Aktualne oddaje

    25. redna seja O...
    Na posnetku si lahko ogledate 25. redna seja Občinskega sveta Občine Vuzenica, ki je bila 28. 5. 2026. The post 25. redna seja Občinskega sveta Občine Vuzenica (28. 5. 2026) appeared first on Lokalec.si.
    VIDEO (INTERVJU)...

    V tokratni oddaji Kulturni izziv je bil gost voditeljice Uršule Godec dupleški slikar in organizator mednarodnih likovnih kolonij Duplek Art Rajko Ferk. Tik pred zadnjo likovno kolonijo Duplek Art 17 je zaupal, katere izzive ima pri organizaciji, in napovedal, da bo to tudi njegova zadnja kolonija. Njegove slike nastajajo na svojevrsten način A na prvem […]

    The post VIDEO (INTERVJU) Rajko Ferk, dupleški slikar, o izzivih pri njegovi zadnji likovni koloniji Duplek Art appeared first on Lokalec.si.

    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.
    210 let šolstva...
    Na posnetku si lahko ogledate prireditev, ki so jo v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu pripravili ob 210-letnici šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu. The post 210 let šolstva v Svetem Duhu na Ostrem Vrhu appeared first on Lokalec.si.

Območno združenje Rdečega križa Maribor je prejšnji teden zagnalo obsežno kampanjo zbiranja prispevkov za obnovo njihovega letovišča v Punatu, kjer že več desetletij izvajajo zdravstvena in socialna letovanja otrok in mladostnikov, v zadnjem obdobju pa tudi starejših. “Nujno je preiti v fazo obnove in razvoja,” je dejal sekretar Metod Dolinšek.

Zastavili so si petletno shemo zbiranja sredstev, v kateri računajo na pomoč tako lokalnih skupnosti kot gospodarstva in posameznikov. “V našem letovišču v Punatu smo lani praznovali 70 let letovanj, kar je priložnost, da se ozremo nazaj in naprej. Želimo zagotoviti, da bo to letovišče lahko še 70 let sprejemalo goste,” je povedal Dolinšek.

Od nakupa hotela Frankopan na hrvaškem otoku Krk konec leta 1954 so omogočili letovanje več kot 125.000 otrokom. Najstarejši objekti so stari več kot sto let, zadnje večje naložbe pa so izvedli pred skoraj 50 leti. Prav tako se z leti spreminjajo potrebe, zato so po Dolinškovih besedah prisiljeni v vlaganja za nadaljnji obstoj in razvoj letovišča.

Kompleks zajema tri stavbe za namestitve, stavbo za delavce, jedilnico, kuhinjo, igrišče in dostop do koncesijske plaže, kjer imajo objekt s sanitarijami in vodo. Za celovito obnovo in dodatne skupne prostore bodo potrebovali več kot 10 milijonov evrov. V prvi fazi bi radi z zbranimi sredstvi v prvih dveh ali treh letih kampanje pristopili k obnovi dveh objektov za namestitve, trenutno ocenjeni na okoli dva milijona evrov.

Med drugim je predvidena energetska sanacija objektov, saj po besedah Dolinška “samo trajnost niža stroške” delovanja letovišča. Potrebno je posodobiti sobe, inštalacije in prezračevalni sistem.

S to prvo fazo obnove si želijo pridobiti dovolj zaupanja za nadaljevanje načrtov z novogradnjami dodatnih skupnih prostorov. Lani so s pomočjo študentskih delavnic razvili več vizij razvoja letovišča, da bi to lahko delovalo deset mesecev v letu. Potem bi ta kompleks po besedah Dolinška lahko ponudili tudi drugim javnim ustanovam, kot so šole, vrtci, zavodi in društva v javnem interesu, ki bi jim tako omogočili izvajanje programov po ugodnejših cenah kot na trgu.

Prostovoljne prispevke zbirajo med drugim prek sms-sporočil PUNAT5 ali PUNAT10 na 1919 ali na bančni račun združenja. Pričakujejo tudi pomoč gospodarstva, za lokalne skupnosti pa vzpostavljajo shemo, ki predvideva prispevek 2,50 evra na prebivalca na leto iz posamezne občine. “To ne bi smelo predstavljati zalogaja nobeni občini,” je poudaril sekretar območnega združenja.

Nad zbranim denarjem in njegovo porabo bo bdel poseben odbor, sestavljen iz oseb z javnim zaupanjem. “Ti nam bodo pomagali poskrbeti za to, da bo poraba transparentna, namenska in da ne bo nobenih dvomov,” je še poudaril Dolinšek.

Vir: sta

The post Stekla kampanja mariborskega Rdečega križa za obnovo letovišča v Punatu appeared first on Lokalec.si.

V Mariboru bo v petek, 29. maja, posebna humanitarno-zabavna prireditev Dežela junakov, ki jo v mesto prinaša Cene Prevc. Dogodek, ki nadaljuje dobrodelno zgodbo nekdanjega projekta Deželak Junak, bo namenjen zbiranju sredstev za otroke iz socialno šibkejših družin, da bodo lahko odšli na morje.

Prihod ekipe Dežele junakov je predviden med 14.15 in 14.45 uro, s kolesom – kvadrociklom pa se bodo ustavili pred Hišo Stare trte na Lentu. Organizatorji ob tem poudarjajo, da so možna manjša časovna odstopanja, do približno 15 minut.

Cene Prevc s projektom nadaljuje humanitarno tradicijo, ki jo je začel Deželak Junak z ekipo Radia 1, in s tem še naprej širi sporočilo solidarnosti ter pomoči otrokom, ki si sicer težje privoščijo počitnice na morju.

Ob prihodu v Maribor bo za obiskovalce pripravljen tudi manjši spremljevalni program. Nastopili bodo line dance skupina Migeci TOTI DCA, telovadke Šole zdravja, dogodek pa bo popestril tudi gost presenečenja.

Organizatorji vabijo vse, da se pridružijo sprejemu in s svojo prisotnostjo podprejo humanitarno akcijo. Sodelovati je mogoče tudi z donacijo prek SMS-sporočila – na številko 1919 lahko pošljete POMAGAM5 ali POMAGAM10 ter prispevate 5 ali 10 evrov za otroke, ki si zaslužijo brezskrbne počitnice.

“Vsak je lahko junak – skupaj lahko ustvarimo trenutke poguma, srčnosti in solidarnosti,” sporočajo organizatorji, VGC in Srce Štajerske.

The post Dežela junakov prihaja v Maribor: dan solidarnosti in srčnosti s Cenetom Prevcem appeared first on Lokalec.si.

V toplem in ganljivem vzdušju Unionske dvorane v Mariboru je 7. aprila zaživela zgodba, ki je presegla oder in umetnost – zgodba o ljudeh, ki so stopili skupaj za dober namen. Dobrodelni koncert “Pod kudovsko marelo” je združil ustvarjalnost, srčnost in solidarnost ter zbral kar 2000 evrov za socialno ogrožene študente.

Dogodek je organiziralo Akademski pevski zbor Maribor, Kulturno umetniško društvo Študent in Študentska organizacija Univerze v Mariboru. Na enem odru so se zvrstile vse sekcije društva in s svojimi nastopi pokazale, da kultura ni le prostor izražanja, temveč tudi prostor sočutja in povezovanja.

Obiskovalci so napolnili dvorano in s prostovoljnimi prispevki prispevali k Solidarnostnemu skladu ŠOUM, ki pomaga študentom v stiski. Vsak aplavz, vsak nasmeh in vsak evro so bili del skupne zgodbe – zgodbe, ki dokazuje, da majhna dejanja lahko ustvarijo veliko spremembo.

Organizatorji so po dogodku poudarili, da koncert ni bil le umetniški večer, temveč iskrena zahvala skupnosti in priložnost, da skupaj pokažemo moč povezanosti.

“Pod kudovsko marelo” tako ni bil le dogodek, temveč trenutek, ko je kultura dobila še globlji pomen – postala je most med ljudmi in upanjem.

The post Na dobrodelnem koncertu “Pod kudovsko marelo” so zbrali 2000 evrov za socialno ogrožene študente appeared first on Lokalec.si.

Soroptimist International, Humanitarni klub Maribor pripravlja  dobrodelni koncert Zanjo, ki bo 11. marca 2026, ob 19.30 v dvorani Union v Mariboru, na njemu pa bodo nastopili Simfonični orkester SNG Opera in balet Maribor, violončelistka Neža Homšak in gost Jure Ivanušič, dirigentka pa bo Živa Ploj Peršuh.

Zbrana sredstva tega dobrodelnega koncerta bodo namenili mladi, nadarjeni glasbenici.

Sorooptimist international je mednarodno združenje poklicno uspešnih in družbeno aktivnih žensk, ki delujejo na področju izboljšanja človekovih pravic in položaja žensk. Združuje več kot 60.000 članic v 130 državah po vsem svetu. Mariborski klub Soroptimist International deluje že 33 let. Ves čas finančno in materialno podpira mlade nadarjene umetnike ter pomaga ženskam in družinam v stiski, otrokom in starejšim s posebnimi potrebami.

The post Dobrodelni koncert Zanjo: s simfoničnim orkestrom, Nežo Homšak in Juretom Ivanušičem appeared first on Lokalec.si.

Včeraj, v torek, 10. februarja 2026, sta v Centru za transfuzijsko medicino UKC Maribor kar dva krvodajalca svojo kri darovala že stotič. To sta bila Branko Sever iz Zgornje Kungote in Rozina Topolovec iz Cerkvenjaka.

Branko Sever bo kri daroval še naprej

Branko Sever iz Zgornje Kungote je dejal, da je sedaj krvodajalstvo veliko boljše organizirano kot v začetkih njegovega krvodajalstva, od tega, v kakšnih prostorih do vsega ostalega. Sam se je pred leti odločil, da bo daroval kri, ker je želel s tem pomagati ljudem. Kri daruje trikrat ali štirikrat na leto. Pravi, da je v družini edini krvodajalec. Kri pa bo daroval še naprej, “kakor dolgo bo šlo”. Z besedami “odločit se moraš” pa vabi še druge, da postanejo krvodajalci. Sam pravi, da je bila njegova odločitev enostavna.

Branko Sever

Rozina Topolovec je imela zgled za krvodajstvo v družini

Rozina Topolovec iz Cerkvenjaka je prav tako tokrat stotič darovala krvi. Pravi, da je s tem tudi zaključila svojo krvodajalsko pot. Stotič je zadnjič, je poudarila in dodala, da so “leta tu”. Prav zaradi starosti zaključuje.  Prvič in zadnjič je darovala kri v Mariboru, sicer pa na terenu. Včasih je imela tudi kako pavzo, a na koncu je tudi ona prišla do števila 100. Motivacijo za krvodajalstvo je imela v družini, saj sta bila oba njena starša krvodajalca. Na začetku je imela tudi družbo sestre, a ta po besedah gospe Rozine ni nadaljevala krvodajalske poti. Poudarila pa je, da sama ne bi nikoli darovala krvi za denar, ampak zaradi pomoči drugim, tore dobrodelno.

Rozina Topolovec

Na centru veseli, da se mladi vse bolj vključujejo v krvodajalstvo

Ob njuni dobrodelni in požrtvovalni gesti je spregovorila tudi vodja procesa zbiranja krvi v Centru za transfuzijsko dejavnost Biserka Dvoršič. Dejala je, da so stokratnice redkejše kot stokratniki, saj na leto večinoma manjkrat darujejo kri. Tako je Rozina Topolovec njihova šesta vitezinja. Na centru pa so glede na analizo prejšnjih let veseli, da se veča število mlajših krvodajalcev. Še vedno imajo polno terenskih krvodajalskih akcij, s katerimi želijo približati akcije ljudem. In opažajo, da to deluje. Nekaj ljudi pa se nato odloči, da bo darovalo kri tudi na Centru za transfuzijsko medicino UKC Maribor.

Kmalu več v oddaji Občinski informator na BK TV.

 

 

The post FOTO: Branko Sever in Rozina Topolovec sta stokrat darovala kri appeared first on Lokalec.si.

Rotaract klub Univerze Alma Mater Europaea vabi na poseben dobrodelni koncert z naslovom Ko zasije glasba, ki bo združil glasbo, ljubezen in toplino. Koncert bo v soboto, 14. februarja 2026, ob 17. uri v Stolni cerkvi sv. Janeza Krstnika, na Slomškovem trgu 20 v Mariboru.

Koncert je namenjen zbiranju donacij za projekt Izpolnimo želje, ki posameznikom in družinam v težkih življenjskih trenutkih pomaga uresničiti iskrene, srčne želje ter jim prinaša upanje in občutek, da niso sami.

Nastopili bodo

  • Kvartet harf: Ana Kovačič, Taja Svet, Ivanka Žaberl, Vita Živa Pečak
  • Vokal: Pia Katarina Kremžar

Povezovanje mladih z vrednotami solidarnosti in pomoči

Rotaract klub Alma Mater združuje študentke in študente, ki želijo aktivno prispevati k bolj povezani, vključujoči in solidarni družbi. Člani se posvečajo reševanju lokalnih izzivov, organizaciji dobrodelnih dogodkov ter spodbujanju prostovoljstva med mladimi. Osrednje poslanstvo kluba je pomoč skupnosti. Z vključevanjem v humanitarne projekte, podporo razvoju lokalnega okolja in sodelovanjem v univerzitetnem življenju uresničujejo rotarijanski moto »Služiti drugim« ter krepijo vrednote odgovornosti, solidarnosti in timskega dela.

The post Rotaract klub Univerze Alma Mater Europaea pripravlja dobrodelni koncert appeared first on Lokalec.si.

V soboto, 10. januarja, je mariborska Ledna dvorana dihala kot eno. Čeprav so Lisjaki na ledu morali priznati premoč gostom, so skupaj z navijači zmagali zaradi dobrodelnosti. Na ledu je bilo ogromno plišastih igrač za otroke iz socialno ogroženih družin.

Dogodek večerja je bilo namreč metanje plišastih igrač za otroke iz socialno ogroženih družin, so sporočili iz HDK Maribor Lisjaki.

Navijači pripravili odlično kuliso

Ledna dvorana Maribor je v soboto spominjala na čase največje hokejske evforije v mestu. Že ob ogrevanju je bilo jasno, da bo 843 navijačev pripravilo kuliso, ki presega okvirje rednega dela prvenstva. Lisjaki so na to energijo odgovorili z borbenostjo brez primere; od prve minute so narekovali visok ritem, agresivno napadali in v celotnem srečanju pripravili kar 33 strelov na nasprotnikova vrata, pravijo v HDK Maribor Lisjaki.

Navijači na hokejski tekmi čakali, da bi lahko vrgli igrače. Foto: Ameba Studio. Vir: HDK Maribor Lisjaki

Sreča na strani gostov

Kljub terenski premoči in kar štirim situacijam z igralcem več, pa je bila sreča tokrat na strani Dunajčanov. Gostujoči vratar Moritz Merkader je uprizoril predstavo kariere in z nekaj akrobatskimi obrambami v obup spravljal domače napadalce. Wiener Eislauf-Verein je svojo priložnost dočakal v redkih protinapadih in z izjemno učinkovitostjo kaznoval vsako najmanjšo napako Maribora, kar je vodilo do končnega rezultata 0 : 3.

Plišaste igrače so poletele na led

Vendar pa se pravi zmagovalec večera ni skrival v številkah na semaforju. Ker hokejska tradicija pravi, da se plišaste igrače na led vržejo ob prvem domačem zadetku, so navijači ob “zakletem” dunajskem golu nestrpno čakali na svoj trenutek. Ob zadnjem pisku sirene je dvorana eksplodirala. Kljub porazu so navijači z vseh tribun na ledeno ploskev zmetali ogromno plišastih igrač in ustvarili prizor, ki bo ostal zapisan v zgodovini kluba. Plišasti dež je prekril ledeno ploskev, igralci obeh ekip pa so skupaj s prostovoljci pobirali igrače, ki bodo v prihodnjih dneh polepšale vsakdan otrokom iz socialno ogroženih družin v naši regiji, so zaključili sporočilo za javnost HDK Maribor Lisjaki.

 

The post FOTO: Na koncu hokejske tekme na led priletele plišaste igrače za otroke iz socialno ogroženih družin appeared first on Lokalec.si.

December je čas, ko se še posebej zavedamo pomena povezanosti, sočutja in pomoči drug drugemu. V tem duhu v mariborskem Društvu za cerebralno paralizo Sonček letos teče donacijski projekt Srce za Sončke, namenjen zbiranju sredstev za uporabnike društva.

Projekt povezuje posameznike, organizacije in skupnost v skupnem cilju: omogočiti bolj kakovostno, vključujoče in samostojno življenje za njihove sončke.

Zbiranje prostovoljnih prispevkov preko SMS sporočil

V okviru projekta Srce za Sončke v decembrskem času poteka zbiranje prostovoljnih prispevkov prek SMS-donacij na telefonsko številko 1919. Z uporabo ključnih besed SONCKI5 (donacija pet evrov) in SONCKI10 (donacija deset evrov) lahko vsak posameznik preprosto prispeva svoj del k skupnemu cilju.

Vsa zbrana sredstva bodo v celoti namenjena uporabnikom Društva Sonček Maribor, in sicer za zdravstveno-terapevtske kolonije ter terapevtske lutke, ki pomembno prispevajo k čustvenemu razvoju, občutku varnosti in napredku uporabnikov, je zapisala pobudnica projekta Mateja Ogorevc.

Dobrodelna dražba, ki je povezala umetnost in solidarnost

Projekt je že obrodil nekaj sadov. Na dobrodelni dražbi, ki so jo pripravili v Mali dvorani v Kamnici, so zbrali 1.200 evrov, hkrati pa je 31 likovnih del našlo svoje donatorje. Posebno vrednost je dogodku dalo dejstvo, da so bila med razstavljenimi in prodanimi deli tudi likovna dela uporabnikov Društva Sonček.

»Vsaka podarjena slika je gesta solidarnosti. To za nas pomeni več kot le finančno podporo. Pomeni zaupanje v sočloveka in vključujočo družbo,« je ob tem poudarila Lidija Šestak Zorič, predsednica mariborskega Društva za cerebralno paralizo Sonček. Dodala je, da so ponosni na skupnost, ki razume pomen vključevanja, dostojanstva in enakih možnosti.

Likovna dela, ki so še na voljo, si je mogoče ogledati in kupiti tudi v spletnem katalogu.

Projekt, ki je zrasel iz osebne zgodbe

Srce za Sončke ni le dobrodelna akcija, temveč projekt z močno osebno noto. Nastal je na pobudo mamice srčnega sina Aljaža, uporabnika Društva Sonček, ki iz prve roke pozna izzive, s katerimi se vsakodnevno soočajo otroci s posebnimi potrebami in njihove družine.

»Kot mama vsak dan živim zgodbo posebnih otrok in njihovih družin. Zato vem, kako dragocena je vsaka podpora, vsak korak naprej in vsak iskren objem skupnosti,« poudarja pobudnica projekta Mateja Ogorevc. Projekt poteka v sodelovanju z VGC + Srce Štajerske, Društvom Sena, Izobraževalnim društvom žena Kamnica in Kulturnim društvom Studenci Maribor, ki s svojo predanostjo pomembno soustvarjajo to zgodbo.

Ko stopimo skupaj, se srca povežejo

Slogan projekta — »Ko stopimo skupaj, se srca povežejo« — povzema njegovo bistvo. Gre za prepričanje, da lahko s skupnimi močmi ustvarimo okolje, v katerem imajo tudi najbolj ranljivi člani družbe možnost za dostojno in kakovostno življenje.

Vabijo vse, da po svojih zmožnostih pomagajo

Projekt Srce za Sončke je dokaz, da solidarnost ni abstrakten pojem, temveč niz konkretnih dejanj — od SMS-donacije do obiska dobrodelnega dogodka ali širjenja sporočila naprej. V prazničnem decembrskem času v Društvu Sonček Maribor znova vabijo vse, da po svojih zmožnostih prispevajo k skupnemu cilju in pomagajo ustvarjati bolj vključujočo družbo, kjer ima vsak prostor in priložnost.

The post Srce za Sončke: ko se solidarnost prelevi v dejanja appeared first on Lokalec.si.

V ponedeljek, 15. decembra 2025, se bo v Mali dvorani Kulturnega doma Kamnica odvila humanitarna dražba umetniških slik z naslovom »Srce za Sončke«. Dogodek se bo začel ob 17. uri, vstop pa bo mogoč skozi Knjižnico na Vrbanski cesti 97.

Zbiranje sredstev za Društvo Sonček Maribor

Namen dražbe je zbiranje sredstev za Društvo Sonček Maribor, ki deluje na področju pomoči osebam s cerebralno paralizo. Zbrana sredstva bodo namenjena izvedbi zdravstveno-terapevtskih kolonij ter nakupu terapevtskih lutk, s katerimi želijo izboljšati kakovost življenja uporabnikov. Organizatorji ob tem izpostavljajo pomen empatije, družbene odgovornosti in solidarnosti, saj lahko prav s skupnimi močmi nastane bolj vključujoča, srčna in ustvarjalna prihodnost. Vsak prispevek, ne glede na velikost, tako postaja več kot zgolj donacija – postaja del zgodbe pomoči.

Umetniška dela si že lahko ogledate

Vsa umetniška dela, ki bodo na voljo na dražbi, si je že mogoče tudi ogledati. Razstava je na ogled do 12. januarja 2026 v prostorih Knjižnice Kamnica:

  • ob ponedeljkih in sredah od 12.00 do 18.00,
  • ob petkih od 10.00 do 15.00.

Za donacije odprt poseben račun

Za vse, ki bi želeli umetniška dela podariti v dobrodelni namen, je za zbiranje donacij odprt tudi poseben račun:
IBAN: SI 56 0417 3000 0739 043
Namen: donacija slike Sonček
Koda namena: CHAR
Sklic: SI00-2025-0012

Za dodatne informacije glede donacij slik je na voljo tudi kontaktna oseba: Mateja Ogorevc, telefon 031 344 988.

Humanitarna dražba »Srce za Sončke« bo tako priložnost, da se s podporo umetnosti prispeva k boljši prihodnosti tistih, ki pomoč najbolj potrebujejo.

 

The post V Kamnici bo humanitarna dražba umetniških slik »Srce za Sončke« appeared first on Lokalec.si.

V oddaji Report je članica Rotary cluba Maribor Lent Ida Baš napovedala, kaj vse se bo dogajalo na tradicionalnem dobrodelnem rotarijskem piskru na Trgu svobode v Mariboru v soboto, 18. 10. 2025, od 8. ure zjutraj do 13. ure popoldan. Ponovno se bo kuhalo, jedlo in zbiralo prostovoljne prispevke za pomoči potrebne.

Različne jedi na žlico

Rotary club Maribor Lent vabi na tradicionalno prireditev, že deveti Rotarijski pisker, ki bo v soboto, 18. oktobra 2025, na Trgu svobode v Mariboru. Kot je običajno, bodo ekipe pripravljale različne jedi na žlico, vsaka drugačno. obiskovalci pa jih bodo lahko poskusili. Obenem pa se bodo ekipe potegovale tudi, katere tri bodo najboljše. Običajno pa ekipe poleg piskra pripravijo še druge jedi, tako da še popestrijo svoje jedilnike. Letos bo sodelovalo okoli 20 ekip, tudi iz tujine. Ob 8. uri bodo začeli pripravljati stojnice, nato bodo kuhali, jedi bodo končane okrog 12. ure. Komisija jih bo ocenila. Obiskovalci pa bodo prav vse jedi lahko poskusili.

Prostovoljni prispevku za pomoč mladostnikom

Prireditev bo imela ponovno dobrodelno noto, saj bodo vsa zbrana sredstva iz prispevkov ekip ter prispevkov obiskovalcev namenili novemu projektu Rotary kluba Maribor Lent – psihosocialni pomoči mladostnikom.

Več podrobnosti tega zanimivega dogodka, ki vedno postreže z okusnimi jedmi in dobrodelnostjo, je povedala Ida Baš, članica Rotary kluba Maribor Lent

The post VIDEO: V soboto bo več ekip kuhalo za dobrodelni rotarijski pisker appeared first on Lokalec.si.

V nedeljo, 12. oktobra 2025, bo potekal jesenski humanitarni pohod Na noge na Sv. Urban, ki je namenjen pomoči 4-letnemu Liamu iz Jakobskega dola. Sprva je bil pohod načrtovan za 5. oktober, a so ga organizatorji zaradi napovedanega dežja prestavili na naslednjo nedeljo.

Pohod za vse generacije

Projekt Na noge! že od leta 2012 povezuje pohodnike vseh generacij, od najmlajših do starejših. Gre za priložnost za rekreacijo, druženje in predvsem pomoč tistim, ki so v stiski. Doslej so udeleženci pohodov zbrali več kot 77.000 evrov za različne družine. Tokrat bo pomoč namenjena malemu Liamu. Od rojstva se namreč sooča s prirojenimi zdravstvenimi težavami in nujno potrebuje redne terapije v Italiji. Stroški zdravljenja so visoki, zato vsaka podpora pomeni nov korak k boljšemu življenju.

Pomoč malemu Liamu

Dogodek ima močno humanitarno noto, saj je namenjen zbiranju sredstev za pomoč štiriletnemu Liamu in njegovi družini. Zbrana sredstva bodo pripomogla k lajšanju vsakodnevnih izzivov, s katerimi se soočajo.

Dobra volja in solidarnost

Pohod bo tako kot v preteklih letih priložnost za druženje, gibanje in dobrodelnost. Organizatorji vabijo vse pohodnike, da se jim pridružijo in s svojo udeležbo prispevajo k podpori družini.

Celotni članek o Liamu in kako mu želijo pomagati, je  TUKAJ.

The post Humanitarni pohod “Na noge za Liama” prestavljen appeared first on Lokalec.si.

Študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM) v sodelovanju z UKC Maribor, OZ Rdečega Križa Maribor in drugimi študentskimi organizacijami in klubi ponovno organizira vsakoletno krvodajalsko akcijo, pod sloganom ‘Častim pol litra’.

Krvodajalska akcija bo trajala dva dneva

  • v ponedeljek v prostorih Univerzitetnega športnega centra Leona Štuklja na Koroški cesti 130, Maribor (UŠC Leona Štuklja) in
  • v torek v prostorih Centra za transfuzijsko medicino UKC Maribor

Študente ter vse ostale, ki bi želeli darovati kri, prosijo, naj svoj prihod potrdijo in se dogovorijo o uri prihoda na telefonskih številkah Centra za transfuzijsko medicino UKC Maribor: 041 479 242 ali 041 320 796, vsak delovni dan od 7.00 do 15.00.

Oktobrska vseslovenska študentska krvodajalska akcija

Študentske organizacije in študentski klubi s sloganom »Častim ½ litra!«, pozivajo vse študente, naj se v čim večjem  številu odločijo za darovanje življenjsko pomembne tekočine, ki rešuje življenja.  Študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM), pod okriljem Študentske organizacije Slovenije (ŠOS), vabi študente na vseslovensko študentsko krvodajalsko akcijo. V Mariboru se bo krvodajalska akcija, pod sloganom »Častim pol litra«, tradicionalno odvijala v dveh dnevih. Pri ŠOUM pričakujejo, da se bo tudi tokrat odzvalo preko 100 študentov krvodajalcev.

Matic Detmar, sekretar oddelka za socialna in zdravstvena vprašanja ŠOUM, pravi pred krvodajalsko akcijo: “Trudimo se ohranjati več kot 20 letno tradicijo ter simbol medgeneracijske solidarnosti. Nagovarjamo študente, da se na darovanje odzovejo v kar se da velikem številu. Tudi tokrat bo vsak darovalec prejel malico, naši informatorji pa tudi omogočajo prevoz do ŠTUK-a oz. UKC Maribor.”

Vsi, ki bodo sodelovali v študentski krvodajalski akciji, bodo prejeli tudi simbolično darilce, ki ga zagotovi ŠOUM, kot se za krvodajalske akcije spodobi bo poskrbljeno tudi za primerno okrepčilo.

Za ohranitev krvodajalstva

Erika Kavaš, vodja procesa zbiranja krvi v Centru za transfuzijsko medicino UKC Maribor, pa pravi: “V naši državi je naša vizija ohranitev prostovoljnega, neplačanega in anonimnega krvodajalstva ter zagotavljanje samozadostnosti s pripravki s krvjo in z zdravili iz krvi. Za doseganje ciljev moramo izvajati dobro državljansko vzgojo glede pridobivanja novih krvodajalcev. V Centru za transfuzijsko medicino UKC Maribor danes optimalno sodelujemo z mladimi v sodelovanju z Območnimi združenji Rdečega križa (OZRK), da bomo lahko ohranili krvodajalstvo z vsemi vrednotami tudi v prihodnosti. Zbiranje krvi in sistem krvodajalstva naj bo na jesenski krvodajalski akciji ŠOUM presenečenje za mlade ‘KORISTNO S PRIJETNIM’.”

 

The post Študentska krvodajalska akcija “Častim pol litra” appeared first on Lokalec.si.

V ponedeljek, 22. septembra, bo Iztok Kočevar, pedagog, športni navdušenec in dolgoletni sodelavec Zveze prijateljev mladine Maribor, odkolesaril na izjemno športno-dobrodelno preizkušnjo. V desetih dneh bo prekolesaril več kot 2.000 kilometrov – od Maribora do Istanbula, čez Slovenijo, Madžarsko, Romunijo, Bolgarijo in Turčijo. Cilj njegove poti ni v številkah, ampak v srčnem poslanstvu: zbrati sredstva za 80 otrok iz socialno ogroženih družin, ki bodo lahko brezplačno obiskali tabor za nadarjene učence.

Letos se zbira sredstva za 80 otrok, ki bodo lahko brezplačno preživeli nepozaben tabor

Dobrodelna kolesarska akcija poteka v sodelovanju z ZPM Maribor in Luka’s Bikes v okviru programa Omogočimo sanje, ki od leta 2013 nadarjenim otrokom iz manj spodbudnih okolij omogoča razvoj talentov, čustveno oporo, druženje z vrstniki in priložnost za brezskrbne počitnice. Letos se zbira sredstva za 80 otrok, ki bodo lahko brezplačno preživeli nepozaben tabor in tam razvijali svoje talente.

Štart v Mariboru na Trgu Leona Štuklja

Dobrodelna pot se bo začela v ponedeljek, 22. septembra 2025, ob 15.00 na Trgu Leona Štuklja v Mariboru, ob Evropskem dnevu mobilnosti. Na štartu pričakujejo več sto rekreativcev, podpornikov in podjetij, ki bodo Iztoka simbolično pospremili na pot. Štart je odprt za vse kolesarje – vsak lahko prekolesari poljubno razdaljo, pa naj bo to nekaj sto metrov, nekaj kilometrov ali celotno prvo etapo. “Pomembno je, da kolesarimo skupaj in s tem damo glas otroškim sanjam,” pravi Kočevar.

Prvih 30 otrok, ki pridejo na štart, prejme darilni bon za zipline na Posestvu Sončni raj.
Naslednjih 30 otrok pa darilni bon za doživetje Pohorjet na Trikotni jasi.

Kako lahko pomagate?

Vsak prispevek šteje! Sredstva za otroke zbirajo na več načinov:

  • SMS: SANJE10 na 1919
  • Nakazila: OTP banka d.d., SI56 0451 5000 0405 095, sklic SI00 2915
  • Prostovoljni prispevki na dogodku ob štartu ture

Pot bo zanimiva in dinamična

Kolesarska pot bo vodila od Maribora do Budimpešte, naprej skozi slikovito Transilvanijo in romunske Karpate, kjer bo Iztok premagal prelaz na 2.040 metrih nadmorske višine. Nato bo sledila pot skozi Bukarešto, do Črnega morja, ob bolgarski obali in vse do cilja – čarobnega Istanbula. Na poti bo premagal več kot 2.000 kilometrov in 14.000 višinskih metrov – vsak obrat pedala pa bo prinesel novo upanje za otroke. Celotna tura bo dokumentirana, decembra 2025 pa bodo premierno predstavili zaključni film. Ob vrnitvi ekipe v Maribor v začetku oktobra bo v okviru Tedna otroka potekala javna predstavitev rezultatov.

O Iztoku Kočevarju

Iztok Kočevar je učitelj, bobnar, električar in predvsem človek srca. Njegov moto je preprost: »Življenje je praznik!« Leta 2024 je prekolesaril več kot 16.000 kilometrov, letos pa se podaja na novo preizkušnjo, kjer bo s svojo vztrajnostjo in voljo motiviral vse, ki verjamejo v moč dobrih dejanj. Na poti ga bo spremljal tudi njegov zvesti partner – Scott Foil RC10, najhitrejše cestno kolo, zasnovano za premikanje meja.

 

The post FOTO in VIDEO: Kolesaril bo od Maribora do Istanbula: da bodo otroci lahko odšli na tabor appeared first on Lokalec.si.

Družba Dravske elektrarne Maribor (DEM), največji proizvajalec električne energije iz obnovljivih virov v Sloveniji, je Zvezi prijateljev mladine (ZPM) Maribor predala 15 novih koles, ki bodo namenjena otrokom šolarjem v okviru dveh pomembnih programov – Šole v naravi in Letovanja za otroke in mladostnike, ki potekata v VIRC Poreč.

Obmorski center VIRC vsako leto na letovanjih gosti več kot 1.700 otrok, v mesecih juniju in septembru pa ga obišče še približno 1.700 šolarjev in učiteljev v okviru šol v naravi. Šola v naravi je za otroke priložnost za pridobivanje novih znanj, krepitev samostojnosti in ustvarjanje vezi, letovanja pa jim nudijo nepozabne izkušnje, druženje in osebno rast.

Vsa kolesa so v sklopu letošnjega dobrodelno obarvanega dneva DEM sestavili »Dravčani«, kot sebe imenujejo zaposleni v DEM, ki so tako s svojo energijo, znanjem in voljo v projekt dodali še osebno noto solidarnosti in skupne odgovornosti.

“Ta donacija je naš način, da pokažemo, da smo del skupnosti in da jo želimo sooblikovati v smeri boljše, trajnostne prihodnosti.”

Generalni direktor DEM mag. Damjan Seme je ob predaji donacije dejal: “V DEM verjamemo, da lahko le z medsebojno podporo gradimo družbo, v kateri bo prostor za vsakega posameznika. Zato se z veseljem povezujemo z organizacijami, kot je Zveza prijateljev mladine Maribor, ki s svojim poslanstvom pomaga risati nasmehe na obraze otrok ter jih opremlja z dragocenimi življenjskimi izkušnjami. Ta donacija je naš način, da pokažemo, da smo del skupnosti in da jo želimo sooblikovati v smeri boljše, trajnostne prihodnosti.”

Omogočili pripravo na kolesarski izpit, udeležbo na kolesarskih delavnicah ter razvoj znanj

Donirana kolesa bodo otrokom omogočila pripravo na kolesarski izpit, udeležbo na kolesarskih delavnicah ter razvoj znanj, ki jih spremljajo vrednote, kot so trajnost, zdrav življenjski slog in odgovornost do sebe ter skupnosti. Posebej pomembno je, da bodo kolesa na voljo tudi otrokom, katerih starši jim nakupa ne morejo omogočiti, in ki bi sicer ostali brez priložnosti za osvajanje osnovnih veščin kolesarjenja. Donacija tako omogoča večjo vključenost in enake možnosti za vse otroke, ne glede na njihov socialni položaj.

“S podporo družbe Dravske elektrarne Maribor bomo lahko tudi v prihodnje odgovorno in predano skrbeli za otroke in mladostnike, ki potrebujejo oporo in nove priložnosti. Ta donacija je priznanje našemu delu in hkrati spodbuda, da še naprej gradimo programe, ki izobražujejo za življenje, lajšajo stiske mladih in jim pomagajo uresničevati sanje,”  je ob zahvali dodala predsednica Zveze prijateljev mladine Maribor Nina Babič.

“S podporo ZPM Maribor in njihovim prostovoljcem, ki vsako leto polepšajo počitnice številnim otrokom, v DEM potrjujemo svojo zavezo soustvarjanja trajnostne prihodnosti za mlade in skupnost ter dokazujemo, da je moč sodelovanja neprecenljiva. Skupaj lahko naredimo več – za otroke, za družbo in za prihodnost,” sporočajo iz DEM.

The post DEM z donacijo 15 koles Zvezi prijateljev mladine Maribor pomagajo uresničevati otroške sanje appeared first on Lokalec.si.

Čez dober teden dni, v torek in sredo, 2. in 3. septembra 2025, bo v Mariboru pod severno tribuno Ljudskega vrta ponovno krvodajalska akcija “Vijol’čna kri za vse ljudi”. Pogovarjali smo se s Mojco Pepelnik, ki ni razkrila samo podrobnosti prihajajoče krvodajalske akcije, ampak tudi njeno ozadje in zakaj je akcija, ki teče že več let, tako uspešna.

Mojca Pepelnik je tista, ki je srce krvodajalske akcije “Vijol’čna kri za vse ljudi”. Tista, ki ima vse prste pri organizaciji, tista, ki z vsem srcem stoji za njo in vabi na krvodajalsko akcijo.

Kdaj pa bo letošnja krvodajalska akcija in koliko časa bo trajala?

“Tradicionalno se vračamo 2. in 3. septembra. Prvi dan od 7.30 do 17. ure, v sredo pa tudi začnemo ob 7.30, končamo pa ob 14. uri.”

Te krvodajalske akcije ne poznajo samo Mariborčani, a vseeno je treba poudariti, da je vijolična?

“Včasih se premalo zavedam, da vseeno ni prišla preko Trojan, kot bi morala. Ne bom govorila, kaj je slabo v kakršnih koli zgodbah, bom pa poudarila, da je naša zgodba original. Daleč najboljša. Sem pa hvaležna -in to izključno krvodajalcem, ker oni jo delajo tako uspešno.”

Zakaj ste se pred leti lotili krvodajalskih akcij?

“2013 je bila ena velika želja, da bi nadaljevali krvodajalske akcije. A jaz si nisem mislila, da bomo prišli do takih razsežnosti.  Jaz sem zelo ponosna, da smo leta 2014 vse skupaj spremenili v akcijo Vijol’čna kri za vse ljudi. In da danes lahko govorimo že o 14. akciji. Moram poudariti, da je bila takrat velika želja krvodajalcev, moja velika želja in pa predvsem – kot vedno govorim, da bo lahko na ulici zaradi mene lahko živel.”

Da bo lahko živel. Hkrati pa je zelo pomembno, da dajemo. Dajemo torej kri. Dajemo nekaj sebe naprej, da bo nekdo lahko živel. Kakšni pa so bili odzivi do zdaj?

“Jaz mislim, da če se zavedate, da je kri res dobrina, ki je ne morete kupiti v trgovini,  če se boste zavedali, da se kaj lahko zgodi tudi vam, da jo boste potrebovali – ali  vaša družina ali vaš prijatelj, kdorkoli … Ko se bomo tega zavedali, kako potrebna je takšna akcija – in še mnoge druge -, se bomo zavedali, zakaj jaz to počnem. Občutek, ki ga jaz občutim ob tem, da samo organiziram, ker zadnja leta zelo težko darujem, ampak že to, da organiziram zadevo in skupaj združujem izjemne ljudi, je spodbuda, upam, da tudi za ostale.  Za vse ostale, da vedo, kako pomembno je, da se udeležujemo teh akcij, in kako pomembno je, da se zavedamo, zakaj se jih udeležujemo. ”

“Saj na koncu koncev podarite vi del sebe za druge, ampak lastno zadovoljstvo! To pa niti nima cene.”

Torej, kdaj, kje, ob kateri uri se začne Vijol’čna kri za vse ljudi?  Se je treba prijaviti?

“Jaz bi priporočala, da se vsi obrnejo na naša socialna omrežja, kjer so vse številke za naročanje. Naročijo se lahko vsak dan v Center za transfuzijsko medicino UKC Maribor, in sicer delovni dan, od ponedeljka do petka, od 7. do 15. ure, v torek pa do 17. ure. Res je pomembno, da imamo čim več naročenih.  Treba je povedati, da bomo tudi letos dali unikatno darilo. Takega darila ne bodo nikjer mogli kupiti. To je samo za tistega, ki bo kri daroval. Tako kot zadnja leta. Pa mogoče je še fajn, da povem, da pride tudi medvedek.   Medvedek bo zagotovo prišel pozdraviti krvodajalce in jih objeti.”

Mojca Pepelnik: “Podariti pa je treba, da je to na stadionu Ljudski vrt, pod severno tribuno stadiona. V medijskem središču gremo levo,  potem pa desno. Levo imamo sprejem, hemoglobin, zdravnike in vse ostale stvari. Na desno pa potem darujemo kri.  In gremo potem na družinski – C-sektor, kjer pojemo malico in imamo najlepši razgled v državi – na stadion Ljudski vrt.”

Kje se naročiti?

Telefonski številki: 041 479 242 in 041 320 796.
Klice krvodajalcev sprejema Center za transfuzijsko medicino vsak delovni dan med 7.00 in 15.00, v torek med 7.00 in 17.00.

 

The post INTERVJU: Mojca Pepelnik o krvodajalski akciji Vijol’čna kri za vse ljudi: “Hvaležna krvodajalcem, ker jo delajo tako uspešno.” appeared first on Lokalec.si.

Labodka Oli, ki je pred dnevi prestala operacijo obeh nog na Muti, lepo okreva. A njena pot še ni končana, pravijo pri NVO AniMa – Animals Matter. Zdaj je čas za podporo pri njenem okrevanju.

“Dragi naši, z veseljem sporočamo, da se labodka Oli, ki je pred nekaj dnevi prestala operacijo obeh nog v Muti, javlja in uspešno okreva! A njena pot še ni končana. Oli potrebuje nadaljnjo oskrbo, terapije in nekaj pozornosti, ki je je v Zavetišču v Muti tudi dnevno deležna,” so zapisali.

Prosijo za pomoč. Vsak evro šteje

“Če želite pomagati Oli na poti do popolnega okrevanja, lahko donirate, ” so zapisali. Kdor lahko, lahko pomaga na različne načine. Tako da pošlje SMS DIVJINA5 ali DIVJINA10 na 1919. Ali pa nakaže sredstva na tekoči račun

SI56 0400 0028 0733 946
Banka: OTP d.d.
Imetnik računa: ZAVOD ‘ZLATO OKO’, Sv. Primož nad Muto

“Vaša podpora veliko pomeni tistim, ki dnevno skrbijo za res veliko divjih, zaščitenih živali, ki potrebujejo pomoč – tudi najmanjši prispevek pomeni veliko. Hvala vsem, ki pomagate pomagati.” so zaključili.

Njihovo objavo lahko vidite TUKAJ.

The post Pogumna Oli lepo okreva, za naprej potrebuje oskrbo, terapijo in nekaj pozornosti appeared first on Lokalec.si.

V mariborskem zavetišču za živali skrbijo za muce in pse. Zdaj pa so se znašli v stiski, saj so ostali brez mokre hrane za mačje mladiče.

“Hvala vsem, ki spremljate njihove zgodbe vse od prihoda k nam pa do posvojitve,” so zapisali na Facebook strani in dodali: “Da pa te mucke zrastejo in veselo odtačkajo v nove domove, potrebujejo veliiiko okusne hrane.”

“Naši malčki imajo občutljive trebuščke, hitro rastejo, se nenehno igrajo, skačejo po praskalnikih … in včasih tudi po zaposlenih. Za vse to pa potrebujejo ogromno energije,” pravijo.

Prav zaradi tega so veseli pomoči: vsake konzerve ali vrečke kakovostne mmokre hrane za mladiče iz specializiranih trgovin za male živali, pravijo in dodajajo: “Če nimate časa za nakup, lahko pomagate tudi s poslanim SMS sporočilom 𝐀𝐙𝐈𝐋𝐌𝐁𝟓 𝐧𝐚 𝟏𝟗𝟏𝟗 in hrano kupimo sami. Vsaka pomoč šteje. Hvala, ker nam boste pomagali!”

The post V zavetišču ostali brez mokre hrane za mačje mladiče appeared first on Lokalec.si.

Danes Deželak junak in njegova ekipa potujeta po Podravju. Ena od postaj je bila Center za pomoč na domu, kjer je doživel izjemno čustven sprejem. Vidno ganjen se je izpovedal.

Deželak junak je v okviru svoje dobrodelne akcije obiskal tudi VGC+ Srce Štajerske – Center za pomoč na domu Maribor. Ganile so ga risbice, ki so bile na vrvicah ob cesti, po kateri je vozil do Centra za pomoč  na domu. Povedal je še, kako je bilo na Koroškem in vse do Maribora. Zahvalil se je prav vsem ljudem, ki pomagajo.

Na sprejemu je Deželaka pričakalo tudi veliko število otrok, ki so prišli iz različnih mariborskih osnovnih šol in vrtcev ter Centra za sluh in govor Maribor. Ulico so okrasili tudi z več kot 500 risbicami s spodbudnimi mislimi, ki so jih za Deželaka ustvarili otroci iz sodelujočih šol. Veliko risbic so mu tudi predali, kot presenečenja pa še umetniško sliko, ki jo je zanj naslikala ena od prostovoljk, ki dela na Centru za pomoč na domu Maribor.

Ob vsem tem pa so uporabniki VGC+ Srce Štajerske in zaposleni zaplesali skupaj s plesno skupino Migeci iz TOTI DCA  še na himno VGC+, nato pa so se naučili še Deželakovega plesa.

Kmalu več v oddaji Občinski informator na BK TV.

The post FOTO in VIDEO: To je Deželak junak povedal v Mariboru, kjer je doživel čustven sprejem appeared first on Lokalec.si.

V torek, 3. junija 2025, bo sedmi dan potovanja Deželaka junaka po Sloveniji. Sedma etapa akcije Deželak junak se jutri začne v Slovenj Gradcu, nato pa nadaljuje po Dravski dolini vse do Ptuja.

To so občine, v katerih se bo Deželak junak s svojo ekipo ustavil 3. jun ija 2025. Ure so predvidene, zaradi poti pa lahko pride do odstopanj.

  • Slovenj Gradec, ob 7. uri
  • Dravograd, ob 8.20
  • Selnica ob Dravi, ob 9.45
  • Ruše, ob 10.15
  • Maribor, ob 12.15
  • Majšperk, ob 14.50
  • Hajdina, ob 16.35
  • Ptuj, ob 17. 45

V Selnici ob Dravi ga bodo pričakali gasilci

“Deželak junak bo jutri ob 9.45 prekolesaril našo občino. Gasilci smo se odločili, da ekipo Radia 1, ko se bo peljala mimo gasilskega doma, kot se spodobi, pozdravimo in jim z navijanjen, aplavzom in dobro voljo skupaj damo vetra v noge. Pridite, pokažimo, da ima naš kraj veliko srce,” so zapisali in dodali: “Skupaj za otroke, skupaj za junake!”

Deželak junak se bo ustavil tudi na Centru za pomoč na domu Maribor – VGC+ Srce Štajerske

V torek, 3. junija 2025, bo Deželak junak v okviru svoje dobrodelne akcije obiskal tudi VGC+ Srce Štajerske – Center za pomoč na domu Maribor. “Njegovo karavano bomo pričakali na vrtu za našo stavbo, Trubarjeva 27, Maribor kjer pripravljamo sprejem,” so zapisali in dodali: “Med vožnjo po Trubarjevi ulici bo Miho Deželaka in njegovo karavano pozdravilo več kot 250 otrok iz različnih mariborskih osnovnih šol in vrtcev: Center za sluh in govor Maribor, OŠ Bojana Ilicha, OŠ Prežihov Voranc, OŠ Franca Rozmana Staneta in Zasebni vrtec Želvica. Ulica bo okrašena z več kot 500 risbicami s spodbudnimi mislimi, ki so jih za Deželaka ustvarili otroci iz: OŠ France Prešeren Maribor, OŠ Prežihov Voranc, Centra za sluh in govor, OŠ Duplek, OŠ Bojana Ilicha, OŠ Kungota, Zasebnega vrtca Želvica, pa tudi uporabniki Ozare Slovenije ter otroci in zaposleni Centra za pomoč na domu Maribor. Ob sprejemu bomo Deželaku te risbice osebno izročili kot simbolično spodbudo za vse izzive, ki ga še čakajo na njegovi dobrodelni kolesarski poti. Z uporabniki VGC+ Srce Štajerske in zaposlenimi bomo skupaj s plesno skupino Migeci iz TOTI DCA zaplesali še na himno VGC+.”

V Majšperku bo ob čakanju na ekipo zabava za vse generacije

Na Deželaka junaka pa nestrpno čakajo tudi v Majšperku. Pričakali ga bodo na ploščadi pred gasilskim domom PGD Majašperk. Program se bo pravzaprav začel že ob 13. uri s stand-up komikom in ansamblom HaloŽeni. Poskrbeli bodo tudi za zabavo otrok na otroških napihljivih igralih.

Deseto leto dobrodelne akcije

Deželak junak 2025 je z vstopom v 10. leto dobila okrepitev dobrodelnega teka, na katerem Deželak z ekipo zbira sredstva za počitnice otrok, ki še niso bili na morju. Letos gre tudi za Deželo junakov. Deželak junak 2025 trasa bo že tradicionalno speljana po celotni Sloveniji in bo obsegala 10 etap. Zbiranje sredstev za pomoč je možno s poslanim SMS-om POMAGAM1 ali POMAGAM5 na 1919. Tako uporabnik donira en evro oz. pet evrov. Tisti, ki bi radi donirali višje zneske, pa naj se obrnejo na fundacija@radio1.si.

The post Deželak junak v torek prihaja v Koroško in Podravsko regijo. Poglejte, kje ga lahko ujamete appeared first on Lokalec.si.

Sinoči se je v dvorani Narodnega doma Maribor odvil veliki dobrodelni Masterclass, posvečen Larsu Ulrichu in Metallici. Legendarni bobnar Marko Soršak Soki je zbobnal skupaj še Bora Zuljana, Janija Haceta in Gregorja Jančiča.

Zakaj je Soki za Masterclass izbral ravno te tri legende slovenske rock glasbe?

»Bom tako povedal, zgodila se je kemija v času 10-letnice  Rock Radia. Ta nas je v bistvu zbobnal skupaj,« je začel v zaodrju razlagati Soki. »In potem se je zgodila zgodba s temi (Larsovimi) bobni. In potem smo se na radiu pogovarjali, pa sem jaz vprašal ekipo, če bi fantje iz All star banda to naredili.«

Preprosto se sliši.  A zbrati za Masterclass, posvečen Larsu Ulrichu in Metallici, tri slovenske glasbenike, ki imajo prepolne urnike, za sodelovanje s Sokijem, ni mačji kašelj.

Jani Hace: »Rastemo in se razvijamo naprej«

Kaj je pravzaprav najprej rekel Jani Hace? »Najprej sem rekel ‘Dober dan’, potem pa, naj mi da Soki pet minut za razmisliti, da vidim, ali imam čas. Ker ga nimam. A ga na koncu imam. Pa priznam, da tudi nisem bil strašen poznavalec Metallice. No, poznam jih. Bil sem na dveh koncertih. Poznam nekaj komadov. A se prej nisem poglabljal v to,« je rekel Hace. A potem se je marsikaj spremenilo. »Skozi ta proces, ki sem ga dal skozi na vajah, pa sem v bistvu kar mal ‘fan’ postal. Zaštekal sem več dimenzij tega benda. Zahvaljujoč Sokijevi ideji rastemo in se razvijamo naprej in dojemamo neke stvari na drug način kot včasih!«

Bor Zuljan: »Poskušal sem najti izziv v tem.«

Zakaj pa je zraven Bor Zuljan? »Najprej zato, ker se rad družim z glasbeniki iz različnih svetov. Okej, saj smo vsi iz družine Rock. Ampak smo zelo različni. Kot drugo pa – podobno kot Jani – malo me je bilo strah, če bo to šlo časovno skozi, ker sem izredno zaseden. Ko pa je rekel, da bomo to izvajali med tednom, sem takoj vedel, da se je odstotek možnosti, da sem zraven, zelo povečal,« je svoja prva razmišljanja povzel Zuljan. In potem? Še to, da podobno kot Hace prej ni poslušal veliko Metallice. »Nikoli nisem bil ‘fan’ tega, a poskušal sem najti izziv v tem.«

Dodal je svojo noto

Zuljan pa še naprej: »In mislim, da sem dodal neko svojo noto. Že prepoznavni glasbi tega benda. In da bo mogoče koga presenetilo, da bo zvenelo malo drugače. Da ne bom ravno rekel ‘boljše’.«  O, pa je lahko boljše? Hiter pogled k Sokiju, ki je ob tem glasnem vprašanju že odkimaval in se smejal: »Ne, ne, ne.« Ob vsej tej hitri šali se je zasmejal še Zuljan: »O, Soki, ne igram več s tabo.« Seveda ni mislil resno.

Gregor Jančič: »Poskusil bom pustiti svoj pečat.«

Gregor Jančič, Vesela stara podlasica, znan po tem, da na odru z bendom Happy Ol’ McWeasel skače, pa še kako dobro pozna Metallico. Pred začetkom je dejal: »Danes bom predvsem pariral kolegom. Poskusil bom pustiti svoj pečat. Kakršen koli že ta bo. In  v tisti rokerski maniri, po kateri me poznajo. In pa seveda tudi kolege na odru. Torej – smo borci in ne predamo se, tudi če delamo stvar, ki ni naša, ali pa tudi je naša, kar pa je še večji izziv.« Ja, on je poznavalec Metallice. »Jaz zelo dobro poznam Metallico,« je odločno rekel in dodal: »Odraščal sem z njo. No, sem pa zdaj ena besedila na novo spoznal.«  Drugače je, če spremljaš bend in pesmi, kot pa takrat, ko se v bend in besedila poglobiš. »Ugotovil sem, da sem ena besedila prej pel narobe.« Ni ne prvi, ne zadnji, ki se mu je to zgodilo. In tudi on se je tako kot Soki, Jani in Bor pri vajah in sodelovanju na Masterclassu veliko naučil.

Združili energijo in pokazali, da znajo

Ko je bil bend legend na odru, so skupaj igrali in peli. Uigrano. Metallico – a vseeno malo po svoje. Pustili so sled, pustili so svoj pečat. Tako kot so mi pred začetkom v zaodrju obljubili. Pokazali so svoj značaj, svojo energijo in to združili v skupno.

Tudi tokrat dobrodelna nota

Ne nazadnje ne samo zato, da pokažejo, da znajo. Tudi zato, ker so se naučili in se sproti na vajah še učili. Ker se vse življenje učimo. In tudi zato, ker je bilo po Sokijevo. Dobrodelno. Z delom izkupička, ki bo šel za nakup glasbil za šole v Sokijevem projektu 20 za 20. Da se bodo učenci in učenke lahko učili igranja na glasbila. Da bodo lahko igrali. Da se bodo lahko učili. Ker je eno z drugim povezano.

Udaren, glasen, bobneč in svetleč začetek

In potem se je začelo. No, začelo se je že prej. S Sokijevo ljubeznijo do bobnov, bobnanja in Larsa Ulricha. Kar je povedal tudi na odru dvorane Narodnega doma Maribor. Potem ko se je usedel za Larsove bobne. In po njih tolkel, kot da je sodni dan. Donelo je, bobnelo je, skoraj treskalo. In se svetilo. Potem je stopil pred bobne in pred občinstvo, ki je prišlo na Masterclass. Na glasbeno izobraževalen dogodek, na katerem je govoril in igral. Pa učil in se učil. Tako kot ostali.

V občinstvu tudi znani glasbeniki

Napovedal je še člane svojega začasnega benda. Bora Zuljana, Janija Haceta, Gregorja Jančiča. In cel kup glasbenikov je sedelo v dvorani. Bobnarjev, kitaristov, basistov, pevcev – tudi bobnark, kitaristk, basistk in pevk. Ter drugih. Ja, ni se treba bati, da bi glasbenikov in ljubiteljev rocka, metala, Metallice zmanjkalo.  Tako ni manjkal niti Primož Benko, kitarist in spremljevalni vokal v skupini Siddharta. Sedel je v prvi vrsti. In v drugi polovici Masterclassa je Soki prišel ponj in ga pospremil na oder. Da je z njimi zaigral tam.

Bučno praznovanje rojstnega dne

Pa ne sme se pozabiti še na nekaj. Prav včeraj je imel Soki rojstni dan. In ko je po udarnem uvodu stopil pred publiko, mu je ta zapela rojstnodnevno pesem. V en glas.  In na koncu, ko so legende šle z odra, so priklicali Sokija nazaj. In v vsej gneči na odru in pod njim, je dobil kar nekaj daril. Sam pa na odru med Masterclassom ni pozabil povedati nekaj ljudi, ki so imeli na isti dan rojstni dan.

Igranje na Larsove bobne

In ko je bil konec, pravzaprav še ni bil konec. Ker so šli Soki, Bor, Jani in Gregor z odra. Na oder pa vsi tisti, ki so želeli zaigrati na Larsove bobne. In so.

Na posnetku je udarni začetek Masterclassa

The post FOTO in VIDEO: Sokijev Masterclass z znanimi glasbeniki poln presežkov appeared first on Lokalec.si.

Sinoči se je v dvorani Narodnega doma Maribor odvil veliki dobrodelni Masterclass, posvečen Larsu Ulrichu in Metallici. Legendarni bobnar Marko Soršak Soki je zbobnal skupaj še Bora Zuljana, Janija Haceta in Gregorja Jančiča.

Zakaj je Soki za Masterclass izbral ravno te tri legende slovenske rock glasbe?

»Bom tako povedal, zgodila se je kemija v času 10-letnice  Rock Radia. Ta nas je v bistvu zbobnal skupaj,« je začel v zaodrju razlagati Soki. »In potem se je zgodila zgodba s temi (Larsovimi) bobni. In potem smo se na radiu pogovarjali, pa sem jaz vprašal ekipo, če bi fantje iz All star banda to naredili.«

Preprosto se sliši.  A zbrati za Masterclass, posvečen Larsu Ulrichu in Metallici, tri slovenske glasbenike, ki imajo prepolne urnike, za sodelovanje s Sokijem, ni mačji kašelj.

Jani Hace: »Rastemo in se razvijamo naprej«

Kaj je pravzaprav najprej rekel Jani Hace? »Najprej sem rekel ‘Dober dan’, potem pa, naj mi da Soki pet minut za razmisliti, da vidim, ali imam čas. Ker ga nimam. A ga na koncu imam. Pa priznam, da tudi nisem bil strašen poznavalec Metallice. No, poznam jih. Bil sem na dveh koncertih. Poznam nekaj komadov. A se prej nisem poglabljal v to,« je rekel Hace. A potem se je marsikaj spremenilo. »Skozi ta proces, ki sem ga dal skozi na vajah, pa sem v bistvu kar mal ‘fan’ postal. Zaštekal sem več dimenzij tega benda. Zahvaljujoč Sokijevi ideji rastemo in se razvijamo naprej in dojemamo neke stvari na drug način kot včasih!«

Bor Zuljan: »Poskušal sem najti izziv v tem.«

Zakaj pa je zraven Bor Zuljan? »Najprej zato, ker se rad družim z glasbeniki iz različnih svetov. Okej, saj smo vsi iz družine Rock. Ampak smo zelo različni. Kot drugo pa – podobno kot Jani – malo me je bilo strah, če bo to šlo časovno skozi, ker sem izredno zaseden. Ko pa je rekel, da bomo to izvajali med tednom, sem takoj vedel, da se je odstotek možnosti, da sem zraven, zelo povečal,« je svoja prva razmišljanja povzel Zuljan. In potem? Še to, da podobno kot Hace prej ni poslušal veliko Metallice. »Nikoli nisem bil ‘fan’ tega, a poskušal sem najti izziv v tem.«

Dodal je svojo noto

Zuljan pa še naprej: »In mislim, da sem dodal neko svojo noto. Že prepoznavni glasbi tega benda. In da bo mogoče koga presenetilo, da bo zvenelo malo drugače. Da ne bom ravno rekel ‘boljše’.«  O, pa je lahko boljše? Hiter pogled k Sokiju, ki je ob tem glasnem vprašanju že odkimaval in se smejal: »Ne, ne, ne.« Ob vsej tej hitri šali se je zasmejal še Zuljan: »O, Soki, ne igram več s tabo.« Seveda ni mislil resno.

Gregor Jančič: »Poskusil bom pustiti svoj pečat.«

Gregor Jančič, Vesela stara podlasica, znan po tem, da na odru z bendom Happy Ol’ McWeasel skače, pa še kako dobro pozna Metallico. Pred začetkom je dejal: »Danes bom predvsem pariral kolegom. Poskusil bom pustiti svoj pečat. Kakršen koli že ta bo. In  v tisti rokerski maniri, po kateri me poznajo. In pa seveda tudi kolege na odru. Torej – smo borci in ne predamo se, tudi če delamo stvar, ki ni naša, ali pa tudi je naša, kar pa je še večji izziv.« Ja, on je poznavalec Metallice. »Jaz zelo dobro poznam Metallico,« je odločno rekel in dodal: »Odraščal sem z njo. No, sem pa zdaj ena besedila na novo spoznal.«  Drugače je, če spremljaš bend in pesmi, kot pa takrat, ko se v bend in besedila poglobiš. »Ugotovil sem, da sem ena besedila prej pel narobe.« Ni ne prvi, ne zadnji, ki se mu je to zgodilo. In tudi on se je tako kot Soki, Jani in Bor pri vajah in sodelovanju na Masterclassu veliko naučil.

Združili energijo in pokazali, da znajo

Ko je bil bend legend na odru, so skupaj igrali in peli. Uigrano. Metallico – a vseeno malo po svoje. Pustili so sled, pustili so svoj pečat. Tako kot so mi pred začetkom v zaodrju obljubili. Pokazali so svoj značaj, svojo energijo in to združili v skupno.

Tudi tokrat dobrodelna nota

Ne nazadnje ne samo zato, da pokažejo, da znajo. Tudi zato, ker so se naučili in se sproti na vajah še učili. Ker se vse življenje učimo. In tudi zato, ker je bilo po Sokijevo. Dobrodelno. Z delom izkupička, ki bo šel za nakup glasbil za šole v Sokijevem projektu 20 za 20. Da se bodo učenci in učenke lahko učili igranja na glasbila. Da bodo lahko igrali. Da se bodo lahko učili. Ker je eno z drugim povezano.

Udaren, glasen, bobneč in svetleč začetek

In potem se je začelo. No, začelo se je že prej. S Sokijevo ljubeznijo do bobnov, bobnanja in Larsa Ulricha. Kar je povedal tudi na odru dvorane Narodnega doma Maribor. Potem ko se je usedel za Larsove bobne. In po njih tolkel, kot da je sodni dan. Donelo je, bobnelo je, skoraj treskalo. In se svetilo. Potem je stopil pred bobne in pred občinstvo, ki je prišlo na Masterclass. Na glasbeno izobraževalen dogodek, na katerem je govoril in igral. Pa učil in se učil. Tako kot ostali.

V občinstvu tudi znani glasbeniki

Napovedal je še člane svojega začasnega benda. Bora Zuljana, Janija Haceta, Gregorja Jančiča. In cel kup glasbenikov je sedelo v dvorani. Bobnarjev, kitaristov, basistov, pevcev – tudi bobnark, kitaristk, basistk in pevk. Ter drugih. Ja, ni se treba bati, da bi glasbenikov in ljubiteljev rocka, metala, Metallice zmanjkalo.  Tako ni manjkal niti Primož Benko, kitarist in spremljevalni vokal v skupini Siddharta. Sedel je v prvi vrsti. In v drugi polovici Masterclassa je Soki prišel ponj in ga pospremil na oder. Da je z njimi zaigral tam.

Bučno praznovanje rojstnega dne

Pa ne sme se pozabiti še na nekaj. Prav včeraj je imel Soki rojstni dan. In ko je po udarnem uvodu stopil pred publiko, mu je ta zapela rojstnodnevno pesem. V en glas.  In na koncu, ko so legende šle z odra, so priklicali Sokija nazaj. In v vsej gneči na odru in pod njim, je dobil kar nekaj daril. Sam pa na odru med Masterclassom ni pozabil povedati nekaj ljudi, ki so imeli na isti dan rojstni dan.

Igranje na Larsove bobne

In ko je bil konec, pravzaprav še ni bil konec. Ker so šli Soki, Bor, Jani in Gregor z odra. Na oder pa vsi tisti, ki so želeli zaigrati na Larsove bobne. In so.

Na posnetku je udarni začetek Masterclassa

The post FOTO in VIDEO: Sokijev Masterclass z znanimi glasbeniki poln presežkov appeared first on Lokalec.si.

Skupaj s Študentskim svetom Univerze v Mariboru, Območnim združenjem Rdečega križa Maribor, projektom Epruvetka in Centrom za transfuzijsko medicino UKC Maribor je danes UKC Maribor obeležil 20-letnico organiziranih terenskih Krvodajalskih akcij Študentskega sveta Univerze v Mariboru.

Danes se je začela spomladanska krvodajalska akcija, ki bo potekala vse do srede, 12. marca 2025, po naslednjem urniku:
– v ponedeljek, 10. marca 2025 med 8.00 in 13.00 na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko UM (Koroška cesta 46, 2000 Maribor),
– v torek, 11. marca 2025 med 7.30 in 17.00 na Centru za transfuzijsko medicino UKC Maribor (Ljubljanska ulica 5, 2000 Maribor) in
– v sredo, 12. marca 2025 med 8.00 in 13.00 na Pedagoški fakulteti UM (Koroška cesta 160, 2000 Maribor).

20 let truda na terenu

Ob začetku spomladanske krvodajalske akcije pa so ob okrogli obletnici začetka predstavili dosedanji trud na področju krvodajalstva rektor Univerze v Mariboru Zdravko Kačič, strokovna direktorica UKC Maribor Nataša Marčun Varda, sekretar Območnega združenja Maribor Rdečega križa Slovenije Metod Dolinšek, prorektorica za študentska vprašanja UM in predsednica Študentskega sveta UM Nomi Hrast ter Erika Kavaš iz Centra za transfuzijsko medicino UKC Maribor.

V tem času je darovalo kri skoraj pet tisoč študentov

Prorektorica za študentska vprašanja UM in predsednica Študentskega sveta UM Nomi Hrast je dejala, da so krvodajalske akcije postale ne samo projekt, ampak so postale tradicija solidarnosti in povezovanja, povezave in pomoči drugim.  “Skoraj 5000 študentov je v teh 20 letih darovalo kri in pomagalo reševati življenja. To je izjemna številka, Aza vsakim posameznikom, ki je daroval kri, stoji oseba, ki se je odločila nesebično pomagati drugim, ki jih ne pozna in nekomu, ki ga morda nikoli ne bo srečala, in s tem mu bo morda rešila življenje,” je poudarila Hrastova.

Mladi se nadpovprečno dobro odzivajo na pozive, izziv pa je pri delovni populaciji

Metod Dolinšek, sekretar Območnega združenja Maribor Rdečega križa Slovenije, je dejal: “Mladi se nadpovprečno dobro odzivajo na pozive. Problem, s katerim se kot družba soočamo, pa je, kako povečati število odvzemov pri aktivni populaciji. In predvsem kako razširiti problem delovno aktivne populacije. Povečati delež znotraj delovno aktivne populacije je velik izziv, torej, kako te študente, ki tukaj z nami uspešno in prvič darujejo kri, potem ko bodo tudi v delovnih organizacijah. In zagotavljati še vedno enak pristop do krvodajalstva.” Meni, da so tovrstne krvodajalske akcije, ki jih izvajajo 20 let in tudi te dni, tako uspešne, ker so enostavne, saj jim omogočajo lahek pristop.  In prav v tem vidi, da bi morali tudi v prihodnosti izvajati take akcije na terenih, kjer bodo ljudje imeli lahek pristop do krvodajalske akcije.

Kmalu več v oddaji Občinski informator na BK TV.

The post Na današnji krvodajalski akciji obeležili 20 let terenskih krvodajalskih akcij Študentskega sveta Univerze v Mariboru appeared first on Lokalec.si.

Gasilci PGD Slemen iz Selnice ob Dravi so po nekajletnem premoru pripravili v Hramu kulture Arnolda Tovornika tradicionalni dobrodelni koncert Na pomoč. Tokratni je bil peti po vrsti.

Gasilci PGD Slemen namreč zbirajo prostovoljne prispevke za nakup novih zaščitnih oblek. Robi Hadner, poveljnik PGD Slemen, je dejal, da bi morali nabaviti šest zaščitnih oblek, te pa žal stanejo več kot tisoč evrov. Izkupiček od prodanih vstopnic za ta koncert in denar, ki so ga dobili od donatorjev, bodo tako namenili prav za nakup zaščitnih oblačil za operativne gasilce, tako da bodo še lažje pomagali občanom v primeru nesreče.

PGD Slemen, ki bo imelo naslednje leto 80-letnico delovanja, je sicer društvo prve kategorije, najmanjše prostovoljno gasilsko društvo v Gasilski zvezi Ruše. V društvu je 72 članov, od tega je 20 operativnih gasilcev.

Nastopajočih na koncertu je bilo veliko. Dvorana v Hramu kulture Arnolda Tovornika pa je bila nabito polna. Hadner in ostali gasilci so neizmerno hvaležni, ker so jih ljudje prišli podpreti, prav tako za vse prostovoljne prispevke in donacije. Poveljnik pa je še dejal, da gasilci morajo vedno znova posodabljati opremo. Ta ali zastara ali pa ni več prilagojena novim razmeram. Ne samo, da morajo imeti opremo za gašenje požarov, imeti morajo tudi za snegolome, vetrolome, poplave, plazove. Vse več je namreč tudi tehničnih intervencij.

Vzdušje na koncertu pa je bilo več kot odlično. Voditelja sta suvereno povezovala in napovedovala nastopajoče glasbene skupine, soliste in ostale. Pri tem pa ni manjkalo niti humorja. Nastopajoči pa so suvereno zaigrali in zapeli svoje pesmi. Med njimi so bili prekaljeni mački, ki že vrsto let prepevajo in igrajo ter zabavajo občinstvo. Pa tudi taki, ki so imeli za sabo le nekaj nastopov ali pa jim je bil tokratni nastop prvi. Pravzaprav pa se je vse zaćelo že pred dvorano. V preddverju so namreč skupaj nastopile Kungoška pleh muzika in pesniške mažoretke. Nato pa se je dogajanje preselilo v dvorano.

Obiskovalci so bili zadovoljni. Na koncu pa so pohvalili še gasilce, ki jim vedno priskočijo na pomoč.

The post FOTO: Na dobrodelnem koncertu PGD Slemen Na pomoč izjemni nastopi mnogih glasbenikov appeared first on Lokalec.si.

Danes so Študentski domovi Univerze v Mariboru predali ček z izkupičkom zbrane vstopnine na koncertu Vlada Kreslina in mariborskega didžeja Arsella Solidarnostnemu skladu, ustanovi za pomoč mladim. 2.100 evrov bodo namenili študentom, ki zaradi slabega socialnega položaja težko krijejo stroške bivanja v študentskih domovih.

Študentski domovi Univerze v Mariboru so v sklopu obeležitve 60 let delovanja pripravili dokumentarni film Več kot dom. Premiera filma je bila v torek, 26. novembra 2024, takoj za njo pa še večerni koncert na Štuku. Tam sta nastopila legendarni Vlado Kreslin in mariborski DJ Arsello. Celotni izkupiček zbrane vstopnine za ta koncert dajejo v dobrodelne namene, in sicer Solidarnostnemu skladu, ustanovi za pomoč mladim. Solidarnosti sklad bo prispevek namenil študentom, ki zaradi slabega socialnega položaja težko krijejo stroške bivanja v študentskih domovih, so pojasnili na današnji novinarski konferenci, na kateri so predali ček. Borut Gaber, direktor Študentskih domov Univerze v Mariboru, je pojasnil, da so se odločili imeti na koncertu simbolično vstopnino, njen izkupiček pa podariti.

David Bohar, Zala Urbanija in Borut Gaber ob predaji čeka za dobrodelne namene

Da se študenti Univerze v Mariboru večkrat znajdejo v življenjskih situacijah, ki so za njih lahko zelo težke, obenem pa imajo lahko tudi finančne težave, je dejala Zala Urbanija, članica Uprave Solidarnostnega sklada, in dodala, da jih na skladu veseli, da bodo lahko tudi s tem denarjem lahko študentom v oporo. Zato se Študentskim domovom zahvaljuje za to donacijo. Študentom pomagajo pri plačilu stanarine, saj to marsikomu predstavlja velik strošek, sicer pa pomagajo tudi študentskim družinam, npr. v času epidemije, odzovejo se tudi na neposredne prošnje študnetov za finančno pomoč.

David Bohar, predsednik ŠOUM, je čestital Študentskim domovom Univerze v Mariboru za 60. rojstni dan in se zahvalil za donacijo. Izpostavil je, da si prizadevajo, da bi študenti, potrebni pomoči, to dobili dnevno, ob tem pa pripravljajo tudi različne dogodke in projekte, pri katerih zbirajo prostovoljne prispevke in sredstva za študente iz šibkejšega okolja.

Kmalu več v oddaji Občinski informator na BK TV.

The post FOTO: Vstopnino, zbrano na koncertu na Štuku, namenjajo študentom s slabšim socialnim položajem appeared first on Lokalec.si.

Danes dopoldne so se na Trgu svobode v Mariboru ponovno med seboj pomerile različne ekipe in kuhale. Rotary Club Maribor Lent je namreč pripravil letos že drugi rotarijski pisker.

Pisker z dobrodelno noto

Saša Mikić, predsednik Rotary Club Maribor Lent, je izpostavil, da ge za osmi rotarijski pisker, letos so pravzaprav že imeli enega. A ker praznujejo 15 let doelvoanja, so se odločila za dva dobrodelna rotarijska piskra. Tokrat je kuhalo in tekmovalo 13 ekip, različni rotarisjki klubi, razna podjetja in prijatelji. Za udeležbo so tudi tokrat dali prostovoljne prispevke oziroma donacije.

Sredstva zbirajo za projekt Folkloro v šolo. Enajst let namreč že omenjeni rotarijski klub skuša obuditi folkloro v šoloh. Ker šole same nimajo dnearja za nakup vseh oblačil in drugega, v klubu priskočijo na pomoč. Saša Mikić je dejal, da eni ali dvema šolama na leto podarijo 2.500 evrov, da lahko oblečejo otroke, nabavijo čevlje, zašijejo obleke itd.

Tri tekmovalne discipline

Tokratni rotarijski pisker je bil še z dodano novostjo. Do zdaj so namreč ekipe tekmovale med seboj v tem, katera ima najboljšo jed, zdaj pa so ocenjevali tudi urejenost stojnic in domači kruh, pri tistih, ki so prinesli doma spečen kruh.

Kmalu več v oddaji Občinski informator na BK TV.

 

The post FOTO: Na Trgu svobode v Mariboru danes dobrodelni rotarijski pisker appeared first on Lokalec.si.

Včeraj smo ujeli Deželaka junaka, kako se je peljal po Koroški. Danes ga čaka nova pot, nove dogodivščine, nova poznanstva. Poglejte, kako navdušeno so ga sprejeli v Vuzenici in na Muti.

Na svoji poti po Sloveniji Miha Deželak ni sam. Družbo mu dela odlična ekipa, ki skupaj z njim diha, vozi, kolesari, spodbuja otroke, mladostnike in odrasle. Vse z enim in istim ciljem: da uživajo ob srečanju z Deželakom junakom in da skupaj pomagajo otrokom, ki zaradi socialne stiske družine ne morejo na morje. Deželak junak s svojo akcijo že deseto leto zbira prostovoljne prispevke, da bi omogočil prav tem otrokom, da bi nekaj dni uživali na morju.

Miha Deželak in Luka Basi na Muti

Na Koroškem ga je spremljal Luka Basi, pevec, ki je zapel znano pesem tako na Muti, kjer so se najprej ustavili sredi hudega naliva, ki pa ni prestrašil nikogar. Miha Deželak pa je bil navdušen nad otroci tako, kot so bili tudi oni nad njim. Pozdravili so se, poklepetali so, nato pa ga spustili, da se je odpravil še v Vuzenico.

V Vuzenici pa so se zadnji hip odločili, da Deželaka junaka ne bodo pričakali na igrišču, saj je močno deževalo, ampak so se odločili za dvorano, telovadnico osnovne šole. Otroci so posedli po tleh ali pa stali in nestrpno čakali na Deželaka junaka, tako kot na Muti so tudi oni napisali več transparentov in komaj čakali, da pride. In potem so morali odpreti vrata na stežaj, saj sta se Luka Basi in Miha Deželak kar zapeljala v telovadnico:

In potem je sledilo fotografiranje, snemanje, objemanje, pogovarjanje. In še preden se je Deželak junak odpeljal naprej, nam je zaupal, da tako na tiho želi, da bi tudi letos dosegli magično mejo pri zbiranju prostovoljnih prispevkov za otroke. A hkrati, da čisto vsak evro šteje, z magično mejo ali brez nje, saj vsak evro pomaga otrokom.

Nov dan, nova trasa

Danes Deželaka junaka čaka sedmi dan kolesarjenja. Po načrtih ob 7.00 Ormož, od tam v Veliko Nedeljo, Dornavo. Nato ob 10. uri na Ptuju, sledi Hajdina, pa naravnost na Ptujsko goro, ob 11. uri pa v Majšperk.

Po Majšperku, kjer bo v športnem parku, v Šoštanj, kjer bo predvidoma ob 15.10, uro kasneje v Mozirju, sledijo Braslovče in Polzela. Potem pa še Šempeter in Žalec.

Danes, v sredo, 22. 5. 2024, ob 18. uri, bodo pri Centru Gustava Šiliha imeli koncert Pod brezami, ki bo imel dobrodelno noto. Ta center izobražuje skupaj več kot 400 oseb z motnjami v duševnem razvoju in drugimi pridruženimi primanjkljaji.

“V letu 2022 smo prvič izvedli Koncert pod brezami, ki je imel dobrodelno noto. Namreč zbirali smo finančna sredstva za nakup šolskega kombija, ki je večjemu številu naših učencev omogočil možnost sodelovanja na različnih tekmovanjih in drugih dejavnostih, s katerimi le-ti krepijo svoja močna področja, postajo uspešnejši in širijo svoja splošna znanja. Pri nakupu šolskega kombija nam je na pomoč priskočil Luka Dončič, ki je s svojo donacijo omogočil nakup šolskega kombija in tudi ureditev dvigala v Domu Antona Skale,” je zapisala Nuša Korošec, specialna pedagoginja, ki je zaposlena v Centru Gustava Šiliha Maribor.

“Letos se že pripravljamo na tretjo izvedbo Koncerta pod brezami v sodelovanju s študentskim orkestrom Maribor. Koncert se bo odvil v sredo, 22. 5. 2024, ob 18. uri na dvorišču Centra Gustava Šiliha Maribor,” pa je napovedala letošnji koncert. 

Tako vabijo, da se oglasite pri njih in jim prisluhnete ter izveste več o tem centru in njegovem delovanju, vsekakor pa uživate na koncertu.

Danes se je na znamenitih mariborskih “štengah” odvila že deseta Štengijada, ki jo je pripravila Policijska uprava Maribor.  Z veliko dobrodelno noto, saj so zbrali prostovoljne prispevke, hkrati pa dobili tudi dva športna dresa s podpisi slovenske nogometne reprezentance in košarkaša Gorana Dragića.

Venčeslav Markuš, policijski inšpektor PU Maribor, je za naš medij dejal, da se že ve, koliko sredstev so zbrali. 1.540 evrov. “Ves denar iz startnin oziroma prijavnin je namenjen Centru Gustava Šiliha Maribor, to je center, ki sokrbuje otroke in mladostnike s posebnimi potrebami. Vsa ta sredstva bodo oni, kolikor mi je znano, namenili za nakup športnih rekvizitov,” je dejal Markuš. Nekaj ekip je takih, ki so bile že na prejšnjih Štengijadah, sicer pa se načeloma menjavajo, vsaj člani, če že ne celotne ekipe.

Prostovoljne prispevke oziroma startnine so zbrali za Center Gustava Šiliha Maribor

Centru bodo predali tudi oba dresa, da bo na dražbi lahko iztržil še več sredstev za nakup športnih rekvizitov, izvedbo športnih dejavnosti ter udeležbo na športnih dogodkih na regijskih in svetovnih igrah specialne olimpijade. Fundacija Gorana Dragića in Nogometna zveza Slovenije sta namreč v znak podpore podarili športna dresa s podpisi slovenske nogometne reprezentance in košarkaša Gorana Dragića, za kar so na PU Maribor izjemno hvaležni.

“Dejstvo, da je za nami že 10. Štengijada pove veliko o predanosti mariborskih policistov, ki vsako leto znova pripravimo to humanitarno-športno prireditev,” je med drugim povedal direktor PU Maribor Beno Meglič. “Ta podvig, tek po kar 454 štengah, kot jim pravimo Štajerci, še zdaleč ni enostaven, nedvomno pa je veliko lažje, če te pri tem vodi humanitarnost. Drži, da bodo danes o zmagovalcih odločale sekunde, a tekmovalnost ni najpomembnejša, pač pa tisti dober občutek, da smo nekomu priskočili na pomoč,” je še dejal.

In kako so se odrezali najboljši na štengah?

Med vsemi ekipami, te so štele po tri člane oziroma članice ali mešane ekipe, so bili najboljši policisti iz Policijske postaje Tolmin, ki so štenge premagali v času dve minuti in 53 sekund. Na drugem mestu je bila ekipa Policijske postaje Maribor I, na tretjem mestu pa še ena ekipa iz PP Tolmin. Tekmovale pa so še tudi druge ekipe, ki niso bile samo iz policijskih vrst. Ne nazadnje smo ujeli tudi mlade iz Centra Gustava Šiliha Maribor, ki so danes imeli pravi športni dan.

Kmalu več v oddaji Občinski informator na BK TV.

Društvo UP-ornik in Rene Volker pripravljata v petek, 31. maja 2024, ob 19. uri, v Vetrinjskem dvoru dobrodelnik koncert, ki so ga poimenovali UPornikovanje.

Na odru Vetrinjskega dvora se bodo zvrstili Zoran Predin, Katarina Samobor in Tomaž Trop, ki sta sicer iz skupine Tabu, Peter Avsenik, Boštjan Zorc in Rene Volker. Nato pa bo sledila še zabava po koncertu, after party z Alien Bendom.

Poleg vrhunske glasbe pa obiskovalce čaka še nekaj posebnega – dobrodelna nota, so zapisali pri društvu UP-ornik. Vsa zbrana sredstva bodo namenili društvu UP-ornik, ki že osem let pomaga najbolj ranljivim skupinam prebivalstva. “Dajmo skupaj stopiti za ljudi pod pragom revščine. Skupaj lahko poskrbimo, da ne bodo prisiljeni jesti ‘suhega’ kruha. Cena vstopnic je simboličnih pet evrov. Zagotavljamo vam nepozaben večer, poln dobre glasbe in še boljše volje!” vabijo na UPornikovanje.

Lions klub Maribor Zarja iz Maribora je pripravil velik dobrodelni koncert z več nastopajočimi v Večnamenski dvorani v Dupleku. Koncert se je odvil pod sloganom “Dejanja so upanja”.

Mirjana Krajnc, predsednica Lions kluba Maribor Zarja, je povedala, da je dobrodelni koncert namenjen pomoči starostnikom oziroma starejšim in otrokom. Prav s pomočjo izvedenega koncerta in z zbiranjem prostovoljnih prispevkov bi rada zbrali dovolj denarja, da bi lahko tako starejše kot otroke peljali na počitnice na morje. Torej tistim otrokom, ki še niso bili na morju oziroma jim starši tega ne morejo omogočiti, prav tako pa tudi starejše, ki prav tako zaradi svojega gmotnega stanja ne morejo sami na morje.

Jure Ivanušič

Nastopajočih na koncertu je bilo veliko, vsi so se odpovedali honorarju.

Na koncert je prišla tudi izjemna Elizabeta Čebokli, ustanoviteljica Lions kluba Maribor Zarja, ki je kljub svoji častitljivi starosti še vedno zelo dejavna. Povedala je, kako so ustanovile klub in razširile dejavnosti pomoči, pa tudi, da je še do nedavnega sama hodila po domovih za starejše in slepim prebirala knjige, prav tako pa poskrbela tudi za druženje.

Kmalu več v oddaji Občinski informator na BK TV.

Mirjana Krajnc, predsednica Lions kluba Maribor Zarja
Breda Pečovnik, guvernerka Zveze Lions klubov Slovenije