 49-letna sopotnica v tem vozilu, ki je na kraju prometne nesreče poškodbam podlegla, vozilo Suzuki Swift pa je odbilo naravnost tako, da je obstalo obrnjeno v nasprotni smeri vožnje. Pokojna med vožnjo ni uporabljala varnostnega pasu. Lahko telesno sta se poškodovali še potnici v Renault Cliu, 19-letnica, ki tudi ni bila pripeta z varnostnim pasom in 10-mesečni dojenček, ki je bil pravilno zavarovan v otroškem sedežu, na prednjem
desnem sedežu.

Policisti bodo povzročiteljico prometne nesreče, 27-letno voznico, kazensko ovadili, njeni 19-letni sopotnici pa bodo izdali plačilni nalog zaradi
neuporabe varnostnega pasu.

Vsem predstavnikom medijev se zahvaljujem, ker ste se nemudoma odzvali na mojo prošnjo in objavili poziv javnosti. Na poziv se je javilo več prič prometne nesreče, s katerimi smo opravili razgovore in razjasnili okoliščine prometne nesreče. Ravno te priče so bile ključne, da se je ugotovilo, da so bili semaforji “na utripu” rumene luči, kar sprva ni bilo znano in se je domnevalo, da so semaforji delovali normalno. Iskrena hvala tudi vsem pričam, ki so se odzvale in nas poklicale.

Zelo verjetno je, da bi se včerajšnja prometna nesreča zaključila drugače, če bi pokojna sopotnica na zadnjem sedežu uporabljala varnostni pas. Čeprav policisti nenehno opozarjamo na pomembnost uporabe varnostnega pasu in tudi s poostrenimi nadzori skušamo potnike v prometu ozavestiti, da je varnostni pas vez z življenjem, ugotavljamo, da ga mnogo ljudi še vedno ne uporablja redno. Nekaj dejstev o uporabi varnostnega pasu najdete na tej povezavi

bk (5)

bk (3)

bk (4)

Športni center Pohorje

Okoli 100 zaposlenih v Športnem centru Pohorje, ki še vedno čaka na izplačilo večjega dela aprilske in celotne majske plače, se danes še ni odločilo o tem, ali bodo vložili predlog za stečaj podjetja, čeprav kljub v četrtek postavljenemu ultimatu zaostalega denarja še vedno niso prejeli. Denarja ta teden skoraj zagotovo še ne bodo dobili.

Športni center Pohorje

Kot je za STA povedala predstavnica zaposlenih v podjetju, kjer ti sicer niso sindikalno organizirani, Nataša Šeneker, še vedno čakajo na sestanek z mariborskim županom Andrejem Fištravcem. Ta je delavce že v petek pozval k strpnosti. Želi si, da bi delavci na problematiko gledali bolj široko, občina pa da je zagotovo med tistimi, ki želi pomagati pri rešitvi podjetja.

Na Mestni občini Maribor so po besedah Šenekerjeve zaposlenim, ki so z izjemo vodstvenega kadra namesto aprilske plače prejeli po 250 evrov akontacije, ponudili denarno pomoč, a za zdaj še ni jasno v kakšni obliki. Sprva so govorili o pomoči v obliki bonov ali plačila položnic, a so zaposleni vztrajali pri tem, da mora biti pomoč v denarju, ter hkrati zahtevali pisno zagotovilo glede plač.

Po njenih informacijah je nek dokument menda podpisan, a podrobnosti delavcem za zdaj niso znane. “Del ljudi zahteva izplačilo že v torek, del pa jih je pripravljen počakati še do naslednjega tedna,” je razmere med zaposlenimi opisala Šenekerjeva in dodala, da niti zaposleni, niti vodstvo propadajočega podjetja niso preveč navdušeni nad predlogom MOM o delitvi na hotelski in žičniški del, pri čemer bi slednjega v upravljanje prevzelo javno podjetje Marprom.

Medtem ko na Družbi za upravljanje bank (DUTB), ki je nedavno lastništvo nad podjetjem prevzela od NKBM in NLB, molčijo, so na mariborski občini za STA prav tako povedali le, da zaskrbljeno opazujejo dogajanje, prav zato so se intenzivno vključili v iskanje pomoči za nastale razmere.

“Takoj, ko bodo stvari dorečene, kar pričakujemo, da bo v zelo kratkem času, bomo o tem samoiniciativno obvestili javnost. Vljudno apeliramo na vsestransko razumevanje, saj resnično intenzivno, na dnevni bazi na to temo sestankujemo in se dogovarjamo z različnimi tako in drugače vpletenimi,” so zapisali na MOM.

Da bi dolgoročno rešili težave ŠC Pohorje, ki upravlja tako s hoteli kot z žičniškimi napravami na Mariborskem Pohorju, je mestna občina DUTB pred časom poslala deset milijonov evrov vredno nezavezujočo ponudbo za odkup podjetja, a do dogovora doslej ni prišlo.

Športni center Pohorje je ob vseh finančnih težavah letos doletela še ena najslabših smučarskih sezon v zgodovini, saj so zaradi neugodnih vremenskih razmer utrpeli več kot milijon evrov izpada prihodkov. Upniki so sicer januarja letos potrdili prisilno poravnavo, ki jo je predlagala uprava mariborskega zimskošportnega in turističnega podjetja. S tem so sprejeli njihovo ponudbo, da v štirih letih po pravnomočno potrjeni prisilni poravnavi prejmejo polovico prijavljenih terjatev.

Vir: STA

ljudski vrt

Nogometaši Maribora so danes pričeli s pripravami na novo sezono. V kadru so vsi znani obrazi iz minule sezone z izjemo Dejana Mezge, ki je klub zapustil, na prvem treningu je zaradi nedavnih reprezentančnih aktivnosti manjkal Aleš Mertelj. Vijoličasti imajo tudi v prihodnji sezoni visoke cilje, apetiti po igranju v ligi prvakov so veliki.

ljudski vrt

Maribor je v preteklih treh sezonah igral v evropski ligi, osvojil državni in superpokalni naslov, pokalnega jim je v finalu odnesla Gorica. Potem ko so v sezoni 2013/14 v evropski ligi prvič prezimili v tem tekmovanju, so letošnji cilji postavljeni še višje. Nobena skrivnost ni, da si klub znova želi vrnitve v najmočnejše klubsko tekmovanje na stari celini – v ligo prvakov.

Čeprav je del ekipe s prvimi treningi začel že minuli ponedeljek, ko se je na igrišču zbralo 15, povečini mlajših igralcev, pa se je danes začelo zares, ko je trenirala tudi prva zasedba. Igralci z večjimi obremenitvami so po dolgi, naporni sezoni izpolnjevali zastavljene programe v domačem okolju, mlajšim in tistim posameznikom, ki so iz takšnih ali drugačnih razlogov zbrali manjšo minutažo, pa je klub omogočil skupno vadbo v Ljudskem vrtu.

“Delamo na tem, da bi prišli v optimalno formo, ko je najbolj pomembno. Kar se tiče pripravljalnih tekem, jih je dovolj, preprosto bodo vsi imeli dovolj minutaže, da pokažejo kako in kaj. Če bo komu zmanjkala, se lahko dogovorimo še za kakšno tekmo več. Upam samo, da bo čim manj poškodb in da bom lahko računal na čim več igralcev. Letvica je vsako leto postavljena višje, skušamo jo dvigovati iz leta v leto, nismo utopisti, smo realni z visokimi cilji. To je osvojitev dvojne krone doma, šest tekem v Evropi, vse kar je več, je dodana vrednost. Delamo na tem, da bi ostali v Evropi čim dlje,” je pred novo sezono po današnjem prvem treningu povedal glavni trener Ante Šimundža.

“Premor je bil dokaj kratek, a dobrodošel. Imeli smo veliko tekem, kar je bilo precej utrudljivo. Zdaj imamo štiri tedne oziroma neuradno pet tednov priprav, saj smo začeli že minuli teden. Prvi treningi so bili uvajalni, da pridejo fantje v ritem, naša želja je, da bi bili v začetku evropskih tekem v čim boljši formi,” je še dejal mariborski strateg.

Danes sta se ekipi pridružila tudi Marko Šuler in Jean-Philippe Mendy, ki sta imela nekaj težav s poškodbami. Vse aktivnosti sta opravila brez zapletov, ne čutita bolečin in ju vodstvo počasi vpeljuje v trenažni proces večjih obremenitev. Občutnejše kadrovske spremembe niso predvidene, čez en mesec pa je že na vrsti začetek novih kvalifikacij za ligo prvakov. Znani obrazi v garderobi pomenijo po mnenju Željka Filipovića, člana vijoličaste zvezne vrste, vse prej kot naveličanost, pač pa visoko stopnjo izkušenj.

“Daleč od tega, da bi bili naveličani eden drugega, prej nasprotno. To, da jedro ekipe ostaja isto, je samo dobrodošlo, to pomeni veliko izkušenj na kupu. Sam treniram od treninga do treninga, da se čim bolje pripravim, tako bom lahko vzdržal dolgo v visokem ritmu. Uvodni del je najtežji, časa za počitek nikoli ni dovolj, moramo se fizično pripraviti, vemo, da nas čakajo težke tekme. Zavedamo se pomembnosti, vsi veliko pričakujejo od nas, tudi sami od sebe zahtevamo največ. Radi bi čim dlje igrali v Evropi, vsaj šest tekem, zdaj ali v ligi prvakov ali evropski ligi, tega pa ne more napovedati nihče,” pa je ob vstopu v novo sezono v dresu vijolic dejal Filipović.

Nasprotniki Mariborčanov v evropskih tekmovanjih bodo znani po žrebu 23. junija v Nyonu, prvo pripravljalno tekmo bodo vijoličasti odigrali 21. junija na Rogli proti mešani ekipi Dravinje in lokalnega kluba.

Vir: STA

zavod za zaposlovanje

Ali veste kje lahko pridobite informacije o socialnem podjetništvu? Zavod za zaposlovanje Območna služba Maribor mesečno izvaja Informativno uro za bodoče socialne podjetnike. Namenjena je brezposelnim osebam, članom različnih društev, članom zadrug, ustanoviteljem zavodov in ustanoviteljem združenj.

Zainteresiranim za socialno podjetništvo so pripravili zanimive vsebine, ki se nanašajo na prepoznavanje pomena in vloge socialnega podjetništva v družbi, kdo je lahko socialni podjetnik, kakšne so bistvene značilnosti socialnega podjetništva ter kakšen je pozitivni vpliv socialnega podjetništva na trg dela. Predstavijo tudi informacije o tem, kako pridobiti status socialnega podjetja, o tipih socialnih podjetij, vrednotah socialnih podjetij ter o njihovem načinu poslovanja. Na udeležence prenesejo tudi obstoječe dobre prakse, podporno okolje in možnosti financiranja.

zavod za zaposlovanje

Naslednja Informativna ura za bodoče socialne podjetnike bo potekala 20. junija 2014, ob 9 uri v prostorih Zavoda RS za zaposlovanje, v Kariernem središču Območne službe Maribor, na Gregorčičevi ul. 15.

Vljudno vabljeni!

unnamed

Letos bomo priča nekoliko drugačni različici zdaj že kultne štajerske rock čage Piše se leto. Tokrat se bo zgodila natačno 10 dni pozneje od lanskoletne, in sicer na predpraznični torek, 24. junija, selimo pa se na prosto, na lokacijo FESTIVALA LENT. Da se bo 22. ponovitev t.i. Smijanovega koncerta sploh zgodila, se gre zahvaliti ekipama Piše se Leta in Festivala Lent, ki sta združili moči in omogočili, da bo tradicija Piše se leta lahko živela dalje. Obenem pa je na ta način programsko obogaten tudi letošnji Festival Lent.

Koncert, ki je v vseh teh letih postal obvezna destinacija študentov in dijakov ob koncu šolskega leta ter privabil več kot 120.000 obiskovalcev v dvajsetih letih, dokazuje, da gre za prireditev, ki ji v slovenskem merilu le s težavo najdemo ekvivalent. Pogled v zgodovino razkrije, da so se skozi leta na njegovem odru zvrstili praktično vsi pomembnejši rock izvajalci iz Slovenije in območja nekdanje Jugoslavije.

unnamed