Aktualne oddaje

    VIDEO (INTERVJU)...

    V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]

    The post VIDEO (INTERVJU) Rajko Ferk, dupleški slikar, o izzivih pri njegovi zadnji likovni koloniji Duplek Art appeared first on Lokalec.si.

    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    V svetu odraslih...

    Tokrat je v oddaji V svetu odraslih voditelj Matic Lesjak gostil Bojana Glaserja in Anjo Godec, vaditelja plesnih skupin AFS Študent. Govorili pa so o mladih, plesu, petju in ohranjanju kulturne dediščine. Akademska folklorna skupina Študent pripravlja svojo 62. celovečerno predstavo z naslovom Sobitje – dva sva eno. V oddaji V svetu odraslih so govorili […]

    The post V svetu odraslih: Mladi, ples, petje in ohranjanje kulturne dediščine appeared first on Lokalec.si.

getfoto2 (1)

Evropska nogometna zveza je zaradi rasističnega obnašanja gledalcev kaznovala štiri evropske klube, med njimi tudi Maribor. Za kazen bodo morali Štajerci na naslednji evropski tekmi zapreti del tribun.

getfoto2 (1)

Kazen se nanaša na drugi krog kvalifikacij za ligo prvakov. Maribor je 23. julija v Ljudskem vrtu gostil Zrinski iz Mostarja in se po zmagi z 2:0 uvrstil v nadaljnje tekmovanje.

Na tekmi je prišlo do nekaj neredov na tribunah. Na severni strani stadiona so se gostujoči navijači stepli med seboj. Policisti so šest kršiteljev pridržali in jim izdali plačilne naloge. Na istem delu tribune sta nato dva gostujoča navijača prižgala bakli, po koncu tekme, ko so se igralci Zrinskega v spremstvu policistov vračali proti Ptuju, pa so neznanci z nadvoza na Koroškem mostu v Mariboru metali kamenje v avtobus in pri tem poškodovali steklo.

Poleg Maribora je Uefa kaznovala še Steauo iz Bukarešte, madžarski Debrecen in klub Čikura Sačkere iz Gruzije.

Uefa je v zadnjem letu močno poostrila nadzor nad prekrški povezanimi v rasizmom na nogometnih stadionih. V svojem pravilniku ima zapisano, “da vsakršna oblika rasizma pomeni hudo kršitev disciplinskega pravilnika in je kaznovana z ostrimi sankcijami.”

Vir: STA

Občinski informator

Tokrat v Občinskem informatorju:
­ -”Ping ponk” med LPR in MOM
­ -Odprli prvi naravni kopalni ribnik v Sloveniji
­ -Družabni turnir v petanki
­ -Lepa nedelja v Ožbaltu
­ -”Popoln začetek dneva in zgodbe za lahko noč”
­ -Na Jabolčni učni poti Kuhali slivovo marmelado

Občinski informator

lkp1

V Mariboru je Lista kolesarjev in pešcev začela zbirati podpise za nastop na lokalnih volitvah. Za cilj so si zadali osvojiti najmanj en glas v Mestnem svetu. Do 10. septembra bodo morali zbrati 407 overjenih podpisov volilcev, da bodo pridobili možnost za nastop na volitvah.

Danes so na na novinarski konferenci pobudnik Liste kolesarjev in pešcev Josip Rotar in sopobudnika Andrej Žižek in Petra Greiner podali razloge zakaj se z listo podajajo na volitve. Kot so dejali je njihov osnovni namen ustvariti boljše pogoje za prebivalce, predvsem kolesarje in pešce. Rotar pa je k temu dodal: “Želimo si kvalitetno infrastrukturo, pametne prometne režime in premišljene posege v prostor, ki bodo mestu dajali urbani značaj ter pozitivno vplivali na razvoj lokalne skupnosti. Maribor si predstavljamo kot pomembno urbano središče v severovzhodni regiji, ki ne bo zgolj skupek razdrobljenih primestnih naselij, ampak bo uspešno povezoval mesto z zaledjem.” K temu pa dodal: “Rešitve ne vidimo zgolj v tujih investitorjih, temveč v razvoju lastnih potencialov. Mesto lahko naredi ljudi srečnejše in jim da občutek dostojanstva.”
lkp1
“Pobudo za ustanovitev Liste kolesarjev in pešcev smo zagnali posamezniki iz vrst civilne družbe, nevladnih organizacij in meščanov, ki smo jih s svojim delom delom že do sedaj pripomogli k ustvarjanju boljših pogojev za prebivalcev”, so bili enotni vsi trije pobudniki Liste kolesarjev in pešcev.

Kot so povedali, želijo nastopiti na lokalnih volitvah 2014 in si v prihodnjem mandatu zagotoviti najmanj en sedež v Mestnem svetu Mestne Občine Maribor.

Slika je simbolična

S policijske uprave Maribor sporočajo, da je dne, 4. 8. 2014, okoli 16.15, zaradi vožnje z neprilagojeno hitrostjo, zaradi česar ni več obvladoval vozila, na Ljubljanski ulici v Mariboru padel 50-letni kolesar.

Ob padcu se je lahko telesno poškodoval, zato je bil odpeljan v UKC Maribor. Policisti so ugotovili, da kolesar ni vozil po pravi strani vozišča in da je prometni nesreči botroval alkohol. Elektronski alkotest je namreč pokazal, da je imel kolesar v organizmu kar 1,01 mg/l alkohola. Izdan mu je bil plačilni nalog.

Slika je simbolična

Slika je simbolična

Slika je simbolična

Mestna občina Maribor vas obvešča, da bo zaradi sanacije drugega dela jeklenega mostu čez reko Dravo v Mariboru, pod železniškim mostom predvidoma do 31. 12. 2014, popolna zapora:

– severnega pločnika in severne kolesarske steze Pobreške ceste,
– peš poti ob desnem bregu reke Drave.

Slika je simbolična

Slika je simbolična

Izvajalec del je TOSIDOS d.o.o.

Slika je simbolična

Dne 2. 8. 2014, ob 2.30, sta policista Policijske postaje Maribor II, na Borštnikovi ul. v Mariboru, ustavila 39-letnega voznika osebnega avtomobila iz okolice Maribora. Elektronski alkotest je pokazal, da je bil voznik pod vplivom alkohola, saj je imel v organizmu 0,96 mg/l alkohola. V skladu z zakonskimi določili, sta policista odredila zaseg vozila, zaradi česar sta kršitelju odvzela tudi kontaktne ključe vozila, do prihoda vlečne službe.

Ko je na kraj prišel voznik vlečne službe in je policist stopil do voznika avtovleke, je kršitelj sedel nazaj v svoje vozilo ter z rezervnim kontaktnim ključem, ki ga je imel v vozilu, spravil vozilo v pogon ter se z vozilom, z veliko hitrostjo, odpeljal v smeri Kardeljeve ceste in na parkirišče na Ulici Staneta Severja v Mariboru. Tam sta ga policista ponovno pravilno ustavila in kršitelju ukazala, naj ugasne vozilo ter izstopi iz vozila, saj mu je prepovedana nadaljnja vožnja. Kršitelj tega ni upošteval, ampak je zapeljal vzvratno, z odprtimi voznikovimi vrati na vozilu. Policist, ki je vodil postopek je v zadnjem trenutku uspel odskočiti, da ga kršitelj ni zadel z vrati vozila. Pri vzvratni vožnji je kršitelj trčil v službeno vozilo policije, kar ga je za trenutek ustavilo. Ker se kršitelj na zakonit ukaz policista (naj ugasne vozilo in izstopi) ni odzival, je policist poskušal izvesti strokovni prijem na roki osumljenca, v tistem trenutku pa je kršitelj ponovno naglo speljal tako, da je policist ponovno komaj uspel odskočiti od vozila, da ga osumljeni ni zadel z vrati. Kršitelj je uspel odpeljati naprej, se po nekaj metrih ustavil in nato ponovno sunkovito speljal v smeri proti policistu tako, da je ta komaj uspel odskočiti, saj bi ga sicer povozil.

Kršitelj je nato z veliko hitrostjo z vozilom odpeljal. Vožnjo je nadaljeval po Kardeljevi cesti na Streliško cesto in od tam na Tržaško cesto, kjer je bil ob pomoči drugih patrulj, ustavljen in obvladan. Ob zaustavljanju je kršitelj s prednjim delom vozila, zaradi prekratke varnostne razdalje trčil v službeno vozilo policije, v katerega je trčil že pred tem, nato pa skušal pobegniti s ponovno vzvratno vožnjo, ob tem pa trčil še v drugo službeno vozilo policije. Policisti so bili nato prisiljeni uporabiti prisilna sredstva. Ob uporabi le-teh se je kršitelj lažje telesno poškodoval. Odpeljan je bil v UKC Maribor, kjer mu je bila nudena zdravniška pomoč.

Policisti so kršitelju izdali plačilni nalog, zagovarjal pa se bo tudi na Okrajnem sodišču, pri sodniku, pristojnem za prekrške. Zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja preprečitev uradnega dejanja ali maščevanje uradni osebi, po 1. odstavku 299. člena Kazenskega zakonika (KZ-1), pa ga bodo kriminalisti ovadili mariborskemu Okrožnemu državnemu tožilstvu.

Vir: STA

Slika je simbolična

Slika je simbolična

unnamed

25. mednarodni lutkovni festival – POLETNI LUTKOVNI PRISTAN bo potekal od 9. avgusta do 1. septembera 2014.

unnamed

Poletni lutkovni pristan je Lutkovno gledališče Maribor pod umetniškim vodenjem Tineta Varla začelo prirejati z mislijo na kakovostno lutkovno ponudbo v času poletnih počitnic. Festival se je začel (leta 1990 na Lentu) skromno: z eno tujo in štirinajstimi slovenskimi lutkovnimi predstavami. Že prihodnje leto je število tujih in domačih predstav naraslo skoraj na trideset, z znatnim deležem predstav iz tujine. Hitro se je pričelo tudi sodelovanje s prireditelji podobnih festivalov po Sloveniji in v tujini. Izmenjava programa je omogočila veliko pestrejši program. Na festivalu so se zvrstile predstave z vsega sveta, vsako leto pa tudi izbor najboljših slovenskih lutkovnih predstav. Sprva je bila glavnina festivalskega programa namenjena samo predstavam, sčasoma pa se je program širil tudi na spremljevalne lutkovne dogodke: ustvarjalne delavnice, razstave in lutkovne delavnice, kjer so otroci v enotedenskih delavnicah ustvarili lastno lutkovno predstavo.

Festivalska prizorišča so se selila z Lenta v atrij mariborskega gradu, na vrt kavarne Astoria, na Rotovški trg in končno znova na Lent v novo lutkovno hišo v Minoritih. Ob tem so bile številne predstave na ogled tudi na mestnih ulicah in trgih, v mestnem parku in v Umetnostni galeriji Maribor.

Časovno je festival doživel razvoj od dogajanja skozi vse poletje do bolj zgoščene oblike, ki je živa še danes in zajema avgustovske sobote in vsebinsko najbogatejši zadnji konec tedna, ko je na ogled glavnina festivalskega dogajanja.

Program si lahko ogledate na tej povezavi.

image001

Minilo je skoraj leto dni od kolonije v Mariboru, prijetnega druženja ter ustvarjanja. Zato Mladinski kulturni center Maribor (MKC Maribor) in galerija Media Nox pripravljata Razstavo I. Mednarodne umetniške kolonije za mlade Media Nox 2013 s tematskim naslovom “2013 – Leto hudiča”, ki bo v sredo, 6. avgusta 2014, ob 19. uri.

Otvoritev razstave bo potekala v Galeriji Media Nox, na kateri bodo predstavili umetnine, ki so nastale lani na I. Mednarodni umetniški koloniji s tematskim naslovom “2013 – Leto hudiča”. Razstavili bodo nastala umetniška dela, ki so jih umetniki ustvarili na koloniji ter jih donirali galeriji Media Nox (ki spada pod okrilje Mladinskega kulturnega centra Maribor). Več informacij o dogodku lahko najdete tukaj.

slika

getfoto2

Spričo visoke brezposelnosti se vedno več ljudi zateka k lastni ustvarjalnosti in rokodelstvu. V mariborskem zavodu Art Mar, ki združuje ustvarjalce domače in umetnostne obrti, opažajo, da je za takšne izdelke vedno več povpraševanja tudi med kupci. Zato za sejmom in trgovino v Mariboru načrtujejo še odprtje centra slovenskih domačih obrti.

getfoto2

Da bi imeli težave z napolnitvijo takšnega centra, se ne bojijo. “Ustvarjalcev imamo ogromno. A nimajo možnosti, da se predstavijo javnosti,” je za STA povedala vodja projektov v Art Maru Zdenka Borak. “Hodimo v Gradec, pa v Benetke, pa v druga mesta in razmišljamo, zakaj nimamo tega v Mariboru. A ni nam treba kopirati. Imamo toliko ustvarjalnih ljudi, da bi lahko od drugod hodili nas kopirat,” meni.

Art Mar vsako drugo soboto v mesecu prireja tržnico na Grajskem trgu, kjer lahko ustvarjalci prodajajo svoje izdelke. Doslej se je vsaj enkrat na tem sejmu predstavilo okoli 400 ustvarjalcev. Med njimi so številni iz Maribora in okolice. “Imamo zelo dobre rokodelce. Takšnih, ki se ukvarjajo s starimi slovenskimi domačimi obrtmi, kot je izdelovanje keramike, obdelovanje kovin, pletenje iz šib, leseni izdelki,” je pojasnila Borakova.

Povezovanje je za te rokodelce ključnega pomena, saj so večinoma starejše generacije in niso vajeni sodobnih tržnih in marketinških prijemov. Pri mlajših ustvarjalcih pa Borakova opaža, da imajo kljub razmeroma visoki izobrazbi premalo znanja s področja računovodstva in trženja. “Imajo dobre ideje in izdelujejo odlične izdelke, nimajo pa časa in znanja, kako z njimi stopiti v svet,” je pojasnila.

Ker je tržnica, ki jo prirejajo od decembra 2012, v javnosti naletela na zelo dober odziv, so sodelovanje razširili še na stalno prodajno mesto. V sodelovanju z Zavodom za turizem Maribor Pohorje so pred nekaj tedni odprli trgovino na Gosposki ulici, kjer prodajajo izdelke pridruženih ustvarjalcev.

Pred dnevi so zagnali socialno podjetje Art Les, kjer izdelujejo in prodajajo izdelke iz lesenih palet in drugega odpadnega lesa. Ideja zanj se jim je porodila ob velikem zanimanju strank za pohištvo v omenjeni trgovini, mizarska delavnica pa je prinesla zaposlitev treh prej dolgotrajno brezposelnih.

Letos si želijo v Mariboru odpreti tudi center, kjer bi se dalo naučiti starih slovenskih domačih obrti. “Vsak ima vsaj nekaj kreativnosti v sebi. A večina se nima možnosti sploh preizkusiti in ne ve, na koga naj se obrne,” je prepričana Borakova. Na takšen način bi tudi zagotovili, da stara rokodelska znanja ne utonejo v pozabo.

Dolgoročno bi radi postavili tudi stalno tržnico unikatnih izdelkov, kjer bi ustvarjalcem lahko nudili cenejši najem stojnic in boljšo zaščito pred vremenskimi vplivi, kupcem pa večjo ponudbo. Takšen prostor bi bil po mnenju Borakove zagotovo pomemben člen v turistični promociji mesta in oživljanju starega mestnega jedra. “Na takšnih tržnicah se čuti utrip mesta, v tujini takšni prostori narekujejo dogajanje v mestu. Maribor to potrebuje,” je prepričana Borakova.

Kot rečeno, tržnico zaenkrat prirejajo vsako drugo soboto v mesecu, vsak dan pa le v času Festivala Lent ter božično-novoletnih praznikov. “V slabih dveh letih, odkar delujemo, smo opazili vedno večji obisk in vedno več zanimanja za ročna dela, tako s strani kupcev kot ustvarjalcev,” je povedala. Na takšen način se po njenih besedah da tudi preživeti. “Tisti, ki imajo malo podjetniške žilice, lahko uspejo. Ljudje vedno bolj cenijo unikate in so za to pripravljeni odšteti tudi potreben denar. Sicer pa so skoraj vsi presenečeni, da izdelki niso tako dragi, kot so sprva pričakovali.”

Vir: STA

violina

V Mariboru so se danes spomnili 70. obletnice poboja več tisoč Sintov in Romov v nacističnem taborišču Auschwitz-Birkenau. Po besedah direktorja Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor Marjana Toša je bilo to poglavje zgodovine veliko desetletij prezrto, zato porajmos mnogi označujejo tudi kot pozabljeni holokavst.

S prireditvijo Noč, ko so violine obmolknile so obeležili 2. avgust, dan spomina na žrtve porajmosa. Na večer 2. avgusta 1944 so namreč nacisti ukinili t. i. Zigeunerlager (cigansko taborišče) v Auschwitz-Birkenauu in v eni sami noči, t. i. Zigeunernacht (ciganska noč), v plinskih celicah kruto pobili več kot 4000 Sintov in Romov.

Natančno število žrtev porajmosa, kakor se imenuje nacistični genocid nad Romi in Sinti, ni znano. Po nekaterih ocenah je pod nacisti umrlo več kot 80 odstotkov evropskih Romov.

“Za razliko od holokavsta, torej tragedije nad Judi, o holokavstu nad Romi in Sinti vemo bore malo. Šele v zadnjih desetletjih tudi z znanstvenim raziskovanjem prodiramo naprej in prihajajo na plano številke o umorjenih Romih in Sintih, ki se gibljejo od 500.000 pa do poldrugega milijona v globalnem okviru. A ta številka še ni dokončna,” je za STA pojasnil Toš.

S takšnimi prireditvami, kot je bila današnja, želijo javnost opozoriti tudi na žrtve med slovenskimi Romi in Sinti, katerih število prav tako šele ugotavljajo.

Slavnostna govornica Alenka Markov iz sektorja za človekove pravice pri ministrstvu za zunanje zadeve je izpostavila, da so Romi in Sinti še danes marginalizirani in stigmatizirani. “Soočajo se z omejitvami, ki niso le posledica nizke izobrazbene strukture in nizke zaposljivosti, ampak tudi predsodkov,” je dejala.

“Pomembno je, da storimo korak naprej kot družba. Da se zavemo neupravičenosti stereotipov, s katerimi se naši romski prebivalci soočajo vsakodnevno, in da si prizadevamo za to, da bomo postali resnično družba strpnosti, spoštovanja drugačnosti in človeškega dostojanstva,” je dodala.

Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor je dogodek, ki je prvi takšen doslej, organiziral v sklopu projekta Kamnite solze, ki ga je v letih 2014−2016 podprla Mednarodna zveza za spomin na holokavst (IHRA). Z njim naj bi ubrali celovit pristop k dolgoročni viziji spominjanja in učenja ter programom spominskih prireditev v čast žrtvam holokavsta in porajmosa.

violina

Slika je simbolična

Vaterpolisti Maribor Branika bodo tudi letos zastopali Slovenijo v jadranski ligi, ki bo razširjena, saj bodo v njej prvič nastopili srbski klubi. V tekmovanju, ki se bo začelo oktobra, bo sodelovalo 16 ekip, ki bodo razdeljeni v dve kakovostni skupini. Edinega slovenskega predstavnika bodo zagotovo uvrstili v drugo kakovostno skupino.

Kot že rečeno, bodo novinci v ligi srbski klubi, in sicer Partizan, Crvena Zvezda, Radnički Kragujevac in Vojvodina. Hrvaško bodo zastopali Primorje, Jug, Mladost, Mornar, Jadran Split, POŠK, Medveščak in Opatija, Črno goro pa Jadran Herceg Novi, Budva in Primorac.

Slika je simbolična

Slika je simbolična

celiakija

Mednarodni evropski projekt LQ-CELIAC, ki si prizadeva k dviganju osveščenosti javnosti o problematiki celiakije in brezglutenske diete ter izboljšanju življenja celiakašev na obmejnem območju severovzhodne Slovenije in jugozahodne Madžarske, se počasi zaključuje. Končne rezultate triletnega projekta, katerega vodilni partner je Mestna občina Maribor, bodo predstavili v začetku septembra.

Ključne vsebine in vmesne ugotovitve na podlagi izvedenih aktivnosti pa so združili v video posnetek, s katerim projekt sodeluje na video natečaju v okviru praznovanja Dneva evropskega sodelovanja. Podrobnosti sledijo na povezavi.

celiakija

Franc Kangler

Vrhovno sodišče je razveljavilo pravnomočno obsodbo nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja na sedem mesecev zapora in zadevo vrnilo sodišču prve stopnje v novo sojenje, so za STA danes potrdili na Okrožnem državnem tožilstvu v Mariboru.

Vrhovno sodišče je v izpodbijani sodbi ugotovilo absolutno bistveno kršitev po 11. točki prvega odstavka 371. člena zakona o kazenskem postopku, prav tako pa se mu je pri odločanju pojavil precejšen dvom o resničnosti odločilnih dejstev.

Po ugotovitvah vrhovnega sodišča niso bili podani zakonski znaki kaznivega dejanja sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje, za kar je bil Kangler obsojen. Zato je vrhovno sodišče sprejelo stališče, da je potrebno kaznivo dejanje pravno opredeliti le kot kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja.

O dovoljenosti pridobljenih prisluhov sodišče ni odločalo, ker se za to kaznivo dejanje prisluhi v ponovljenem postopku ne bodo mogli več uporabiti. “Navedeno pomeni, da se v ponovljenem postopku ne bodo mogli uporabiti prisluhi, ki so dokazovali Kanglerjev vpliv na zaposlene v občini, in dejstvo, da je bil seznanjen z vsebino posameznih pomembnih in potencialno spornih odločitev tudi v primeru, ko dokumentov ni sam podpisal,” je za STA pojasnil vodja Okrožnega državnega tožilstva v Mariboru Drago Šketa.

Glede domnevno nezakonitega zasega listin pa je vrhovno sodišče odločilo, da listine, ki so bile zasežene v predkazenskem postopku, niso nedovoljen dokaz.

Po navedbah vrhovnega sodišča bo sodišče prve stopnje v ponovljenem postopku moralo podrobneje in prepričljivo obrazložiti razloge za svoje dokazne zaključke in se na podlagi teh zaključkov bolj poglobljeno opredeliti do zagovora obsojenca, da ni vedel, da Karin Ježovita ne izpolnjuje predpisanih pogojev za dodelitev službenega stanovanja v najem, ter o zadevi ponovno odločiti.

“Odločitev vrhovnega sodišča o vrnitvi zadeve v ponovno sojenje za tožilstvo pomeni, da delo, ki ga tožilstvu nalaga zakon, še ni končano,” je odločitev komentiral Šketa. “Razloge, ki so vodili sodišče v odločitev o nujnosti ponovnega sojenja, bo treba podrobneje preučiti. Zakon pa določa, da mora sodišče v ponovnem sojenju opraviti vsa procesna dejanja in pretresti vsa sporna vprašanja, na katere je vrhovno sodišče v svoji odločbi opozorilo. Skladno s tem bo tožilstvo tudi v ponovljenem postopku obtožbo zastopalo strokovno in skladno s svojimi zakonskimi dolžnostmi,” je dodal.

Vrhovno sodišče je o zadevi odločalo, potem ko je Kanglerjeva obramba vložila zahtevo za varstvo zakonitosti. Ker je s tem pravnomočna sodba razveljavljena in se postopek začne znova, pomeni, da se razveljavi tudi izrečena kazenska sankcija kakor tudi postopek glede Kanglerjeve prošnje za prestajanje kazni v obliki splošno koristnega dela.

Okrajno sodišče v Mariboru je Kanglerja maja lani obsodilo na sedem mesecev zapora. Sodišče je ocenilo, da je izrabil svoj položaj in posredoval pri dodelitvi občinskega stanovanja vedeževalki Karin Ježovita. Zaradi te sodbe je Kangler tudi izgubil mandat državnega svetnika.

Franc Kangler

Franc Kangler

Posodobljeno dne, 1.8.2014 ob 11:00

Za Kanglerjevo obrambo razveljavitev obsodbe pričakovana

Odvetnik nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja Marko Bošnjak je razveljavitev obsodbe s strani vrhovnega sodišča označil za pričakovano. “To smo pričakovali glede na številne pravne in dejanske kršitve v tej zadevi,” je danes povedal za STA.

“Na vse te kršitve smo opozarjali skozi celoten postopek, tako da smo zadovoljni, da je vsaj vrhovno sodišče naše očitke tudi resno vzelo in upoštevalo,” je še povedal Bošnjak, ki sicer z odločitvijo vrhovnega sodišča še ni uradno seznanjen, saj mu še ni bila uradno vročena. “Zadeva je vrnjena nazaj v novo odločanje, kjer pričakujemo, da bo skladno z zakonom tudi rešena ugodno v korist gospoda Kanglerja,” je dodal.

Na vrhovnem sodišču so za STA povedali, da so odločitev o omenjeni zahtevi za varstvo zakonitosti sprejeli in jo v sredo poslali prvostopenjskemu sodišču preko Višjega sodišča v Mariboru. Strankam naj bi bila odločba vročena preko prvostopenjskega sodišča, kjer pa o njeni vsebini še ne morejo govoriti, ker še ni izkazanih povratnic o vročitvi.

Kot so za STA danes potrdili na Okrožnem državnem tožilstvu v Mariboru, je vrhovno sodišče razveljavilo pravnomočno obsodbo Kanglerja na sedem mesecev zapora in zadevo vrnilo sodišču prve stopnje v novo sojenje. V izpodbijani sodbi je ugotovilo absolutno bistveno kršitev po 11. točki prvega odstavka 371. člena zakona o kazenskem postopku, prav tako pa se mu je pri odločanju pojavil precejšen dvom o resničnosti odločilnih dejstev.

Po ugotovitvah vrhovnega sodišča niso bili podani zakonski znaki kaznivega dejanja sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje, za kar je bil Kangler obsojen. Zato je vrhovno sodišče sprejelo stališče, da je potrebno kaznivo dejanje pravno opredeliti le kot kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja.

Okrajno sodišče v Mariboru je Kanglerja maja lani obsodilo na sedem mesecev zapora. Sodišče je ocenilo, da je izrabil svoj položaj in posredoval pri dodelitvi občinskega stanovanja vedeževalki Karin Ježovita. Zaradi te sodbe je Kangler tudi izgubil mandat državnega svetnika.

Vir: STA

dravske vodovnice

Družina Svizec in Zavod za turizem Maribor – Pohorje vas vabita na odprtje razstave Dravske vodovnice, ki bo v petek, 8. avgusta ob 18.00 uri v Hiši Stare trte na Lentu.

Za kulturni program bo poskrbelo Društvo za ljudi in prostore Hiša. Razstavo si bo možno ogledati do 15. septembra.

Vabilo_RazstavaVodovnice

pocitnice14-1

Počitnice s prijatelji 2014 Zveze prijateljev mladine Maribor se nadaljujejo tudi v mesecu avgustu. Tako, da bo še naprej zabavno, ustvarjalno in raziskovalno, udeležence programa pa čakajo nove dogodivščine in lepi trenutki s prijatelji.

pocitnice14-1

IZLETI
Ponedeljek, 4. avgust, ob 9.00
Klepet z živalcami: NA KONJA!
Konjeniški klub Piramida nas vabi na Hipodrom Kamnica na kratko ježo po maneži (KK Piramida vabi tudi na Počitnice v čarobnem svetu konj, več na www.kdpiramida.si).

Torek, 5. avgust, ob 9.00
Športno dopoldne: JAPONSKO MEČEVANJE
Ni nam treba na daljno Japonsko, da spoznamo elegantno borilno veščino z japonskim mečem katano. (Klub japonskega mečevanja Maribor)

Sreda, 6. avgust, ob 7.30
Sredin izlet: GIBALNI PARK
Gibanje je zdravo, v motoričnem parku v Gamlitzu pa tudi zabavno doživetje. Gibali se bomo na 30 različnih načinov, tudi plavali v jezeru. Kopalke in brisača! Doplačilo 16 EUR. Povratek okoli 17. ure.

Četrtek, 7. avgust, ob 9.00
Druženje z upokojenci: ZA IGRO JE VEDNO ČAS
Tako kot mi se tudi naši dedki in babice radi igrajo. Kaj bo odločilno pri igranju družabnih iger – hitri prsti mladih ali premišljena poteza starejših? (Dom Danice Vogrinec Maribor)

Petek, 8. avgust, ob 9.00
Doživetja na Mariborskem otoku: ZELENI OTOK Z BAZENOM
Vodne igre, plavanje in čofotanje, vožnja po toboganu, vaterpolo, odbojka na vodi in ležanje na travi. Kopalke in brisača! (Športni objekti Maribor, Vaterpolski klub Branik in Plavalni klub Branik)

Zbirno mesto za izlete je Dom ustvarjalnosti mladih Maribor (Razlagova 16). Za sredin izlet je obvezna predhodna prijava.

USTVARJALNE DELAVNICE

Počitniške ustvarjalne delavnice potekajo v Domu ustvarjalnosti mladih, od ponedeljka do petka, med 8. in 16. uro. Posebej zanimivi v naslednjem tednu pa bosta delavnici:

MISELNE IGRE
4. do 8. avgust, ob 11.00
Reševanje miselnih iger – hui hui in tangram sta le dve izmed njih (mentor Andrej Klembas).

UNO, DOS, TRES – ŠTETI ZNAM DO DESET
4. do 8. avgust, ob 10.00
Bi se radi naučili še kaj več? Kako pozdravimo prijatelja in kako se reče »danes je lep dan«. (izvajalec Theo Karoumenos, Zavod Zlati hrček).

Celotni program POČITNICE S PRIJATELJI 2014 je objavljen na spletni strani ZPM.
Foto-utrinke in vtise z izletov in delavnic lahko spremljate na njihovi Facebook strani.
Za dodatne informacije so vam na voljo v informacijski pisarni INFO-DUM, (Razlagova 16, pritličje), na tel. št. 02 229-94-50 in 040 433-511 ali preko e-pošte info.dum@zpm-mb.si.

Slika je simbolična

S Policijske uprave Maribor sporočajo, da je neznani storilec med 29. in 30. 7. 2014, vlomil v prostore športnega društva v okolici Maribora.

Vlomil je tako, da je dvignil že poškodovano okno v pritličju športnega objekta in splezal v notranjost. Od tam je odtujil PVC zaboj sive barve, v katerem je bilo 20 kompletov nogometnih dresov, svetlo modre-bele barve, dva vratarska kompleta dresov, dva para rokavic, torbo za žoge, 10 žog znamke Adidas in video projektor, neznane znamke. Materialna škoda znaša okoli 2.500 evrov.

Slika je simbolična

Slika je simbolična

48__320x240_report

Gostje tokratne oddaje so bili:
-Anja Vajde (TIC Vuzenica)
-Lidija Divjak Mirnik (Študentski domovi Maribor)
-dr. Vlasta Krmelj
-Stanko Kokol in Silvan Damijan (Veteran klub Maribor)


report

Slika je simbolična

Iz UKC Maribor obveščajo, da so začasno zaprli 6. etažo Oddelka za travmatologijo Klinike za kirurgijo.
Oddelek za travmatologijo sicer nemoteno deluje v 5. in 7. etaži kirurške stolpnice.

Slika je simbolična

Slika je simbolična

slika sta

Višje sodišče v Mariboru je pritrdilo zahtevi tožilstva, da se morajo trije vpleteni v umor Davorina Horvata iz Rošnje vrniti v pripor.

Višje sodišče je tako spremenilo odločitev prvostopenjskega sodišča, ki jih je do pravnomočnosti sodbe izpustilo na prostost, v današnji izdaji piše časnik Večer.

Sodni senat mariborskega okrožnega sodišča je 15. julija peterico, ki se je oktobra lani na grozovit način znesla nad 43-letnim Davorinom Horvatom in ga mrtvega pustila na Pohorju, obsodilo na zaporne kazni. Za kriva umora sta bila spoznana Denis Leskovar, ki je bil obsojen na 20 let zapora, in Primož Kosi, ki mu je sodišče naložilo 18 let zapora.

Zaradi povzročitve posebno hudih telesnih poškodb je sodišče Leskovarjevi partnerici Mateji Marin in Timoteju Sitarju prisodilo po pet let zapora. Obdolženec, ki je bil v času kaznivega dejanja mladoleten, pa bo za zapahi moral preživeti štiri leta.

Za Leskovarja in Kosija je sodišče zaradi ponovitvene nevarnosti odločilo, da ostaneta v priporu, preostala trojica pa je bila do pravnomočnosti spuščena na prostost. Državni tožilec Izidor Rojs se je zoper ta sklep pritožil in dosegel, da je sodišče trojico poklicalo nazaj v pripor. Po poročanju Večera so vsi trije ponovno v priporu.

slika sta

Vir: STA

Slika je simbolična

S pripravami na novo sezono so pričeli tudi rokometaši mariborskega Branika. Moštvo, ki ima ob odhodu in prihodu nekaterih igralcev precej mlado podobo, a zaradi tega nič kaj manj izkušeno, pa ob naporih treningih čaka kar nekaj pripravljalnih tekem.

Trener Marko Šibila, pred katerim je že peta sezona na klopi mariborskega Branika, ima na voljo skoraj celotno moštvo, v polni meri ne sodelujeta le bratranca iz Škofje Loke Gašper Hrastnik, ki še ni povsem nared po operaciji levega ramena, in Grega Jamnik, ki je tik pred pripravami staknil poškodbo zapestja. Pripravam, ki bodo večji del potekale v Mariboru, pa sta se pridružila tudi mladinca, brata dvojčka, Nejc in Staš Krabonja. “Na pripravah ne posvečamo večje pozornosti zgolj fizični pripravi, saj od igralcev pričakujem, da za to sami ustrezno poskrbijo. V tej smeri so dovolj izobraženi, potreben je le moment volje. Moram reči, da so vsi prišli v dobrem stanju in tako lahko takoj pričnemo delati tudi z žogo. Potrebno je opraviti čim več treninga v specifičnih okoliščinah igre z žogo,” je dejal trener mariborskih rokometašev, ki je dodal, da bodo priprave še na višji ravni, ko se bo pridružil pomočnik Klemen Luzar, ki v vlogi pomočnika selektorja s slovensko mladinsko reprezentanco uspešno nastopa na evropskem prvenstvu v Avstriji.

V primerjavi s prejšnjimi sezonami je tokratna postava moštva višja in fizično močnejša. “Vsi fantje so postavni, nekateri pa res izstopajo. To pa ni zagotovilo za uspeh, saj brez rokometnega znanja ne gre. Res je, da gre za mlade fante, ki pa imajo za sabo že določeno rokometno zgodbo in s tem tudi kar nekaj izkušenj. Verjamem, da bo za njih igranje za Maribor dodatna referenca v njihovi športni karieri ter da je pred nami uspešna sezona,” meni Šibila, ki se je tudi za te priprave dogovoril za kar nekaj pripravljalnih tekem z uglednimi tekmeci, kot so francoski Tremblay, madžarski Csurgo, hrvaški Zagreb in drugi.

Slika je simbolična

Slika je simbolična

Vir: STA

getfoto2 (2)

Mariborski nogometaši se bodo drevi ob 20.30 v Ljudskem vrtu pomerili z Maccabijem iz Tel Aviva. Gre za prvo tekmo tretjega kroga kvalifikacij za ligo prvakov, povratna bo čez teden dni v ciprski Larnaki, saj Tel Aviv domačih tekem zaradi vojnih razmer v državi ne igra na lastnem stadionu.

Želja Mariborčanov je, da si pred odhodom na gostovanje že doma zagotovijo ugoden izid, ki bi jim na povratni tekmi omogočil napredovanje v četrti krog ter s tem možnost za uvrstitev v glavni del tekmovanja.

Poleg športnega naboja pa ima dvoboj tudi varnostnega, saj velja za tekmo visokega tveganja s poostrenimi varnostnimi ukrepi. Poleg personifikacije vstopnic, ki so zdaj že skoraj stalnica na evropskih tekmah (tokrat narodnostnih omejitev ni, tako kot na tekmi 2. kroga proti Zrinjskemu iz Mostarja) je pomembno izpostaviti, da gre za tekmo, ki je zaradi dogodkov na Bližnjem Vzhodu ne bo spremljala zgolj Evropska nogometna zveza, pač pa tudi vsa Evropa in svet.

Izraelci, ki so v Maribor prispeli v ponedeljek z velikim številom lastnih varnostnikov, s tega stališča za mariborsko moštvo niso nič posebnega, varovance trenerja Anteja Šimundže zanima le rezultat. “Vemo, kaj je naša naloga, kakšen je nasprotnik, kje je dober, kje ima težave. Zavedamo se pomembnosti tekme, fantje so prisotni v glavah. Smo na visoki ravni, fantje vedo kako in kaj,” je dejal Šimundža.

Bržkone bo na udaru obramba, ki si bo prizadevala ohraniti mrežo vratarja Jasmina Handanovića nedotaknjeno, vsaj tako zagotavlja steber zadnje vrste Marko Šuler, ki ima izkušnje z igranjem tudi v Izraelu. “Vzdušje v ekipi je super, to bo za nas tekma kot tekma. Cilji so enaki kot pred zimo, nasprotnik je kakršen je. Je premagljiv, čeprav ne bo lahko. Maccabi v tem času igra na hitre podaje, zelo po tleh, pošilja žoge v globino, med igralce, dokaj hitro in so zelo neugodna ekipa. A ima proti ekipam, ki se dobro postavijo, lahko veliko težav, ker so neučakani. Maccabi je klub s tradicijo, čeprav je tudi Maribor stopničko višje, sem prepričan, da bo z njihove strani prisotno podcenjevanje, prav tako se jim bo poznalo, da ne igrajo na domačem stadionu, saj znajo njihovi navijači pripraviti peklensko vzdušje.”

Tekmo pod Kalvarijo bodo sodili slovaški sodniki Ivan Kružliak, Tomaš Somolani in Ondrej Brendza.

getfoto2 (2)

Vir: STA

nk maribor

Pred nami je nestrpno pričakovan dvoboj 3. kroga kvalifikacij za UEFA Champions League, ki bo ob tekmovalnem pomenil tudi velik organizacijski zalogaj. Zato NK Maribor naproša za dosledno spoštovanje pravil s strani vseh udeležencev.

Ob stalni praksi o zapori ulic okoli stadiona od jutranjih ur na dan tekme in pozivu gledalcem, naj zaradi izvajanja personalizacije ter povečanega obiska pridejo prej na stadion, da bi se izognili gneči s daljšim čakanjem pri vhodih, velja tokrat posebno sporočilo.

Vse tekme izraelskih moštev v evropskih pokalih imajo oznako visokega tveganja in po tej plati je varnostni vidik močneje izražen. Naloge organizatorja pa bodo tokrat še zahtevnejše. Vsi udeleženci tekme se morajo zavedati, da bo zaradi dogodkov po Evropi danes Ljudski vrt pod posebnim drobnogledom. NK Maribor vse udeležence opozarja, da tekmovanja pod okriljem Uefe niso prostor za izražanje političnih prepričanj, prav tako ne za kakršnokoli izražanje politične, verske ali rasne nestrpnosti. Vsakršno kršenje zahtev o ničelni toleranci bo imelo resne posledice (kazni niso samo finančne, ampak se lahko izreče tudi kazen tekme pred praznimi tribunami ali celo izključitev iz tekmovanja), zato bo NK Maribor skupaj z svojimi navijači storil vse, da pošlje v svet sliko o zglednem obnašanju vseh, ki jim srce bije za NK Maribor. Vsekakor se vsak navijač mora zavedati, da ima lahko njegovo nespametno dejanje resne posledice za preostale navijače, klub in mesto.

NK Maribor bo storil vse, da kot organizator izpelje prireditev z zagotovitvijo reda in ob upoštevanju vseh pravil. Poskrbljeno bo tudi za popolno varnost gostujoče ekipe in njihovih gostov ter navijačev, ki jih po predvidevanjih pričakujejo v minimalnem številu, bo pa vsem omogočen nemoten prihod na tekmo in odhod s stadiona.

nk maribor

razstava8

Sinoči sta fotograf Marjan Laznik in slikar Grega Bajc sklenila skupno razstavo, z naslovom “Popoln začetek dneva in zgodbe za lahko noč“. Finisage so pripravili v Literarni hiši Maribor.
razstava8
Grega Bajc je kot “prišlek” (saj je v osnovi Ljubljančan) tokrat v Mariboru razstavljal 12 svojih slik. Pravi, da je zanj popoln začetek dneva trenutek, ko se zbudi in zagleda barve sveta. Svetlobo, igro senc in moč barv potem skuša prenašati v svoje slike: “Brez pretiranega razmišljanja. Ustvarjanje se začne… lahko bi rekel samo od sebe, ko nastane prva linija.

Marjan Laznik, ki se s fotografijo ukvarja že več kot 30 let, pa je na finisagu povedal, da ga motivirajo predvsem ljudje: “Vsako telo je lepo. Veliko se posvečam fotografiji aktov. Fotografije, ki so del te razstave pa se mi zdijo posebne predvsem zaradi poz joge, ki jih ne zmore vsak, Katja pa jih.

Sicer pa so – kot je za galerijo v Literarni hiši pričakovati – finisagu razstave dodali še branje poezije.

razstava9

nk maribor

Pred jutrišnjo prvo tekmo tretjega kroga kvalifikacij za Ligo prvakov v Ljudskem vrtu vlada pozitivno vzdušje. Trener NK Maribora Ante Šimundža in nogometaš Marko Šuler se strinjata, da jih v ekipi izraelskega Maccabija podcenjujejo. Vijoličasti za play off ne delajo kalkulacij, ampak so osredotočeni na tekmo.

nk mb 1

Kot smo izvedeli na današnji novinarski konferenci, so priprave na tekmo z Maccabijem potekale v ustaljenem ritmu. “Manjša težava je poškodba Mejača, ki ne bo mogel igrati,” je dejal trener NK Maribora Ante Šimundža. Za Maccabi – pravi – je evidentno, da so ekipa s hitro dinamiko: “Ni bilo lahko preučiti Izraelcev. To našo domačo nalogo smo naredili. Vem, kaj si želimo, vem, kako bomo to dosegli.

Ante Šimundža

Ante Šimundža

Da je treba igrati tekmo po tekmo, se s trenerjem strinja Marko Šuler: “Vzdušje je super. Za nas je tekma kot tekma, nasprotnik je premagljiv. Maccabi je kar neugodna ekipa, so dokaj neučakani… Se jih da hitro presenetiti. Mi se znamo postavit. Oni nas podcenjujejo, njihov hendikep je, da ne igrajo doma.

Marko Šuler

Marko Šuler

Predstavniki kluba pa so pred tekmo še opozorili, da gre za tekmo visokega tveganja: “Vsi udeleženci tekme se moramo zavedati, da bo zaradi dogodkov po Evropi v sredo Ljudski vrt pod posebnim drobnogledom, zato skupaj namenimo apel navijačem o ničelni toleranci. Tekmovanja pod okriljem Uefe niso prostor za izražanje političnih prepričanj, prav tako ne za kakeršnokoli izražanje politične, verske ali rasne nestrpnosti. Vsakršno kršenje zahtev o ničelni toleranci bo imelo resne posledice… zato bomo skupaj z našimi navijači storili vse, da pošljemo v Svet sliko o zglednem obnašanju vseh, ki jim srce bije za NK Maribor.

Tekma NK Maribor – Maccabi Tel Aviv FC bo jutri v Ljudskem vrtu ob 20.30, povratna pa v torek, 5. avgusta (po našem času ob 20h), v Larnaki na Cipru.

fotoaparat

Fotogalerija STOLP objavlja razpis za razstave v sezoni 2015 za mlade avtorje. Prijavijo se lahko avtorji, ki ustvarjajo v fotografskem mediju in so zaključili ali zaključujejo fotografsko izobraževanje na višjih in visokih šolah.

V galeriji krijejo stroške postavitve, opreme razstavišča, napise, tisk zloženke, vabila, likovno kritiko, predstavitve, pogostitev na otvoritvi, poskrbijo za promocijo v medijih in nudijo tehnično pomoč pri izvedbi razstave. Izbrali bodo tri avtorje/avtorice, od katerih se bo vsak predstavil v svojem nadstropju galerije. Vsak razstavljavec pa mora sam poskrbeti za prevoz del.

Prijave lahko pošljete na elektronski naslov info@fotoklub-maribor.com ali po pošti:

Fotoklub Maribor
Fotogalerija STOLP
p.p. 1512
2001 Maribor

Kandidati naj v prijavni dokumentaciji predložijo:
- predstavitev avtorja (biografija)
- predstavitev koncepta razstave, naslov razstave
- tehnične podrobnosti (mere del, uporabljena tehnika, način prezentacije …)
- slikovni material razstave oz. digitalne reprodukcije del.

Svet galerije bo obravnaval vse prijave, ki bodo prispele do 15. septembra 2014. Rezultati razpisa bodo objavljeni na spletni strani FG STOLP: www.galerijastolp.com. Z izbranimi avtorji bo sklenjena pogodba o razstavljanju.

fotoaparat

Slika je simbolična

V ponedeljek, 28.7. sta bili v Mariboru izvedeni kaznivi dejanji, pri čemer sta bili odtujeni dve vozili iz ene izmed avtohiš v Mariboru, dva neznana moška pa sta oškodovala 70-letno žensko.

S Policijske uprave Maribor obveščajo o dveh tatvinah, ki sta se zgodili v ponedeljek, dne 28. 7. 2014, okoli 0.35 ure, ko je neznani storilec vlomil v prostore ene izmed avtohiš v Mariboru. Iz kontejnerja je odtujil originalne ključe dveh rabljenih, neregistriranih vozil, ki sta bila v komisijski prodaji in ju odpeljal neznano kam. Odtujeni vozili sta Renault Trafic, bele barve, letnik 2007 in Seat Leone, bele barve, letnik 2011. Skupna materialna škoda znaša okoli 16.000 evrov.

Dne, 28.7.2014 okoli 18.45, sta dva neznana moška temnejše polti, stara okoli 18 let, visoka približno 175 cm, kratkih črnih las, eden je imel na glavi belo kapo ter oblečeno srajco svetle barve, drugi pa je imel na glavi temno kapo ter oblečeno srajco temne barve, izvršila drzno tatvino. V pritličju stanovanjskega bloka na Ulici Arnolda Tovornika 8 v Mariboru sta s hrbtne strani pristopila do 70-letne oškodovanke, med tem, ko je odklepala notranja vhodna vrata bloka. Tisti, ki je imel na glavi belo kapo, ji je z njene desne strani z vratu strgal debelejšo verižico iz zlata, na kateri je bil obesek v obliki križa. Po opisanem dejanju sta neznanca zbežala v smeri Borštnikove ulice v Mariboru. Materialna škoda znaša okoli 600 evrov.

Slika je simbolična

Slika je simbolična

Občinski informator

Tokrat v Občinskem informatorju:
– Davek na dež?
– 10. s kolesom na morje
– Maribor lani obiskalo več kot 200 tisoč turistov
– Radeljčani dobili novi športni park
– Poklon prvim pohorskim partizanom

Občinski informator

policija2

Na območju Policijske uprave Maribor je policija v obdobju med 21. in 27. 7. 2014, izvajala evropsko usklajen nadzor cestnega prometa »TRUCK & BUS«, s poudarkom na ugotavljanju kršitev voznikov tovornih vozil in avtobusov. V tem obdobju so pri nadzoru cestnega prometa kontrolirali 918 voznikov tovornih vozil in 50 voznikov avtobusov.

Kršitve cestno-prometnih predpisov so bile ugotovljene pri 64 kontroliranih voznikih tovornih vozil in 1 kontroliranem vozniku avtobusa. Najpogostejše ugotovljene kršitve so bile neuporaba varnostnih pasov (18 kršitev), kršitve predpisanih odmorov in počitkov (16 kršitev), prekoračitve hitrosti (10 kršitev) in preobremenitve tovornih vozil (7 kršitev).

Dne 25. 7. 2014, malo po 12. uri, je na Mednarodnem mejnem prehodu Gruškovje, v našo državo, z osebnim avtomobilom znamke Mercedes, vstopal 34-letni državljan Bosne in Hercegovine. V njegovem vozilu so se kot sopotniki nahajali tudi njegova žena ter dva mladoletna otroka. Policisti PMP Gruškovje so ob vstopu vozila v Slovenijo opravili temeljito mejno kontrolo vozila, prtljage in potnikov. Pri pregledu vozila so v posebej prirejenem prostoru, za pregradno steno zadnjih sedežev v vozilu, opazili več zavitkov, ovitih v plastični lepilni trak. Pri pregledu naključno izbranega paketa je bilo ugotovljeno, da so v njem rjavo zeleni rastlinski delci, ki so po videzu in vonju ustrezali prepovedani drogi konoplji.

Še isti dan so kriminalisti Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Maribor, na podlagi odredbe preiskovalnega sodnika Okrožnega sodišča na Ptuju, opravili preiskavo vozila ter ob tem našli in zasegli skupno pet zavojev, ki so vsebovali prepovedano drogo konopljo v skupni neto teži 3342,34 g, prav tako pa so v preiskavi našli in zasegli še druge predmete pomembne za kazenski postopek. Osumljencu so kriminalisti v postopku zasegli vozilo znamke Mercedes, saj se je v vozilu nahajal posebej prirejen skrit prostor v katerem se je nahajala prepovedana droga.

Državljanu BiH so kriminalisti, zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi v športu in predhodnimi sestavinami za izdelavo prepovedanih drog po 186/I. členu Kazenskega zakonika (KZ-1), odvzeli prostost. Naslednji dan so osumljenega privedli na zaslišanje k preiskovalnemu sodniku, ki je zanj po zaslišanju odredil pripor.S prodajo navedene količine prepovedane droge bi si osumljenec, ob uspešni neupravičeni prodaji, v Sloveniji pridobil okoli 12.000 evrov, v Avstriji pa okoli 15.000 evrov protipravne premoženjske koristi.

policija

10443521_269080096619750_7093646175444622228_n

V Mariboru zadnje dni razburja t.i. davek na dež. Tako so ga namreč poimenovali predstavniki Liste za pravičnost in razvoj, ki so minuli petek javno pozvali k referendumu. Direktor mariborske mestne uprave Marko Žula pa je danes odgovoril: davek na dež je poceni predvolilna kampanja.

Spomnimo: Minuli petek so predstavniki Liste za pravičnost in razvoj javno opozorili, da se Mariborčanom kmalu obeta davek na dež, zaradi katerega bodo zahtevali referendum. Ta ponedeljek je direktor mariborske mestne uprave Marko Žula na to odgovoril: “Davek na dež je poceni predvolilna kampanja, ki je podcenjujoča in zavajajoča do vseh nas občanov Mestne občine Maribor. MOM z uvedbo Odloka o čiščenju komunalnih in padavinskih odpadnih voda ni popolnoma nič drugačna kot vse ostale občine v Republiki Sloveniji.” Poudaril je tudi, da so predstavniki LPR sodelovali pri sprejemanju cene komunalnih prispevkov. Nadalje, da del t.i. dežja (oz. odvajanja padavinskih voda) občani in občanke plačujejo/-mo že sedaj, s to razliko, da je znesek pavšalen, po uvedbi odloka in nove cene pa, da bo znesek sledil dejanski oz. realni porabi. To naj bi v praksi pomenilo, da bi Mariborčani in Mariborčanke plačevali za približno 2€ višje mesečne položnice. Ob tem je Žula še pojasnil, da je sprejetje odloka neizogibno ter, da bi bilo dobro, če bi ga sprejeli v obstoječem mandatu. V nasprotnem primeru lahko namreč podjetje Nigrad plača od 4 do 20 tisoč evrov kazni.

10443521_269080096619750_7093646175444622228_n

Podrobnosti nocoj v oddaji Občinski informator! Ob 18.30 na BK TV.