Aktualne oddaje

    VIDEO (INTERVJU)...

    V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]

    The post VIDEO (INTERVJU) Rajko Ferk, dupleški slikar, o izzivih pri njegovi zadnji likovni koloniji Duplek Art appeared first on Lokalec.si.

    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    V svetu odraslih...

    Tokrat je v oddaji V svetu odraslih voditelj Matic Lesjak gostil Bojana Glaserja in Anjo Godec, vaditelja plesnih skupin AFS Študent. Govorili pa so o mladih, plesu, petju in ohranjanju kulturne dediščine. Akademska folklorna skupina Študent pripravlja svojo 62. celovečerno predstavo z naslovom Sobitje – dva sva eno. V oddaji V svetu odraslih so govorili […]

    The post V svetu odraslih: Mladi, ples, petje in ohranjanje kulturne dediščine appeared first on Lokalec.si.

V Malečniku se trudijo ohraniti tradicijo in pri tem spodbujati tudi najmlajše. Tako bodo prav otroci jutri, v četrtek, 30. aprila 2026, postavili majsko drevo. Začeli bodo ob 17. uri.

Seveda majskega drevesa ne bodo postavljali sami, ampak pod budnim očesom Oskarja Neuvirta Okija. Otroci bodo tako zavihali rokave, starejši pa jih bodo lahko opazovali. Če bo treba, tudi pomagali.

Oskar Neuvirt pravi, da bo letos v primerjavi z lanskim majsko drevo še kak meter višje. “Želimo obuditi ta običaj in ga ohraniti, saj postavljanje majskega drevesa in kresovanje nista samo družabna dogodka, ampak imata svoj pomen,” pravi in dodaja, da so otroci že prejšnje leto uživali in verjame, da bodo tudi letos. Ob tem se zahvaljuje tudi krajanom, ki vsako leto priskočijo na pomoč. Ne nazadnje so prav krajani tisti, ki podarijo drevo, da ga lahko otroci nato postavijo kot majsko drevo.

Mlaj bodo postavili pri nogometnem igrišču v Malečniku, kjer bo kasneje sledilo še več dogajanja. In tudi zaradi tega Neuvirt vabi, da si ljudje pridejo ogledati že otroke in jih pohvaliti za njihov trud ob postavljanju drevesa.

The post V Malečniku bodo otroci postavili majsko drevo appeared first on Lokalec.si.

V Malečniku se trudijo ohraniti tradicijo in pri tem spodbujati tudi najmlajše. Tako bodo prav otroci jutri, v četrtek, 30. aprila 2026, postavili majsko drevo. Začeli bodo ob 17. uri.

Seveda majskega drevesa ne bodo postavljali sami, ampak pod budnim očesom Oskarja Neuvirta Okija. Otroci bodo tako zavihali rokave, starejši pa jih bodo lahko opazovali. Če bo treba, tudi pomagali.

Oskar Neuvirt pravi, da bo letos v primerjavi z lanskim majsko drevo še kak meter višje. “Želimo obuditi ta običaj in ga ohraniti, saj postavljanje majskega drevesa in kresovanje nista samo družabna dogodka, ampak imata svoj pomen,” pravi in dodaja, da so otroci že prejšnje leto uživali in verjame, da bodo tudi letos. Ob tem se zahvaljuje tudi krajanom, ki vsako leto priskočijo na pomoč. Ne nazadnje so prav krajani tisti, ki podarijo drevo, da ga lahko otroci nato postavijo kot majsko drevo.

Mlaj bodo postavili pri nogometnem igrišču v Malečniku, kjer bo kasneje sledilo še več dogajanja. In tudi zaradi tega Neuvirt vabi, da si ljudje pridejo ogledati že otroke in jih pohvaliti za njihov trud ob postavljanju drevesa.

The post V Malečniku bodo otroci postavili majsko drevo appeared first on Lokalec.si.

Zavetišče za živali Maribor je objavilo razpis za prosto delovno mesto veterinarja, ki bo prevzel vodenje ambulante v okviru zavetišča.

Od kandidatov pričakujejo ustrezno veterinarsko izobrazbo, veljavno licenco ter najmanj eno leto izkušenj pri delu z živalmi. Med pogoji so tudi vozniški izpit B kategorije ter znanje angleškega ali nemškega jezika na ravni B1.

Izbrani kandidat bo opravljal veterinarsko oskrbo živali, sodeloval z ekipo zavetišča ter skrbel za strokovno delovanje ambulante. Delo poteka v dinamičnem okolju, ki vključuje vsakodnevno obravnavo različnih primerov.

Zavetišče ponuja možnost dodatnega izobraževanja ter delo v timu.

Rok za prijavo je 7. maj 2026.

Več v objavi.

The post Mariborsko zavetišče za žvali išče veterinarja appeared first on Lokalec.si.

Zavetišče za živali Maribor je objavilo razpis za prosto delovno mesto veterinarja, ki bo prevzel vodenje ambulante v okviru zavetišča.

Od kandidatov pričakujejo ustrezno veterinarsko izobrazbo, veljavno licenco ter najmanj eno leto izkušenj pri delu z živalmi. Med pogoji so tudi vozniški izpit B kategorije ter znanje angleškega ali nemškega jezika na ravni B1.

Izbrani kandidat bo opravljal veterinarsko oskrbo živali, sodeloval z ekipo zavetišča ter skrbel za strokovno delovanje ambulante. Delo poteka v dinamičnem okolju, ki vključuje vsakodnevno obravnavo različnih primerov.

Zavetišče ponuja možnost dodatnega izobraževanja ter delo v timu.

Rok za prijavo je 7. maj 2026.

Več v objavi.

The post Mariborsko zavetišče za žvali išče veterinarja appeared first on Lokalec.si.

V četrtek, 30. aprila 2026, bo v centru Spodnje Mute potekalo tradicionalno kresovanje z baklado, ki obljublja prijeten večer druženja, glasbe in ohranjanja običajev.

Dogajanje se bo začelo ob 20. uri, ko se bodo obiskovalci lahko podali na pohod z baklami, ki bo ustvaril posebno vzdušje in povezal udeležence v skupnem doživetju. Sledil bo simboličen prižig kresnega ognja, ki je pomemben del prvomajske tradicije.

Za dobro razpoloženje bo poskrbel tudi koncert, večer pa se bo nadaljeval v sproščenem druženju vseh generacij.

The post Kresovanje z baklado v Spodnji Muti appeared first on Lokalec.si.

Ob prihajajočem prazniku dela bo Maribor tudi letos zazvenel v ritmih tradicionalne prvomajske budnice. Dogodek, ki že vrsto let simbolično naznanja 1. maj, bo v petek, 1. maja 2026, povezal številne mestne četrti in krajevne skupnosti.

Budnica se bo pričela ob 6. uri zjutraj v mestni četrti Center, nato pa se bo glasbena povorka postopoma premikala po različnih delih mesta. Glasbeniki bodo s svojo prisotnostjo in prazničnim repertoarjem prebujali prebivalce ter ustvarjali značilno prvomajsko vzdušje.

Pot bo vodila skozi mestne četrti Koroška vrata, Studenci, Nova vas, Magdalena, Pobrežje in Tezno, zaključila pa se bo v krajevni skupnosti Malečnik opoldne. Na številnih postankih – med drugim pri šolah, domovih starejših občanov in pomembnejših mestnih točkah – bodo obiskovalci lahko prisluhnili glasbi in se pridružili prazničnemu vzdušju.

Prvomajska budnica ostaja eden najbolj prepoznavnih običajev ob dnevu dela, ki združuje generacije ter ohranja bogato kulturno dediščino. Organizatorji tudi letos vabijo vse občane, da se pridružijo dogodku in skupaj obeležijo praznik dela na tradicionalen način.

Časovnica prvomajske budnice:

MČ CENTER
6:00 POŠTA, Partizanska 54
6:20 Parkirišče ob trgovini, Cankarjeva ulica 23
6:35 Ekonomsko poslovna fakulteta, Razlagova 14
6:45 Mercator, Vrbanska cesta 3

MČ KOROŠKA VRATA
7:00 Parkirišče za bloki na Koroški cesti, Lavričeva ulica 14
Parkirišče med bloki, križišče Turnerjeve ulice in Koroške ceste

MČ STUDENCI
7:25 Dom pod Gorco, Pekrska cesta 56, 2000 Maribor

MČ NOVA VAS
7:50 Križišče Prušnikova in Kovačeva ulica, Nova vas
8:20 Osnovna šola Leona Štuklja, Klinetova 18
8:50 Križišče Kardeljeve in Proletarskih brigad, nad tržnico
9:00 Bloki nasproti OŠ Tabor 1, Ulica Arnolda Tovornika 21

MČ MAGDALENA
9:15 UKC Maribor, Ljubljanska ulica 1 – 4

MČ POBREŽJE
9:30 Parkirišče med bloki, Cesta XIV. Divizije, Greenwich
9:45 SeneCura – Dom starejših občanov, Cesta osvobodilne fronte 43
10:10 Dom starejših občanov Danice Vogrinec, Čufarjeva cesta 9

MČ TEZNO
10:30 Mercator, Ptujska cesta 115
10:45 Dom starejših občanov Tezno, Panonska ulica 41

KS MALEČNIK
11:45 Gasilski dom Malečnik, Celestrina 2 A

The post Maribor bo 1. maja znova prebudila tradicionalna prvomajska budnica appeared first on Lokalec.si.

Občina Selnica ob Dravi tudi v letu 2026 vabi na več tradicionalnih prireditev, pohodov in razstav, ki bodo obeležile pomladni čas ter občinski praznik. Spodaj je pregled dogajanja.

Tradicionalna prvomajska budnica

Datum: petek, 1. 5. 2026
Ura: 7.00
Lokacija: Slovenski trg 4, pred občinsko zgradbo

Turistično društvo Selnica ob Dravi vabi na tradicionalno prvomajsko budnico, ki bo tudi letos zjutraj prebudila krajane v praznični dan.

Informacije: Ivanka Frešer, TD Selnica ob Dravi, 051 632 310

Postavljanje majskega drevesa in veselica

Datum: petek, 1. 5. 2025 (opomba: dogodek iz preteklega leta)
Ura: 15.00
Lokacija: Črešnjevec ob Dravi

Športno društvo Johanes klub v sodelovanju z Občino Selnica ob Dravi organizira tradicionalno postavljanje majskega drevesa, kresovanje in veselico z ansamblom Pajdaši.

Ob 15.00 se začne zbiranje močnih fantov za dvig drevesa.
Moto prireditve: »Več nas bo, lažje bo drevo!«

Organizator: JOHANES KLUB
Informacije: Tomi Deželak, 040 631 939

Razstava ročnodelskega društva Marjetice

Datum: 21. 5. 2026 – 27. 5. 2026
Lokacija: avla v Hramu kulture Arnolda Tovornika

V času občinskega praznika bo Ročnodelsko društvo Marjetice pripravilo razstavo svojih izdelkov. Obiskovalci si bodo lahko ogledali raznolika ročna dela članic društva.

Informacije: Zdenka Brunšek, 040 632 146

Tradicionalni binkoštni pohod po Šturmovi grabi

Datum: nedelja, 24. 5. 2026
Ura: 7.00
Zbirno mesto: pri Šturmu

Pohodniki se bodo podali po Šturmovi grabi s postankom pri Virtičevem mlinu, kjer jih bodo pričakali člani TD Selnica ob Dravi z okrepčilom.

Pot se bo nadaljevala proti Svetemu duhu na Ostrem vrhu, kjer bo možen obisk svete maše in binkoštnega sejma.

Brezplačne meritve zdravja

Datum: nedelja, 24. 5. 2026
Ura: 8.00 – 11.00
Lokacija: Mala dvorana, Hram kulture Arnolda Tovornika

V okviru skrbi za zdravje bodo potekale brezplačne meritve:

krvnega tlaka
glukoze
holesterola
trigliceridov

Udeleženci naj pridejo tešči. Testiranje je brezplačno.

Organizator: Krajevni odbor Rdečega križa Selnica ob Dravi
Informacije:

Milka Šteger, 031 516 229
Dragica Jesenek, 051 657 225

The post Selnica ob Dravi v maju: od budnice do binkoštnega pohoda appeared first on Lokalec.si.

Mariborsko Osnovno šolo Borcev za severno mejo je obiskala predsednica države Nataša Pirc Musar.

V projektu Od Alje do Žana se zavzemajo za to, da bi otroci, ki so osamljeni, v stiski in tišini, bili slišani in opaženi ter dobili pomoč. Osnovna šola Borcev za severno mejo iz Maribora sodeluje v tem projektu. Pred kratkim so pripravili okroglo mizo s predsednico države in ji zapeli znano pesem Dan ljubezni, ji povedali svoja razmišljanja, v okviru okrogle mize pa so ji postavili tudi vprašanja, vezana tako na njeno delo predsednice, pouka, šolanja kot tudi o vrednotah, sprejemanju in še o čem.

The post VIDEO: Učenci OŠ Borcev za severno mejo s predsednico države o otrocih, ki so osamljeni in v stiski appeared first on Lokalec.si.

Na območju Policijske uprave Maribor so policisti v zadnjih 24 urah na interventni številki 113 zabeležili 265 klicev. Obravnavali so 84 interventnih dogodkov, med katerimi je bilo največ prometnih nesreč, kršitev javnega reda in miru ter kaznivih dejanj.

Skupno so obravnavali 25 prometnih nesreč. V 23 primerih je nastala zgolj materialna škoda, v dveh nesrečah pa so bili udeleženci lažje telesno poškodovani. Zaradi hujših prometnih prekrškov so policisti dvema voznikoma zasegli vozilo.

Policisti so posredovali tudi zaradi kršitev javnega reda in miru. Opravili so sedem intervencij na javnih krajih in osem v zasebnih prostorih. Trije kršitelji so bili pridržani, saj so kljub opozorilom nadaljevali s kršitvami.

Na področju kriminalitete so obravnavali sedem kaznivih dejanj, med njimi tri poškodovanja tuje stvari, dva vloma in dve tatvini.

The post PU Maribor: največ dela zaradi prometnih nesreč in kršitev javnega reda appeared first on Lokalec.si.

Med ureditvijo dveh historičnih prehodov v središču Maribora so med deli naleteli na zanimivo odkritje – srednjeveško glineno peč, ki je nekoč služila za ogrevanje.

Takšne najdbe pričajo o dolgi in bogati zgodovini mesta, ki se je začelo razvijati prav na tem območju. Gospejna ulica leži v neposredni bližini reke Drave, ki je bila v preteklosti pomembna gospodarska žila mesta. V njeni okolici stojijo tudi številne zgodovinske stavbe, med njimi Minoritski samostan in Mestna hiša Rotovž, kar dodatno potrjuje pomen tega dela mesta skozi čas.

Odkritje srednjeveške peči ponuja vpogled v način življenja nekoč in dopolnjuje zgodbo o razvoju Maribora.

Sicer pa ureditev območja vključuje celovito prenovo. Predvidena je rekonstrukcija cestišča oziroma pohodnih površin, ureditev odvodnjavanja in tlakovanja ter izgradnja komunalne infrastrukture. Ob tem bo nameščena tudi nova urbana oprema.

The post Presenetljivo odkritje sredi Maribora razkriva bogato zgodovino mesta appeared first on Lokalec.si.

Iz Zavetišča za živali Maribor poročajo o mladem psu Blacku, ki trenutno čaka na posvojitev.

Black je večji pes, prijazne, nežne in poslušne narave. V novih situacijah je sprva nekoliko previden, a se v stiku s človekom hitro sprosti in poišče občutek varnosti.

Pes je bil najden čipiran, vendar se njegov skrbnik kljub obvestilu ni odzval. V zavetišču ob tem opozarjajo na pomen odgovornega lastništva, saj lahko neodgovorno ravnanje, pogoste menjave domov in pomanjkanje stabilnosti na živalih pustijo posledice.

Kot poudarjajo, si Black zasluži varen in trajen dom, kjer bo deležen dovolj časa, gibanja, pozornosti in ljubezni. Upajo, da ga bodo kmalu opazili pravi posvojitelji, ki mu bodo ponudili “za vedno” dom.

The post Prijazni Black upa na nov začetek appeared first on Lokalec.si.

Podjetje Nigrad obvešča, da bo zaradi izgradnje kanalizacijskega priključka med 11. in vključno 13. majem 2026 vzpostavljena popolna zapora dela Prešernove ulice.

Zapora bo veljala na odseku med Aškerčevo in Tomšičevo ulico, poleg vozišča pa bo zajela tudi vzhodni pločnik. Promet na tem delu ne bo mogoč. Zato bo v času del urejen obvoz po relaciji Aškerčeva ulica–Ulica heroja Staneta–Maistrova ulica–Kersnikova ulica.

Za pešce bo poskrbljeno z začasno preusmeritvijo na pločnik na nasprotni strani ceste.

The post Zaradi del zapora Prešernove ulice appeared first on Lokalec.si.

Na Zgornji Muti izvajajo gradnjo komunalnega omrežja za naselje SE3. Obenem pa že tečejo postopki priprave in sprejema Občinskega podrobnega prostorskega načrta za območje Gradišče.

Na Zgornji Muti so se letos lotili izgradnje komunalnega omrežja za novo naselje SE3. V prvi fazi so govorili o 30 parcelah za stanovanjsko zgradbo, v tej fazi pa za 12 parcel. Za območje Gradišča pa so tudi že začeli postopek priprave in nato sprejema Občinskega podrobnega prostorskega načrta – OPPN. Gre za območje bivše drevesnice. Imeli so že javno obravnavo in javno razgrnitev.

The post VIDEO: Na Muti urejanje komunale za novo naselje SE3 Muta, sledi še urejanje za OPPN Gradišče appeared first on Lokalec.si.

Na Zgornji Muti izvajajo gradnjo komunalnega omrežja za naselje SE3. Obenem pa že tečejo postopki priprave in sprejema Občinskega podrobnega prostorskega načrta za območje Gradišče.

Na Zgornji Muti so se letos lotili izgradnje komunalnega omrežja za novo naselje SE3. V prvi fazi so govorili o 30 parcelah za stanovanjsko zgradbo, v tej fazi pa za 12 parcel. Za območje Gradišča pa so tudi že začeli postopek priprave in nato sprejema Občinskega podrobnega prostorskega načrta – OPPN. Gre za območje bivše drevesnice. Imeli so že javno obravnavo in javno razgrnitev.

The post VIDEO: Na Muti urejanje komunale za novo naselje SE3 Muta, sledi še urejanje za OPPN Gradišče appeared first on Lokalec.si.

V Mestni občini Maribor je telesni fitnes otrok slabši od slovenskega povprečja, manj pa je čezmerno prehranjenih odraslih, kažejo najnovejši podatki NIJZ o zdravju prebivalcev občin.

Še vedno je slabša od povprečja tudi odzivnost na preventivne programe, spodbudni pa so podatki o deležu prometnih nezgod z alkoholiziranimi povzročitelji.

Z zdravjem povezani telesni fitnes osnovnošolskih otrok in mladostnikov opisuje, kakšen delež otrok v občini dosega ustrezno raven gibalne učinkovitosti. Izračunajo ga na podlagi štirih gibalnih sposobnosti, ki najbolj prispevajo k zmanjševanju zdravstvenega tveganja, to so mišična vzdržljivost, aerobna vzdržljivost, mišična moč in gibljivost. Nizek nivo gibalne učinkovitosti je pokazatelj zdravstvenega tveganja, ki je lahko posledica telesne nedejavnosti, prekomerne prehranjenosti ali kombinacije obeh.

Podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) za leto 2024, zbrani v letošnji publikaciji Zdravje v občini, kažejo za Maribor podpovprečno gibalno učinkovitost otrok glede na nacionalno povprečje. Prekomerna prehranjenost otrok je pri slovenskem povprečju, pozitivno pa Maribor izstopa pri deležu prekomerno prehranjenih odraslih, ki v zadnjih letih za razliko od slovenskega povprečja še naprej pada.

Boljša od preostale Slovenije je mariborska občina tudi po bolniški odsotnosti delovno aktivnih prebivalcev

Ta je v letu 2024 trajala povprečno 16,9 koledarskega dneva na leto, v Sloveniji pa 20,5. Delež oseb, ki prejemajo zdravila zaradi povišanega krvnega tlaka ali sladkorno bolezen, je bil prav tako nižji od povprečja.

Delež prometnih nezgod z alkoholiziranimi povzročitelji je še vedno nižji od slovenskega povprečja, enako tudi stopnja bolnišničnih obravnav zaradi poškodb v transportnih nezgodah, kjer Maribor najbolj pozitivno izstopa v državi.

Še vedno slabša od slovenskega povprečja pa je v Mariboru odzivnost in presejanost v preventivnih programih Svit, Zora in Dora ter precepljenost proti okužbam s HPV, pnevmokokom in ošpicam. Je pa občina statistično boljša od povprečja preostale Slovenije po stopnji hospitalizacij zaradi klopnega meningoencefalitisa.

Na drugi strani je v Mariboru višja pojavnost pljučnega raka

Tudi po stopnji umrljivosti zaradi pljučnega raka pred 75. letom starosti je občina slabša od slovenskega povprečja, enako po umrljivosti zaradi vseh vrst raka, zaradi bolezni srca in ožilja ter umrljivosti na splošno. Slednja sicer tako kot na splošno v Sloveniji v zadnjih letih pada. Stopnja umrljivosti zaradi samomora je bila v Mariboru 15 na 100.000 prebivalcev, v Sloveniji pa 18, še kažejo podatki NIJZ.

vir: sta

The post Zdravje v občini: V Mariboru slabša telesna pripravljenost otrok, manj čezmerno prehranjenih odraslih appeared first on Lokalec.si.

V Vuzenici bo tudi letos zaživel eden izmed tradicionalnih prazničnih dogodkov, ki vsako leto poveže krajane v prijetnem in sproščenem vzdušju. Prvomajsko kresovanje na Sv. Vidu, ki ga organizira ŠTD Sv. Vid, se praviloma odvija na predvečer praznika dela, 30. aprila 2026 ob 19.uri.

Dogodek bo potekal na igrišču na Sv. Vidu, kjer se bodo obiskovalci zbrali ob prižigu kresa, ki simbolično naznanja prihod praznika dela in pomladi. Pred tem bodo postavili tudi mlaj, ki je prav tako pomemben del prazničnega običaja in simbolizira življenje ter skupnost. Večer bo obogaten z glasbo, druženjem in gostinsko ponudbo, ki bo poskrbela za prijetno vzdušje.

The post Praznični večer na Sv. Vidu: kres, mlaj in druženje v Vuzenici appeared first on Lokalec.si.

Občina Vuzenica je zaživela v prav posebnem vzdušju, saj so plesalci baletnega oddelka Glasbene šole Radlje ob Dravi uprizorili baletno pravljico Bremenski muzikantje.

Mladi nastopajoči so skozi gib, glasbo in izraz pripovedovali znano zgodbo, ki so jo letos obarvali z rdečo nitjo ljubezni in srečnega konca.

Predstava je nastala pod mentorstvom učiteljice Galine Čajka Kuhar, ki je pojasnila, da jo je k izboru zgodbe pritegnila njena toplina in primernost za otroke različnih starosti. Ob tem je izpostavila tudi največji izziv priprav – uskladiti približno 50 plesalcev, ki so se kljub starostnim razlikam na odru povezali v usklajeno celoto.

Ravnatelj glasbene šole, Matej Švab je poudaril, da koncert pripravljajo že peto leto zapored, vsakič z novo pravljico. Letos so želeli občinstvu približati predvsem sporočilo o ljubezni in pozitivnem razpletu, obenem pa že z navdušenjem razmišljajo o prihodnjih projektih.

Tudi nastopajoči otroci so povedali, da z veseljem plešejo in nastopajo, saj jim takšni dogodki pomenijo priložnost za izražanje in skupno ustvarjanje. Njihov trud in energija na odru sta to tudi jasno pokazala.

Župan Franjo Golob je ob tem poudaril, da takšne prireditve pomembno bogatijo kulturno dogajanje v občini ter krepijo skupnost. Izrazil je ponos nad mladimi talenti in delom glasbene šole, ki vsako leto znova dokazuje svojo ustvarjalnost.

Baletna pravljica je tako še enkrat pokazala, kako lahko umetnost poveže različne generacije in ustvari nepozabno izkušnjo – tako za nastopajoče kot za občinstvo.

Več v Občinskem informatorju na BK TV.

The post Glasbena šola Radlje: Bremenski muzikantje navdušili v Vuzenici appeared first on Lokalec.si.

Na Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo so v četrtek predstavili prvo nagrajeno rešitev arhitekturnega natečaja za umestitev Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo ter Fakultete za strojništvo Univerze v Mariboru. Obenem pa na razstavi prikazali predloge sedmih elaboratov od skupno osmih, ki so jih obravnavali na natečaju.  Toda pojavlja se vprašanje, ali je prvonagrajena rešitev skladna z Občinskim prostorskim načrtom in ali bodo zanjo dobili gradbeno dovoljenje, saj se mnenja o tem razlikujejo.

Projekt kampusov tehničnih fakultet sestavljajo obnova dveh fakultet in novogradnja drugih dveh fakultet. “Obnavljata  se oziroma dograjujeta se Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko  ter Fakulteta za arhitekturo, prometno inženirstvo in gradbeništvo. Povsem na novo pa se postavljata Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo in Fakulteta za strojništvo na severno stran, tako imenovano severno stran Smetanove ulice. To je del tako imenovanega projekta INNOVUM, ki se financira z evropskimi sredstvi,” je sicer povedal Zdravko Kačič, rektor Univerze v Mariboru.

Zdravko Kačič

Na natečaj je prispelo deset vlog

Razpisali so arhitekturni natečaj za pridobitev ustrezne rešitve umestitve obeh fakultet na severni strani Smetanove, nato pa prejeli deset vlog. “V samem postopku ocenjevanja je bilo uvrščenih osem vlog in sestavljena ocenjevalna komisija je potem izmed njih izbrala tri vloge, ki so pravzaprav bile potem tudi ustrezno finančno nagrajene in predstavljajo tiste, ki prihajajo v obzir do končne izbire,” je dejal Kačič in dodal: “Seveda, najprej za prvo pogajanja in potem nekako dogovor, ali se lahko umesti v okvir razpoložljivih sredstev. V nasprotnem pa gremo potem na drugo in tretjo, ampak jaz verjamem, da bo že tudi s prvo, ki je bila ocenjena s strani strokovne komisije,, v kateri so bili tudi predstavniki obeh fakultet, ocenjena kot najboljša in smo izjemno zadovoljni s to rešitvijo.” Prvonagrajeno rešitev so na četrtkovi predstavitvi tudi predstavili.  Kačič je za naš medij na koncu dejal: “Po naši oceni najbolje zadošča pričakovanjem fakultet glede zagotovitve prostorskih kapacitet, tako izobraževalnih kot tudi raziskovalnih, in seveda izpolnjuje vse tiste elemente, ki so zahtevani glede na umeščanje v zelo gosto že naseljeno mestno središče.”

Kačič pravi, da je prvonagrajena rešitev skladna z veljavnim občinskim prostorskim načrtom

Vprašali smo ga tudi, ali je ta izbrana prvonagrajena rešitev tudi skladna z veljavnim občinskim prostorskih načrtom. Zatrdil je: “Ja, je skladna, vsekakor, ja.” Na naše ponovno vprašanje pa je še rekel: “Vseskozi je bila torej komunikacija tudi z Mestno občino pri urejanju vseh potrebnih okvirov, ki omogočajo potem umeščanje v teh dveh izbranih rešitev.” Prav tako nam je trdil, da je možno pridobiti gradbeno dovoljenje. “Tako. Mi smo ves čas, kot rečeno, v procesu, v stiku z Mestno občino, upravno enoto in pričakujemo, da tukaj ne bi smelo biti večjih zapletov.” Prav tako je dejal, da ni neskladnosti, ki bi jih bilo moogče nasloviti do izdaje gradbenega dovoljenja.

Na Uradu za komunalo, promet in prostor pa zatrjujejo, da rešitev ni skladna z občinskim prostorskim načrtom in da gradbenega dovoljenja zanjo ne bo mogoče pridobiti

Toda na Uradu za komunalo, promet in prostor Mestne občine Maribor pravijo drugače. Namreč njihov odgovor na naša vprašanje je: “Območje, kjer je z natečajem predvidena novogradnja, prostorsko ureja Odlok o ureditvenem načrtu za del območja S – 8 (del PPE Rt6-KIS območje med Strossmayerjevo in Prežihovo ulico ter med Gosposvetsko in Koroško cesto) (Medobčinski uradni vestnik, št. 20/05, 21/05 – popr.) – v nadaljevanju URN. Načrtovana rešitev ni skladna z določili prostorskega akta, kar pomeni, da gradbenega dovoljenja ne bo mogoče pridobiti.”

Na Uradu še izpostavljajo, da so Univerzo v Mariboru opozorili na robne pogoje, ki jih načrtovana rešitev ne upošteva

In če je Kačič nam še dejal, da je vseskozi potekala komunikacija tudi z Mestno občino Maribor pri urejanju vseh potrebnih okvirov, ki omogočajo potem umeščanje v teh dveh izbranih rešitev, pravijo na Uradu za komunalo, promet in prostor, da so Univerzo v Mariboru opozorili že pred pripravo natečaja: “Z Univerzo v Mariboru smo že pred pripravo natečaja usklajevali pogoje iz prostorskega akta in kljub razmeroma širokim tolerancam v URN, opozorili na robne pogoje, ki jih je nujno treba upoštevati, pa jih načrtovana rešitev žal ne.”

Dve ponudbi so izločili, ker je bila pri njih kršena anonimnost

Naj spomnimo, v okviru natečaja so prejeli deset rešitev, a dveh nato niso obravnavali. “V samem procesu obravnave teh ponudb je bilo ugotovljeno, da je bila pri dveh kršena  anonimnost. Zato sta bili tako, kot je po pravilniku, tudi izločeni. In obravnavanih je  bilo osem ponudb. Po izbranem prvonagrajenem predlogu  je bila podana tudi na državno revizijsko komisijo pritožba s strani ponudnikov, ki so bili izločeni,” je še dejal Kačič in dodal: “Državna revizijska komisija je odločila v prid Univerze v Mariboru, kar pomeni, da so postopki oziroma pravilnost postopkov potrjena in da je tudi izbira pravnomočna.”

Na predstavitvi ni bilo predsednika ocenjevalne komisije

Na sami predstavitvi nagrajenih elaboratov pa ni bilo predsednika ocenjevalne komisije Gašperja Medveška. Zanimalo nas je, zakaj ga ni bilo, pa nam je rektor Zdravko Kačič dejal, da Medvešek ni prišel zaradi osebnih razlogov, Gašper Medvešek pa nam je pisno odgovoril: “Včerajšnje predstavitve se nisem udeležil, ker so mi s strani univerze sporočili, da moram spremeniti izjavo za javnost, poleg opisa prvonagrajene rešitve in splošnega dela natečaja je v zadnjem odstavku izpostavila arhitekturne kvalitete elaborata, ki je moral biti izločen, z utemeljitvijo, da gre za mojo osebno stališče in ne mnenje celotne komisije.”

Pokazali tudi druge elaborate

Kot rečeno, so na Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo, predstavili prvonagrajeno rešitev, pri kateri se lahko upravičeno vprašamo, ali je skladna z občinskim prostorskim načrtom ali ne, glede na to, da na Uradu za komunalo, promet in prostor, pravijo, da ni. Pred predavalnico pa so pokazali še druge elaborate, ki so jih obravnavali. “V sami predstavitvi smo podrobneje predstavili prvonagrajeno. Vse ostale so pa zunaj v avli predstavljene z gradivi, na način, da lahko obiskovalci vidijo osnovne značilnosti posameznih rešitev,” nam je dejal Kačič. Razstavo si lahko obiskovalci, študenti in zaposleni ogledajo še v naslednjih dneh.

 

The post Ali je prvonagrajena rešitev arhitekturnega natečaja za novogradnji dveh mariborskih fakultet skladna z Občinskim prostorskim načrtom? appeared first on Lokalec.si.

V Občini Muta so partnerji projekta LIFE OrnamentalIAS letos spomladi v sodelovanju s strokovnjaki pripravili prvi semafor invazivnosti okrasnih rastlin. Gre za praktično orodje, ki pomaga pri ustrezni in odgovorni izbiri rastlin za vrtove ter javne zelene površine.

Trije seznami za lažjo izbiro

Semafor invazivnosti okrasnih rastlin sestavljajo trije seznami:

  • Črni seznam vključuje invazivne tujerodne okrasne rastline, ki jih zaradi njihove invazivnosti odsvetujejo.
  • Oranžni seznam zajema rastline, pri katerih je potrebna posebna previdnost, saj obstaja velika verjetnost, da se razširijo v naravo in postanejo invazivne.
  • Beli seznam pa predstavlja priporočene okrasne rastline, ki nimajo negativnih vplivov na naravo in so zato najbolj varna izbira.

Korak k bolj odgovornemu urejanju okolja

Semafor invazivnosti okrasnih rastlin je namenjen vsem, ki v Občini Muta skrbijo za urejanje vrtov in javnih zelenih površin. Orodje pomaga pri lažji izbiri rastlin ter spodbuja bolj odgovoren odnos do narave.

Skupni cilj: manj invazivnih rastlin v naravi

Z uporabo tega orodja želijo partnerji projekta prispevati k zmanjšanju širjenja invazivnih tujerodnih rastlin v okolju. Izbira rastlin z belega seznama pomeni bolj varno odločitev za naravo ter pomemben korak k njenemu ohranjanju.

Seznam je na voljo TUKAJ.

The post V Občini Muta za bolj odgovorno urejanje okolja: semafor invazivnosti rastlin appeared first on Lokalec.si.

Na Sv. Duhu na Ostrem vrhu bodo 13. maja 2026 obeležili pomemben jubilej – 210 let šolstva v tem kraju. Dogodek bo združil preteklost, sedanjost in prihodnost ter poudaril pomen izobraževanja kot temeljnega gradnika skupnosti.

Slavnostna prireditev se bo pričela ob 17. uri v kulturni dvorani pri gostilni Heric. Program bodo oblikovali učenci osnovne šole in otroci iz vrtca, ki bodo skozi nastope prikazali ustvarjalnost, znanje in spoštovanje do dediščine kraja. Po uradnem delu bo sledil ogled šole ter druženje ob pogostitvi, kar bo obiskovalcem omogočilo sproščeno obujanje spominov in krepitev medgeneracijskih vezi.

Za lažjo dostopnost dogodka bo organiziran tudi avtobusni prevoz iz Selnice ob Dravi, ki bo odpeljal ob 16. uri in udeležence po prireditvi tudi vrnil.

Organizatorji poudarjajo, da jubilej ni le pogled nazaj, temveč tudi priložnost za razmislek o prihodnosti šolstva v kraju. »S spoštovanjem do preteklosti in zaupanjem v prihodnost želimo skupaj ustvarjati navdihujočo šolsko zgodbo,« sporočajo iz kolektiva Osnovne šole Selnica ob Dravi.

The post 210 let šolstva na Sv. Duhu na Ostrem vrhu: praznik znanja, skupnosti in tradicije appeared first on Lokalec.si.

Sanacija posledic ujme iz leta 2023 v občini Vuzenica poteka intenzivno in sistematično. Po besedah župana Franja Goloba so takoj po ujmi v evidenco vpisali vse poškodbe, predvsem na komunalni infrastrukturi. Ob tem poudarja, da največ škode ni bilo na vodovodu ali kanalizaciji, temveč na cestni infrastrukturi.

Zaključeni in tekoči projekti

V lanskem letu so v občini že zaključili sanacijo dveh manjših odsekov. Trenutno se zaključujejo dela na območju zaselkov Sveti Vid, Kosov jarek. Gre za pomembne lokalne povezave, ki so bile zaradi poškodb dlje časa oteženo prevozne.

Novi projekti in podpisane pogodbe

Med pomembnejšimi novostmi je podpis pogodbe za sanacijo plazu na odseku Hrastnik v Zgornjem Svetem Vidu. Poleg tega so pridobili odločbo za obsežnejši projekt na relaciji Pohorska cesta proti Svetemu Primožu na Pohorju, katerega vrednost znaša skoraj 900.000 evrov.

Letos za sanacijo okoli 2,5 milijona evrov

Občina ima za letošnje leto pripravljene projekte, ki so že prestali strokovno presojo državne tehnične pisarne. Izvajalec je izbran, pričakuje pa se še podpis pogodbe z Ministrstvom za finance. Skupna vrednost sanacijskih del po neurju naj bi letos znašala približno 2,5 milijona evrov.

Pomen cestne infrastrukture

Župan izpostavlja, da je cestna infrastruktura ključnega pomena za normalno življenje občanov. Omogoča šolske prevoze, dostop do zdravstvene oskrbe, delo gasilcev in drugih nujnih služb ter nemoteno izvajanje komunalnih storitev.

Poziv k strpnosti

Zaradi obsežnih del so na nekaterih odsekih uvedene tudi popolne zapore cest. To pomeni začasne obvoze in prilagoditve za prebivalce. Občina zato poziva občane k razumevanju in strpnosti, saj sanacija zahteva čas.

Cilj: zaključek sanacije do leta 2027

Končni cilj občine je, da do leta 2027 zaključijo vse projekte, ki so bili po ujmi evidentirani v sistemu Ajda. Po besedah župana je napredek že viden, vendar bo za celovito obnovo potrebnih še nekaj mesecev.

Več v oddaji Občinski informator na BK TV.

The post FOTO: Po ujmi leta 2023 v Vuzenici poteka obsežna obnova cest in sanacija plazov appeared first on Lokalec.si.

Na mariborski fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo so na ogled postavili razstavo natečajnih elaboratov v sklopu natečaja za izbiro strokovno najprimernejše rešitve za novogradnjo fakultete za strojništvo in novogradnjo ter prenovo fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru v sklopu platforme Innovum.

Univerza v Mariboru je v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije izvedla natečaj za izbor strokovno najprimernejše rešitve za novo stavbo strojne fakultete ter novo stavbo in prenovo fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo na severni strani Smetanove ulice.

Na natečaj je prispelo deset elaboratov, od katerih jih je ocenjevalna komisija v nadaljnji postopek sprejela osem

Po temeljiti razpravi so kot najbolj celovito in ustrezno rešitev prepoznali elaborat podjetij Biro 81000 in Kubico Domino Arhitekti, katerega avtorji so arhitekti Goran Dominko, Dušan Đurović, Ivan Jovićević in Mina Gutović s sodelavci.

Univerza v Mariboru

Univerza v Mariboru namerava v prihodnjih letih rešiti prostorsko stisko več fakultet. Omenjeni fakulteti bodo izselili iz objekta tehniških fakultet in ju namestili v novogradnji na drugi strani Smetanove ulice. Strojna fakulteta bo nove prostore dobila čez cesto na gramoznem parkirišču pri križišču s Prežihovo ulico, druga pa v objektu pri Srednji elektro-računalniški šoli, ki jih zdaj uporablja III. gimnazija.

Prorektor za infrastrukturo univerze Miralem Hadžiselimović je nedavno za STA povedal, da trenutno pripravljajo projektno dokumentacijo, gradbišča pa naj bi odprli predvidoma konec leta 2026 ali v začetku leta 2027.

Projekt novogradnje in prenove omenjenih fakultet je del razvojne platforme Innovum, ki združuje raziskovalne in razvojne zmogljivosti ter spodbuja povezovanje med gospodarstvom in znanstvenimi institucijami. Denar bodo zagotovili iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in državnega proračuna.

vir: sta

The post Razstavljeni elaborati za gradnjo strojne in kemijske fakultete v Mariboru appeared first on Lokalec.si.

Na območju Glavnega trga je Javno podjetje Nigrad včeraj izvedlo postavitev montažne hitrostne ovire, ki so zasnovana tako, da omogočajo nemoten in udoben prehod avtobusnega prometa.

Ukrep je bil uveden z namenom dodatnega umirjanja prometa ter izboljšanja prometne varnosti na tem območju, so sporočili s PU Maribor.

Pobuda zanj izhaja iz številnih predlogov prebivalcev Glavnega trga in mestnih svetnikov

Ob zagonu aplikacije Naš Maribor smo tudi dobili pobudo občana, ki je opozoril na potrebo po umirjanju prometa na tem območju. Na Mestni občini Maribor smo tako prisluhnili pozivom in pobudam in namestili montažne ovire, ki pa kljub vsemu omogočajo nemoteno vožnjo.

FOTO: Mestna občina Maribor

Z izvedenimi ukrepi želimo povečati varnost pešcev in kolesarjev ter omejiti nevarne oblike vožnje, kot je dirkanje. Na območju Glavnega trga tako nadaljujemo z uvajanjem rešitev za umirjanje prometa in izboljšanje splošne prometne varnosti,” so zapisali v sporočilu za javnost.

The post Na območju Glavnega trga postavljene montažne hitrostne ovire za izboljšanje prometne varnosti appeared first on Lokalec.si.

Na današnji točki Mestnega sveta Mestne občine Maribor je bila obravnavana pobuda glede stališča občine do projekta Črpalne hidroelektrarne Kozjak (ČHE Kozjak) ter načrtovane daljnovodne povezave ČHE–RTP Maribor, ki jo je predstavil predlagatelj gradiva Željko Milovanovič iz Liste kolesarjev in pešcev.

“Mestna občina Maribor ne more neposredno odločati o državnem prostorskem načrtu. Lahko pa jasno izrazimo svoje stališče, zastopamo interese naših občank in občanov ter od države zahtevamo dodatne strokovne presoje in preveritev alternativnih rešitev,” je dejal. Namen razprave je po njegovih besedah bilo predvsem prisluhniti pobudam krajanov, ki že dlje časa opozarjajo na problematiko načrtovane daljnovodne trase, saj ta neposredno posega v njihov bivalni prostor, ter jim omogočiti, da svoje argumente predstavijo tudi v okviru mestnega sveta.

Predstavnica civilne iniciative za Kozjak, Katja Bakos, je dejala: “Najprej bi želela poudariti, da smo samo zaskrbljena in prizadeta javnost, ne pa nekdo, ki bi bil proti razvoju, proti elektriki, in ostalih, to, kar se včasih sliši. Prav tako ni nas samo pet, ali tri, tudi to se kar precejkrat sliši. Smo ljudje, ki stanujemo na tem območju.”

Izrazila je pomisleke in opozorila glede projekta ČHE Kozjak ter starega državnega prostorskega načrta, za katerega meni, da ni več skladen z današnjo ustavo, okoljsko zakonodajo in mednarodnimi obveznostmi zaradi spremenjenih okoljskih standardov, tehnologije in podnebnih razmer v zadnjih 16–17 letih. Opozarja tudi na domnevne kršitve pravice do zdravega okolja, pitne vode in dostopa do informacij ter na pomanjkljivo vključevanje javnosti in strokovnih institucij v postopke. Izpostavlja tudi nejasnosti glede okoljskih vplivov projekta, nedostopnost ključnih informacij ter zadržanost oziroma zaskrbljenost nekaterih strokovnih deležnikov, vključno z Zavodom za gozdove.

“Ali je življenje v neposredni bližini daljnovoda res zdravo?”

Opozorila je na načrtovani posek približno 150 hektarjev gozdov za projekt ČHE Kozjak, pri čemer naj bi jih bilo okoli 120 trajno izgubljenih, ter na možne okoljske posledice, kot so zmanjšanje proizvodnje kisika, povečana plazovitost območja in ogrožanje vodnih virov.

Na tem mestu je dejala, da predlaga, da se na naslednjo sejo mestnega sveta povabijo investitorji in strokovna javnost, da predstavijo svoja stališča in odgovorijo na odprta vprašanja glede projekta ČHE Kozjak in trase daljnovoda, ter da se hkrati celovito preverijo alternativne rešitve, vključno z umestitvijo v obstoječe koridorje in možnostjo vkopanega kablovoda.

“Seveda smo za razvoj, ne pa za čisto vsako ceno na račun ljudi”

Davorka Pregel . Gibanje Svoboda, je poudarila, da je projekt ČHE Kozjak in daljnovodne povezave nastajal v okviru državnega prostorskega načrta in potrebne dokumentacije za njegovo umestitev, da so vprašanja civilne iniciative legitimna ter da je zato smiselno, da se projekt obravnava na seji mestnega sveta, kjer naj ga predstavijo pristojni investitorji in institucije (MNU, MUP, ELES in DEA), z namenom jasnejše razjasnitve projekta in njegovih ciljev v kontekstu posodabljanja energetskih objektov v okolju.

“Celotna reka Drava ima 21 hidroelektrarn. 10 v Avstriji, 8 v Sloveniji, in 3 na Hrvaškem”

Aljaž Bratina .- Arsenovič za Maribor, je zavrnil trditev, da je gradnja hidroelektrarn predvsem interes kapitala, poudaril pomen hidroenergije kot obnovljivega vira ter energetsko izpostavljenost države in potrebo po njenem nadaljnjem razvoju, primerjal slovenski sistem z Avstrijo in sosednjimi državami ob Dravi ter izpostavil, da hidroelektrarne v tujini praviloma ne povzročajo večjih prostorskih težav, zato je pozval k razumnemu pristopu in podpori projektom zelene energije v korist prebivalcev.

“Naše stališče je, da več kot 15 let stare strokovne podlage za tako velik poseg niso dovolj”

Vladimira Cokoja – Klub samostojnih svetnikov, je povedala, da Maribor v sedanji obliki ne more podpreti projekta ČHE Kozjak in trase daljnovoda, ker ključna vprašanja glede varnosti, vplivov na prostor in vključevanja javnosti niso ustrezno rešena. Poudarila je potrebo po novih in neodvisnih strokovnih podlagah, resni presoji alternativ (zlasti znotraj obstoječih koridorjev in možnosti vkopanega kablovoda) ter večji vključenosti javnosti, preden se projekt lahko nadalje obravnava.

Auer: “Ne morem si primerjati vzporednic med sežigalnico in tem projektom, tudi pri sežigalnici ni ničesar jasno, pa bi kar umestili v prostor brez, da bi imeli kakršnokoli strokovno podlago”

Stojan Auer – LPR, je povedal, da ima projekt ČHE Kozjak dolgo “brado”, saj se z njim v Mariboru ukvarjajo že od leta 2007, ko je bil na pobudo mestnega sveta ustanovljen poseben delovni oziroma mediacijski odbor, ki je približno dve leti iskal možne rešitve in usklajevanja. Spomnil je, da je bila že takrat kot ena izmed strokovnih alternativ predlagana možnost vkopanega kablovoda v strugo Drave, ki naj bi bila okoljsko manj obremenjujoča, a se danes po njegovih besedah ta rešitev premalo omenja. Izrazil je tudi pomisleke glede umeščanja daljnovoda nad poseljena območja ter poudaril pomen strokovnih podlag in usklajevanja interesov ljudi in prostora.

 Jurišič: “Takšno sevanje ni niti najmanj nevarno, če se z njim srečujemo občasno, torej mi se lahko pod takim daljnovodom vsak dan peljemo desetkrat ali pa stokrat, pa ne bo nikomur nič. Ampak pod takim daljnovodom spati, živeti je pa druga zgodba.”

Igor Jurišič iz Stranke Mladi Zeleni Evrope je poudaril, da črpalnim hidroelektrarnam načeloma ne nasprotujejo, vendar opozarja, da je načrtovana trasa daljnovoda problematična zaradi negativnih vplivov na okolje in predvsem prebivalce. Izpostavil je razliko med električnim in magnetnim sevanjem ter opozoril, da naj bi dolgotrajna izpostavljenost magnetnemu sevanju lahko vplivala na zdravje in kakovost življenja ljudi, še posebej pri stalnem bivanju pod daljnovodi, zato meni, da bi bilo treba vplive trase obravnavati bistveno bolj previdno.

Iskra: “Kar je mene najbolj dotaknilo, je tale res zelo minimalna razdalja od predvidene trase daljnovoda in vseh teh negativnih vplivov”

Alenka Iskra – SD, je poudarila potrebo po pridobitvi vseh relevantnih informacij od investitorjev in ministrstva, saj na številna odprta vprašanja še ni odgovorov, ter izpostavila skrb glede bližine načrtovane trase daljnovoda naseljem in s tem povezanih vplivov na prebivalce. Ocenila je, da je bil DPN sprejet v drugačnih časovnih in okoljskih okoliščinah, zato danes morda ne odraža več vseh strožjih standardov, hkrati pa je izrazila podporo legitimnosti civilne iniciative.

Mikl: “Takrat, ko so se prve študije delale do zdaj je kar nekaj let preteklo, tehnologija gre naprej”

Milan Mikl – SDS, pa je povedal, da bodo podprli vse sklepe, ki župana zavezujejo k preverjanju odprtih vprašanj z investitorjem ter k večji transparentnosti in varnosti projekta. Dodal je, da pričakuje pojasnilo župana o dosedanjih aktivnostih v zvezi s sklepi krajevnih zborov in upoštevanje mnenja lokalne skupnosti.

Medved: problem tega projekta je državni prostorski načrt

Peter Medved – Arsenovič za Maribor, je povedal, da je projekt umeščanja trase že določen z državnim prostorskim načrtom, zato ga bo zelo težko spreminjati, pri čemer poudarja potrebo po čim večji zaščiti ljudi in zmanjšanju vplivov na okolje. Dodal je, da bodo zaradi naraščajočih potreb po električni energiji in hranilnikih takšni projekti v prihodnje nujni, vendar mora investitor v največji možni meri upoštevati interese prebivalcev, tudi z odkupi in preselitvami objektov, kjer je to potrebno.

Luketič: “Podpiram tudi zahtevo da se proučijo vse druge možnosti trase, ki so mogoče za okolje in za ljudi, bolj sprejemljive”

Zdravko Luketič – Nsi, se je strinjal z večimi predhodniki, da pri tej točki primanjkuje ključnih informacij in strokovnih mnenj, zato bi bilo po njegovem mnenju smiselno razpravo prekiniti ter pridobiti celovite odgovore na naslednji seji. Dodal je, da podpira predlagane sklepe in iskanje okolju ter ljudem bolj sprejemljivih rešitev, vendar opozarja, da odločanje brez vseh podatkov ni ustrezno.

Milovanović je na tej točki predstavil tri sklepe. Povedal je, da obstajajo odprta vprašanja, da se povabi investitorja in strokovno javnost za dodatna pojasnila ter da se preverijo alternativne rešitve trase. Dodal je še dopolnjen predlog, naj se ponovno preuči projekt z vidika geomehanskih študij, odgovornosti investitorja ter vpliva na vrednost nepremičnin in možnosti kablovoda kot alternative.

Mestni svet Mestne občine Maribor je na seji sprejel vse štiri sklepe, pri čemer so bili prvi trije potrjeni soglasno oziroma skoraj soglasno.

Četrti sklep posebej poziva investitorja, državo in prihodnjo vlado k takojšnjemu regijskemu dogovoru o koncesijah po vzoru zgodovinskega dogovora iz leta 1913 ob umeščanju hidroelektrarn Hidroelektrarna Fala in Hidroelektrarna Mariborski otok.

The post Podpora razpravi o ČHE Kozjak in poziv k preveritvi projekta ob številnih pomislekih appeared first on Lokalec.si.

Po tem, ko je na pretekli seji Mestnega sveta Mestne občine Maribor odstopila Karin Jurše (Gibanje Svoboda), je danes odstopil še Marko Slavič, prav tako iz Gibanja Svoboda.

“Iz osebnih razlogov ne želim biti več v napoto listi, na kateri sem bil izvoljen v mestni svet mestne občine Maribor, in zagotovo ni ostalo neopaženo, da moja mnenja nikoli niso bila predmet glasovalnega stroja ne desne ne leve opcije, zato ker vem, da to mesto potrebuje mir in vojno,” je med drugim dejal Slavič in dodal: “Mesto potrebuje aktivno koristno politiko, ki bo zagotovila ustrezne davčne olajšave, olajšave privabljala podjetništvo, privabljala kapital, privabljala razvoj, spodbujala tisoče mladih na vrhu Pohorja …”

“Torej, v tem prostoru zame resnično ni več prostora, jaz vas pa res vse spoštujem, vse na levi, na desni opciji in jaz mislim, da v prihodnje mesto rabi mir, rabi modre ljudi,” je dejal in zapustil sejo. Svetniki so mu namenili aplavz.

Ob odhodu je dejal: “Želim vam dobro delo in prosim, da moje odločitve iz mestnega sveta ne prejudicirate, nimam nobene politične konotacije, razočaran pa sem nad politično kulturo in nad dejstvom, da je vendarle tako veliko mesto, kot je Maribor, mogoče voditi na ta način. Jaz se vam zahvaljujem in vam iz srca čestitam.”

The post Na mariborski seji še en odstop svetnika: Odstopil Marko Slavič appeared first on Lokalec.si.

Na seji Mestnega sveta Mestne občine Maribor je potekala razprava o dnevnem redu, kjer so svetniki opozorili na domnevno kršitev 34. člena poslovnika pri uvrščanju točk.

Igor Jurišič – Stranka mladih Zeleni Evrope, je predlagal širitev dnevnega reda , a ta ni bila upoštevana. Kritični so bili tudi do števila predlaganih širitev in načina obravnave.

Franc Kangler (SDS) je napovedal, da takega dnevnega reda ne bodo podprli, in ob tem kritiziral tudi način dela župana ter opozoril na visoke stroške pravnih postopkov in odvetnikov v mestu. “Gospod Jurišič je predlagal eno širitev s konkretnimi podatki, in v skladu s poslovnikom gospod župan tega ni slišal, oziroma se mu zdi brezpredmetno, da bi mi o tem razpravljali.” Očital mu je, da naj bi zaradi nestrinjanja z mestnim svetom ter povezanih pravnih postopkov nastalo za več kot 100.000 evrov stroškov z odvetniki. “In denarja za odvetnike, ko tožijo mestne svetnike, da je preko vpliva svojega na holdingu na nek način dvakrat že izgubil na sodišču, in tudi tam denar zapravili za odvetnike, se pravi v mestu v Mariboru imamo en kup denarja, za drago plačane odvetnike kao mestna občina nima nobenega, strokovnjaka za pravosodnim izpitom, ki bi znal takšno polovično pritožbo na upravno sodišče ali pa višje ali pa okrožno pri registracijskem sodišču napisati. In mi v Mariboru smo zapravili en kup denarja. Tam zbiramo denar za zamaške, pa zamaške za uboge otroke, tukaj se pa zajebavamo,” je povedal Kangler.

Tjaša Gojkovič (Lista kolesarjev in pešcev) je poudarila, da je treba dosledno spoštovati poslovnik, saj po njenem mnenju pri predlagani širitvi dnevnega reda z letnim poročilom nadzornega odbora ni bilo izkazano, zakaj gradivo ni bilo predloženo v roku niti zakaj bi ga bilo treba nujno uvrstiti na sejo.

Lidija Divjak Mirnik (LPR) je napovedala, da bodo glasovali proti, ter poudarila, da bi morali mestni svetniki razpravljati o vseh stroških in postopkih na JKMD, saj po njenem mnenju iz preteklih odgovorov izhaja nejasno in netransparentno poročanje o pravnih stroških in izgubljenih postopkih, zato je župana pozvala k večji transparentnosti pri vodenju mesta.

Vladimira Cokoja (Klub samostojnih svetnikov) je napovedala, da bodo glasovali proti širitvam dnevnega reda, saj je treba po njenem mnenju spoštovati poslovnik in statut, ter pozvala, da se v prihodnje točke v dnevni red vključujejo pravočasno in da se obravnavajo le res nujne zadeve, da bi se izognili dolgotrajnim razpravam.

Župan Saša Arsenovič je dejal, da bodo, če ne bodo končali do devetih zvečer, lahko sklicali izredno sejo, ter se zavezal, da bo sporno točko uvrstil na naslednjo sejo, in svetnike pozval k podpori dnevnega reda. Dnevni red je bil naposled le sprejet.

Pri obravnavi zapisnikov je Igor Jurišič opozoril, da zapisnik ne vsebuje poročila o realizaciji sklepov prejšnje seje, kar je po njegovem mnenju v neskladju s poslovnikom, zato je predlagal njegovo dopolnitev ter prestavitev glasovanja na naslednjo sejo, kjer bi bil zapisnik obravnavan v celoti skladno s poslovniškimi določili. “Torej, poročilo o realizaciji ni, zato predlagam, da se zapisnika dopolni, ta oziroma vsaj zapisnik redne seje dopolni z izredno sejo, nimam oziroma dopisno sejo nimam težav in se obravnava z vsemi sestavinami, ki jih določa poslovnik na naslednji seji,” je dejal Jurišič.

Rosana Klančnik, Služba za delovanje mestnega sveta, je pojasnila, da takšna vsebina zapisnikov v praksi velja že več kot 15 let, saj se realizacija sklepov običajno spremlja v ločenih poročilih ali pa sklepi do naslednje seje še niso izvedeni, zato se uporablja tudi dolgoročnejše spremljanje njihove realizacije.

Več sledi.

The post Kangler: “V Mariboru imamo en kup denarja, za drago plačane odvetnike” appeared first on Lokalec.si.

Na začetku seje Mestnega sveta Maribor so se pokazala prva večja razhajanja znotraj mestne politike pred volitvami. Župan Saša Arsenovič je pri predlogu posvetovalnega referenduma o izgradnji objekta za energijsko izrabo odpadkov ostal brez širše podpore koalicije.

Več svetnikov je opozorilo, da projekt še ni dovolj pripravljen za odločanje, saj manjkajo ključne podlage, kot so ocene vplivov na okolje, javne predstavitve in jasneje opredeljena projektna zasnova. Po njihovem mnenju bi tako občani odločali o vsebini, ki še ni dovolj pojasnjena.

Pri glasovanju je proti predlogu župana glasoval tudi podžupan Peter Medved, kar je dodatno okrepilo občutek razhajanj znotraj vodstva mesta. “Ne zaradi tega, ker bi odsvetoval referendum, ampak ker ni v pravem času. Mislim, da ni bila izvedena še nobena javna razprava v okviru javnih razgrnitev glede celovitega vpliva na okolje in ni podatkov, da bi si ljudje odločali, odločali se bodo samo načelno. Kar pa ni v redu. Tako da mislim, da je čas za referendum še bo in zdaj mislim, da ni pravi trenutek, zato bom glasoval za umik,” je dejal.

“Mislim, da je vprašanje preveč splošno napisano in nimamo še potrebnih podatkov.”

Svetnica Tatjana Frangež iz Levice je predlagala umik točke z dnevnega reda. Pri tem je poudarila, da je vprašanje preveč splošno in da javnost še nima dovolj informacij za tehtno odločitev. “Mislim, da je vprašanje preveč splošno napisano in nimamo še potrebnih podatkov. Ni bila opravljena še prava javna razprava, nimamo ne vem vpliva na okolje in podobnih stvari, tako da bi mogoče to počakali, da do tega, da vemo, kakšna bo naprava, kje naj bi stala, kakšni bodo vplivi na okolje in tako dalje.”

Predlog za umik je podprlo več svetnikov iz različnih svetniških skupin, ki so izpostavili predvsem pomanjkanje konkretnih podatkov in analiz.

Breda Čepe Vizjak, SDS, je dejala: “nič z njim ne dobimo, ker ni še nobene prave razprave, pa tudi vseh teh podatkov. Poleg tega ko bo tako daleč, ko bo tako daleč, takrat bo pa tisti referendum je pa zakonski in tisti velja. Škoda razmetavanja denarja. Nič ni z to, kaj dosti več transparentno. Rajši je več javnih razprav med prebivalci za organizirat, pridobit kvalitetne razlagalce, ne pa tak, kaj boste naredili, pa to, pa kako hitro, pa ne vem kaj.”

Stojan Auer, LPR, je ob tem dejal: “Kot smo že slišali, ni praktično nobenega pravega materiala o katerem bi se lahko ljudje rečem verodostojno seznanili. Prav tako je predviden datum 21. junij. Ne vem, komu se mudi, morda županu, ki odhaja, da bi da bi to še pospravil pod streho. Če pa bodo svetniki vendarle odločili, da se ta referendum tega dne za strošek 80.000 EUR nepotrebnih izvede, pa bomo mi predlagali, da se izvede vsaj na dan lokalnih volitev. S tem bi se seveda ta strošek dobesedno izničil. Pa tudi ničesar ne bi izgubili, kajti sežigalnice kakorkoli že obrneš, še vsaj šest, če ne celo 10 let ne bo.”

“Meni se zdi pa ideja referenduma vznemirljiva”

Željko Milovanović, Listja kolesarjev in pešcev je povedal: “Meni se zdi pa ideja referenduma vznemirljiva, zato ker me pač demokratični procesi zanimajo že od otroštva. Zato sem potem tudi študiral politologijo. Zdaj v kontekstu sežigalnice bi bila prava pot, pravi vrstni red, torej analiza vplivov na zdravje, analiza vplivov na okolje. Javna razprava z vsemi pač zainteresiranimi javnostmi in referendum. Mi pa imamo zdaj tukaj predlog obraten. Začeli bomo z referendumom, potem pa bo sledilo vse ostalo, kar bi moglo biti na začetku. To se mi zdi glavni pomislek.”

O predlogu so nato glasovali, večina pa je umik tudi podprla.

Na seji mestnega sveta je potekala razprava o uvrščanju dodatnih točk na dnevni red, pri čemer je bilo ključno vprašanje spoštovanje poslovnika, predvsem 33. in 34. člena. Župan je več predlogov za širitev dnevnega reda zavrnil z obrazložitvijo, da ni izkazana nujnost, kot jo zahteva poslovnik, ter da zato predlogi ne izpolnjujejo pogojev za obravnavo.

Predlagatelji so nasprotno poudarjali, da je bila nujnost v nekaterih primerih ustrezno obrazložena in da je bilo gradivo pravočasno posredovano svetnikom, zato bi morali biti predlogi vključeni v dnevni red. V razpravi je bilo izpostavljeno tudi vprašanje realizacije že sprejetih sklepov mestnega sveta, na katere po mnenju nekaterih svetnikov ni bilo ustreznega odziva oziroma poročanja.

Kljub pomislekom dela svetnikov je župan vztrajal pri proceduralni presoji, da pogoji za širitev dnevnega reda niso izpolnjeni, zato je sejo nadaljeval z glasovanjem o že predlaganem dnevnem redu kot celoti.

Več sledi.

The post Medved obrnil hrbet Arsenoviču: Ali to pomeni, da se bo sam podal na volitve? appeared first on Lokalec.si.

Med 8. in 10. majem 2026 bo v Mariboru na Hipodromu Kamnica sejem, ki bo združil ponudnike s področij kmetijstva, doma in turizma. Dogodek bo obiskovalcem ponudil celovito razstavno in doživljajsko izkušnjo ter vpogled v sodobne trende in rešitve na omenjenih področjih.

Obsežen razstavni prostor in bogata ponudba

Sejem bo potekal na več kot 50.000 kvadratnih metrih razstavnih površin, ki bodo zajemale tako šotore kot zunanje travnate površine. Obiskovalci si bodo lahko ogledali najnovejšo kmetijsko mehanizacijo, opremo ter izdelke številnih razstavljavcev.

Predstavili se bodo tudi lokalni obrtniki, ki bodo ponudili svoje unikatne izdelke, ter turistični ponudniki iz regije, ki bodo obiskovalcem približali ideje za izlete in raziskovanje okolice.

Poudarek na kmetijstvu, trajnosti in lokalni ponudbi

Dogodek bo izpostavil pomen kmetijstva za regijo ter pomen trajnostnih rešitev v sodobnem življenju in gospodarstvu. Obiskovalci bodo lahko spoznali lokalne pridelke, okušali kulinarične posebnosti ter pridobili praktične strokovne nasvete.

Turizem in navdih za doživetja

Pomemben del sejma bo namenjen tudi turizmu. Razstavljavci bodo predstavili možnosti za izlete, kulinarična doživetja in raziskovanje lokalnega okolja ter pokazali, kako lahko iz domačega prostora nastanejo privlačne turistične zgodbe.

Program za vse generacije

Sejem bo zasnovan kot dogodek za vso družino. Obiskovalci bodo lahko sodelovali v delavnicah, si ogledali predstavitve in interaktivne točke ter se približali živalim, med njimi tudi konjem v okviru jahalne šole.

Organizatorji poudarjajo, da gre za dogodek, ki povezuje strokovnost, tradicijo in družinsko doživetje. Vstop na sejem bo brezplačen, obiskovalcem pa bo zagotovljen tudi urejen dostop ter parkirišča.

The post Na Hipodrom Kamnica prihaja Štajerski sejem: sejem kmetijstva, doma in turizma appeared first on Lokalec.si.

Leta 2023 so Vuzenico prizadele obsežne ujme, ki so za seboj pustile močne sledi v prostoru in življenjih ljudi. Tudi po treh letih so posledice naravne nesreče še vedno vidne.

Župan občine Vuzenica Franjo Golob poudarja, da spomini na tiste dogodke ne bledijo. Kot pravi, so bile ujme med najobsežnejšimi v Sloveniji, posledice pa so še danes vidne tako v naravi kot v vsakdanjem življenju občanov.

Velik obseg sanacije na državni in lokalni ravni

V tem času je bilo po njegovih besedah narejenega že veliko dela, tako na državni kot lokalni ravni. Ključno vlogo pri sanaciji imajo Direkcija Republike Slovenije za vode in koncesionar VGP Drava–Ptuj, ki skrbi za vzdrževanje hudournikov, vodotokov in lokalnih potokov.

V preteklem letu so bila izvedena vsa načrtovana dela, ki so bila dogovorjena med Ministrstvom za naravne vire in prostor, direkcijo ter koncesionarjem.

Nadaljevanje projektov in pogled naprej

Tudi v letošnjem letu sanacija poteka naprej. Dva projekta sta že zaključena, štirje pa so še v teku. Kot poudarja župan, gre za pomembne korake, ki ne pomenijo le odpravljanja posledic ujm, temveč predvsem krepitev odpornosti območja za prihodnost.

Skupen trud za večjo varnost

Golob ob tem izpostavlja, da so pri obnovi pomembno vlogo odigrali vsi vključeni – od državnih institucij do izvajalcev na terenu in lokalne skupnosti. Njihovo delo je usmerjeno v to, da bi bili vodotoki in brežine v prihodnje bolje urejeni ter tako manj izpostavljeni morebitnim podobnim naravnim nesrečam.

Več v oddaji Občinski informator na BK TV.

The post Vuzenica po ujmi 2023: sanacija vodotokov še v teku, zaključeni prvi projekti appeared first on Lokalec.si.

Po odstopu mestne svetnice Mestne občine Maribor Karin Jurše, ki je 9. aprila 2026 podala odstopno izjavo, se je sprožil postopek za zapolnitev njenega mesta v Mestnem svetu Mestne občine Maribor.

Na podlagi ugotovitev Volilne komisije MOM in sprejete izjave o sprejemu funkcije bo mesto mestnega svetnika zasedel Tarek Naji, ki je kot naslednji na listi upravičen do prevzema mandata.

Mestni svet Mestne občine Maribor bo o potrditvi njegovega mandata odločal na današnji seji, kjer se pričakuje tudi uradna potrditev njegovega vstopa v mestni svet za preostanek mandatnega obdobja.

Kdo je Tarej Naji?

Tarek Naji je pravno pot začel z odločitvijo za študij na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru, kjer je leta 2005 diplomiral z nalogo o razvoju sodstva na Slovenskem. V času študija se je izpopolnjeval tudi v tujini, saj je del študentske izmenjave preživel v Rotterdamu. Po zaključku študija se je zaposlil v Odvetniški pisarni Gorjup, kjer dela še danes, leta 2009 pa je uspešno opravil tudi pravniški državni
izpit.

Pri svojem delu, kot zapišejo na spletni strani gorjup.net, poudarja predvsem pomoč ljudem pri iskanju pravice, kar ga tudi najbolj motivira pri odvetniškem poklicu. V prostem času igra nogomet in rad sprehaja svojega psa.

The post Po odstopu mestne svetnice Karin Jurše njeno mesto v mestnem svetu prevzema Tarek Naji appeared first on Lokalec.si.